Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine m leger, Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 6 Mei des morgens te 8 uren. - 7.7 zw -10 zw -12 -1.0.8 zw 1 wzw - 0.1 w zw z -11.0 zzw -11.7 zzw zo 2 -10 z 0 -10.2 w 12 zw zzo z 2 zzw Gemeenteraad van Middelburg. Algemeen Overzicht.' onzen dank te betuigen. Gij kunt U niet voor- stellen, boe welkom dat bewijs van belangstelling ons is. In onzen bitteren strijd, een strijd op leven en dood voor de kostbaarste bezitting van een volk, voor onze duur gekochte vrijheid en onafhankelijkheid, is uwe sympathie ons een zicht baar teeken, dat wij niet alleen gelaten worden. Uw adres is een balsem voor ons hart. Neen, het is onmogelijk, dat recht en gerechtigheid niet zullen zegevieren, want God staat aan onze zijde. Wij vertrouwen, dat onze petitie van rechten, waarin wij onze zaak duidelijk hebben uiteenge zet, nu bij dezen tijd uw land zal bereikt hebben en daaruit zult U zien, dat, indien wij in „onze wanhoop naar de wapenen gegrepen hebben", wij niet anders konden. Tot nog toe zijn onze wa penen niet ongelukkig geweest. Mogen wij deze gelegenheid te baat nemen, om van u den dienst te verzoeken, om niet alleen allen onderteekenaren van het adres onzen dank te brengen, maar tevens het bestuur van het Roode Kruis onze erkentelijkheid te betuigen voor de door hen gezonden gelden Wij hebben behoefte aan voorziening in de verpleging onzer gewonden. De toekomst voor ons is onzeker. Maar houd u van éen ding overtuigd, dat wij zullen volhar den tot den einde toe. Ik heb de eer te zijn Hoog Geleerde Heer nw dienstw. dienaar W. Eduard Bok S. P. J. Krüger Staatssecretaris. Vice-President. Blijkens mededeeling van den gezant der Fran- sohe republiek zal het nieuw algemeen douanen- tarief den 8en Mei a. in Frankrijk worden afge kondigd. Het thans bestaand handelsverdrag met Neder land zal dien ten gevolge den 8en November a. ophouden van kracht te zijn. Het heeft den koning behaagd aan H. D. ge zant te Berlijn op te dragen zich naar Arolsen te begeven, ten einde H. D. te vertegenwoordigen bij het huwelijk van H. D. H. prinses Panline van Waldeok-Pyrmont met prins Alexis Bentheim- Bentheim, waarvan de voltrekking heden plaats heeft. Bjj min. beschikking is bepaald, dat de vol gende ambtenaren bij de administratie der poste rijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commiesen 4e kl. B. J. Lantink te ZwolleG. W. W. C. DieBt Lorgion te Botterdam; J. van Waas te Koermond; M. J. de Jongh te's Graven- hageD. Snijder te Amsterdam J. Gorter te Zierikzee de surnumerairsJ. H. de Laat de Kanter te GoesC. P. W. J. Beudeker te Arn hem W. P. van der Tuuk te Doesborgh C. J. B. Nierstrasz van Tienhoven te Amsterdam; J. E. van der Breggen te DelftH. J. Huiskes te Arnhem; Ch. Schreuder te Leeuwarden; A. van Cappellen te 's Gravenhage; G. van Grafhorst te Almelo; M. L. Pleyte te Leiden; N. Mulder te Nieuwe PekelaD. J. C. Belmer te KampenB. van der Linden te DordrechtC. W. Heydeman te BozendaalB. Meylink te YianenW. G. A. Pels Bijeken te Breda; P. J. B. B. Wakkers te LeeuwardenE. H. M. Steenhuizen te Veendam; J. Keiler te MaarssenA. H. M. de Bruijn te BredaA. Keynders te BotterdamJ. Hijner te Meppel. Bij het hoofdbestuur van den waterstaat bestaat het plan om een stoomvaartuig te doen bouwen dat op de rivieren dienst zal moeten doen als ijabreker. De hoofdingenieur dr. B. J. Tideman is met het ontwerpen van zulk een vaartuig be last. (N. v. d. D.) Dinsdag vergaderde te Beverwijk de Tuinbouw er eeniging aldaar. Aan de orde was het plan tot oprichting eener exportmaatschappij op den voet als die welke te Middelburg gevestigd is. Het bleek echter, dat de deelneming niet van dien aard was dat de oprichting doenlijk zou zijn, daarom werd besloten dat het bestuur der ver- eeniging de taak der export-vereeniging op zich zou nemen. Genoemd bestuur zal zich dus be lasten met het verzenden van tuinbouw-producten naar het buitenland. Inhoud van het Mei-nommer van De Globe Portugal in zijn denken en streven. Jan van der Heijden. Guizot in zijn bijzonder leven. Lord Beaconsfields nieuwste roman. Een stem uit Busland. Ericson's Torpedo. Inhoud van het Mei-nommer van het Leeskabi net: De Transvaal-beweging, door W. J. N. Landré. (Met portretten). In veilige haven, door H. van Loo. Het Duitsche Alhambra, door M. (Met plaat). Het Lentebloempje. - De Arabi sche bandiet. -— Bibliographisch Album. Inhoud van het Mei-nommer der Indische Gids De zwevende kabelspoorweg en zijn toepassing bij de ontginning der Oinbilinkolen, door D. D. Veth. Bedenkingen tegen de „historische critiek" van generaal Verspyck en generaal Booms, II, door AZ.Statistieke bijdragen om te dienen bij de aamenstelling van een nieuw tarief voor de staats spoorwegen op Java, door X. Wegen op Su matra, door S. Z. Ingezonden stukken van P. B. van der Kemp, H. C.Klinkert, R. van Eek, generaal Booms en van de commissie voor de onderzoekingen in Straat Madura. Bevue, varia en koloniale litteratuur. De beoefening der Manangkabausche taal door prof. dr. A. W. T. Juynboll. Do Oostkust van Sumatra, V, (slot), door J. S. G. Gramberg. Indische handelspro ducten. III. Notenmuskaat, door Bisschop Greve- link, Feuilleton. leger. Benoemd tot leeraar bij den cursus voor intendance de heer dr. A. Pareau. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijks telegraafkantoren C. F. J. H. Boeken, thans telegrafist 2e kl. bjj den rijkstelegraaf. Voor hoofd der openbare school te Sluis hebben zich twaalf sollicitanten aangemeld. De oif. van gezondb. 2e kl. B. H. L. van Olst geplaatst bij het hospitaal der marine te Willems oord, wordt op non-activiteit gesteld. De off. van gezondh. 2e kl. J. F. La Cave wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtsehip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik ürania Door 26 ingezetenen van BergenopZoom is een vennootschap aangegaan tot het aankoopen van een terrein, het bonwen van een concertzaal met de noodige bijzalen en het aanleggen van een tuin, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 50 of 60 aren en in het daarvoor benoodigde ka pitaal, groot 25000, deel te nemen met aandeelen van f 250. In ons land deed zich dezer dagen een eigen aardig geval van eedweigering voor. Een knaap, die voor de Amsterdamsche rechtbank getuigen moest, had van vaderswege de opdracht gekregen geen eed af te leggen. Hij was nog te jong voor zoo iets, meende deze. Ter terechtzitting bleek echter dat hij den ver- eischten leeftijd van 16 jaren bereikt had en dus tot den eed kon toegelaten worden. De president droeg hem den eed op, maar hoe bij ook aan drong, de jongen bleef vaders woorden hooger stellen dan die van den rechter. Eindelijk wist een oom hem te beduiden dat vader zich zeker vergist moet hebben, en de knaap zwichtte. De tentoonstelling van oude kunst in de Gothische zaal te 's Hage gehouden ten voordeele der watersnoodlijdendenwerd bezocht door 12,544 personen. Majoor Fraser, de Engelsche officier die na den slag van den Majuba-heuvel zevenendertig uren zonder voedsel over bergen en dalen zwierf, om door de stellingen der Boeren heen het kamp der Engelschen te bereiken, heeft den ganschen slag goed gezien en rapporteert aan de regeering omtrent het betoon van moed van een aantal Engelsche officieren en minderen. Als oorzaken aan de nederlaag der Engelsche troepen geeft hij van lo dat de helling beneden den rand van het plateau waar de Engelschen stonden, te steil was om door het vuur van boven bestreken te worden, terwijl de aanvallers bedekking van struikgewas hadden tot boven toe2o dat de rotsachtige rug van het plateau, waarheen de Engelschen terug trokken, slechts over 50 meter breedte bescherming bood3o dat de manschappen te. vermoeid waren van den naehtelijken tocht naar den heuvel om verschansingen op te werpen en dat ze op zijn best konden vechten, en 4o dat de aftocht langs onbegaanbare hellingen, toen de Boeren eens de hoogte vermeesterd handen, onder de meest ongunstige omstandigheden plaats had. Deze redenen zijn grootendeels aannemelijk; ongaarne echter missen wij er de waardeering in van de onverschrokkenheid en het juiste schot der Boeren. Zeer te pas herinnert een Engelsch blad aan hetgeen door lord John Bussell gezegd werd, vóór het huis der gemeenten eenstemmig het besluit nam öm op staatskosten een monument voor sir Bobert Peel op te richten. „Wij moeten ons alleen herinneren, zeide het hoofd van whig- ministerie, dat het thans, nu wij vergaderen om eer te doeu aan den man, die zijne talenten aan dit land heeft gewijd, niet de tijd is om bepaalde meeningen of bepaalde maatregelen te overwegen, maar eerder om te toonen dat wij deelen in het algemeen leedgevoel van een groot deel der natie". Het plan om eene brug over de Firth of Forth te bouwen, is opgegeven, tengevolge van een rapport, uitgebracht door de ingenieurs sir John Hawkshaw en Barlow, die verklaard hebben de plannen van sir Thomas Bouch, den bouw meester der Tay-brug, volkomen af te keuren. Zij achten het echter mogelijk om voor minder geld dan eene brug zou kosten, een tunnel onder den riviermond te leggen. Er is eene poging gedaan om den ammunitie- voorraad ,der vrijwilligers te Wolverhampton in de lucht te doen vliegen. Men kan zich geene reden voor de daad voorstellen en heeft geen spoor van de daders. Een sprekend voorbeeld van het nut der heriuenting wordt geleverd door de Londensche postambtenaren. Een rapport van het hoofd van den geneeskundigen dienst bij het postkantoor te Londen loopt over 10.504 menschen, het gemiddeld getal der dienstdoende ambtenaren. Allen moeten zich, by het in dienst treden, laten revaccineeren, tenzij zij het bewijs kunnen overleggen dat zij in de laatste zeven jaren ingeënt zijn. bij deze menschen is van '70 tot '79 geen enkel geval van pokken met doodelijken afloop voorgekomen; terwijl er in het geheel maar tien door pokken werden aangetast. Een honderdste percent dns, Men verzekert uit Portsmouth dat de Dotweihet Engelsche oorlogschip dat in de lucht is gesprongen, veel dynamiet aan boord had, dat, indien een der ketels is gesprongen, door den grooten druk heeft kunnen ontploffen. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteed: het verbouwen eener sluisknechtswoning tot hulp-sluismeesters- woning te Wemeldinge, geraamd op f 1150. Voor dit werk werd ingeschreven door de heerenC. Lindenberg, te Wemeldinge, Voor 1146, J. Elenbaas, te Biuinisse, voor f 1140, J. M. Lammerée, te Hansweert, voor f 1118 en J. Bruggeman, te Hansweert, voor f 1114. Ter Weazen, 5 Mei. Bij de aanbesteding op heden, van het eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen enz., te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk, onder beheer der genie te Dordrecht, werd daarvan aannemer de heer E. Walraven alhier, voor 2,222. De begrooting bedroeg f 2,750. Het recht tot het gedurende èen jaar weg halen van het mosselzaad van vijftien hoofden van het waterschap Tienhonderd en Zwarte is bij enkele inschrijving gegund voor 1205, ongere kend 10 pet. voor verpachtingskosten. Aannemer werden I. Ockerse te Bruinisse voor f 570, P. Sabo voor f 215, F. Plog voor f 220, beiden te Philippine en T. de Waal voor f 200 te Bruinisse. Tweede kamer. Na eene algemeene be raadslaging in gunstigen ziu voor het wetsontwerp en na verwerping van verschillende amendementen, is het wetsontwerp tot regeling der zeevisscheri) aangenomen. Voorts werdt bepaald dat na de behandeling der drankwet, in behandeling zal komen de interpel latie-Van Houten, vervolgens de wetsontwerpen tot wijziging der Indische comptabiliteit, der wet op het hooger onderwijs, de postpakketten-wet en het ontwerp tot regeling van het auteursrecht. Londen. De home-rulers hebben besloten tegen de tweede lezing der Iersehe landwet te stemmen, nadat de heer Parnell verklaard had dat hij anders de leiding der partij zou neerleggen. Het Kaapsche ministerie is afgetreden. Eenige Kafferhoofden in de Transvaal hebben verklaard niet anders dan onder Britsche heerschappij te willen blijven. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wii richt. id- kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. 6.9 ZW 3 bew. h 13 Groningen 3 betr. Helder - 7.5 ZW 3 betr. - 9 Vlissingen. - 9.6 2 betr. Maastricht. betr. -14 Sylt - 6.7 4 betr. - 9 2 betr -13 Valentia. - 5.8 5 biw. -11 Hamburg 4 5.9 2 - 11 Swinemunde. 3 helder -11 Leipzig 1 helder -11 Carlsruhe -11.5 helder Grisnez - 9.9 4 regen - 9 Parijs. -11.5 stil helder - 6 St Mathieu 3 betr. Biarritz - 9.5 1 z. bew. 13 Perpignan betr. Christiaansund - 4.8 3 H h 6 Stockholm. 4- 7.5 1. bew. - f 6 Koppenhagen 4- 8.3 4 helder - 9 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 3.9 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 5 Mei. 'sav. 11 u. 51 gr. 6 's morg. 8 u. 5ögr. 'smidd. la. 62 gr 'sav. 5 u. 57 gr. F. Zitting van Vrijdag 6 Mei. Voorzitter de heer Pické. Afwezig de heeren Lambrechtsen, Snijders, Jeras, Fokker, Dronkers, Tak en W. A. van Hoek; de heer Van Berlekom komt later. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat van ged. staten bericht is ontvangen dat bij den min van binnen!, zaken eenige bedenkingen bestaan tegen het raadsbesluit tot heffing van weegloouen, met vei zoek aan die bedenkingen te gemoet to komen. Deze brief is gesteld in handen van burg. en weth. Daarna komt in behandeling het door burg. on weth. overgenomen voorstel der gascommissie (zie Midd. Ct van 3 dezer no. 103). De finan- cieele commissie adviseert tot het verleenen der machtiging. Zij acht het in het belang der fa briek en dus van de gemeente de werken onver wijld uit te voeren. De noodige gelden moeten door leening gevonden worden, waarvoor f 57000 in de 2e serie van het leeniDgplan is opgenomeD," doch de commissie meent dat daarmede nog wel eenigen tijd kan worden gewacht, dewijl voorloo- pig voldoende sommen in kas zijn. Zonder be raadslaging of hoofdelijke stemming vereenigt de vergadering zich met het voorstel. Eveneens wordt op voorstel van burg. en weth. goedgevonden, om, ten einde staking der uitgave te voorkomen en met het oog op het belangdezer zaak, de toelage voor de uitgave van het verslag der raadsvergaderingen, van f 100 op f 175 te brengen. Dewijl al de leden der commissie van fabricage afwezig zijn, wordt op voorstel van den voorzitter de behandeling van het voorstel omtrent den bouw der nieuwe school (zie Midd. Ct van 25 April jl.) aangehouden. De vergadering is daarna gesloten. Het verkrijgt meer en meer allen schijn van waarheid dat de Grieksche grensquaestie nit is. Wij hebben dit reeds meer gezegd, maar omtrent de Oostersche zaken kan het geen kwaad om de berichten eens te herhalen, als ze nader bevestigd worden. Do telegraaf spelt het publiek daarom trent zooveel op de mouw, dat een aandachtig telegram-lezer de mededeelingen in den regel niet gelooft vóór ze van verschillende zijden herhaald worden en zelfs dan nog niet al zijn twijfel kan afschudden. Eergisteren heeft de Grieksche regeering uit Konstantinopel de officieele mede deeling ontvangen dat de Porte de voorstellen der ambassadeurs heeft aangenomen. De Grieksche minister van oorlog heeft dadelijk bevel gegeven dat drie legerkorpsen naar de grens zouden mar- cheeren, om gereed te zijn van den te annexeeren grond bezit te nemen. Men blijft te Athene de Turken wantrouwen, ook nu zij aan Griekenland eene nieuwe provincie aanbieden. De openbare meening is er nog zeer opgewonden. Men verwijt den heer Coumonndouros openlijk, dat hg zijne beloften aan de kamer breekt en beschuldigt hem dat hij handelt in volkomen tegenspraak met zijne oorlogszuchtige circulaires en zijne herhaalde verzekeringen dat hij de besluiten der Berlijnsche conferentie wil verwezenlijken, al zon hij daarvoor ook lijnrecht in strijd met Europa's wil moeten handelen. De houding van den minister wordt verdedigd in een artikel van een der Atheensche dagbladen, dat men vrij algemeen aan de pen van den heer Coumoundouros zeiven toeschrijft. Hij verklaart dat Griekenland niet bij machte was het aanbod der mogendheden te weigeren, en dat het even zeer onmogelijk was de beslissing nog langer uit te stellen. Want het land is de zaak moede, zijn hulpbronnen zijn uitgeput en de troepen worden ontevreden. Wijl nu de koning het eeus is met het ministerie en de verantwoordelijkheid deelt van de genomen beslissing, heeft het ministerie het niet goed geoordeeld om nu zijn ontslag te nemen. Het zal een votum van de kamer af wachten. Indien dit artikel werkelijk van den Griekschen ■premier is, wenschen wij hem zuiverder begrippen toe nopens den toestand des konings in de consti- tutioneele monarchie. Die deeling der verant woordelijkheid tusschen koning en ministers is iets nieuws en brengt logisch mede dat een af keurend votum der kamer ook het hoofd van den staat zon treffen. Wij begrijpen dat het persoonlijk gewicht des konings in deze zaken veel kan ge daan hebben, maar dit moet achter de schermen blijven. Ieder land of landje speelt in onze schoone negentiende eeuw constitutie; een aardig spel maar men moet het kennen. Gisteren heeft de Duitsche rijksdag eene, naar het ons uit een kort telegram voorkomt, zeer belangrijke vergadering gebonden. Men is begonnen met de beraadslaging over het wetsontwerp tot instelling eener tweejaarlijksche begrooting, in verband waarmede de termijn, waarvoor de rijks dag wordt gekozen, van drie op vier jaren wordt gebracht, zoodat iedere rijksdag twee begrootingen zou behandelen. De commissie welke het ont werp onderzocht heeft, adviseerde tot verwerping, naar wij uit het telegram meenen te moeten op maken bij monde aan van den heer Von Benuigsen. Aanstonds greep prins Bismarck het woord. Hij verklaarde dat de regeering geen recht heeft om de natie in onwetendhe.d te laten aangaande hare bedoelingen. De regeering ducht den uitslag der aanstaande verkiezingen niethet volk is het moede door partijen geregeerd te worden. Een voorstel, dat gedaan is om den rijksdag, in plaats van in Februari, in October samen te roepen, getuigt van gemis van welwillendheid jegens de ministers en de ambtenaren die, bij zulk eene regeling, dadelijk na het sluiten der zitting aan het werk zouden moeten gaan om weer voor do nieuwe zitting ontwerpen voor te bereiden. De kanselier voegde erbij dat de nationaal-liberalen

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2