N». 133. 124® Jaargang! 1881. Donderdag 9 Juni. Rijks-belastingen. De groote Pinksterslag. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubï Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. RL, Berlfln Weenen, Zurich enz. De landbouwtentoonstelling te Goes. FBUILLHTOU. HOLGER DRACHMAM. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburgden 4 Juni 1881, invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht t»° 1 voor het dienstjaar 1881/82, roet uitnoodiging aan ieder wiens zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijn en aanslag, ten spoedigste het door hem ver schuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behoo- ren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 8£n Juni 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K Middelburg, 8 Juni. Goes, 8 Juni. I. Moeder natuur scheen heden morgen de land- bouwfeesten niet gunstig; een hevige regenbui kletterde tegen de ramen van den spoorwegcoupé en vergezelde ons tot in Zuidbeveland's hoofdplaats. Spoedig echter klaarde het weder een weinig op en, hoewel het koud en gnnr blijft, beschijnt nu en dan een enkel zonnestraaltje de van de meeste huizen wapperende vlaggen. Het eerste nommer van het programma van heden, de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, roept ons te 10 uren weder onder eene regenbui, naar een der zalen van het oude Slot Ostende, die op keurige wijze met bloemen en groen, waar- tnsschen de borstbeelden van koning Willem II en Willem III prijken, versierd is. De opkomst ter vergadering was, het weer in aanmerking genomen, zeer bevredigend. De heer Pické, algemeen voorzitter der maat schappij, opende de vergadering met een welkom aan de leden en eene dankbetuiging aan de leden van het gedeputeerd college en van de gemeente besturen van Goes en Kloetinge, die door hunne tegenwoordigheid blijk hnnner belangstelling ga ven. Na de goede herinneringen aan vroeger te Goes gehouden vergaderingen te hebben herdacht, gaf hij een overzicht van hetgeen de verschillende gehouden tentoonstellingen, die een juist beeld der maatschappij geven, leeren. Werd vroeger in Uit het Deensch VAN Hartstocht en knnst volgen elkaar hand aan hand maar werken nooit gelijktijdig. Lars en zijn lijf wacht smeten met de ballen alsof het er meer om te doen was om de kegels kapot te gooien dan omver te werpen en ondër dat spe! liep wezenlijk het leven van verscheidenen der kleine knapen gevaar. De ballen vlogen als pijlen uit een boog langs de baan, ot door de lucht, zonder de baan te rakeh, en deden de planken waartegen zij aan kwamen aan splinters vliegen met een gedreun en een gedaver als moesten de dooden er door opgewekt worden. Hoe langer het spel duurde des te meer werden de gemoederen verhit, zooals het altijd gaat, wanneer een spel, welk ook, buiten de regelen gespeeld wordt. De smaadliederen en scheldwoorden over de lafaards, die zich nog altijd niet vertoonden, hamen steeds toe totdat eindelijk het lawaai zijn toppunt bereikte toen een in Vischbeek algemeen bekende, half simpele, oude stumpert aan het tentoonstellingen van werktuigen het grootste nttt gezien, thans moet men een andere richting inslaan. Reeds vroeger werd ernstig gewaarschuwd tegen de voortzetting der uitgebreide tarwecultuur, met het oog op de enorme concurrentie van Rusland en Amerika, en allengs is dit nog meer het geval geworden. Ook de vroeger zoo loonende meekrap- cultuur is door de alizarine vermoord. Ernstig is naar een equivalent gezocht, en hoewel dit niet volkomen is gevonden, is het nadeel toch eenigs- zins verminderd door uitbreiding van veeteelt en zui velbereiding. In verband biermede zijn reeds eenige schreden gedaan op dit gebied, en door de nu hier te houden aanschouwelijke voorstelling derDeen- sche wijze van boterbereiding, wordt eveneens getracht Zeeland hierin een stap vooruit te doen Met de hoop uit te spreken dat die verwachtingen bewaarheid mogen worden, eindigde spreker zijne rede. De burgemeester van Goes nam vervolgens het woord om de verzekering te geven dat Goes het zeer waardeerde uitgekozen te zijn als plaats dezer bijeenkomst. Hij voorspelde den leden eene gastvrije, oprecht gemeende ontvangst en uitte de hoop dat de te voeren beraadslagingen de belangen van Zeeland's landbouw krachtig mo gen bevorderen. De rekening over 188Ó werd daarna goedge keurd, in ontvang op 5716.804 in uitgaat op 5256.58J. Daarna werden de namen medege deeld der keurmeesters, tweemaal zooveel in aan tal als bij vroegere tentoonstellingen, met het oog op de talrijke inzendingen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering is de afdeeling Noord-Beveland aangewezen. Daarna is de bespreking der vraagpunten aan de orde. Het eerste punt, het Rundvee-stamboek betreffende, wordt ingeleid door den heer H. J. E. Gerlach. De heer Gerlach stelde op den voorgrond dat hij met eenigen schroom hier het woord nam, omringd door mannen, voor 't meerendeel zijn meerderen in jaren, maar zeker allen zijn meer deren in kennis en ondervinding in de veeteelt. Wijl echter niemand zich tot de inleiding van het vraagpunt aanbood, wilde hij er zich niet aan onttrekken, overtuigd als hij is van het over- groote gewicht dat het voor de veehouders heett. Wat toch kan de oorzaak zijn, vroeg spreker» van de weinige deelneming die het stamboek in Zeeland, in tegenstelling van andere provinciën, ondervindt, eene deelneming die tot vóór korten tijd niets en nu nog zeer weinig beteekent. Een dier hoofdredenen daarvoor is, naar sprekers gevoelen, de vrij algemeene onbekendheid met het doel en streven der vereeniging. Veel veehouders in Zeeland beschouwen de zaak als een luxe artikel en toch is juist niets minder het geval. einde van de baan zichtbaar werd en even spoe dig omvergeworpen door een bal uit de vaste hand van Lars. „Valt over hetn heen, gij allen!" brulde deze, toen de grijsaard viel en zijn kruk over het veld vloog. Hoera, dat zal hij hebben!" „Neen, zet hem weer op!" gilde Lars. „Hij zal de koningskegel zjjn Op datzei 1de oogenblik vloog er een groote steen dwars over de grasvlakte en een van de middelsoort Katten slaakte een kreet, terwijl hij naaf zijn scheenbeen greep en ineenzakte. Aller oogen wendden zich naar den kant, waarvan de worp gekomen was. Daar stond een heel jonge Vischbeeker boven op de schutting, die het grasperk van den herber gier van het voorstrand met de booten en visch- netten scheidde. Hij zwaaide met zijn muts toen hij de uitwer king van zijn worp zag en achter hem doken nu heel bedaard, ja bijna plechtig alle strijdbare mannen nit Vischbeek, in een lange rij, achter de schutting op en klommen over op het grasperk. De groote Beer stond aan het hoofd met zijn goed ingesmeerden knuppel, het erfstuk van den vorigen waard, inde rechterhand; vlak naast hem zag men den kleinen herbergier en daarnaast al de sterkste en vlugste jeugdige visschers. Aan den uitersten vlengel het dichtst bij de kegelbaan, stond Het stamboek is geen zaak van liefhebberij, doch is ontstaan tengevolge van dringend gevoelde behoefte, die weder een gevolg was van de enor me aanvraag van fokvee voor 't buitenland. Wij Nederlanders beweren, zeide spreker, te recht of ten onrechte, het beste vee der wereld te bezitten, een veeras dat aan schoone vormen eene niet geëvenaarde melkproductie paart en daarbij een geëvenredigden aanleg voor vetwordiog bezit. Welnu, de vreemdeling wil zeer gaarne dat vee van ons koopen, zelfs tegen zeer hooge prijzen; doch hij eischt ten minste eenigen waarborg van den verkooper dat zijn vee werkelijk die goede eigenschappen en die hooge waarde bezit, die hij eraan toekent en dien waarborg kan alleen het Stamboek verschaffen. Vervolgens toonde spreker aan dat het belang niet alleen van den rijken veefokker, maar zelfs van hen die slechts éen stuk vee bezitten in dien het slechts goed is opname in het Stam boek eischt. Daarna bestreed spreker de misschien heer- schende vrees voor de strenge critiek van de deskundigen, met het keuren belast, erop wijzende dat dit ook zijn Dut heeft, doordien men zoo doende opmerkzaam gemaakt wordt op gebreken wier bestaan men niet vermoedde en waartegen men dan kan waken. Eindelijk stelde de heer Gerlach in het licht dat financieele bezwaren hier niet bestaan, wijl het lidmaatschap der vereeniging slechts f 5 per jaar vordert en de kosten van inschrijving f 5 per stuk vee bedragen of f 2.50, wanneer de ouders van het dier reeds in 't Stamboek zijn opgenomen. Spreker besloot met den wensch dat velen zich zouden gedrongen gevoelen het doel der vereeni ging hetzij financieel, hetzij door hun vee ter ophame aan te bieden, te steunen. Intusschen was het éen uur geworden en de tentoonstelling van zuivelproducten en de boter bereiding volgens het Deensche systeem van Swartz in de Wandelkerk namen een aanvang. Bij den wedstrijd van zuivelproducten werd voor in Zeeland gemaakte verse he boter de le prijs, 20, toegekend aan J. Oele, te Kapelle; de tweede, ƒ10, aan C. Kakebeeke-Van Oosten, te Kloetinge; en de derde, f 5, aan A. Timmerman, te Goes. De eerste prijs voor in Zeeland gemaakte vette kaas, f 15, werd behaald door J. Voogd, te Co- lijnsplaat de tweede, f 10, door A. Nijsse, te Kapelle. Voor magere kaas, eveneens in Zeeland gemaakt, werd met den eersten prijs, 15, bekroond A. Nijsse, te Kapelle de oude Sivert Björnsen, met zijn knoestigen stok. Het leed geen twijfel men behoefde hem slechts in de oogen te zien of de grijsaard wilde meedoen om zijn zoon te wreken. „Gij behoeft geen half idiote stumpers te slaan 1" riep de zware stem van Beer. „Nu komen wijl" De rij trad bedaard en kalm vooruit over het grasveld. Lars Scheeloog had een voldoenden veldheersblik om in te zien dat zïjn eigen slag linie op dit oogenblik veel te ver uitgestrekt lag. Hij trok met zijn garde, steeds den aan- rukkenden vijand in het oog houdende, op de zelfde kalme wijze langs de baan af, totdat hij van de andere zijde/ van het tuinhek, een soort van slagorde had geformeerd, met de zwakste elemen ten het meest achteraan en zoo dat zijn eene vleugel tegen de planken heining van den tuin aanstiet. De vleugel van den ouden Beer rukte daarop los en bezette het bovengedeelte van de kegelbaan. Even daarna rukte ook het centrum van den grooten Beer daarheen, en zoo stonden de twee bcirlegers aan de beide uiteinden van de baan, mCt de geheele lengte van de plank nog tusschen zich en zoo dat het hek van den tuin juist het middenpunt uitmaakte van de lijn die hen scheidde. Wanneer twee groote troepen toornige mannen niet toevallig op armslengte van elkaar af komen te staan en zij dus terstond handgemeen worden, zullen er altijd eenige, al is het ook slechts de tweede prijs, f 10, viel ten deel aan den zelfde. De aanschouwelijke voorstelling van de zuivel bereiding volgens Swartz's methode had plaats onder hoofdleiding van den heer W. Sluis uit Beemster, met hulp van Setine Möller uit Slagelse (Seeland, Denemarken); terwijl drie Zeeuwsche boerinnenG. Davidse, uit Middelburg, de vrouw van Polderdijk, uit N. en St. Joosland, en die van A. Nijsse uit Kapelle, waren nitgenoodigd om, teneinde het systeem op verschillende plaatsen verder te doen bekend worden, de werkzaamheden te verrichten. Een talrijk pnbliek woonde de bereiding bij. Op de tentoonstelling van werktuigen is vooral de firma Massee uit Goes vertegenwoordigdook A. de Trojje uit Middelburg en J. de Troije te Koudekerke hebben hun fabrikaat tentoongestelde Het weder is thans (het is bij vieren) prachtig, zoodat de rijtoer die aanstonds aanvangt, veel genot belooft. De Pinksterdagen brachten eenig nieuws om trent de aanstaande verkiezingen. Hoorn kréég een antirevolutionairen candidaat in den heer S. baron van Heemstra; terwijl de candidaat mr. Huber derzelfde partij in Leeuwarden vervangen schijnt door dr. J. A. Gerth van Wijk. In Rot terdam heeft de katholieke kiesvereeniging de heeren J. G. van den Berg, hoofdingenieur der staatsspoorwegen, en G. P. Ittmann jr. gesteld. De laatste was reeds candidaat der antirevolutio nairen. De heer Lambrechts van Papenhoven (aftredend lid) heeft zich op de in Limburg gebruikelijke wijze bij de „heeren kiezers" in het kiesdistrict Roermond weder aanbevolen. Indien hij waardig wordt geacht andermaal „ter nationale vergadering" te worden afgevaardigd, zal het „zijn streven blijven onder de bescherming des Allerhoogsten het welzijn des vaderlands te helpen bevorderen. Zijne medeïngezetenen kannen zich overtuigd hou den, dat hij de beginselen van het Christendom, aan welks heilzamen en onmisbaren invloed moderne staatslieden en gezagvoerders het volk zoeken te onttrekken, trouw zal blijven verdedigen en ten allen tijde bereid zal worden gevonden om de verderfiijke leerstellingen, waarmede kerk en staat bestookt worden, nit al zijn vermogen te bestrijden. Herkozen zijnde zal hij zijn plaats weder innemen onder zijne katholieke ambtgenooten, recht voor allen eischen en steeds gedenken dat hij ook Limburg vertegenwoordigt." Zooals men weet, is van liberale zijde te Leeu warden dr. Zaaijer candidaat gesteld tegenover den aftredenden liberaal, den heer Hingst. Dezen laatsten zou men, volgens een correspondent van het U. P., niet meer willen, wijl hij in de kamer „te weinig praat." een paar minuten verloopen, vóórdat de strijd door handtastelijkheden begint. Daar weet de goede Homerus van te vertellen. Het is daaren boven geen onverschillige zaak voor mensehen die gewoon zijn aan hun dagelijksche kalme bezigheid al voeren zij ook vaak Btrijd tegen de elementen om den eersten slag in zulk een ernstige zaak te slaan en dan nog wel juist midden op den dag, zooals nu. Men stond stil en scheen elkaar te meten. Daar ging het tuinhek open en de schoolmees ter trad erdoor. Hij zag rechts en links en sprak hardop met een vaste stem: „Schaamt gij u niet?" Geen antwoord. Wat zal men op zoo iets antwoorden en wié zal het doen? Hij herhaalde zijn vraag en keerde zich het meest naar den ouden Sivert Björnsen, wiens lange, magere gestalte boven de menigte die hem omringde, uitstak. „Ik meende" hervatte de schoolmeester „dat men, als men uw leeftijd bereikt heeft, de jon gensstreken liet varen!" Het bloed steeg den grijsaard naar het hoofd, hij wierp den scheidsrechter een woedenden blik toe en sprak sidderende: „Die daarginds hebben gemaakt dat mjjü zoon op water en brood sjitl"

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1