N°. 114. 1Ï4' Jaargang.! 1881.' Maandag 16 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 14 Mei. De Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging. - «n - -.w w—i "~"-É MIDDELR11RGSCHË COURANT. Door de oprichting der N. Z. A. Vereeniging is, gelijk prof. Harting zich Donderdag te Utrecht uitdrukte: „de laatste stempel gezet op een werk, dat eerst daardoor vruchtbaar in zijne gevolgen kan worden." Met dit „werk" heeft de redenaar de be weging bedoeld, in Nederland voor de Trans vaal opgewekt, welke door de geestdrift waar van zij blijk gaf, door hare algemeenheid, door haar volkomen onbaatzuchtigheid en door nog andere harer karaktertrekken, een belangrijk verschijnsel in het geestelijk leven van ons volk genoemd mag worden. Is deze beschouwing juist, dan verdient de vereeniging, opgericht om deze beweging duur zaam vrucht te doen dragen, grooter en werk zamer belangstelling, dan in onzen „bonden rijken" tijd aan deze soort van scheppingen veeltijds geschonken wordt. De Ned. Z. Afr. Vereeniging is Donderdag jl. opgericht door een honderdtal Transvaal- vrienden, daartoe te Utrecht bijeengekomen. Art. 1 van hare voorgestelde statuten luidde, zooals wij te zijner tijd medegedeeld hebben »Er bestaat een Nederlandsche vereeniging tot beharti ging van de belangen onzer stamverwanten in Zuid-Afrika, onder den naam Nederlandich - Zuid-Afrikaansche Vereeni ging." Die vereeniging stelt zich ten doel om, binnen de perken, door de internationale rechtsverhoudingen aangewezen, door alle wettige middelen al datgene te doen, wat strekken kan om: 1. de handen met onze stamgenooten in Zuid-Afrika nauwer toe te halen en in overleg met hen aldaar hulp bronnen voor landbouw, nijverheid, handel en andere stoffelijke belangen te openen en te ontwikkelen; 2. de publieke opinie zoo ten onzent als in het huiten- land over de toestanden in Zuid-Afrika voor te lichten. Elk streven om dezerzijds invloed uit te oefenen op de zedelijke of godsdienstige gesteldheid der bevolking, blijft daarbij uitgesloten;" Er waren tegen deze omschrijving en afba kening van het doel en streven der vereeniging bij velen bezwaren gerezen. Men vond ze aan den eenen kant te onbestemd, te onduidelijk, aan den anderen kant te bindend, te belem merend. Eenige dagen voor dat de N. Rott. Ct. in hare artikelen van Woensdag en Donderdag die gebreken uiteenzette, had de afgevaardigde van het Middelburgsche comité, die als zooda nig aan de beraadslaging over de concept statuten bad deelgenomen en tot de oprichting mede zou werken, aan de ontwerpers voorge steld de 2e al. van art. 1 aldus te doen luiden: 1. de banden met onze stamgenooten in Z. a. nauwer toe te halen en, in overleg met hen, aldaar wetenschap, landbouw, nijverheid, handel en andere stoffelijke belangen te bevorderen. Door de bijvoeging van het woord „weten schap" beoogde hij dén werkkring der ver- eeniging uit te breiden over een gebied, dat anders Voor haar misschien gesloten zou blij ven op grond harer verplichting om zich uitsluitend tot „stoffelijke" belangen te bepalen, en het uitoefenen van alléü invloed, niet slechts op godsdienstig, maar ook op het zoo uitgestrekte en onbepaalde „zedelijk" gebied, te vermijden. Met het oog daarop gaf hij, op de vergadering, tevens in overweging uit de laatste alinea de woorden „en zedelijkè" te laten vervallen; dewijl hij het eene onmogelijkheid achtte, dat een persoon of eene vereeniging zich met een ander persoon of eene natie bemoeien en voor óf met hem werkzaam zijn kan, zonder kans te loopen van door die bemoeiingen eenigen „ze delijken," of ook onzedelijken, invloed pit te oefeneu. Andere voorstellen, in denzelfden geest, of op dezelfde bezwaren gegrond, werden op de vergadering gedaan. Maar den voorzitter, prof. Fruin, konden ze niet bekoren. Hij verklaarde uitdrukkelijk en herhaaldelijk dat de niet- vermelding van het woord wetenschap, het bevorderen van wetenschappelijke belangen niet uitsloot, vermits bij het „openen van hulpbronnen voor landbouw, nijverheid, handel" enz., telkens de wetenschap te pas komt. Op grond dezer verklaring trok de voorsteller, er akte van nemende dat het n i e t in de bedoeling van de oprichters der vereenfging ligt, van de „stoffelijke" belangen datgene uit te sluiten wat tot de ontwikkeling van den geest in verband staat, later zijn amendement in. Niet zoo spoedig werd het verschil over het omschrijven der onthouding op zedelijk gebied, beslecht. Prof. Kuyper vestigde, uit naam van het comité, er de aandacht op dat men niet genoeg lette op het ingevoegde woord dezer zijds. De ontwerpers wilden voorkomen, dat aan de Transvalers iets opgedrongen zou wor den waarvan zij niet gediend wilden zijn. Mochten door hen bemoeiingen verlangd worden, die ook tot het oefenen van zédelijken invloed konden leiden, dan, zeide hij, zou daartegen geen bezwaar bestaan. Het artikel was noodig, niet zoozeer met het oog op Ne derland, maar vooral met het oog op de Transvalers. Men moet zich geen illusien maken. Onze stamverwanten daarginds zitten niet begee- rig op onze hulp en onze bemoeiing te wachten. Integendeel, er bestaat wantrouwen tegen ons. De mislukte Burgers-beweging, welke thans door diens geestverwanten en helpers, zooals o. a. door den heer Jorissen, erkend wordt verkeerd opgevat en bedoeld te zijn ge weest, heeft in de Transvaal afkeer van Nederlandsche bemoeiingen gewekt. Wil men dus nu met eene nieuwe vereeniging tot hen komen, dan moet die vereeniging in hare statuten duidelijk, ondubbelzinnig, in woorden die ieder Transvaler verstaat, te kennen geven dat zij niet bedoelt datgene waar men daar ginds bevreesd voor is. Daarom kon het woord „wetenschap" niet opgenomen worden, dewijl dit op den wantrouwenden en niet juist op veel wetenschap gestelden geest der Trans? valers een verkeerden indruk kon maken, en moest de uitsluiting van bemoeiingen ojP% ze delijk" gebied gehandhaafd blijven, teneinde ook de geringste bedenking bij ben te voor komen. Men vertrouwo overigens, voegde prof. Fruin erbij, op het toekomstig bestuur der vereeniging, dat de vergadering te kiezen heeft. Wil dat bestuur oneerlijk of onverstandig tewerk gaan, dan zullen statuten het toch niet kunnen binden. Maar op het onbekende gebied, waar men zich gaat bewegen, en waar iedere misstap een doodloopende dwaalweg kan wezen, moet aan de ervaring en de goede trouw van de mannen, wien men de eerste leiding der ver eeniging toevertrouwt, veel overgelaten worden. Door deze betoogen liet de vergadering zich overtuigen. De meeste voorgestelde amende menten werden ingetrokken, de enkele over geblevene verworpen. Art. 1 werd goedgekeurd nadat de laatste alinea door het comité, om de bedoeling nog duidelijker te doen uitkomen, aldus gewijzigd was: »Elk streven om, bij wijze van propaganda, op de zedelijke of godsdienstige gesteldheid der bevolking dezer zijds invloed nit te oefenen, blijft daarbij uitgesloten." Bij de behandeling der overige artikelen van de statuten, welke de huishoudelijke samen stelling. der vereeniging regelen, zullen wij niet stilstaan. Haar uitvoerend bestuur zetelt te Amsterdam, 7 van de 15 leden van het hoofdbestuur moeten aldaar, 8 daarbuiten woon achtig zijn. De contributie der leden bedraagt (minstens) 3, die der donateurs, als hoedanig sicb reed» ëenige personen hébben doen in schrijven, minstens 100 's jaars. Afdeelingen kunnen overal gevestigd worden. (In Drenthe is eene talrijke afdeeling reeds geheel gecon stitueerd.) Hen die omtrent de beraadslagingen uitvoe riger ingelicht wenschen te worden, verwijzen wij naar het ütr. Dagblad van Vrijdag 13 Mei, dat een verslag van bijna 9 kolommen over de vergadering bevat. Zooals wij de vereeniging nu, uit de om schrijving van haar streven, hebben doen kennen, durven wij voor haar eene algemeene en werkzame belangstelling in te roepen. Hoe men over de statuten denken moge, is van onder geschikt belangze bevredigen ook ons nog niet en critiek ware gemakkelijk. Hoofdzaak is, dat eene vereeniging tot stand is gekomen, welke zich ten doel stelt de geestdrift en de sympathie, door den Transvaal-oorlog in Neder land gewekt, te bestendigen en vrucht te doen dragen. Op welke wijze de vereeniging wer ken zal, hangt slechts voor een klein deel af van hare statuten, maar in de eerste plaats daarvandat zij bestaat. Een goed bestuur kan in goede richting werkzaam zijn, ook met gebrekkige statuten. Daarom is het wensche- lijk dat de Ned. Z. Afr. Vereeniging overal in Nederland steun vinde en afdeelingen zie ver rijzen. De strijd der Transvalers heeft het edelste, wat in ons volk leeft, opnieuw in beweging gebracht. Wie nu iets van die aandoening mede heeft gevoeld en den wil heeft de bewegingen van zijn gemoed niet voorbijgaand en onvruchtbaar te doen zijn als het zwiepen van een riet, die werke door zijn toetreden tot de vereeniging ertoe mede, dat zij haar werk aanvaarde. Van de handelingen harer be stuurders zal het later voor een groot deel afhangen of zij blijft leven en bloeien. Voor 't oogenblik ligt het op den weg van ieder die zich een Transvaal-vriend noemt of genoemd beeft, de tot stand gebrachte oprichting op 't papier eene schepping in werkelijkheid te doen worden. Voor het leven onzer natie is dat eene zaak van niet ondergeschikt belang. Niet slechts omdat de Nederlandsche nationaliteit in kracht en waardigheid winnen zal door het aanknoopen en vasthouden van den broederband met hare zonen ten Zuiden van den Evenaar, maar vooral omdat de Ned. Z. Afr. Vereeniging geboren uit eene beweging in 't gemoed van ons volk, op welke wij trotsch mogen zijn, van dien eervollen oorsprong het kenmerk zal blijven dragen „Wij verlangen, zoo besloot prof. Harting Donderdag zijne schoone rede, niets anders dan de plichten, die de bloedverwantschap oplegt, getrouw te vervullen, ook thans, nu het door de Transvaal-beweging opgewekte streven van zijn zuiver idealistisch standpunt overgaat op practisch terrein. „Wij zullen niet de belangen van oud-Ne derland, maar die van zijne in Afrika Wonende zonen op den voorgrond plaatsen. Wij zullen toonen hun vertrouwen in onze eerlijkheid, rechtschapenheid en goeden wil waardig te zijn, en zoo trachten mede te werken tot bevordering van het geluk, de eendracht en de vreedzame ontwikkeling en aaneensluiting der geheele blanke bevolking van Zuid-Afrika, waarvan de bestanddeelen bestemd zijn eenmaal tot een groot volk samen te smelten, dat de drager en voortplanter der Europeesche beschaving zal zijn. „Zoo blijve in de nieuwe-phase, waarin de Transvaal-beweging thans treedt, nog de rich ting naar een ideaal doel, die haar van den beginne af gekenmerkt heeft, bewaard en be stendigd, en levere de Vereeniging, die wij op het punt staan te vestigen, het bewijs dat ook in onzen tijd, te midden van den niet te ontwijken strijd des levens, *- wat pessimisten en materialisten ook beweren mogen, „het goede macht heeft." De tentoonstelling van kunst en nijverheid werd heden door 161 personen bezocht. Vlisslngen, 14 Mei. Heden namiddag werd in een der lokalen van het raadhuis alhier, in het openbaar, onder nadere goedkeuring van den ge meenteraad, te koop aangeboden bet bekende stadskoffiehnis De Beurs. Het hoogste bod, f 7800, werd gedaan door den heer J. Nijland. Schouwen—Dutveiand, 13 Mei. De her stelling van het koor der kerk te Brouwershaven is zoo goed als afgeloopen en 't geheel maakt zoo in- als uitwendig door zijn klassieken een- vond een weldadigen indruk. De uitvoerders hebben eer van hun werk en met vrijmoedigheid noodigen wij alle besturen, die openbare gebouwen te restaureeren hebben, uit hier een kijkje te komen nemen, eer ze over gaan om, onder gewoonte, de ramen toe te met selen en de muren te hullen in den eentonigen mantel van cement. Ze znllen zich bij dit gedenkteeken knnnen overtuigen hoe schoon het is natuur en waarheid weer te 'geven, en bewogen worden om heen te gaan en desgelijks te doen. Groette, 13 Mei. De gemeenteraad alhier heeft heden besloten de subsidie voor den tram te ver- hoogen met 100 en dns te brengen op f 600; Daar blijkens het voorstel van gedeputeerden aan de provinciale staten, de subsidie der provincie slechts zon verleend worden als de gezamenlijke gemeenten ƒ5000 bijdragen, en die bijdragen tot heden slechts f 3375 bedroegen, hopen wij dat de overige belangstellende gemeenten het voorbeeld van Groede zullen volgen. Niet alleen toch voor de gemeenten waarlangs de tramweg loopen zal, maar voor alle gemeenten in het kanton Oostbnrg is deze zaak van overwegend belang, daar de indirecte voordeelen van den tramweg van dien aard znllen zijD, dat het geheele kanton er den weldadigen invloed van zal ondervinden. Laat de gemeenteraden in het voormalige 4e district nu ook bedenken dat zich zeiven te helpen de zekerste weg tot slagen is, en dat vooral hier eendracht macht maakt. Door de vergadering tot oprichting der Nedc Z.-Afr. vereeniging zijn Donderdag tot leden van het hoofdbestuur, nit de door 't comité gedane voordracht, gekozen de heeren D. Cordes, chef van de firma Cordes en Co. en voorzitter der kamer van koophandel te Amster dam rar. W. Heineken, advocaat en lid van den gemeenteraad aldaar; prof. A. Kuyper aldaar M. A. Perk, predikant aldaar; prof. N.G. Pierson, directeur der Nederlandsche Bank aldaar en mr. Jac. Wertheim, advocaat aldaar. Buiten Amsterdam, de heerenmr. W. H. dë Beaufort, lid van de 2e kamer, te Leusden; A. J. Blijdenstein, lid van de le kamer en fabrikant te Enschedé; prof. J. T. Buys te Leiden; prof. C. H. D. Buys Ballot te UtrechtHendrik Muller^ koopman en lid van den gemeenteraad te Rot terdam mr. A. van Naamen van Eemnes, lid der le kamer te Zwolle en mr. W. J. baron van Weideren Rengers, burgemeester van Leeuwarden. Er zijn dus slechts 6 leden te Amsterdam en 7 daarbuiten met volstrekte meerderheid gekozen, terwijl het bestuur 15 leden moet tellen. De vol gende algemeene vergadering zal die open plaatsen aan te vullen hebben. De inspecteur van den waterstaat Rose, dë hoofdingenieur en de ingenieur Mazel en De Brnijn hebben het Voornsche kanaal en de sluizen te Helle voetslnis in oogenschonw genomen. Dat bezoek staat in verband met het onlangs inge diende adres van het gemeentebestuur tot verbe tering van dien vaarweg, en met de aanstaande behandeling in de tweede kamer van den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee- Door den senaat van het Leidsche studenten- korps is besloten een adres te richten aan dé eerste kamer, met verzoek uet wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs, be treffende de collegegelden, te verwerpen.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1