gemengde Berichten. MIDDELBURGSCHE COURANT JAARVERSLAG. Burgerlijke stand. De groote.Pinksterslag. Gemeente-Belastingen. Geneeskundige raad in Zeeland. BI J"V* OEGSE Hi Woensdag 1 Juni 188L N° 127. Kohier voor de plaatselijke directe belas ting op de inkomsten over 1881. VAN DE ÏRm Bg fas uekl De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het primitief kohier van de plaatselijke directe be lasting op de inkomsten over het jaar 1881, door gedeputeerde staten van Zeeland is goedge keurd, en ter invordering aan den gemeente ontvanger is uitgereikt. Middelburg, den 30 Mei 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat het verslag van den toestand dezer gemeente over 1880, door hen, naar aanleiding van art. 282 der gemeentewet, aan den gemeenteraad gedaan, tegen betaling van .50 bij de uitgevers J. C. W. Altorffer, verkrijgbaar is gesteld. Middelburg, den 30 Mei 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat op den 6 en 7 Juni a. de aangiften van de plaats gehad hebbende geboor ten en overlijden kunnen geschieden tusschen 12 en 1 uur 's namiddags. Middelburg, den 30 April 1881. De Wethouder voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. Er is een plan gemaakt om te Zïirich een internationaal congres van socialisten te houden. De bevolking van het kanton heeft de regeering verzocht dit niet toe te laten. Dè daarvoor ingekomen petitie is door ruim 30.000 menschen onderteekend. Deze liefelijke toon op het klavier der volksconsciëntie zal wellicht door een fortissimo gevolgd worden, want een Züricher correspondent schrijft dat, indien de regeeriog het congres niet verbiedt, de socialisten er niet zonder bebloede koppen van zullen afkomen. Vrijdag vielen heftige tooneelen voor te Mitchelstown in het Iersche graafschap Cork. De gravin van Kingston heeft in die streek groote eigendommen en was altijd met bare pachters op goeden yoet geweest, maar de agitatie der Land League maakte daaraan een einde. De gravin begon hare pachten ten volle in te vorderen en verkreeg een paar vonnissen om nalatige pachters van hunne hoeve te zetten. Vrijdag ging de ondersheriff van het graafschap naar Mitchelstown om deze vonnissen ten uitvoer te leggen. Hij was vergezeld door 250 man politie en een troep dragonders. O' Mahony, de waarnemende rent meester' van de gravin en een ander beambte van hare administratie, zekere Kelly, waren erbij. 1 Vit het Deensch VAN H0LGEK DRACHMANN. Binneh iü de baai ltig de reede, de reode van Visehbeek en naar oost en west schoot het land met twee pünten in zee. Op de weste lijke punt stond een vuurtoren en wanneer de zon daarachter ondergegaan was, kwam er een on zichtbare hand, die daar het licht aanstak, evenals de sterren aan den hemel ontstoken worden, zonder dat wij zien hoe of door wie; maar zij worden beide opgestoken als een baak voor den zeeman, - wanneer hij thuis is op zijn kaart, wel té verstaan. Zonder kennis baten sterren noch vuurbaken, al branden zij nog zoo helder. Daarom moet een goed zeeman in tijds kennis zien te verwerven. Practijk is heel goed, maar die komt van zelf in de boot. Theorie is onontbeerlijk en die moet men leeren, al kost het ook vaak veel moeite. Zoo placht de oude Sivert Björnsen, de opperste van het visschersgilde te Yischbeek, zijne beide Op deze beiden richtte zich vooral de woede van het volk, toen de eerste boer uit zijn huis werd gezet. Eieren, steenen en ander werptuig werd hun naar het hoofd geworpen, terwijl ook enkele politiedienaren en Boldaten getroffen werden. Volgens sommigen was er een menigte van wel tien of twaalfduizend man, waarvan er velen van ver waren gekomen. Zij vielen op de troepen aan en wierpen deze met steenen. De politie en de kavalerie maakten charges op den troep, die echter telkens heviger den aanval vernieuwde. Toen de troepen by Mitchelstown voorbij eene brouwerij kwamen, werden van achter een muur steenen op hen geworpen. Zij jaagden met ge velde bajonet de brouwerij leeg, een aantal men schen werden daarbij gewond. Den ganschèu dag hadden hier en daar vecht partijen plaats. Twaalf soldaten en eenige poli tieagenten werden gewond. Een paard van een kavalerist werd door een steenworp gedood. Tweemalen werd de Riot Act voorgelezen en tel kens door een flinken aanval van de troepen ge volgd, die voor een oogenblik de rust weer her stelde. Het volk had muzikanten bij zich, wier instrumenten door de soldaten werden vernield. De pokken-epidemie te Londen neemt zeer toe, zoodat er gebrek komt aan ruimte om de lijders teisoleeren. De regeering heeft een groot schip van de marine naar den Theems gezonden om tijdelijk als hospitaal dienst te doen. Vergadering op Maandag 30 Mei. Voorzitter de heer Dozy. Na mededeeling van den voorzitter dat de nieuw benoemde leden van den raad als zoodanig zijn beëedigd, komt ter tafel een schrijven van den geneeskundigen raad van Overijssel, waarbij ondersteuning wordt verzocht van een door hem aan de regeering gericht verzoek ter verkrijging van wettelijke bepalingen op de bewaarscholen. Na discussie, waarbij de heer Hazenberg, toe gevende dat de bewaarscholen voor zeer jeugdige kinderen veel te wenschen overlaten, doet uitkomen dat ze toch eenig nut stichten en de surveillance zeer moeilijk is, hangt de heer De Bruijne een zeer treurig tafereel op van te Zierikzee bestaande bewaarscholen, die meer op een hok dan een school gelijken en waar ongeveer 20 kinderen worden samengedrongen. De voorzitter wijst op het hooge belang dezer zaak en spreekt als zijne meening uit dat het verkrijgen van toezicht op dergelijke inrichtingen allefwenschelijkst is. De heer Van Berlekom, ofschoon wettelijke be palingen wenschelijk achtende, deelt mede dat Middelburg zich ten deze gunstig onderscheidt en de scholen door de Mij tot Nut van 't Algemeen opgericht zeer voldoende zijn. Met algemeene stemmen, uitgenomen die van den heer Van der Grijp, die zich buiten stemming houdt, vereenigt de vergadering zich daarna met het voorstel van den voorzitter om het verzoek van Overijssel te ondersteunen. Een schrijven van den heer Polman Kruseman, houdende bericht dat hij zijne benoeming tot correspondeerend lid aanneemt, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Daarna worden overgelegd de mededeelingen van de handelingen van het geneeskundig staats toezicht over het tijdvak 1 Nov. 188015 Mei 1881; enkele bijzonderheden daaruit deelen wij hier mede. In 1880 zijn in de provincie Zeeland overleden 4895 of 25.95 °/00 tegen 4553 of 24.01 °/00 in 1879; als levenloos werden aangegeven 315 tegen 393 in het vorige jaar, dus 78 minder. Beneden bet jaar stierven 1838, tegen 1449 in 1879. In de volgende gemeenten was de sterfte boven 30°/Oo: Arnemuiden, Axel, Biervliet, Borselen, zonen voor te preeken; maar de oudste, Beer Sivertsen, ook genaamd de groote Beer, had zich, zijn natuurlijken aanleg volgende, meer op de practijk toegelegd. Hij kon een schuit bouwen; hij kon er de zeilen voor maken en haar ook besturen; maar dat ging altemaal op zijn eigen hand, zooals men zegt. Hij had natuurlijk aanleg en dien gebruikte hij en goed ook; maar hij ontwikkelde hem niet. Met zijne 27 jaren achter den rug, zijn zwaren vollen baard, zijne breede schouders en stevige, ietwat kromme beenen, kwam hij even zwaar door het zaüd waden als een oude Oost-Indievaarder door de branding. Hij zag er veel onder uit dan hij was. Van zijne jongensjaren af had hij een bijna onoverwinnelljken afkeer gehad van bij zijn werk te spreken. Dat was wel eens de reden geweest dat het op eed haar na verkeerd gegaan was in de schuit, die hij bestuurde sedert zijn vader er te gebrekkig voor Was geworden want hij meende dat het van zelf sprak wat er gedaan moest worden by een korte wending, zonder dat hjj iets behoefde te zeggen. Maar wie aan het roer zit, 't zy in een boot, of in andere levensomstandigheden, moet kunnen kommandeeren, en zóo kommandeeren dat anderen het verstaan. Hierdoor was er al de buitengewone kracht bedaardheid, vastberadenheid en tegenwoordigheid van geest Van den grooten Beer noodig om de Boschkapelle, Oats, Clinge '(40%o), Cortgene, Domburg, 's Gravenpolder, Hoek, Hulst, Oud-Vos meer, Retranchement, St. Annaland, St. Jansteen, Tholen, Vlissingen, Waarde (40.16), Wemeldinge, Wolfaartsdyk, Zonnemaire en Zoutelande. Omtrent den ziektetoestand in de provincie luidt het verslag zeer gunstig. Van besmetteiyke ziekten kwamen enkele gevallen voor: Pokken een geval met doodelijken afloop te St. Jansteen. De kinderen van dezen persoon waren ingeënt en zijn van de ziekte verschoond gebleven aan roodvonk stierf niemand aan mazelen stierf 1 persoon te Vlissingen, hoewel 149 gevallen werden gemeld. Typhus. In 14 gemeenten hadden 15 sterf gevallen plaats; 45 gevallen werden gemeld in 20 gemeenten. Aan Diphtheritis stierven 20 personen in 14 gemeenten; 73 gevallen in 17 gemeenten werden gemeld, waarvan 13 in Middelburg, 20 in Nieuw- land, 7 in Vrouwepolder, 6 in Grijpskerké. Aan croup stierven 16 personen in 10 ge meenten. Aan kinkhoest stierven 31 personen in 13 gemeenten. Een sterfgeval aan febris puerperalis werd gemeld te Middelburg. Omtrent de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht ter bevordering van volksgezond heid wordt o. a. het volgende vermeld. Scholen. Die te Tholen is veel te klein voor het aantal leerlingen. Bij het gemeente bestuur werd aangedrongen zoo spoedig mogelyk de school te vergrooten, hetgeen waarsehynlijk nog dit jaar zal geschieden. Het project van de nieuw te bouwen school te Middelburg werd onderzocht en aangedrongen op het aanbrengen van ventilatiebuizen in ver band met de schoorsteenen. De verlichting en ruimte in twee lokalen van de school op de Bree te Middelburg is slecht, overigens is de school vrij voldoende. De verlichting van een der vertrekken in de bijzondere school in de Bogardstraat laat te wen schen over. Ook zijn de banken te smal, en is het vertrekje, bestemd voor het bezorgen van de kleediug, te klein. De verlichting in een der benedenlokalen in de school van den heer De Man laat te wenschen over. De kleeding moet in de school zelve wor den opgehangen door het ontbreken van een gang, die toegang tot de vertrekken geeft. Een dergelijke gang zou beneden gemaakt kannen worden als zij met glas bedekt wordt, teneinde de verlichting in de school niet te bederven. In de school van den heer Van Slnis zal in het vertrek der hoogste klasse de verlichting door omzetting van de banken zeer verbeterd worden. Een der vertrekken van de byzondere school in de Gravenstraat is te klein. In Augustus wordt die klasse echter opgeheven, en kan het naast aangrenzende vertrek dus vergroot worden. De bijzondere school op de Wal bestaat uit twee lage vertrekken, die ieder voor hoogstens 30 kinderen rnimte bevatten. Het bovenvertrek bevatte 39 kinderen. De openbare school te Bruinisse werd op ver zoek van gedeputeerde staten bezocht met den district-schoolopziener. Dit onderzoek had tot gevolg dat de school werd afgekeurd en de ge meenteraad besloot eene nieuwe te bouwen. Een der lokalen van de openbare school te Breskens is te klein, zoodat aan die school een lokaal zal moeten worden aangebouwd. De school aan de nieuwe slui3 aldaar is te klein, 2 M3 per kind, en zal vergroot moeten worden; de ventilatie en de zindelijkheid laat daar veel te wenschen over. De burgemeester werd verzocht zoo spoedig mogelijk de ramen te doen veranderen. In de school te Nieuwvliet heeft ieder kind slechts 2.3 Ma ruimte. De banken zijn zeer ondoelmatig, ver zaak alleen te klaren. En tot nog toe was het niet verkeerd geloopen. Maar de oude man bromde. De oude man had in zijn jeugd het meest gehad van zijn jongsten zoon, Niels en daarom hield hy ook het meest van hem. De ouderdom had thans zijn zware hand gelegd op zijn opvliegendheid en voortvarend heid, op die eens zoo vlugge beenen en die buig zame gestalte, die door elk gaatje scheen te kunnen kruipen en toch zoo stram en stevig was, wanneer het erop aan kwam om pal te staan. Maar het vuur brandde nog daarbinnen en de blik van den oude was ver in den. omtrek bekend en gevreesd; nu wel is waar het meest door de jeugdige barrevoeters in het dorp, die voor hem weg liepen als voor den boeman. De jongste zijner zonen, heel begrypelijk den kleinen Beer genaamd, was Volgens het zeggeu van den ouden visscher het sprekend evenbeeld van zijns vaders jeugd. Hy was even donker als zijn broeder rood; mager, slauk, doch sterk gespierd, ongemeen vlug en ongemeen driftig en twistziek. Het ging echter spoedig weer over en achterna had hy er veel berouw overhij was niet kwaad, maar zijn bloed was schielijk aan het koken gebracht en schoot dan geweldig naar zijn hoog, wit voorhootd onder zijn zwart glanzig haar. Hij had nooit geld; dat verdween zoodra hy het verdiend had en hij leende steeds bij zijn broeder, die heel naauweurig met krijt aan ee» grooting van die school is dringend noodzakelijk. De school te Kruisdijk (Groede) is zeer vochtig, laag en te klein (1.8 M3 per kind). De verlich ting en de ventilatie ellendig. Deze school zal door eene nieuwe vervangen moeten worden. Ziekenfondsen. Als bewijzen dat het zeer goed mogeiyk is ook ten plattelande ziekenfond sen op te richten, dienen de voorbeelden te Wil- helminadorp, waar een dergelijk fonds bestaat, hoewel de geneeskundige te Goes woont, en te Oadelande, waar de heer Arends een ziekenfonds heeft opgericht voor de gemeenten Oudelande, 's Gravenpolder, Hoedekenskerke en Baarland. In de le klasse wordt betaald ƒ100 'sjaars; 2e klasse f 25; 3e klasse 10 cent per week voor ongehuwden, 20 cent voor gezinnen, al ot niet met kinderen, terwijl in iedere gemeente een bode zorgt voor het innen der contributie. Wat de handhaving van wetten en verordenin gen betreft, wordt medegedeeld dat aan den officier van justitie werd verzocht een onderzoek te doen instellen te Yzendijke en te Hulst, waar door onbevoegden geneesmiddelen zouden worden verkocht. Vrouw Borgstijn te Hulst werd wegens het verkoopen van aloëpillen tot f 10 boete veroordeeld. De inspecteur heeft aan de heeren dr. Verschoor te Goes en dr. Couvée te Middelburg opgedragen by de heeren Ripping en Hackenberg, apothekers te Middelburg, een nader onderzoek in te stellen naar de geheime geneesmiddelen, die zich in die apotheken bevonden. De apotheker Van Asperen Vervenne te Goes werd veroordeeld tot eene boete van ƒ10, omdat hij de stad verlaten en den sleutel van de vergift kas aan een onbevoegd bediende had achtergelaten. Naar aanleiding van het in de handelingen medegedeelde omtrent den ziektetoestand, vraagt de heer Goemans eenige inlichtingen omtrent de gemeenten waar diphteritis heeft geheerscht. Speciaal of aan het geneesk. staatstoezicht bekend is of in een dorp nabij Zierikzee, Dreischor, sterfgevallen tengevolge van die ziekte zijn mede gedeeld, wijl hij, op grond van voorgekomen ge- volgziekten, vermoedt dat daar diphteritis heeft geheerscht en naar hij vernomen heeft, er zelfs 8 kinderen aan zouden gestorven zpn. De voorzitter deelt mede dat dit hem niet be kend is en beveelt zich aan, by voorkomende ge vallen dadeiyk bericht te mogen ontvangen. Op eene vraag van den heer Snouck Hurgronje of het rapport bekend is, uitgebracht door de commissie belast geweest met het onderzoek der zich by twee apothekers te Middelburg bevindende geheime geneesmiddelen, antwoordt de voorzitter dat het door de commissie opgemaakt proces-ver baal in handen van den officier van justitie is gesteld. Achtereenvolgens worden daarna uitgebracht de verslagen van het bureau van vaccinatie, van het bureau voor scheikundige en microscopische onderzoekingen en dat betreffende de sterfte aan diarrhoea infantum Wy hopen in een volgend nommer gelegenheid te hebben een en ander uit deze belangrijke ver slagen te kunnen mededeelen. Daarna wordt de rekening, in ontvang en uitgaaf ƒ2291.384 bedragende en een batig saldo van 173.91 opleverende, goedgekeurd. Het in de vorige bijeenkomst besproken denk beeld van den heer Razen berg om verbetering te brengen in de keuring van slachtvee enz. komt thans ter tafel. De heer Hazenberg, overtuigd dat voorziening hoogst moeilijk is, vreest dat of de geneeskundige of de veearts de aangewezen per soon zal zijn, doch meent dat ook door verbete ring van het gehalte der keurmeesters reeds eeu stap op den goeden weg zou gedaan worden. De voorzitter herinnert dat ook in den raad voor Overijssel deze zaak ter sprake is gebracht en wijst op het groote nut van abattoirs en vleeschhallen, doch is van gevoelen dat zelfs door balk opschreef hoeveel hij hem geleend had, telkens vier strepen naast elkaar en eeu vijfde er dwara doorheenmaar hij vroeg het hem nooit terug. Tusschen zyn broeder en hem was er eigenUjk nog nooit, sedert zy volwassen waren, eenig on genoegen geweest; maar daar zij gevoelden hoe veel zij in karakter verschilden, hielden zy zich zooveel mogelijk op een afstand van elkaar, voor zoover de dagelgksche bezigheden dit toe lieten. Eens had de jongste den oudste in de boot het roer uit de hand willen nemen, want bij zijn karigheid in 't spreken kwam ook nog een weinig hardhoorigheid, maar de groote Beer duwde zonder een woord te spreken den kleinen met een ruk op de knieën onder de roei bank en van dien dag af was er nooit meer sprake van twist in de boot. De oude man verafgoodde op zyn barsche, gemelijke manier zijn jongsten zoon. In zyn goeden tijd was hij inderdaad een volmaakt zee man geweest; theorie en practijk in persoon. Hy had lange reizen gemaakt als lichtmatroos en als bootsman; maar steeds overhoop gelegen met schippers, reeders en andere autoriteiten. De kwade tongen in het dorp en die zyn er altijd, verzekerden dat de vrachten in dien tijd uit levende waar" bestonden; zij lieten er zich natuuriyk niet verder over uit en men kon het verstaan zooals men wilde. Eens had de

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 5