N*. 105. 124e Jaargang. 1881. Donderdag 5 Mei. Gemengde Belichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. i Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 4 Mei. Benoemingen en besluiten. Onder wys. Rechtszaken, M1DDELBIRGSCHE COURANT. w w GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 6 Mei 1881, des namiddags te 2j uur een openbare zitting van den gemeen teraad zal plaats hebben. Middelburg, den 3 Mei 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De gemeenteraad van Middelburg, zal op Vrij dag, den 6 Mei, des namiddags ten 25 uur een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken: Voorstel der gascommissie tot het doen uitvoeren van eenige werken ten behoeve der gasfabriek voorstellen van burg. en weth.a verhooging der jaarlijksche toelage voor de uitgaaf van het ver slag der raadsvergaderingen; b af- en overschrij vingen gemeente-begrooting 1880. Aangehouden stukken. De tentoonstelling in het Schuttershof alhier werd heden door meer dan 200 personen bezocht. Slechts in een gedeelte onzer oplaag van gisteren hebben wij kunnen vermelden dat de tweede kamer, na de interpellatie-De Jong over den uit voer van vee naar Engeland, nog de interpellatie- De Jonge over de uitvoering van art. 33 der schoolwet behandeld heeft. Deze interpellatie heeft, zooals wij indertijd voorzien hebben, geen gevolg gehad. Alleen heeft zij een heftige schermutseling tusschen de anti revolutionairen en de katholieken veroorzaakt. Dit hebben wij mede kunnen voorspellen omdat een anti-revolutionair, die het teeken des kroises uit de school verbannen wil, daarbij evenmin zijn „p&penhaat" verbergen kan, als een katholiek a propos van den staten-bijbel zijn „geuzenhaat" verzwijgen kan. Het Zank-duett lostte zich op in een koor van verwenschingen tegen den minister Six, die aan de eene noch aan de andere partij iets wilde toegeven. Deze zaak blijft dus zooals zij was. Eene nieuwe interpellatie is door den heer Van Houten aangekondigd. Indertijd heeft de regeering gezegd, dat zij uitbreiding van de kiesbevoegdheid verwachtte van hare voorgenomen hervorming der belastingen en dns met het doen van voor stellen tot herziening der kieswet wachten wilde tot na het in werking treden harer belasting- ontwerpen. Nu is de belasting-hervorming blijven steken in de verongelukte rentewet. Wat is nu, wil de heer Van Houten vragen, het voornemen der regeering ten aanzien der kieswet? De vraag is volkomen logisch en wij hebben, juist omdat de weg der belasting-hervorming ons zulk een ontzettende omweg leek, nooit kunnen begrijpen dat de regeering te goeder trouw meenen kon, langs dien omweg tot de door ieder ge- wenschte uitbreiding van het kiesrecht te zullen geraken. Maar als nu de regeering geen anderen weg op wil en de kamer, niet het miust door toedoen van den heer Van Houten, steeds kuilen in den weg graaft, aan wien dan de schuld dat men niet vooruitkomt Over deze vraag, maar in parlementaire, dat is miodcr duidelijke, vormen, zal de kamer „op een nader te bepalen dag," gaan beraadslagen. Goes, 3 Mei. Het gemeentebestuur is be- gODnen, maatregelen te nemen om het „schrobben'» der straten tegen te gaan. Bedoelde manier van schoonmaken is zeer schadelijk voor het plaveisel, vooral wanneer er zoogenaamde Amerikaansche bezems bij gebezigd worden, daar het zand tusschen de keien weg geveegd wordt en deze dus los komen te liggen. Aan de bewoners van het gedeelte der Kleine Kade, dat opnieuw bestraat is, heeft het gemeente bestuur het Verzoek gericht om voortaan de reiniging langs den drogen weg te doen geschieden. Het is te hopen dat deze poging, om zonder strafverordening een nuttigen maatregel in te voeien, het gewenschte gevolg moge hebben, al aal niet dadelijk Iedere huisvrouw zich met de afschaffing van het „schrobben" kunnen vereenigen. Even als verleden jaar, zullen eenige leeraren der hoogere burgerschool voor jongens alhier met hun leerlingen een uitstapje maken. Het plan bestaat, aanstaandeu Zondag Antwer pen te bezoeken en daar den dierentuin en de andere merkwaardigheden te bezichtigen. Mooi weer en veel genoegen zij den jongelui en hunnen leeraren toegewenscht does, 4 Mei. De vergadering van ingelan den der Breede Watering bew. Yerseke werd heden alhier gehouden en bijgewoond door 59 stemge rechtigden, uitbrengende 112 stemmen. Na uitbreDging van het verslag, dat in 't alge meen gunstig was, werd de begrooting voor 1881/82 goedgekeurd. Daaruit bleek dat aan rente betaald moet worden ƒ18147.50, terwijl naar gelang der behoefte ƒ9000 geleend zal worden. Voor on voorziene uitgaven is uitgetrokken ƒ13685.87. Het dijkgeschot is vastgesteld op 143.677.35 over de 8979 heet. 83 aren 42 centiaren, of ƒ16 per hectare. Naar aanleiding van het rapport van den inge nieur Verwey over de verbetering der zeesluis te Kattendijke, werd besloten dit werk aan te honden en een onderzoek in te stellen naar de door den ingenieur gedane voorstellen tot verbetering van den waterstand in het gedeelte van den polder bewesten het kanaal door Zuid-Beveland, waar onder is opgenomen dat tot oprichting van een stoomgemaal. De genoemde ingenieur wordt uit- genoodigd daarnaar een onderzoek in te stellen. De directie werd gemachtigd tot de vereischte uitgaven voor een buitengewonen opzichter en werkvolk. Een en ander werd goedgekeurd met 111 stem men, terwijl een ingeland buiten stemming bleef. ZieriYzee, 4 Mei. Bij de opening der stembus is heden gebleken dat op den heer mr. A. E. P. van Kinschot, candidaat der Liberale Mesvereeniging103 van de 131 uitgebrachte gel dige stemmen waren vereenigd en hij alzoo tot lid van den gemeenteraad is verkozen. Na gehouden vergelijkend examen zijn als klerken 2e kl. bij den rijkstelegraaf dienst o. a. benoemd C. Wijffels en E. Cornelis, beiden van Groede. De lijn Tilburg—'s BoschNijmegen van den Z. O. spoorweg zal in de volgende maand voor bet verkeer worden opengesteld. Zooals wij gisteren reeds gemeld hebben, werden Z. M. de koning en de koningin bij hunne komst te Amsterdam door de menigte met warmte toege juicht. De kleine prinses is door haar ouders naar de hoofdstad medegebracht. De menigte had schik in de kleine, die guitig door het portierraam van het conpeetje keek, waarin ze met hare min aehter het koninklijk rijtuig naar het paleis reed. HH. MM. traden dadelijk na hun komst ten paleize op het balcon, waar ze met een driewerf hoezee werden begroet. De koningin was gekleed in een donkerrood kleed, met fluweel afgezet, mot hoed van dezelfde kleur eu een cachemiren shawlmantel. De koning droeg generaalsuniform. Toen het balconvenster was gesloten, ontdekte het volk de kleine prinses achter het raam, op den arm van de min, en ter eere van prinses Wiihelmina daverde een hoezee door de lucht. Gedurende geruimen tijd had in den namiddag aan de achterzijde van het paleis, dicht bij de Paleisstraat, een menigte post gevat om de kleine prinses te zien, voor wie in dit gedeelte van het paleis een kamer is ingericht, en die men dan ook van tijd tot tijd de nieuwsgierigheid van het volk niet deed beschamen. (Hbl.) De klacht over een ergerlijk geval van roof, door Engelsche visschers gepleegd op Nederland- sche, in de nabijheid van Terschelling, heeft het gewenschte gevolg gehad. De minister van marine heeft zich terstond omtrent het geval doen in lichten en bevelen gegeven tot bescherming onzer visscherij. Reeds is een stoomschip met dat doel van Nieuwediep vertrokken. Op de algemeene vergadering van aandeelhou ders der stoom vaartmy Nederland is gisteren aan het bestuur de vraag gedaan, met het oog op het bestellen van een nieuw stoomschip in Engeland, terwijl de N. Amer. stoomv.mij hetzelfde heeft gedaan te Feijenoord, in hoeverre er kans zou bestaan voortaan de leveringen aan de nationale nijverheid op te dragen. Hierop werd namens het bestuur door den heer Boissevain geantwoord, dat de lijn op Indië een van de moeieiijkste lijnen der wereld is en de reparatiegelegenheden in Indië nog uiterst gebrekkig zijn, zoodat ook, met het oog daarop, de meest mogelijke voorzichtigheid moet in acht worden genomen. De lijn op Ame rika was oneindig gemakkelijker. Men kon dns daar geruster een proef met de nationale industrie wagen. Die proef had echter wel de sympathie van commissarissen, en de uitslag ervan zou met belangstelling worden gevolgd. De audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag, 6 dezer, niet plaats hebben. De luit.-generaal Van der Heijden zal zich te 'sGravenhage metterwoon vestigen. Vad notarissen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. van der Tang, als notaris te Oter- leek; benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar ter standplaats Oterleek, P. A. de Gelder, thans notaris te Hoogwoud, en ter standplaats Hoog woud C. Warnsinck, cand.-notaris te Medemblik; tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter stand plaats Amsterdam, J. P. Jnkkenekke, J. Even- blij en A. L. Drost Dz., allen cand.-notaria te Amsterdam. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend als griffier bij het kantonger. te Medemblik aan C. Warnsink en als zoodanig benoemd mr. F. van Bredehoff de Vicq van Oosthuizen, thans griffier bij het kantonger. te Helmond, in wiens plaats mr. P. H. W. van Alphen, advocaat en procureur te 's Gravenhage, is benoemd. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Deventer A. J. Cost Budde, thans comm. van politie te Amersfoort. adel. Verleend den titel van baron en baro nes aan jhr. mr. F. L. W. de Koek, minister van staat, en aan al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen. rekenkamer. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als kamerbewaarder en concierge bij de Algemeene Eekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen, aan F. W. Frauck. registratie en domeinen. Benoemd tot ont vanger der registratie en domeinente Kampen G. D. L, Graafland, thans te Groenlo te Gulpen, M. S. van Dunné, thans surnumerair. consuls. De heer P. F. van Acker, benoemd tot consul der Nederl. te Gent, is in die hoeda nigheid door de Belgische regeering erkend. Bij het aanstaand aftreden van prof. Scholten, te Leiden, wegens 70jarigen leeftijd, zal, volgens de Eaarl. Ct, zijn ambtgenoot Eauwenhoff geroe pen worden hem in het onderwijs der dogmatische vakken op te volgen. De hoogleeraar Acquoy zou aangewezen zijn als de opvolger van prof. Eauwenhoff in de historische vakken. De her vormde kerk zou dan in de plaats van prof. Acquoy een kerkelijk hoogleeraar moeten benoemen* Maandag vierde mr. E. T. H. P. L. A. van Boneval Faure gedachtenis van zijne 25jarige vervuiling van het hoogleeraarsambt in de rechts geleerde faculteit, waarvan de laatste 22 jaren te Leiden. Talrijk waren de bewijzen van belang stelling den hoogleeraar van verschillende zijden te beurt gevallen. Charles de Macewitz, eigenlijk genaamd Charles Michalowski de Macevitz, graaf vanMar- kow, oud-kapitein der keizerlijke garde te paard in Rusland, adelsmaarschalk in Polen, veroordeeld bij airest van bet gerechtshof te 's Hertogenbosch dd, 20 April, wegens het in omloop brengen van valache Russische banknoten, tot eene tuchthuis straf van 5 jaren, heeft cassatie tegen het arrest aangeteekend. Heden middag is een schildersknecht, die in een gebouw in den Lange Delft alhier werkzaam was, van eene ladder ter hoogte van drie a vier meter gevallen, tengevolge waarvan hij aan den linker arm belangrijke kwetsuren bekwam. Hij is per rijtuig naar zijne woning vervoerd. De heer G. Freem, hoofdopzichter bij den Rijnspoorweg te Utrecht, heeft gisteren zijn 40jarigen dienst gevierd, bij welke gelegenheid hem door de ambtenaren een salon-ameublement en een feestmaal in het hotel Zwijnshoofd te Arnhem werd aangeboden. Hij zal den 15en dezer zijne betrekking nederleggen om zijne verdere dagen in rust te slijten. Gisteren overleed te 's Gravenhage in 86jari- gen ouderdom de heer G. Entrop van Poeteren, die het zeldzaam voorrecht mocht genieten gedu rende meer dan 75 jaren in denzelfden werkkring en het grootste gedeelte van dien tijd als hoofd der expeditie van de Staatscourant en het Staats blad werkzaam te zijn. Bij het 50jarig jubilé van de vervulling zijner betrekking werd hij tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw en later tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Het aangekondigde „Calicot-bal", waarop alleen toiletten van katoen of cretonne waren toegelaten, heeft Maandag in H Hotel des Indes te 's Gravenhage plaats gehad. De honneurs wer den waargenomen door de gravin Du Monceau, de barones De .Constant Rebecque, de gravin Van Limburg Stirum en de barones Van Tuyl van Serooskerke. Prins Frederik en de prins en prinses Von Wied hebben het feest met hun tegenwoordigheid opgeluisterd. De grijze prina kwam te 10 uren en bleef tot middernacht. Dat ook uit calicot kostbare costumes te maken zijn bewees deze avond. Een dronken huzaar en een grenadier te paard werden Maandag op den N. W. Buitensingel door de Haagsche politie, die een eind wilde ma ken aan hun woest rijden, aangehouden. Het volk koos partij voor de dronken militairen en hitste deze op allerlei wijzen tegen de agenten op. Het gelukte dan ook den huzaar om te ontkomen, die echter op de Veenkade van zijn paard werd af- worpen. Den grenadier bleef men meester. De houding van het straatpubliek was schandelijk} het scheelde weinig of men was tot feitelijkheden tegen de politie overgegaan. In het lokaal Casino in de Zwanenburger straat te Amsterdam is thans de diamantbeurs geopend. De feestelijke opening werd door eenige honderden personen, waaronder Franschen, Duit- schers, Engelschen en Russen, bijgewoond. Deze beurs, staande onder het beheer van het Centraio diamanl-handelsbond, zal alleen voor kooplieden en makelaars toegankelijk zijn. Een dag per week zullen echter die diamantwerkers, welke hun eigen diamant bewerken, tot den verkoop ter beurze worden toegelaten. Eenige geestelijken van het bisdom Breda zijn naar Rome vertrokken om de graven der aposte len te bezoeken. Zij worden door den secretaris van den bisschop vergezeld. In de Moniteur de VAgerie van 10 April lezen wij omtrent het Nederlandsch eskader in Tripoli het volgende: Men zou zien geen denkbeeld kunnen vormen van den indruk dien de verschijning van deze oorlogsschepen, die in tijd van vrede geen andere bestemming hebben dan hier en daar eens ecu vreemde haven in te loopen teneinde de nationale vlag te toonen, op de inlanders maakten. Den 26en Maart lieten drie Hollandsche schepen hun ankers op onze reede vallen en begroetten de stad Tripoli met een salvo van 21 schoten; die dadelijk door het Turksche fort werden be antwoord. In weerwil van den hevigen wind en een bijna ondragelijke hitte, hebben de Hollandsche offi cieren in Tripoli, waar zij hartelijk ontvangen werden, eenige aangename oogenblikken doorge bracht. Men heeft een pleiziertocht gemaakt naar de woestijn en in een oase heeft men in de schaduw

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1