N®. 109. 1881. Dinsdag 10 Mei. 124e Jaargaiij Gemengde Belichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3|m. franco f 5,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. JAARMARKT. Middelburg, 9 Mei. Sluis, 7 Mei. Bij de opening der stembus voor de verkiezing van een lid van den gemeen teraad bleek heden, dat van de 65 nitgebrachte geldige stemmen, de heer J. Lansen Croin er 19, de heer Joh. Sanders er 18 op zich vereenigd had en de overige over verschillende personen ver deeld waren. Tusschen de twee genoemde candi- daten moet dus herstemming plaats hebben. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en ïeger, COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat de jaarmarkt in die gemeente, zoo geen buitengewone omstandigheden zulks verhinderen, dit jaar zal aanvangen den 25 Juli en eindigen den 6 Augustus daaraanvolgende, terwijl de loting van standplaatsen zal geschieden Maandag den 18 Juli te voren, des voormiddags te 10 uren, waartoe de belanghebbenden zich voor dien tijd bij den marktmeester zullen moeten aanmelden. Aan straatmuziekanten zal eerst Maandag den 1 Augustus vergunning gegeven worden tot uitoefening van hun bedrijf. Middelburg, den 6 Mei 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De sec taris, Gr. N. DE STOPPELAAR. Aan de tentoonstelling van kunst en nijverheid in het Schuttershof alhier werd gisteren een buiten gewoon druk bezoek gebracht. Niet minder dan 1437 personen maakten van de gelegenheid om voor 10 cent de tentoonstelling te bezichtigen gebruik, terwijl 316 tegen eene entrée van 25 cent werden toegelaten. Bovendien bezochten 60 inzenders en 44 houders van doorloopende kaarten de tentoonstelling. Heden was het aantal bezoekers 138. Cioes. 9 Mei. Een dertigtal leerlingen der hoogere burgerschool hebben het uitstapje naar Antwerpen, waartoe het plan van dr. Kiehl was uitgegaan en waaraan drie zijner mede-leeraren deelnamen, medegemaakt. Verschillende merkwaardigheden te Antwerpen werden bezichtigd, zooals het stadhuis, de beurs, de St. Pauls-kerk. De great attraction was echter voor de jongelui de diergaardezulk een aan schouwelijk onderricht in zoölogie mag met recht nuttig en aangenaam heeten. Ten slotte werd het museum van natuurlijke geschiedenis bezocht. In de vroolijkste stemming kwam het gezelschap met den laatsten trein thuis. Dank, namens de jongelui, aan de heeren, die hun dit genoegen hebben bezorgd! In de commissie tot beoordeeling van het aan hangig ontwerp tot wijziging der gemeente-grens scheiding zijn als leden benoemd de heeren J. F. Hennequin, J. Lansen Croin, A. Beun, K. F. Koksma, J. de Die, J. Sanders en J. C. M. Blankert. {Zie laatste her. in ons vorig nommer.) Op de Vrijdag te Utrecht gehouden vergadering van „deputaten" der antirevolutionaire kiesveree- niging, is o. a. medegedeeld dat het centraal- comitè eene commissie benoemd heeft, met verzoek om voorlichting over de vraag, in welken zin de herziening der grondwet zon dienen tot stand te komen, waarin benoemd zijn de heeren prof. De Geer van Jutphaas, prof. Gratama, prof. Fabius, jhr. mr. De Savornin Lohman, mr. Van der Hoop van Slochteren en mr. Eeuebenius. Generaal Van der Heyden wordt in het begin van Juli in Nederland terug verwacht. Ieder herinnert zich nog de geestdrift, die zijne kloeke daden hier te lande verwekten en de plannen, die er gevorind zijn om de nationale dankbaarheid aan generaal Van der Heyden te betoonen. Men inag verwachten, dat die geestdrift niet is bekoeld en do dankbaarheid nog even krachtig spreken zal als bij de eerste opwelling. Moge daarvan de ontvangst van generaal Van der Heyden getuigen en laten niet wederom politieke geschillen oorzaak wezen van verdeeldheid by de betuiging van datgene, waaromtrent allen het eens zijn dat Van der Heyden een einde maakte aan den oorlog met Atjeh en dat hij met roem en eer zich van zijne moeielijke taak heeft gekweten. Arnhct.) Aan het Handelsblad ontleenen wij omtrent het verblijf van den koning en de koningiu te Am sterdam de volgende bijzonderheden: Zaterdag morgen te 9.15 reed H. M. de Koningin uit om nogmaals een bezoek te brengen aan het Trippenhuis, thans voornamelijk om in bet pren tenkabinet de etsen van Rembrandt in oogenschouw te nemen. Daarna reed H. Mgekleed in een eenvoudig crème-wandeltoilet, met blauw onder kleed en met dezelfde kleur afgezet, naar het paleis terug. Even voor half elf reden de koning en de koningin langs den Oosterdoksdijk naar de brug die aan deze zijde naar de Handelskade leidt. Bij den burgemeester voegden zich aan de brug de wethouders Bergsma en De Koning, benevens de stads-ingenieur VanNiftrik, en onder hun geleide wandelden HH. MM. naar den kop van de Han delskade, tot bij de groote stoomkraan. Links lag de Willem Barents, gereed om naar de Noordpoolstreken te vertrekken. Rechts op stroom, lagen de instructievaartuigen, evenals alle schepen in de haven en in de dokken met vlaggen gesierd. De jongens van de Castor en de Pollux stonden in het want, het geschut dier vaartuigeu loste het koninklijk saluut. Tegen de Handelskade aan lag de pas uit Indië terug gekeerde driemaster Alblasserdam, met volle zeilen. Op het water de grootste bedrijvigheid. De havenbootjes druk bemand, de vele kleinere vaartuigen, de jollen en vletten, de sleepbootjes; het was een schilderachtig tooneel. De teekeningen en plannen voor de kade werden aan HH. MM. voorgelegd en verklaard. De groote stoomkraan werd in beweging gebracht, en een 10 of 12 duizend kilogram wegende romp van een locomotief uit het water gehescheu en op de kade nsdergevleid. Geen hulp van mannenhanden was daar bq noodig. Terwijl HH, MM. dit in oogenschouw namen, werd hun aandacht gevestigd op een naderend mailstoomsebjp. 't Was de Voorwaarts die over het IJ stoomde met bestemming naar Java. De vlaggen gaven het koninklijk saluut, de bemanning en de passagiers riepen luide hoezee en terwijl het schip zich statig verwijderde, hoorde men uit de verte van boord het Lang zal hij leven weerklinken. Een oogenblik later vertrok de Willem Barents. Ook hier het saluut, evenals straks door HH. MM. minzaam beantwoord. De Voorwaarts naar het Oostende Willem Barents naar de Noordpool! Voorwaar men had de vorsteiyke personen geen aangenamer en belangwekkender tooneel te aanschouwen kunnen geven. Tegen het middaguur waren HH. MM. weder ten paleize, na overal, niet in het minst in de volkrijke buurten van de Scbippersgracht en de Joden breestraat, door een talrijke menigte met gejuich te zgn begroet. Te een uur reden de koning en de koningin naar het Blindeninstituut waar hun het onderricht, de werkzaamheden en de uitspanningen der blinden in bijzonderheden werden vertoond. Te half drie kwamen zij in het paleis terug. Onmiddeliyk daarna reed de koningin weder uit en bracht toen alleen een kortstondig bezoek aan de Nieuwe Kerk. Des avonds bezoek aan den stadsschouwburg. Vrijdag dineerden ten hove de ministers, Zater dag waren de leden der verschillende rechtscol leges 's konings gasten. In de Nieuwe Kerk heeft ds. Brummelkamp Zondag de predikbeurt vervuld. Met het kleine prinsesje werden weder rgtoeren gemaakt. Gisteren middag te éen uur is het koninklijk echtpaar naar Het Loo vertrokken. De heer D. Hirsch, directeur der inrichting voor doofstommen te Rotterdam en als zoodanig de invoerder, in Nederland, der thans overal gevolgd wordende Duitsche methode van onderwijs, heeft gisteren den dag gevierd waarop hij zich voor 50 jaren aan zijn tegenwoordig vak wijdde te Müntz, eene plaats in de Pruisische Rynprovincie. Later opende hij eene deofetommenschool te Aken en in 1853 werd hg geplaatst aan 't hoofd der toen op gerichte schooi te Rotterdam. Burg. en weth. van Rotterdam en vele andere belangstellenden kwamen den verdienstelijken man, wiens talenten en karakter ook in 't bui tenland veel waardeering vinden, bg deze gelegen heid geluk wenschen. Namens het onderwijzend personeel werd hem een lauwerkrans aangeboden van levend lauwergroen met zilveren en gouden korenaren, omstrengeld met smalle wit zijden banden, met inscripties. Door burg. en weth. van Amerongen zijn afge kondigd verbodsbepalingen omtrent het arbeiden van kinderen beneden 12jarigen leeftgd. Uitge sloten van het verbod van arbeid voor alle kin deren beneden dien leeftgd, is alleen het arbeiden op het veld gedurende de maanden Augustus en September, of het verrichten van persoon- lgke of huiselgke diensten vóór 9 uren 's voor middags en na 4 uren 's avonds, en van veldarbeid na laatstgenoemd uur. Overtreders worden gestraft met eene geldboete en eene gevangenisstraf. Het eerste jaar is het verbod slechts toepasselgk op kinderen beneden 10, het daaropvolgende jaar slechts op kinderen beneden lljarigen leeftgd. De adjunct-inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Brabant en Limburg brengt ter kennis, dat zich, blijkens ingekomen ambts berichten, de pokziekte voordoet in verschillende nabg de Zuid-Limburgsche grenzen gelegen Bel gische gemeenten: Flémalle-Haute, Flémalle- Grande, Hermalle-Sous, Argenteau, Antheii, Herstal, Vinalmont, Warzonl, AnxAweris, Huy, Stemberg Verviers en Riemst. Reeds is de pokziekte uit een der gemeenten, alwaar zij epidemisch heerscht, overgebracht naar eene der Limburgsche gemeenten, waar zg zich echter, door de naleving der bg de wet voorge schreven maatregelen, niet heeft uitgebreid. De geneeskundige raad van Frankrijk, samen gesteld uit de voornaamste geneesheeren, heeft voor weinige dagen met nagenoeg algemeene stemmen zijn ingenomenheid verklaard met het ontwerp, bij de kamer aanhangig, om de verplichte inenting in te voeren. Geen enkele stem verhief zich tegen de wenschelijkheid der inenting. De audiëntie van den minister van fmanciöa zal aanstaanden Donderdag, den 12en Mei, niet plaats hebben. Te beginnen met Vrijdag 20 dezer zal de ver zending uit Nederland over Brindisi van de brievenmalen voor N. O. Indie geschieden des Vrijdags om de 14 dagen met den trein welke te 5.5 's avonds uit Amsterdam, te 6.21 's avonds uit 'sGravenhage en te 6.55 's avonds uit Rotterdam vertrekt, in plaats van, zoo als thans, met den trein van 7.25, 8.42 en 9.18 's morgens uit de genoemde plaatsen. Bij de firma P. Gouda Quint te Arnhem is weder een nieuw deel van Alexander v. H's werken verschenen. Het is het zesde deel en bevat 52 platen, zijnde behalve de herdruk der vroeger uitgegeven bundels: Op het IJs Is 't waar of niet en In den rook des tijde, twintig nieuwe teekeningen. De verzameling dezer werken begint langza merhand een eerbiedwaardigen omvang aan te nemen. Het voortdurend succes der uitgave be wijst hoezeer A. v. H. op den duur bg het. publiek als teekenaar, denker eu moralist geliefd blijft. Van Flor alia, de reeks aardige handboekjes voor de kennis en het kweeken van lievelings bloemen, is mede een 6e deeltje verschenen. Het is De hyacint, even als de vorige deeltjes door de geoefende hand van den heer H. Witte bewerkt. Eindelijk ontvingen wij ook weder een vervolg deel op de Werken van Sleeckx (nitgave A. Hoste, te Gent). Het bevat vier zyner dramatische werken, zijnde de tooneelspelen Grétry. De Suikeroom. Meester en knecht, benevens een spreekwoord" {proverbe noemen de Fran«chen deze soort van stukjes, doch onze Vlaamsche schrijver verbollandscht bet) onder den titel Zoo de ouden mongen, piepen de jongen. leger. Uit den militairen dienst ontslagen de 2e luit. T. E. Kersting, van het 8e reg. inf. en aan hem tot levensonderhond, voor den tgd van vier jaren, een tijdelijke onderstand toegekend van f 200 's jaars. hinisterieele departementen. Op VerZOök, eervol ontslag verleend aan jhr. mr. W. Th. C. van Doorn als adj .-commies bg het dep. van waterstaat enz. Door de leden van de vereeniging tot het op richten en in stand houden eener middelbare school voor meisjes te Amsterdam (tegen een hooger leergeld dan de bestaande H. B. S.) is uit een 60 tal candidaten tot directeur gekozen de heer W. Middelveld Vierssen. De dag van opening blijft op 1 Septembe- bepaald. Vllssingen, 9 Mei. De heer J. MontagBe, beroepen predikant bij de N. H. gemeente alhier, werd gisteren morgen bevestigd door ds. J. H. Geselschap met eene rede naar aanleiding van Rom. 1015&. Des avonds hield de bevestigde zgne intréerede waartoe hij tot tekst gekozen had 1 Thessal. 525J *Zaamslag, 7 Mei. Bg de heden plaats gehad hebbende stemming, is het beroepen van predi kanten en het benoemen van ouderlingen en dia kenen, bij voortduring opgedragen aan den ker- keraad. De luit. t/z. Ie kl. E. Kempe, nit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De luits. t/z. 2e kl. P. S. R. Wolterbeek en J. M. P. Kluit worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Meer dan eenig ander gedenkteeken te 'sGravenahge staat Spinoza's beeld aan de bal dadigheid van kwaadwilligen bloot; zelden toch is het geheel vrg van steenen en vuilnis, terwgl het dezer dagen bgna geheel ontoonbaar was door daartegen geworpen stukken kalk. Onlangs is het gelukt van de ijsbloemen, of, zooals zij meestal genoemd worden, bloemen op de glazen, gebruik te maken om er door middel van de galvanoplastiek stoffen mede te bedrukken; dat wil zeggen: ze, na devereischte retouches, op drukrollen over te brengen en zoo die fraaie arabesken op stoffen af te drukken. Het uitspanningsoord Tivoli te Utrecht gaat eene reorganisatie te gemoet, waardoor het bestuur het hoopt te maken tot het vereenigingspunt van allen, die uitgaan en zich amuseeren willen. Alle uitsluiting is opgeheven; ieder die wil, kan lid worden. De abonnementsprijs is voor een gezin f 25, voor een eenig persoon ƒ15, voor ongehuwde officieren en studenten f 10. Daarvoor heeft men 45 matinóes en 45 soirées des Zondags, 40 con certen in de week, 4 kinderfeesten en tweemaal vuurwerk. In 't geheel dus 136 maal. Volgens een plan, op een prijsvraag door den heer C. Springer te Amsterdam gemaakt en aan den beer Van Lunteren ter uitvoering toever trouwd, wordt ook de aanleg vernieuwd. Dë zandvlakte voor 't concertgebouw is vervallen. Een groot bloemperk wordt in 't midden gesteld; rondom is een dubbele rg, meest kastanjebooinen, geplant. Een achttal groote lustres zullen het bloemperk omringen. Een breede ingang is ge maakt naar het ruime hoofdterrein, dat thans met den voortuin, waarvan de vgvers zijn vergroot en van vorm veranderd, en met den sociëteitstuin een prachtig geheel vormt. De Engelsche vereeniging van scheepsbouw meesters {Shipwrights Company) heeft eene open bare uitnoodiging gericht tot scheepsbouw meesters ea anderen van alle natiën, die willen inzenden op eene tentoonstelling waar prijzen

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1