N®. 139. 124e Jaargang!! 188L! Yrijdag 3 Juni. De groote Pinksterslag. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlin Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behooreu twee Bijvoegsels. Middelburg, 2 Juni. FEtnLLBTOU. HOLGER DRACHMANN. MIDDELRIIRGSCHE COURANT Wij kunnen de natie verblijden met bet ver rassend bericht, dat eenige leden der tweede kamer zijn bijeengekomen om een voorstel in te dienen tot herziening van het reglement van orde der tweede kamer, met dien verstande, dat het stelsel van zelfstandige rapporteurs daarbij onvoorwaardelijk zal worden gehuldigd. De commissie bestaat uit de heeren: Van Eek, Lenting, Tak van Poortvliet, Patijn, Schimmel- penninek van der Oye, Heydenrijok, Boëll, Mackay, De Bruyu en De Bruyn Kops. De commissie heeft tot haren voorzitter gekozen den heer Van Eek, van wien dit denkbeeld is uitgegaan, en tevens bepaald dat de leden dezer commissie, voor zoover de verkiezing van Juni a. daarin geene verandering mocht hebben gebracht, dadelijk na het openen van de volgende zitting bijeen zullen komen, om na voorafgaande stadie, gedarende het recès, hun voorstel vast te stellen. NR. Ct Aan de N. R. Ct. wordt gemeld dat het ge meentebestuur van Veere thans geneigd zou wezen den beroemden verguld zilveren beker, door Maximiliaan van Bonrgondie in 1551 aan de stad geschonken, te verkoopen. Terecht vestigt de N. R. Ct. hierop de aandacht der regeering, der bestuurders van mnsea en der kunstminnaars, om te voorkomen dat ook dit kostbaar gedenkstuk zijn weg naar het buitenland neme. Te meer zon dit laatste te betreuren zijn, dewijl de financieele toestand en de toekomst der gemeente, hoe ongunstig ook, door de hooge koopsom, die voor den beker te verkrijgen is, toch niet duurzaam te verbeteren zon zijn. Het zon dus de klank der zilverschijven zijn, die Veere's gemeentebestuur, na langen tijd aan de verzoeking weerstand geboden te hebben, eindelijk zou doen bezwijken. Wanneer men er niet toe komt, evenals in andere landen, dergelijke verkoopen bij de wet aan banden te leggen, zal men op die manier langzamerhand al wat in Nederland kunstwaarde bezit en niet in handen van het rijk is, aan 't buitenland zien verschacheren. Het Nieuw» van den Dag bevat een paar inge zonden stukken onder den titel Naar Amerikal {De keerzijde der medaille.) De strekking dier stukken is, te doen uitkomen dat het in Amerika niet ieder meelooptdat men Uit het Deensch VAN Niets demoraliseert een volk, een gemeente, een gezin meer dan de gestadige druk van iets dat buitengewoon mooi moeit zijn, maar in de werkelijkheid niets is dan een rnïne, al zijn alle partijen het ook eens aan wien de schuld ligtl Zoo doende waren er in het vroeger zoo flinke, degelijke, eenvoudige visschersdorp sporen van achteruitgang te bemerken en dat deelde zich van zelf ook aan de enkele bewoners mede. Er waren eenige menschen buiten het dorp, een paar mijlen verderop, bij de oostelijke punt Van de groote bocht, die deze teekenen des tijds met bespiedende oogen volgden. Dat waren de Katten. Katten heetten de lieden, die sedert menschen- gebeugenis, ja sedert vele geslachten de vijanden der Vischbeekers waren geweest. Zij woonden zooals gezegd is naar het oosten, aan de tegen overgestelde punt van die der Chineezen. er meestal hard moet werken om vooruit te ko men en dat, vooral in 't begin, dikwijls zware beproevingen doorworsteld moeten worden al vorens men „er boven op" is. Dit zal wel waar zijn. Amerika is geen lui lekkerland en de markt begint er, op de meest gezochte punten, ook al overvoerd te raken. Maar er blijft, in het onmetelijke werelddeel, nog zoo veel plaats voor werkzame handen en heldere hoofden over, dat ieder, te midden der grootste moeilijkheden, voelt dat hij er komen kan. Dat is het groote verschil met de oude wereld, waar de gelederen zoo dicht opeengepakt staan, dat meer dan gewone geestkracht en geluk noodig zijn om er doorheen te boren. De heer Henri Taine heeft aan den uitgever en den redacteur van de Mannen van beteekenit zijn portret, tot opluistering van zijne levensbeschrijving geweigerd, erbij voegende: II m' a paru qu' un écrivain, aprè» avoir donnê ses idéés, pouvait ri- server le reste. Dientengevolge is de aflevering der Mannen van beteekenidie den naam van den beroemden cri ticus en geschiedvorscher tot titel draagt, versche nen zonder zijn beeltenis. De heer Taine heeft door deze weigering een niet alledaagach blijk van karakter gegeven. De meeste menschen zouden hun eigen gezicht zoo gaarne in een boekje gedrukt zien, dat zjj er den roem van de Histoire de la Uttérature Anglaise of Les origines de la France contemporaine geschre ven te hebben, desnoods voor zouden willen missen. De zomeruitstapjes van onze Belgische nabnren naar Ylissingen en Middelburg zullen met de Pinksterdagen weder een aanvang nemen. Tegen Zondag 5 en Maandag 6 Juni is een train de plaisir georganiseerd met de stoomboot Telegraaf, die, 's morgens te 91 uur van Antwerpen vertrek kende, te Vlissingen te half een zal aankomen. Het vertrek van Middelburg is op 4 en dat van Ylissingen op 5 uren bepaald. De onderneming gaat even als in vorige jaren nit van de heeren Yan Maenen en Co. te Ant werpen. Zierikszee, 2 Jnni. Op de paardenmarkt alhier werden heden aangevoerd 122 stuks paar den, waaronder vele die nitmnntten door bouw en hoedanigheid. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, 81 Meh De stand der veldgewassen is door de regens der laatste dagen aanmerkelijk verbeterd en menigeen ademt weer heel wat ruimer. Wel zal de rogge naar alle berekening weinig stroo en een pover beschot geven, en staat de gerst over 't algemeen ook dnn en schraal, maar tarwe en haver voorspellen een goeden oogst. Erwten Hun dorp lag lang uitgestrekt, zeker over een halve mijl en hnn onderlinge verstandhouding was even wijdloopig, behalve wanneer het woord „Vischbeek" op het tapijt kwam; want in alle twisten, vechtpartijen, kibbelarijen en beleedigingen tegen hunne mededingers waren de Katten het altijd eens. De Katten en de Yischbeekers hadden één gemeenschappelijke kerk; maar die stond te Vischbeek. Vischbeek had een ouden geachten naam als visschersdorp en iets aristocratisch over zich. Op grond van dat onde bezit en dat aristocra tische bezaten zjjne bewoners zeker zelfbewustzijn en gematigdheid. Tot nog toe was het dorp door zijn, bezadigde, kalme en bedaarde houding, steeds op een waardige en deftige manier, alle moeielijk- heden te boven gekomenwant een volk dat iets beteekent, zal ook door den vorm steeds als over winnaar nit eiken strijd komen. Maar nu was er eene gaping in zijne overleveringen gekomen en de Katten hadden scherpe oogen en speelden steeds hooger troeven uit, zoodat het voor oud en jong te Vischbeek dnidelijk was, dat men groote ge beurtenissen te gemoet ging. Zoodanig was de verbonding hier aan de knsti toen de drie kameraden weer bij elkaar waren; zoo had de jonge logementhouder haar gevonden en zoo vond haar de kleine Beer, met zijn drif- tigen, opvliegenden aard. beloven veel; boonen staan op menigen akker schraal. Het vlas staat meerendeels uitmnntend en de suikerbieten en aardappelen komen heel mooi voor den dag. De eerste snede van klaver is er eindelijk en daarbij wat meer gras op de weiden. Dat alles in meerdere of mindere mate achterlijk is, behoeft nauwelijks vermelding. Vooral op die landerijen, waar het water in den afgeloopen winter onbeperkte heerschappij gevoerd heeft, valt dit op te merken. Toch is in een onzer polders, waarin men jaar aan jaar „verzuipt," dezer dagen een voorstel om een stoomgemaal te stichten af gestuit op den tegenstand der hooggelegen inge landen, die het dood kalm en zonder eenige gewe tenswroeging kunnen aanzien, dat hunne lager wonende buren telken jare groote schade lijden door hooge waterstanden. „Och, waren alle men schen wijs!" Velen zijn nieuwsgierig om op de veetentoon stelling te Axel, op 28 Juni e. k., eens na te gaan in hoeverre onze veestapel in de laatste jaren verbeterd is. De heer mr. H. Vollenhoven, die met den len dezer zijn betrekking als referendaris van onderwijs heeft nedergelegd, ontving gisteren een bezoek van een commissie uit inspecteurs en ond-inspec- teurs van de verschillende takken van onderwijs, om hem een afscheidsgroet te brengen en hem een aandenken aan te bieden. De heer Steyn Parvé, die namens hen het woord voerde, drukte in hartelijke bewoordingen aller leedwezen uit over het verlrek van hem, wiens rijpe ervaring niet alleen aan de zaak, die hg voorstond, on schatbare diensten heeft bewezen, maar wiens welwillendheid en humaniteit aan het overleg over ambtszaken in hooge mate bevorderlijk waren. Het adres van het Transvaalach comité in Nederland wordt, blijkens het Kaapsche Volksblad door de Zuid-Afrikaanders zeer gewaardeerd. Knnnen de aloude betrekkingen niet geheel her nieuwd worden, de Transvaalsche regeering kan doorgaanden toevloed van landverhuizers uit Nederland lokkenaan den anderen kant knnnen Nederlanders geld verschaffen tot oprichting eener nationale bank in Transvaal en den aanleg van spoorwegen. Zoo zon dat land weldra evenzeer bloeien als de Oranje-Vrijstaat. Na vele jaren en allerlei lotgevallen is eindelijk de Nederl. Znid-Oosterspoorweg heden geopend. De afstand van Nijmegen naar Tilburg wordt in twee nren acht minnten afgelegdwanneer de dienst publiek is, wat later in de dagbladen zal worden medegedeeld, vertrekken dagelijks vier treinen vice versa. In de gisteren morgen te Botterdam gehouden Wat de groote Beer betreft, die bemoeide zich zooals gewoonlijk alleen met zijne eigen zaken en hg vond, zonder er verder over te denken, dat de andere ook zoo moesten doen. Een verre bloedverwant, een soort van achter nicht men weet dat visschers de familierelaties nog al ver uitstrekken van den kleinen Beer, was gedurende zgn afwezigheid gehuwd met een van de Katten. Vroeger bad de jonge visseher in alle onsohnld een weinig met haar gevrijd, ofschoon de heele wereld wist dat het van zijn kant niets te bedui den had en van den haren evenmin. Er was ook niet veel aan haar; zg was een lichtvaardig, tamelijk eigenzinnig type van een plattelandsnuf, en niemand beklaagde er zich over dat zij het dorp verliet, 'tgeen anders zeker het geval zou zgn geweest, om de levensgezellin van Lars Scbeeloog te worden. De kleine Beer, had ondanks zijne vele zwak heden, ten minste die eene goede eigenschap, dat hij een man in de volste beteekenis des woords was. Hij was nog heel, heel jong toen hij zoowat vrijaadje met haar speelde en toch schepte hg er reeds behagen in om haar te doen gelooven dat zg hem in hare netten verstrikt had. Zg was slank en bevallig, bad zwarte oogen en danste goed en gaarne. Zij meende dat hg „gevangen" was en wilde reeds omdraaien en de preutscbe uithangen, teneinde haar triomf te vergadering van aandeelhouders in de Noord' BrabantschDuitsche Spoorwegmaatschappij werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend De exploitatierekening heeft in 1880 een voor- deelig saldo van 91,430.89 opgeleverd, tegen f 39,223.42 in 1879. Deze beide voordeelige saldo 's lieten een uitbetaling van 12 elk op da coupons van Mei en November 1880 der obliga- tiën toe, terwijl voor de coupons van Mei 1881 f 7 beschikbaar is. De bruto-opbrengst van het vervoer bedroeg f 404,165.38 in 1880, tegen f 295,301.62 in 1879; de exploitatiekosten vermeerderden insgeigks van f 256,078.20 tot 312,784.64. De hoogere uitga ven in 1880 zgn voornamelijk te wijten aan de uitbreiding van het goederenverkeer. Als oorzaken, ten gevolge waarvan het voor- deelig saldo niet grooter is, noemt het verslag lo. de concurrentie met den Bijnspoorweg en met het waterverkeer, 2o. de regeling met den staats spoorweg en 3o. het gebrek aan klassen goederen vervoer, waardoor nagenoeg geen hoogere vrachten bedingende goederen langs deze lijn vervoerd worden. De tariefstrijd met de Expl.-M. is opnieuw be gonnen, door opzegging der regeling van vervoer met de Köln.-Mindener Bahn. Alleen goederen met voorgeschreven route worden nu over de lijn BoxtelWezel verzonden. Vau den sedert 15 Mei ingevoerden posttrein LondenHamburgBerlijn verwacht de Maatschappij veel goeds in de toe komst. Na het uitbrengen van het jaarverslag werd namens de commissie voor het nazien van de balans verslag uitgebracht De commissie con cludeerde tot goedkeuring, maar meende op be zuinigingen te moeten aandringen. De voorzitter, de heer Kerstens, toonde aan, dat de vermeerde ring der uitgaven het gevolg was van het grooter goederenvervoer. Niettemin is de directie er steeds op nit bezuinigingen in te voeren en in de eerstvolgende vergadering van commissarissen zal zij met zichzelve beginnen en een vermindering van den post traktementen voorstellen. Daarna had de vergadering van obligatiehonders plaats, onder presidium van mr. J. C. Beepmaker. De voorzitter wees op de gunstige uitkomsten van bet vorig jaar. De opbrengsten in 1881 waren echter minder lo. ten gevolge van den zeer slechten toestand der ngverheid in Duitschland, 2o. ten gevolge der Pruisische spoofwegpolitiek en 3o. het verminderd vervoer door de buitenge woon lage vrachten op den Bijn. Daartegenover staan de goede verwachtingen van de met 15 Mei ingestelde postronte. Inhoud van het Jnni-nommer van den Indisch» Gids: De officieele litteratuur over de opium op verzekerenmaar kort voor hij naar zee ging gaf hij haar niet onduidelijk te verstaan, dat hij haar heel goed doorzag en zich niet door zulk een Messinavaarder op sleeptouw liet nemen." Uit spijt hierover werd zij de verloofde van Lars Scheeloog, een groote, eenigszins kromme kerel, een van de ergste belhamels der Katten, en een jaar later, terwijl Niels nog op school was, huwde het jonge paar. Nu ontmoette de kleine Beer haar met Kerst mis op een bal. Zij neeg voor haar oude „incli natie" zooals zg hem noemde. Hg danste gaarne en hg wist dat zg goed danste. Er geschiedde volgens de eenstemmige uitspraak van alle oogge tuigen niets tusschen hen dat niet mocht geschie den maar desalniettemin wendde Lars, die volgens de gewoonte der Katten, veel gedronken had, zich tot Niels en begon hem uit te schelden. Men trachtte het bij te leggen en de logementhouder haalde zgn vriend over om met hem mede naat huis te gaan. Er waren echter van de zgde des vgands hateigke en uitdagende woorden gevallen en de kleine Beer placht geen slecht geheugen to bezitten» {Wordt

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1