Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger, Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. - 9.3 zw zw w 1 zijn; terwijl de arbeiders, van hun kant mede een bijdrage in het fonds stortende, het besef hebben van gemeenschappelijk met hun patroons, het gebouw hunner toekomst op te trekken Aan goedgezinde werkgeversvertrouwen wij, zal het ook in Nederland niet ontbreken. Tegen loonsverhooging mogen zij zieh verzetten; voor eene zoo onbetwist nuttige zaak als pen sioenverzekering zullen er stellig te vinden zijn, nu de deugdelijkheid van het in het Tweede Rapport opgezette plan hun de zekerheid geeft, dat hetgeen zij daaraan opofferen, vruch ten dragen zal. Het werklieden-fonds, door de samenwerking van het publiek opge richt en in stand gehouden, door de gemeen schappelijke bijdragen van werklieden en patroons gevoed, kan eene inrichting worden, voor welke ieder Nederlander hart en de werkman in 't bijzonder de genegenheid koes tert, die men heeft voor eene plant van eigen kweeking. De commissie, die de werklieden kent, zegt, tot wederlegging van de in over weging gegeven aansluiting bij bestaande levens verzekering-maatschappijen «Men verlieze niet uit het oog, dat men alleen ruime toetreding kan verwachten bij een zelfstandig werkend fonds. De werklieden zullen veel meer sympathie hebben voor een fonds, dat door henzelven wordt opgekweekt en verzorgd, danvoor een, dat door verzekering-maatschappij en, wier doel is winst te behalen, wordt beheerd en van welks werking zjj weinig bemerken. Indien al aansluiting bij een dier maatschappijen werd voorgesteld, zou men zich van aanbeveling schier moeten onthouden, of wel zich moeten bepalen tot het in 't vage verkondigen, dat verzekering een wenschelijke zaak is." Wij hopen niets liever dan dat de uitkomst deze beschouwing der rapporteurs moge be vestigen. In elk geval, men staat nu tegen over een volledig plan, van verzekerde solidi teit. Slaan de vier zedelijke lichamen, van welke het onderzoek is uitgegaan, alsnu de handen ineen tot Het bijeenbrengen van het administratiefonds en tot het voeren van het beheer over de onderneming, dan hangt het verder van onze werkgevers en arbeiders af, of het Nederlandsche werklieden-pensioenfonds eene waarheid worde. Wij wenschen dat het zoo zijn moge. Zie hierover het vroeger meermalen door ons aan* gehaald boek van prof. Von Böhmert over het participa tiestelsel Die Gewinnbetheiliging enz. Leipzig, 1878. De Standaard moest, wanneer zij over de Midd. Ct. gelieft te spreken, zich de moeite geven die geregeld te lezen. Naar aanleiding van ons eenvoudig berichtje, dat wij 't onnoodig vonden aanhoudend te melden dat alle aftredende kamerleden in hun kiesdis tricten weder candidaat worden gesteld, beweert zij dat wij noch van den heer Van Bergen van IJzendoorn, noch van den heer Van der Heim, die tegenover de antirevolutionaire candidaten te Gouda en te Gorinchem optreden, melding hebben durven maken. Ook dat wij het uitwerpen" van den heer Rutgers te Amsterdam verzwegen hebben. (JJHet een is even onjuist als het ander. Alle drie de bedoelde teiten hebben wij te zijner tijd mede gedeeld, even goed als de candidatuur van den liberaal dr. Zaaijer, tegenover het aftredende liberale lid Hingst te Leeuwarden. Ook aan op merkingen hebben wij het over die candidaturen niet laten ontbreken. Wij begrijpen volkomen, dat onze opmerking over het „in vollen luister herleven van het an- tirevolutionair-conservatief-katholiek monsterver bond," in onze buurt zoo treffend belichaamd mede. Lars was voortdurend kwaad en lastig en eindelijk stond Beer op. „Loop je nu weg, gg kale Beer had Lars geroepen „Wacht even!" zei de groote Beer bedaard. „Herhaal die woorden nog eens." „Gij kale Beer!" en toen duwde uw broer iedereen bp zijde, die hem in den weg stond en sprong op Lars toe." „Nu!", riep de groote Beer en schudde den berichtgever. „Au, gij knijpt zoo hard. Ja zoo was het; de veldwachter en de houtvester, die ia de tent waren, kwamen tusschenbeiden. Eu dat hadden zij niet moeten doen want de kleine Beer was degeen die gesard en geplaagd was. En nu werd hij heelemaal dol en razend gij kent hem ge noeg omdat zij hem vasthielden; eerst sloeg hjj den veldwachter half dood en daarna trok hij de uniform van den houtvester aan flarden en rukte zijn politieplaat af, wierp die op den grond, trapte erop en noemde hem een lafaard. „Onderwijl stond Lars met de Katten aan de andere zijde van de tafel te grinniken. De hout vester wist echter zijn plaat weer machtig te worden en kommandeerde onB om den kleinen Beer te binden „Hebt gij dat gedaan?" vroeg de groote Beer en zijn gelaat werd onheilspellend. „Wij moesten wel; hij spartelde tegen en slóeg om zich heen en gilde dat bij iedereen die in de candidatnnr-Pompe, aan de Standaard geen pleizier doet. Dat is echter geen reden om met onjuistheden te antwoorden. Een onzer bladen maakt van de candidatuur van den conservatieven heer Van der Heim te Gorinchem meldiDg als geproclameerd „door hen die zich niet met de anti-revolutionaire beginselen kunnen vereenigen." Dat is zeker voorzichtig gezegd! Men schrijft ons uit Den Haag: Prof. Evers heeft voor de hem door de kies- vereeniging De Grondwet aangeboden candidatnnr bedankt. Hoe gaarne hij ook een mandaat als lid der kamer had aanvaard, redenen van ge zondheid verboden hem zich de kenze te laten welgevallen. De kiesvereeniging vergaderde der halve heden (Donderdag) avond om een ander candidaat te stellen en zij mag zich gelukkig rekenen opnieuw een uitstekend man te hebben gevonden, bereid om als candidaat op te treden. Op voorstel nl. van de heeren Gleichman, Blussê, Verkerk Pistorius en anderen werd met algemeene (38) stemmen drie stembiljetten waren van onwaarde het mandaat aangeboden aan den heer jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford, oud referendaris by het departement van koloniën. Reeds de mededeeling van zijn naam, die op velerlei gebied een nitnemenden klank heeft, werd met toejuiching ontvangen, waarmede de vergadering mede haar instemming te kennen gaf met de woorden, die mr. P. L. J. Blussé tot zijne aanbeveling sprak. Hij schetste den heer Quarles als een bezadigd man, die door zijn beschouwingen in Economist en Gids endoor andere geschriften zijn ijver voor het algemeen belang had getoondeen man vol ijver en talent; met een eervol verleden als ambtenaar, eerst onder Thorbecke bij het depar tement van binnenlandsche zaken, later bij kolo niën een man met een rechtschapen karakter, getuige zijn ontslag uit 's rijks dienst genomen wegens het in zijn oog verongelijken van onder hem staande ambtenaren; een man mët een edel hart, ten bewijze waarvan zijn onvermoeide werk zaamheid voor de Maatschappij van Weldadigheid kon strekken. Het i3 te hopen dat de liberalen thans zullen toonen op prijs te stellen dat er „een man nit éen stuk" is gevonden, die zich beschikbaar stelde om de Haagsohe kiezers in staat testellen, ten teeken van boete voor vroeger begane zonde, (gelijk de heer Blussé het noemde) zich waardig in 's lands raadzaal te doen vertegenwoordigen. Ook te Dirksland, in de kiesvereeniging Bur gerrecht en Burgerplichtis de heer Van Kerkwijk eerst candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld na het aannemen eener motie, waarin de vereeniging verklaarde „de bonding van den heer v. K. gedurende den laatsten tijd te betreu ren", doch in aanmerking te nemen „de groote diensten, door hem als volksvertegenwoordiger bewezen." Viissingen, 2 Juni. Het stoomschip Am sterdam kwam den len Juni aan de kade te Viissingen om te lichten, waarmee te half zeven aangevangen werd. Den 2en daaropvolgende, 's morgens 6 uren vertrok het schip van de kade. In minder dan 24 uren was de diepgang van 67 op 55 palmen gebracht en waren 978 ton graan en meel overgescheept. Hebben de tegenstanders van Viissingen vroeger wel eens verkondigd dat men er het lossen en laden niet verstond, zoo zuilen zij na deze erva ring toch dienen te bekennen dat men aangeleerd heeft. De gemeenteraad van Sluis heeft gisteren besloten, om gedurende den tijd van tien jaren, eene som van 1000 's jaars te verleenen ten behoeve van den tramweg van Breskens naar Maldegem, daar de concessionarissen thans op zich hebben genomen eene zijlijn naar Sluis, van dezelfde spoorbreedte, voorloopig met paarden te exploiteeren, aan te leggen. Zooals te vreezen was hebben gedep. staten geen vrijheid gevonden om goed te keuren het besluit van de regenten van 't gasthuis te Aar denburg, om jaarlijks don tram met f 300 te subsidieëren. {SI. Wbl.) hem aanraakte zon doodslaan. En zij droegen den veldwachter weg; zijn gezicht was geheel ge kneusd en de neus van den houtvester bloedde en hij zei dat uw broer zijn gevangene was „Gevangene 1" brulde Beer. „Ja en dat het hem water en brood zon kosten 1" „Water en brood! Hemel en aarde en dat staat gij mij zoo maar te vertellen!" De groote Beer wierp den armen jongen van zich af als een pak kleeren. Al de jonge visschers, die aan het strand ge komen waren, kwamen aanloopen. Beer stond met de armen over zijn breede borst geslagen en staarde voor zich. Toen hij opzag en den kring om zich heen gewaar werd, riep hij: „Uit den weg daar {Wordt vervolgd.) Door de Rijnspoorwegmaattchappij is aan de tweede kamer een adres gericht, betreffende het wetsontwerp ter voorkoming van boschbranden langs de spoorwegen. Het bestuur acht het onbillijk de spoorweg-ondornemingen te belasten met het rul maken en houden van strooken gronds langs de spoorbaan. In elk geval verzocht het, in de wet de bepaling op te nemen dat bedoelde verplichting op de thans bestaande spoorwegen toepasselijk kan worden verklaard tegen Bchade loosstelling nit 's rijkskas. Te Utrecht heeft zich een commissie gevormd om prof. P. Hartiog,, bij gelegenheid van zijn 40jarig professoraat, op den 19n October a. een bewijs van hulde aan te bieden. Bij 't ontvangen der circnlaire meenden wij dat de kieschheid mede bracht dit plan, zoo lang voor uit, niet aan de groote klok te hangen. Na het litr. DU. echter voorgaat, vermelden wij gaarne dat prof. mr. C. W. Opzoomer voorzitter, en dr. H. F. Jonkman, beide te Utrecht, secretaris van de commissie is en dat allen, die aan deze uiting willen mêedoen, verzocht worden hun geldelijke bijdragen en hun portret, vóór den 15n Juni a., aan den secretaris te zenden. Bijval zal het plan ongetwijfeld bij velen vin den. Lang reeds vóór dat hij zich door zijne be moeiingen met de Transvaal populair maakte, was prof. Harting, als een van de meesters onzer we tenschap, vooral als de man die haar in beschaafde, doch niet bepaald wetenschappelijke kringen wist te - verspreiden, geliefd en gewaardeerd. Voegt men daarbij hen, die in hem den leermeester en den vriend lief hebben en eindelijk de menigtef die hem nu als den stichter van het Harting- comité heeft leeren kennen, dan krijgt men mis schien de grootste mate van eervol verworven populariteit bijeen, waarin eenig burger van Nederland zich op 't oogenblik verheugt. postebijen. Bepaald dat de commiesen der posterjjen 4e kl. P. J. Th. Coolhaas en jhr. L. J. A. van Spengler hunne fnnctien zullen uitoefenen op het spoorweg-postkantoor no 2. De bij de krijgsschool gedetacheerde officieren van het 3e reg. int. zijn ingedeeld als volgtde le luit. P. J. van Lookeren Campagne, J. A. van Ey bergen en J. A. Roelofi's bij het 3e, 2e en le bataljon te Bergen op Zoom, en de le luit. E. G. Winckel bij het 5e bataljon te Middelburg. Voor de rechtbank alhier stonden heden terecht twee visschers van Yerseke, O. en V. d. H. ge naamd, beklaagd van in Febrnari jl., te zamen en in vereeniging, een belangrijke hoeveelheid oesters van verschillende banken aldaar ontvreemd en die, nadat ze op hnn eigen bank waren over gebracht, verkocht te hebben. Ofschoon beklaagden het hun ten laste gelegde ten sterkste ontkenden, meende het O. M. hunne schuld als bewezen te moeten aannemen en requi- reerde het tegen ieder banner veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar, bene vens in de kosten der procedure. Uitspraak heden over 8 dagen. Tegen een smidsknecht te Middelburg, die tijdens hij op het buitenverblijf van den heer H. werkzaam was, den wijnkelder opengemaakt, een of meer flessehen wijn uitgedronken en een fiesch wijn ontvreemd liad, eischte het O. M. eene cellulaire gevangenisstraf van 8 dagen. Het gerechtshof in Den Haag heelt v. B., graanhandelaar te Breda, wegens poging tot om- kooping, veroordeeld tot 45 dagen celstraf en eene boete van f 50. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een proces over de vraag, wien de prijs van f 300.000 toekwam, in 1869 op een Oostenrijksch lot gevallen. De stiefdochter van den sedert overleden heer Y. maakte daarop aanspraak, en had tegen zijn erfgenamen een eisch ingesteld tot ternggave van het bedrag. De rechtbank heeft echter de vordering ontzegd, op grond dat de bedriegelijkheid der handelingen, die door de eischeres als kunstgrepen waren ge steld, niet genoegzaam bewezen was. Aangezien de schouwburg te Rotterdam te klein en niet voor uitbreiding vatbaar is, hebben de heeren J. v. d. Hoop Jacz"., W. M. Reepmaker en mr. B. Denekamp aan den gemeenteraad ver zocht hun een stuk gemeentegrond in de Aert- van-Nesstraat in erfpacht voor 99 jaren af te staan, teneinde daarop door eene naamlooze ven nootschap ot vereeniging, op te richten door adressanten, een nieuwen schouwburg te bouwen. In den laatsten tijd worden te Londen dagelijks 600 of 700 doozen met bloemen aange voerd uit Haarlem, via Rotterdam en Harwich. Terwijl vroeger de bloembedden gemaaid werden en de bloemen (tulpen, hyacinthen, enz.) als mest gebruikt werden, omdat men slechts op de han delswaarde der bollen lette, heelt men nn dit nieuwe veld ter uitbreiding van den handel gevonden. De gemeenteraad van Bergen op Zoom, ge steund door 35 schippers en visschers, heelt een adres gericht aan den minister van waterstaat tot verbreeding van den ingang der haven in de Oosterschelde en verdieping van de vaargeul. Voor den aanleg van een stoomtramweg langs de trekvaart van Noordwijk naar Leiden, stellen burg. en weth. van Leiden voor den con cessionaris 26,000 centiaren grond in erfpacht te geven voor f 910 's jaars. De koning en de koningin van Zweden zijn Woensdag avond van Brussel te Amsterdam aan gekomen, reizende onder den naam van graaf en gravin Haga. De koning betuigde dadelijk bij zijn komst zijn hartelijken dank aan dr. Mezger, die zich aan 't station bevond, voor de gelukkige genezing zijner gemalin. Deze heeft haar intrek weder genomen in 't dmstel-hotel en blijft zes weken, tot het ondergaan eener na-knur. De koning logeert by den Zweedschen consul en blijf tot Zaterdag. Onder 's konings gevolg bevindt zich ook de kapitein Patander, gewezen bevel hebber van Nordenskjold's poolschip de Vega. Te Alkmaar is, door samenwerking van het Nut en eenige stadgenooten, een goede bad- en zweminrichting den le» dezer feestelijk geopend. Emile Littré is op tachtig jarigen leeftijd overleden. Met zgn dood is eene loopbaan afge sloten die zeldzaam rijk is geweest aan nnttigen arbeid. Hg verwierf zich roem op het gebied van drie vakken van wetenschap van de geneeskunde, de wgsbegeerte en de taalkennis. Medici van deze dagen zullen Littré's opstellen in het Journal hebd. de médécine en VEspêrance wel niet meer naslaan, doch in de jaren van '30 tot '50 had ziin woord op dat gebied in Frankrijk gezag. Gedurende dienzelfden tyd was hg een der ijve rigste medewerkers van de National. Hg vertaalde Hippocrates en werkte mede aan den Dictionnaire de médécine. Daarenboven ontwikkelde hij in eene reeks geschriften Comte's positieve wgsbe geerte en was hg als kenner der Romaansche talen wellicht de eerste onder zijne tijdgenooten. Blijk daarvan gaf zijn groot woordenboek der Fransche taal. Wij noemen hier slechts een deel van zyn arbeid. In 1871 werd Littré tot lid der Fransche kamer gekozen en in 1875 tot lid van den senaat. In beide vergaderingen zat by aan de zijde der republikeinen. De Chicago Times maakt de balans op van de berichten uit de Amerikaansche graanstreken, uit Illinois, Indiana, Ohio, Missouri, Wisconsin, Michigan, Minnesota, Kansas en Kentucky. Hoe wel de strenge winter veel kwaad heeft gedaan, is er geen gevaar voor een totaal mislukken van den oogst. Toch zal de opbrengst per morgen matig zijn. Maar de schoone oogsten en voor- deelige prijzen van de laatste twee of drie jaren hebben zooveel nieuwen grond doen bezaaien dat de gezamenlijke opbrengst van den Amerikaan- schen graanoogst niet minder behoeft te zijn dan die van het vorige jaar. De Derby-wedren is eergisteren gewonnen door Iroquoiseen Amerikaansch paard van den heer Lorillard te New-York. Toen deze tij ding's avonds te New-York kwam, ontstond eene onbeschrijfelijke geestdrift. Alle couranten van de stad drukten dadelgk bulletins, terwgl hare kantoren door duizenden nieuwsgierigen waren omgeven. Aan zaken dacht niemand meer, de Champagne vloeide met stroomen en er werd van niets anders meer gesproken dien dag dan van de overwinning van het Amerikaansche paard in wat nog altyd voor den eersten wedren der aarde gelJt. Er is veel geld gewonnen en verloren in New-York, want daar wordt op de Derby evenveel gewed als in Engeland zelf. De New-York-Herald stelt voor om een standbeeld van Iroquois op te richten in Central Park. „Daar staan, zegt het groote blad, een groot aantal standbeelden van aller lei schepselen, meestal menschen, maar geen enkel in de ganache verzameling zon meer sympathie en oprechte bewondering wekken dan een prachtig standbeeld van den eersten Amerikaanschen winner van de Derby." De Vesuvius werkt. Breede stroomen lava vloeien in snelle vaart de noordoost-zyde van den berg af. De postmeester te New-York heeft aan de regeeiiug te Washington verzocht de aandacht der Eugeische post-autoriteiten erop te vestigen dat de post zoo dikwgls door ratten beschadigd, in Amerika aankomt. By een gerechtelijken verkoop hadden zich te Glonmel in Ierland honderden boeren te paard vereenigd, met groene sjerpen omhangen en door muziekkorpsen vergezeld. Niettegenstaande deze demonstratie bleet alles rustig tot zich te zes uren des avonds de mare verspreidde dat een priester was gevangen genomen. Het volk deed toen een aanval op de politie, maar werd terug geslagen. De oproerwet {Riot act) werd afgelezen en de huzaren maakten charges op het volk dat hen met steenen wierp en velen ernstig verwondde. Men vreeat dat twee politie-agenten aan hunne wonden znllen bezwijken. Ongeveer dertig bur gers zijn gewond, en by de charges werden een aantal huzaren van het paard geworpen. Onder de projectielen van den volkshoop waren ook doode katten en de onmisbare bedorven eieren. Een deurwaarder, die exploiten deed te Clara in Kings-County werd door een hoop volk, groo- tendeels nit vrouwen bestaande, erg geslagen en later in hel kanaal geworpen, waarnit men hem echter weer redde. 3 Juni des morgens te 8 uren. HAMEN Ba- Wind- Toe Tem DEE rom. stand pera PLAA'XSEH. afwijk. richt. sracht lucht. tuur. Cels. (- 2.4 NNW 1 1. bew. f-16 Groningen. - 2.5 W 0 helder -16 Helder - 3.2 W 1 1. bew. -14 Viissingen. - 4.1 N 0 1. bew. -18 Maastricht. 4.1 N 1 L bew. r 16 Sylt - 2.0 NNW 2 1. bew. -16 Shields - 4.6 W 2 bew. -15 Yalentia 2 betr. -14 Hamburg - 1.7 NW 3 betr. -12 Swinemunde. - 0.1 W 1 1. bew. -20 Leipzig. b l.o WZW 2 z. bew. -18 Carlsrnhe - 0.9 NO 2 1. bew. -18 Grisnez - 7.1 NO 1 1. bew. -12 Pargs. - 2.7 N 3 betr. -15 St Mathieu - 4.5 NNO 3 betr -15 Biarritz - 0.9 ZZW 3 betr. -17 Perpignan Cbristiaansund - 6.1 WZW 6 betr. hio Stockholm. - 6.0 4 z. bew. 1-21 Koppenhagen - 0.3 3 bew. -16 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. M. 1.7 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 2 Juni. 'sav. 11 u. 56 gr. 3 's morg. 8 u. 64 gr. 'smidd, 1 u. 72 gr. 's av. 5 u. 67 gr, F.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2