N°. 108. 124e Jaargang. 1881. Maandag 9 Mei. Gemengde Berichten. Oprichting Tan eene Slachtplaats. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iédere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Puhlicité H. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 7 Mei. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger, Rechtszaken, M1DDELBURGS0H De burgemeester en wethouders van Middelburg' maken bekend: dat bij hun besluit van heden vergunning is verleend lo aan A. Bolting Az. en zijne rechtverkrij genden tot het oprichten van eeue slachtplaats in perceel N no 119, aan den hoek van de Verwerijstraat; en 2o aan C. Marsie en zijne rechtverkrijgen den tot het stichten van een gebouw op het open ert in de Lange Breestraat, wijk O no 156, en uit in te richten tot smederij. Middelburg, den 6en Mei 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Aan het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg over 1880 zijn de vol gende Algemeene Beschouwingen ontleend. Handel en scheepvaart bleven onbeduidend; ontwikkeling van fabrieken laat nog steeds op zieh wachtende kleine nijverheid bleef, wat zij was. Van hier naar Engeland werden dit jaar voor het eerst verschillende groenten en vruchten uitgevoerd door de met 1 Maart in werking getreden Exportmaatschappij voor Zeelandwelke de toekomst met vertrouwentegemoet gaat. Het aantal van hier nitvarende schepen ver minderde aanzienlijk, zoowel door de voortgezette liquidatie eener firma, welke gelijktijdig te Rot terdam en hier gevestigd was, als door den verkoop van drie barkschepen welker reederijen hier waren gevestigd. Voor de houtzagerijen werden slechts 14 ladin gen hout aangevoerd, tegen 20 in het vorige jaar. De Commercie-compagnic vond minder werk te verrichten dan in het voorafgegane jaar. Daarentegen werd van het droge dok vrij druk vooral door groote stoombooten gebruik gemaakt, waardoor menigmaal werk werd verschaft aan een groot aantal sjouwerlieden, terwijl vaak behoefte was aan vele scheepstimmerlieden. Noch van de gelijkstelling van Vlissingen (en Middelburg) met Amsterdam, Rotterdam en Dord recht voor de internationale handelstarieven, noch van den overgang van het Nederlandsch gedeelte van den Grand Central Beige in handen der Exploitatiemaatschappij waren tot nn toe gunstige gevolgen voor deze Btad merkbaar. Onze hoop is en blijft gevestigd op het tot stand komen eener exploitatie door particulieren van de haventerreinen te Vlissingen; zoodanige exploitatie toch is een hoofdvoorwaarde om, zoo hier als te Vlissingen, groot vertier zich te zien ontwikkelen. Vooral zoolang verschillende oorzaken samen werken om de vermeerdering van scheepvaart hier tegen te honden. Wij hebben hier vooral het oog op den toestand van den havenmond te Veere. Werd daar eene grootere diepte verkregen, zoo zouden vele schepen van Rotterdam, Amsterdam en andere plaatsen hier komen om bij te laden, of nit zee binnen vallende bier lichten om daarna naar de genoemde plaatsen te vertrekken. Nn de diepte te Veere minder is dan die te Brouwershaven, verkiezen bijna alle schepen het varen naar deze minder veilige reede om de groote diepte. Slechts enkelen komen thans bnitenom naar Vlissingenkonden zij door de Zandkreek en langs Veere varen, zoo zonde ongetwijfeld een groot aantal schepen langs dezen weg binnendoor de Walchersche havens aandoen. Wel verre dat de minste diepte over een vol doende breedte in den havenmond en in den toe gang naar de Zandkreek toeneemt, gaat die achteruit, zoodat door verscheidene gezagvoer ders van groote schepen de toestand aldaar onvoldoende wordt genoemd. Sommige schepen zijn dan ook van Vissingen langs het kanaal door Znid-Beveland in plaats van langs het kanaal door Walcheren naar Holland vertrokken, niette genstaande laatstgenoemd kanaal voor groote zeeschepen vele voordeelen zou aanbieden boven het eerstgenoemde. Met het oog op de vele opofferingen in geld en in grond, die deze gemeente zich heeft getroost om een kanaal te verkrijgen, toegankelijk voor groote zeeschepen zoo van de Zandkreek als van de Wester-Schelde, moeten wij het ten zeerste betreuren dat de regeering in dit belang niet afdoende voorziet en den havenmond te Veere in een toestand laat, die niet overeen komt met de plannen bij den aanleg en niet vol doet aan den alleszins gerechtvaardigden eisch dat er voor groote zeeschepen toegang besta nit het kanaal naar de Zandkreek en omgekeerd. De aanleg van dnbbel spoor op de Zeeuwsche lijn laat nog steeds op zich wachten. Het adagium blijft steeds geen aanleg van dubbel spoor, voor dat de behoefte daaraan gebleken is, d. w. z. voordat die onvermijdelijk is. Ons betoog, dat het gemis van dubbel spoor zeer ongunstig wer ken moet zoodra eenige drukte zich begint te openbaren, en dat het de ontwikkeling van ver voer alsdan belemmert, vond vooralsnog geen ingang. De steeds voortgaande vermeerdering van ver voer van reizigers en goederen met de booten tusschen Vlissingen en Queensboro, doet ons hopen dat de behoefte aan dubbel spoor eindelijk zal worden erkend, vooral in 't belang der veilig heid van de passagiers, die te wenschen moet overlaten als langs enkele rails een sneltrein zich op niet gezette uren beweegt. Jaar op jaar worden wij voorts teleurgesteld in onze verwachting dat eindelijk eens tot uitvoering zal komen: de concessie tot aanleg van een spoorweg van Woensdrecht naar de Belgische grenzen. Deze gewichtige zijtak zon den afstand van Vlissingen tot Antwerpen zeer aanzienlijk bekorten. Het heeft allen schijn alsof deze plan nen slechts beraamd zijn om de Nederlandsche belangen niet te bevorderen, en eerst dan tot vervulling zullen geraken indien Belgische belan gen dien aanleg wenschelijk mochten maken. Heden werd door 269 personen aan de tentoon stelling van kunst en nijverheid alhier een bezoek gebracht. Vlissingen, 7 Mei. Sedert eenige dagen heeft men een aanvang gemaakt met het weg ruimen van den zeemuur bij den mond der voor malige marinehaven, ter plaatse waar de nieuwe havenmond zal gemaakt worden. Daarbij wordt met goed gevolg van dynamiet gebruik gemaakt, waardoor van den sterken muur, groote brokken worden losgescheurd. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen werden de ge loofsbrieven van het verkozen raadslid, den heer F. H. I. Wibant, onderzocht en goedgekeurd. Tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van leden der tweede kamer van de staten generaal werden gekozen de heeren W. 0. van Dunren Dutilh en J. P. Laernoes; tot huune plaatsvervangers de heeren J. C. Ockers en J. Verknyl Quakkelaar. De behandeling van een missive van den com missaris des konings, houdende bericht dat eenige zilveren voorwerpen en oudheden, die op de ten toonstelling te Amsterdam zijn ingezonden, worden geschat op f 18.000 en dat het rijk bereid is die voorwerpen over te nemen, wordt aangehouden. Goes, 7 Mei. Van jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort is bericht ontvangen dat hij de candidatunr voor het lidmaatschap der tweede kamer aanneemt. Goes, 6 Mei. Over het dezen avond in de vergadering van Eigen Hulp behandelde voorstel tot aansluiting aan het Alg. Ned. Werkliedenverbond hebben de stemmen, na breedvoerige discussie, waarbij de beer Frowein de wenschelijkheid der aanneming van dit voorstel betoogde, gestaakt. Volgens art. 26 van de statuten moet in de volgende bijeenkomst eene beslissing worden ge nomen. Eene buitengewone vergadering zal, daar de gewone driemaandelijksche eerst in Jnli valt, be legd worden en wel, overeenkomstig het advies van den Heer v. d. Pauwert, nadat de voordracht van den heer Tb, de Rot, onder-voorzitter van het Werkliedenverbonddie op een Zondag (zoo moge lijk den löden dezer), - de leden meenden met de keuze van den Zondag, wanneer het den heer de Rot het best convenieerde te komen, geen sabbat schennis, te plegen het hare heeft bijgedragen, om de leden voor de toetreding te stemmen. Het doet ons leed te moeten constateeren dat men op minder loyale wijze het voorstel heeft bestreden. Een contribneerend lid had gedreigd met weigering van zijn bijdrage voor het vervolg, niet alleen, maar ook met terugvor dering van de betaalde, indien de vergadering tot aansluiting besloot. Te wenschen is het, dat de werklieden inzien dat zij hun zelfstandigheid niet moeten prijsgeven en dat de vereeniging, zoo als de voorzitter het uitdrukte, „beter is met éen gewoon lid, dan met drie contribneerende leden meer." Dat de meeste onzer burgers, die aan Eigen Hulp bijdragen, hun steun zullen ont houden, gelooven wij trouwens niet, doch bestond er grond dit te vreezen, wij zouden de werklieden toeroepen: Verkoop uwe vrijheid om langs or delijken en wettigen weg uwen toestand te ver beteren niet; blijft uw eigen meester. De vergadering was door 12 gewone leden wat niet yeel is, en door 4 buitengewone wat zeer weinig ia, bezocht. De tegen standers onder de buitengewone leden schitterden door hunne afwezigheid, Door de twee oudste liberale kiesvereenigingen te Rotterdam, Burgerplicht en Orde, is gisteren avond tegelijk beraadslaagd over het voorstel van 16 Rottei'damsche heeren, tot samensmelting in eene Vrijzinnige Kiesvereeniging. Het debat droeg echtor niet veel blijken van het bestaan der zoo gewenschte eenheid. Terwijl aan den eenen kant het vermelden van bepaalde punten in een programma eener kiesvereeniging werd afgekeurd, bleek aan den anderen kant, nit de discussie in Burgerplicht, dat de 16 voorstel lers hoegenaamd geen plan hadden om iets van de door hen gestelde punten op het altaar van het gemeen overleg te offeren. üit de beraadslaging in Orde zon men echter opmaken dat de voorstellers niet zoo stokstijf aan hun denkbeelden vasthouden. Het einde was dat Burgerplicht zich aanvankelijk niet bereid heeft verklaard om zichzelf te ont binden en dat ook Orde slechts geneigd was, na de constitueer ende vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging op den 17en dezer, hare eigen ontbinding in overweging te nemen. Het bedrag der geleden schade aan hnizen in de gemeente Nienwkuijktengevolge van de jongste waterramp, is door deskundigen geraamd op 37,500. Dit bedrag zal dezer dagen aan de ingezetenen, naar evenredigheid der geleden ver liezen, worden uitgekeerd. De waarde van het verdronken vee is in het begin dezer week reeds uitbetaald. De heer M. Krijgsman heeft zijn ontslag genomen als lid van den raad der gemeente Kloetinge. De St. Ct. bevat een kon. besluit houdende regeling van de medewerking der gemeenten, ter vestiging van rijkskantoren met vereenvoudigde telegrafische inrichting, door middel van telefonen of andere toestellen. Daarbij wordt bepaald dat in plaatsen, niet verder dan vijf kilometer van eene rijkstelegraaf, lijn en niet verder dan vijftien kilometer vaneen rijkstelegraafkantoor gelegèn, rijkskantoren met vereenvoudigde telegrafische inrichting, door mid del van telefonen of andere toestellen, kunnen worden gevestigd. De gemeente zorgt op hare kosten voor: a het leveren en onderhouden van voldoende gemeubelde lokalen; b het aanwijzen van een geschikt persoon, wien de waarneming van den dienst kan worden toever trouwd; en c het tijdig bestellen der aankomende tele grammen. De regeling van een en ander behoeft de goed keuring van den minister van waterstaat enz. De telegraaflijnen worden van rijkswege onder houden en aangelegd. Evenzeer worden de noo- dige toestellen door het rgk verstrekt en binnen de dienstlokalen met de lijnen verbonden. Dit besluit treedt in werking op 1 Juni 1881. In de troonzaal ten paleize te Amsterdam werd Donderdag- avond van half acht tot half tien Cour gebonden voor dames. Een veertigtal waren in de keurigste en smaakvolle toiletten aanwezig. H. M. was gekleed in een crème satijnen robe en gekapt met een diadeem van brillanten. Om den hals droeg de koningin de rivière van diamanten haar bij haar huwelijk door het Nederlandsche volk geschonken. Zij onderhield zich op de innemendste wijze met de dames. Gisteren morgen te 10.15 reden de koning en de koningin naar Arti ter bezichtiging van de ja&rlijksche tentoonstelling van teekeningen en aquarellen. Van Arti' keerden HH. MM. naar het paleis terug. Na het déjeuner, brachten de vorstelijke personen een bezoek aan het museum-Fodor. Zeer geruimen tijd verbleven de koning en de koningin in het museum, van waar ze naar het paleis terugkeerden, na vooraf een rid door de stad te hebben gemaakt. Gisteren avond woonden HH» MM. een concert bij in Felix. Heden zal de voorstelling in den stadsschouw burg door het gezelschap Van Ollefen, Moor en Veltman, opvoering van De Dochters van Hasemann, door het koninklijk echtpaar bijgewoond worden. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 10 Mei a., niet plaats hebben. leger. Voor den tijd van 5jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-l., de kap. A. O. Rehm, van het 5e reg. inf.; bij het 5e reg. inf., de kap. A. W. K. ter Beek. van het wapen der inf. van het leger in Ned.-I. De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs en van de akten, vermeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (St.M. no. 127), zullen dit jaar in den loop der maand Octo ber worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten voor 1 Juni a. aan het dep. van binnenlandsehe zaken voorloopig hiervan doen blijken bij schrijven op ongezegeld papier, tevens vermeldende de woonplaats en de begeerde akte, doch zonder overlegging van akten of getuig schriften. Breskens, 6 Mei. De heer J. de Koning, hoofdonderwijzer aan de openbare school alhier, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd met 1 Juli e. k. De off. van gezondb. Ie kl. T. A. Risch, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. Zlertkzee, 6 Mei. De rechtbank veroordeelde heden N. K., gewezen geagreëerd klerk aan het post- en telegraafkantoor alhier, wegens verduis tering van hem toevertrouwde gelden, tot een cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en een geldboete van f 25. De hooge raad heeft uitspraak gedaan ia de zaak van W. M. Schram tegen den staat der Nederlanden, betreffende de vordering van scha devergoeding wegens het nadeel, dat eerstge noemde geleden heeft door te late toezending van de détail-teekeningen voor den bouw van het ministerie van justitie. De raad heeft zich ver- eenigd met het rapport der deskundigen, en den staat veroordeeld tot het verleenen van schade vergoeding. Heden middag omstreeks vijf uren is een jong meisje, dat op de floutkaai aan den waterkant speelde, te water geraakt, doch dank zij de spoe dige hulp van een voorbijganger, die zich daartoe te water begaf, gered. Voor het examen van adelborst 3e klasse zijn 40 plaatsen en 166 aspiranten; voor dat van machinist-leerling 2e klasse 20 plaatsen en 85 aspiranten. De lust om bij de marine te dienen is er dus bij ouders ea jongelui nog niet uit. Van de gouden en zilveren voorwerpen en het blauw en gekleurd porcelein, uit de nalaten schap van wijlen mr. W. H. Dullert, is eene „notitie" verschenen. De eerste afdeeling telt 198, de laatste 246 nommers. Voor hen die I

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1