N«. 111. 124 1881.' Donderdag 12 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3|m. franco 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 11 Mei. Benoemingen en besluiten. Onder wys» Kerknieuws. Rechtszaken. IW, ;J3Wt W>-- y^rry^ URGSCH Ter griffie van de tweede kamer is onder anderen voor de leden ter lezing gelegd een adres van den heer J. H. Hennequin, burgemeester van Sluis, waarbij instemming wordt betuigd met het aanhangig wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. Adressant wenscht dat sommige bepalingen van het ontwerp nog zullen worden verscherpt, aangevuld en uitgebreid; zijn 26jarig burgemeesterschap heeft hem doen ondervinden dat de sterke drank in 't algemeen een worm is, die aan de volkswelvaart knaagt en het volk naar ziel en lichaam verderft. Hij zegt verder dat het hem gebleken is, dat de meeste overtredingen haar grond vinden in of gepleegd worden tengevolge van het gebruik van sterken drank en dat wel het meest des Zondags en des Maandags. Ten slotte meent hij dat het wenschelijk is, niet veel bepalingen omtrent de uitvoering dezer wet aan de gemeentebesturen over te laten. Hoe algemeen in vroeger eeuwen, in Nederland en elders, het misbruik van wijn en sterke dran ken onder de hoogere standen was, toonde de heer De Beaufort, in de kamerzitting van Maandag, met een paar voorbeelden aan. „Men zal zich, zeide hij, uit de verhoo- ren van Oldenbarnevelt herinneren, dat een van de vele punten van beschuldiging was dat Oldenbar nevelt, toen hij gehoord had dat prins Manrits op zekeren dag een bezoek aan Leiden wilde brengen, laat in den nacht nog een bode nit 's Gravenhage naar die stad had gezonden. Men vond dit verdacht. De staatsman antwoordde evenwel op de naar aanleiding van dit feit gedane vraag, dat hij, wetende hoe de regeering van Leiden juist op dien dag een maaltijd hie'd en beducht dat bur gemeester en regeerders wat „hoog beschonken" zouden worden, en dus niet in staat zouden zijn om den prins behoorlijk te ontvangen, gemeend had de heeren te moeten doen waarschuwen om „hun wijn wat te menageeren." „Zoo sprak men destijds over de dronkenschap openlijk als eene onverschillige zaak. „In Engeland was het in de vorige eeuw nog niet veel beter. Men verhaalt dat koning George III tot een zijner staatsdienaren zeide: Sir John, men zegt dat gij wel wat veel van een glas wijn houdt. „Sire," antwoordde de aangesprokene, „de man8ciicn, die dat zeggen, hebben mij belasterd, zij hadden moeten zeggenvan een flesch." „Het was dan ook volstrekt niet ongewoon dat parlementsleden, ministers en leden van de aan zienlijkste geslachten in Engeland, wanneer zij te zamen waren geweest, 's nachts met half verbrande pruiken en bemorste kleederen thuis werden ge bracht." Bij de opsomming van eenige nieuwe sneltreinen, welke met den zomerdienst op de Duitsche spoor wegen zullen worden ingevoerd, wordt aan de K. Z. uit Berljjn geschreven: Eene andere verbe tering wordt gebracht in het verkeer tusschen Duitschland en Engeland door de keuze van den naasten en meest rechten weg door Nederland over Vlissicgen, terwijl tot uogtoe reizigers, post en goederen bijna uitsluitend over Ostende en Calais werden verzonden. Reeds spoedig na de overname door den staat van de lijnen Magdeburg—Halber- stadt, Kö.n-Minden en de RheiniscAe Bahn, dat wil zeggen van 15 October 1880 af, kon men, door ver schuiving van den sneltrein Keulen—Berlijn, aansluiting van Vlissingen hebben over Wesel en Oberhausen, zoodat wie des avonds 8 uur 30 Londen verliet den volgenden avond 10 uur 15 in Berlijn kwam. Nu zal ook een trein in tegen overgestelde richting loopen. Men vertrekt uit Berlijn 8 uur 10 minuten van het Lehrter station en komt 's avonds om 10 uren in Vlissingen, waar de booten der maatschappij Zeeland (de Kalnische geeft een verkeerden naam aan de maatschappij) gereed liggen, die den volgenden morgen om zes uren in Queenboro aankomen, vanwaar men in anderhalf uur Londen bereikt. Aangetrokken door eene uitvoering van het muziekkorps der Middelburgsche Schutterij en door het wel niet zachte, maar heldere weder, bezochten heden 260 personen de tentoonstelling van kunst en nij verheid in den tuin van 't Schut tershof. Ook het schielijk wegsmeltende, doch niettemin kolossale stuk Noorsch ijs, dat tentoon gesteld werd, bracht het zijne toe tot het succes du jour. Men meldt ons dat het bericht, voorkomende in ons n1 van Maandag, dat aan den mond der voormalige marinehaven te Vlissingen voor het springen der muren dynamiet gebruikt zon zijn, onjuist is. Er is slechts gewoon buskruid gebe zigd, terwijl het verbruik van dynamiet verboden is en zelfs strafbaar zou zijn. Goes, 10 Mei. Van katholieke zijde wordt in De Zoom voor het lidmaatschap der tweede kamer aanbevolen mr. S. Th. A. van der Heijden, kantonrechter te Bergen-op-Zoom. Bij de verkiezing in 1879 verscheen aan den vooravond van de stemming in het Nieuwsblad voor Goes en omstreken een stukje geteekend „eenige kiezers", de uitnoodiging behelzende om eenparig den heer V. d. Heyden te stemmen. Het aantal stemmen, dat door dezen candidaat ver kregen werd, bedroeg 45, welk cijfer niet on- beteekenend mag genoemd worden met het oog op de late verschijning van de aanbeveling. Wij weten niet op welke gronden sommige katholieken den beer Van der Heyden boven dr. Vermeulen de voorkeur gaven, of eerstge noemde wellicht gematigder is dan de leeraar uit Roldnc, of wel dat men iemand uit net district wenschte af te vaardigen; doch het is ons niet onbekend, dat er destijds iemand, die door zijn positie invloed kon uitoefenen, achter de scher men zat. Tholen, 10 Mei, Nadat gedurende gerui- men tijd van onze ansjovis-visschers niets dan klachten over de slechte vangst vernomen waien, zijn eindelijk dezer dagen enkele vaartuigen voor 't eer3t met eene volle lading binnengevallen. Er is dus misschien kans dat de goede tijd weder aanbreekt. Te Noordgouwe is, ter vervanging van wijlen den heer A. Gaanderse, tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer P. Gaanderse. Op Eet Loo is aangekomen prinses Marie van Waldeck-Pyrmont, gemalin van prins Wilhelm van Wurtemberg, zuster onzer koningin. De heer Mirandolle, voorzitter der tweede kamer, is ongesteld, zoodat sedert twee dagen de zitting door den heer Cremers wordt gepresideerd. Herhaaldelijk worden scheepsladingen met straat- vuil afkomstig nit Luik naar Limburg ingevoerd, om tot bemesting van de landerijen te worden gebezigd. Met bet oog op de in sommige ge meenten der provincie Luik heersehende pokziekte ware het te wenschen, dat de regeering ertoe kon besluiten, den invoer van dat straatvuil, waardoor zoo lichtelijk de smetstof kan worden overge bracht, op grond der wet van 23 April 1879 voorloopig te verbieden. (Dbl.) De heer W. van Korlaar, die met een gedeelte van het Rotterdamsch tooneelgezelschap naar het Nedet landsch Tooneel zon overgaan, zal, na de ernstige ziekte van welke hij thans weer hersteld is, het tooneel verlaten. Verliest het Ned. Tooneel in hem een goede jeugdige kracht, deze zal ten goede komen aan het tooneelgezelschap van den heer W. van Zuijlen, waarvan hij als secretaris zal optreden. In de personeele belasting zijn 566.000 Neder landers aangeslagen, d. i. dus 1/7 der bevolking. Zeeland staat bovenaandaar is 18 pet. der be volking aangeslagen. Dan volgt Groningen met 17 pet.; vervolgens de overige provinciën, allen ongeveer gelijk, ad 15 pet. en dan eensklaps Limburg met slechts 9 pet. Het Rott. Nbl. verhaalt dat twee leeraren bij het middelbaar onderwijs, „in eene plaats nabij Rotterdam gelegen," op de school, ten overstaan hunner leerlingen, handgemeen geraakt zijn en elkander zóo toegetakeld hebben, dat een hunner gedurende eenige dagen ongeschikt is geweest om zijne lessen te geven. Wanneer dit bericht juist is, dan mogen beide leeraren wel spoedig gedegradeerd worden tot leerlingen ïd de laagste klasse eener „school van algemeene beschaving." De Noord- en Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij zal Maandag 16 dezer haren dienst openen tusschen Leiden en Hillegom. De proef ritten hebben bewezen, dat de weg, de bruggen enz. zich in zeer goeden staat bevinden. Voor loopig zullen dagelijks 4 treinen van Leiden tot Hillegom en 4 van Hillegom naar Leiden loopen. Zoodra het gedeelte Hillegom—Haarlem, waar aan de laatste hand wordt gelegd, gereed ia, zal het aantal treinen aanmerkelijk worden uitgebreid, en zal er dan minstens om de twee uren gele genheid bestaan om van Leiden naar Haarlem en omgekeerd te rijden. Na aftrek van alle non-valeurs op de lijst der niet school gaande kinderen, kan men veilig zeg gen, dat er in de stad Rotterdam omstreeks 2000 kinderen tusschen 6- en 12jarigen leeftijd gevonden worden, die niet school gaan. Dat er onder dat cijfer ook zeer veel onwillekeurig schoolverzuim schuilt, blijkt uit de driemaande- lijksche staten van aanvragen tot plaatsing op de openbare scholen voor lager onderwijs. Uit die staten toch blijkt, dat op deze 22 scholen geza menlijk aan 230 aanvragen tot plaatsing wegens gebrek aan ruimte niet is knnnen voldaan worden. En dan zijn er nog die zeggen dat er te veel geld voor het openbaar onderwijs besteed wordt! (JV. B. Ct.) De gemeenteraad van Den Haag heeft, na ver werping van een voorstel van den heer Van der Gon Netscher, tot geheele vernieuwing van het stadhuis aldaar, met behoud van het bestaande, het voorstel aangenomen van den heer De Jonge, strekkende tot het verleenen van een crediet van f 12,000 voor een uitwendige restauratie van het raadhuis, op den voet van het rapport der door den raad benoemde commissie, maar met uitzon dering dat de gevels niet worden afgebroken. Het mond- en klauwzeer onder het vee heeft zich in Noord-Brabant vertoond in de gemeenten Nistelrode en Heusden. In eerstgenoemde gemeente is de ziekte vermoedelijk ontstaan door aankoop van eene vaars, afkomstig uit de omstreken van Zwolle, en komt zij voor op 2 stallen, terwijl te Heusden éen koppel is aangetast. In 1882 eindigt de concessie, te Hoorn verleend aan de Ned. gasverlichting en verwarmingsmaat schappij. Die maatschappij beeft thans verlenging van het contract aangevraagd met 20 jaren; de gasprijs zou van 16 op 11 cent gebracht en de kosten der straatverlichting 4000) met 20 pet. verminderd worden. Do gemeenteraad heeft het voorstel echter niet aangenomen en zal.de gas- fabricatie voor rekening der gemeente nemen. De te Leeuwarden gevestigde coöperatieve handelsdrukkerij heeft ook in 1880 gunstig ge werkt. Behalve dat aan de aandeelhouders een behoorlijk dividend kon worden uitgekeerd, kwam aan de gezellen een aandeel in de winst ten goede van f 1435, of 28 pet. van het door hen verdiende arbeidsloon. gezantschappen. Benoemd tot minister-resi dent in Japan J. J. van der Pot. (Zie laatste ber. van gisteren.) posterijen. Benoemd tot commies der poste rpen 4e kl. P. J. Th. Coolbaas en jhr. L. J. A. van Spengler, thans surnumerairs der posterijen. geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht dc gewezen off. van gez. 2e kl. van het leger in Ned. Indië, dr. M. Rutgers van der Loeff, arts, onder stilstand van het hem als zoodanig toegekend pensioen. Te Amsterdam wordt eerstdaags, onder leiding van den heer J, Stam, de bandwerkschool (d. U de school voor hetgeen tot dusver huisvlijt genoemd werd) geopend, welke door het Nut en Volksonderwijs aldaar is opgericht. Zij heeft ruimte voor 36 kinderen vaD 9 tot 14 jaren, die 2 uren per week onderricht zullen ontvangen, gedurende eenige avonden kosteloos, op andere tegen betaling van eenig schoolgeld. Aan de school zullen een kartonwerker, een man denmaker en een schrijnwerker verbonden worden. Het onderwijs zal loopen over de beginselen der vormleer, het teekenen, vlechten, matten maken, manden maken, cartonwerken, boekbinden, zagen, inleggen en houtsnijden. Op de jongste vergadering van het onder wij zersgezelsehap in het arrondissement Middel burg is het leerplan voor de lagere scholen in het arrondissement vastgesteld, dat door eene commissie van zes onderwijzers ontworpen is en eerlang algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Op de voordracht voor leerares in het handteekenen, aan de burgerschool voor meisjes te Leiden zijn geplaatst: mej. M. Tonnet, te Har derwijk, en mej. L. C. van der Keilen, leerares te Middelburg. Yliggingen 11 Mei. Met 87 tegen 44 stemmen (van 700 stemgerechtigden) is gisteren beslist dat het benoemen van predikanten en kerkeraadsleden der N. H. gemeente, even als tot dusverre, gedurende de eerstvolgende tien jaren zal plaats hebben door den kerkeraad. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 10 Mei jl. zijn veroordeeld W. C. B., J. J. L. en N. U., te Middelburg, wegens openbare dronkenschap aldaar, ieder in eenebuete van f 3 of een dag gevangenisstraf; J. T. de K., te Middelburg, wegens als voren, tweemaal gepleegd, in twee boeten van f 3 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete; A. B., te Gapinge, wegens als voren, na binnen het laatste jaar voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, in eene boete van f 6 of drie dagen gevangenisstraf; J. H. K. en G. K., te Domburg, wegens open bare dronkenschap aldaar, na gedurende het laatste jaar voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, ieder in eeue boete van f 10 of drie dagen gevangenisstraf en in een gevangenisstraf van drip dagen; J. S., te Vlissingen, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, bij herhaling gepleegd, in eene boete van f 5.50 of een dag gevangenis straf en in eene gevangenisstraf van vijf dagen; A. de K., te Middelburg, wegens het als voer man niet bestendig verblijven bij zijn paard in staat om het te besturen en te geleiden, in de gemeente Veere, in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. G. de K., vrouw van J. de W., te Vlissingen, wegens 1° het niet binnen drie dagen na de oprichting van een tapperij te Vlissingen daarvan kennis geven aan den commissaris van politie; 2° wegens bet als tapper op twee onderscheidene tijdstippen schenken van sterken drank aan in zijne tapperij zich bevindende, in kennelijk beschonken toestand verkeerende personen, in drie boeten vatt 3 en 3° wegens het als tapper geen licht branden na een uur na zonsondergang, boven de voornaamste deur zijner woning, in eene boete van f 2.50 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. Gisteren stonden voor de rechtbank^alhier terecht een aantal te Ter Neuzen wonende kin deren van 10 tot 14 jaren, beklaagd van op verschillende tijdstippen, ten nadeele van den steenkolenkoopman S., te Ter Neuzen, op het statiocsterrein aldaar steenkolen ontvreemd té hebben. Ofschoon de beklaagden meest allen slechts zeer kleine hoeveelheden ontvreemdden, ondervond de eigenaar tooh veel nadeel van dit z. g. n. kolenrapen, dewijl een aantal kinderen dit werk tweemaal daags bij de hand namen en hem zoodoende een verlies van 40 a 50000 kilogrammen steenkolen 's jaars bezorgden. Het O. M. requireerde tegen de beklaagden gevangenisstraf van drie dagen, met uitzondering van een, waarvoor het vrijspraak meende te moe ten eisehen. Tegen den vader van een der kinderen,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1