N®. 131. 124® Jaargang! 1881. Maandag 6 Juni. Gemengde Berichten. Onderwijs. Marine en leger, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Dadbe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 4 Juni. De aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Middelburg. LBIRGSCHE COURANT. Ingezonden Weldra zal het oogenblik aanbreken, waarop de kiezers in het kiesdistrict Middelburg weder geroepen zullen worden tot de keuze van een afgevaardigde naar de tweede kamer der staten-generaal. Nu de kiesvereeniging de Grondwet heeft opgehouden te bestaan en de onderhandelingen voor de oprichting eener algemeene kiesvereeniging voor het geheele kiesdistrict nog niet tot een besluit gevoerd hebben, geven wij gaarne gevolg aan het ver langen, dat ons van verschillende zijden is kenbaar gemaakt, om openlijk onze zienswijze over die aanstaande verkiezing bekend te maken. En wij doen dit te eer en te liever, omdat die aanstaande verkiezing voor ons district inderdaad van het uiterste gewicht is. Wij achten elke verkiezing van gewicht, omdat het hierbij steeds de vraag geldt, welke beginselen in het bestuur zullen worden toe gepast en van die beginselen de rust en wel vaart van het land, de provincie of de gemeente afhangen. De aanstaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer is echter bovendien van hij zonder belang. Door de nederlagen, welke wij bij de verkiezingen van 1875 en 1879 geleden hebben, is ons district als het ware niet vertegenwoordigd. Terwijl wij vroeger vertegenwoordigd waren door twee afgevaar digden, die met ons de beginselen zijn toege daan, welke in 1848 in onze grondwet zijn nedergelegd, zijn wij shdert 1875 in een toe stand geraakt, die den invloed van ons kies district op de landswetgeving en den algemeenen gang der zaken schier geheel vernietigt. Wij zijn namelijk thans vertegenwoordigd door twee afgevaardigden, die in de staatkunde van geheel verschillende denkbeelden uitgaan, waardoor onze vertegenwoordiging in het parlement bijna geheel wordt geneutraliseerd. Die toestand is in hooge mate te betreuren. Hij is daaraan toe te schrijven, dat onze liberale medekiezers in gemelde jaren niet alle zijn opgekomen. De onverschilligheid van een deel van hen is toen oorzaak geworden, dat in ons district een man is gekozen, die in de staat kunde geheel andere beginselen dan wij is toegedaan. Nu lijdt het geen twijfel of, zoo ditmaal van onze zijde eene gelijke onverschil ligheid wordt aan den dag gelegd, deze ten gevolge zal hebben, dat ons kiesdistrict voor goed zal verloren gaan. Dat wij dan toch het groot gevaar loopen van ook voor later het terrein te verliezen, leert de verkiezing van 1879, welke de versehalking van 1875 niet hersteld, maar door de herkiezing van den heer De Jonge bevestigd heeft. Het district Mid delburg, vroeger standvastig liberaal, thans heiaas neutraal, zou dan anti-liberaal verte genwoordigd worden. Wij zonden dan in de tweede kamer twee afgevaardigden zien die andere politieke beginselen koesteren dan de meerderheid der kiezers belijdt, want niemand verwierf bij vroegere verkiezingen ooit zoo *j Aan dit stuk, van zeer geachte zijde ons gezonden, Verleenen wjj te eer eena plaats als hoofdartikel, dewijl het de redenen, welke de liberale kiezers moeten nopen om ook ditmaal hunne stem weder op den gedurende zoovele jaren beproefden vertegenwoordiger hunner begin selen uit te brengen, op uitnemende wijze samenvat. Kin,) veel stemmen als de liberale candidaat mr. D. van Eek. Dat zulk eene uitkomst een ware ramp zou zijn, zal geen betoog behoeven voor hen, die weten welke toestand er in Nederland zal geboren worden als de clericalen eenmaal de meerderheid zullen hebben. De geschiedenis van ons vaderland leert het toch, en het wordt door de geschiedenis van alle volkeren beves tigd, dat rust en welvaart op het spel staan wanneer de leeraars, van welk kerkgenootschap ook, het woord des Meesters „Mijn koninkrijk is niet van deze wereld" vergeten en den invloed van hun geestelijk gezag ook in het staatkundig leven doen gelden. Daarom achten wij het plicht met al den ernst, die in ons is en dien het belang der zaak vordert, onze liberale medekiezers te wijzen op de dringende noodzakelijkheid om van hun recht tot kiezen gebruik te maken. Het ware onverantwoordelijk zoo zij, die vroeger achterwege bleven, zich ditmaal aan dezelfde onverschilligheid schuldig maakten en het is om die reden dat wij allen met aandrang aan bevelen om van hun recht tot stemmen gebruik te maken. Hoe zij moeten kiezen, op wien zij hunne stem moeten uitbrengen, kan gelukkig aan geen twijfel onderhevig zijn. Het aftredend lid, de heer mr. D. va'ït Eck, is en moet de man onzer keuze blijven. In den langen tijd, dat hij ons vertegenwoordigd heeft, hebben wij zijne waarde leeren kennen en hoogschatteneene waarde, zoo groot, dat niemand van onze partij zich kan of zou willen vermeten hem te ver vangen. Sedert meer dan dertig jaren is hij onze afgevaardigde en in al dien tijd is hij dezelfde gebleven en is zijne waarde nog ver meerderd door eene gerijpte ondervinding. Nog geen twee jaren geleden werd hem een blijk van waardeering geschonken, hetwelk zoozeer voor zijne rechtvaardigheid pleit, dat zelfs niet- liberalen daaraan hebben deelgenomen. Zelf standig van karakter, gemoedelijk van aard, blijft hij met onverzwakten ijver strijden voor het algemeen belang. Zijne liefde voor recht en waarheid is nog even warm als in de dagen^ dat hij zich daarvoor in de hoofdstad onzer provincie menige zelfopoffering getroostte. Alles wat tot ontwikkeling en welvaart kan leiden, vindt in hem een krachtig verdediger. De belangen van ons gewest, dat ook het zijne is door geboorte en opvoeding, heeft hij steeds met ijver voorgestaan. Er bestaat alzoo geen énkele reden waarom wij hem niet hetzelfde vertrouwen zouden blijven schenken, dat wij hem sedert 32 jaren hebben geschonken en dat hij, naar ieders oordeel, ook naar dat zijner medeleden in de tweede kamer, zoo ten volle waardig is. Wel weten wij dat sommigen in enkele opzichten met hem in zienswijze verschillen, maar waar ter wereld vindt men eene volkomen overeenstemming tusschen kiezers en afgevaar digde? Bij de tegenpartij zeker nog minder dan bij ons. Bij haar weet de minderheid te beseffen dat, waar dergelijk verschil zich tot enkele punten bepaalt, die niet eens de alge meene politieke richting betreffen, het geen grond mag opleveren om zich van de meerder heid af te scheiden. En waar nu de tegen standers weten te wikken en te wegen en blijk geven van eene gezonde opvatting, door iu een toestand, die aller samenwerking vereischt, kleine grieven ter zijde te stellen en eenstem mig te doen wat het algemeen belang, naar hun inzien, vordert, zullen wij daar anders handelen? Zullen wij dus minder beleid aan den dag leggen en aan het gepruttel van zeer enkelen over ondergeschikte grieven eene waarde toekennen, welke het niet verdient? Wij hebben een beter vertrouwen in de kiezers, die wij hier op het oog hebben. Wy vertrouwen dat ook zij zich door het gezond verstand zullen laten leiden en alle persoonlijke grieven zullen vergeten om zich met ons te vereenigen in de keuze van den heer Van Eek. Met ernst herhalen wij het, dat onze partij in het kiesdistrict Middelburg gevaar loopt als niet alle liberalen zich ter stembus begeven. Wij weten allen hoe trouw de tegenpartij op komt; mogen wij dan in belangstelling in de algemeene volkszaak bij haar achterstaan en ons andermaal, even als in 1875, laten ver schalken Na de les, die wij toen gekregen hebben, vertrouwen wij dat alle liberalen zich wakker zullen toonen en, voor oogen houdende wat het algemeen belang vordert, hunne stem zullen uitbrengen op den man, die, wars van partijschap, ook aan de minderheden recht weet te verschaffen, die zich steeds onafhankelijk betoonde en naar eed en geweten stemde op den man, die steeds heeft geijverd voor de ontwikkeling onzer staatsinstellingen en voor den bloei van handel, nijverheid en landbouw; op den man, wiens kunde en scherpzinnig heid, eerlijkheid en goede trouw door allen, wie hem kennen, worden geroemd, op den heer Mr. D. VAM ECK. Ook in Den Haag stellen de antirevolutionairen een conservatieven candidaat, na afgenomen exa men in bereidvaardigheid om den bewezen dienst te erkennen. De voorwaarden der overeenkomst blijken uit den volgenden brief, door de Stan daard uit Den Haag ontvangen. Door de antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje is in hare laatste algemeene vergadering, den 17 Mei jl. gehouden, besloten, hij de aanstaande ver kiezing van een lid der tweede kamer van de staten- generaal de candidatuur van het aftredend lid, Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck tot Nijenhuis, te ondersteunen. Werd het min wensehelijk geoordeeld, thans met een eigen candidaat op te treden, te eerder meende men daarvan nu te mogen afzien, daar het aan de kiesveree niging door officieele correspondentie met het aftredend lid gebleken is, dat zij terecht vertrouwt, dat ook hij hem de overtuiging bestaat, dat Gods wil te doen en Hem, onzen Heer, te dienen, niet minder op staatkundig dan op elk ander gebied, de leidende gedachte moet wezen voor den Christenstaatsman» Bij eene eventueele herkiezing van het aftredend lid mag op dien grond worden verwacht, dat hij evenals dit tot nogtoe het geval was, schier immer zijne plaats in den parlementairen strijd in zal nemen naast de leden der antirevolutionaire partij, aan wie dezelfde hoogste belangen dierbaar zijn als aan hem, en die hij dien strijd door dezelfde hoofdgedachte worden geleid, welke het aftredend lid hoopt steeds te blijven volgen. Bovendien is het, bij het aanhangig vraagstuk der kieswetwijziging, van hem te verwachten, gelijk nu weder gebleken is, dat hij getrouw zal blijven aan zijne sedert jaren meermalen uitgesproken overtuiging, dat door kieswetswijziging eene poging zal moeten beproefd worden, om de vertegenwoordiging, meer algemeen dan thans het geval is, de uitdrukking te doen zijn van de overtuiging der natie. Goes, 4 Juni. De schilderijententoonstelling is heden middag geopend in tegenwoordigheid der raadsleden, van de leden der commissie met hnnne dames, van inzenders en vertegenwoordigers der pers. De heer Lamotthe hield eene toespraak waarin hij hulde bracht aan de schilders, die hun kunstwerken naar eene kleine gemeente gezonden hebben, aan het gemeentebestuur en allen die der commissie medewerking verleend hebben en sprak den wensch nit dat de kunstzin door deze ten toonstelling zal bevorderd worden. De eere-voor- zitter, mr. J. 6. do Witt Hamer, zeide eerst voor het welslagen der tentoonstelling te hebben gevreesd, doch nu te kunnen zeggen dat die tot dusverre uitstekend geslaagd is. Hij sprak den wensch uit dat haar een druk bezoek zal ten deel vallen. Daarna ging men tot de bezichtiging van de prachtige collectie over. Door de Commissie voor de belangen van den dienstbaren stand alhier zijn gisteren voor 10 of of meerjarige trouwe dienstvervulling bekroond Joanna Maria Suzanna Olree, Maria Johanna Lorier en Pieteraella Hillebrand. Het voordeelig slot van de rekening wegens inlagen en terugbetalingen voor de rijkspostspaar bank van 21 tot 31 Mei jl. bedraagt ruim 35,600, alzoo over de geheele maand Mei ruim 113,700. Van liberale zijde wordt te Baroeveld voor de verkiezing van een lid der tweede kamer in het district Amersfoort aanbevolen de heer K. W. van Grorkom te Baarn, oud hoofd-inspeeteur bij de suikercultuur enz. in Indie. Door de bekende Haarlemsche firma E. H. Kre- lage Zoon, is in de pasage te Zandvoort, op uitnoodiging van de heeren ondernemers, een succursaal geopend van haar handel in bollen, zaad en zeldzame bloemen, onder den naam van Emporium Horti Rrelageani. Dit Emporium zal een stapelplaats zijn van al wat tot den tuin bouw in den meest uitgebreiden zin gerekend kan worden te behooren, alsmede van artikelen van nijverheid, kunst en wetenschap op den tuinbouw betrekking hebbende, leeskabinet, enz. Men koos den naam Emporium (Beurs) voor deze inrichting, om haar volmaakt neutraal standpunt aan te duiden tegenover alle volkeren der wereld, waarvan het bezoek aan de nieuw oplevende badplaats Zandvoort verwacht mag worden. Onder den titel Haarlem-Zandvoort werd op den dag der opening door den heer Krelage aan de genoodigden op die feestelijkheid een zin rijk souvenir aangeboden, nl. een boekwerk, versierd met houtsneden van bloemen en plan ten. De leidende gedachte bij de samenstel ling van den inhoud was deze, dat de Haar- .lemsche bloembollenteelt aau het zand der dui nen de grootste verplichtingen heeft, en dat een gevoel van dankbaarheid voor die natuurgave, eene firma, die zich reeds zeventig jaren met die teelt bezig hield, er prijs op doet stellen mede te kunnen werken tot het verheffen der badplaats, in die bevoorrechte streek gelegen. {Vervolg Binnenland zie het Bijvoegsel). Onder beheer van curatoren der universiteit van Amsterdam is dezer dagen gesteld een tonds, waarvan de renten, f 600, moeten strekken tot tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan de studie aan voormelde uuiversiteit ter verkrijging van een of meer doctorale graden in de faculteit der geneeskunde aan genoemde universiteit, eu wel voor een Nederlandsche vrouwelijke student in de geneeskundelid van een protestantsch of Israëlietisch kerkgenootschap, wier financieele krachten het studeeren voor eigen rekening bezwaarlijk maken. De eerste uitkeering zal geschieden over het studiejaar 1885—'86. Ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in het burgerlijk recht en de burgerlijke rechts vordering aan de universiteit te Amsterdam wor den aan den raad aanbevolen de heeren mr. J. P. Moltzer, advocaat te Amsterdam, en mr. N. K. F. Land, advocaat te Leiden. Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkst kunde aan de H. B. S. met 3jarigen cursus te Utrecht is benoemd de heer J. H. Brunne, thans leeraar aan de H. B. S. te Gorinchem, De instructiebrik Uraniaonder bevel van deii luit. ter zee le kl. Simon van der Aa, kwam gisteren ter reede van Amsterdam. De adel borsten van bet eerste studiejaar bevinden zich aan boord. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes en bestaande uit Z. M. schroefstoomschepen Fan GalenLeeuwarden, Marnix en Suriname, detó len dezer te Carthageua aangekomen. Gisteren morgen is te Delft een begin van brand ontstaan in een woning aan het Oude Delft aldaar; men had de onvoorzichtigheid, een door gas verwarmd komfoor te dicht bij een der over gordijnen te plaatsen, dat in brand geraakte en, toen door de warmte de buis van den meter was gesmolten, stond oogenblikkelijk de kamer in vlammen. Het mocht den bewoner en bured

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1