buitenlandT Gemengde Berichten. Laatste Berichten. t t Onderwys. Ter Keuzen, 27 Mei. - Heden is door den gemeenteraad tot onderwgzer, met akte voor hand- teekenen, aan de openbare school alhier, benoemd de heer S. Stratemeijer, te Veendam, op eene jaarwedde van f 700. Kerknieuws. A xel, 25 Mei. Tot predikant by de Qerv. gemeente alhier is beroepen ds. W. J. G. Aalders te Maartensdijk, prov. Utrecht. RechUzaken* Verkoopingen en aanbestedingen. Ter Keuzen, 27 Mei. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding, van het maken van dyk- werken, met verder herstel, onderhond enz., aan de waterkeering van den calamiteusenNieuwen- Neuzenpolder, werd het minst ingeschreven door den heer C. van der Hooft, alhier, voor 11.775. De begrooting bedroeg 13.765,64. Londen. Gisteren is te Mitchelstown, in Ierland, een ernstige botsing ontstaan bij de uit zetting van pachters. De menigte, welke tot 12000 personen was aangegroeid, wierp de politie met steenen. Verscheiden agenten werden ge wond; de dragonders maakten eenige charges. De verdere uitzettingen zyn uitgesteld. Newcastle. Dunn, een Engelseh opperhoofd in Zoeloeland, is hier aangekomen en heeft een onderhoud met de koninklijke commissie gehad. Hg vreest een aanval der Boeren op Zoeloeland als zij hun onafhankelijkheid terug krijgen. Weerkundige waarnemingen. 28 Mei des morgens te 8 uren. 1.1 16 --16 --14 --14 --17 --15 --12 --15 --16 --10 --16 --16 --13 --13 --13 --15 Algemeen Overzicht: Een geval van pokken is voorgekomen te Venray, in Limburg, waar de noodige maatregelen van voorzorg reeds zijn voorgeschreven. In de vrijmetselaarswereld bestaat de vrees, dat in de vergadering op 12 Juni van het Groot-Oosten te 'sHage, Z. K. H. prins Frederik, uithoofde van zijn vergevorderde jaren, het nati onaal grootmeesterschap zal neêrleggen. Het zal niet aan pogingen ontbreken, om den prins te bewegen tot aan zijn dood, dien men nog verre af hoopt, deze betrekking te blijven waarnemen. (#^0 De St.-Ct. bevat een kon. besluit tot vaststel ling der voorwaarden betreffende het verbinden van particuliere electrische geleidingen met rijks telegraaf kantoren. Een kon. besluit, waarbij, met handhaving van het besluit van ged. staten van Zuid-Holland, 's konings goedkeuring niet wordt verleend aan de begrooting der gemeente Oud-Beijerland voor 1881, is in de St.-Ct. opgenomen. Het examen voor candidaat-notaris, bedoeld bij art. 1 van het kon. besluit van 4 Juni 1878 {Stil. no 81) zal voor het jaar 1881 aanvangen 1 Juli a. en gehouden worden te 's Gravenhage. In de staatscommissie met het afnemen ervan belast, zijn benoemd de heeren mr. J. Kalff, tot lid en voorzittertot ledenmr. A. A. de Pinto, mr. C. Pijnacker Hordijk, mr. H. M. van Andel, mr. W. Hemsing, A. G. Bodaan, mr. Th. L. M. H. Borret; tot plaatsvervangende leden: jhr. mr. S. Laman Trip, jhr. mr. E. N. de Brauw, F, R. I. Dubois, jhr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht; tot secretarismr. A. Teixeira de Mattos. Door den minister van koloniën zijn benoemd tot leden der commissie belast met het afnemen van het zoogenaamd groot-Oost-Indisch ambte naars-examen dr. H. Kern, mr. P. A. van der Lith, J. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. Juynboll, G. K. Niemann, N. D. Lammers van Toorenburg, H. C. Humme, dr. B. F. Matthes, H. J. Oosting, R. van Eek, J. A. van den Broek en dr. W. G. 0. Bgvanck. Bij min. resolutie is de heer J. G. H. Gunning» doctor in de taal- en letterkunde van den O.-I. archipel, gesteld ter beschikking van den gouv.- gen. van N.-I. om te worden benoemd tot ambtenaar voor de beoefening der Indische talen d&ar te lande. Men schrijft ons uit Den Haag. De afsoheidsvoorstelling, door Coquelin Woens dag avond in den Franschen schouwburg gegeven, was, ondanks de verminderde prijzen (tot f 6 en f 4 voor de eerste rangen en f 2.50 of f 2 voor parterre en 2e rang) niet zoo druk bezocht als men verwacht en de talentvolle artist verdiend bad. Doch 't was ook snikheet en er be hoorde moed toe om in deze atmosfeer van 8 tot 11 uur pal te blijven zitten. Wie toch eenmaal zat, kon zich moeielijk verwijderen zonder een deel van zijn genoegen prijs te geven de pauze duurde slechts enkele minuten. De hoofdschotel van den avond was Emile Augier's comedie L'Aventuriére. Het stuk is bij ons publiek bekend, het ligt flan ook niet op onzen weg bij het, als dichtwerk en tooneelschep- ping in elk geval verdienstelijk gewrocht, stil te staan; we bepalen ons tot de uitvoering. Wat ons het meest getroffen heeft is het uit stekend talent waarmêe al de vertooners de verzen voordroegen. Zonder dat het rijm den hoorder daarom ontging, werd het rythmus toch door allen op bewonderenswaardige wijze als 't ware „verborgen." Men ontdekte niets van het hinderlijk dreunen, dat vaak op onze nationale tooneelen bij voordrachten in poësie, daaraan natuurlijkheid en karakter ontneemt. De gesprekken in versmaat waren onberispelijk, on gedwongen en natuurlijk. Coquelin was weder onovertreffelijk. Hij leverde, behalve zijn rol \an Annibal in l'Aventurière, twee solo-voordrachten in proza. De eene, Le sous prefect aux champs is een allergeestigste schets van een onderprefect, die zinnende op een „speech" voor zijn chers concitoye»et administrés het, trots alle afwisselingen in omgeving en houding, niet verder dan tot den aanhef brengen kan. De andere was „La Mouche", een vlieg die bij eene huwelijksvoltrekking op den neus van den brui degom komende grazen, oorzaak is dat hij, per ongeluk, zijn bruid een klap geeft, waardoor de trouwplechtigheid niet doorgaat en hij verlost wordt van een hem toch niet passende weder helft. Het insect dat hij eerst in wanhoop zoekt te dooden, krijgt later, als hij 't gevangen heeft, dankbaar de vrijheid weder. Na de solo-voordrachten werd hg driemalen teruggeroepen. Maar ook als Annibal overtrof hg onze verwachting. Welk een spel! De broe der van Clorinde, de avonturierster, die door hem geëxploiteerd wordt, vooral nu zg, het hart van een rgk weduwnaar veroverd hebbende, op het punt staat een groote dame te worden, de man zonder opvoeding en zonder hart, de ellendeling Wion niets heilig is als geld en drank, deze wérd met onbeschrgfelijk talent door den Parij- P-hen kunstenaar weergegeven. Bovenal zijn mi miek en zijn stil spel waren verbazend schoon. Als eeu zijuer glanspunten noem ik de scène in 't tweede bedrijf, waarin hg door den zoon van den rijken weduwnaar beschonken wordt gemaakt om hem te doen praten, zoodat hij dan ook wer kelijk het geheim van Cléopatrade tooneelspeel- ster, verklapt. Naast Coquelin schitterde ditmaal Mad. Pasca, in de rol van Dona Clorinde. Zij is een actrice van onmiskenbaar talent. Jammer dat Mad. Pasca en zg niet alleen in het laatste bedrgf nu en dan haperde, zoodat de souffleur, die toch al te goed hoorbaar was, zgn stem hinderlijk moest uitzetten. Dumoraize was in de rol van Monteprode, den ouden minnaar, Vry goednu en dan slechts wat te pathetisch. Daarentegen voldeed ons Berton, in de opgewekte en dankbare rol van Fabrioe, die de eer zijner familie, het geluk vooral van zgn zuster Célie, redt, bijzonder goed. MlleLody was een allerliefste Célie, naïef en zacht. In het nastnkje blonk vooral Dieudonné uit. Hij vervulde de titelrol, Ernest, in Clairville's geestig Parijsch comedietje. Om hem, den huis knecht, die zich verbeeldt in dienst te zijn bij een dame, die, hoewel gehuwd, nog al bezoeken ontvangt, maar die zgn huur opzegt zoodra hg ontdekt in een „eerlgk huis" te zgn terecht ge komen, groepeeren zich al de overige personen, die door de dames Lody en Davray en de heeren Damoraize, Fraizier eu Martin verdienstelijk wer den voorgesteld. Ernest is een echte farce, een aaneenschakeling van misverstanden, die lachen doet, maar weinig indruk nalaat. Men kan dit echter van de beide Coquelih- voorstellingen niet zeggen. Niet licht zal men ze vergeten. Aan den directeur der opera, den heer Voitus van Hamme, komt dank toe voor het zeldzaam genot dat hg ons schonk. Woensdag had te Nisse, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, plaats de bekroning voor getrouw schoolbezoek. Aan 5 leerlingen werd eene premie van f 1.50, aan 84 andere een getuigschrift met een atlas of een prentenboek uitgereikt, terwyi de niet bekroonden een prent ontvingen. J&llland Bath, 27 Mei. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Bath is aangesteld mej. Windhorst de Laad en aan de school te Rilland mej. Windhorst Hoog vliet. De rechtbank te 's Bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den gevangenbewaarder G. aldaar, beschuldigd van onwiiligen manslag door lichtgasvergiftiging, uit onoplettendheid ge pleegd. De rechtbauk nam de BChuld des beklaag den niet als bewezen aan en sprak hem vrij, met veroordeeling van den staat in de kosten van 't geding. Door de officieren der schutterij alhier wordt heden een diner aangeboden aan den majoor- kommandant van het korps en aan den burgemeester dezer gemeente, waarop mede de luitenant-kolonel, kommandant van het garnizoen en zgn adjudant genoodigd zijn. Dö Stkhtsehe Tramwegmaatschappij keert, na eene zeer ruime afschrgving, over 1880 een dividend van 2 pet. uit. De toekomst wordt met vertrouwen te gemoet gegaan dewijl het aantal passagiers regelmatig toeneemt. De Iocaal-spoorweg HaarlemZaudvoort, samengesteld uit fraaie doorloopende waggons met balcons, tafels en fauteuils, des avonds verlicht door Pintsch-gas, is beproefd. De feestelgke opening zal den 2en Juni des morgens te 11 uren plaats hebben. Aan den spoorweg Hoorn—Zaanstreek zgn een aantal polderwerkers bezig met het graven van de aardebaan. De exploitatie van het gemeentebadhuis te Scheveningen heeft over de tien jaren 1871'80, met inbegrip van renten en aflossing, een tekort opgeleverd van gemiddeld f 5132 's jaars. Burg. en wethouders volharden bij hun voorBtel om het badhuis weder voor 5 jaren te verpachten, met afsluiting van het terras, dat slechts tegen beta ling toegankelijk zal zijn. Van diplomatieke of officieele diners in Den Haag maken wy in den regel geen melding. Quasi-diplomatiek en quasi-officieel is echter een gastmaal dat de volgende week gegeven zal worden, en daarom heeft het, als iets byzonders, recht op een plaatsje. De echtgenoote van den Japansohen gezant bij ons hof, zal dan namely k ter eere van de echt genoote van den min. van buitenl. zaken, in het hotel de Ouden Doelen, een diner geven aan eenige aanzienlijke dames. Maandag wordt het telegraafkantoor te Ter Neuzen tgdelgk naar een daar tegenover staand gebouw der infirmerie overgebracht, ten einde te kunnen beginnen met de verbonwing van het post- en telegraaf kantoor, welk werk is aange nomen door de heeren Scheele en Walraven. Het onweder van Donderdag, waarvan wy hier slechts den weerschyn gezien en eenig drop pels regen gevoeld hebben, heeft verschillende onheilen veroorzaakt. De uitspanning Kauwen- hoven tusschen Utrecht en De Bilt is geheel verbrand. Op Jaffa onder Utrecht is een man, die in zyn voordeur naar het onweder stond te kijken, door den bliksem gedood. Te Limmel nabij Maastricht is een jongeling, die met een eind kachelpijp op weg was, doodelijk getroffen; Onder Warnsveld is een bouwhoeve gedeelte- Igk verbrand. De man des hnizes bekwam deer lijke brandwonden. Op verschillende plaatsen werd het vee in de weide door den bliksem doodgeslagen en zyn verscheidene huizen en molens in de asch gelegd. De meestoof De Vrede, te Coiynsplaat, is in verschillende perceelen, zonder de werktuigen, geveild voor 5190, buiten de onkosten. Eergisteren is het spoorwegstation te Oude water getuige geweest van een vreeselyk ongeluk. Bij het aankomen van den trein uit Rotterdam aldaar had een 21jarig jongeling de onvoorzich tigheid het portier te openen aan de tegenoverge stelde zijde van het station, teu einde den trein te verlaten, daar hij met eenige anderen voor pleiziernaar Oudewater op weg was. Nauwelijks had hy den voet op de rails gezet, of hy werd door den voor by vliegenden sneltrein overreden. Het lichaam van den ongel ukkige werd letterlgk in stukken gesneden. De tooneelspeler Coquelin, was Donderdag de gast van den gezant der Fransche republiek bij ons hof, den heer Lefebvre de Behaine, op een de jeuner, waaraan door de gezantschapssecretarissen en den heer De Pont, Becretaris der Fransche legatie te Lima, werd deelgenomen. De tramlijn van Wildervank naar Stadska naal is deze week feesteiyk geopend. Er ryden dageiyks zes wagens heen en terug en bovendien wagens in verbinding met den spoortrein naar Zuidbroek. De stoomtram te Doetinchem is beproefd eu zal half Juni geopend worden. Aanst. Maandag begint te Amsterdam de telephoon, onder een tachtigtal geabonneerden, te werken. In de Plantage te Amsterdam is door on dernemers een stak grond gekocht om daarop een nieuwen schouwburg te bouwen. Een groot handelshuis in diamanten, van Hollandschen oorsprong, is te Parys gefailleerd. Het passief moet 6 millioen fr. bedragen. De diamantenbeurs te Amsterdam lijdt er veel ver lies bij. De gefailleerde moet naar Amerika zijn vertrokken. Moeten we bierbuiken worden? vraagt een Panjzenaar zich met zekere ontzetting af. In 1853 dronk men in Parijs 7000 hectoliters bier, in 1864 reeds 40.000, maar nu al meer dan 300.000. Maarschalk Mac-Mahon zal eerlang een boek uitgeven, getiteld Eistoire de ma présidence. De kapitein van de Victoria, de boot die Dinsdag op de Ontario is gezonken, vertelt dat te Spriogbank van alle zijden volk op zyue boot klom zonder dat hy de menschen van het boven dek af kon krijgen. Beneden in de boot begon een troep jongelieden te zingen en te hossen, en spoedig daarna merkte de kapitein verandering in de ligging van zijn schip, dat een beetje over lag naar stuurboord. De machinist liet hem zeg gen dat er gevaar was als hij de boot niet recht kon krygen. De kapitein zag daartoe geen kans en wilde de boot enkele honderden ellen verder op een zandigen oever zetten, want hy werd bang. Toen kwam hij een paar roeibooten tegen, die om het hardst roeiden en al de passa giers liepen naar éene zijde om ze te zien. De machinist liet zeggen dat het schip water maakte. Al de passagiers stormden toen opeens naar bak boord en het schip viel om. De ketel raakte los en viel door den wand van het schip, anders was misschien de boot nog wel opgekomen. De boot was ingeschreven voor 400 passagiers, eu de kapitein die dit getal niet zal overdrgveo, dacht er 450 aan boord gehad te hebben. De boot was bemand door den kapitein, den machinist, een stoker, twee matrozen en den conducteur. Men vertelt dat prins Milan van Servië zich den 22 Augustus tot koning zal laten kronen. De Joden in Amerika en Canada honden vergaderingen om de vervolging hunner geloofs- genooten in Rnsland te bespreken en zamelen geld in tot ondersteuning der mishandelden. Wij lezen in een Engelseh blad dat op een Nederlandsche kotter, de Rising Hope, in Brighton beslag is gelegd wegens het smokkelen van tabak en dat de bemanning gevangen is genomen. Deze Hollandsche kotter met een Engelschen naam wordt echter gezegd van Ostende te zyn, zoodat het waarschynlljk een Belgische kotter is en het Nederlandsche volksgeweten zich deze smokkel- party niet behoeft aan te trekken. In den Parijschen Salon is de eerste prijs voor de schilderkunst toegekend aan Baudry voor zijue Glorification de la loi, een groot stuk bestemd voor de zaal van het hof van cassatie. In dc af deeling beeldhouwkunst is geen beslissing geval len. Voor graveeren heeft Théophile Chauvel den eersten prys, voor architeetuur Formigé. NAMEN DiSB PLAATSEN. Ba- rom. afwyk, Wind- rioht. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzgl. Groningen Heldèr Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Garlsruhe Grisnez Parjjs St Mathieu Biarritz Perpignan Ghristiaansuud Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 2.9 3.0 3.8 3.9 4.0 0.9 1.2 3.3 2.5 1.1 6.1 5.0 2.2 1.7 1.3 3.7 7.3 2.7 O NO NO NW ZW O N NW NO NO NO ZW ZW NW stil N NO NNO ZO 1 1 1 2 1 3 1 2 2 5 2 5 1 3 0 3 0 6 4 bew. betr regen regen z. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew, bew. betr. betr. betr. betr. betr. betr. regen helder 1. bew. I. bew. 9 --11 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 1.1 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelbu g. 27 Mei. 'sav. 11 u. 56 gr. 28 's morg. 8 u. 57 gr, 'amidd. 1 n. 68 gr. 'sav. 5 u. 65 gr. F. De correspondent van de Standard te Newcastle, die voortdurend zyn blad op de hoogte hondt van den toestand der Transvaal, ziet dezen don ker in, en boewei wy dit wellicht voor een deel moeten wijten aan zijn standpunt, en aan de om geving waarin hij zich in Natal beweegt, achten wij ons niet gerechtigd al deze berichten als Ten- de«»-artikelen tegen de politiek van het ministerie te beschonwen. Er zijn inderdaad heel wat moeilijkheden te overwinnen, en vooral is het nog nooit gebleken dat de Boeren bet ver hebben ge stuurd in de ook voor volken van veel ouder datum zoo moeilijk blijkende kunst van regeeren. Het wordt dageiyks duidelyker, zegt onze boven genoemde berichtgever, dat de vrede, tenzij deze gevestigd zij op den grondslag van herstel der Engelache macht, een veel grooter domheid zal zyn en in gansch Zuid-Afrika nog veel meer kwaad zal stichten dan oorspronkelijk de annexatie reeds deed. Hy geeft dus ook toe dat de annexatie eene onhandigheid is geweest, die Engeland heel wat moeite heeft veroorzaakt en de stelling van het moederland in de oogen der kolonie zeer heeft doen dalen. De moordenaars van kapitein Elliott, die werd doodgeschoten toen hij de Vaal overtrok, zuilen door den Transvaalschen procureur-generaal wor den vervolgd voor de rechtbank te Pretoria. De hoofden der Boeren beloven dat zij zullen zorgen dat deze menschen terechtstaan, doch ze hebben feiteiyk al niet meer te zeggen dan de commissie, wijl de groote massa der bevolking hoegenaamd geen gezag erkent. Een deel der Kafferbevolking blijft erg tegen het herstel der onafhankelykheid van de Transvalers gekant. De hoofden roepen hunne jongelieden, die bij Boeren dienen, op om zich by den stam te voegen, zooals blijkt nit een rapport van den kommandeerenden officier te Heidelberg. De kanonnen van Potchefstroom zyn terecht en waren volgens de laatste berichten op weg naar Standerton, welke plaats zij na wel zullen bereikt hebben. Het Engelache parlement zal beginnen met de behandeling van de artikelen der lerache landwet.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2