Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Réclames. Zeetijdingen. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerkn leuws. Staten-Generaal, Weerkundige waarnemingen. 14 Mei des morgens te 8 uren. h JA 1 w 1 1 1 1 1 Algemeen Overzicht.5 Woensdag 13 Mei zal het 25 jaren geleden zijn dat de kweekschool voor zeevaart te Leiden door eenige menschenvrienden in het leven werd ge roepen. Men is voornemens dezen dag feestelijk te herdenken. Met zekerheid wordt gemeld dat de heer mr. H. J. Smit, sedert 1864 lid van de le kamer voor de provincie Noord-Holland, zijn ontslag als zoo danig aan den minister van binnenlandsche zaken heeft ingezonden. Z. E. H. de prins van Oranje heeft als blijk van belangstelling een geldelijke bijdrage gezonden voor de in Sept. a. te Bergen op Zoom te houden tentoonstelling van landbouw enz. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag, 17 Mei a., niet plaats hebben. Aan de laatst ontvangen Indische mailberichten is het volgende ontleend De toekomst wordt, wat de voedingsmiddelen betreft, in Batavia niet zonder bezorgdheid tege moet gezien. Veel is afhankelijk van het al of niet slagen van den oogst van het thans te veld staand gewas. De vrees bestaat, dat, tengevolge van de heer- schende koorts-epidemie in de afd. Meester Cor nelia, de rijstvelden aldaar niet tijdig genoeg zullen kunnen worden bewerkt. Door gebrek aan ploegvee in Krawang, ten gevolge van de veepest, zijn groote uitgestrekt heden rijstvelden braak moeten blijven liggen. Bezorgdheid voor de naaste toekomst behoeft echter nog niet te bestaan, omdat dit gewest gewoonlijk veel meer rijst oplevert dan voor de eigen behoefte der bevolking noodig is. Men verneemt dat particulieren, ambtenaren en officieren te Atjeh gelden bijeenbrengen, om generaal Van der Heijden bij zijn vertrek een luisterrijk feest aan te bieden en een geschenk te vereeren. Op nonactiviteit is gesteld, als overcompleet in zijnen rang, de luit.-gen., adj. des konings in buitengewonen dienst, K. van der Heijden. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Ned. Leeuw de heeren J. Zddor, raad-adviseur bij het Hongaarsche ministerie van justitie, en F. ridder Riedl von Riedeman, chef der afd. justitie bij het min. van buiten), zakeu te Weenen. burgemeesters. Op zijn verzoek, eervol ont slag verleend, als burgemeester van Montfoort, aan C. W. E. van Voorst van Beest. belastingen. Afgescheiden van het ontvang kantoor der dir. bel. en acc. te Waalwijk c. a. en toegevoegd aan dat derzelfde middelen te Kaats heuvel o. o., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis A. T. M. van Thiel, de gemeente Sprang. geneeskundige dienst. Benoemd tot adminis trateur van het mil. hospitaal 2e kl. te Bergen op Zoom. de le luit. V. A. H. Hauckar, van het 2e reg. inf. ministerieele departementen. In verband met zijne benoeming tot referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, eervol ontslagen uit zijne betrekking van hootcommies bij het dèp. van kol, mr. H. J. Dijckmeester en benoemd tot commies bij dat dep. de adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken, jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland. Goes, 13 Mei. De uitkomsten der school- spaarbank alhier mogen bevredigend heeten. Thans zijn 4 kistjes op school C en 1 op school D geplaatst. Gedurende de laatste 5 maanden is ingebracht /185.23J en daarentegen opgevraagd /■125.08§, zoodat aanwezig is een saldo van ƒ60.15, hetwelk, gevoegd bij het 30 Nov. jl. aanwezige saldo ad Z46.78, een bespaard bedrag oplevert van ƒ106.93, dat in de spaarbank belegd is. In April is aan katholieke kinderen, die aan genomen werden en daarvoor kleedingstukken wenschten aan te koopen, hun inbreng terugge geven; dit is de reden, dat het terugbetaalde een betrekkelijk aanzienlijk cijfer heeft bereikt. Bath, 13 Mei. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Rilland—-Bath de heer P. Seg- boer, candidaat bij 't prov. kerkbestuur van Zeeland. Bij de te Amsterdam plaats gehad hebbende stemming van stemgerechtigde leden der N. H. gemeente zijn uitgebracht 4303 stemmen, voor het behoud van het kiescollege 2703 en voor opdracht aan den kerkeraad 1600, zoodat het kiescollege weder voor 10 jaren in de gemeente zal blijven bestaan. Gisteren vervoegden zich bij den burgerlijken stand alhier een paar Jongelieden, met het voor nemen om zich in ondertrouw te doen opnemeD. Bij het nazien van de geboorteakte der aanstaande bruid, geboren te Hoofdplaat, bleek het, dat deze bekend stond als tot het mannelijk geslacht te behooren. Tot hun spijt moesten zij huiswaarts keeren, zonder zich vooralsnog bruid en bruide gom te mogen noemen. De koningin van Zweden, die na het herstel van haren gemaal naar Bournemouth was terug gekeerd, wordt in den loop der volgende maand opnieuw te Amsterdam verwacht, om zich onder de behandeling van dr. Mezger te stellen. De tramlijn WildervankStadskanaal zal den 25en dezer feestelijk worden ingewijd. 't Is of we in den tijd van Onstee zaliger terugkeeren, zegt de Arnh. Ct. In het Dagblad komt een aankondiging voor, luidende: „Dispo nibel voor terugreis naar Java een baboe en inlandsche jongen, gehuwd, doch ook afzonderlijk te. verkrijgen". Is het niet of een hit met wa gentje wordt aangeboden? Het „afzonderlijk te verkrijgen" zou Onstee niet verbeterd hebben en Beecher Stowe zon een tranenspuiend tafereel kunnen schrijven van dit echtpaar, dat zich aldus te zamen of afzonderlijk „disponibel" stelt. De Donderdagavond uitgeschreven buitenge wone vergadering van aandeelhouders in de Bot- terdamsche Tramwegmaatschappy, waarin de voor gestelde wijzigingen in de statuten zouden worden behandeld, moest verdaagd worden tot 30 Mei e. k., omdat het voorgeschreven bedrag aan aandee- len niet vertegenwoordigd was. De voornaamste voorgestelde wijzigingen zijn om het salaris van den te benoemen directeur op ƒ5000 vast te stellen, in plaats van 3 commissarissen 5 aan te stellen, die elk /500 presentiegeld zullen genieten in plaats van ƒ1000, zooals thans, De pogingen tot oprichting eener zwem- en badinrichting te 'sGravenhage ondervinden tot dusverre nog geen voldoenden steun. Van het benoodigd kapitaal van ƒ130.000 is slechts door 80 ingezetenen ingeschreven tot een bedrag van 40.000. De termijn van inschrijving is thans verlengd tot 25 Mei, terwijl niet later dan tot 1 Juni a. de beschikking over het gunstig gelegen terrein, dat men op 't oog heeft, open blijft. Met het oog op eene achterstaande adver tentie verzoekt men ons te melden dat de heer M. W. Prins jr, ais vertegenwoordiger der firma Prins en Zwanenburg, de reis naar Amerika mede zal maken met het stoomschip Castordat den len Juni a. uit Amsterdam vertrekt. Het eerste hulppostkantoor te Rotterdam zal in den loop dezer maand geopend worden. Het kantoor zal gevestigd worden op den Goud- schen singel, een paar huizen van de Jonkerfrans- straat. In Dudley kwamen de kinderen van de armenscholen Donderdag middag bij hun ouders thuis met de boodschap dat er drie zwarte dok ters uit Amerika waren gekomen, die hen in den namiddag-schooltijd zouden vaccineeren. Dit ver haal veroorzaakte groote opschudding onder de rechtzinnige gemeente, en toen het schooluur was geslagen, kwamen de kinderen, vergezeld door hunne moeders, die zioh met tangen, poken en Bporten van stoelen hadden gewapend tegen de zwarte „nikkers". Toen de schoolmeesters ver zekerden dat er van het gansche praatje niets waar was, vonden zij geen geloofde houding der moeders die, fortes en gueule, elkaar het hoofd op hol praatten, werd dreigend, en men haalde de politie om de onderwijzers te beschermen. Van schoolhouden kwam dien dag niets meer. Een rapport omtrent de agrarische misdrijven in Ierland wijst weder op belangrijke verergering van den toestand. In Maart hadden 145 misdrij ven plaats, in April 295. Onder deze waren twee moorden, éen manslag, 48 gévallen van brand stichting, 10 van verminking van vee, enz. Londen. De Times meldt dat de czaar aan Ignatieff heeft opgedragen een homogeen ministerie samen te stellen. Parijs. Al de bladen keuren hef traclaat met Tunis goed. tweede kamer. Verhooging van hoofdst. IX (Rotterd. waterweg). De gevoelens waren in de afdeelingen verdeeld over de vraag, of dit voorstel moest worden onderzocht in verband met het groote plan. Im mers, werd eenerzijds opgemerkt, loopt men geen gevaar, milhoenen toe te staan die later zullen blijken te zijn weggeworpen Althans gelijktijdige overweging had men van die zijde gewenscht, daar in elk geval dit voorstel het groote praeju- dieieert, gelijk de regeering zelve er verband tusschen bracht. Van de andere zijde echter wees men erop, dat deze werken zeer dringend zijn en zelfs noodig als het andere plan werd verworpen. Van daar dat men geen vertraging wilde en er geen praejudice in zag. Eenerzijds was men van oordeel, dat dit ont werp een begin van uitvoering van het groote plan vormt, en wel een beslissing zou doen geveD op het hoofdpunt in quaestiede normaliseering van den mond in zee. Het hier aangenomen breedtecijfer staat of valt met de juistheid vau het geheele plan, waarover in de staatscommissie zelve verschil van gevoelen bestond. Men achtte zelfs dit voorstel met het groote plan in strijd, ten aanzien van het Westgat; het hier beoogd resultaat zou nl. in het groote plan niet passen, de uitvoering daarvan zelfs kost baarder maken. En evenzeer zou het de vrijheid der kamer beperken ten aanzien van het plan voor een ombuigeuden dam in zee. De vraag werd op dien grond zelfs gedaan, of het hier te doen is om eene indirecte verwerping van het plan der staatscommissie. Andere leden wilden echter alleen vragen, of deze werken op zichzelf noodig zijn; zelis de eventueel hoogere kosten is het behoud vau de trader vaart van Rotterdam wel waard, zelf3 wan neer vast stond hetgeen nog niet het geval d&t het groote werk stellig zonder verwijl zou worden aangelegd. Ook de ondervinding door deze proef op kleine schaal op te doen' ware de kosten waard. Enkele leden waren er ook tegen, voor den waterweg weder nieuwe sommen te besteden, nadat er 16 millioen voor werd besteed en nu 33 mill, voor gevraagd. Deze leden wilden daarom eerst zekerheid hebben. Over het algemeen was I men echter van een ander gevoelen en eischte men alleen dat tegen verspilling zou worden ge waakt. Men wees erop, dat de voorspellingen van den min. niet zijn uitgekomen, en door de peilingen worden gelogenstralt, daar de diepte toenam. Voorts wees men erop, dat tegen alle plannen en berekeningen in het Noordgat opdroogde en de natuur langzaam het Westgat vormde en verdiepte. Welke zekerheid heeft men nu, dat de natuur zich nu wel zal laten dwingen? En zal de natuur het werk niet zelt volvoeren? - Anderzijds voerde men aan, dat nu juist de uatuur krachtig moest worden gesteund, daar er niet geringe belangen op het spel staan, waarbij men nogmaals wees op de onberekenbare gevolgen van ver plaatsing van de tradervaart naar Antwerpen. Zelfs leden, die vooralsnog niet waren voor de plannen der Staatscommissie, waren daarom voor dit ontwerp. Sommige leden wilden het zelfs, al werd het groote werk stellig verworpen. De verdedigers merkten daarbij op, dat de reeds uitgegevene 16 millioen niet geheel zijn weggeworpen, blijkens de scheep vaartcijfers. Een der leden betoogde dat bij dit werk afdamming van de Botlek noodig zou zijn. Met kracht wezen anderen, op het belang dier vaart, tevens betoogende dat door verbetering van het Voornsche kanaal de tradervaart stellig gehol pen zou worden. Sommige leden hadden bezwaar tegen de bij drage van Rotterdam (10 en achtten haar te gering om daardoor de vrijheid aan banden te leggen. Anderen zagen er eeu waarborg in dat Rotterdam niet tegen de staking zou opkomen als deze toch noodig mocht blijken. Ook werd gevraagd of die bijdrage reeds voor dit werk gelden zou; sommige leden zouden dit onbillijk achten. Acht de reg. ook thans vermeerdering van de vlottende schuld voor dit ontwerp noodig werd ten slotte gevraagd. NAMEN DEB PLAATSEN. ai Ba- Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. om. 'wijk. richt. kracht Delfzijl -f 0.3 W 2 helder 1-13 Groningen. 00 Z W 2 bew. -12 Helder - 0.1 ZZW 2 bew. -10 Vlissingen. 1.2 WZW 2 b< w. h 13 Maastricht. -1- 2.6 ZW 1 bew. F 14 Sylt 0.4 ZW 4 helder -11 - 1.6 W 4 betr. Valentia. - 0.4 NW regen -10 Hamborg - 1.2 ZW 3 1. bew. -14 Swinemunde. - 1.8 mist. -13 Leipzig - 2.2 ZZW 1. bew. -11 Carlsruhe - 2.2 O helder -10 Grisnez - 2.7 ZW 2 1. bew. |-10 Parijs r 3.0 NO 0 helder f- 10 St Mathieu - 4.1 ZO bew. - 9 Biarritz - 1.2 ZW 3 bew. h 14 Perpiguan - 1.2 NNO 4 helder -17 Christiaansund -15.3 ZZO bew. r 9 Stockholm. - 5.8 WZW 6 betr. h 11 Koppenhagen - 0.4 ZW 2 1. bew. rll Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 2.7 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 13 Mei. 'sav. 11 u. 48 gr. 14 's morg. 8 u. 54gr. 'smidd. la, 66gr. 's av. 5 u. 58 gr. F. Vertrouwbaar nieuws, seint de Standard- correspondent uit Newcastle, van de zijde der BoeffB afkomstig, bevestigt het reeds vroeger loopende gerucht van een gevecht tusschen Montesia en Mocaba, twee Kafierhoofdan. Het gevecht had plaats bij Lichtenburg den eersten Mei. Mocaba, een vriend van de Boeren, werd met zware verliezen teruggeslagen. Hij zegt dat Montesia werd bijgestaan door een zestigtal Europeanen. Nu vertelt men dat Cronje, de offi cier der Boeren die voor het garnizoen van Pot- chefstroom het sluiten van den wapenstilstand geheim hield, of een naamgenoot van hem, met een commando Boeren van 500 man Mocaba te hulp is getrokken. De zaak is in de vergadering van de commissie besproken en men heett besloten een Engelsuh officier naar het tooneel van den Btrijd te zenden Om Kaffers en Boeren beiden het vechten te verbieden. Als de man maar niet tusschen twee vuren geraakt. Joubert beweert dat de Engelsche partij in geheel Transvaalland de Kaffers opzet om tegeu de Boeren te vechten. Daarom nemen deze maatregelen om zich te beveiligen. De toestand is zeer ernstig, en met het oog op een mogelijken oorlog tusschen de Kaffers en de Boeren, spreekt men reeds van de mogelijkheid dat eene Engel sche troepenmacht het land zal bezetten, enkel met het doel om den vrede te bewaren. Dat kan echter slechts tijdelijk zijn, zegt men, want als de voorloopige vredesvoorwaarden eerlijk wor den opgevolgddau moeten de Engelschen de Boeren aan hun lot overlaten en moet de strijd toch uitbreken. Men vergeet daarbij echter dat de Boeren dan de macht hebben om ieder, die de Kaffers tegen hen opstookt, over de grenzen te zetten of op andere wijze den sterken arm van den staat te doen gevoelen. In de zitting der commissie werd Donderdag de vraag behandeld hoe de Engelsche inwoners der Transvaal moeten worden schadeloos gesteld voor de schade welke zij door den oorlog hebben geleden. De meeningen van de hoofden der Boeren, die bij de vergadering tegenwoordig waren, liepen zoover uiteen van die der commissie, dat haar voorzitter, sir H. Robinson, het debat sloot, zeg gende dat ten slotte de beslissing toch bij de commissie bleef. Zoo is het: de eindbeslissing is bij de Engelschen. De commissie gaat tegen den 25en naar Heidelberg en vandaar naar Pretoria om inlichtingen in te winnen. De expeditie naar Tunis heeft haar doel bereikt. Donderdag ochtend om tien uren kwamen de Fransche troepen te Manouba, dat dicht bij Tnnis gelegen is. De heer Roustan, Fransch consul te Tunisliet voor generaal Bréardden gevolmachtigde der Fransche regeeringeene audiëntie aanvragen bij den bey, welke bepaald werd op des namiddags te vier uren. Generaal Bréard begaf zioh op het afgesproken uur naar het Bardo en las den bey, die hem zeer beleefd ontving, een ontwerp-tractaat voor in tien arti kelen. De bey vroeg eenige uren om over het voorstel na te denken en teekende om acht uren het tractaat, den generaal verzoekende dat de troepen de stad Tunis niet zouden binnentrekken. Bréard kon dit toestaan, wijl hij geene bevelen in anderen zin had. De heer Ferry kondigde gisteren in den senaat (de kamer hield geene zitting) deze gewichtige tijding aan. Hij kon den ofiicieelen tekst van het tractaat nog niet mededeelen, maar gaf toch den inhoud in hoofdzaken op. Het geeft aan Frankrijk het recht om in Tunis alle plaatsen te bezetten, van welke de militaire autoriteiten dat noodig zullen oordeelen voor het behoud der orde en het handhaven der veiligheid aan de grenzen en aan de kust. De Fransche regeering waarborgt den bey onschendbaarheid voor zijn persoon, zijn© dynastie en zijn grondgebied. Zij waarborgt de tractaten welke thans bestaan tusschen de regee- riag van den bey en de Europeesehestaten; doch de bey verbindt zich om voortaan geene interna tionale overeenkomst te maken zonder goedkeu ring van de Fransche regeering. De belangen van Tunis zullen bij vreemde staten behartigd worden door de Fransche gezanten of diplomatieke agen ten. De financiën van Tunis zullen, onder Fransch opzicht, geregeld en in orde gebracht worden. Eene latere overeenkomst zal het bedrag en de wijze van inning bepalen van de oorlogsvergoeding welke de oproerige stammen, onder borgtocht van den bey, zullen moeten betalen. Ten slotte ver. bindt de bey zich om den invoer van wapenen en ammunitie in de zuidelijke havens van Tunis te verbieden. Zoo is er dus een Fransch protectoraat, haast zonder slag of stoot, in de plaats getreden der door den sultan beweerde Turksche suzereiniteit. De zaak is verwonderlijk snel in haar werk ge gaan, en de pas nog protesteerende bey schij nt niet gehard te zijn tegen het gezicht van Fransche uniformen. In Engeland maakt men zich boos over deze sneile en zelfstandige wijze van handelen. Bladen van alle richtingen behelzen in verschil lenden toon scherpe critiek op de Fransche regee ring, en de Times neemt de moeite om erbij te voegen dat de openbare meening in Engeland zich niet laat leiden door naijver. De Deensche kamer die, zooals wij mededeelden, verleden week door den koning is ontbonden, heeft in zes maanden 125 zittingen gehouden en toch alle gewichtige wetsvoordrachten onafgedaan laten liggen. Er heerschte groote subjectiviteit onder de leden, schrijft men, en met dat mooie woord wordt bedoeld dat ieder zijn eigen gang of gangetje ging met zijn eigengemaakte stellin gen, zonder dat er iets te bespeuren was van samenwerking. (Prjjs der plaatsing 30 cent per regel.) Van al de middelen met Kina tot basis, is de echte KIK4 LAROCHE een der meest be kende en oudste; zij is bet, die het meest heeft bijgedragen om den Kinawijn in zwang te brengen. Als de echte KISTA L.4ROCHË hare talrijke concurrenten voorbij gestreefd is, moet men wel erkennen, dat zij eigenschappen bezit waarnaar men te vergeefs gezocht heeft, vooral in de ge brekkige namaaksels waarbij zelfs wederrechtelijk is gebruik gemaakt van den naam van LA.RO- CUE. De plaats, die zij voortdurend door de geheele wereld bliift innemen, is de beste waarborg voor hare voortreffelijkheid om de spijsverteering te bevorderen, het herstellingswerk na eene ziekte te verkortenhardnekkige koortsen te doen ophoudenj enz. Alhier binnengekomen om te dokkon, het stoomschip Drente, gezag v. De JoDg. Volgens heden ontvangen bericht is het fregat- sohip Burgemeester Schorer, kapitein A. K. Zweede, op den 12en dezer van North-Shields naar Soera- baija vertokken. - Volgens ontvangen telegrafisch bericht fan den gezagvoerder arriveerde het barkschip Jacobus Johannes heden te Riga.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2