Laatste Berichten. Gemengde Berichten. BUITENLANDT Marine en leger, Rechtszaken, Een uitstapje naar Zeeland. Weerkundige waarnemingen. 17 Mei des morgens te 8 uren. 1.0 - 0.8 zzw w - 3.8 zzo 0 w z z Algemeen Overzicht. Bij deze gelegenheid bracht de waarn. voorzit ter in warme bewoordingen hulde aan de nage dachtenis van den districts-schoolopziener, den heer H. Q. Janssen, wiens plotseling overlijden door de onderwijzers met innig leedwezen was vernomen. (G. Ct.) Ker kn ieuws. Ciaplage, 16 Mei. Beroepen bij de herv. ge meente alhier de candidaat P. Segboer te Fijnaart. Fee re, 16 Mei. Van den heer Los, te Colijns- plaat, is bericht ontvangen dat hij voor de be roeping bij de Chr. gereformeerde gemeente alhier bedankt. Scherpenisse, 16 Mei. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier, is be slist, dat het beroepen van predikanten en het benoemen van kerkeraadsleden gedurende de 10 volgende jaren door een kiescollege zal ge schieden. Tot het verkiezen van een predikant te Abbenbroek is aan den ambachtsheer een tweetal opgezonden, bestaande uit de heeren: W. A. Van der Scheer te Renesse en Noordwelle, en B. D. Sterckenburg van Straten te Eenigenburg. Ds. Oberman, pred. te Ommen, heeft vau den kansel bekend gemaakt, dat hij en de ker- keraad, vanwege het prov. kerkbestuur van Over ijssel, voor zes maanden in hunne bediening zijn geschorst, wegens weigering om den doop toe te dienen aan een kind van een ingezeten van Ommen, op grond van vermeende onrechtzinnigheid in de leer. Door het ministerie van oorlog is, als een ver volg op het voorschrift betreffende de voeding van soldaten in tijd van vrede, een reglement uitgegeven betreffende de verpleging der landmacht in tijd van oorlog te velde en in versterkte plaatsen. Het geheele voorschrift geeft duidelijk blijken dat men overtuigd is dat, wil men van den sol daat zware diensten vorderen, hij in de eerste plaats goed moet worden gevoed. Wij vermelden bv. slechts dat een gewoon ration levensmiddelen in tijd van oorlog o. a. bestaat uit 0.4 kg. vleesch, 0.75 kg. brood, 2$. lit. aardappelen, 0.1 kg. kaas, behalve de rijst, koffie, groenten, erwten, enz. ter wijl de minister van oorlog gemachtigd is, boven staande door verduurzaamde levensmiddelen te doen vervangen. Op specialen last van den kommandeerenden officier kan ook per dag en per man 0.05 lit. jenever verstrekt worden. De fourages bestaan uit 3 kg. hooi, 4 kg. stroo en 6 kg. haver per paard en per dag. De centrale verplegingsmagazijnen in tijd van oorlog zijn te Amsterdam, Woerden en Dordrecht. De 29 militaire bakkerijen kunnen in 24 uren 102.900 brooden leveren. Ingevolge machtiging des konings wordt: a de kap.-luit. t/z J. P. van Rossum eervol onthe ven van het bevel van Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Bonaire, en tevens als stations-kommandant n de wateren van Curasao b voorschreven bevel enz. opgedragen aan den kap.-luit. t/z H. P, König. Heden deed de rechtbank alhier uitspraak in de zaak van H. A,, uit Vlissingen, die na eerst het eenige bed zijner moeder te hebben verkocht, la ter hetzelfde bed, dat zij van een medelijdend Ik herinner mij nog het aangename gevoel van verlichting dat daar onmiddellijk op volgde. Verder heb ik een herinnering aan een toestand van volkomen rast, waarin onbekende personen zich als droomgestalten om mij heen bewogen en fluisterden, zonder dat er iets anders van tot mij doordrong dan verbazing over hun verschijning. Er was echter éen uitzondering bij, in den per soon van iemand dien ik duidelijk scheen te her kennen, als een heer die dikwijls naar mij had staan kijken, toen ik te Sevilla in het Alcazar werkte; doch met wien ik nooit een woord ge- wisseld had. De doffe verbazing waarmede ik hem aankeek, werd elk oogenblik doffer, tot dat ik er niet meer over kon denken daar niet over over niets dan rustenkel rust Ik kwam tot mijzelven, als ontwaakte ik uit een zwaren, door benauwde droomen verontrusten slaap en bevond mg in mijn woning in Newmans-street. Ik lag te bed en meende dat het nacht waswant een flauw licht, dat ge heel voor mgn oog bedekt was, stelde mij slechts even in staat om het vertrek en de voorwerpen te onderschedien. Een hand met de vingers op mijn pols had de mijne gevat en het vriendelijke ge laat van mijn besten vriend, dr. Morris Blake, staarde mij aan. - „O goede Mozes, tienmaal tienhoorde ik hem voor zich heen fluisteren. „Heila, Morris, zijt gij dat?" ,0 Philoloo! Dus zijt gij er bovenop, he? En kent ge mij Charley?" „U kennen Morris, waarom niet?" „Ach waarom niet daar zit het hem. Maar dat doet er nu niet toe. Houd u nu stil en be daard, dan zijt ge een brave jongen. Hier hebt ge wat drinken." {Wordt vervotgê.) persoon in gebruik had gekregen, weder te gelde maakte. De rechtbank verklaarde beklaagde schuldig aan twee wanbedrijven -?an eenvoudi- gen diefstal en veroordeelde hem tot een halfjaar cellulaire gevangenisstraf. In dezelfde zitting werd uitspraak gedaan in de zaak van verschillende personen uit Ter Neuzen, beklaagd van diefstal van steenkolen ten nadeele van den koopman S. aldaar. De rechtbank ver oordeelde J. L. v. E. J. d. Z. J. v. V. en 1. C. d. S. tot 3 dagen en J. d. S. tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf, terwijl de andere be klaagden werden vrijgesproken. Tliolen, 16 Mei. Waarschijnlijk door dè deiDing in het water raakte heden het paard van de postkar bij het overzetten over de Eendracht aan 't schrikken en de postkar te water. Met een hevigen schrik en eenige lichte kneuzingen werd de postiljon er echter weder uitgehaald, terwijl de pakketten geen schade leden. Een 16jarig kweekeling van de rijkskweek- school voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, die met eenige schoolmakkers buiten de Vnghterpoort was gaan zwemmeD, is Zondag middag voor het oog zgner makkers in de diepte verdwenen en als lijk opgehaald. Blijkbaar had de koude den drenkeling bevangen. De rivier voor IJselmonde verzandt tegen woordig zoodanig, dat de stoombooten met laag water moeiigk meer aan de hoofden te IJselmonde kunnen aanleggen. Onze landgenooten, de schilders De Haas en Oijens, zijn tot kommandeur en tot ridder der Belgische Leopoldsorde benoemd. In de algemeene vergadering van aandeel houders der stoomvaartmij Java te Amsterdam, is het dividend vastgesteld op 2 pet. Een der commissarissen, de heer J. H. Sehröder, gaf te kennen dat hij, tengevolge van de door zijne firma aangevraagde surséance van betaling, zich niet herkiesbaar stelde. Van verschillende zijden werd echter hulde gebracht aan de toewyding en den gver, dooi; den heer Sehröder steeds voor de belangen der maatschappij aan den dag gelegd en ten slotte besloten, de door zgn aftreden open komende plaats als commissaris voorloopig niet te vervullen, in afwachting dat de heer Sehröder later op zijn verzoek om ontslag terug zal kunnen komen. Uit het antwoord der directie op eene gedane vraag, bleek dat de m'i Java van de firma B. H. Sehröder Co. niets te voideren heeft. Dezer dagen ontving de heer J. C. Laddé te Amsterdam, vanwege de Maatschappij tot Bed ding van Drenkelingen, voor de vierde maal, eene gouden medaille, telkens voor het opwekken der levensgeesten by een scbyndooden drenkeling. Voor het redden van drenkelingen ontving hy van Z. M. den koning reeds twee medailles. Urker visschers hebben den roep van hunne belanglooze hulpvaardigheid schitterend gehand haafd ten opzichte van den schipper H. Niemeger van Zwartsluis, wiens vaartuig verleden week in de nabijheid van hun eiland is gezonken. Na de opvarenden te hebben gered, maakten ze met den schipper een overeenkomst om tegen eene ver goeding van f400 het vaartnig te lichten en in de haven te sleepen. Toen dit geschied was, namen ze genoegen met een nieuwe overeenkomst om f 150 te ontvangen, en toen de schipper Vrij dag jl. naar Zwartsluis terngkeeren wilde, werd hem ook dit geld weder ter hand gesteld. Bij het vertrek van den goav.-generaal Van Lansberge had iemand den verraderiyken inval gehad om onder kruisband, met het adres van den G. G., aan de wachtkamer een exemplaar te doen bezorgen van het kort te voren verschenen Bat. Eandelsbl., waarin het opschrift Nun danket alle Gott, boven een artikel over den aftredenden gouverneur-generaal, dadeiyk in het oog viel. Wreed moet het heeten om een man, die ziek zijnde, aan het eind van een vermoeienden dag, den terugkeer naar het vaderland aanneemt, in dat oogenblik te wilten grieven met een hónenden naroep. Gelnkkig heeft de giftige pijl geen doel getroffen. De algemeene secretaris kreeg het bezorgde in handen, zag wat het was, en stak het blad in den zak. Gisteren is de dienst op den stoomtram Leiden—Haarlem geopend, en wel voor de afdee- ling flillegom—Leiden. Voorloopig zullen slechts 4 treinen heen en weer rijden. Dicht by onze oosteiyke grenzen moest dezer dagen in een dorp een onderwijzer, tevens orga nist, gekozen worden. Inplaats van dadeiyk met het koraal aan te vangen, preludeerde een der kandidaten eerst wat. Hij werd al dadelijk afge keurd, omdat „dit jo gar keen meester was so as de olie meeBteroome was; die man kunn glieck afangen de sang to speulen; man disse kerel mot eerst een heele tiedlang na den toon soken." De heer A. F. C. Krugder te Utrecht, die in 1869 een stelsel van schietbanen heeft uitge vonden; dat sedert by alle wedstrijden in ons land is toegepast, heeft nu weder de modellen vervaar digd voor eene door hem uitgedachte schietschyf met toebehooren. Hierdoor wordt het ricochet- teeren der kogels volkomen onmogeiyk en dus het gevaar van iemand buiten de baan te treffen geheel weggenomen. Verleden week maakten wij een uitstapje naar het dorp Zeeland, Michigan. Wij stonden ver wonderd over de groote drukte, die daar reeds in de fabrieken een aanvang had genomen. In de eerste plaats was dit het geval met de wagenfa brieken, die door koopers van wijd en zijd gezocht worden. De namen dezer firma's zijnWiegers, De Krnif Wabeke, J. Wagenaar zonen en De Pree Van Bree. Ook waren de /Zowr-molen van de heeren Keppel De Roo, de houten pompfa- briek van De Pree Van Bree en de leerlooierij van de gebroeders Slabbekoorn alle in volle werking. Tevens deelden de winkeliers ons mede, dat de zaken voor zulk een laat voorjaar uit muntend gingen. Onder de nieuwe gebouwen, die reeds in aan bouw waren, is een groote smederij voor de firma Wiegers co. De tarwekoopers, waaronder mr. P. Bos, voor de gebroeders Beach, niet de minste is, betalen de volle Grand-Rapids pry zen, waardoor tegen woordig dnizenden van dollars aldaar uitbetaald worden. Tevens moeten wij nog melden, dat mr. J. de Graaf en mr. J. J. Vegter, beschuitbakkers, zeer goede zaken doen. Eerstgenoemde is verplicht geworden een nieuwe bakkerij te bouwen, waar door hy thans twee ovens heeft en ongeveer 2500 beschuiten per dag kan afleveren. Wij herhalen dus, dat Zeeland ongetwijfeld de beste Hollandsche business plaats is van geheel Michigan, en bovendien een der vreedzaamste, niettegenstaande er in sommige couranten veel wordt geschreven over eenige van elders gekomen personen, welke op den laatst gehouden marktdag opschudding maakten, die echter aanstonds door den marshal werd gestild. Vrijheids Banier, Grand Rapids.) Omtrent den onlangs gevangen genomen nihi list Suchanow is een en ander bekend geworden. Hij heelt de terechtstelling zgner medeplichtigen bijgewoond. Wijl hij marine-officier is, wilde men eerst aan het gerucht geen geloof Blaan, maar het blijkt dat hij op aanbeveling van een adjudant van Baranow, aan dezen, den kommaudant der stad, was toegevoegd bij de terechtstelling. Hij kwam druk bij Baranow aan huis, en alleen door toeval is men er achter gekomen dat hy nihilist was. Jesse Helfmann, de ter dood veroordeelde, heeft medegedeeld dat zij vroeger dikwyis een marine-officier had ontmoet, wiens naam zy niet kende, doch wiens uiterlijk zij nauwkeurig beschreef. Toen Suchanow eens met Baranow de gevangenis bezoebt, herkende zy den officier. Baranow, dit hoorende, zeide dat het klinkklare onzin was, maar Melikoff bleef in stilte de zaak onderzoeken. Hy vond dat in October aan dezen officier uit den ryksvoorraad een aanzienlijke partij dynamiet was afgegeven, welker gebruik nooit was verant woord. Er kwamen 2ï pnd, dat is ruim 40 kilogram, te kort. Suchanow werd in hechtenis genomen en, na zich met uitvluchten te hebben willen redden heeft hy ten slotte bekend dat hg de dynamiet voor het Winterpaleis heeft geleverd en aan den aanleg der mgn, welke door Ryssa- koff's aanslag ongebruikt is blijven liggen, met raad en daad heeft medegewerkt, Het stadje Buonadventura aan de westkust van Columbia is den twaalfden April geheel afgebrand. De kooplieden en de eigenaars van panden in de stad verloren alles, en de snelle verspreiding van het vuur maakte dat slechts enkelen hunne boeken en het een en ander van waarde konden redden. Men schat het verlies op twee en een half millioen gulden. Prins Peter van Oldenburg is overleden, een neef van den keizer van Rusland, die door zyne pogingen om een algemeen vredebond te stichten en zijn beminnelijken, schoon eenigszins dwependen aard eene eigenaardige figuur was geworden aan het Russische hof. De koningin van Engeland zal op haar aanstaanden geboortedag, 24 Mei, aan haar jongsten zoon, prins Leopold, den titel toekennen van hertog van Albany. Prins Leopold was de eenige zoon van koningin Victoria die nog geen anderen titél voerde, dan den familietitel van hertog van Saksen. Onlangs werd door de vereenigde kamers van landbouw in Engeland een adres aan de prinses Van Wales gezonden om haar te verzoe ken kleederen te dragen van Engelsche schapen wol en zoo door haar voorbeeld te helpen in het lenigen van den nood der Engelsche landbouwers. Bij het adres waren als geschenk twee shawls gevoegd, van Engelsche wol vervaardigd. De prinses liet haren secretaris antwoorden dat het haar groot genoegen zou doen als zij weer leven kon helpen brengen in een der voornaamste takken der Britsche nijverheid, maar sfij dacht niet dat dit voort zon spruiten nit haar dragen vau in Engeland gewonnen en in Engelsche fabrieken bereide wol; want reeds in de laatste jaren heeft zij veel meer Engelsch fabrikaat gebruikt dan vroeger. Zij wilde echter gclooven dat de tegen woordige malaise niet zoozeer voortsproot uit het minder gebruik van Engelsche wol, als uit eene menigte economische, handels- en andere omstan digheden, waarvan er vele nanw verwant zijn met de quaestie van vrijen handel of protectie. De prinses nam de shawls aan. Tweede Kamer. Drankwet. Eene lang durige beraadslaging werd gevoerd over artikel 3, houdende de verschillende redenen waarom de vergunning tot drankverkoop geweigerd kan wor den. In den loop der beraadslaging verklaarde de minister dat het verbod van verkoop op den openbaren weg hoofdzakelijk slaat op kramen en kiosken en dat overigens onder openbaren weg verstaan wordt een niet afgesloten gedeelte van een herberg, koffiehuis of sociëteit, of van eene privaatrechtelgke inrichting eener gemeente, zooals het terras van het Scheveningsche badhuis. De heer Idzerda stelde voor ook den verkoop van sterken drank in bordeelen nit te slniten. De uitslag der beraadslaging was dat vërvallen is al3 reden tot weigering, de verkoop op den openbaren weg en het vestigen van tapperijen in de nabijheid van kazernes enz. Daarentegen is bijgevoegd een verbod tot verkoop van sterken drank in bordeelen. De overige uitsluitings bepalingen in artikelen 3 werden gèhandhaafd en het artikel daarna aangenomen met 69 tegen 10 stemmen. KAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwgk. Wind- Toe stand lacht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzgl WNW 1 bew. f 9 Groningen NW 2 z. bew. - 9 Helder - 1.4 W 1 bew. - 8 Vlissingen. - 2.9 WZW 2 1. bew. -12 Maastricht. - 3.4 W 1 z. bew. -11 Sylt 2.4 NW 5 z. bew. -- 6 3.2 ZW 3 betr. -- 7 Valentia. 6.5 ZW 7 betr. --12 Hamburg - 1.6 WNW 4 z. bew. -- 8 Swinemunde. 4.7 6 z. bew. --12 Leipzig - 1.6 3 z. bew. -13 Carlsruhe 1- 1.6 ZW 3 betr. --10 Grisnez - 4.1 ZW 3 i. bew. -- 9 Parijs helder --10 St Mathieu - 3.5 3 betr --12 Biarritz - 4.2 2 z. bew. --15 Perpignan - 4.9 N 6 1. bew. -13 Christiaansund -15.0 N 0 4" 2 Stockholm. -12.4 2 1. bew. 4-12 Koppenhagen - 6.5 NW 4 regen 1 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland; 'sochtends 8 uren: M. 2,6 G. des namiddags; Thermometerstand te Middelburg. 16 Mei. 'sav. 11 u. 48 gr. 17 's morg. 8 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 'sav. 5 u. 60 gr. F. i Het manifest van den ezaar heeft in Rusland ontmoediging teweeggebracht. Men vraagt zich af wat ermede bedoeld wordt, en hoe het juist nu in de wereld komt. Was het afgekondigd dadeiyk na de vermoording van den czaar, dan zou men het toeschrijven aan den invloed eener hevige droefheid, aan toorn misschien, en meu zon het vergoeiyken, wachtende op betere dagen; maar de omstandigheden zijn nn niet van een aard om het oordeel der Russen zacht te stemmen. Het manifest werd afgekondigd dadelijk nadat de keizer een kort bezoek van enkele uren aan zyne hoofdstad had gebracht, onder groote militaire bedekking en langs een weg die voor het publiek was gesloten, alsof de czaar door een vijandelijk land reed, waar bij iedere schrede eene hinderlaag kon gevreesd worden. En het gebeurde nadat de czaar zich eene maand lang had opgesloten in een sterk slot, terwijl het volk meende dat in die afzondering plannen rijpten van gewichtige her vormingen. De Russische couranten kannen hare teleurstelling niet uiten, maar de uitwerking van het manifest op de ontwikkelde klasse is onmis kenbaar, schrijft men aan de Daily News. Op de beurs schudde men vol ongerustheid het hoofd. Een bankier zeide tot een collega„Dat is genoeg om ons allen tot nihilisten te maken." Men ver telt dat een hoofdofficier dertig jongere officieren bij zich heeft gekregen om hem te vragen Wat met het manifest werd bedoeld. Hij antwoordde dat hij het niet wist en vroeg waarom ze juist bg hem kwamen. „Omdat gij onze chef zijt, ant woordden zy, en wg niet op de parade zotiden gekomen zijn, als wij het manifest vóór dien tijd hadden gekend." Dit verhaal moet waarschgnlgk niet letterlijk worden genomen: een Rns is zeer vatbaar voor indrukken en zegt onder den terug slag vaneen levendigen indruk wel eens meer dan hy in volle bedaardheid zou willen volhouden. Maar zelfs het ontstaan van dergelijke vertelsels teekent den toestand der gemoederen. Sommige bladen sohryven het gebeurde toe aan den invloed der keizerin die, in begrypelgken angst voor het leven van haren echtgenoot en kinderen, slechts heil zon zien in eene strenge afzondering en eene ijzeren regeering. Het is haast

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2