Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Marine en leger, Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Provinciale staten van Zeeland. zooveel geheimen zonden kannen getuigen. Wel wonder, dat men, binnengelaten, nooit behoefde te wachten op de belangsteiling voor wat het ook wezen mocht, allereerst voor een of andere intee- keningslijst, en voor de hulp door den notaris pro Deo te verleenen. Geen wonder, dat velen dat kan toor in en uitgingenwel wonder dat haast niemand het ontevreden verliet. Afmattend werk inderdaad, zoo velen over zoo velerlei steeds te woord te staan. Maar dankbaar werk ook! „Was het bovendien niet een genot, zeldzaam niet omdat het velen gegund werd, maar wezen lijk, toegelaten te worden in den gastvrijen hui- selijken kring, waar de gezelligheid nooit te kort deed aan, maar slechts verhoogde den goeden smaak? Wij geven den scheidende de innnige verzekering onzer dankbaarheid mede: en schei dende denken wij aan weerzien, vragendetot wanneer Naar men verneemt, zal het centraal bestuur van de Liberale kies ee r eeniging van het district Dockum tot den afgevaardigde, den heer Humalda van Eysinga, de uitnoodiging richten, om zich in eene vergadering van kiezers te Veenwoude om trent zijne staatkundige denkbeelden te laten hooren. Volgens de Précurseur zal den 15 Mei het tweede spoor tusschen Antwerpen en Esschen voor het verkeer geopend worden. Het is verleden Woensdag met uitmuntend gevolg beproefd. De correspondent der N. Bott. Ct te Weenen schreef, dat prinses Stephanie van België, aan de deputatie uit Budapest in het Hongaarsch haar dank betuigde, en dat de deputatie in verrukking geraakte omdat hare toekomstige koningin zich reeds met de landtaal vertrouwd had gemaakt. Dit bericht, vooral de laatste omstandigheid, trof een „warmen" Vlaam te Antwerpen. Hij zond aan de N. Bott. Ct het volgende rijmpje: Vorstelijke taaieer: De dochter van der Vlamen koning, Zoo pas in Oostenrijk getrouwd, Vroeg in het Magyaarsch verschooning, Dat zij nog stott'rend daarin kout. Maar vleiend sprak de keizer toen: Zij kan 'tin't Vlaamseh niet heter doen! De St. Ct bevat een kon. besluit tot schorsing van het besluit van den gemeenteraad van Heel en Panheel, dd. 5 April 1881, betreffende de be noeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school aldaar. Bij kon. besluit,houdende nadere bepalingen betreffende den algemeenen dienst van den water staat, is vastgesteld dat de eerste inspectie van den waterstaat bestaat uit de le, .2e, 3e, 4e, 8e 9e en 11e districten, en de tweede inspectie uit de 5e, 6e, 7e en 10e districten, en dat het beheer in een district is opgedragen aan een hoofdinge nieur. Indien de belangen van den dienst dit vorderen, kunnen twee of meer districten onder het beheer van éen hoofdingenieur worden vereeoigd. De audientiën van de ministers van financiën en oorlog zullen Donderdag, den 19en Mei, niet plaats hebben. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Ruinerwold M. J. Bosma, secretaris dier gemeente; van Venray Ph. H. W. Esser; van Beerta H. I. Onnes O.Iz.; van Leerdam H. R. Vogelsang, secretaris dier gemeente. minste dat ik het benwant ik voelde mij zeer gestreeld door den lof der duenna, vooral omdat zij onder woorden bracht wat ik zelf dacht; doch mij zei ven niet had durven bekennen. In het atelier terugkomende vond ik weer een tafel vol uitgezochte spijzen, waarvan de helft mij onbekend waren en verder gedurende mijn geheel verblijf werd ik steeds onthaald op de heerlijkste gerechten die uitstekend waren toebe reid. Zonder het zelf te merken, had ik mij zeer ingespannen en na den eten, voor ik mijn sigaar half opgerookt had, viel ik gerust in slaap. Hoe lang ik sliep weet ik niet maar toen ik ontwaakte was tot mijn ver bazing heel geheimzinnig de tafel afgenomen, de gesluierde dame zat voor mijn schilderij en daar, op de estrade, stond weer dat beeld der schoonheid in al baar glans en liefelijkheidmet hare weemoedige oogen strak op mij gevestigd. Geheel beschaamd en te zeer verblind om mij zei ven geheel meester te blijven, begon ik een verwarde verontschuldiging over mijn gebrek aan ijver, toen eensklaps de duenna opsprong, zich tusschen mij en het model plaatste en op haar onaange- naamsten toon, in allergemeenst Duitsch uitriep „Halt das Maul, gleichZij scheen plot seling ontembaar driftig geworden te zijn, stamp voette en dreigde mij met haar gebalde vuist. „Hoe durft gij tegen de prinzes te ecApreken zij verschtaat toch geen wort van alles wat gij segtals gij hebt beloofd, hoe durft gij dat te doen Tl {Wordt vervolgd.) belastingen. Benoemd tot ontvanger te Am- stenrade c. a. G. P. Gielen, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Wieringen; te Afferden (ge meente Bergen) W. de Goede, commies-verific. der le cat. voor den actievea dienst der dir. bel., invoerr. en acc. te Schiedam. pensioenen. Een pensioen van 2624 'sjaars toegekend aan jbr. J. R. Th. Ortt, gewezen inspecteur van den waterstaat te Haarlem. Aan de industrieschool voor meisjes te Arnhem is, na afgelegd examen, het eerste diploma van bekwaamheid in de nuttige en fraaie handwerken uitgereikt aan mejuffrouw J. M. A. Cramer, oud - leerling der school. Voor het afleggen van het eindexamen der hocgere burgerscholen in Zeeland hebben zich 4 candidaten, 3 uit Middelburg en éen uit Goes, aangemeld. De luit. t/z. le kl. E. Kempe, behoorende tot de rol van Z. M. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt op nonactiviteifc gesteld. Veere, 16 Mei. Gisteren middag stoorde een brand ons in onze sabbatsrust. Gelukkig brak hij uit in een oude paardenstal, die door een scheepsjager wordt gebruikt. De paarden werden gered door de vlugge hulp van den ge neesheer Geil!. Of de oorzaak van den brand be kend zal worden, is tot heden onzeker. De heer Hervé-Mangon, directeur van het Conservatoire des arte et métier3 te Parijs, heeft proeven genomen met een waarschuwingstoestel bij brand. Als de lucht warm genoeg wordt om een bekleeding van was te doen smelten, hoort men eensklaps een krachtigen wekker luiden. Donderdag hadden de heeren Siemens en Halske te Berlijn den gemeenteraad en de dag bladpers uitgenoodigd op een proeftocht met hun electrischen spoorweg van Lichterfelde naar het Kadettenhauseen afstand van ongeveer anderhalf uur. De proefrit, die volkomen slaagde, werd gemaakt in een enkelen tramwagen, met een elec- trische batterij geheel tusschen de wielen ver borgen en door de rails gemeenschap hebbende met de groote batterij aan het station. De rails liggen een meter van elkander en de grootste snelheid welke de wagen op den proefrit bereikte, was 27.5 kilometer in het uur. Dr. Siemens zegt dat hij veel grooter spoed kan bereiken, doch de politie heeft hem verboden harder te rijden. Heden wordt deze electrische spoorbaan voor het publiek geopend. Twee Hamburger kapiteins van transatlan tische stoombooten zijn te New-York gevangen genomen, omdat zij hunne schepen hadden over laden met passagiers. Zij zijn tegen borgstelling weder op vrije voeten gesteld. Te Venlo is men in onderhandeling over eene wijziging der voorwaarden, waaronder er gas geleverd wordt. De eigenaar der bestaande fabriek, de heer Tonnaer uit Duiken, die tot dusver 17 cent voor 't gas nam, wil 't nu voor 9 cent leveren. De heeren P. Sukouw en Co., te Breslau, hebben aangeboden een parafine-olie-gasfabriek te maken. De raad zal later beslissen. Het 7 of 8jarig zoontje van Oscar Carré treedt nu reeds als kunstrijder op. In 't kostuum van een Hongaarsehen postbode bestuurt hij, op twee poneys staande, acht dezer prachtige paardjes. HQ voerde dit kunststuk ook voor de kinderen van den prins Von Wied uit bij een middagvoor stelling, en ontving toen van den prins een fraai geschenk. Honderd werklieden der failliete Internatio nale suikerraffinaderij te Amsterdam, waaronder zeer vele hoofden van huisgezinnen, hebben ont slag gekregen en zijn nu zonder werk. Te Polsbroek is een 52jarige bruidegom voor de derde maal in het huwelijk getreden en wel met de zuster van zijne beide vorige vrouwen. De bruid telde slechts 18 jaren, doch haar voogd gaf gereedelijk zijne toestemming. Geen wonder, want die voogd was niemand anders dan de bruidegom zelf. Wij lezen dat de abt Michon, over wiens graphologie of kunst om iemands karakter uit zijn handschrift te bestudeeren, wij onlangs eenige mededeelingen deden, te Montauzier (Charente) is overleden. In de oostelijke staten van Noord-Amerika heerscht eene voor dezen tijd van het jaar zeer ongewone hitte. De thermometer steeg hier en daar tot boven 90 graden Fahrenheit. In New- York en Brooklyn kwamen den 12en zeven sterfgevallen voor tengevolge van zonnesteek. De expeditie van den markies De Rays, om eene kolonie te stichten op Nieuw Ierland, is volkomen mislukt, en de vrees der Fransche regeering, toen zij het onbekookte plan bemoei lijkte, is volkomen bewaarheid. De Sydney Mor ning Herald meldt dat den 12en Februari eene stoomboot met 300 landverhuizers uit Nieuw- Ierland te Noumea, op Nieuw-Caledonië, is aan gekomen. Deze boot, de India, was met een nieuw transport landverhuizers in Nieuw-Ierland gekomen, maar de menschen weigerden aan wal te gaan, wijl eene daar verwachte boot met levens middelen uit Sydney niet was aangekomen. Niet alleen weigerden de passagiers aan wal te gaan, maar de kolonisten op het eiland hielden erop aan om aan boord der India te komen. Het schip vertrok met de arme lieden naar Noumea, kreeg onderweg een gebrek aan zijn ketels en oleef 20 dagen langer onderweg dan berekend was. Toen de India voor Noumea kwam, was er geen water en geen eten meer aan boord. Van de 300 passagiers waren er zeven onderweg gestorven en vier bezweken er op de reede van Noumea. De arme landverhuizers weigerden om aan den wal te komen, bevreesd dat er weer nieuwe teleurstellingen voor hen op handen waren. Ze wilden naar huis toe. Maar hun huis is veraf, het kost veel geld om de helft der aarde om te stevenen en de menschen die op zoo on verantwoordelijke wijze op een avontuurlijken tocht zijn medegesleept, zijn arm en berooid. De Fransche autoriteiten op Nieuw Caledonië konden een goed werk doen met zich deze men schen aan te trekken. Of zij het gedaan hebben staat niet in het bericht van den S. M. Herald vermeld. Tweede kamer. Ingekomen een wets ontwerp tot wijziging van art. 13 der wet betref fende den raad van state. Drankwet. De heeren De Jong en Bergsma handhaven, ondanks de door de regeering gebrachte wijziging in art. 28, hun amendementen. Daar entegen verklaren de heeren Wintgens en Van Gennep zich daardoor bevredigd, doch de laatst genoemde stelt voor om in bijzondere gevallen aan de plaatselijke besturen de bevoegdheid te geven tot oprichting van koffiehuizen en der gelijke inrichtingen, die eene afleiding kunnen geven aan het misbruik van sterken drank. Het amend. De Jong wordt verworpen met 48 tegen 24, dat van den heer Bergsma met 56 tegen 16, dat van den heer Van Gennep aangenomen met 38 tegen 34 stemmen, en art. 2 daarna aangeno men met 60 tegen 11 stemmen. Honstantinopel. De Porte betwist het recht van den Bey van Tunis om een tractaat te sluiten en weigert de geldigheid ervan te erkennen. Newcastle. Joubert zal met een Engelsch majoor naar de westelijke grens van Transvaal vertrekken om de Kaflers en de Boeren te gelas ten de vijandelijkheden te staken. Van 8 tot 15 Mei 1881. Middelburg. Ondertrouwd: M. C. de Die,jm. 27 j. met A. Kikkert, wed*. 27 j. H. Tulleners, wed'. 29 j. met A. van Ditmars, jd. 24 j. A. M. Holle brands, jm. 26 j. met C, C. Makuran,jd. 20 j. BevalienT. Brouwer, geb. Louwerse, z. H. M. Guiot, geb. Tenthoreij, d. N. Bosschaart, geb. Ta- venier, d. M. de Liefde, geb. Cramer, z. H. C.A. Sprenger,geb. de Bruijn van Melis en Mariekerke, d. C. M. Degens, geb. Wenstedt, d. K. M. Gide- onse, geb. Pouwer, z. Overleden: M. Kempe, wede. van P. Allaard, 69 j. S. J. Akkerman, d. 9 d. J. Six Dijkstra, wed', van F. de Plaa, 64 j. A. E. F. H. Eiff, S. van S. Koets, 70 j. H. Hendrikse, z. 3§ m. L. G. Gillissen, man van M. J. C. Kanters, 80 j. J. J. d'Hondt, man van A. Blokhoff, 50 jA. K. Reijers, z. 8 m. Van 7 tot 14 Mei 1881. Vlissengen. Gehuwd: R. de Pagter, jm. 24j. met J. P. J. Jelleba, jd. 29 j. J. van den Berg, jm. 31 j. met L. van de Schraaf, jd. 31 j. Bevallen: M. W. Wezepoel, geb. Lucas, d. C. M. Hol, geb. Pauw, z. A. C. Bömer, geb. Bark, d. M. A. Walker, geb. Highwood, d. M. J. Corve- leijn, geb. Leenhouts, d. W. Baljé, geb. Kemeling, z. E. A. van den Abeele, geb. van den Abeele, z. C. M. Smith, geb. de Vroom, z. D. -de Rijcke, geb. Stroo, z. (levenl.) Overleden: J. de Bruijn, jd. 70 j. P. J. A. Wels, z. 5 m. L. J. M. Jans, d. 4 j. H. Vleesch- houwer, z. 5 m. Goes. GehuwdW. H. Scheepsma, jm. 27 j. met B. C. Zoutewelle, jd. 24j. P. Keukelaar, wed', van M. Reijnhoud, 42 j. met M. Meulblok, ge scheiden vrouw van Notte, 30 j. J. van de Griend, jm. 23 j. met A. C. Reroijn, jd. 24 j. J. ten Bosch, jm. 25 j. met S. de Jonge, jd. 24 j. S. Hartog, jm. 21 j. met P. Oranje, jd. 23 j. Bevallen: J. Schrijver, geb. de Dreu, z. P. Dal- leu, geb. Almekinders, z. P. Arnoldi, geb. de Dreu, d. M. C. Ossel, geb. Eggen, d.W.Verheule, geb. Fraanje, d. C. de Wolf, geb. van Oosten, z. Overleden: E. Lammers, wed6, van W.Nobel, 84 j. J. Rouw, z. 5 j. M. W. Nortier, wede. van A. Steendijk, 87 j. H. Q. Janssen, man van W. de Koek, 68 j. Zierikzee. Gehuwd: W. van den Houten,jm. 31 j. met A. Hart, jd. 28 j. N. Huson, jm. 31 j. met H. C. van Huizen, jd. 21 j. J. den Dekker, jm. 50 j. met W. Smit, jd. 29 j. Bevallen: L. van Strien, geb. den Boer, z. E. J. S. Robijn, geb. Lesageten Broek, d. E. van den Berg, geb. van Beveren, d. A. C. Rombouts, geb. Willemse, z. E. van Dijke, geb. Snaauw,| z. C. Kingmans, geb. van Meurs, d. A. van Putte, geb. Manni, z. (levenl) L. Berrevoets, geb. Speel man, z. Zaamslag, 14 Mei. Heden had hier de aan besteding plaats van vernieuwingen, herstellingen enz. van de zeewerken aan de waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissen en Eendragt, waarvan aannemer werd de heer D. Tholens, te Hoek, voor f 10.797. Conversie der 4$ en 5 percents provinciale schuld. Op voorstel van den heer J. M. Kakebeeke werd in de laatste najaarsvergadering der staten van Zeeland aan gedeputeerde staten een onder zoek opgedragen naar de wenschelijkheid eener conversie van de schuld der provincie. Het resultaat van dit onderzoek is dat ged. staten voorstellen eene vier percents leening aan te gaan van f 567,000 tot aflossing der 4J pet en 5 pet schuld der provincie, dat is: van de nog niet ui 'gelote obligatiën in de leeningen van ƒ525,000 (1863-1867), van f 79,000 (1872), van f 40,000 (1867), .van f 50,000 (1870), van ƒ60,000 (1872), en van het geheele bedrag der lesningen van 150,000 (1870—1875), van ƒ75,000 (1866) en van ƒ10,000 (1870). Gedeputeerde staten stellen voor het aanbod aan te nemen van de Amsterdamsche firma's Wurfbain Zoon, Vermeer C®. en De weduwe Tjeenk C°., welke zich hebben bereid verklaard en solidair verbonden om deze leening a 4 pet tegen een nog niet openbaar gemaakten koers voor hunne rekening en risico over te nemen, onder de volgende voorwaarden lo. De obligatiën zijn voorzien van halfjarige coupons, betaalbaar 1 Januari en 1 Juli van ieder jaar. Het rentegenot gaat in 1 Juli 1881. 2o. De aflossing heeft plaats in veertig jaren, aanvangende met het jaar 1883, met eene mini mum-aflossing van zes obligatiën van duizend gulden 's j aars. 3o. Rente en aflossing zijn betaalbaar te Middelburg en te Amsterdam. 4o. Alle kosten aan het uitschrijven en uitgeven der leening verbonden, uitgezonderd die van het doen drukken en zegelen der obligatiën, komen ten laste der genoemde commissionairs. 5o. De inschrijving in de leening wordt open gesteld te Middelburg ter provinciale griffie van Zeeland en te Amsterdam ten kantore van een of meer der genoemde commissionairs, op één of meer nader met hen te bepalen dagen in de laatste helft der maand Juni 1881. 6o. De houders der obligatiën in de 5 en 4£ ®/o leeningen hebben in de nieuwe leening den voorrang boven de andere inschrijvers, in zooverre dat zij hunne oude obligatiën kunnen verwisselen tegen obligatiën in de nieuwe leening. Zij blijven desniettemin tot 1° Januari 1882 in het genot der rente aan de oude obligatiën verbonden. 7o. De genoemde commissionairs worden, min stens twee dagen vóór den dag waarop de stor tingen der inschrijvers zullen plaats hebben, in het bezit gesteld van de obligatiën. Daartegenover verbinden zij zich om uiterlijk drie dagen na den laatsten dag der storting het verschuldigde, hetzij in geld, hetzij in ter conversie aangeboden 5 en 4§ obligatiën, te voldoen. 8o. De genoemde commissionairs behouden zich voor, hun aanbod als niet gedaan te beschouwen a. indien vóór den dag der opening van de buitengewone vergadering der staten in Mei 1881, tengevolge van buitengewone omstandigheden van politieken of financieëlen aard, de vier percents obligatiën der Nederlandsche werkelijke schuld beneden pari gedaald zijn b. indien op den twintigsten Juni 1881 op. het besluit der provinciale staten tot het aangaan der genoemde leening de goedkeuring van Z. M. den koning niet mocht verkregen zijn. Gedeputeerde staten achten eene conversie der 4& en 5 percents schuld thans gewettigd en raad zaam, omdat aan de zware lasten die de ingeze tenen dor provincie drukken, zich nieuwe behoeften komen paren, welke zoowel rentebesparing als eene over meer jaren verdeelde en gelijkmatige aflossing der schuld wenschelijk maken. Eene nieuwe behoefte is vooreerst de voor tramwegen voorgestelde subsidie. Daarenboven is echter ook van den minister van waterstaat enz. bericht ge komen dat met 1 Jan. 1882 ophoudt de toestem ming tot het gebruik maken door de provincie van de diensten van den hoofdingenieur en de ingenieurs van den rijkswaterstaat, voor het toezicht en beheer der aan provinciale staten toevertrouwde werken van den waterstaat. Blijft de minister bij zijn gevoelen, dan zal de provincie een korps eigen ambtenaren moeten aanstellen, om in den waterstaatsdienst te voorzien, eene oorzaak van groote en jaarlijks terugkeerende uitgaven. Ofschoon het uitschrijven eener leening op eigen risico, bij gunstige uitkomst, zeker voordeeliger voor de provincie zou zijn dan leening door tusschenkomst van een consortium van bankiers die waarborg geven van goeden uitslag, meenen gedep. staten, met het oog op de toch altijd

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2