Laatste Berichten. BUITENLAND. Réclames. Handelsberichten. GRANDS MAGASINS DU PRINTEMPS Zeet ij dingen. Weerkundige waarnemingen, 5 Mei des morgens te 8 uren. 8.1 7.1 7.9 6.9 zzw zzw zzw z w z zzw zzw 0 Algemeen Overzicht.1 Grappen in treurigheid. De Dienst der Verzendingen is weder hervat. Graanmarkten enz. Pry zen van Effecten. ff ff ff ff ff ff ff ff Tweede kamer. Voortzetting der alge- meene beraadslaging over de wet op de desertie van zeevisschers. De heeren Lenting en Van Sees voegen zich bij de bestrijders der wet, hoofdza kelijk wegens de eenzijdige beoordeeling der reederswaartegenover de minister van justitie evenwel de bepalingen van het wetboek van koophandel en de strafbepaling tegen het onder huren van schepelingen door de reeders stelt. De heer Van Rees beroept zich op de geschiedenis van het bekende Indische politiereglementmaar de minister wijst op het onderscheid, dat er be staat tuascheu de betrekkingen van blanken onderling en die van blanken tegenover inlanders. Een amendement-Van der Kaag om den vierden titel van het tweede boek van het wetboek van koophandel toepasselijk te verklaren op zeevis- schersvaartuigen, wordt verworpen met 62 tegen 4 stemmen. Na aanneming van een amendement- Van Gennep, waarbij contractbreuk alleen straf baar gesteld wordt wanneer er een monsterrol bsstaat, w o :dt daarna artikel 1 aangenomen met 37 tegen 31 en het wetsontwerp in zijn geheel met 37 tegen 32 stemmen. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 3.8 4.1 4.7 5.9 6.t 4.2 3.0 1.3 5.9 7.8 7.1 2.4 6.8 6.5 W ZW ZW ZW ZZW stil ZZW ZW WNW ZW 1 1 1 2 2 3 2 8 3 0 1 2 1 2 2 2 2 2 z. bew. 1. bew. kelder 1. bew, bew. regen mist. regen betr. betr. betr. helder helder 1. bew. regen 1. bew, helder betr. Tem pera tuur. Cels. -- 9 -- 9 12 11 -16 -- 7 6 8 4- 7 8 8 9 --10 --12 4 6 6 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 2.3 D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 4 Mei. 'sav. 11 u. 49 gr. 5 's morg. 8 u. 57 gr. 'smidd. 1 u. 62 gr. 'sav. 5 u. 58 gr. F. Men herinnert zich de overeenkomst welke de Fraasche generaal der Tunis-expaditie de dagblad correspondenten, welke zijn leger vergezellen, heeft laten teekenen en waarbij deze zich, haast op halsgevaar, verbinden niets te verzenden dan wat door den Franschen stat gelezen is en goedgekeurd. Kan het dan nog verwondering baren dat de be richten omtrent dit oorlogje droog en onbeduidend zijn? Alle critiek is eruit geweerd. Wij ont moeten echter in de Standard van gisteren een bericht uit Kef, dat ons eenig denkbeeld geeft van de wijze waarop de oorlog wordt gevoerd, al staat het in volledigheid achter bij de keurige verslagen waaraan de Engelsche oorlogscorrespon denten, zoodra zij de handen vrij hebben, hun welverdienden roem danken. De correspondent woonde een uitval der Fran schen in de dalen der Kroumirs bij. By het uit rukken zag men geen vijand, doch onderweg werden vijftien verlaten hutten geplunderd en verbrand. Juist maakte men plan om onverrich ter zake weder terug te keeren, toen er bericht werd ontvangen dat een op fourageeren uitgegaan troepje door Kroumirs was aangevallen. De generaal reed met zijn staf naar een hoogte, waar zij begroet werden met eene slecht gerichte volle laag van den vijand, die in een boschje was ver borgen. Het vuur der Fransche infanterie verdreef hen daaruit, over een volgenden heuvel, en menige Kroumir viel, vóór hij achter de hoogten buiten schot kon komen. De geruchten dat de kolonne in Kef in een gevaarlijken toestand is, zijn ongerijmd. De Kroumirs zijn geen vijanden om ernstig voor beducht te zijn en de positie der Franschen is onneembaar. De marsch naar Kef Cheraga was een stout stuk, maar de omstandigheden hebben ten volle de onderstelling der Fransche generaals bevestigd, dat de tegenstand van den bergstam onbeteekenend zou zijn. Er komen aanhoudend transporten met levensmiddelen en ammunitie in het Fransche kamp, die volstrekt niet door den vijand worden lastig gevallen. De bnit dien men onderweg in de hutten vindt, kippen, tabak en kemelsharen tenten, wordt onder de soldaten verdeeld. Dinsdag zouden de brigades der zui- der-divisie elkander ontmoeten te Roum-el-Souk, een eind verder den weg op naar Tunis, dat in werkelijkheid het doel van den den tocht schijnt te zijn. Men laat dan Kef Cheraga onbezet, wat eenigszins bedenkelijk schijnt, want als het alleen om de Kroumirs te doen was, zou dit een uitne mend punt zijn voor basis van operatie. Maar het is niet zoozeer om dat bergvolk te doen en dat begrijpt men in Tnuis ook zeer goed. De hoofdstad is reeds half geblokkeerd door de bezetting van Bizerta en den stand der Fransche kolonnes. In de officieele wereld rond den bsy heerschen schrik en angst; de eerste minister denkt dat hij toch zeker verloren is en predikt den heiligen oorlog tegen de Franschen, waarbij hij gewillige helpers vindt in de Mohamedaansche priesters. Maar als deze in het openbaar hnnne leer verkondigen, worden ze opgepakt en gevan gen gezet. De bey gevoelt zijne zwakte, nu hij door de geschiedenis der ministerieele crisis in Italië geleerd heeft dat van daar geene hulp te wachten is. De arrestatie van het Iersche parlementslid Dillon heeft grooten indruk gemaakt. De Times meent te weten dat de heer Parnell en zijne volgelingen uit deze handeling der regeering zulk een wantrouwen tegen haar putten, dat zij tegen de aanhangige landwet zullen stemmen. Op eene Dinsdag te Dublin gehouden vergadering der Land League verklaarde de heer Brennan de ge vangenneming als eene poging om de discussie over de landwet te smoren, veeleer dan eene poging om ongeregeldheden en misdrijven in Ierland te voorkomen. Nu de regeering zoo te werk ging, zou het volk worden aangespoord om het eerste beginsel der vereeniging in werking te brengen en zich zei ven te helpen. Een kiezer uit Tipperary, Dillons district, protesteerde tegen „de gemeene, lafhartige, onbeschaamdegevangenzetting van den gekozen vertegenwoordiger van het recht schapen Tipperary," en een ander verklaarde dat hij nimmer de wapens zou neerleggen „vóór bij den grooten grondeigendom in het stof had doen bijten." Als de regeering dacht dat zij op deze wijze de landwet voor de Ieren smakelijk zou maken, had zij het mis; want de League zoude vlag niet strijken. Ook in het parlement baande de woede der Ieren zich een weg. De heer O'Connor hoopte dat de regeering wat vroeg een dag zou aanwijzen voor de aangekondigde interpellatiewant de Iersche leden verlangen zeer op de hoogte te komen, waarom deze arrestatie gedaan is aan den vooravond der debatten over de landwet en waarom juist iemand is uitgekipt die de meening van een belangrijk deel der Iersche boeren verte genwoordigt. De heer Biggar, die altijd wat heftig is in zijne uitdrukkingen, vroeg of de heer Forater, minister voor Ierland, niet zou bedanken voor eene betrekking, waarvoor hij blijkbaar volkomen ongeschikt was. Hij beloofde dat in het debat dat nu ophanden is, de Iersche leden eenige waar heden voor hem gereed hebben, die alles behalve smakelijk voor hem zullen zijn. In de veelzijdige Russische quaestie leert men haast dagelijks wat nieuws. De Golos bevatte dezer dagen een artikel over den volksgeest in de Oostzee-provinciën, waar de boeren, evenals in Ierland, hunkeren naar landbezit, en waar de grondbezitters de boeren tegen de regeering op zetten om zoo de aanvallen op hun eigen privi leges af te weren. De Luthersche godsdienstleeraars in Esthland weigerden voor een deel aan de be volking den eed van trouw aan den nieuwen czaar af te nemen, en als ze het deden, ging het niet van harte. Anderen gaven er een draai aaD. Als gij trouw aan den czaar zweert, zeiden zij, dan verbindt gij u ook en in de eerste plaats om uwe onmiddellijke hoofden te gehoorzamen, dat zijn uwe dominees en landheeren. De dagbladen in die streken, waar de censuur niet zoo werkzaam is als in de groote steden, zeggen openlijk dat de Russische regeering niet in staat is het land ge lukkig te maken en pleiten voor eene scheiding der Oostzee-provinciën van Rusland. Zij snakken om Pruisisch te worden, een vreemde wensch, maar alles in de wereld ia relatief. Men vertelt dat graaf Loris Melikoff zou willen aftreden, en dat de keizer hem daarvan niet kan weerhouden. Graaf Ignatieff, de bekende gezant te Konstantinopel tijdens den oorlog, thans minister voor de domeinen, zou zijn opvolger zijn. De Russische regeering heeft nog niet getoond te weten wat zij wil in den kritieken toestand waarin zij zich bevindt en waarin het kiezen eener gedragslijn gebiedend wordt voorgeschreven. Zij schijnt nog onder den indruk te zijn van de verwarring door den keizermoord veroorzaakt, toen men in den eersten ijver zich zelve voorbij liep en haast ieder zijn hoofd scheen kwijt te wezen. De Petersburg3che correspondent van de Kólnische Zeitung vertelt daarvan een paar aardige staaltjes. Onze lezers herinneren zich dat alle toegangs wegen tot de stad zijn afgezet door kozakken en dat niemand zonder behoorlijk in orde bevonden papieren door die militaire linie mag komen. Men heett echter niet bedacht dat, nadat de eerste ijver wat gezakt is, na een dag of veertien b. v., de kozak weder gevoelig wordt voor een borrel en een roebel, terwijl daarenboven velen dezer dapperen niet lezen kunnen en men dezen ieder stuk papier voor een paspoort kan doen aanne men, als men eerst hun gemoed zacht heeft ge stemd door een der genoemde overredingsmidde len. Voor de grap wedde een jongmensch uit St. Petersburg om een aantal flesschen Champagne, dat hij zonder papieren heen en weder door de kozakkenposten zou rijden, zonder dat hij meer mocht besteden dan een roebel, een pakje siga retten en een borrel. Hij won het en het is tegen woordig de weddenschap van den dag onder de Petersburgsche jongelui. De correspondent had voor den dag der over brenging van het ljjk van Alexander II naar de Paulskathedraal een kamer gehuurd en zijn tweede venster afgestaan aan vrienden, die uit dankbaar heid voor de goede plaats een paar korven met wijn en spijzen meêbrachten, om zich onder het wachten op den stoet den tijd te korten. Het smaakte goed „en toen men om twee uren des middags de kamer verliet, was er niets meer over dan ledige flesschen, gebruikte bordenglazen en ander tafelgereedschap, dat door een jongen werd weggebracht. De jongen nam den korteren weg over het ijs der Newa, terwijl de correspondent en zijne vrienden eene brug omreden. Opeens zien zij een kozak met gevelde lans op den jongen met zijne beide verdachte manden aanrijden. „Halt", riep de kozak hem toe, maar de jongen maakte beenen alsof alle duivels der hel hem achterna zaten. Hij kon het echter niet houden tegen het kozakkenpaard, en de vreeswekkende verschijning met de gevelde lans was nog sleehts op korten afstand van hem verwijderd, toen de jongen een buiteling maakte, zoodat de beide manden een eind vooruit en flesschen, glazen en borden kletterend in stukken vlogen over het harde ijs der Newa. De jongen klom huilende en met een bloedneus den anderen oever op, nog steeds gevolgd door den kozak, wien het gezel schap niet zonder moeite aan het verstand bracht dat die pas leêggedronken wijnflesschen geen dy namiet bevatten. Er waren dien dag nog meer dwaze tooneelen te zien. Het was verboden dat er iemand op de in de Newa vastgevroren schepen zou blijven, omdat men vandaar misschien een aanslag op den stoet zou kunnen doen. Een nieuwsgierig Jan maat was echter in de mars van zijn schip ge klommen en dacht op die hoogte wel aan het oog der politie te zullen ontsnappen en alles op zijn gemak te kunnen zien. Doch men keek scherp in die dagen. Twee politiemannen, een gendarme en een kozak, bespeurden den pik broek hoog in de lueht en begaven zich aan boord. „Komnaar beneden!" Maar de matroos lachte ze uit. De wet moest de overhand behouden, en de beide krijgslieden klommen het want in tot de mars, wat heel goed ging. Maar om in de mars zelve te komen moesten zij, half hangende, het puttingwant omklimmen en dat is op die hoogte voor een leek geen kleinigheid. De gewapende macht aarzelde dan ook en riep den matroos toe: „Zult ge naar beneden komen?" Janmaat ant woordde echter in het geheel niet meer, en zat vergenoegd naar het publiek op de kade te kijken, dat het tooneel met blijkbare belangstelling gade sloeg. De tijd van handelen was gekomen. De gendarme en de kozak klommen ieder aan een kant het puttingwant om, zoodat de boosdoener niet kon ontsnappen. Het was flink en cordaat en zij brachten het er heel goed af, maar toen ze hijgende en bleek in de mars stonden, zag men den matroos snel in schuine richting langs de pardoens in de laagte verdwijnen, op het dek komen en zich mengen onder de juichende menigte op de kade, terwijl de politie boven in de mars zat, met vooruitzicht het puttingwant nu naar beneden te moeten omklimmen, dat voor de eerste maal nog heel wat onaangenamer is dan naar boven. Gekke dingen vielen ook voor bij de overhaaste keuze van den veiligheidsraad. Men herinnert zich dat eerst op den dag zelve der ver kiezing, deze werd bekend gemaakt, zoodat heel wat menschen niet begrepen wat er omging en erg schrokken als de politie aan de deur kwam om de stembiljetten op te halen. Oude juffrouwen vielen flauw en kinderen kregen er stuipen van. Bij een handwerksman kwam een luitenant van de politie, met de beleefde vraag: „U weet zeker waarom wij komen?" „O, geneer u niet, ik zal u mijn gebeele huis laten zien. Ik ben een eerlijk man." „Neen daarom is het niet te doen." „Och, asjeblief, u kunt doen wat u wilt en wat uw plicht isbij mij vindt gij niets verdachts# Kom maar binnen met uwe dienders." „Maar luister dad toch, roept de ambte naar boos uit, het is niet te doen om eene huiszoeking, maar om de verkiezing. Gij moet kiezen." „Wat, kiezen? en wien, mijnheer? Wel, Heer in den hemel! een lid van het kiescollege voor den veiligheidsraad; schrijf uw naam hier, en daar wien ge kiezen wilt!" Maar de arbeider begrijpt volstrekt niet wat men hem zeggen wil en denkt dat hij kiezen moet tusschen de chicanes der politie en een roebel of wat. Op in Rusland gebruikelijke wijze, haalt hij een biljet van drie roebels uit, drukt dat den politie-luitenant in de hand, zeggende: „Nu, dan kies ik maar liever zoo." Zoo een enkele trek zegt dikwerf meer dan boeken vol over Rusland. (Prjjs der plaatsing 30 cent per regeL) Middel li F DII1 fl FDIII fl Adres 3, v. MEIJER- ter ÏLlilllUldUlU, BEER, Parijs, aan Fabrikant van antl-Obésitas. van d0 Men gelieve even als vroeger alle brieven te adresseeren aan M. Jules JALUZOT, Parijs. OM ZELE "VA.N 1 TOT 10,000 EXEMPT. TE DRUKKEN Schrift, Plans, Tekeningen, Muziek of Clichés Paul ABAT, 126,ruo d'Aboukir, PABIJS TOEZENDING VAN PROSPECTDS A15 CsVOORFRiNKEERINS Vlissingen, 5 Mei Heden naar zee vertrok ken de Noorsche schoener Edvina, gezagv. Chrii- toffersen, naar Noorwegen in ballast. Binnengekomen de Engelsche schoener John Black, van Shields met steenkolen voor Middel? burg. Het Btoomschip Drenthe van Java kwam gisteren ochtend voor den Rotterdamschen water weg met slechts 16 voet diepgaDg en moest wegens gebrek aan water naar Helvoet terug- stoomen, waardoor een lang oponthoud ontstond, en het schip eerst gisteren avond te 5.40 te Hel voet arriveerde. Oostbueo, 4 Mei. Ofschoon afnemende, was de aanvoer heden voldoende, terwijl het niet ontbrak aan vraag naar tarwe en gerst. Beide deze arti kelen ruimden dan ook goed op, en behielden volle vorige prijzen. Gerst zelfs eer iets hooger. Men betaalde tarwe ƒ8.50, 9.f 9.50, f 10.— enkele ƒ10.50, rogge 7.75 8.10, w. gerst 5.60, ƒ6.15, zomergerst ƒ5.25, f 5.60, haver 3.50, 5.paardenboonen f 7.50, 8.erwten 8. a ƒ9. Middelburg, 5 Mei. Alleen van tarwe was er heden uit Walcheren een redelijke aanvoer, die voor verbruik en verzending prijshoudend werd gekocht. Van de overige artikelen was zeer weinig ter markt. Alleen bruine boonen en zomergerst zijn 25 cent hooger. De noteringen zijnpnike tarwe ƒ9.65, 9.75 a f 9.80, middelbare ƒ9 40 a 9.50, rogge f 8.50, wintergerst 5.65 a f 5.75 nominaal zomergerst 5.75, witteboonen ƒ15. brnineboonen 13.25, paardenboonen 7.75, tuin- boonen ƒ6.25 a ƒ6.50, groene kookerwten 10. win terkool zaad f 10.25 a f 10.50 nominaal. gemiddelde marktprijzen. Yersche boter 0.90 a 1.02eieren per 100 stuks f 2.80. Ter veemarkt van heden zijn aangevoerd: 3 paarden, 2 vette koeien, vette ossen, 4 vette vaarzen, 3 kalfkoeien, kalfvaars, 17 varekoeien driejarige ossen, 20 stuks jong vee, 4 stieren, 4 schapen, 40 magere varkens. De gemiddelde prijzen warenpaarden 50 a 100vette koeien, 74 a 76 cent per kilovette ossen a cent per kilovette vaarzen 76 a 78 ceDt per kilo kalfkoeien f 140 a 175 per stuk; kalfvaarzen f a f varekoeien 50 a 175 per stuk driejarige ossen a jong vee 25 a/120 per stuk; stieren 40 a 120; schapen 3a ƒ17 per stukmagere varkens 10 a 20 per stuk. Bergen op Zoom, 5 Mei. Puike jarige witte tarwe 9.a 9.75; nieuwe dito 8.75 a 9,50; mindere 7.50 a 8,25; roode 7.50 a 10. rogge 8.50 a 9.boekweit 6.a f nieuwe dito f 5.50 a 5.75; zomergerst f 4.90 a f 5.25; haver/4.a 4.50; kookerwten 8.75 a 9.25paardenboonen 8.a kanarie zaad 9.— a bruineboonen 8.50 a f 12.—; witteboonen 9.a/ 12.25; duivenboonen. 8.75 a 9.koolzaad f 10.a 10.75 Suiker vaster 28 op 88 graden; me iassen onveranderd; boter per stuk 0.92$ kilo f 0.70eieren per 26 stuks —.80. Amsterdam 4 5 Mei. Mei. 65* 65$ 78$ 78$ 103 103$ 103$ 103$ 66$ STAATSLEÉNÏSGBH. Yeiierl. Cert.N. W. Sch. 2* pet dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 dito Obl. 1878 10004 België. Certificaten. 2$ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 120 5 dito Goudleenning5 dito dito fl. 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug. dito Jan.-Juii. 5 dito April Oct. 5 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. B'tl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 dito dito 6e Ser. 1878 £100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 5* Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 Obligatiën 1862 5 dito 1864 ƒ10005 ff ff ff ff ff ff ff ff 9 ff ff O ff 11 I» 95$ 81$ 79$ 100 100$ 85 66$ 66* 66$ 66 66$ 66* 67$ 66$i 81$ 81$ 79 79$ 53+ 53$ 102 97 98$ 57 57 80$ 81* 88$ 89$ 94$ 94$

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3