buitenlandT öêmeag&s Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Rechtszaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Gener aal. Weerkundige waarnemingen, 31 Mei des morgens te 8 uren. -f-10.6 --11.1 16 --15 --14 --17 --13 --14 --16 --18 --14 --18 --14 --15 --13 --15 --14 --13 Algemeen Overzicht.1 Amsterdam, 31 Mei. Uit het verslag, heden in de algemeene jaarvergadering van de Amster- damsche Kanaal-Maatschappij uitgebracht, bleek dat de opbrengst der kanaal- en havengelden even als het vorige jaar weder belangrijk vooruit ging. Ontvangen werd f 230.015, tegen 203.796 in 1879. Door de Noordzee-sluizen werden geschut naar zee 2214 stoom- en andere schepen, uit zee 4195. In 1879 waren die getallen 1919 en 4013. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van de f 6.072.512 subsidiën van de stad Amsterdam met de renten f 8.600.197 waaronder de opbrengst der drooggemaakte gronden f 964,593 enz voorkomt? De uitgaven 7.994.979, met inbegrip van de aflossing van verschillende leeningen f 6.525.000 (de bekende dading tusschen Amsterdam en de regeering). Op 1 Jan. bleef alzoo beschikbaar f 605.218 Volgens het Rott. Nbl. is de kleine badplaats Wildungen in rep en roer door het aangekondigd verblijf van ZM. den koning en de koningin. „Met een gevolg van 50 a 60 personen," voegt de berichtgever erbij, doch dit zal wel abuis wezen. Onze koninklijke familie reist gewoonlijk niet met zoo'n Oosterschen stoet. Voor de hooge badgasten worden de geheele eerste en tweede verdieping van het nieuwe bad hotel in gereedheid gehouden. De koning der Nederlanden is het eerste gekroonde hootd dat in den loop dezer eeuw daar komt; men kan zich dus de drukte die er heerscht wal voorstellen. Het stoomschip Merapi vertrok op 8 December jl. van Soerabaija, met bestemming naar de Oostelijke streken van den Indischen Archipel. Den 28en daaraanvolgende stootte het schip op zijn terugreis op een rit, dat niet voorkomt op de zeekaarten, circa 4 Engelsche mijlen van de kust van Timor Laut. Het schip maakte onmiddellijk zeer veel water, de vuren in de machine-kamer werden uitgedoofd, zoodat men verplicht was het schip te verlaten. Op 30 December bereikte de bemanning in booten de kampong Olieliet op de kust van Timor Laut, alwaar zij 77 dagen, aan gebrek en ellende ten prooi, heeft doorgebracht. De inboorlingen, hoewel niet tot gewelddadig heden overgaande, waren zoo inhalig, dat zij niet het minste voedsel wilden verstrekken zonder daarvoor schadeloos te worden gesteld met klee- ren enz. Dat lijden heeft geduurd tot 17 Maart jl., toen de bemanning door den gouvernem.-stoomer Tegal werd afgehaald. Op den 30en Mei 1781 werd, ter hoogte van Kaap St. Marie, een roemrijk gevecht geleverd tusschen de Hollandsche fregatten Castorkapitein Pieter Melvill, en Br iel, kapitein Gerard OorthuijSj en de Engelsche fregatten Flora, kapitein William Peere Williams, en Crescent, kapitein Thomas Pakenham. Gisteren was het dus 100 jaren geleden dat dit feit plaats greep. Het was een onzer laatste gevechten ter zee tegen de Engelschen. Een afbeelding van dezen zeestrijd (Japansch verlakt op koper) bevindt zich in het Koninklijk Kabinet van zeldzaamheden te 's Gravenhage. {Dbl.) De audiëntie van den min. van waterstaat zal den 2en en die van den min. van marine den 3en dezer niet plaats hebben. Het pensioen van generaal Van der Heyden bedraagt niet, zooals onlangs gemeld werd,/9000 maar, tengevolge der verhooging met 1/4, welke het pensioen volgens het reglement ondergaat bij het verlies van éen lichaamsdeel (het linkeroog, den generaal uitgeschoten bij Samalangan,) f 11.250. Eigen Haard maakt zich deze week weder ver. dienstelijk met een aibeelding van het borstbeeld van Duifje, eene uit de geschiedenis van Zweden bekende vrouw van Nederlandsche afkomst. Dit beeldhouwwerk van prof. Stracké is in het gebouw van het Amsterdamscbe Panorama ten toon gesteld. Verder vinden wij in dit nommer de voortzetting der novelle Eb en Vloedeene teekening van den gevel der Amsterdamsche universiteits-bibliotheek, xooals die zich in een droom aan den bibliothecaris vertoont, door den architect Cuijpers geteekend. betaalmeesters. Ervol ontslag verleend uit zijne betrekking van betaalmeester te Arnhem, aan G. Fontein, op zijn verzoek, behoudens aan spraak op pensioen. lkgeb. De kapitein der inf. G. T. C, Callenfels, thans op non-activiteit, is op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op /1430 'sjaars. WKWEZEjsr. Bg res. van den min. van koloniën is O. Venema, laatsteiyk ijker te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gouv. gen. van N. I. om te worden benoemd tot ambtenaar voor het ijkwezen daar te lande. Kieuw- en 8t. Joosland, 29 Mei. Heden maakte onze leeraar, ds. W. E. M. Engelberts, aan de gemeente bekend, dat bij eene beroeping naar Zwartsluis had ontvangen. De kerkeraad te Biervliet beeft den vorigen predikant ds. N. J. Krom, die van Biervliet naar 's Heer Hendrikskinderen vertrok, beroepen. Bijna zeker is het, dat hij, tengevolge van een klein misverstand, zgne eerste gemeente had verlaten. Daar ds. Krom 24 jaren te Biervliet gevestigd was geweest, konden de ingezetenen over dit beroep een woordje meespreken. Dit deden ze dan ook en een 40tal der voor naamste ingezetenen schreven eenige dagen later aan hunnen vroegeren leeraar, dat zijne terugkomst hunne sympathie wegdroeg. Aan eene aanneming van het beroep wordt dan ook niet meer ge twijfeld. (ff. Ct.) Bij vonnis der rechtbank alhier is, overeen komstig het requisitoir van het O. M., de 14jarige A. Dees, van Zaamslag, schuldig verklaard aan mishandeling zijner moeder, gepleegd zonder oor deel des onderscheids. Hij werd mitsdien vrijge sproken, met last dat hij naar een verbeteringsge- sticht zal worden opgezonden totdat hij zijn 18e jaar zal hebben bereikt. Filssingen, 31 Mei. Onze gewoonlijk zoo kalme stad was gisteren avond het tooneel van een buitengewonen volksoploop. Een paard van mevrouw de wed. V., gespannen voor een licht rytuigje {panier) werd op den Nieuwen dijk schichtig, sloeg den boom van het rijtuig af en ging daarmee door. Gelukkig raakte de boom al spoedig onklaar met éen lantaarnpaal, waardoor het paard het onderst boven rolde en gegrepen werd. Mevr. V. kwam met den schrik en de koetsier mat een erg beschadigd aangezicht vrij. Nauwelijks waren de samenscholingen, die ge woonlijk op zulke gebeurtenissen volgen, eenigszins gedund, toen de aandacht getrokken werd naar de Kaaskade, waar de heer F. met paard en wagen, gewoonlijk dienende tot het rondbrengen van mineraalwater, van boven neer in 't water gereden was. Gelukkig was 'tlaag water; het arme paard werd spoedig op het droge gebracht, terwijl de berijder, dour het modderbad heel wat opgefrischt, zoo goed als het wilde een ladder opklauterde en onder geleide van de om deze aardigheid tierende straatjongens in veiligheid gebracht werd. De wagen was heden morgen nog niet uit de Kade gehaald. Voor het eerst konden gisteren de voor naamste kantoren en inrichtingen te Amsterdam, 80 in getal, het geriefelijke der telephoonverbin- dingen ondervinden. Een enkel sein voldoet om de beambten op 't centraal station te verzoeken de noodige verbindingen te maken, waarna men direct met de personen op een ander kantoor kan spreken. Binnen enkele seconden staat men in onmiddeliyke verbinding met de verst verwgderde stations en spreekt men met de personen aldaar, even gemakkelijk alsof men met elkander in een zelfde vertrek ware. Wie echter het ragfijn net van draden ziet, bijv. boven den Dam, waar zij alle bijeen komen, die kan de vrees niet onderdrukken, dat een enkele stormbui het geheele werk voor ettelijke dagen kan verstoren. De spanning der draden, zooals die in de hoofdstad heeft plaatsgehad, komt ons weinig deugdelijk voor. (R. Nbl.) Hontcnisse, 29 Mei. Heden avond, ongeveer 11 uren, werd onze gemeente opnieuw in rep en roer gebracht door het geroep „brand Ditmaal stond de schuur der Weezen de Waal op het dorp Groenendijk in lichte laaie. Bijna zyn twee personen, welke daarin sliepen, verbrand. Twee vaarzen en eenige landbouwwerktuigen zijn geheel verbrand, terwijl eenig ander vee ernstige brandwonden heeft bekomen. Gelukkig is de brand tot de schuur bepaald gebleven en was alles verzekerd. Deze brand, de derde in den loop van éen jaar, doet aan kwaadwilligheid denken en wekt niet weinig ongerustheid. Na aftrek van een afschrg ving van twee ton, keert de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Am sterdam over 1880 een dividend van 5 pet. uit. Z. M. de koning heeft de voor de locaal- spoor benoodigde gronden van Het Loo kosteloos afgestaan. De eerste „koffiewagen" van de Maatschappij voor Volkelcoffiehuizeri" te Amsterdam is gisteren in dienst gesteld, Hij ziet er keurig netjes uit, zindelijk en op de meest practische wijze ingericht, alles is er te koop, dat in het Volkskoffiehuis op Rapenburg wordt geboden en voor dezelfde geringe prijzen. Spijzen en warme en koude dranken van de beste hoedanigheid voor den minst mogeiyken prijs. Deze eerste koffiewagen zal nu hier, dan daar statioueeren, vooral in de nabijheid van fabrieken en werkplaatsen en de schafturen. Ook als de wagen aan het rijden is, kan de dorstige of hongerige zich om consumabel vervoe gen. Een wenk, en het koffiehuis, zijn schaftkelder, staat voor hem. Men heeft in verschillende bladen kunnen lezen dat de Russische troonopvolger, de 13jarige grootvorst Nikolaas, een ziekelijke knaap is. De Peterburgsche correspondent van de Kölnische Zg., in den regel goed onderricht, zegt dat die geruch ten ongegrond zyn. De kroonprins is een gezonde krachtige jongen van goeden aanleg, een beleefde knaap, die zich de genegenheid van al zyne leermeesters verwerft. De heer Goschen, de Engelsche gezant by de Porte, is op zijne terugreis naar Londen te Berlijn aangekomen. Hij zal niet meer naar zijn gezanteschapspost terugkeeren. Het talent van dezen financier en staatsman is reeds op ver schillend gebied werkzaam geweest. Toen hij jong bankier was in Londen, gaf hij een boek uit over „de theorie der buitenlandsche beurzen" dat hem als financier van hoogen rang deed kennen en hem een jaar later een plaats in het parlement voor de city bezorgde. In 1865 werd hy vice- president van den Board of Trade in het minis terie Russell en later kanselier van Lancaster, eene sinecure welke stem en zitting in het kabinet geeft en nu door John Bright wordt bekleed. In het ministerie Gladstone van 1868 werd hij eerst minister voor het armbestuur {Localgovern ment Board), later van marine. Men zong toen: Has old Goschen Any notion Of the motion Of the ocean Maar hy toonde zich ook voor die taak bere kend. Na den val van het ministerie Gladstone werd hij door de Engelsche houders van Egyptische obligatiën naar Egypte afgevaardigd en later zien wg hem als gezant van Engeland te Kon- stantinopel, waar hy den sultan eene provincie helpt afdwingen, om straks de eerste plaats in te nemen, die in het Engelsche ministerie openkomt. Wellicht maakt de heer Gladstone eene plaats Voor hem open, want bij bekleedt nog steeds twee betrekkingen, die van eersten lord der schat kist en van kanselier van de Exchequer. Het zyn beide mooie betrekkingen, ook aan de materieele zijde. Ze geven ieder f 60.000 'sjaars. De shah van Perzië wil dezen zomer weer op reis gaan en den Ruasischen keizer een bezoek brengen. Amsterdam. Het gerechtshof heeft Johannes Vernimmen, wegens poging tot moord op zijn meisje en wegens moedwilligen doodslag op de dochter van Ulrich, tot tien jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Tweede kamer. In de eerste plaats werd aangenomen het wetsontwerp tot aanvulling van art. 25 der Indische comptabiliteitswet, ter bevor dering eener spoedige oplossing van mogelijke bedenkingen der rekenkamer. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot wyziging der |artt. 11 en 12 van de wet op het hooger onderwijs (eindexamen aan de gymnasia, onder toezicht van een staats-gecommitteerde, en examen voor eeae staats-commissie). Verscheidene sprekers bestreden de hoofdbeginselen van het ontwerp, in zoover z'j ronden dat het onnoodig vooruitloopt op nog niet gebleken gebreken en omdat aan den rijksgecommitteerde te groote macht tegenover de curatoren wordt gegeven. Ook de uitsluitende instelling van het staats examen, voor hen die buiten de openbare gym nasia opgeleid zijn, vond ernstig bezwaar. De minister van binnenl. zaken verklaarde dat het ontwerp is voorgedragen in ernstig overleg met deskundigen, tot waarborging van degelijke eindexamens, zonder hinder voor het bijzonder onder wg s. De minister deelde mede dat het programma der eindexamens in overeenstemming met het laatstelijk vastgestelde leerplan gewyzigd zal worden. Bij de artikelen stelde de heer Vermeulen voor ook aan de belangen der bijzondere inrichtingen van onderwijs gelegenheid te geven het eindexamen af te leggen aan een openbaar gymnasium. Dit amendement werd verworpen, doch daarna het wetsontwerp in zyn geheel mede verworpen met 41 tegen 26 stemmen. Het wetsontwerp tot invoering der postpakket- dienst werd op verschillende gronden bestreden door de heeren Bastert en Van Baar. Morgen voortzetting. Amsterdam. Door de prov. staten van Noord-Holland is tot lid der eerste kamer verko zen de heer M. H. Insinger en tot lid van gede puteerde staten de heer H. J. van Lennep. Dublin. Kettle, een der hoofden Van de Landleague is gearresteerd wegens opruiing. iSierlkïce, 30 Mei. Het maken der gebou wen voor het stoomgemaal te Dryschor is aan genomen door P. Vink te Noordgouwe, voor 16,968 en het leveren der machinerieën door de ijzergieterij de Prins van Oranje te 's Hage voor f 22,985. tweede kamer. Con versio-Grondbezit. De heeren v. d. Hoeven, v. Houten en v. Rees hebben, als meerderheid der comm. v. rappor teurs over het koloniaal verslag van 1880, de mededeelingen van den min. v. kol. over de conversie van het grondbezit op Java aan een breedvoerige critiek onderworpen. In de eerste plaats gaan zij daarbij de ante' cedenten van den min. te dezen aanzien na, in verband met het bekende „eindiésumé" van het onderzoek in 186769. Uit dat eindrésumé con- stateeren zij de verklaring, dat het erfeiyk indi vidueel grondbezit vroeger bestond en grootendeels onder den invloed van regeerings-handelingen aan de bevolking is ontnomen. Daarna reveleeren de rapporteurs, dat de min. by de behandeling van de z. g. agrarische wet (van April 1870), als lid der kamer, trachtte er de bepaling uit te verwijderen, die verbetering van het inlandsche grondrecht beoogde. Vervolgens herinneren zij aan de bekende reis van den heer Levyssohn Norman en aan het telegram van Nov. 1874, om die reis te doen staken, waarbij wordt opgemerkt dat de min. daarbg niet handelde op grond van offi- cieele berichten. Constateerende nu dat het h. i. onzeker bleef of die forsche greep in het gezag van den gouv.-generaal gerechtvaardigd was, merken de rapporteurs op, dat een en ander voor ambtenaren en bevolking krachtige vingerwijzingen waren, dat de conversie niet in den smaak van den min. viel. Dezelfde geest ligt h. i. duidelijk in de vragen, zooals die nu in 1878 aan de ambtenaren werden gesteld, te duidelijker omdat geen inlich tingen werden ingewonnen daar waar zou gebleken zyn, dat de conversie wèl kon bestaan. De rapp. vinden dus eenzijdigheid in dat onderzoek. Bovendien ontkennen zy dat die ambtenaren in staat waren geweest, een grondig onderzoek in te stellen. Het vernieuwde onderzoek boezemt hun dan ook geen vertrouwen in ten aanzien van degelijkheid, nauwgezetheid en volledigheid ja, zg ontmoeten er lichtvaardige verklaringen in, door geschiedenis en feiten weersproken. De rapporten zyn dus h. i. blijkbaar slechts vlijtig opgesteld, in den geest der regeering. De rapporteurs wijzen er daarna op, dat de bevolking niet weet dat zij vrijheid heeft om te converteeren en meenen moet dat de reg. dat niet wenscht, waarin het persoonlijk belang der dessah- hoofden haar tracht te houden. Niet met een circulaire, maar bij algemeene verordening moet das rom der bevolking op de meest stellige wyze duideiyk gemaakt worden, dat zy volkomen vry is in haar keuze ten aanzien van den grondeigen dom; en met waarborgen tegen misbruiken of ongerechtigheden moet haar gelegenheid worden gegeven, van die vrijheid gebruik te kunnen maken. Dat spoedige uitvaardiging van zulk een verordening meer dan ooit een eisch is ge worden van goede staatkunde en rechtvaardigheid, is op die gronden de conclusie der meerderheid. {Zie vervolg Bijvoegsel.) kamer Ba- Wind- Toe Tem der plaatsek. rom. afwijk. richt. kracht stand lucht. pera tuur. Cels. Delfzyl. Groningen Helder Ylissingen. Maastricht. Sylt Shields. Yalentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 7.5 7.8 8.6 8.8 8.0 7.3 7.0 6.5 6.7 5.2 9.2 1.1 6.5 3.0 4- 6.7 3.0 -j- 6.4 NNO NNW NNW NNO Nff NNW NW stil W NW ZO NO NNO N ZO NNO W N ZW 1 0 2 2 1 1 2 0 2 1 1 2 4 2 3 4 6 4 2 helder helder helder helder z. bew. I. bew. helder helder helder helder kelder 1. bew. helder helder helder betr. mist. helder helder 1 4-16 18 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: Y. 1.3 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg, 30 Mei. 'sav. 11 u. 55 gr. 31 's morg. 8 u. 63 gr. 'smidd, lu. 69 gr. 'Sav. 5 u. 62 gr. F. Terwijl de heer Gambetta in Cahors zijn ver- moeienden feesttocht vierde, broeide er onweer te Parijs. Gaarne hopende wat zg geloofden, hadden de republikeinen, die voorstanders zijn van de instelling der grooiere kiesdistrioten, verkondigd dat er geen twijfel kon bestaan of de senaat zou zijne goedkeuring hechten aan het ontwerp van den heer Bardon x, waarbij de scrutin de lists moet worden ingevoerd. Reeds spoedig echter verspreidden zich geruchten dat er onder de linkerzgde van den senaat menig lid wordt ge vonden, die het ontwerp in zyn tegenwoordigen vorm onaannemelijk vindt en er zijne stem niet aan zal geven, tenzij er eene wijziging in gebracht wordt. Dip geruchten zijn bevestigd, want, biykens de gisteren geschiede benoeming der rapporteurs van de aideelingen, was in acht van de negen afdeelingen eene meerderheid te vinden tegen het ontwerp in zyn tegenwoordigen vorm. De reden van dezen tegenstand is niet ver te zoeken. Weinig kan het den senators verschelen of de kamerleden door een grooter of door een kleiner aantal kiezers worden gekozen. Maar er ligt een voetangel in het door de kamer aange nomen ontwerp. Elk departement zal een kamerlid kiezen voor iedere 70.000 inwoners, en daaren boven nog een voor de fractie boven het veelvoud van 70.000. Daardoor zal de kamer een vyftigtal leden meer tellen, ongeveer 580, terwyi de senaat slechts 300 leden telt. Elke vermeerdering van het ledental der kamer vermindert den invloed van den senaat, wyi deze volgens de grondwet in twee gevallen zich met de kamer in éene ver gadering moet vereenigen, by grondwetsherziening en bij de benoeming van een president. Stellen

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2