Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger* Weerkundige waarnemingen. 27 Mei des morgens te 8 uren. zw zw Staten-Generaal. Provinciale staten van Zeeland. schaffen was te gemoet gekomen, door voor vijt centen stoelen beschikbaar te stellen en ook dat daarvan reeds gebruik werd gemaakt. Wanneer nu nog een deel van het publiek) door tijdens de uitvoering stil te blijven staan en niet te luid hunne gesprekken te voeren, het genot van een ander deel wilde verhoogen en als de jeugd een ander gedeelte van het Molenwater tot tooneel van haar spelen koos, dan konden deze concerten in de open lucht, meer nog dan thans, aan het doel beantwoorden. Voor den vierden tocht naar het Noorden, van de Witten* Barentsis nog bij het subcomité voor de noordelijke IJszeevaart te Middelburg ont vangen 12.30 en van den heer mr. J. Gr. Sprenger uit Oostkapelle ƒ20; te zamen ƒ32.30. Dit bedrag is heden naar het hoofdcomitè te Amsterdam opgezonden, uitmakende met de vorige verzending in het geheel de som van ƒ582.30. In de vergadering van stemgerechtigde inge landen in den Middelburgschen polder, is als gezworen herbenoemd de heer A. van Waarde, te Nieuw- en Sint Joosland. Breskens, 25 Mei. De gemeenteraad alhier heeft in eene zitting van gisteren de door hem reeds toegezegde subsidie voor den tramweg nog met 100 's jaars verhoogd. Bath, 26 Mei. Heden werd in het nauw van Bath een begin gemaakt met de werkzaamheden voor het plaatsen der toestellen, die bij ijsgang de tonnen en bakens moeten vervangen, teneinde de rivier zoo lang mogelijk bevaarbaar te houden. Het bericht, dat dr. A. Kuyper, rector-magni- ficus van de Vrije Universiteit te Amsterdam, zich voor korten tijd naar de Transvaal zal begeven, wordt thans van verschillende zijden bevestigd. De volgende verkiezingen van leden der pro vinciale staten hebben plaats gehad. District Delft. Herstemming tusschen de heeren J. C. A. M. van der Kun, candidaat van Neder land en Oranjemet 235 en F. M. de Vries van Heyst, candidaat van Eendracht maakt macht 223 stemmen. District den Helder. Herstemming tusschen de heeren H. J. Janzen, houthandelaar, die 154 en W. C. Jansen, ingenieur der marine, die 119 stemmen bekwam. District Weesp. Van de 794 geldige stemmen hebben er zich 406 vereenigd cp den heer C. E. Perk, burgemeester der gemeente Anna Paulowna, die alzoo gekozen is. De St. Ct. bevat een kon. beslnit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Ne derland en België op 9 Februari 1881 te 's Gra- venhage gesloten overeenkomst tot verbetering van de betonning en bebakening der Schelde. Uit 's Hertogenbosch schrijft menNog steeds ligt het gat in den noorder ringdijk van den Vuchtschen polder open; nog steeds ligt het aangrenzende land over een vrij groote uitge strektheid onder zand bedolven, maar ook het nieuw opgerichte waterschap schijnt vooreerst nog niet aan dichting te denken, hoewel de door braak reeds bijna anderhalf jaar end is en nog onlangs een menschenleven heeft gekost. (U. Z>.) biddebobden. Benoemd tot Grootkruis der orde van den Nederlandschen LeeuwZ. M. de keizer van Japan. consuls. Op verzoek, ontslag verleend als consul der Nederlanden te Caïro aan den heer E. D. J. Dutilh. belastingen. Benoemd tot ontvanger der van Salomé met het hoofd van Johannes den Dooper! Daaronder hing, achter glas, in een lijst, de gravure, waarvan de graaf gesproken had, en daarop stond duidelijk te lezen Pintado por Murillo„Graba do por Juan Ani° Salvador Carmona„El quadro original exists en la Sacristia del Convento de la Merced en Sevilla („Geschilderd door Murillo." „Gegraveerd door Juan Ant° Salvador Carmojüa." „De oorspronkelijke schilderij bestaat in de sacristy van ^et klooster de la Merced, te Sevilla.") Ik kende dé&j naam van Carmona, als de gra veur van vele schilderijen van Murillo. Het papier waarop die gravure gedrukt was, was evenals de schilderij aan een bewerking onderworpen, waar door het er antiek en echt uitzag. Ik had mijn leven zoodanig aan de buitenzijde der booze wereld gesleten, zoo afgescheiden van en ongedeerd door hare bedriegerijen, slecht heden en kuipergen, dat mijn begrip van gemeenheid meer idealistisch dan realistisch was. Misschien ben ik ook wat men „heel groen' noemt, hetgeen, voor zoover ik weet, beteekent langzaam in het opvatten van kwade vermoedens; maar ik kon daar niet zitten kijken naar mijn eigen werk, met het verhaal van den graaf nog versch in mijn geheugen en er een oogenblik aan twijfelen dat hij het slachtoffer was geweest van een koel berekend, met overleg doorgezet, verba' *end uitgewerkt, reusachtig bedrog. dir. belastingen enz. te Terborg, gem. Wisch, o. o. M. G. van den Berg van Saparoea thans ontv. te Ommen c. a. poldebbestdben. Benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap voor het beheer en onder hond van de Nol tusschen den Kouden- en den Lovenpolder, L. W. de Jonge. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend uit 'b lands dienst aan den O.-I. ambtenaar P. E. Kleyn van Willigen, laatstelijk hoofdcomm. by het dep. van onderwijs, in Ned. I., thans met verlof hier te lande, en aan den heer A. A. Th. Mounier, laatstelijk predikant bij de Prot. gem. te Soerabaija, thans met verlof hier te lande. geneeskundige dienst. Bevorderd tot apo theker 2e kl. bij den mil. gen. dienst van de landmacht in West-Indie de apotheker 3e kl. bij dien dienst J. M. van der Stempel. Benoemd tot onderwijzeres in de Hoogd. taai en letterkunde aan de H. B. S. voor meisjes te Amsterdam mej. A. M. van Gorkom te Leiden. De luit. t./z. Ie kl. N. W. van Ammers, die nende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. t./z. Ie kl. I. H. Wouters. De koninklijke handboogschutterij Willem III en het muziekgezelschap Ons Genoegen, te Vlis- singen, zijn voornemens op 1 en 2 Aug. a. hun dertig en tienjarig bestaan te herdenken. Men is voornemens optochten te houden, volksvermaken te geven, muzicale uitvoeringen te doen plaats hebben, benevens illuminatie en op den avond van laatstgenoemden dag een volksbal te geven. Door Ons Gehoegen zullen, begeleid door de leden der handboogschutterij, den avond te voren de feesten worden aangekondigd door eene pro menade met fakkellicht. (VI. Ct) Door den gemeenteraad van Amsterdam is concessie verleend aan den heer Steiner, te Bot terdam, om in de plantsoenen en op de pleinen der hoofdstad zitbanken te plaatsen, die tevens als advertentieborden dienst zullen doen. Een der fraaiste en best gelegen winkelhuizen te Maastricht, dat nog vóór eenige jaren 25.000 a 30.000 zou opgebracht hebben, werd dezer dagen voor 14.000 verkocht. Vele winkelhuizen, op een goeden stand aldaar gelegen, kunnen geen huurders vinden. In Nienwer-Amstel hebben wanordelijkheden plaats gehad. Hollandsche werklieden, voor 't meerendeel metselaars, hebben met koevoeten de woningen van eenige Duitschers „geramd," zonder dat men evenwel tot persoonlijke aanvallen is overgegaan. Eenige rijksveldwachters uit Amsterdam doen thans tijdelijk dienst te N.-Amstel. Inmiddels hebben eenige Duitsche werklieden met hunne gezinnen de gemeente verlaten. Een leening van ƒ450,000 voor de stoom tram Hoorn—Enkhuizen is meer dan volteekend. De premie van ƒ10,000 van de Rotterdam- sche premieleening, uitgeloot in October 1878, is eerst nu uit Parijs opgevraagd en uitbetaald. Door het aanbieden van een coupon werd het verzuim ontdekt. Dinsdag stonden te Salisbury drie heeren terecht, markies Townshend, kolonel Napeau en de heer Francis Ellis. Zg werden door lord Thynne beschuldigd van mishandeling. Volgens de verklaring van den lord reed hij met eene dame van Salisbury na Leventock, toen hij op den weg de beschuldigden tegenkwam, en markies Townshend hem met eene karwats het gezicht aan 't bloeden sloeg, terwijl de kolonel het paard vast hield en de heer Ellis den markies ophitste. Markies Townshend erkende de feiten, maar be weerde dat Thynne, terwijl hij (Townshend) ziek te bed lag, met zijne vrouw was weggetoopen, en dat dit de eerste gelegenheid was om hem eene kastijding toe te dienen. De rechter liet de heeren gevangen zetten tot hij uitspraak zou doen, maar door borgstelling waren ze 's avonds weer op vrije voeten. In den tijd dien ik tot nadenken over had, kon ik alleen tot die vaste overtuiging komen en tot het nemen van twee besluiten: het eerste was voor het oogenblik mijn mond te houdenhet tweede niet te rusten eer ik achter het geheim van het bloedige hoofd waswant alle afschu welijke denkbeelden die daaraan verbonden waren, werden nog honderdmaal erger, als ik bedacht dat menschen, die zoo weinig aarzelden om alle mid delen voor hun doel te gebruiken, ook niet tegen een moord zouden opzien. Toen ik weer bij den graat kwam, kostte het mij niet veel moeite om een discussie te vermijden ik behoefde slechts gewichtig en toestemmend te kijken, terwijl hij zijn eigen verrukking en bewondering lucht gaf en zijn opgetogenheid als eigenaar van zulk een meesterstuk verkondigde. Den volgenden dag begaf ik mij naar Londen. Ik was van den graaf twee of drie feiten, die ik noodig had, te weten gekomen: het adres van den baron Mordecai en dat zijn weduwe nog leefde, en tc Highgate woonde. Ik was overtuigd dat ik in de barones mijn oude last- geefster, de gesluierde duenna, zou herkennen. Onmiddellijk na mijn aankomst in de stad begaf ik mg naar mijn ouden vriend, vertrouweling en raadsman, Morris Blake, die steeds beweerde dat hij voor de beide laatste posten alleen geschikt was met behulp van tabak en brandy. Te oordeelen naar de rookwolken, die hij uitblies en de. menigte whisky's die hg dronk, was het Tweede kamer. Na afdoening van eenige kleine wetsontwerpen, is de behandeling aange vangen van het wetsontwerp tot wgziging der gemeentewet met betrekking tot de plaatselijke belasting-kohieren. De heeren Butgers enLenting hadden ernstig bezwaar tegen het hoofdbeginsel van het ontwerp, waardoor de openbaarheid der kohieren wordt opgeheven. Laatstgenoemde en de heer Patijn dienden een amendement in om te bepalen dat 14 dagen na de goedkeuring der kohieren, deze gedurende 5 maanden voor het publiek ter lezing nedergelegd moeten worden. De heer Van Wassenaer verdedigde het ontwerp, als een wettig middel om Amsterdam en andere gemeenten gelegenheid te geven om inkomsten belastingen te heffen naar plaatselgke omstandig heden. De heer Oorver Hooft drong aan op krachtige handhaving van wet en recht, ook tegenover Amsterdam. *Londen. Het Lager huis heeft besloten tot de behandeling der artikelen van de Iersche land- bill over te gaan. De Standard meldt uit Newcastle dat de inlanders in dienst der Boeren bevel ontvangen hebben dadelijk naar hunne kralen terug te keeren. Die welke bij Engelschen dienen, zijn gewaarschuwd zich op oorlog voor te bereiden. De aanvoerders der Boeren hebben op den ver jaardag der koningin aan sir Hercules Bobinson een adres overhandigd, waarin zij hun gehechtheid betuigen en hun oprechten wensch tot handhaving der vriendschappelijke betrekking tot Engeland. naken deb plaatsen. Ba- rom. afwgk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. rich t. kracht 4.4 O 1 z. bew. [-16 Groningen. - 4.7 ONO 1 betr. -17 Helder - 4.7 O 0 bew. -15 Ylissingen. 5.0 W 1 betr. -17 Maastricht. - 5.3 W 1 betr -16 Sylt 1.6 OZO 4 helder -15 1.1 N 4 L bew. -11 Yalentia. 0.3 W 1 mist. -12 Hamburg 4.2 ONO 3 betr. -15 Swinemunde. 2.3 ONO 2 bew. -16 Leipzig 3.2 ZZO 1 mist. -13 Carlsruhe - 6.7 3 betr. -18 Grisnez 4.1 1 mist -12 Pargs 3.3 WNW 2 betr. -13 St Mathieu 0.8 W 2 1. bew. -13 Biarritz - 0.1 NW 5 regen -15 Perpiguan NO Christiaansund - 6.2 6 helder h 6 Stockholm. - 5.2 ZZO 2 bew. -12 Koppenhagen - 1.2 O 4 helder -14 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 0.9 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 26 Mei. 'sav. 11 u. 60 gr. 27 'smorg. 8 u. 63 gr. 'smidd. lu. 70 gr. 'sav. 5 u. 64 gr. F. Spoorwegen. Brand in heide- en boschgronden. Terwijl men in de afdeelingen der tweede kamer nagenoeg algemeen de wenschelijkheidvanmaatre gelen tegen dit gevaar erkende, wees men erop, dat dikwijls brand schijnt te ontstaan door de wijze, waarop de stokers meermalen met het vuur en de slakken omgaan. Zullen de strooken langs de spoorwegen, zoo die niet aan de maatschappijen behooren, ten koste duideljjk hoeveel belang hij in mijn verhaal stelde. Hg bedankte mij duizendmaal en was het geheel eens met al wat ik besloten had. Hij beloofde mg zijn persoonlijken bijstand en wij gingen ter stond plannen maken. Den volgenden morgen togên wjj samen naar Highgate en waren zeer gelukkig, want het huis was niet moeielijk te vinden; een fraai huis, te midden van een park gelegen; en de barones was thuis. Vreezende dat zij zich mijn naam zott herinneren, waren wg overeengekomen dat alleen Blake zijn kaartje zou afgeven en wij werden dan ook terstond ontvangen in een groot vertrek, dat ik onmiddellijk herkende als het atelier waarin ik gewerkt had; ofschoon het veel veranderd was en het tapijt, dat de ramen toen bedekte, nu aan de andere zijde hing. Een zeer groote, dikke dame met grijs haar, maar donkere wenkbrauwen, in zwaren rouw, zat voor een soört van les senaar met verscheiden kasboeken opengeslagen voor zich en by ons binnentreden wierp zy een doordringenden blik op ons uit de zwartste oogen, die ik ooit in mijn leven aanschouwd heb. „Goede morgen Sehentelmens," sprak zy en zoo waar! met diezelfde schorre, verkouden stem, die my zoo bekend in de ooren klonk, alsof ik haar gisteren eerst gehoord had. „Wat /«riangt gy van my? Wie is mynheer Blake? „Tot uwe orders, mevrouw" zei Morris, met een diepe buiging. „Maar gy zult mij niet kennen. Het is myn vriend, die zoo verlangend is om de van deze worden onteigend? Volgens velen was het twijfelachtig, of de staat het recht heeft, voorschriften als de bedoelde te geven, en of geen schadeloosstelling van den staat zal kunnen worden geëischt. Over de doelmatigheid der middelen was het oordeel verdeeld. Hoe zal men de slooten steeds nat kunnen houden En zal het omspitten van den grond niet vaak moeten geschieden Zal de strook 20 m. breed moeten zijn (art. 38 der wet van 9 April 1875)? Wellicht beter achtte men daarom het voorschrgven van de noodige voor behoedmiddelen aan vuurhaard en schoorsteen. Over het algemeen achtte men de redactie van het artikel niet gelukkig. In de heden gehouden vergadering werden de voorstellen van gedeputeerde staten, a tot het verleenen van subsidie aan de heeren Boers en Lebaigue voor tramwegen van Breskens naar Maldeg- hem en van Walzoorden naar Hulst; b tot conversie van een gedeelte der provinciale schuld, en c tot vaststelling van een reglement op dè tramwegen in Zeeland, door de staten aangenomen. In het eerste voorstel was door gedeputeerde staten eene wijziging gebracht, om nl. het cyfer der bijdragen van belanghebbende gemeenten enz* voor de lijn BreskensMaldeghem van 5000 te verminderen tot 4500, in verband waarmede een amendement van de heeren Hammacher en Bisseeuw, om de subsidie der provincie voor die iyn met 500 te verhoogen, werd aangenomen met 21 tegen 19 stemmen. De heeren Van Deinse en Pompe van Meerder- voort traohtten de verplichting der belang hebbende gemeenten enz. om eene vaste som byeen te brengen, als imperatieve voorwaarde voor het verleenen der concessie, uit het voorstel te lichten. Uit de beraadslaging bleek dat het door eerstge noemd lid in dezen geest voorgestelde amende ment, of juister uitgedrukt zyne bestrijding van een der door gedeputeerde staten voorge stelde voorwaarden der subsidieuitsluitend strekken moest om den aanleg te bevorderen van den tramweg HulstWalzoorden. De lyn Bres kens—Maldeghem was reeds door de overschrijving van 500 van belanghebbenden op de provincie, gered. De poging om HulstWalzoorden langs anderen weg van een deel der van de gemeenten geëischte 1200 te bevrgden, leed echter schip breuk op het verzet van gedeputeerde staten, welke in de aan belanghebbenden opgelegde ver plichting een hoeksteen van het voorstel zagen. Het amendement Van Deinse werd met 37 tegen 3 stemmen verworpen, zoodat het aan de 1200 ontbrekende door belanghebbenden zal moeten worden aangevuld, indien zg door de subsidie uit de provinciale kas den tramweg Hulst—Walzoorden willen zien tot stand komen. Een ander amendement, van den heer Pompe van Meerdervoort, om de dienstregeling der tram lijnen door gedeputeerde staten niet—zooals was voorgesteld te doen „goedkeuren," maar haar door dat college te doen „vaststellen," werd met 35 tegen 5 stemmen verworpen. Het voorstel om subsidie te verleenen werd, in zyn geheel, aange nomen met 39 tegen éene stem, die van den heer Vader, die in de algemeene beraadslaging een principieel bezwaar had doen kennen tegen het op kosten der provincie scheppen van vervoer middelen in karig bewoonde streken, waar, naar zyn inzien, uit den boezem der bewoners zelve niet genoegzaam van eene gevoelde behoefte was gebleken. Bg het voorstel tot conversie van een deel der provinciale schuld, kwam aan het licht dat door de drie Amsterdamsche bankiersfirma's is aange boden de nieuwe vier-percents leening te nemen voor 98 percent. De heer Sngders bestreed deze aanbieding als te duur. Het voorstel werd met 37 tegen 3 stemmen aangenomen; Na eene korte pauze nam de vergadering het oude kennis met u te hernieuwen, mevrouw de barones." „De oude kennis met mij I" riep zy uit en zag my uitvorschend aan. „Hoe is uw naam?" „Mag ik de eer hebben, mevrouw?" ant woordde ik en legde myn kaartje voor haar neer. „Gij hebt mg zeker niet vergeten Terwyi zy myn kaartje las nam haar gelaat een geheel an dere, wantrouwige uitdrukking aan en schieiyk opstaande om aan de schel te trekken sprak zy: „Ik heb u nooit gekend, nooit in myn lefen gezien. Wat meent gij „Wat ik meen, mevrouw? O niets anders dan mij in uw herinnering terugroepen. Ik weet dat het velé jaren geleden is, maar gy zult toch niet vergeten zijn dat ik in dit vertrek een schil- dery gemaakt heb, waarvoor tot model diende de doofstomme Serafina Pagano, in de wandeling „la principessa" genaamd, die gij mede hadt gé bracht uit Napels en welke schilderij door wyien den baron Mordecai aan den graaf Brikbrakmont verkocht is, voor dertien duizend guinjes, als een echte Murillo, zooals de graaf my gisteren zelf verteld heeft." Terwijl ik voortging met spreken werd zy zeer bleek en drukte de hand tegen haar borst eü zoodra ik zweeg liet zy zich, biykbaar overrom peld, op heeschen toon een vraag ontvallen, die eigeniyk een volledige bekentenis was. (Wordt vervolgd*)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2