Gemengde Betichten. BUITENLAND. Laatste Berichten. Handelsberichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w jj s. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen, 21 Mei des morgens te 8 uren. w z Algemeen Overzicht; Graanmarkten enz. Pry zen ran üitfecten. Men had dit niet verwacht. Wel had de heet Van Heeekeren reeds terstoad geaarzeld en in ieder geval een verklaring van beginselen ge weigerd; doch juist in deze laatste omstandigheid had men recht gevonden voor de meening dat hij, als candidaat geproclameerd, zich niet zou terugtrekken. Nu dit geschied was, bleef niets anders over dan een ander candidaat te stellen. De heer De Vries, agent der Nederlandsche Bonk, nam daar toe het initiatief en men zou bijna mogen beweren dat de man zijner keuze een nog uituemender candidaat is dan baron Van Heeekeren. Hij stelde nl. de candidatuur van dr. J. C. Evers, ond-hoogleeraar te Leiden, lid van den Haagschen gemeenteraad, een der meest populaire mannen in onze stad en een degelijk, onafhankelijk liberaal. Deze candidatuur werd van alle zijden warm ondersteund en dan ook met eenparige (40) stemmen geproclameerd. Het is nu maar te hopen dat prof. Evers zich deze vereerende keuze zal laten welgevallen. De kansen voor de libe ralen staan met zulk een man geenszins hopeloos, als de kiezers slechts flink opkomen. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag, 24 Mei a., niet plaats hebben. Ingevolge de bevelen des konings, is door het hof voor den tijd van drie weken dero uw aan genomen, wegens het overigden van Z. K. H. prins Constantijn Frederik Peter van Oldenburg, eene week middelbare en twee weken lichte rouw. Tot lid van de commissie, te 's Hage belast met het afnemen van het examen voor de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en onderwij zeres, voor 1881 is o. a. benoemd de heer W. J. Wendel, dir. der rijkskweekschool voor onderwijzers alhier, en van de commissie te Breda, o. a. de heer J. Vermeulen, leeraar aan de R. H. B. S. alhier. De Economist over Mei bevat o. a. Het mid delbaar onderwijs in de 2e kamer, doordr. Steyn Parvé. Zuivelbereiding, door H. M. H» De juridische en technische grondslagen van een rechtsgeldig kadaster, door J. Boer Hz. Een woord over den waterstaat in Noord-Brabant. Overzichten, Nalezingen, Koloniale kroniek enz. In afl. van De Aarde en haar Volken wordt voortgezetZes maanden in Australië, met kaart, en aangevangenHerinneringen uit Peru. pensioenen. Op zijae aanvrage, op pensioen gesteld, ten bedrage van 1600 's jaars, de maj. H. J. B. Stolp van het le reg. inf. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie tot majoor bij het le reg., de kap. H. van den Bosch, van het 4e reg. koloniën. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan den O.-I. ambtenaar F. H. Exel, gewezen adm. van het gymnasium Willem III te Batavia, laatstelijk met verlof hier te lande, met toekenning van pensioen. De gemeenteraad van Axel heeft tot onder wijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer M. Verstraeten, te Kruiningen. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft gisteren J. V. W., kleermaker te Heinkeuszaud, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en twee geld boeten elk van ƒ50, benevens in de kosten. Hij was beschuldigd van valscbheid in een onder- handsch geschrift, door het verzinnen eener ver bintenis en het namaken eener handteekening en het desbewust gebruik maken van dat valsche stuk. Deze persoon deed zich op verschillende plaatsen voor als commissionair in den paarden handel, niet zoozeer om daardoor winst te beha len, als om bij onderhandelingen over een koop of verkoop te trachten kosteloos spijs en drank te bekomen; vooral sterke drank, waaraan hij zich meermalen te buiten giug, werd door hem het meest begeerd. Bij zekere gelegenheid waren echter de besprekingen over een te koopen paard zoover gevorderd, dat een schuldbekentenis noodig was, die besch. dan ook verstrekte, maar in plaats van met zijn eigen naam, met dien van een ander onderteekende. Toen de valachheid ontdekt werd, ontkende besch. alle schuld en hg hield die ont- kentenis vol tot de terechtzitting, waar hij be kende en opgaf dat het hem alleen om een bor reltje was te doen geweest. Adv.-gen. mr. Gregory eischte eene veroordeeling tot jaar celstraf en 2 boeten van f 50. In dezelfde zitting werd M. S. T., nit Cadzand, ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond hnis, veroordeeld tot 45 dagen celstraf. kosten van herstel ƒ40.800, voorziening tegen afslag f 4528, ijsruiming, daar vele provinciale wegen in den winter ijsbanen zijn, f 1124. De winter van 1879—80 veroorzaakte voor hetzelfde doel eene uitgaaf van ruim f 30.000. Aan de werf der firma Smit te Krimpen a/d. Lek is deze week eene gedeeltelijk afgewerkte Engelsche stoomboot uit Huil aangekomen, welke aan genoemde wert voltooid moest worden dewijl te Huil onder de werklieden eene werkstaking was uitgebroken. Op een catalogus van oude boeken, te ver- koopen door G, T. Bom te Amsterdam, komt o. a. voor een zeldzaam exemplaar van de Summa der godliker Schrifturendat ouder is dan het jaar 1526. Het is nit het Latijn overgezet. De heer Bom wil het voor ƒ200 afstaan. Een bewoner van de Kemperstraat te 's Gra- venhage vond, te huis komende, èn zijn vrouw èn een gedeelte van zijn huisraad verdwenen. Daar hij in gemeenschap van goederen getrouwd was, begreep hij dat de helft, die achtergebleven was, hem toebehoorde. Spoedig werd een uit drager gevonden, die het boeltje kocht, waarop ook de man zijn woning vaarwel zeide. Eenigen tijd geleden werden door professor Berthelot voor rekening van het College de France te Parijs eenige wetenschappelijke balansen met gewichten besteld bij de firma Becker's Sons, fabrikanten in weegwerktuigen en gewichten te Rotterdam, wier naam op dit gebied tot ver buiten onze grenzen met eer wordt genoemd. Dat de aflevering van de bestelling reden van tevredenheid gaf, mag men hieruit afleiden, dat de nieuwe school van pbarmacie te Parijs dezer dagen aan dezelfde firma de levering opdroeg van elf fijne balansen met gewichten. Dergelijke feiten strekken der Nederlandsche industrie tot eer. Aan het studenten-muziekgezelschap Semper Crescendo te Leiden, is bij gelegenheid van zijn 50jarig bestaan door Z. K. H. den prins van Oranje een zilveren lauwerkrans geschonken. De directeur, de heer A. J. Wetrens, heeft van het gezelschap, als blijk van dankbaarheid voor zijne 25jarige leiding, een fraai geschenk ontvangen, terwijl de hearen Longepee en Fischer, die gedurende meer dan 30 jaren in het orkest hebben medegewerkt, tot eereleden zijn benoemd. Aan den Donderdag te Wemeldinge gehouden wedstrijd is door 9 Zeeuwsche handboogschutte rgen, te zamen 39 schutters, deelgenomen. De eerste prijs werd behaald door den heer Serrarens van 's Heerenhoek, de tweede door den heer A. Markusse van Cats en de derde door den heer J. Vermue van Kruiningen. De toenemende bloei der gemeente Hans- weert blijkt uit het vergrooten en verfraaien van vele huizen. In nog geen jaar tijds zijn niet minder dan 14 flinke woningen aangebouwd of vergroot. Donderdag zijn per stoomboot Telegraaf weder eenige landverhuizers van daar paar Antwerpen vertrokken, teneinde zich naar Philadelphia te begeven per stoomboot Rhjjnland, welke heden namiddag vertrekt. A. s, week zullen verscheidene lieden uit het Goesche land dat voorbeeld volgen; evenwel verkiezen eenige hunner de route via Rotterdam. Michigan en Illinois schijnen thans de staten te zijn, waarin het Dorado der emigran ten te vinden is. Graaf Harry von Arnim is Donderdag avond te Nizza overleden, 57 jaren oud. Hjj bracht zijn leven door in den dienst der Pruisische di plomatie en werd na 1870 de eerste Duitsehe gezant in Frankrijk. Wegens zijne intieme ver houding met de legitimisten werd hij in 1874 teruggeroepen en spoedig daarop nit den lands dienst ontslagen. De Fransche regeering beschul digde hem van het ontvreemden van ongeveer 50 diplomatieke stukken uit het archief van het Duitsehe gezantschap te Berlijn. Toen hij ze wilde teruggegeven, liet de regeering eene strafvervolging tegen hem instellen, en het Ber- lijnsche Stadtgeright veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf, wegens misdrijf tegen de openbare orde door het wegmaken beiseite Schaffen) van offieieele stukken, welke zich bevonden op de plaats ter hunner bewaring bestemd. Het proces wekte veel opzien, vooral omdat Arnim een handig en invloedrijk tegenstander was van Bismarck's kerkelijke politiek, en de ontvreemde stukken in zijn handen geduchte wapens konden zijn. Welilicht hooren wij nu, na zijn dood, iets naders van die stukken. In de Vereenigde Staten komen thans dage lijks 962 couranten nit, waarvan er 114 in het vorige jaar zijn opgericht. Zij drukken te zamen 3.581.187 exemplaren, waarvoor het publiek in een jaar ƒ65 625.250 betaald. Te Göttingen heeft de gemeenteraad eene verordening gemaakt volgens welke alle herbergen, restaurants enz. zonder onderscheid des nachts om twaalt uren moeten gesloten zijn. Tengevolge daarvan zijn de studenten woedend en plegen zij, gesteund door een deel der burgerij, nacht aan nacht allerlei ongeregeldheden. Als de politie zich vertoont, wordt zij met vuurwerk en Bengaalsche vlammen begroet. Er wordt geschreeuwd, gezon gen en gefloten, zoodat de eerzame burgers den slaap niet kunnen vatten en de meisjes des nachts door een kiertje der luiken den hoop levenmakers begluren. Bij den burgemeester werden de glasruiten ingeworpen en toen begon men eenige van de jongelui gevangen te nemen. Er zijn er nu 200 gevangenen. Het Russische blad Poriadok deelt mede dat de politie eene vergadering van nihilisten in een huisje buiten de stad heeft verrast en er acht personen gevangen genomen. Te Utrecht is een 12jarige knaap, die op een dak geklouterd was om een kat te vangen, naar beneden gevallen en op de straatsteenen terechtgekomen, waardoor hij ommiddellijk dood was. De schade, door het hooge water en het ijs in den afgeloopen winter aan de kunstwegen in Noord Brabant toegebracht, bedraagt, voor zoover hun onderhoud ten laste der provincie komtaan Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma is heden morgen te 10 uren naar Batavia vertrokken. Amsterdam. Blijkens het jaarverslag der Soil. IJz. Spoorwegmij.- over 1880 is de exploi tatie barer lijnen in dat jaar gunstiger geweest dan eenig jaar te voren. Het personenverkeer be reikte eene ongekende hoogte, het goederenver voer is sterk toegenomen. De totale opbrengst was ƒ5.443.953 of ƒ534.341 meer dan in 1879. Het winstsaldo is ƒ1.109.859, terwijl ƒ73.25 per aan deel wordt uitbetaald. Rome. De vorming van een gemengd kabi net ontmoet groote moeielijkheden. namen ser plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 6.0 6.6 6.5 7.9 8.0 5.7 4.6 6.6 6.3 5.1 3.6 8.7 6.2 7.0 5.0 1.4 4.1 6.6 WNW NW WZW WNW WZW W WZW NNO ZO WNW NNO ONO NO VYZW W W 1 0 0 2 1 3 2 2 1 1 2 1 2 2 3 1 2 2 helder helder helder 1. bew. z. bew. helder helder z. bew. betr betr. betr. helder helder 1. bew. mist. z. bew. bew. betr. --12 --11 -- 14 --15 --11 --11 -j-13 --14 --15 15 10 --12 --12 --16 9 14 12 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 2 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 20 Mei. 'sav. 11 u. 49 gr, 21 's morg. 8 u. 58 gr. 'smidd. 1 u. 65 gr. 's av. 5 u. 58 gr. F. Vóór de heer Gambetta Donderdag in de Fransche kamer het woord nam was, het voorstel om den scrutin de liste in te voeren, verde digd door den voorsteller, den oud-minister Bar- doux, en bestreden door den heer Roger, afge vaardigde uit de Dordogne. Terwijl deze laatste aau het spreken was, vroeg de president der kamer, die het presideeren aan zijn vriend Brisson had overgelaten, het woord. Hij kwam, sprak en overwon, en het baart ons nu geene verwon-' dering meer dat geen goden van minderen rang het woord verlangden, terwijl de nagalm nog door de zaal weerklonk van het machtig woord van dezen Jupiter Tonans. Twee uren lang hield hg de vergadering aan zijne lippen geboeid, allen die hem in de rede vielen met een enkelen slag terugjagende onder hunne tenten. Hij streed den warmen strijd zijner overtuiging en van zijne politieke toekomst tegen de vertegenwoordigers der duodecimo-districten, die met hun persoonlijken invloed, dikwerf zonder verdiensten in politieke beginselen, zich vastklemden aan bun parlementairen zetel. De vooratanders van de groote kiesdi stricten willen voorkomen dat de vertegenwoordi ging eene opeenstapeling worde van kleine locale belangen, dat menschen in eene kleine omgeving aan invloed en geld eene plaats in de regeering des lands zullen danken, welke zij noch door beginselvastheid, noch door talenten verdienen. „De toekomst is in uwe handen, besloot de heer G. zijne rede; van u zal het afhangen of gij de republiek vruchtbaar of wankelend ^wilt maken; of gij, heati possidentei! roepende, den tegenwoordigen slechten toestand wilt bevesti gen, ot het eenige systeem aannemen, waaruit werkelijk eene regeeringspartij kan geboren wor den. Doch neen! Gij zult inkeeren tot u zei s en en der republiek hare vlucht naar eene toekomst van vooruitgang niet willen afsluiten. Gij zult het verwijt van den Latjnscken dichter niet op u willen laden, en propter vitam vivendi perdere causas uit lijfsbehoud den oorsprong uws levens verderven". Het was eene groote victorie voor den heer Gambetta. Na de aanstaande verkiezingen zal het hem niet meer doenlijk zijn de twijfelachtige rol te bij ven spelen, waarin hij, zonder verant woordelijke betrekking te bekleeden, een onmis- kenbaren en grooten invloed uitoefent op Frank rijke regeering. Hij zal moeten optreden als hoofd van een ministerie, maar hj wilde dit niet doen vóór er eene regeeringsmeerderheid zou zijn ontstaan in de kamer. Hg wilde niet door eene gebrekkig samengestelde kamer worden versleten als Dufaure, Waddington, De Freycinet, en als Jules Ferry reeds half versleten is. Deze meer derheid wacht men van de volgende algemeene verkiezingen, als de hoofden der republikeinen vooraf een regeeringsprogramma bekend maken en de verkiezingen, zooveel mogelijk van plaat selijke invloeden bevrjd, zich aan de beginselen van dat programma aansluiten. Volgens het aangenomen wetsontwerp wordt ieder departement een kiesdistrict, waar voor iedere 70.000 zielen bevolking een lid der kamer wordt gekozen, terwijl ook eene breuk boven het veelvoud op een lid aanspraak geeft. Bij de eerste stemming wordt niemand verkozen dan met volstrekte meerderheid van stemmen, als éen vierde der kiezers zijne stemmen heeft uitgebracht. Bg de tweede stemming is betrekkeljke meer derheid voldoende en het aantal stemmen onver schillig. Gisteren is men ook in Parjs te weten geko men dat er in Tunis gevochten is. De berichten luiden echter veel zachter dan die van Reuter en van de Times. De kolonue van generaal Mau- rant heeft gestreden tegen 2500 Arabieren, waar van er 50 omkwamen, terwijl vier Franschen licht gewond werden. Een groote veldslag is dat niet. De troepen die van het zuiden op Mateur aanrukten, hebben zich nu vereenigd met die van Bizerta en het verzet der Kroumirs is gebroken, wijl alle kans op slagen hun ontnomen is. Uit Pretoria wordt aan de Standard bericht dat de versterkingen der stad met kracht door de Engelschen worden gebouwd. De militaire auto riteiten hebben vrijwilligers opgeroepen om een cirkel van forten rond de stad te bezetten. Deze menschen, Engelschen en Engelsch-gezinde Trans- valers, zeiden dat zj gaarne de stad zouden verdedigen, indien zj waarborg hadden dat de plaats, als de oorlog weer mocht uitbreken, voor goed Engelsch zou bijven, maar dat zj niet als vroeger hun leven wilden blootstellen en zich de vjaudschap der Boeren op den hals halen, om later door de Engelsehen in den steek gelaten te worden. De Engelsche ambtenaren konden die belofte niet geven, zoodat de vrijwilligers weigerden aan de verdediging der stad hunne krachten te wjden. Zj gaven aan de Boeren kennis dat zj, bj het weder uitbreken van den strijd, eene vol. komen onzijdige houding zouden aannemen. Het laat zich verstaan dat deze menschen niet tot iedere opoffering bereid zjn voor de Engelschen, als deze de Transvaal verlaten. De Russische ministers die hun ontslag hebben gevraagd, krjgen dit „wegens gezondheidsredenen." Men beweert dat het hof voor korten of langer tijd zich naar Moskou zal verplaatsen. Daar is het in het hart der panslavistische beweging en der sympathie voor de onbeperkte alleenheerschap- pj van den czaar. Reeds spoedig na den moord op den czaar, riep de heer KatkofF in zijne courant den nieuwen czaar toe: „Kom tot ons, hier zult gj veilig zjnt" De lersche landwet is gisteren door het En gelsche lagerhuis in tweede lezing aangenomen met eene zeer groote meerderheid, 352 tegen 176 stemmen. De kamer moet nu de amendementen op onderdeelen gaan behandelen. Behalve de liberalen stemden 14 conservatieven voor de wet. Dertig Ieren stemden voor, terwjl de heer Parnell met twintig trouwe volgelingen zich van stemmen onthield. Zwolle, 10 Mei. Granen. Tarwe 10.a ƒ10.50; rogge 7.25 a 7.50gerst/ 6.50 a 7.boekweit f 7.a 7.75; paardenb. f 8.50 a f 9.aardapp. f 2.a f 3.alles per HL. Boter per klg. ƒ1.— a f 1-20; per 20 klg. of f vat prima qual. ƒ25.50 a f 27.50; afwgkende soort 22.50 a f 24.50; 2e soort 18.a 20.—. Eieren, kippen- f 2.25 a f 3.per 100 stuks. Mastenbroek, 20 Mei. Hooi en stroo. Binnen- hooi ƒ19.21, buitenbooi f 25 a ƒ27; stroo geldt 15 a 19 naar soort. Alles per KG. vrj scheep. Bergen op Zoom, 25 Mei. Boter per stuk ƒ0.90, halve ƒ0.65; eieren per 26 stuks 0.85. Amsterdam. 20 21 BTAATSlESSIiraKli. Mei. Mei. tfederl. Cert.N. W. Seh. 2} pet. 65& 65} dito dito dito. 3 78} 79 dito dito dito. 4 103} 103 dito Obl. 1878 f 1000. 4 103} 103} BelgiS. Certificaten. 2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 94} 94} dito Goudleenning5 82} 83} dito dito fl. 500 6 100} 100} I tol SS. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrjjk. Obl. Mei-Nov. 66 65} dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juli. 5 66 65} dito April Oct. 5 66} 65} dito dito Goud 4 80} 81} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portng. Obl. Btl. 1853/1869. 3 53} 53} dito dito 1876. 6 dito dito 6« Ser. 1878^100 6 102 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 97} 97} Cert. Inschr. 58 Serie 1854. 5 9 56} 56} dito dito 6' 1855. 5 79} 79} Obligatiën 1862 5 87} 87} dito 1864 ƒ10005 94 93} dito 1864 1005 92} 90} dito 1877 dito5 92} 91} dito Oostersche 1* serie. 5 54} 54} dito dito 2e 5 55} 54} dito dito 3* 5 t 56} 55} dito 1872 gecons. dito. 6 88} 88} dito 1873 gecons. dito. 5 90} 90} dito 1850 1» Leening dito. 4} dito 1860 2' Leening dito. 4} 84} dito 1875 gecons. dito 4} 79} 79} dito 1880 gecons. dito4 71-& 70jV Cert. Hope C# 1840 4 dito 2', 3' 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie Leening 1867/69. 4 75} 75} dito dito 1859 3 69 Cert. van Bank-Assign. 6 37} Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 23} 23} dito dito 1876 2 44 43} dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 22 22} dito dito 1876 2 40^ 40 Torkye. Obl. Aig.Sch. 1865 5 14} 14} dito dito 1869 6 16,% 16 Egypte. Obl. Leening 1876 4 77} 11 fs dito dito 1876 5 98 98 Vereen. Stoten. Obl. 1877 4 dito dito 1876 4} - dito dito 18716 102} 102} dito dito 1861 6 rs.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2