N°. 133. 124? 1881J Maandag 30 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicité C. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlin Weenen, Zurich enz. Middelburg, 28 Mei. De groote Murilla della Merced, boor H. CARL. S. IUIDDËLBIIRGSCHË COURANT. In de provincie Zeeland worden met 1 Jnni a. voor den dienst der rijks-poatBpaarbank nog opengesteld dé volgende hulpkantoren der poste rijen Bath, Cats, Cortgene,Gravenpolder, 's Heer Arendskerke, 's Heerenhöek, 's Heer Hendrikskin deren, Heinkenszaud, Kapelle, Krabbendijke, Oude- lande, Overslag, Ovezande, Philippine, Schore, Westdorpe, Wilhelminadorp, Wissenkerke en Wol- phaartsdijk. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal, op Maandag den 30 dezer, des namiddags te 3 uren precies, een openbare vergadering houden. Breskens, 27 Mei. Met groote ingenomenheid werd alhier de blij mare vernomen dat de provinciale staten in hunne zitting van heden over de te verleenen subsidie voor den tramweg Breskens— Maldeghem gunstig hebben beschikt. Oogenblikkelijk wapperden tal van vlaggen van vele woningen, hetwelk onze plaats een recht feestelijk aanzien gaf. Ëere zij onzen burgemeester, den heer J. Ger ritsen, aan wiens ijverig en onvermoeid pogen het voor een groot deel te danken is dat de zaak van den tramweg, tot hiertoe, als welgeslaagd beschouwd kan worden. Des avonds werd door de Harmonie van Groede den burgemeester eene serenade gebracht, terwijl hij tevens van verschillende zijden vele gelukwenschen mocht ontvangen. Tholen, 27 Mei. In den loop van den zomer zal waarschijnlijk ook de rijks-normaalschool alhier worden ingericht overeenkomstig de jongste voorschriften van den minister van binnenlandsohe zaken. Wanneer dan deze inrichting zal overgeplaatst zijn naar de localen die voor haar in de nieuw te bouwen school znllen worden aangewezen, zal zij, met een voldoend aantal lesuren en het noodige onderwijzend-personeel, beter dan vroeger nog, aan hare bestemming kannen beantwoorden. *Zierikiee, 27 Mei. De steenbakkerij van de firma Giljam, Moolenburgh en Co. alhier is den 25en dezer met de daarbij behoorende roerende goederen verkocht voor f 4396, aan den heer D. E. Mnlock Houwer, voor wiens rekening de zaak cal worden voortgezet, waarover menig Zierik- zeeënaar zich verhengt. IFETTIUI-iBTOIT. 141 HOOFDSTUK III. .Hebt gij him gezegd dat gij het geschilderd hebt?" .Neen, ik heb hem nog niets gezegd." Dat antwoord scheen haar gerust te stellen; maar zij viel weer in haar stoel; daar zij zich niet langer staande kon honden. Op datzelfde oogenblik kwam er door de denr, waarmede ik naar mjjn slaapkamer placht te gaan, een man binnen, in wien ik, ondanks het kale hoofd en verdere veranderingen door de jaren teweegge bracht, den persoon herkende, dien ik bij het licht van den rjjtuiglautaren had gezien, met dezelfde gelaatstrekken als die welke aan het doode hoofd behoorden. Hg scheen hevig te ontstellen toen hij de agitatie der barones gewaar werd en vroeg op gejaagden toon: .Was giebt's denn, was giebt's?" nSchweig, tohweig, Nathan I" antwoordde de dame en wenkte hem met de hand mir gleich, gleich Zij spraken langen tijd fluisterend samen ia het Daitsch ea wjj merkten beiden op Generaal Van der Heyden heeft Woensdag den 6en April jl. het bestuur over Atjeh aan zijn opvolger, den gouverneur Prnijs van der Hoeven, die den vorigen avond was aangekomen, overge geven. De generaal is, na den volgenden avond eene schitterende en recht hartelijke afscheids partij der ingezetenen van Kotta Radja in de sociëteit te hebben bijgewoond, met zijne echt genoot en dochter den lOen per stoomschip Japara naar Batavia vertrokken. Den 17en aldaar aan gekomen en door den legerkommandant en een 70tal officieren aan den Boom ontvangen, zou de gene raal den 6en Mei per mailboot Koning der Neder landen naar Europa vertrekken. Bij het nederleggen van zijne roemvolle taak, heeft generaal Van der Heijden de volgende waardige en mannelijke toespraken gehouden «Gouverneur! »De toestand van het gewest, waarover UH. Edg. het bestuur gaat aanvaarden, is, onder de gegeven omstandig heden, zonder overdrijving gunstig te noemen. Gestadige vooruitgang valt te erkennen; sedert u verleden jaar in andere betrekking in Atjeh waart, is weder op verbetering te wijzen. Veel, zeer veel blijft nog te doen over_ Naarmate die toestand verbetert en een rustige toekomst verzekert, zal men kunnen overgaan tot vermindering der troepenmacht. Groote voorzichtigheid blijft geboden om de vrucht van jaren niet in gevaar te brengen. «Mijne heeren! «Bij het nederleggen mijner betrekking van gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden betuig ik mijnen innigen dank aan de ambtenaren, de inlandsche en Chineesche hoofden van burgerlijk bestuur, aan den stationskommandant en zijne ouderhebbende officieren van Zr. Ms. zeemacht en aan de officieren van 's konings troepen, zoomede aan de burgers, die ieder in zijn kring door plichtsbetrachting en toewijding mijne moeielijke taak hebben verlicht. «De loyale, ridderlijke medewerking van officieren en minderen der zeemacht, 't zij ze in het veld naast hunne kameraden van bet leger, 't zij ze aan boord der schepen van oorlog hunne gewichtige taak vervulden, zal ik steeds met warmte herdenken. «Hoofden en grooten van Atjeh, sedert een en een half jaar hebt gij ondervonden hoe er weder welvaart ontstaat in Atjeh als er rust, orde en veiligheid heerschen. Blijft daarom oprecht getrouw in uwe goede gezindheid jegens de Nederlandsch-Indische regeering, opdat allen, hoofden, grooten en het volk, ongestoord de voordeelen kunnen genieten van landbouw, handel en nijverheid. Da groote Missigit, die hare voltooiing nadert, zij u een blijvend teeken Van de liefde der regeering. «Gouverneur. «Ik geef u bij deze het bestuur over; moge het u gegeven zijn dat bestuur te voeren naar de inzichten der regeering, tot toenemend welzijn van het gewest Atjeh en onderhoorigheden." De nieuwe gouverneur antwoordde hierop in hoofdzaak, dat hij besefte hoe moeielijk de taak was, die op hem rustte; dat het echter aangenaam voor hem was om die hoe Nathan eensklaps, bij de eerste woorden die de dame tot hem sprak, aangestoken werd door haar angst en bleekheid en van lieverlede kwam er op de twee geziohten dezelfde harde, wantrou wige uitdrukking, die de dame eerst had aange nomen. Eindelijk wendde de man sich tot ons en zei op zeer dreigenden toon: ,De barones Mordecai zegt dat zij niets fan éen fan u beiden af weet en ook niets fan een schilderij niemental neen. Maakt das dat gij weg komt, en wat gauw ook." Ik was op het punt van een zeer boos antwoord te gevenmaar Morris zag mij aan met een Wik, waarin al de onbedwingbare humor van een Ier lag en nam de taak van woordvoerder op zich. Hij begon op zijn beminnelijkste manier .0, jal zoo dacht ik er ook juist over, mijnheer. Het spijt mij dat wij de barones lastig zijn gevallen en ik hoop dat zij ons zal vergeveni als zij inziet dat wij alleen de bedoeling hadden om haar door een gezelligen kout te vrijwaren voor de moeielijkheden, Waarin zij waarschijnlijk zal komen door processen en die soort van dingen, met den graaf Brikbrakmont" (wat drukte bij op dien titel!) .waardoor ook een menigte oude koeien uit de Bloot zullen gehaald worden; bijvoorbeeld hoe de baron vrede zij zijne ziele! meermalen uit nieuwe schilderijen oude placht te maken. En dan is er nog die veel vreemder historie van het hoofd van een ver moorde, want dat hij vermoord was, weten wij allen waarover die gemeene politie, de bestuursveranderingen te kunnen invoeren, welke hij de eer had gehad om in commissie met generaal Van der Heijden voor te stellen e dat hij rekende op de plichts betrachting van ambtenaren en officieren. Vervolgens had de overgave van het militair komman do plaats en werd door den generaal, na de voorlezing van het besluit, houdende de benoeming van den kolonel Haus tot mil. kommandant, de volgende toespraak gehouden: «Kolonel •De invoering eèner normale bestuursinrichting op Atjeh, die de aanleiding was tot uwe benoeming, wordt in de kabinetsmissive van 11 Maart door Z. E. den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië gezegd «In werkelijkheid de kroon te zetten op het gebouw, opgetrokken door den heldenmoed en de toewijding van het Indische leger."" «Zijne excellentie biedt mij deswege nogmaals hare waardeering en den dank der regeering. «Mijne heeren! Ik benut deze gelegenheid om die gevoelens der regeering over te dragen aan mijne krijgs- kameraden, officieren, onderofficieren en soldaten, die deze schoone uitkomst bewerkten. •Kolonel, ik draag n thans het hevel over de troepen over met de hoop dat zij onder uwkommando met onverminderden ijver mogen medewerken tot het behouden van rust en vrede in Groot-Atjeh en onderhoorigheden." De kolonel Haus beantwoordde met korte woorden deze toespraak; hij vond het eene eer het militair kommando van den generaal over te nemen en hoopte dat de troepen onder zijne bevelen zich ook van hunnen plicht zonden kwijten. De heer J. A. Staroke heeft in het Handelsblad een stuk geplaatst, waaraan, wij met instemming, het volgende ontleenen «De kamer is dan eindelijk met de drankwet gereed gekomen en heeft nu een interpellatie over het kiesrecht behandeld. •Waar blijft intusschen de aangekondigde interpellatie omtrent het gebeurde met de schrijvers aan de marine werf? «Denkt de minister, denken de heeren leden der tweede kamer, denkt de interpellant zelf er wel aan, dat onder- tusschen reeds de straf wordt toegepast, en dat du9 menschen, die toch reeds een hijzonder schrale -verdienste hadden (9 a 12 gulden per week) nu nog drie maanden lang 3, zegge drie gulden per week, worden gekort en dus feitelijk aan gebrek blootgesteld, omdat zij, zeer beleefd, van een grondwettig recht gebruik gemaakt en gevraagd hebben om meer loon? «Is er een onrechtvaardigheid gepleegd, door wien dan ook, moet dan niet zoo spoedig mogelijk het onrecht worden hersteld en de schromelijke gevolgen weggenomen? «Waarop wacht men Wacht men temet totdat de boete geheel betaald is en de schade, in verschillende gezinnen aan leven en gezondheid toegebracht door ge brek, onherstelbaar is geworden «Dat men spreke en hij, dia misschien misbruik van gezag heeft gemaakt, dit erkenne, of zoo niet, gedwongen worde de straf te doen ophouden. magistraten en couranten-schrijvers een ophef zullen maken van geweld, niet waar Maar ziet u, als wij het u te lastig maken, vraag ik om verschooning mevrouw en mijnheer goeden morgen uw onderdanige dienaar goeden morgen." Groot was de uitwerking van dit .vuurwerk;" bij eiken knal nam bun ontzetting zichtbaar toe, vooral bij de barones. SehtilSehtil.' Wacht! wacht! asjeblieftJ Gij- moet niet gaan eer ik met u getehproken heb," riep zij gejaagd en drukte de hand met een pijnljjke uitdrukking tegen haar hart. Zij was nog bleeker geworden en duwde den man vinnig toe: .Nathan, halt das maul,} daarna vervolgde zij tot mij, terwijl zij naar het verste venster ging: .Kom eens hier asjeblieft. Laat ik eens met u praten." Ik ging naar haar toe, maar het trof mg dat dit een stout stuk was; want nog nooit zag ik op eenig menschelijk gelaat zulk een boosaardige uitdrukking. „Nu dan" fluisterde zij mfl in ,hoe feel fraagt gij .Hoeveel ik vraag?" herbaalde ik geheel uit het veld geslagen. .Achja, zeg maar hoef eel geld .Geld!" riep ik lachende uit, nu haar be doeling mij dnidelijk begon te worden. .Goede mevrouw, ik verlang geen geld." „Himmele donnerl wat wilt gij dan?" .Mevrouw de barones" zeide ik hardop en «Of er is onrecht gepleegd en dan mag tnen niet langer wachten met dit te herstellen, want: de maag van wer kende menschen wacht niet «Of alles is in wettige orde, maar dan wordt het de taak van hen, die met mij recht boven wet stellen, om de benadeelden te helpen." Een bekend, bgna een beroemd man uit den ouden tijd, is Dinsdag te Arnhem overleden. Gerrit Engelberts Gerrits, in 1795 te Hoorn ge boren, later onderwijzer te Amsterdam, vervolgens leeraar in de geschiedenis aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem, leefde sedert eenige jdren aldaar zonder beroep. Van 1825 tot 1865 zagen van zijne hand het licht een bijna on- noemelijk aantal geschiedkundige werken en schoolboeken, van welke zijn Keur van gedenk waardige tafereelen, Gedenkstuk van Nederl. Heldendaden ter zeeOns Vaderland, Leven van Willem I, Leven van Willem II, Levensschetsen van stadhouders, zeehelden en andere beroemde personen het meest bekend zijn. Het thans opgroeiend geslacht kent hem niet meer en die volwassen zijn begonnen hem reeds te vergeten. Toch is een goed deel der voorstel lingen, welke wij ons maken van de gebeurtenissen onzer vaderlandsehe geschiedenis, bg velen onzer zeker van hem afkomstig. Hij is, na in de laatste twee jaren zgne kamer niet meer verlaten te hebben, Dinsdag onverwacht, op bgna 86jarigen ouderdom, ontslapen. Blijkens mededeelingen van den voorzitter der Internatioale Poolcommissie, den heer Wild, is de uitvoering van het plan om physisehe, meteoro logische en aardmagnetische waarnemingen op een reeks stations in den poolkring te doen, nu verzekerd. In den herfst van 1882 zal voor een jaar ten minste met de waarnemingen worden be gonnen, Denemarken, Noorwegen, Oostenrijk-Hon- garfle, Rusland, Zweden, en N.-Amerika hebben definitief bun medewerking beloofd. Acht punten zullen stations ontvangen. Als, wat zeer waar schijnlijk is, ook DnitscBland, Frankrgk en Nederland mede doen, dan komen er nog 3 of meer stations bg, o. a. de Kaap Hoorn. Het vertrek van Z. M. den koning en de koningin naar Wildungen blijft bepaald op 31 dezer. Prin ses Wilhelmine zal gedurende het verblijf harer ouders aldaar, op het paleis te Arolsen vertoeven. HH. MM. znllen vergezeld zijn door den vice- admiraal jhr. Van Capellen en graat H. dn Mon- cean, adjudant van Z. M., Ie secretaris vau den koning en de koningin, benevens door den direc teur ot een der referendarissen van het kabinet des konings en door een hofdame van de koningin. ging naar het midden van de kamer .in deze is mijn vriend, mijn raadsmanik kan geen gesprek met u voeren, waarin hg niet deelt. Wat ik verlang is de bevrediging van eenige zeer on aangename gevoelens, die ik heb. Ik vraag u, en gij moet versta mij wel gij moet mij bet geheim van het hoofd van den doode, dat ik hier geschilderd heb, ophelderen. Hoe kwam bij aan zgn einde?" 9Gott im Himrnel viel zij mg hoogst ge belgd in de rede. „Watgij denkt toch niet dat wij him ermoordet hebben?" .Ik hoop het niet" antwoordde ik bedaard. „Wel, hij was de broeder van dezen Nathans tweelingbroeder." „Goede hemel t zijn tweelingbroeder" koii ik niet nalaten uit te roepen, toen de gelijkenis mg weer voor den geest kwam. .En hoe werd hij gedood dat wil zeggen hoe was hij ge storven .Nathan vertel him hoe nw broeder werd gedood." De barones moest dit bevel tweemaal herhalen eer Nathan, die ons met een angstig gezicht bad gadegeslagen, schoorvoetend en aarzelend gehoor zaamde. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1