Laatste Berichten' Gemengde Berichten, BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onder wjjs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken» Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 24 Mei des morgens te 8 uren. ONO ONO ONO NO O NO NO NO NO NO NO ZO OZO l-ia w O Algemeen Overzicht. hage aangekomen, en heeft zijn intrek genomen in het nieuwe Eétel des Indes. Het pensioen van generaal Van der Heg den, zoo hij den dienst mocht verlaten, bedraagt tien duizend galden 'sjaars, zijnde het pensioen van een luit.-gen., die 2 jaren als zoodanig dienst heeft gehad. Ten vorigen jare toch werd hem dit penBioeu verzekerd, ook al verliet hij het leger vóór het verstrijken zijner 2 jaren als luik- generaal. Zonder deze bepaling zou de generaal thans aanspraak hebben op het pensioen van gen.-majoor, zijnde f 8000 'sjaars. Volgens de Indische bladen is het stoomschip Merapi geheel verloren. Het schip stootte bij de oostkust van Timor Laut op een onbekende klip. De bemanning werd gered op Oliliet en van daar door het stoomschip Tagal den 17en Maart jl. afgehaald en te Amboina aan boord gebracht van het stoomschip Banda. Zij zijn: de gezagvoerder, de derde en vierde machinist, benevens de in landers. De tweede machinist is overleden, terwijl de eerste machinist en tweede stuurman wegens ziekte in het hospitaal te Amboina worden ver pleegd. De namen der Europeesche bemanning van het Btooms. Merapi zijn GezagvoerderC. A. Steurle stuurmanP. Bodegraven; 2e stuurman: B. Braat; le machi nist F. Gilbraith2e machinistD. Cameron; 3e machinistG. Andersoner waren 45 man inlandsche equipage aan boord. De audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen aanstaanden Donderdag, den 26en Mei, niet plaats hebben. Door het hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de opgave in de Staatscourant van 17 Mei 11. ontvangen f 816.90, waaronder f 400 wegens giften, ingezameld te Paramaribo. Te Wildervank is de gemeente-secretaris geves tigd en worden de raadszittingen gehouden in eene tapperij. Ook de gemeente-ontvanger is tapper en houdt kantoor in een afgeschoten kamertje naast de tapkast. De kommandant der schutterij, in wiens woning de schutters worden geïnspecteerd en de schuttersraad zijne zittingen houdt, is ook tapper van beroep. (Bi Nbl.) Aan een particulier schrijven van een gewezen stadgenoot, thans te Holland, Michigan, woon achtig, is het volgende ontleend. „Er komen tegenwoordig duizenden landver huizers naar Amerika. Ook hier en in de om streken vestigen zich velen, 'tls vreemd voor iemand, die sedert jaren Nederland verlietdie luidjes in de vaderlandsche dracht te zien aan komen, somtijds nog wel met klompen aan, alsof ze zoo van hun dorp hier zijn nedergezet. Laat ze echter maar komen. Er is nog plenty room. Misschien moeten zij zich wel een jaar of twee, drie, in niet al te ruime omstandigheden behelpen, maar als zij een poos hier zijn en de taal wat kennen, zijn zij weldra „boven jan" In deze stad en mijlen ver in den omtrek wonen bijna uitslui tend Hollanders en kan men zonder Engelscb wel te recht, zeker nog wel vooreen jaar of tien, doch het is niet do beste plaats voor den werkman. Ik zou, als ik als arbeider naar Amerika kwam, liever in eene streek gaan wonen waar men minder Hollanders vindt. Daar is meer kans om goed werk en goede betaling te vinden." belastingen. Benoemd tot ontv. der invoerr. en ace. te Delft c.a. E. L. Bogaert, contr. te Delft, registratie. Benoemd tot ontv. der registr. en dom. te Alkmaar, F. T. Posthumes, thans ontv. te Zuidhorn. IJkwezen. Ontslagen als ijker der maten, ge wichten en weegwerktuigen P. Schenkenberg van Mierop. posterijen. Öp verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het postkantoor te Zevenaar aan B. Boom. ZeeviSScherijen. Op nieuw benoemd A. E. Maas, M. J. de Bont en P. Kikkert Hzn. als leden van het collegia voor de zeevisscherijen. Driewegen, 23 Mei. De gemeenteraad alhier heeft tot onderwijzeres in de nuttige hand werken benoemd mej. A. J. Steuvoer van der Poel en aan den hoofdonderwijzer eene gratificatie van f 100 verleend, behoudens nadere goedkeuring. - H 'i u Orezand, 23 Mei. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeenten te Ovezand en Driewegen is beroepen de heer P. J. van Griethuijzen, predikant te Losdorp (Groningen). Het Nederlandsch eskader, vier oorlogsstoom schepen sterk, is gisteren te Pórt-Mahon aange komen. Blijkens een bij het dep. van marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlandenonder bevel van 's konings adj. in buit. dienst, den kapitein t/z jhr. M, W. van Rensselaar Bowier, den 20en dezer te Batavia aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Een feit zoo treurig en zoo ernstig als waar voor heden de 14jarige A. Dees van Zaamslag voor d9 rechtbank alhier moest verschijnen, was door dat college zelden behandeld. Deze knaap, nauw- lijks de kinderschoenen ontwassen, was beklaagd op den 28 April jl. zijne moeder te hebben mis handeld, niet alleen door het toebrengen van sla gen met een zweep en een stok, maar zelfs haar met een mes eene niet onbelangrijke wonde aan de hand te hebben toegebracht. Uit de verklaringen van de getuigen ontrolden zich allertreurigste tafereelen van het huisgezin waar deze knaap zijn opvoeding ontvangt. De vader, vroeger een niet onbemiddeld molenaar, is, door achteruitgang zijner zaken, thans arm en half zinneloos. De moeder vermeerdert die armoede nog doordien zij, van de 7 dagen der week, er 6 smoordronken is, terwijl zij den knaap opleidt om haar zoo mogelijk later nog te overtreffen; hij is dan ook meermalen dronken. Natuurlijk is vechten en vloeken schering en inslag in dit gezin en van school of werkplaats is voor den knaap geen sprake. Ofschoon de baren aan tnmnlt in het door de familie bewoonde huis gewoon zijn, schijnt het leven dat er den 28 April heerschte zoo buiten gewoon te zijn geweest, dat het meer dan anders de aandacht trok. De veldwachter deed op het hulpgeroep der vrouw onderzoek en het bleek dat zij, dronken zijnde, van haar zoontje een pak slaag met een zweep en een stok had gehad en hij haar daarna de wonde met het mes had toegebracht. Zij werd door den veldwachter bloedende op het bed gevonden, terwijl een der buren had gezien dat haar zoon haar te voren met eeu zweep ge ranseld had. De beklaagde erkende dit, en wat bleek nu de oorzaak te zijn van deze onnatuurlijke handeling? „Zijn vader bad zijn hondje opgehangen en zijn moeder had beloofd erop te zullen passen;" zoo luidde woordelijk zijne verklaring. Het openbaar ministerie, wijzende op het ernstige van het feit, waarvan het bewijs vaststaat, toonde aan hoe moeilijk het in gewone gevallen is uit te maken of met oordeel -des onderscheids gehan deld is en hoeveel te meer hier, waar de knaap geheel verwaarloosd is, niets dan een slecht voor beeld voor oogen heeft en waarschijnlijk, zoo niet dronken, toch beneveld was toen hij het misdrijf pleegde. Het O; M. meende daarom geene veroor deeling, doch vrijspraak te moeten requireeren. Het eischte schuldigverklaring van beklaagde aan het feit van mishandeling zijner wettige moeder, door iemand beneden de 16 jaren, zonder oordeel des onderscheid» gepleegd, en vrijspraak, echter met bepaling dat beklaagde tot zijn 18e jaar zal worden opgezonden naar een verbeteringsgesticht. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. Na afloop der zitting bleek dat de moeder nog zooveel belang in den knaap stelde, dat zij hem naar Middelburg had begeleid en ook weer met hem naar huis keerde. Heden stonden 34 inwoners vau Arnemuiden voor den kantonrechter alhier terecht, beklaagd van op den 15 Febr. jl. van een stuk bouwland, bezet met witte en roode kooien, gelegen onder de gemeente Nieuw- en St. Joosland en toebe- hoorende aan den landbouwer A. van Waarde, te diens nadeele eenige kooien te hebben opge raapt en zich arglistig te hebben toegeeigend. Uit de afgelegde verklaringen bleek dat de eige naar der kooien aan inwoners van Nienwland vergunning had verleend die kooien te rapen en dat de Arnemuidenaars, misleid door een onder hen verspreid valsch gerucht dat dit ook aan heu vrij stond, zich aan het feit hebben schuldig gemaakt. Het 0. M. aohtte dan ook de arglist niet be wezen en requireerde voor alle beklaagden vrij spraak. De uitspraak doelen wij later mede. - In de onzen lezers bekende zaak van den tapper P. D. te Koudekerke, thans voor den hoogen raad aanhangig, heeft de advocaat-generaal mr. Van Maanen geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij het vonnis van den kantonrechter alhier werd vernietigd, en tot ontslag van rechtsver volging van D. Uitspraak 13 Juni. Vllsglitgcn, 23 Mei. Zondag namiddag had in de gaaisehiet-societeit Eendracht alhier het koningschieten plaats, waarbij de heer Corneille met 41 punten de kroon behaalde. De feestelijk heid werd opgeluisterd door eene uitvoering van het muziekgezelschap Ons Genoegen. Heden avond werd aan den nienwbenoemden koning, benevens aan den president der sociëteit, den heer Odem, eene serenade gebracht. Arnemuiden, 24 Mei. Gisteren morgen had M. d. L., werkman in den Schengepolder, rijdende naar Middelburg met een mallejan, op den grint weg het ongeluk, doordien de paarden uitschoten, onder een der wielen te vallen, tengevolge waar van een zijner beenen werd overreden. In een nabij staande wachterswoning gebracht, werd hem heelkundige hulp verleend, De burgemeester van Harlingen, baron Van Heemstfa, hééft aan den gemeenteraad medege deeld dat hij, ofschoon nog niet aan de beurt van aftreden, zijn lidmaatschap vau den raad wenscht neder te leggen dewijl hij dit niet langer met het voorzitterschap meent te moeten vereenigen. Op de grenzen van de landgoederen Sterren- berg en Warnsborn onder Arnhem heeft een boschbrand gewoed over eene uitgestrektheid van p. m. 2 hectaren. Vermoedelijk moet de oorzaak gezöcht worden in het wegwerpen eener brandende sigaar. Om bij de telephoon-maatschappij te Am sterdam te worden aangesteld hebben zich reeds een 25tal jonge dames aangemeld. Over eenige dagen zal aan het centraal-bureau met de practi- sehe oefeningen begonnen en zoo spoedig mogelijk, vermoedelijk in het begin van September, de dienst geopend worden. Naar wij vernemen is Ogier, de Amster- damsche makelaar in effecten, die eenige maanden geleden met een groote waarde aan effecten, aan een zijner clienten behoorende, naar Parijs vluchtte en daar gevat werd op aanwijzing van de Am- sterdamsche politie thans in vrijheid. De man bevindt zich namelijk in Amerika, Een gebrek aan formaliteit in de papieren, door onze politie verstrekt, moet aanleiding zijn ge weest, dat hij, toen'hij door de Fransche justitie aan België overgeleverd werd, door de autoriteit van dit laatste land losgelaten is. Na eenigen tijd in Brussel vertoefd te hebben is Ogier naar Amerika gereisd. Nv. A. D.) Het netto-bedrag van de te Amsterdam ge houden fancy-fair ten behoeve van de watert; noodlijdenden, eene som van f 48.965.24i, is door de feestcommissie aan den burgemeester der hoofdstad overhandigd. Zondag, met den trein van 4 uren 20 m., kwam mej. Beersmans te Groningen aan. Zij werd aan het station opgewacht door een eere- wacht te paard van studenten, en hartelijk geluk gewenscht met haar herstel; terwijl haar een bouquet en de eerewijn werd aangeboden, klonk een luide en algemeene „hulde" haar tegemoet. Daarna reed zij, voorafgegaan en gevolgd door rijtuigen waarin de directie van den Rotterdam- schen schouwburg, en begeleid door de eerewacht, naar het hotel de Zeven Provinciën, waar de kunstenares haar intrek heeft genomen. Ofschoon de inschrijvingen voor het kapitaal der op te richten zwem- en badinrichting te 's Gravenhage sedert de laatste vergadering groo- ter zijn geworden en verscheiden inschrijvers zich met een niet onaanzienlijk kapitaal bij de vorige hebben gevoegd, ontbreekt er toch nog een aan merkelijke som om de zaak voortgang te doen hebben. Het zon zeer te betreuren zijn, als zij nit gebrek aan belangstelling en deelneming niet tot stand kwam. Eene eerste bezending Iersche paarden voor de Nederlandsche cavalerie is aangekomen en 11. Vrijdag door de commissie gekeurd. Dit ge schiedde hier te lande, omdat de zeereis invloed kon uitoefenenzij schijnen door het overbrengen echter weinig geleden te hebben. Te Arnhem is een kind van 13 dagen ge stikt, doordien de moeder er bovenop, in plaats van er naast, in bed was gaan liggen. Als de Engelschen in Azië eene Bussische uniform zien, kijken ze zich de oogen haast uit om te zien wat die indringer van plan is. Dezer dagen verspreidde zich in Calcutta een gerucht uit Kaboel, dat daar een Bussisch officier was ge komen, die openlijk bekendmaakte, dat hij tot het Mohamedaanseh geloof was bekeerd en dat hij van de Bussen in Turkestan was weggeloopen om zich uit de ketenen van het Christendom te bevrijden. De emir, blijkbaar niet gesteld op Bussische renegaten als gast in zijne hoofdstad, liet den man, over Indië, naar Mekka, het mid denpunt van den Islam, zenden. Het blijft rustig in Göttingen. De militaire macht had hare maatregelen genomen. Een heele compagnie, in patrouilles van 10 man verdeeld, ieder der soldaten voorzien van 40 scherpe pa tronen, liep 's nachts de straten plat. Het heele „Militarstond in marschtenue gereed in de kazerne en het buskruit was in veiligheid ge bracht. 'tls of er een Fransch leger in aantocht was. Intusschen begint de burgerij te begrijpen dat baar voordeelig standje, om een duizendtal jongelui van het noodige te voorzien, wel eens kon verloopen, als de studenten te veel met geladen geweren worden nagezeten. De goede Göttinger burgers richten verzoekschriften aan het stedelijk bestuur, waarin zij den wensch uit drukken dat dit met de studenten eene overeen komst zal treffen, welke voor beide partijen voldoende kan zijn. Volgens een bericht van de Times heeft de sultan lang geaarzeld eer hjj verlof gaf tot een onderzoek naar den dood van Abdul Azis ter openbare terechtzitting. Volgens de Vakit zullen 13 personen terechtstaan. Vijf hunner zijn mannen van hoogen rangMehemot-Buschdi, oud grootvizier; Midhat, vroeger president van den aad van state, nu gouverneur eener belangrijke provinciede twee schoonbroeders van den sultan Mahmoed en Nouri, en Hassan Kbairullab, vroeger sheik-ul-islam. Andere hooggeplaatste mede plichtigen aan den vorstenmoord zijn reeds dood, enkelen vermoord. Behalve de genoemden zijn nog beschuldigd een kamerheer, een worstelaar van beroep, een paar officieren, twee omgekochte wachten van het paleis en een serjeant. Zondag werd de schilderijententoonstelling {Salon) te Parijs bezocht door niet minder dan 45.000 menschen. Tweede kamer. Drankwet. Nadat de minister de bepalingen, betrekking hebbende op het burgerlijk recht ingetrokken had, werd nog eenige discussie gevoerd over de gewijzigde overgangs bepalingen, en daarna het wetsontwerp aange nomen met 68 tegen 7 stemmen. De datum van het in werking treden is bepaald op 1 November. Amsterdam. Het gerechtshof heeft Bern- hardus Zweers veroordeeld tot zeveu jaren tucht huisstraf, makende met de aeht, die hij reeds ondergaan moet, 15 jaren. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof heeft tegen Johannes Vernimmen, wegens poging tot moord op zijn beminde te 's Hage en wegens opzetteiijken doodslag op de dochter van Ulrich, te Amsterdam, 15 jaren tuchthuisstraf geëischt. Uitspraak 31 dezer. Den 8en Juni a. zal te 's Hage worden aanbe steed het maken en voltooien van de aardebaan, den bovenbouw, de overgangswegen en eenige verdere werken voor den spoorweg Zaandam Hoorn. De raming bedraagt f 1,264,000. nazien der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. rich t. kracht Delfzijl. f- 8.1 O 3 helder -13 Groningen - 7.7 2 l. bew. -13 Heider - 6.9 3 helder -12 Vlissiugen. - 4.3 3 1. bew. -14 Maastricht. - 4.2 1 helder p 15 Sylt -11.3 3 helder -13 Valentia. Hamburg r 8.2 3 betr. h 11 Swinemnnde. - 8.8 4 helder -10 Leipzig. - 5.3 4 betr. -11 Carlsruhe - 1.4 4 helder -13 Grisnez - 3.6 3 helder -13 Parijs 0.0 2 helder -14 St Mathieu - 3.4 3 bew. -16 Biarritz - 6.3 stil 0 z. bew. -20 Perpignan Ghristiaansnnd 1-11.9 1 1. bew. Stockholm. -14.4 2 helder -17 Koppenhagen -12.6 2 helder -12 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 3.9 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 23 Mei. 'sav. 11 u. 57 gr. 24 'a morg. 8 u. 59 gr. 'smidd. la. 68gr. 's av. 5 u, 60 gr. F. Uit de proclamatie Waarmede de nihilisten, zooals wij gemakshalve de revolutionaire partij in Busland big ven noemen, geantwoord hebben op het manifest van den czaar, spreekt een geest van ernst en vastberadenheid, een bewnsthèid van kracht tegenover de groote macht van dén Russischen staat, welke zeer kenmerkend zjjn voor deze merkwaardige beweging. Hoe nam Uwe Majesteit het rijk over vraagt het stak. De rechten van den boer zijn niet wettelijk geregeld, doch hangen af van admini stratieve willekeur. De handwerksman is weer loos tegen allerlei uitzuiging en blijft op zijn ouden dag onverzorgd. Het recht is een ijdele klank, waar ieder onder politiek toezicht staat, waar een administratief ambtenaar de macht heeft menscben die hem niet aanstaan naar andere Oorden des rijks te zenden. Vele menschen wor den, op anonieme beschuldigingen, gevangen gezet en als de rechtbank hen eindelijk vrijspreek^ hebben ze in de voorloopige gevangenis reeds tal van mishandelingen te verduren gehad. En na de vrijspraak zendt de administratieve macht ze nog dikwijls naar Siberië, terwijl hun familiën achterblijven onder politie-toezicht. Waar is in dit alles de hand van den czaar-bevrijder 1 Godsgeloof is den mensch ingeboren doch de staat en zijn orgaan, de synode, miskennen het gebod der goddelijke liefde. Zij vervolgen de werkelijke geloovigen, omdat zij in hunne leer stellingen met enkele woorden of gebruiken afwijken van de partij die de macht in handen heeft. Het vrije woord in de dagbladen ligt in banden, en wee hem, die niét naar den zin der almachtige censuur schrijft. De ambtenaar en de soldaat zijn ontevreden; zij dienen den staat slechts half gewillig. De eerlijke ambtenaar die geene protectie heeft, lijdt honger, maar wie zich laat omkoopen wordt rijk en is geëerbiedigd. De rijksfinanciën zijn het getrouwe evenbeeld van de hofhouding: domme verkwisting aan de eeue,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2