N». 113. 124' ïaaream 188L Vrijdag 13 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie gépérale de Publicité O. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 12 Mei. De groote Murillo della Merced. dook H. CARL. S. Ik was in een vreeselijk opgewonden toestand. Benoemingen en besluiten. Onder wys« Rechtszaken. URGSCHE Wö ontvangen van den heer directeur van het postkantoor alhier bericht, dat met het in werking treden van den zomerdienst het onmogelijk zal zijn de brieven en couranten, welke met den avondposttrein hier aankomen, nog des avonds te bestellen, wegens de latere aankomst van dien trein. Door den directeur wordt evenwel voor belanghebbenden de gelegenheid opengesteld om des avonds te half elf hunne brieven en cou ranten aan het postkantoor af te halen. Zooveel mogelijk wordt dus door den directeur het ongerief verminderd, dat alhier door de ver andering der dienstregeling veroorzaakt is. Op de drankwet zijn nog de volgende amen dementen voorgesteld: Door de heeren Dijckmeester en Idzerda om in art. 1, al. 2 te lezen: .Onder verkoop in het klein wordt verstaan verkoop hij hoeveelheden van minder dan 1 liter." De heer Bergsma stelt voor art. 2 te doen luiden «Het aantal der te verleenen vergunningen wordt Voor elke gemeente hepaald door een besluit van den raad, goedgekeurd door gedeputeerde staten. «Onthouden gedeputeerde staten hunne goedkeuring aan het besluit, of is dit niet voor 1 Januari 1888 ge nomen, de bepaling geschiedt door ons. «De door ons gemaakte bepaling kan worden vervangen door een besluit van den raad, goedgekeurd door ons. «Herziening van het besluit van den raad vereischt goedkeuring van gedeputeerde 3tatenonthouden gedepu teerde staten hunne goedkeuring aan het besluit tot herziening, de raad kan onze beslissing vragen. Zooals men zich herinnert, stelt het regeering!- ontwerp een wettelijk maximum voor de vergun ningen vast, zoodat het amendement van den heer Bergsma een beginsel der wet aantast. Cioe», 10 Mei. Heden had in de schouw burgzaal de bekroning van leerlingen der lagere school voor getrouw schoolbezoek plaats, in tegen woordigheid van het dagelijksch bestuur, den arrondissements-schoolopziener, de commissie van toezicht op het lager onderwijs, het bestuur der bijzondere school en regenten van het weeshuis. De distriets-schoolopziener, die door ongesteld heid verhinderd werd tegenwoordig te zijn, had schriftelijk van zijne belangstelling doen blijken. Door den heer v. d. Bilt Lamotthe, voorzitter van het comité tot wering van schoolverzuim, werd herdacht, wat dit' in zijn veertienjarig bestaan gedaan had, om het getrouw schoolbezoek te bevorderen en welke uitstekende resultaten zijn streven heeft opgeleverd. h HOOFDSTUK L „In dat geval, mevrouw ben ik spoedig ge- feed." „Dan wacht ik; aber, hoe eer hoe liefer Het avontuur strookte geheel met hetgeen er romantisch in mijn aard isdie prijs voor een schilderij van die grootte was in dien tijd zeer hoog voor mijhij deed eenklaps al mijn hoop herleven, die door de langdurige veronachtzaming bijna geheel uitgedoofd was. Zoodra ik alleen in mijn slaapkamer was dreef een laakbare nieuwsgierigheid m§ om mij, door den inhoud van het lederen taschje te bezien en te bevoelen, te overtuigen dat ik niet droomdemaar nooit in mijn leven was ik klaarder wakker dan toen ik die twee honderd en tien echte sonvereinen telde en zorgvuldig wegsloot. Ik pakte het een en ander in een valies, zei aan mijn hospita dat ik onverwachts een bestelling had gekregen, die mg noopte voor een maand van huis te gaan, De burgemeester wees erop, hoe uit de verge lijking der lijst van kinderen, die den leeftijd hebben, om de school te bezoeken uit de school- lijsten gebleken is dat al de kinderen te Goes school gaan, wijl de kinderen die niet op de schoollijsten werden aangetroffen, öf de school bezoeken in aangrenzende gemeenten, of andere inrichtingen van onderwijs, van M. O. voorname lijk, öf lijden aan zielsziekten die hen voor school bezoek ongeschikt maken. De burgemeester gaf de verzekering, dat het comité steeds op den steun van het gemeentebestuur, dat verplicht ia bet schoolbezoek to bevorderen, zal kunnen rekenen. De heer Den Boer, voorzitter van het bestuur der bijzondere school, sprak een woord van waar deering uit over het streven van het comité. Heden ochtend vóór elf uren werd de tentoon stelling van kunst en nijverheid alhier bezocht door 80 leerlingen der school voor minvermogenden. Het aantal bezoekers bedroeg heden 378, waar onder 191 tegen betaling van tien cent. Naar wij vernemen zal Zondag in het Schutters hof een model van eene electrische spoorbaan in werking worden gebracht. Sierikzee, 11 Mei. Door de voorstanders van het oprichten eener ambachtsschool werden heden avond hare statuten behoudens enkele kleine wijzigingen gelijk aan die van Goes vastgesteld. Tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 2.50 is ieder lid. Al de aanwezigen lieten zich dadelijk als leden inschrijven en stellig zal spoedig een breede schare van belangstellenden deze eerstelingen volgen en ieder in zijn kring daartoe gaarne het zijne bijdragen. In de vergadering van stemgerechtigde aandeel houders der Nederlandscbe Bank, gisteren te Am sterdam gebonden, werd het dividend over 1880 bepaald op f 143 per aandeel. Aan het verslag van den president ontleenen wij het volgende. „De weinige credietvraag in verhouding tot het credietaanbod is een verschijnsel, dat zich niet tot ona land bepaald heeft, maar overal in westelijk Europa en zelfs in Noord-Amerika is waargenomen. „De bank had ook thans wel een grootere uit breiding aan onze operatiën kunnen geven, indien wij hadden kunnen besluiten de rente te verlagen. „Wat de beschikbare krachten der bank betreft zon daartoe alleszins reden bestaan hebbenwant de metaalvoorraad is steeds onmatig groot ge weest; en of die voorraad uit zilver dan wel uit goud bestond, was"' voor de bank ten aanzien barer operatiekracht onverschillig, daar de zilve ren evenzeer als de gouden munt voor alle som men wettig betaalmiddel is. verklaarde mg reisvaardig en ging met nnjn lastgeefster naar beneden en de straat op. De mist was zoo ondoordringbaar dat ik aar zelde om over te steken naar het rijtnig dat ik te nauwernood kon onderscheiden. Maar de dame aarzelde niet, zij ging er regelrecht naar toe en stapte in. Men liet mij niet veel tijd tot be raad want iemand greep mijn schilderkist en valies, zette die op den bok en klom er zelf op, terwijl twee anderen my onder de armen vatten en half in het rijtuig duwden, terwijl de een op ruwen toon riep: „Kom dan; mijnheerghauwwatasjejpl»k/7." Toen zijn gelaat dicht bij het mgne was viel juist het licht van de lantaren erop en ik be hoefde niet te vragen tot welk volksras hij be hoorde, het was een Jood. Hoe kort die blik ook geweest was, hg was lang genoeg om zijne trekken zéo goed in mgn geheugen te prenten dat ik zeker was die later altijd te zulleu her kennen en het werd mij nu eensklaps ook duide- Üjk dat zijn tongval dezelfde was als die der dame. Het was dus meer dan waarschijnlyk dat zy een Jodin was. Zoodra ik ingestapt was reden wy weg. Ik zag dat al de gordijntjes zorgvuldig gesloten waren en geen enkele lichtstraal doorlieten, evenals zij mg beletten om te zien welke richting het rytuig nam. *A w ach! ab ugfa 1" kuchte myn „Maar de directie is altgd huiverig om, wanneer de stand der rente reeds laag is, dien nog meer te drukken, uit vrees dat een ongezende onder nemingsgeest daardoor te zeer zal geprikkeld Worden. En bovendien bestond er ook in het afgeloopen jaar nog een andere reden, waarop de president reeds meermalen in zijn jaarverslagen wees, om van renteverlaging terug te houden. De uitvoer van goud namelijk, welke toch reeds op vrij groote schaal plaats had, zou daardoor allicht zoodanig bevorderd zyn, dat ons gekunsteld muntwezen gevaar zou geloopen hebben van op te houden zich in zyne waarde naar die van het goud te richten. En zoolang de gekunstelde toe stand van ons muntwezen kan geacht worden een tijdelijk karakter te hebben, heeft de directie in het algemeen belang steeds gemeend alles te moeten aanwenden wat strekken kon om bedoeld gevaar af te wenden. „Het doel der thans te Parijs vergaderde confe rentie is te pogen, tamelijk algemeen, immers over een zeer uitgestrekt terrein, het stelsel van den dubbelen rauntstandaard te doen zegevieren. „Voor Nederland is het zeer te wensehen, dat die poging moge gelukken; in welk geval het ook voor hier geraden zal kunnen zyn, dat stelsel aan te nemen. Mocht echter de conferentie niet tot de gewenschte uitkomst leiden, dan zal ook Nederland niet anders kunnen dan by het stelsel van den enkelen gouden standaard te volharden, en dan kunnen de omstandigheden het oogenblik spoedig doen aanbreken, waarop de regeering tot handhaving van dat stelsel wel verplicht zal zyn om, welke geldelijke offers het kosten moge, een deel van onze overvloedige zilveren teekenmnnt te versmelten. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Delft heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der kamer gekozen den heer J. C. Fabius, eerste luitenant der artillerie. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar N.-I. door middel van het stoomschip Gelderland, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 14 Mei a. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op den 14en dezer, uiterlijk 's morgens vóór 10 nren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Heden middag te twaalf uren is de constituee- rende vergadering van de Ned.-Ztiid-Afrikaansche vereeniging te Utrecht door prof. Hartiug met eene toespraak geopend. In de vergaderzaal waren een aantal photograpbiëen, op de Transvaal betrek king hebbende, tentoongesteld. Te Utrecht heeft op den dag der verkiezingen tochtgenoot, wier stem er door de mist niet op verbeterd was; „ugh! hebt gg het geld in orde gefondenl Op dat oogenblik was ik zeer dankbaar dat de duisternis den blos, die myn gelaat by die woor den overdekte, onzichtbaar maakte; daardoor kon ik op kalmen toon antwoorden „O, ik twijfel er niet aan of het is volmaakt in orde dank u." En terstond van onderwerp veranderende, vroeg ik„Is het een heer of dame, die ik schilderen moet?" «Wel, het is een Laty en een stuk van een schentelman. AchGij hadt nw geld moeten natellen en kijken of het gut was dat doet ik altijd Een Lady en een stuk van een gentleman l „Pardon, mevrouw, maar ik begrijp u niet goed." „Het duurt niet lang foor wij daar zijn en gij ziet," antwoordde zij „ik denk dat het sujet u zal befallen. Hebt gij ertegen om by de lamp te sjilderen Het is beter dat gij terschtond be gint; er is geen tijd te verliezen." Ik leunde geheel verbijsterd achterover in mijn hoek van het rijtuig. In het korte tijdsbestek dat wy in eikaars gezelschap waren, was de taal mijner reisgenoot hoe langer hoe ruwer geworden en somtyds bezigde zy zelfs gemeene uitdrukkin. geu. Wie zou het zijn? Waar gingen wij heen? Maar bovenal, wat was: „een stuk van een voor de kamer eene barddra very iplaatB niet van kiezers naar de stembus, maar van paarden. Hei Utr. Dagbladnaar het schynt met volkomen bevoegdheid het plichtbesef zijner kiezende stadgenooten schattende, hoopt dat de harddraverij zal uitgesteld worden, „opdat niet menigeen van de vervulling zijner burgerschaps plichten worde afgetrokken." gezantschappen. Eervol ontslag verleend aan jhr. mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen als minister-resident in Japan en dezelfde, met behoud van zijn titel van minister-resident, benoemd tot consul-generaal te Rio de Janeiro. Benoemd tot minister-resident in Japan de heer J. J. van der Pot, thans consul der Nederlanden te Kanagawa en Yeddo. Bevorderd tot secretaris-tolk de heer L. J. A. van de Polder, kanselier by het gezantschap in Japan. leger. Voor drie jaren gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger in Ned. Indië de le luit.-adj, J. P. Koolemans Beynen, van het korps genietroepen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal binnen kort aan de rijksleerschool albier eene voorberei dingsklasse worden verbonden, bestemd voor kinderen van 4—6 jaar. does, 12 Mei. De gemeenteraad benoemde, in plaats van den heer J. de Lange, welke eervol is ontslagen, tot onderwijzer aan de openbare school den heer J. H. J. Bartelae, onderwijzer ta Oud-Sabbinge, gemeente Wolfaartsdijk. J. A. Bal, Dinsdag jl. ter zake van oplichting door de rechtbank alhier tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf en 25 boete veroordeeld, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. In de heden gehouden openbare zitting van de arr.-rechtbank albier werden de tweepersonen die Vrijdag 22 April jl. by het vertrek der mail boot te Vlissingen gearresteerd zyn, verdacht van te Antwerpen een diefstal gepleegd te hebben, ter zake van hunne door de Belgische regeering gevraagde uitlevering gehoord. Uit dit verhoor, dat door middel van een tolk werd gehouden, bleek dat de een, een forsch gebouwd persoon met zwaren baard, genaamd is Henry Richard Upcher, geboren te Torrington in Canada, oud 48 jaren, van beroep juwelier en wonende te Unggy in Engeland. De by zijne aanhouding by hem gevonden goederen, bestaande uit Belgische bankbiljetten, tot een bedrag van fr. 200 en on geveer f 200 aan gouden en zilveren muntspeciën, benevens een gouden horloge en dito ketting, een reiepas en andere kleinigheden, werden door hem als zijn eigendom erkend. De tweede verdachte, een lang, mager persoon van bleek, ongunstig uiterlyk, verklaarde te zija John Wilson, geboren en wonende te Liverpool, oud 40 jaren en meubelmaker van beroep, en gentleman?" Er zat niet anders op dan geduldig te wachten en maar te denken aan het zakje met geld dat thuis lag; want al deed het my blozen als er sprake van was, ik voelde mij toch hoogst gelukkig in dat bezit. Ik kon mij natunrlyk niet voorstellen waar wij heen redenwij vorder den zeer langzaam, tengevolge van den mist en die was waarschijnlijk ook oorzaak dat het geraas op straat minder was dan gewoonlijk. Eerst merkte ik dat wy dikwijls een hoek om sloegen maar na eenigen tijd ging het met ver snelden pas; rechtuit, in zulk een stille buurt dat ik overtuigd was buiten de stad te zijn. Ofschoon het my wel ééns zoo lang toescheen, moeten wy een klein uur in die doos opgesloten hebben ge. zeten toen wy, met een korten draai over een grintweg, eenklaps stilstonden. Ik had mij onderweg al zoo zitten opwinden, dat Mi in een zeer zenuwachtigen toestand verkeerde en de omstandigheden waaronder ik uit het rytuig stapte waren niet geschikt om dien te verbeteren» Onmiddellijk werd er een donker kleed over myu hoofd geworpenik werd aan beide kanten onder de armen gevat door twee personen, die my onweêrstaanbaar voortdreveneen paar trap pen op, een gang in, zooals ik begreep uit het dichtslaan van een zware deur achter mij; en voort ging het weer eerst dien kant, toen dezen, nu rechts, dan links, totdat alle besef van afstand en richting mij begaf en ik eindelyk, nog

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1