N°. 123. 1881. Donderdag 26 Mei. 124® Jaargang Uithoofde ran den Hemel vaartsdag zal deze courant morgen den 26ea Mei niet uitgegeven worden. Marine en leger, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Dakbb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlin Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 25 Mei. De wet zal, indien de eerste kamer haar aan neemt, de verdere toeneming van het aantal drankneringen dadelijk doen ophouden. De ge meenteraden zullen, van 1 November a. af, het recht hebben de oprichting van tapperijen in sommige wijken geheel te verbieden. Na 1 Mei '82 zal geen sterke drank meer verkocht mogen Worden door tolgaarders, brug- of sluiswachters of ambtenaren, in openbare gebouwen en ook biet door hen die krachtens de wet het bedrijf niet mogen uitoefenen. Met 1 Mei '84 eindelijk ial de vereeniging van drankverkoop met andere bering verboden zijn. Overigens worden de rech ten van heD, die op dit oogenblik eene dranknering Uitoefenen, gedurende hun leven geëerbiedigd, en mag, gedurende twintig jaren na 1 Mei '81, het tappen voortgezet worden in de thans daarvoor gebruikt wordende lokalen, voor zoover ze niet Zierikzee. Do heer jbr. mr. J. W. D. Scbourbeque Boejje, door den gemeenteraad tot Benoemingen en besluiten. courant. De tweede kamer mag, uit naam des lands, geluk gewenacht worden met den uitslag der zitting van giBteren, waarin de drankwet, met eene minderheid van slechts 7 stemmen tegen, werd aangenomen. De discussie is lang en moeilijk ge- weest, doch dank zij het beleid van den minister van justitie, die op het juiste oogenblik wist toe te geven op alle punten van niet overwegend belang, zijn de hoofdbeginselen van het wetsont werp behouden. De minister Modderman heeft in dit éene zittingjaar, door de aanneming van het strafwetboek en nu van deze gewichtige wet, een resultaat bereikt zooals menig staatsman in den loop zijner geheele loopbaan niet ten deel valt. Als eene verbetering der wet beschouwen wij het dat de artt. 26 en 27 eruit gevallen zijn, waarin „gewoonte van dronkenschap" verklaard Werd een reden te zijn tot het stellen onder curateele en tot scheiding van tafelen bed. Deze twee „bepalingen betreüenae hot hebbeD altijd een zonderling figuur gemaakt in het ontwerp. Terecht wees de heer Van Eek erop dat het niet aangaat, in eene drank- of politiewet, het burgerlijk wetboek te wijzigen. „Codificatie zeide hij, heeft vooreerst dit nut, dat men op de juiste plaats weet te vinden wat men zoekt. Niemand zal echter bepalingen over curateele of scheiding van tafel en bed zoeken in eene drank wet. Het begrip van codificatie brengt ook mede dat men een onderwerp goed kan behandelen, omdat men het overziet; men dringt er geheel in door en beschouwt het met al de gevolgen die eraan verbonden zijn. Dit verkrijgt men echter niet wanneer men zich slechts ter loops met het onderwerp bezig houdt, bij de behandeling van zaken van geheel anderen aard." Op grond van dit en andere bezwaren, ook door deh heer Van Baar aangevoerd, heeft de minister de twee artikelen ingetrokken, onder belofte nader een afzonderlijk ontwerp tot wijziging van het burgerlijk wetboek ten aanzien dezer twee punten in te dienen. Ook aan 't verlangen van den heer Lohman, tot wijziging van den considerans, is te gemoet gekomen. De wet rust nu niet op de overweging: „dat bet noodzakelijk is, wettelijke bepalingen yast te stellen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank"; maar op deze„dat het noodzakelijk is, wettelijke bepalingen vast te stellen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van de openbare dronkenschap," Wij hebben reeds vroeger gezegd, dat wij er deze wijziging gaarne voor over hadden, indien de wet daardoor met grooter eenparigheid kon worden aangenomen. Dit doel is bereikt. Al de antirevolutionairen hebben voorgestemd. om andere redenen onder de verbodsbepalingen der wet vallen. Deze laatste concessiën waren noodig om met den eerbied der kamer voor verkregen rechten niet in botsing te komen. Wij blijven het jam mer vinden, dat de kamer niet tot eene andere beschouwing over te halen is geweest, waardoor het tegenwoordig geslacht reeds eenig gunstig gevolg van de wet zou hebben ondervonden. Maar wij zijn niettemin dankbaar voor hetgeen verkregen is. Had de kamer nu maar kunnen besluiten om, in deze laatste dagen van haar samenzijn, met denzelfden ijver door te blijven werken, dan zou onze dankbaarheid ditmaal onvermengd wezen. De heer Van Eek heeft eergisteren weder beproefd haar op dien goeden weg te houden, doch het mocht niet baten. Hij stelde namelijk voor, het wetsontwerp tot invoering der postpakketten dienst, waar werkelijk haast bij is, dadelijk op de drankwet te laten volgen. Er waren 24 libe ralen die met hem medestemden; maar 43 tegen stemmers, een bonte groep vau anti-liberalen en „afwijkende" liberalen, beslisten dat de interpel latie-Van Houten, met al haar mogelijken politieken nasleep, zou voorafgaan en daarna eenige kleine wetsontwerpen zouden volgen. De redevoeringen over de vraag van den heer Van Houten naar de voornemens van de regee ring ten aanzien van de kieswet, zijn gisteren begonnen. Door hem ia eene motie voorgesteld, waarin de kamer verklaren zal„dat het belang des lands verbiedt, de herziening van het kies recht nog langer te verschuiven." Zonder toelichting, heeft deze motie geen be- teekenis. „Want onder herziening van het kies- verstaat ieder wat anders. Er kan dus nog een zee van woorden noouig tyu lijk te maken wat men bedoelt. {Zie laatste berichten.) Voor de gisteren avond geopende buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland, verwijzen wij naar het bij dit nommer gevoegde verslag. Van gedeputeerde staten zijn nog twee voor stellen ingekomen, welke in behandeling komen, als het conversie-voorstel zal zijn aangenomen. Het eerste strekt om ged. staten te machtigen een bedrag van hoogstens 550.000 op prolon gatie uit te zetten in het tijdvak tusschen het ontvangen van het bedrag der nieuwe geldleening en bet aflossen der oude. Het tweede voorstel bevat de tengevolge der conversie noodige ver anderingen in de begrooting der provincie. De koers tegen welken de Amsterdamsche bankiers de nieuwe leening nemen, is nog een diep geheim. Met 's konings machtiging is de heer W. L. van Leeuwen erkend en toegelaten als vice-consul van Denemarken te Middelburg. Goes, 25 Mei. Het programma der lessen aan de 1 Juli alhier te openen normaalschool, inge richt volgens tabel a bedoeld bij koninklijk besluit van 13 Mei jl., is gisteren avond vastgesteld. De heeren G. J. v. d. Poll, A. S. Mink, P. van der Meulen en dr. L. F. Diehl, leeraren aan de hoogere burgerschool, zullen aan genoemde in richting les geven. De feestwijzer voor de tentoonstelling van landbouw en veeteelt is thans verschenen. De uitvoering ervan doet de firma F. Kleeuwens Zn. eer aan. Aan afwisseling van genot ontbreekt het gedu rende de drie feestdagen niet. Gisteren is besloten, om Donderdag 9 Juni den tuin van de sociëteit Van Ongenuchten Vrij met gas en met lampions te verlichten. Het aantal stukken, dat voor de schildergen- tentoonstelling ingezonden is, bedraagt reeds 175; meer dan 110 Belgische en Nederlandsohe schil ders van naam exposeeren hier. Aanstaande Zaterdag vergadert de afdeeling Goes der Centrale liberale Icietvereeniging om over de drie candidaten, die op de voorloopige lijst zijn geplaatst, zijnde de heeren Bredius, Heldt en mr. W. A. van Hoek, te stemmen. wethouder benoemd, beeft die benoeming aange nomen. De gemeenteraad van Hulst heeft eenparig be sloten eene subsidie van ƒ300 'sjaara te verleenen, gedurende tien jaren, aan den stoomtram Hulst Walsoorden. Pogingen worden aangewend om van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neu zen ook nog eene subsidie te erlangen, alsmede van andere gemeenten, die ook bij de zaak belang hebben. Verscheidene ingezetenen te Hulst willen ook particulier bijdragen. TN. CV) Borssele, 24 Mei. Door den dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en Borssele is toic waterbouwkundig ambtenaar aan de waterkeering van genoemd waterschap benoemd, de heer C. van Asperen, thans in diezelfde be trekking aan den calamiteusen polder stad Phi lippine. De min. van binnenl. zaken brengt in de St. Ct ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop den maanden Juni en Juli a., de gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878, StM. no. 222, en art. 13 van het kon. besluit van 12 Febr. 1879 St.bl. no. 36. ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Kampen en te Middelburg. Zij, die tot die examens wenscben te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 Juni a. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen; zij behoören zich te wenden tot den insp. voor het gen. staatstoezicht voor Overijssel en Drenthe, dr. D. Lubach te Kampen, en zij die Middel burg verkiezen, tot den iusp. voor hot geneesk. staatstoezicht voor Zeeland, dr. J. P. Dozy te Middelburg, met overlegging van het bewijs dat zij den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang, te Amersfoort, heett besloten bij de aanstaande ver kiezingen voor de tweede kamer, tegenover den heer Mackay, geen candidaat te stellen. Te Amersfoort gaat men dus „vooruit," al stil zittende. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg, is een adres gezonden aan den minister van waterstaat, waarin zij hare ingenomenheid betuigt met het voorstel van den heer Tak van Poortvliet e. s. tot het houden van een onderzoek omtrent de exploitatie der Nederlandsehe spoor wegen. Voorts vestigt zij de aandacht op de voor Tilburg in werking blijvende ongunstige bepaling ten opzichte der vrachttarieven van de uit Duitsch- land aangevoerd wordende steenkolen, waarvoor men te Tilburg evenveel als te Dordrecht betaalt wel te verstaan bij eene hoeveelheid van 5 waggons, oi 50.000 kilogram; doch bestaat de verzending uit éen waggon of 10.000 kilo, dan is de vraoht tot Tilburg aanmerkelijk hooger das die tot Dordrecht. Ter westkust van Sumatra zijn een aantal exemplaren verspreid van een nieuw Muzelmansch blad, te Konstantinopel uitkomende onder den naam Daïrei. De Üaïret is opzettelijk geschreven om de Mahomedanen tot een algemeenen bond en samen werking aan te sporen tegen de ongeloovigen, met den sultan aan het hoofd. In verband daarmede is opmerkelijk de uit breiding van den Islam ter knste van Sumatra. De commissie der tweede kamer, iu wier handen is gesteld het besluit vau den gouv.-gen. van Ned.-Indië, waarbij aan J. W. H. Halkema, te Djocjokarta, het verblijf in eenige residenlien op Java is ontzegd, heeft eenparig aan de kamer voorgesteld voornoemd besluit voor kennisgeving aan te nemen. Te Utrecht is gisteren de eerste algemeene ver gadering gehouden der Vereeniging van inrichtin gen tot bevordering van de Jcoepoelcinenting in Ne" dtrlmd. Ia deze bijeenkomst werden tot be stuurders benoemd de heeren dr. All Cohen van Groningen, dr. Carsten van 's-Gravenhage, en Wirtz, de directeur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Deze vereeniging is met meer wetenschappelijk- ken grondslag in de plaats gekomen van de vroegere meer algemeene van gelijken aard. Het Rott. Nbl. vestigt de aandacht op de „ge vaarlijke nieuwigheid", dat onder de benoemde examinatoren voor studenten der polytechnische school (examen B) ditmaal voorkomt een leeraar, bij wien vele Delftsche studenten gewoon zijn zich voor hun examen voor te bereiden. De redactie acht dien repetitor persoonlijk hoog, doch zij beschouwt den invloed, door hem als examinator op het ai of niet slagen zijner leer lingen onwillekeurig uit te oefenen, als onwettig en afkeurenswaardig. Het in andere examen- commissiën navolgen dezer benoeming, tot welke de minister zeker in onkunde zijne hand geleend heeft, zou echter nog gevaarlijker wezen dan de nu gedane eerste stap op den verkeerden weg. Het R. Nbl. heeft hierin zeker geen ongelijk.' examen commission. Benoemd in de commissie die gedurende éen jaar, met ingang van 1 Aug., belast zal zijn met het afnemen van de examens vermeld in art. 2 van bet kon. besluit van 12 Febr. 1879 {Stbl. no. 35): dr. D. van Lankeren Matthes, voorzitter; dr. E. van der Ven, lid en secretaristot ledendr. A. van Hennekeler, D. P. Beeser, dr. K. Th. Weuzelburger, J. Yanx, F. J. Heeris, tot plaatsvervangende leden: C. Knap per Kzn,, J. Snijder, J. H. Slangen. Benoemd: in de commissie, die, gedurende éen het afnemen van de practïscbe examens vau en tandmeester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878 {Stbl. no. 222), dr. S. S. Ro- senstein, voorzitter; M. R. Timmerman, lid en secretaristot ledendr. A. E. Simon Thomas, dr. T. Halbertsma, dr. J. W. R. Tilanus, dr. J. E. van Iterson, dr. D. Doyer, dr. H. A. Kooyker, dr. E. A. van der Burg, dr. C. L. G. Bechttot plaatsvervangende ledendr. H, Hertz, dr. G. D. L. Huët, dr. C. L. Wurf bain, dr. H. J. Ranke, dr. P. J. Barnouw, dr. H. Snellen, dr. H. Wefers Bettink, dr. Th. Dentz. In de commissie, die, gedurende éen jaar, met ingang van 1 Aug., belast zal zijn met het afne men van de practiache examens van apotheker, vermeld in art. 11 der genoemde wet, dr. R. S. Tjaden Modderman, voorzitter; dr. P. C. Plugge, lid en secretaris; tot leden: C. H. van Anknm en dr. P. de Boer; tot plaatsvervangende ledent dr. J. Ariens Kappers en Th. E. van Dijk. bèlasïingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan B. J. R. Rasch, als ontv. der invoerr. en acc. te Nijmegen, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot commies ter inspectie van de dir* bel., invoerr. en ace. te Zntphen, P. Top, thans surnumerair derzelfde middelen aldaar. Benoemd tot ontv. te Bailum, residentie Hol- lum J. Heyt, commies-verificateur le cat. voor den actieven dienst der dir. bel. enz. te Gronin gen, en te Venray c. a. J. Broekhof!, commies- verificateur le cat. voor den aotieven dienst te Amsterdam. legeb. Verlengd met vijf jaren de tijd van duur der detacheering bij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indië, van den kap. N. W. Hof* stede, van het wapen der inf. hier te lande; voor vijf jaren gedetacheerd bij het leger hier te lande, en wel by het 4e reg. inf., de kapt. C. M. Visser van het wapen der inf. van bet leger in Ned. Indie; voor vijfjaren gedetacheerd bij het leger in Ned. Indie, de 2e luit. J. A. Houbolt, van het 4e reg. inf.; bij het leger hier te lande, by het 2e reg. inf., de le luit. J. M. W. Caspari, van het wapen der inf. van het leger in Ned. Indie, thans met verlof hier te lande. M i IM^II II i Aan de kweekschool voor zeevaart té Leideii kunnen gedurende de maand Juni dagelgks jongens worden aangenomen die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De vereischte leeftyd is van 13$—-16 jaar.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1