Gemengde Berichten. De Transvaal. Benoemingen en besluiten. Onder w\js. Bechtszaken. In de openbare zitting van den raad van state werd gisteren door den voorzitter een woord van hulde gewijd aan het aftredende lid, mr. O. J. van Vladeraeken en van welkomst aan zijn plaats vervanger, mr. H. J. Smidt. Onder de in deze zitting medegedeelde konink lijke besluiten komen de twee volgonde voor, welke op zaken van Zeeuwsche gemeenten be trekking hebben. lo het beroep ingesteld door den gemeenteraad van Middelburg tegen een besluit van gedepu teerde staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan een raadsbesluit tot opheffing eoner openbare school. Het beroep is ongegrond verklaard. 2o het beroep van den gemeenteraad van St. Maartensdijk, van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is ont houden aan een raadsbesluit, betreffende de rege ling der jaarwedden van de onderwijzers aldaar. Alsnog is goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad met dien verstande, dat de gratificatie van 100 aan C. A. Van der Reest toegekend, zal blijven voortduren tot 1 Maart 1882. Door 59 candidaten is deelgenomen aan het examen voor surnumerair bij de staatsspoorwegen. Onder hen die geslaagd zijn vinden wij J.P. Tuy- ter, van Middelburg, H. Taets van Amerongen, van Ylissingen, en H. Ph. Monté, van Rilland, ver meld. Zaterdag aanstaande zal de Willem Barents de marinewerf te Amsterdam verlaten en dien zelfden dag in zee steken. Omstreeks 1 Juli wordt zij te Vardö verwacht. Vrienden en betrekkingen worden indachtig gemaakt, dat eiken Dinsdag een post sluit naar het noorden van Noorwegen, en de brieven 16 dagen noodig hebben om te Vardö aan te komen. Met de stoomboot Durban zijn Maandag te Plymouth teruggekeerd de heeren Zeeman, Burger, Van Nes en Baudot, die als geneesheeren door het Roode Kruis naar Transvaal waren gezonden, doch te Kaapstad aankwamen toen de vrede reeds gesloten was. De genoemde heeren zijn he den in Nederland teruggekeerd. Uit Kampen is aan do tweede kamer verzonden een door ruim honderd ingezetenen, onder welke eenige der voornaamste werkgevers, onderteekend adres, houdende verzoek om spoedige behandeling van het wetsontwerp tot beteugeling van het drankmisbruik. Het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Stblno. 99), zal aanvangen op Donderdag 16 Juli a., in de lokalen van 's Rijks veeartsenij school te Utrecht. Bij kon. besluit is, bij hooge uitzondering, in het belang van den dienst in Ned. Indie, den ambte naar J. A. Gr. Brugman, commies op het bureau voor inlandsche zaken te Makasser (gouvernement Celebes en onderhoorigheden) vrijstelling verleend van het zoogenaamd groot Oost-Indisch ambte naars-examen. Wij hebben reeds vroeger melding gemaakt van het feestmaal, aau da Nederlandsche genees heeren van het Roode Kruis te Kaapstad aange boden. Ofschoon wij niet geneigd zijn aan tafelwelspre- kendheid eene bijzonder groote beteakenis te hechten, verdient echter het verslag van De Zuid-Afrikaan over dit feest, dat onder voor zitterschap van het parlementslid Hofmeijer gegeven werd, zeer onze aandacht. De voorzitter hield bij die gelegenheid eene toespraak, waarvan genoemd blad het volgende verslag behelst: „Mijne heeren, gij allen weet welk eene ver bazende beweging de Transvaalsche oorlog in Nederland heelt gewekt", en na eene uitvoerige schildering gegeven te hebben, hoe dit land ge heel Europa had wakker geschud, ging hij over tot het beschrijven der meer tastbare hulp door Holland aan de Transvaal bewezen; hoe men in dat land gelden bijeengebracht had en bijna overgegaan ware tot het vormen van een vrijkorps; hoe men ook de noodzakelijkheid ervan inzag om de gewonde Boeren van goede geneeskundigen te voorzien, en dat de vijf heeren, thans .echts en links van hem (spreker) gezeten, voor tiie eervolle zending gekozen werden. „Maar", ging de heer Hofmeijer voort, „zij zijn te laat geko men, zegt men." Hij antwoordtneenZij zijn niet te laat gekomen. Niet te laat, om een sprekend bewijs te zijn van Neerlands sympathie voor Zuid-Afrikaniet te laat om te toonen dat er daar in het koude Noorden nog warme harten kloppen voor de stamverwanten in het ver ver- - wijderd Zuiden niet te laat om den verslapten band tnsschen de moeder en hare Zuid-Afrikaan- sche kinderen opnieuw aan te halen. Ja, de band is verslapt. Wij ontvangen niet meer onze predikanten en advocaten van Neerlands hooge- scholen. Dat werd door omstandigheden, zoo van taal als anderszins, verhinderd. Maar waarom zon men geen geneesheeren van daar krijgen Waarom zouden de heeren doctoren, die slechts op eene tijdelijke zending waren gekomen, hier niet voor goed blijven „Het verblijdt mij te kunnen mededeelen dat éen hunner voorloopig gaat blijven. Dr. Van Schilfgaarde heeft een verbinte nis van zes maanden aangenomen. Ik twijfel er niet aan, of wanneer die zes maanden ten einde zijn, zal hij besluiten te blijven voor zes jaren of zestien jaren, ja voor zijn geheele leven; en dat het hem zoo goed mag bevallen, dat hij vele zijner vakgenooten zal bewegen zich mede in Zuid-Afrika te vestigen." Er scheen aan de toejuichingen geen einde te zullen komenen wie het bewijfelt, zegt de verslaggever, of een Hollandsche gast welkom in ons midden is, had slechts de hoera's moeten aanbooren, om desaangaande zekerheid te erlangen. Wat den indruk betreft, door den vrede en door de daaraan voorafgegane gebeurtenissen in de Transvaal te weeg gebracht in Zuid-Afrika, kan men niet beter doen dan de bladen van den Oranje- Vrijstaat zelve raadplegen. Men zal daaruit tevens de behoeften leeren kennen, welke in de Transvaal nog bestaan en aan welker leniging de in Nederland gewekte sympathie voor onze stamverwanten in Zuid Afrika dienstbaar gemaakt kan worden. Aan de Afrikaansche Patriot, die in den Oranje- Vrijstaat, te Paarl, uitkomt, ontleen en wij de volgende aanhalingen, overtuigd dat onze lezers de geringe moeite van het ontcijferen der ietwat vreemdsoortige taal, wel over zullen hebben voor het genoegen van deze ontboezemingen, in haar oorspronkelijke en naïeve kernachtigheid, te lezen: „Die vrede in Transvaal", zegt de Afrikaansche Patriot„blijk'n ryke bron van vreugde ver elke ware Airikaner, en by uitnemendheid ver die Paarli te wees. So werd oek weer laaste Dingsdag hier byna algemeen as vakansidag ge- vier. Byna alle winkels was toe en die enkele wat geweiger het om ver die dag hulle winkels te sluit, sai waarskynlik later uitvinde dat hulle mening hart en beurs ver hulle winkels gesluit het. „Die feestvreugde was so groot dat veule an skyiskiet, krieketspeul en ander vermake in die ope lug die voorkeur gege bo'n vergadering in die Magistraatskantoor, waar die komite van Waaksaamheid vollens kennisgeving verslag ge daan het van hulle werksaamheid. „Die Express geeft net so 'n plan an die hand aB deur ons laas anbeveel is op 'n wenk van Meneer van Wyk, namelik om Boerebesaars te hou in belang van Transvaal. Hy wil egter dat die opbrengs nie moet beperk wees tot gewonde en wedewes en wese niemar dit moot wees 'n Transvaalse Vrijheidsfonds. Volksblad en Zuid Afrikaan stem ook met die plan in en beveel dit an. „Ons hoef nauweliks op nuw ons instemming hierme te betuig. Alleen dring ons weer daarop anLat dit algemeen wees, deur ons hele land, en lat daar Komites angestel worde, soos op Clanwilliam. Waar die tyd tekort is om dit nou met Paasch-Nagmaal te doen, lat dit daar later geskiede. Daar is nou so'n grote haas nie; in die eerste dringendste behoefte is voorsien. Lat Clanwilliam nou mar die eerste steen Jê va 'n gebouw wat heel Suid Afrika sal optrek tot 'n gedenkteken van die edele Vryheids- oorloglat Clanwilliam die kern begin van 'n "Transvaalse Vryheidsfonds" van eenige duisende ponde, wat heel Suid Afrika an die Z. A. Repu bliek sal oerhandig, as 'n tasbare bewys van onse dankbaarheid ver die edelmoedige stryd wat onse broeders met soveul eensgezindheid, moed en vol harding gestry het in belang van reg en vryheid, en dus in belang van heel Suid Afrika. Ons wil hoop dat die verskillende distrikte van ons land hierin sal wedyyer om die voorrang. Lat elk diatrik 'n steen bybring tot die monument, wat moet opgerig worde ter eere van die dappere stryders, wat ver reg en vryheid hulle leve gelaat het, en die monument moet nix meer en nix min der wees nie as 'n vrye en sterke en welvarende Republiek, wat 'n steunpilaar moet wees van reg en vrijheid, en 'n grondsuil in die toekomstige verenigde Suid Afrika. „Prof. Postma het oek beswaar tegen die naam Boeren-Beschermings-Vereeniying, en wel as te eensydig en wat revolusionair. Hy stel in .die plaas en lyk regte opgenome met die verbe terde naam, wat hy tot drie mal toe herhaal Pereeniging der Burgers tot algemeens N-ut van Zuid Afrika. Dit klink wel minder eensydig en revolusionair; mar, so inolik, nog holler en lam- melendiger. Ne, sulke algemeenhede raak 'n Afoi- kaner sya koue klere nie. Watter beswaar sou onse Protessor tog teen die naam van Afrikaner Bond hê?" Aan het hoofd van het blad staat het volgende gedicht 1. Vrede 1 vrede in Transvaal 1 Kniel neer. Loof en dank tienduiaendmaal Die Heer Roem en prys Syn groote Naam, Man en vrouw en kind te saam Spreek met eerbied en ontsag, Van Syn wondre dag an dag. 2. Ja, Syn arm het heil gebrag, Seer groot. Op ons bede, an ons geslag In nood. Britse hoogmoed is gestuit, En die vrede is nou gesluit. God het Syn regverdigheid Glansryk weer ten toon gespreid, 3. Hys den vryheidsvlag ten top! En buig. Hef verblyd die harte op, En juig 1 Wapper over stad en veld, Dierb're vlag in eer hersteld Toon uw kleur op berg, in dal, In Transvaal, ja overal. 4. Sing die vrye Republiek Een Lied Uit die hart en met muziek En skiet Brand die vreugdeskoté los', D' eggo klink in kloof en bos. Juig nou ouderdom en jeugd Dis 'n dag, 'n dag van vreugd. 5. Sing ook Piet en Frans Joubert, Ter eer. Laat die nageslagte ver Nog leer Om hul naam in eer te hou, En so's hul op God vertrou. Noem Cronje, Pretorius, Brits, Al die helde an die spits. 6. Maar gedenk ook au die stroom Van bloed, Aan die doode helde vroom En goed. Denk an weduw, denk an wees: Die bedroefde vier geen fees O versag, verlig hun lot. Wees hul steun, almagtig God 1 3 Hoerehs vei' die Transvaalsche vlag, wat voor ons kantoor waai 1 3 Hoerehs ver die herstelde Republiek, wat ons alle voorspoed en bloei toewens 1 3 Hoerehs ver die Driemauskap, wa hulle volk in verdrukking voorgegaa het 1 3 Hoerehs ver die Uitvoerende Raad wat as een man same gewerk het ver hulle land 1 3 Hoerehs ver die Volksraadwat sulke dappere besluite geneem en uitgevoer het 1 3 Hoerehs ver die Vryheidshelde, wat so dapper gestry het ver reg en vryheid 1 3 Hoerehs ver die Transvaalse Generaals, Komman dante, Veldkornets, en Burgers 1 3 Hoerehs veral ver Piet en Frans Joubert, die dap perste onder die dappere, die standvastigste onder die standvastige 1 3 Hoerehs ver Piet Jouhert, die held van Lange Nek, die Washington van Suid Afrika' 1 Mar lat ons nie vergeet nie. Die Here regeer. Hy het ons Broeders verlos. Hem alleen sy alle eer. „Wij moeten," zegt de Bloemfontein Express, „het werk voortzetten en onze Transvaalsche broederen in staat helpen stellen de zeer zware moeilijkheden te boven te komen, waarmede zij te kampen zullen hebben bij het weder oprichten van hun gouvernement, na vier jaren onder een a ader gestaan te hebben. De nationale schuld is tusschen de twee en driemaal honderd duizend pond sterling, behalve de oorlogskosten. Het zal zoo goed als onmogelijk zijn voor de Transvaal, om deze schuld te boveu te komen zonder hnlp en zonder de regeering van den beginne af het moeielijk te maken. Met het oog op hetgeen de Transvsal gedaan heeft voor iederen Zuid- Afrikaan, met het oog op hetgeen zij in het bij- zpnder voor den Vrijstaat gedaan heeft, roepen wij iedereen in Zuid-Afrika op om voorwaarts te komen eD zooveel zijn middelen hem veroor loven bij te dragen tot een Transvaalsch vrijheids fonds. Laat er in iedere stad en dorp van Zuid- Afrika een bazaar gehouden worden, waarop het vee, de schapen en producten zullen verkocht worden. Laat in iedere kerk, in iedere school een collecte worden gehouden. Men richte in iedere wijk en stad hier, op de diamantvelden, in Natal en de Kaapkolonie comité's op en laat ons bijdragen totdat het doel, dat wij op het oog hebben, bereikt is. Onze Transvaalsche broeders hebben hun patriotisme bewezen door op het slagveld te sterven; toonen wij onze vaderlands liefde door hun thans ter hulp te snellen, die hulp verleenende die zij noodig hebben, die zij boven alles verdienen." belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel., invoerr. en ace. te Hontenisse c. a. R. T. Schmie- deman, ontvanger te Domburg c. a. Zie laatste ber. van gisteren.) legér. Benoemd tot le luit. der inf. bij de landmacht in West-Indië de met den pers. rang van le luit. bij die landmacht dienende 2e luit. der inf. J. H. Teunis. Zlerlkzee, 4 Mei. In de spaarbank op de school voor minvermogenden alhier is gedurende de maand April ingebraoht f 40.67, teruggenomen f 9.41, belegd 31.26. - De min. van binnenl. zaken heeft gunstig beschikt op hot verzoek van de heeren D. Lulius van Hoor c. s. te Gouda, dat voortaan ook vrou welijke leerlingen tot de H. B. S. aldaar mogen worden toegelaten. De reeds medegedeelde uitspraak van den kan tonrechter alhier, waarbij de directeur der stoomv. mi). Zeeland teVlissingen ontslagen is van rechts vervolging, berust in hoofdzaak op de overwe ging dat de wet van 23 April 1880, Stbl. no 67 en het daarvan tot uitvoering strekkend kon. besluit alleen betrekking hebben kunnen op het vervoer tusschen verschillende binnen het rijk gelegen plaatsen en, ten aanzien van stoombootdiensten op het buitenland, slechts voor zoover daarmede tevens in een geregelden dienst reizigers van de eene binnenlandsche plaats naar de andere worden vervoerd; dat zulks blijkt zoowel uit art. 3 lett. d der wet, voorschrijvende dat de plaatsen moeten worden aangekondigd waar de vervoermiddelen geregeld zullen stilhouden tot bet in- en uitlaten van reizigers, als uit art. 2 lett. b, bepalende dat aan gedeputeerde staten van elke provincie waarin het vervoer zal plaats hebben en aan de besturen van alle gemeenten waar de vaar tuigen zullen stil houden tot in- en uitlaten van reizigers, een afdruk of afschrift der aankondiging moet worden ingezonden; dat dan ook in het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs der le kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdst. IX der staatsbegrooting voor 1881 (dep. van water staat enz.) in de mededeeling van de gedachten- wisseling van eenige leden omtrent het kon. besl. van 31 Juli 1880 {Stbl. no 121) de navolgende opmerking voorkomt„dat terwijl de stoombootea voor de binnenlandsche vaart aan keuring zijn onderworpen, deze niet wordt uitgestrekt tot mailbooten en booten voor de Transatlantische vaartvoor de veiligheid der reizigers met welke stoomschepen het kon. besluit niet waakt", waarop de regeering beeft geantwoord „De zeostoomvaart rechtstreeks uit eene Nederland sche haven naar buitenslands of van buitens lands naar een haven van Nederland was krach tens het kon. besluit van 12 Febr. 1850 {Stbl. n° 7) ook van de toepassing van het kon. besluit van 31 Juli 1841 {Stbl. n° 26) uitgezonderd. De be voegdheid der belangstellenden om een onderzoek van het schip te bevorderen, (art. 347 van het Wetb. v. Kooph.) de groote geldelijke belangen bij deze vaartuigen betrokken en het toezicht der verzekeringmaatschappijen geven hier waarborgen, die bij de binnenlandsche vaart niet in dezelfde mate aanwezig zijn. Alleen voor de schepen bestemd tot vervoer van landverhuizers is een toezicht verordend bij de artt. 14 en 15 der wet van 1861 {Stbl. n« 53)"; en eindelijk dat op het vervoer met de stoom vaartmaatschappij Zeeland, welke zonder het aandoen van eenige andere plaats in Nederland hare stoomschepen rechtstreeks laat varen tnsschen een Nederlandsche haven en het buitenland, de bedoelde wet en het tot uitvoering daarvan strekkende kon. besluit geenszins van toepassing zijn. Dinsdag had de beproeving plaats van het stoomgemaal aan den St. Antoniedijk ten behoeve van het waterschap Maartensdijk. Het stoomgemaal van 27 paardenkrachten, voldeed aan alle ver- eischten en zal zeker aan de klachten sedert veie jaren geuit door de gebruikers van landen onder dat waterschap, inzonderheid in den Gelderpolder, over gebrekkige waterloozing, voorgoed een einde maken. De afdeeling Rotterdam der Mij. tot bevor dering der Pharmacie heeft besloten, wegens onvoldoende deelneming hare voorgenomen ten toonstelling niet te doen plaats hebben. De handboogschutter^ Willem III, te Vlis- singen, is voornemens den 17en Juni a. feestelijk den dag te herdenken waarop zij voor 30 jaren van haren beschermheer, Z. M. den koning, eene banier ontving. Eene dienstmeid uit het koffiehuis Plaats Royal té 's Hertogenbosch is Zondag in hechtenis genomen als verdacht van f 600 gestolen te hebben. Later bleek hare onschuld en werd zij ontslagen, doch de arme meid was krankzinnig geworden. Ter beurze te Amsterdam is bekend geworden het faillissement van een aanzienlijk handelshuis aldaar, de firma Bause en Stolt. Naar men verneemt, zou het faillissement het gevolg zijn van speculatien in katoen en petroleum. Een adres tot afschaffing der kermis te Rotterdam is, van ongeveer 1000 handteekeningea voorzien, bij den gemeenteraad ingediend. Door den burgemeester van Tilburg was aan verschillende tappers, vooral die in de nabij- heid van het stadhuis wonen, verzocht om bij de opkomst der lotelingen wel bier, maar geen sterken drank te schenken. Hieraan schijnt al gemeen gevolg te zijn gegeven, zoodat er bij de inlijving bijna geen beschonkenen zijn gezien. Eergisteren avond werd te Londen een telegram uit Monte-Video ontvangen dat het En- gelsche oorlogschip Doterel den 26en April bij Sandy-Point in de straat van Magelhaan is inde lucht gevlogen, waarbij, op zeventien menscheu na, alle opvarenden omkwamen. Het aantal slachtoffers bedraagt 135. De oorzaak van het onheil is onbekendmen vermoedt dat eerst een ketel en daardoor een der kruitmagazijnen is gesprongen. Anderen achten het mogelijk dat het schip is gestooten op een torpedo, die tijdens den oorlog tusschen Chili en Peru in de straat zou gelegd zijn. Want Sandy-Point is een station van Chili, dat allengs meer wordt gebruikt voor het innemen van kolen en provisie. De Doterel was een sloep van 1137 ton en 900 paardekraeht en droeg zes kanonnen. Zij was den 7en Decem ber 11. voor het eerst ia dienst gesteld. De prins van Wales is gisterenavond naar Weenen vertrokken om tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van den Oostenrijkschen kroonprins met prinses Stephanie van België. De heer Gladstone heeft kou gevat, doch is weer hersteld. Hij woonde gisteren een minis terraad bij. De heer Fawcett, de Engelsche postmeester- generaal, zal in het hoofdkantoor te Londen eene proef nemen met het plaatsen van doofstomme ambtenaren in het departement waar de couran ten gesorteerd worden. Dit is eene nobele poging om de doofstommen een nuttigen werkkring te ODenan. De heer Fawcett weet trouwens wat het zegt een der zintuigen te missen, want hy is sedert 23 jaren blind.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2