N«. 110 Ü24e Jaargang. 1881. W oensdag 11 Mei. SCHUTTERIJ. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per o/m. franco f 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentién: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 10 Mei. De Amendementen op de Drankwet. MIDDELBURGSGHE COIR ANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend 1» dat de commissie uit het gemeentebestuur, ingevolge artikel 15 der wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17), belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, ■welke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst bij de schutterij zijn ingebracht, hare eerste gewone jaarlij ksche zitting zal houden Woensdag den 25 Mei a., des vooi middags te 10 uur, ter beoor deeling in hoeverre de redenen, waarom in het voorgaande jaar voorwaardelijke vrijstelling is verleend, bij voortduring gekimde zijn; 2° dat de belanghebbende personen, voor zoo verre zulks niet alreeds door hen is geschied, de schriftelijke bewijzen omtrent de redenen, welke zij voor hunne vrijstelling kunnen aanvoeren, alsnog vóór den 25 dezer ter gemeente-secretarie kunnen overleggen 3° dat zij, die mochten verzuimen op het be paalde tijdstip voor de commissie van onderzoek xe verschijnen, zullen worden gerekend geene redenen van vrijstelling te hebben en, voor zoo verre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben en niet vallen in de termen van art. 3 a, b, c, l en m en in art. 4 der wet, bij de schutterij znllen worden ingelijfd, totdat zij in een volgend jaar hunne reclames op den aange wezen voet zuilen doen gelden. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 9 Mei 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBREJLlTSEN VAN RITTHEM, L.-B. De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. De spraakverwarring met de op de drankwet ingediende amendementen der heeren De Jonge en De Jong, waarover wij gisteren aan den voet van ons kamer-telegram klaagden, zou voorkomen worden indien het bij ons te lande, even als in Frankrijk, gewoonte was de kamerleden van denzelfden naam van elkander te onderscheiden door bijvoeging van hun kiesdistrict. Voor 't oogenblik geven de verslagen der groote bladen ons niet veel meer licht en wij kannen nit het medegedeelde omtrent de rede van den heer Donner nog niet opmaken, of deze zijne stem vóór het wetsontwerp afhankelijk maakt van de aanneming der amendementen van zijn geest verwant, dan wel van die welke door den afge vaardigde nit Hoorn zijn voorgesteld. Dit maakt een aanmerkelijk verschil. De heer De Jonge stelt verbeteringen voor, in dezelfde rich ting als die van het wetsontwerp. De heer De Jong tast een der hoofdbeginselen van het ont werp aan, door de beperking van het aantal tapperijen eruit te doen vervallen. Letten wij op de bezwareD, die de heer Donner opperde tegen de „beperking der persoonlijke vrijheid" en tegen de „ontzetting van den eigendom", dan lijkt het alsof alleen het destructieve amende ment-De Jong hem zal kunnen bevredigen. Maar de verslaggever van het Vaderland, die hem heeft hooren spreken, twijfelt toch aan zijne bedoeling. Geen wonder indien zij ons dus Diet duidelijk is. Wat hiervan zij, er is uit de discussie van gis teren reeds gebleken dat het amendement-De Jong, waardoor het stelsel van het wetsontwerp wordt omver geworpen, in de kamer niet zonder voor standers zal zijn. Liberalen, katholieken en een anti-revolutionair vroegen in koor om „ingrij pende" verbeteringen. „Ingrijpend" nu is, van de ingediende amendementen, alleen dat van den heer De Jong. Het voorstel van den heer Lohman (zie ons n* van gisteren) staat daarentegen weder op den bodem van het wetsontwerp. Hij wil de beper king van het aantal drankneringen (art. 2) en de redenen waarom de vergunning mag worden ge weigerd, onveranderd laten. Maar ter voorkoming van willekeur wil hij, dat wanneer er meer aan vragers om vergunningen zijn dan er volgens het bevolkingscijfer in de gemeente mogen worden toegelaten, de vergunning verleend zal worden aan hen die, bjj inschrijving in gesloten omslag daarvoor de hoogste betaling aanbieden. Pit voontel ruimt het bezwaar tegen mogelijke willekeur inderdaad nit den weg. Of het systeem van verpachting, dat aldus ingevoerd zon worden, in alle opzichten aanbeveling verdient, durven wij niet beslissen. Zeker kan dit amendement echter niet als tegen het ontwerp gericht, beschouwd worden. Evenmin beschouwen wij als zoodanig de wij ziging, door den heer Lohman in den considerans voorgesteld. Wel betreft dit een gewichtig be ginsel: de vraag of de staat, optredende als bestrijder van het drankmisbruik, de taak van zedemeester op zich neemt en of hij daartoe al dan niet bevoegd is. Maar wanneer er een redelijk goede wet tot beperking van het aantal drankneringen te krijgen is, znllen wij ons over den inhoud van den considerans niet moeilijk maken. Dit offer op het altaar van het gemeen overleg met de anti-revolutionaire, of andere anti-liberale voorstanders der wet, zouden wij wel willen brengen. „Opbouwend" in tegenstelling van het af brekende amendement-De Jong, mag ook dat van den heer Van der Kaaij genoemd worden. Dit heeft ten doel het voorgestelde artikel 1, waarin van drankverkoop „in het klein", dat is tot hoeveel heden „van minder dan 2 liter", gesproken wordt, aldus te lezen: /■Hij die het beroep van tapper van sterken drank wil uitoefenen, vraagt, behoudens de uitzonderingen in art. 15 vernield, daartoe vooraf vergunning van burgemeester en wethouders der gemeente binnen welke hij dit wenscbt te doen. «Onder uitoefening van bet beroep van tapper van sterken drank wordt verstaan het zetten of doen zetten van gelagen en het schenken of doen schenken van sterken drank als bedrijf. «Het verzoekschrift om vergunning bevat eene nauw keurige opgave van de localiteiten waar men het beroep van tapper van sterken drank wil uitoefenen, en van de namen, voornamen, ambten, beroepen, en bedrijven, zoowel van den verzoeker als van de bewoners, boven den leeftijd van zestien jaren, en van de kadastrale perceelen waarin zich de opgegeven localiteiten bevinden." Dit artikel lijkt inderdaad beter en nauwkeu riger gesteld dan het door de regeering voorge- dragene. Er zijn dus verbeteringen genoeg voorgesteld. Als de doetoren nn met hnn allen den patiënt niet dood maken, dan is er misschien nog kans dat hij de aanvallen zijner openlijke of bedekte vijanden te boven komt. De statuten van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de ambachtsschool te Mid delburg, goedgekeurd bij kon. besluit van 21 Maart 1881, zijn eerst heden voor openbaarheid vatbaar. Haar doel is: jongelieden, die daartoe lust en geschiktheid hebben, op te leiden tot bekwame au bachtslieden. Hare inkomsten bestaan uit: giften; contribu- tiën van leden (minstens f 5), begunstigers (min stens f 100 in eens of f 25 'sjaars), of belangstel lenden (minstens f 1)subsidiën van rijk, provin cie of gemeenten: schenkingen, legaten enz. en schoolgelden. Haar beBtuur bestaat nit 11 leden, waaronder 3 leden van de Mij. van Nijverheid, éen lid van het Nut, éen lid van de Vereen, t. b. v. fair. en handw. nijverheid, éen lid van den gemeenteraad, éen leeraar van de burger-avondschool, éen diri- geerend lid van de teeken-academie en 3 eden die eenig ambacht uitoefenen of daarmede in be trekking staan. Het onderwijs aan de ambachtsschool omvat: lo de kennis en het gebruik van werktuigen, gereedschappen én bouwmaterialen, het verstaan van de technische uitdrukkingen by de ambachten in gebruik en het verband tusschen de ambachten onderling 2o het practisch beoetenen van verschillende ambachten. 3o het teekenen naar de natuur, hand- en orna ment-teekenen, rechtlijnig en constructie-teekenen. Het schooljaar loopt van 1 Jan. tot uit0 Decem ber de leertijd duurt 3 jarenhet examen heeft plaats in November en gaat, zoo mogelijk, ge paard met prqzen in den vorm van gereedschap pen of boeken. De door de leerlingen vervaardigde voorwerpen zijn het eigendom der vereeniging. Op de school zal geen werk worden verricht voor particulieren, maar alleen hetgeen haar wordt besteld door werkbazen, bij Voorkeur door hen die leden der vereeniging zijn. Het aantal leerlingen wordt geregeld naar de plaatsruimte. Alleen diegenen worden als leer lingen aangenomen, die 13 tot 16 jaren oud en op de burger-avondschool zijn toegelaten. De aanneming heeft plaats in Juni en December. Het schoolgeld bedraagt f 5 's jaars, doch het bestuur mag vrijstelling verleenen. Bij het verlaten der school na voleindigden leertijd wordt, bij vol doende bekwaamheid, aan de leerlingen een di ploma uitgereikt. Het bestuur bevordert zooveel mogelijk hun plaatsing op goede werkwinkels, terwijl hnn, bij goed oppassen, de belangstelling der vereeniging verzekerd blijft. Een directeur-onderwijzer staat aan 't hoofd van het onderwijzend personeel, in overleg met wien jaariyks door het bestuur een programma van onderwijs wordt vastgesteld. Dit moet ver band honden tot het onderwijs op de burger avondschool. Deze zijn de belangrijkste bepalingen der sta tuten. Het beschermheerschap der vereeniging is opge dragen aan den commissaris des koniugs in Zeeland, haar eere voorzitterschap aan den burgemeester van Middelburg. Beideheeren hebben de hun aangeboden opdracht welwillend aanvaard. Het bestuur bestaat, voor het eerste jaar, uit de com missie van oprichting, zijnde de heeren J. H. de Fremery, voorzitter, J. C. Lantsheer, secretaris, W. A. graaf van Lijnden, penningmeester, dr. G. van Hennekeler, dr. J. J. Couvée, P. M. de Ligny, G. J. Will, J. J. Worrell en P. Ragnt, leden. In de buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland, welke den 24en Mei a. zal worden geopend, zullen de volgende voorstellen van gedeputeerde staten worden behandeld: lo tot het verleenen van subsidie aan de ondernemers van de stoomtramwegen Breskens Maldeghem en HulstWalzoorden 2o tot conversie van een gedeelte der provin- cieale schulden 3o tot vaststelling van een reglement op de tramwegen in Zeeland. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de stem briefjes, ter verkiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal in de hoofdkiesdistrieten Middelburg, Goes, Zierikzee en Do'ikum, op 14 Juni a. in te leveren, zullen geopend worden op 16 Juni d. a. v. De tentoonstelling van kunsten nijverheid werd heden bezocht door 133 personen. Als een nieuwigheid op de tentoonstelling zal morgen te zien zijn een monsterblok Noorsch zoetwaterijs, nit de lading hier onlangs aange voerd door de heeren Den Bouwmeester, Borsins en van der Leijé. Het blok is ongeveer een meter in bet vierkant groot en weegt meer dan 200 kilogram.- Op de verdienste van dit Noorsch ys, vooral voor de zuivelbereiding, wezen wy reeds enkele dagen geleden. '8 Gravenpolder, 9 Mei. Heden namiddag te 6 uren, werd alhier eene vergadering gehouden van de afdeelicg westelijk gedeelte van Zuid- Beveland der Centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Goes, ter bespreking van de candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer, in de plaats van het aftredend lid den heer Bredius. De heer Bredius werd met algemeene stemmen voorloopig als candidaat herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering der kiesvereeniging werden benoemd de heeren J. J. van Weel, te Wolfaartsdijk, J. Ris- seeuw, te 's Gravenpolder en J. Welleman, te Hoedekenskerke. De heer M. de Jonge jr., secretaris der kiesver eeniging Voor Nederland en Oranje, te Goes, maakt in het Zuiden bekend en verzoekt alle bladen over te nemen, „dat de heerjhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, de caiididatuur aange nomen en verklaard heeft: anti-revolutionair te zijB, het programma der anti-revolutionaire kies vereeniging in hoofdzaak te aanvaarden, en, ge kozen zijnde, zich te znllen aansluiten by de anti-revolutionaire kamerleden. Van welke yer- klaring de bewijzen bij het bestuur der kiesver eeniging berusten." Zondag had te Antwerpen in de groote zaal van de Harmonie de plechtige uitreiking plaats der prijzen, toegekend aan die kweekeliugen van de Koninklijke Academie der schoons kunsten aldaar, die bg den onlangs gehouden wedstrijd tot de eersten hunner afdeeling waren geproclameerd. Onder de bekroonden behoorde onze jeugdige stadgenoot W. N. Hendrikse, sedert October 11. kweekeüng aan genoemde academie, die uit ban den van een der schepenen van Antwerpen een zilveren medaille en een lauwerkrans ontving. De kommandant Van Broekhuijzen, verzoekt de N. Eott. ct., door middel der duirenpost, be kend te maken, dat de brieven voor da Willem Barents den len en 2en Maandag in Juni moeten verzonden worden, willen ze tydig in Vardo (Noorwegen) ontvangen worden. Door bemiddeling van de Postduivenvereeniging Pro Patria te Rotterdam zijn namelijk eenige postduiven mee in zee gegaan. Mei; die duiven is van den kommandant o. a. het volgende be richt ontvangen (de eerste duif arriveerde te Rotterdam te 4 uren 12 m.) „Aan boord Willem Barents in de Noordzee 8 Mei 1881, opN.B. 52° 59' O.L. 4° 9*5. 34 Eng. mijlen van IJmuiden. „De duiven losgelaten te 12.30 precies Am- sterd. tijd. „Officieren en equipage zenden hunne groeten aan geliefden, vrienden en betrekkingen.. „Het is prachtig mooi weer, de wind flauw nit het noorden." Op eene te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur van Het Meialen kruis is besloten de lierinneriog aan de dagen van 1830/31 te Amsterdam feestelijk te herdenken op 12 Sep tember a., den dag waarop voor 50 jaren door wijlen koning Willem I het besluit werd getee- kend van de instelling Het Metalen Kruis. Van wege Z. K. H. prins Frederik is bij het bestuur der 6e afd. van de Mij. van Landbouw enz. eene som van f 100 ontvangen als blijk van belangstelling in de tentoonstelling op 68 Sep tember a. te Bergen op Zoom te houden. Donderdag avond a. vergadert de Amsterdam- sche kiezersvereeniging Burgerplicht, ter bespre king van de vraag: „Welke moet onze gedragslijn zijn bij de aanstaande verkiezing voor de tweede kamer der staten-generaal?" Men verzekert dat de Indische regeering het voornemen heeft om voorstellen te doen tot ver hooging van traktementen bij de rechterlijke macht daar te lande met 25 of 30 pet. Volgens een rapport van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden van 19 Maart kwam in den politieken toestand van Groot-Atjeh ge durende de atgeloopen week geen verandering; berichten nopens verstoring van orde en rust werden door het bestuur niet vernomen. Als een aanhangsel op het bericht omtrent 's ko« nings verblijf te Amsterdam, gisteren door ons aan 'f Handelsblad ontleend, verdient nog het volgend uitknipsel uit het Nieuws van den Dag onze aandacht. „De Zondagochtend was, als gewoonlijk, be stemd om de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bij te wonen. Reeds te halt negen maakte men, zoowel aan den hoofd- als andere ingangen, queue en stormden dichte drommen bij het openen der deuren naar binnen. Aan den ingang werden HH. MM. door het kerkbestuur ontvangen, waarna zij de voor hen bestemde zitplaatsen innamen. Ds. J. Brummelkamp, onder wiens leiding deze godsdienstoefening plaats bad, had tot onderwerp zqner toespraak gekozen Openbaring 2: 17. „Of die toespraak stichtelijk was? Zelfs in de onmiddellijke nabijheid van deu preekstoel was het ten eenenmale onmogelijk er een klank, laat staan een woord van op te vangen, zoo verdoof den het gegons en gemompel der opeengepakte menschenmassa elk ander geluid. „Te elf uren was de dienst geëindigd. Teri

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1