Gemengde Belichten. Laatste Berichten. Onder wijs. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 19 Mei des morgens te 8 uren. Tweede kamer. Drankwet. Art. 6. Hierop wordt door den heer De Bruijn Kops een amend, voorgesteld, luidende: VHssingen, 19 Mei. Ia de gisteren gehou den vergadering der kamer van koophandel zijn gekozen: in de plaats van wijlen den heer F. Wibaut, tot voorzitter de heer W. C. van Duuren Dutilb, thans plaatsvervanger, en tot plaatsver vangend voorzitter de heer J. Verkuijl Quakkelaar. Aardenburg, 18 Mei. Door gedeputeerde staten is een ontwerp overgelegd tot verandering der grensscheiding tusschen deze gemeente, Sluis en ïletranchement. Tot leden der commissie bedoeld bij art. 131 der gemeentewet, om nevens den raad hun advies omtrent dat wetsontwerp uit te brengen, zijn verkozen de heeren: Ch. L. van Acker, A. Behept, J. D. Douw, mr. A. A. J. van den Broecke, J. J. de Muijnk, H. A. Wijffels, en W. K. J. van de Plassche. Retranchement, 18 Mei. Als leden der commissie tot regeling der grenzen tusschen RetranchementAardeuburg en Sluis, zijn alhier gekozen de heeren: J. Masclé, A. J. Masclê, H. v. Cruijningen, J. Risseeuw Jz., Ch. L. Buijck, J. v. d. Ameele, Abr™. de Ridder. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der kon. maat schappij de Schelde te Vlissiugen, werden als com missarissen benoemd de heeren F. G. Sprenger, te Middelburg en F. H. J. Wibant te Vlissingen. Het dividend over 1880 werd op 5$ percent vastgesteld betaalbaar op 1 Juni a. Te Scheveningen heeft Dinsdag de tiende alge meene jaarlijksche vergadering plaats gehad der Ned. vrouwenvereeniging Tetselschade. Zij telt thans 18 afdeelingen, 9 correspondentschappen en ruim 2200 leden. De volgende vergadering zal te Rotterdam gehouden worden. Utrecht, 17 Mei. Gisteravond had alhier plaats de eerste jaarlijksche algemeene vergade ring den Nederlandsche tramwegmaatschappij. Uit het uitgebracht verslag bleek, dat de lijn Dokkum—Veenwouden werd geopend den 6 Oc tober 1880. De lijn is lang ruim 12 kilometer. De weg is gelegd volgens het stelsel De Merbes, dat wel duur is, doch weinig onderhoud vordert. De meeste deskundigen zijn het daarover eens, dat het op het oogenblik het beste stelsel voor tram wegen is. De rijtuigen en het goederenmaterieel werden geleverd door den heer J. J. Beijnes. Dat materieel voldoet uitstekend. De rijtuigen zijn van teakhout vervaardigd. Op voorstel van den directeur heeft men dat soort hout gekozen, zoo wel met het oog op de duurzaamheid als met het oog op het onderhoud. Niettegenstaande de meest mogelijke soliditeit bij den aanleg enz. is in acht genomen, zijn de kosten van aanleg dezer lijn verre beneden de raming gebleven. Die kosten bedroegen, alles daaronder begrepen,* als oprich tingskosten, aanschaffing van materieel, uniformen, installatie der kantoren enz., nog niet 15,000 per kilometer. Op het oogenblik heeft de maatschappij concessie voor de volgende lijnen: VeenwoudenDragten, DragtenGorredijk, GorredijkHeerenveen,Hee renveen—Joure Joure—Lemmer Sneek—Bols- ward, BolswardWorkum, Bolsward—Harlingen. De commissie van aandeelhouders, bestaande uit de heeren Testas, directeur der Kasvereeniging, E. v. Marken en H. J. Middendorp, bracht ver slag uit omtrent de winst- en verliesrekening en de balans. Zij stelde voor die goed te keuren en het dividend te bepalen op f 11.90 per aandeel. Bij de waardeering van dit dividend moet in het oog gehouden worden, dat de exploitatie slechts gedurende 86 dagen plaats had en nog wel in een zeer ongunstig jaargetijde. ^Over een jaar zou dus, naar dien maatstaf, het gekregen, goede of kwade daar konden wij niet uit wijs worden, arme kerel. Het was tijding Van zijn zuster." „Nu daü hoop ik dat het goede zal zijn hoe gaat het u?" ,0, mij heel goeddankje 1 Ik heb den sleu tel van Stapfer hier; als gij binnen wilt gaan en Zijn boeltje bekijken, kom ik over een half uur bij ude tijd van mijn model is haast om." Er bestaat geen strenger wet dan die welke Uitmaakt dat iemand die, zonder noodzaak, een schilder stoort die met een model bezig is, zich schuldig maakt aan onbescheidenheid en dus nam ik den sleutel en opende zelf de deur van het atelier van Stapfer. De geheele geschiedenis van zijn kunstenaarsleven was met éen blik langs de wanden te lezen. Daar stonden tallooze bladzijden geschreven, die duidelijk spraken van al de hoe danigheden op een na, welke een groot kunstenaar vormenmaar even duidelijk bleek het gemis van die eene van genie. Zijn werk was altemaal koud. En toch vond ik hier, onder die leven- looze afbeeldsels, éen stuk dat mij dieper trof dan al de geniëen van het verleden en heden te zamen zouden hebben kunnen doen. In het beste licht, midden in een vak, hing achter een groen gordijn een enkele schilderij, waaruit ik opmaakte dat Stapfer deze als zijn chef-d'oeuvre beschouwde en in de hoop van toch ten minste iets te vinden jvat ik zou kunnen prijzen, als ik hem terug zag, dividend ruim 4s/» bedragen. Die uitkomst mag als zeer bevredigend worden beschouwd. De commissie verklaarde gaarne dat zoowel aan den directeur als aan den raad van commis sarissen alle lof toekomt voor de buitengewone zorg en toewijding, door hen aan de oprichting en het welslagen der onderneming besteed. Werd bij den bouw de meest mogelijke spaarzaamheid in acht genomen, zonder daardoor de soliditeit van den aanleg in gevaar te brengen, ook in de exploitatie heerscht het hoogst prijzenswaardig streven naar zuinig beheer en naar een uitgebreid vervoer. De commissaris des konings in Noord-Holland is gemachtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 31 Mei a., teneinde daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de eerste kamer in de plaats van den heer mr. H. J. Smit, die zijn ontBlag heeft genomen, en de benoeming van een lid van gedeputeerde staten, in de plaats van wijlen mr. G. Corver Hooft. De staten van Gelderland zullen tegen 7 Juni a. worden bijeengeroepen om een lid van ged. staten te benoemen in plaats van wijlen mr. G. W. baron van Zuijlen van Nievelt en voorts tot het behandelen van verschillende onderwerpen. Maandag is te Colijnsplaat de daar opgerichte bewaarschool van mej. Sluyters met eenige plech tigheid ingewijd, in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur, de beide predikanten, de onderwij zers der openbare Bchool en vele andere genoodigden. Door eenige particulieren, wier naam niet genoemd wordt, is een kapitaal bijeengebracht, waarvan de rente, ten bedrage van 600, zal wor den uitgekeerd aan eene vrouwelijke Nederlandsche studente, in een of meer medische vakken en behoorende tot een prctestantsch of Israelietisch kerkgenootschap. De eerste uitkeering uit dat fonds vindt plaats in 1885. Het kapitaal staat onder beheer van curatoren der Leidsche univer siteit, alwaar de bedoelde studente hare studiën zal moeten maken. De hoogere burgerschool voor meisjes te Leiden zal op 1 Juli geopend worden. Yoorloopig zullen de lessen in eenige lokalen der voor bereidende school gegeven worden. Tot leeraar in de oude talen aan het gym nasium te Haarlem is benoemd de heer C. P. Burger jr. te Leiden. De kap. t/z E. J. van der Sleyden, uit O.-I in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Te Hansweert en omstreken heerschen de mazelen in vele gezinnen; tot heden zijn zij echter van een goedaardig karakter. Bij de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag in de zitting van den gemeen teraad van Woerden stelde een der raadsleden voor om de gezamenlijke leden van den raad éene klasse te verhoogen, daar hij overtuigd was, dat zulks wel kon geschieden. Dit gelukte met 4 van de 10, daar het van drie reeds te voren be slist was 2 verklaarden hoog genoeg aangeslagen te zijn en een bleef buiten bespreking, als zijnde reeds in de hoogste klasse. Aan het gedeelte GorinchemGeldermalsen van den spoorweg Dordrecht-Eist, wordt met 3 ver gearbeid. Wegens gemis van kleigrond wordt uit de rivier te Gorinchem zeer veel zand aangevoerd; hiertoe worden zooveel mogelijk schepen in het werk gesteld en hebben twee zware baggermolens volop werk. Door drie locomotieven getrokken, wordt dit zand met treinen langs en op de baan gebracht De bruggen zijn met den ijzeren bovenbouw gereed te Leerdam, met uitzondering van de draaibrug over het Zederikkanaalbij den Dief- dijk en te Beest worden de funderingen daarvoor gereed gemaakt. trok ik de gordijn weg. Mijn GodHet was mijne prinses! En voor dat vaalgekleurde, slechte af beeldsel van mijn ideaal sprong mijn hart over deu afstand van tien jaar heen en bonste met evenveel kracht als toen ik den laatsten keer tegenover haar stond. Geheel in dien aanblik verzonken verloor ik alle besef van tijd en omgeving, totdat het binnen treden van Charter er mij aan herinnerde. „Zoo", zei hij, „gg kunt den armen Stapf niet meer genoegen doen, dan door notitie van dat ding te nemen. Hij is trotsch op dat werk, of hij was verliefd op zijn model; ik geloof eerder het laatstewant hoe slecht de schilderij ook is, men kan toch zien dat het een prachtig schepsel is." „Dus weet gij niet wie het is?" vroeg ik, mijn adem inhoudende tot hg antwoordde: „Neen; hg maakte het te Napels en noemt het„de prinses „In NapelsIn Napels zegt gij Weet gij ook hoe lang geleden «Ik geloof dat er ergens een datum op staat, ja, hier, 1823." Dat was hetzelfde jaar waarin ik haar geschil derd had. „En meent gij wezenlijk dat hij verliefd op haar was?" {Wordt vervolgd.) Met de stations is een begin gemaakt door het aanvoeren van bouwstoffen en het plaatsen van keeten en loodsen. Voor de wachterswoningen zijn alleen de zandbeddingen gedeeltelijk gereed. Op de grenzen der gemeente Vriezenveen is een groote hoeveelheid turf op het veld, men zegt voor minstens f 30.000, verbrand. De brand deelde zich vervolgens mede aan de turf-briquet- fabriek aldaar, die met twee arbeiderswoningen in de asch werd gelegd. De brand moet naar men wil ontstaan zijn door het veenbranden. Het in een vorig nommer opgenomen bericht omtrent de belanglooze hulpvaardigheid der Urker visschers, betoond aan schipper K. Niemeijer van Zwartsluis, is niet geheel juist. De som van ƒ150, voor het binnensleepen bepaald, is door den schipper uitgekeerd. De justitie heeft dezer dagen de hand ge legd op een kaartlegster te Wormerveer, die aan haar uitgebreide clientèle heel precies allerlei ver borgenheden wist te ontsluijeren van blonde vrouwen en zwarte heeren, groote waters en verre reizen, maar niet uit haar kaarten las dat zij bezig was in den val te loopen, door haar bedriegers-handwerk uit te oefenen ten overstaan van een vermomd politie-beambte. Het Collegium. Musicum ültrajectinum, te Utrecht heeft na de feestviering voor zijn 250jarig bestaan een brief van gelukwensching gekregen van het Antlitz Gesellschaft te St Gallen, een Zwitsersch muziekgezelschap, dat vóór elf jaren hetzelfde feest heeft gevierd, even als het Collegium Musicum te Winterthur zulks verleden jaar deed. Het bestuur van het Antlitz Gesellschaft sprak daarbij de stoute hoop uit, dat het eenmaal bet Utrechtsch Collegium met zijn duizend-jarig bestaan zal mogen geluk wenschen. Deze laatste vereeniging heeft dezen hartelijken gelukwensch op gelijken toon beantwoord en daarbij in herinnering gebracht dat het Arnhem- sche St Caecilia-Concert op nog hooger ouderdom, van 'tjaar 1591 namelijk af, mag bogen. Een 20e lot in de staatsloterij, dat door een Amsterdamsehen barbier voor den vierden tocht der Willem Barents ten geschenke werd gegeven (ito 1893), is met een prijs van 30 uitgeloot. Het kapittel der Ridderlijke Duitsche Orde- Balye van Utrecht, heeft voor het op te richten standbeeld van graaf Jan van Nassau eene bij- drage verleend van vijfhonderd gulden. Het plan voor de uitbreiding van het sta tionsterrein te Breda is thans door de directie der Expl. Maatschappij vastgesteld en door den minister van waterstaat goedgekeurd. Te Amsterdam is weder een plan gevormd tot verdere uitbreiding en verfraaiing van het Vondelspark. Westwaarts van het park bezit de park commissie een stuk gronds van ongeveer 26 bunders, dat in villa's, wegen, wandelingen en waterwerken herschapen zal worden. Het daartoe benoodigde kapitaal van 1§ miilioen is reeds volteekend. Het 25jarig bestaan der kweekschool voor zeevaart te Leiden is gisteren feestelijk herdacht. De voorzitter van de commissie van oppertoezicht en beheer, dr. A. Rutgers van der Loeft, opende de feestelijkheden met een toespraak, welke door den admiraal Fabius werd beantwoord. De over handiging van de vlag door mej, Thomas had plaats onder een stortbui. Do dam, die voor het maken der fundeering- werken voor de ViBchmarkt en de Keizersbrug te Rotterdam was aangelegd, is eergisteren ochtend te ongeveer 5 uren aan den kant van den Wolfs- hoek doorgebroken. Over eene lengte van onge veer 20 m. is alles met zulk eene kracht wegge slagen, dat een twintigtal palen op eene rij voorover liggen. Op dezelfde plek, waar de dam op zijne volle hoogte boven den waterspiegel uitstak, lag het overblijfsel, hier en daar 1 a 2 m. eronder. Eene ballastschuit werd door de opening met groote snelheid medegesleept, zoodat de opvarenden in groot gevaar verkeerden. Zij zijn echter zonder letsel vrijgekomen. De Japansche regeering, het wat duur vin dende om in grooten getale jongelui naar Europa te zenden, heeft een eigen universiteit opgericht, waar Engelsche, Fransche en Duitsche professors ieder in hun eigen taal les gaven. Langzamerhand hebben de Duitsohers de anderen verdrongen, zoodat nu aan de universiteit te Yeddo enkel Duitsche professoren zijn. Behalve de theologie zijn alle faculteiten er goed bezet en de universi teit telt 1000 studenten, allen voorbereid door een zesjarigen gymnasialen cursus. De meesten studeeren in de medicijnen, het vak dat het beste wordt betaald in Japan. De professors krijgen reiskosten heen en weer, het gebruik van huis en tuin en ƒ14.400 in het jaar, terwijl zij door privaatlessen of praktijk er zooveel by mogen ver dienen als zij kunnen. Door het voorbeeld van Japan verlokt, wil nu ook China eene universiteit op richten te Peking. Maandag avond hoorde men in de politie kazerne in Dalestreet te Liverpool eene ontploffing. Bij onderzoek is gebleken dat een stuk gaspijp, gevuld met buskruit en aan beide zgden met een houten stop gesloten in den gaDg van het gebouw was gelegd, nadat men een aangestoken lont door een gat in een der houten stoppen had aangebracht. De ontploffing gebeurde op eene plaats waarlangs bijna aanhoudend politie-agenten gaan. Van de daders natuurlijk geen spoor. De Engelsche politie komt van dergelijke aanslagen in den laatsten tijd slechts zeer zelden het fijne te weten. De heer Gladstone is geheel genezen van zijne lichte ongesteldheid. De koning van Zweden is eergisteren met groote plechtigheid door koningin Victoria be kleed met de orde van den Kousenhand. Tengevolge der weigering van het Engelsche lagerhuis om den heer Bradlangh tot den eed toe te laten, zal sir Wilfrid Lawson, zoodra een ander nieuw gekozen lid zich aanmeldt om den eed af te leggen, aan den voorzitter verlof vragen tot dit nieuwe lid vragen te richten aangaande zijne godsdienstige meeningen. Er is nabij Londen weder eene poging ge daan om een trein te doen verongelukken. Dinsdagavond stootte tusschen Guildfort en Woking een trein op eene hindernis,waardoor de locomotief bijna van de rails was geworpen. Eer de machi nist den trein kon stoppen, was de helft van de wagens met groote schokken over de stukken ijzer gereden die door eene misdadige hand op de rails waren gelegd. Dergelijke pogingen komen tegenwoordig dikwijls voor, en slechts zeer zelden komt de politie de daders op het spoor. Heden werd door het polderbestuur van Wal cheren, in het polderhuis in de Abdij alhier, in het openbaar, aanbesteed: De uitvoering der gewone onderhouds- en ver* nieu wings werken aan de vier wateringen des polders, met bijlevering der noodige materialen, in 4 perceelen. Ingeschreven werd voor het le perceel, de Noord- watering, (raming 34.400) door de heerenJ. van den Hoek, te Middelburg, voor 34.930; H. Hage, te Middelburg, ƒ34.789; J. van Male Iz., °te Breskens, ƒ34.300 en J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen, ƒ34.193. 2e perceel, Oostwatering, (raming 10.150) J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, 10.670; J. Leijs, te 's Heer Arendskerke, 10.124; J. de Rijke, te Stavenisse, 9578 en J. van den Hoek, te Middelburg, 9150. 3e perceel, Zuidwatering, (raming f 10.770) J. de Witte, te Vlissingen, 10.266; H. C. van den Ende, te Zierikzee, f 10.193C. van de Velde, te Borssele, 10.049J. Leijs, te 's Heer Arends kerke, 10.000; J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlis singen, f 9930; J. de Rijke, te Stavenisse, ƒ9367; P. J. van Remortel, te Hontenisse, ƒ9197A. Fourdraine, te Goes, f 9135 en J. van den Hoek, te Middelburg, 8770. 4e perceel, Westwatering, (raming f 6460) J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, 6600; J. Legs, 's Heer Arendskerke, 6400J. van den Hoek, te Middelburg, 6230; J. Witte, te Vlis singen, 6166 en H. Hage, te Middelburg, 6047 NAMEN Ba- Wind- Toe Tem DER rom. stand pera PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht. tuur. Cels. 7.5 WZW 0 regen -10 Groningen 8.0 ZZW 0 regen -11 Helder 8.6 ZW 2 regen - 9 Vlissingen. 7.8 Z 2 regen -10 Maastricht. 5.9 ZW 2 betr. -15 Sylt 8.0 ZZW 2 regen - 9 14.4 ZW 5 bew. - 9 Valentia. 12.9 ZZW 5 z. bew. -11 Hamburg 7.2 ZW 4 z. bew. -16 Swinemunde. 4.8 z 3 bew. -17 Leipzig 3.2 ZZW 4 i. bew. -18 Carlsruhe 2.o ZW 2 z. bew. -16 Grisnez 6.5 ZW 4 bew. -10 Parijs Ö.i ZZW 4 regen -12 St Mathieu 5.9 w 4 1. bew. -11 Biarritz 1.8 ZO 2 helder -16 Peipignan NO Christiaansund 8.8 4 bew. b 4 Stockholm. 6.1 O 2 regen - 9 Koppenhagen 6.8 ZZW 4 regen -11 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 2.7 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 18 Mei. 'sav. 11 u. gr. 19 's morg. 8 u. 53 gr. 'smidd. 1 u. 60 gr. 'sav. 5 u. 57 gr. F. De vergunning in art. 1 bedoeld, heeft geen kracht vóór de betaling van een vergunningsrecht volgens nader bij de wet te stellen regelen. De heeren Heijdenrijck en Borgesius merken op dat daardoor feitelijk de geheele wet krachteloos wordt gemaakt. ïntusschen worden door verschil lende sprekers verdere bedenkingen tegen het oorspronkelijk artikel aangevoerd. De heer Borgesius komt krachtig op tegen de uitdrukkingen der heeren Bahlmann en Schaepman van gisteren. De bedoeling is niet den werkman te benadcelen, maar zijn financiëelen toestand te verbeteren; ook uitspanning wordt hem gegund, zelfs in herbergen, want de premie slaat alleen op het niet verkoopen van sterke dranken, het geen volstrekt niet impopulair is. De heer De Jonge wijzigt zijn amendement nader zoodat het minimum van het vergunningsrecht f 10 en het maximum 50 per f 100 huur»

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2