Gemengde Berichten. BUITENLAND. Staten-Gener aa 1. Belgische brieven. te brengen, heeft voor my een dubbele waarde." Aan deze gezonde beginselen van een recht vaardig staatsbestuur, waarbij niet doctrinair het oog gesloten wordt voor de nienwe behoeften der maatschappij, die veranderen naarmate de om standigheden wijziging ondergaan, heeft de kamer zich getrouw betoond door het wetsontwerp tot invoering der pakketpost met groote meerderheid aan te nemen. Hierdoor is de aansluiting van Nederland aan hetgeen in dit opzicht in geheel Europa reeds bestaat, mogelijk geworden. Moge de eerste kamer er spoedig haar zegel aan hechten! De St. Ct. bevat een besluit houdende aanwij zing van Overveen, gemeente Bloemendaal, alsmede van de gemeenten Warmond, Waspik en Princen- hagé als standplaatsen voor een postkantoor. Donderdag heeft Yeraeke feest gevierd by gele genheid der installatie van den nieuwbenoemden burgemeester, den heer Cr. J. Kakebeeke. Op verschillende plaatsen waren eerepoorten opgericht en eerebogen aangebracht, terwijl het gemeentehuis fraai versierd was en allerwege de vlag wapperde. Te Vlake door den gemeenteraad verwelkomd, werd de burgemeester op de grenzen van Yerseke door een eerewacht van ongeveer 70 ingezetenen opgewacht en begeleid. 's Avonds was het gemeentehuis sierlijk verlicht en gingen de ingezetenen voort hunne vreugde aan den dag te leggen. Ten raadhuize van IJzendijke is een vergadering gehouden van de gemeentebesturen van Schoon- djjke, IJzendijke, Biervliet, Watervliet en Caprijcke, om te spreken over de toelage, aangevraagd door de heeren H. M. Dibbetz, te 's Gravenhage, en A. C. Schepper, te Leiden, voor den aanleg van een stoomtram vanSchoondijke naar Caprijcke. Al de gemeentebesturen waren zeer ingenomen met het plan en verklaarden eenstemmig om) wanneer de plannen en begrooting zijn ingediend, alsdan aan hunne gemeenteraden voor te stellen het gevraagde te verleenen. De spoorweg Amsterdam—Zandvoort is eergis teren met feestelijken zin geopend. De directie spoorde met een aantal genoodigden naar de in korten tijd zoo veranderde badplaats, waar werd gedineerd en veler gevoel losbrak in toosten. De wagens van den spoorweg zijn gebouwd naar het eenigszins gewijzigd Amerikaansche systeem, ongeveer op de leest van de waggons in Wurtemberg en het Berner-Oberland in gebruik, aangenaam en gemakkelijk, en met salons die een welkome gelegenheid bieden tot het gezellig sa menzijn van groote gezelschappen, dat op de meeste spoorwegen van Europa tot de onmogelijk heden behoort. Een diamantslijper te Amsterdam liet eer gisteren op de Blauwebrug aldaar een kostbaren steen vallen, die ongelukkigerwijze in het water te recht, of liever niet terecht kwam. Ondanks alle aangewende pogingen is men er niet in ge slaagd het kleinood terug te vinden. Terwijl de secretaris van IJerseke, de heer Meerburg Snarenberg, Woensdag voormiddag van Kruiningen naar Yerseke wandelde, ontmoette hij op eenigen afstand van laatstgenoemde plaats een man, die hem om geld vroeg. De heer Snaren- berg antwoordde, dat hij niet veel geld bij zich had, maar dit weinige geven wilde. Hiermede was de man niet gebaat zeide hij, en toen zij eenige oogenblikken later bij een put gekomen waren, greep bij den heer S. aan en wierp hem erin. Hoewel hevig verschrikt, had de aangevallene nog bewustzijn genoeg om pogingen aan te wen- Zijn speelmakker waggelde lang zoo veel niet als gewoonlijk. Hij nam hoe langer hoe grooter stappen, met de handen in de zakken van zjjn buis en den hoed achterover in den nek. Zoo kwamen zij aan de danstent; Er was juist een dans geëindigd en de mannen en vrouwen stroomden naar buiten. Zoodra men de nieuw aangekomenen herkende, ging de stroom uiteen. De twee vrienden keken in de danstent maar er was niemand in, van degenen die zij zochten. «Dan gaan wij naar de cantine!" zei Beer bedaard. De cantine lag het verst af, tegen de hoornen en struiken aan en de zeildoeken wanden waren tan buiten bedekt met dennentakken in het mid den hing een enkele groote lamp met een blikken kap, aan een touw. De Katten hevondeu zich daar binnen. Zij zaten aan de langste tafel, met een dampende bowle en glazen voor zich en zongen en jubelden luidkeels. Lars Scheeloog zat als president in het midden, hij was voorzanger en schenker. Zoodra echter het hoofd en de schouders van Beer zichtbaar werden tusschen hen die bij den ingang aau de tafel zaten, hield Lars op met zingen. „Ha, ha, daar hebben wij den grooten Beer Zijt gij misschien gekomen om den rok van^den houtvester te naaien, met uw zeilmakersnaald?" «Neen, Beer komt om to dansen.", den tot het ontkomen aan den dood door modder en water, en slaagde hij er na eenige moeite in aan den wal te kruipen, waar hij door een paar Yersekenaars gevonden werd. Donderdag was hij dientengevolge nog te ziek om de raadsver gadering by te wonen. Des avonds vertelde men dat de dader door de politie was aangehouden (G. Ct.) Te Groningen is een vereeniging tegen de steeds toenemende faillissementen opgericht. Haar doel is om door alle wettige middelen den handel te beschermen tegen hen, die misbruik maken van het hun verleende crediet. Aan 7 leden is het ontwerpen der statuten opgedragen. De eerste kersen zijn uit Duitschland via Rotterdam naar Engeland vervoerd. De stoomtramweg Doetinohem—Doesburg— Diereu zal den Hen Juni feestelijk worden geopend. De ruimste toepassing van electrisch licht is tot heden gemaakt in de Yereenigde staten, het wonderland, waar ieder nieuw hulpmiddel voor het leven in evenveel jaren tot ontwikkeling komt als het bij ons, in het onde Europa, ge slachten noodig heeft. Het sterkste electrische licht vindt men te Cleveland in den staat Ohio, waar een electrische lamp gemaakt is, welker lichtvermogen gelijkstaat met dat van 100.000 kaarsen, terwijl de sterke lichten van Siemens te Londen slechts hoogstens het lichtvermogen van 6000 kaarsen bereiken. De electrische machine wordt gedreven voor dit éene licht door eene stoommachine van 40 paardekracht. De niet zoo heel groote stad Akron, ook in Ohio, heeft zich eene electrische maan laten maken, of liever zes manen, waarvan er twee gereed ziju. De eene staat op een mast die boven op een ge bouw is gezet en het licht op eene hoogte van 77 meter brengt. De andere rust op een ijzeren toren, die op den grond slechts een meter middel lijn heeft en boven aan den top slechts twee palm. De toren wordt met ijzeren koorden vastgezet tegen den wind. Ieder dezer kunstmatige manen bestaat uit vier lampen, elk van de kracht van 4000 kaarsen, en is gedekt door een koperen re flector. Als de zes lichten gereed zijn, denkt men dat de gansche stad zeer voldoende zal verlicht zgn. In New-York zal men een dergelgken toren maken van 85 meter hoogte, die op een grond slag zal staan van 1.2 meter middellijn, aan den top eene middellijn van 60 centimeter hebben zal en door vier ijzeren kabels voor omvallen worden behoed. Deze toren zal een ijzeren driehoek dragen, die aan iederen hoek twee lampen draagt, ieder van 6000 kaarsen, een licht waarbij men denkt op 800 meter afstand eene courant te kunnen lezen. De minister van waterstaat heeft een wetsont werp ingediend voor „een der gewichtigste en meest heilzame verbeteringen op waterstaatsgebied, die in deze eenw zijn tot stand gebracht", nl. tot het verleggen van de uitmonding der Maas, tot geheele scheiding van Maas en Waal, door de heropening van het Oude Maasje en afsluiting van het riviervak Heusden tot Woudriehemlo. ter rivierverbetering en 2o. ten behoeve van Noord-Brabants waterstaatstoestand. Elke rivier moet haar eigen water en ijs afvoe ren geschiedt dat niet, dan ontstaan verondieping en ijsopstopping, dus gevaar. Alleen door de scheiding van Maas en Waal is het mogeiyk, den toestand te verbeterendaardoor zal Noord- Brabant worden gebaat, maar tevens een geregelde afvoer worden verzekerd van water en ijs van den Rijn langs de Beneden-Waal, door versterking van den stroom, waardoor tevens de verhooging zal worden weggenomen, die anders het gevolg „Dan is het beste dat hij een muilband aan krijgt 1" „Die heeft hij niet noodig." „Ja maar een stok tusschen de pooten." „Neen, op zijn nek," enz. Zoo ging dat van de zijde der Katten, verge zeld van gelach en gejuich bij elke nieuwe geestigheids Wat Beer en zijn vriend betreft, die maakten stilzwijgende dat zij plaats op de bank kregen, vlak tegenover Lars en zijn lijfwacht. „Wilt gij een glas met ons drinken?" zei Lars en wierp eerst een onderzoekenden blik op Beer en zijn kameraad en toen op de menigte achter de tafel, om te zien of die twee niet met een groot gevolg waren gekomen. In dit opzicht gerustgesteld, schonk hg een glas boordevol en schoof het Beer toe; en ook een naar den loge menthouder. „Zullen wy hem dit terstond naar het hoofd gooien?" vroeg deze zacht aan zijn makker* „Neen eerst moeten wij drinken!" zei Beer hardop, met een blik dwars over de tafel. Lars nam den handschoen op. „En daarna slaan denkt gij? niet waar?" „Wel mogelijkzei Beer en ledigde aijnglas. Zijn makker volgde zijn voorbeeld. „Gij zijt een heele held 1" riep Lars, „maar tot nog toe hebt gij nog niet kunnen toonen wat gij kunt. Nu zullen wy er misschien de proef eens van nemen, als gjj lost hebt? zou zijn van de onvermydelijke sluiting van de Heerewaardensche overlaten. De minister toont aan, dat die overlaten weinig nat deden en juist de Geldersche Waaldijken in gevaar brachten, voor welke zij in elk geval van twijfelachtig nut zijn, dat niet opweegt tegen de aan Brabant veroorzaakte schade en gevaren. Breedvoerig haalt de minister de adviezen aan, die de Bcheiding van Maas en Waal dringend noodig noemden, dat van generaal Kraijenhoff (1823), van de inspecteurs van den waterstaat (1850), van dr Stieltjes (1850) en van de inspec teurs V. d. Kan, Fijnje en Conrad. Van het werk zal ook Gelderland bezuiden de Waal de voordeelen trekken; zooveel mensche- ïykerwgze mogelijk worden de gevaren voor de Waal- en Maasdijken verminderd (rapport der in specteurs). De uit te voeren werken zijn Nienwe rivier van Hedikhuizen, noordelijk langs Heusden, langs de Gantel en het Onde Maasje tot de vereeniging met de Donge, met normali- seering van de Amerlengte 24 kilometer, met dgken van minstens 1.5 M. op 500 M. afstand van elkander; daarna afsluiting van het Maasvak naar Won- drichem bij Andel; vervolgens verbreeding en verdieping van het Heusdensche kanaal afdamming by Well, ter ver binding van Hensden en Altena aan den Bomme- ler waard; twee afwateringskanalen, ten noorden voor het land van Heusden, ten zniden voor de Langstraat, met minstens drie stoomgemalen, benevens een afwateringskanaal van 's Bosch naar Hedikhuizen; een en ander in verband met drie irrigatie-sluizen ter regelmatige besproeiing. In het breede toont de minister den gunstigen invloed van deze werken op de waterstanden aan, voorts constateerende, dat te zijner tijd in overleg met gedeputeerde staten van Noord-Brabant zullen moeten worden geregeld: a de irrigatie, b de scheepvaart der Langstraat en c de gemeenschap tusschen de wederzijds gelegen landstreken door de noodige pontveren. De Heerewaardensche overlaten zullen het eerst moeten worden gesloten, voor te bereiden met de Dreumelschede eindelijke sluiting moet verband houden met de verbetering van de Beneden-Waal tusschen Varik en Loevestein. De minister merkt hierby aan, dat gadammen, mochten die dan op de Waal ontstaan, spoediger door de beter af- stroomende rivier zullen worden opgebroken. De opheffing van de Noord-Brabantsche overlaten volgt daarna geleidelijk, de Baardwijksohe zal slechts bij doorbraken in de linker Maasdijken, dos zelden, blijven werken. Hooge standen van de Maas, concludeert de minister, zullen nu nooit meer de hoogte der laatste jaren bereiken en ook korter duren. De kosten, waartoe Brabant 1 millioen en het nieuwe waterschap 2 millioen toezeiden, Worden geraamd op 13} millioen, in 8 a 10 jaren te be steden en zonder gegronde vrees voor eenigszins belangrijke overschryding. Bruutl, 3 Juni 1881. Sedert gisteren beraadslaagt de kamer over de vraag of er reden bestaat om de aanvrage in te willigen tot vervolging van dén heer Lucq, lid der kamer voor Charleroi en beschuldigd van, als president van eene der commissies van enquête naar de werking der schoolwet, iemand willekeurig te hebben doen arresteeren. Ziehier in 't kort de feiten. Terwijl de com missie te Enghien zitting had, deed de kapelaan aldaar een pamflet drukken en rondventen, geti teld Père Franehite en vol van de hatelijkst» beschuldigingen en verwijten aan het adres van de leden der commissie. Om achter den naam van den schrijver te komen, liet de heer Lucq hoogstens een uur lang den rondventer van het boekske gevangen honden. Daarop rost de aan klacht. Men beschuldigt Lucq van „willekeurige aanhouding, inmenging in het ambt van den rechter en beleediging." De commissie van rapporteurs stelt voor het verlof tot vervolging te weigeren en het blijkt nit de verklaringen der heeren Beernaert en WoeBte dat do rechterzijde zelve zich zal ont houden van stemming. Maar het debat bewoog zich op wijder veld dan deze aanvrage en de gansche school-enquête werd door den heer Jacobs op het arme-zondaarsbankje gezet. Gij zult, zoo ring hij zijne rede aan, over de vervolging van den heer Lucq onder u beslissen, zooala gij onder u de enquête voert. Daarmede bemoei ik m\j dus niet. Doch men heeft ons den eisch gesteld dat wy voor onze bezwaren tegen de.enquête zouden uitkomen: men heeft ons rendez-vovt gegeven op heden. Ik ben gereed. Ik wil den eerbied niet uit het oog verliezen voor het artikel van het reglement dat ons verbiedt elkander kwada bedoelingen te laste te leggen. Ik geef u dus toe dat uwe bedoeling is onpartijdig te zijn, maar er is ook eene feitelijke onpartijdigheid, en die ontzeg ik u. Wat zijn de leden der commissie van enquête P Photo- grafen, zegt de heer Jottrand. Rechters, de heer Cou- vreur. In beide bepalingen ligt waarheid. Gij zijt rechters van instructie. Wat zijn dan uwe plichten Zij zijn door Faastin Hélie omschreven al* onafhankelijkheid, onpartijdigheid, groote kalmte. Droeg men de instructie aan het parket op, dan zou de procedure het karakter van een parti pris dragen. De rechter van instructie moet instrueeren zoowel in het voordeel als in het nadeel van den beschuldigde. Voor een rechter is onpartijdigheid eene onmisbare eigenschap. De heer Oiin Zeg dat aan de uitvoerende besturen der provincies De heer Jacobs: Nu spreken wij over ons zeiven en niet over de provinciale besturen. Van den eersten dag af hebt gij u zei ven het karakter gegeven eener partijdige enquête-com missie. Waren wij lid van die commissie geworden, dan zou reeds alleen de verplichting om zulk een procesverbaal te teekenen ons hebben doen bedanken. Gij zegt in uw manifest: De rechterzijde heeft geen deel van de commissie willen uitmaken, welnu wij nemen de gansche verantwoordelijkheid op ons. Wie zjju die »wij" De liberalen. Gij zegt het zelf; het is de en quête der liberalen. De afgevaardigde van het arrondis sement presideert haar en de secretarissen der commissies houden er voordrachten over. Van dit oogenbiik af viel de heer Bouvier den redenaar zoo hardnekkig in de rede dat het een gesprek werd, door beide heeren in de kamer gevoerd. De heer Angnste Couvreur antwoordde vrij zwak. Men had van hem eene flinke ontwikkeling van het systeem en de bedoelingen der commissie van enquête mogen verwachten; want hij is haar president. Hy bewoog zich echter in byzon- derheden, en als het debat zoo was voortgezet was er nog wel voor 14 dagen stof; want de, commissie gaf reeds een dik boekdeel met proces sen-verbaal uit, die hier en daar wel voor tegen spraak vatbaar zijn. Gelukkig echter heeft de heer Tesch het debat weder op zijn eigenlijk terrein teruggebracht, door de opmerking dat eene discussie over de enqnête zelve niet op haar plaats was, vóór de commissie hare taak heeft volbracht. De vergadering greep deze opmerking met beide handen aan en ging tot stemming over. Het voorstel der commissie van rapporteurs, om geen verlof te geven den heer Lucq te vervolgen, werd met 51 stemmen aangenomen, tetwijl 23 leden, allen van de rechterzijde, zich van stemmen ont hielden. Beer zag hem strak aan, vertrok zijn breeden mond tot een lach, waarbij zijn baard vaneen ging en zijne ooren zich bewogen en zei i „Ik ben weinig vroolijk, zei de jongen en begon te huilen!" „Zoo huilt gy al dat ligt zeker in de familie. Geloof mij je broer lacht ook niet, nn hij op water en brood zit." Beer richtte zich langzaam op zijne armen op en stond met de uitgespreide handen op de tafel geleund. „Als mgn broer in ongelegenheid komt is het uw schuld, jouw scheeloogige touwdief." Hij doorboorde ziju tegenstander met zijne oogen en zjjn vriend zag hoe zyne sterke armen trilden. Lars leunde met gemaakte kalmte over de tafel heen, hield zijn glas omhóog en antwoordde'. „Scheldwoorden slaan een man niet dood en maken geen hond bang. Je gezondheid BeerMet n kan men nog drinken als een eerlijk man." Een jonge visscher aan deze zy van de tafel riep overluid „Niemand zal den kleinen Beer voor een oneeriyk man houden al heeft hij nog zoo lang in het cachot gezeten." „Zoo, niet riep Lars, „gij moet er den schout maar eens naar vragen, of water en brood niet hetzelfde is als slaverny. Daar houden wy het ten minste voor, hier onder ons 1" Op datzelfde oogenbiik werden de armen van Beer over de tafel gestoken en greep hij zyn vgand by de sohonders, eer deze zich kon ver weren. Beer wierp zich met alle kracht achter over en tilde zyn vervaariyken last op tot boven de tafel. Daarop volgde een gekraak, een gegil en het gelnid van rinkelende glasscherven. Lars was op de tafel neergeworpen, waar eerst zyne voeten en daarna ook zyn nek geweldig neerkwamen op de glazen en de punchkommen. De schragen onder het tafelblad konden dien verhoogden last niet torschen, de plank brak en glas, porselein en Lars, alles verdween onder de instortende tafel; Alle Katten sprongen overeind. „Nu komt de beurt aan «lieden t" riep Beer met flikkerende oogen. „Neen dat gaat niet aan l" riep zijn wakkere vriend, „nu komt de beurt aan my." Deze had eenigen aanleg voor het dramatische en onder anderen had hij wel eens zien opvoeren het ballet Valdemar. Misschien stond hem dat nn voor den geest. Hy hief althans zyn stok met den kogel omhoog en sloeg daarmede tegen het touw waar de lamp aan hing. De lamp viel neer, ging nit en vermeerderde de verwarring en het geraas. {Wordt vtreolgd.) GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TB UlODUBVMé l

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 6