WILLI. MIDDELBURGSCHE COURANT Gemengde Berichten. BXCTV OBQSBXi Dinsdag 3 Mei 1881. N° 103. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Polderbestuur van Walcheren. V VAN DE VAN Donderdag den 5en Mei 1881van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Paus Leo blijft nog altijd ziekelijk, maar raag het Vaticaan niet verlaten. Er zal nu eene commissie van kardinalen benoemd worden om te onderzoeken of het raadzaam zou zijn dat de paus eenigeu tijd buiten Rome doorbrengt. Ge wone menschen zouden dat liever aan den dokter vragenmaar als een onfeilbaar man eens het antwoord op eene vraag schuldig blijft, is het niet te verwonderen dat hij ook mistast in de keuze zijner raadgeveis. Donderdag middag werd in Guildhall te Londen eene zeer eigenaardige plechtigheid ge vierd. Aan lord Shaftesbury werd op zijn tach tigsten jaardag zijn portret aangeboden door de onderwijzers en kinderen van de door hem gestichte „lompenscholen" ragged schools). De graaf van Aberdeen, minister Forster en predikant Carpenter spraken den grijsaard toe, waarna ook de Lord- mayor hem een geschenk aanbood. Lord Shaftes bury zelf sprak een warm woord voor zijne lievelmgsinstelling, de ragged schools, waardoor zoo menige jongen aan de verleiding der Lon- densche straten, met armoede gepaard, is ontkomen en een eerlijk man is geworden, die nuttig is in de maatschappij. Shaftesbury heeft meer dan 50 jaren zich gewijd aan het welzijn zijner arme medeburgers. Reeds vóór 1840 ijverde hij voor" de wet waarhij de arbeidstijd op hoogstens 10 uren daags moest worden bepaald, en hij was een heslist voorstander van de afsehaffiug der rechten op het graan. Zedelijke en stoffelijke verbetering ging steeds samen in zijn programma. Vele maat. regelen voor de,openbare gezondheid in Engeland zijn aan zijn gezaghebbende stem te danken. In de Quarterly Review schreef hij menig flink ar tikel over sociale en industrieele vraagstukken. Shaftesbury is streng Evangelisch protestant, doch zijne richting maakte hem nooit exclusief en verhinderde hem niet om met andersden kenden aan hetzelfde doel te arbeiden. Bij bracht een werkzaam leven door in den dienst der armen van zijn volk en verwierf zich het recht op den dank van ieder Engelschman, van welke politieke of geloofsrichting ook. Daarom was bet een schoon feest in Guildhall, Donderdag. Ik hen naar Chios geweest, schrijft een dagbladcorrespondent, en heb eene ellende gezien, zooals ik ze my nimmer had kunnen voor stellen. De stad ziet eruit of zij lang en hevig gebombardeerd was. Geen mensch durft erin komen; allen die de ramp overleefd hebben, kampeeren in het open veld. De 66 dorpen op het eiland hebben nog meer geleden dan de stad 44 zyn er geheel vernield, de huizen zijn door elkaar geworpen als een spel kaarten. Naar de beste inlichtingen die ik kon krijgen, schat ik dat er van de 70,000 bewoners van het eiland 9000 zijn omgekomen. Terwyi wij Maandag (11 April) op de reede lagen, kwam er nog een hevige ist Novelle van August Heck er. „Nu ja!" antwoordde hg schouderophalend, „zij kon er niet veel tegen hebben en een jaar geleden, toen de verloving plaats had, was zij ook nog te jong om eroyer te kunnen oordeelen. Hare vooruitzichten waren daarenboven lang niet schitterend. Een arme wees, afhankelijk van haar grootvader, mag big zjjn dat zij zoo goed geborgen is, te meer daar haar gezondheid nog al wat te wenschen overlaat." „En nu vraag ikbemint hij haar „Of hij 1 Of hij 1" was het antwoord. „Hij schikt zich in alles naar haar en laat haar geheel vrijmaar het is ook een lief kind en een goede partij." „Een goede partij zooeven had hij juist het tegendeel beweerdEn nu verzekerde hij lachend; 'i „O zij heeft geld Endersen is niet dom 1 Bij is een oeconomious „Verklaar mij nu eens die tegenstrijdigheid ip uw berichten 1" riep ik uit en hij gaf mii de volgende opheldering. schok die niet veel schade deed, maar het was toch een verschrikkelijk oogenblik. Het schreeuwen en gillen van angst door het gekraak der inval lende huizen heen was hartverscheurend. Spoedig echter hoorden wy dat er geen menschenlevens verloren waren by dezen schok. Wg brengen nu de gewonden naar Smyrna in de hospitalen en wij kunnen onze gedachten niet van deze ramp afbrengen, die men moet gezien hebhen, om er zich eene voorstelling van te vormen. Te Yeddo is een woordenboek van krijgs- en zeemanstermen uitgekomen in vijf talen: Japansch-Fransch-Engelsch-Duitsch-Nederlandsch. De samensteller is de kolonel van den Japanschen staf Earada Kadumite, die meer dan eens Europa bezocht en o. a. uitnemend Fransch spreekt, zoo zelfs dat een Parijzenaar hem prijst. Waar men de doodstraf nog behouden heeft, is men gematigd in hare toepassing. Van 1870 tot '79 werden in Oostenrgk 608 doodvonnissen uitgesproken, doch slechts 16 ten uitvoer gelegd. Iu Frankrijk 198 uitgesproken en 93 voltrokken. In Spanje van 1868 tot 1877 291 veroordeeld en 126 gedood. In Zweden werden van 1869 tot 1880 32 vonnissen uitgesproken doch werden slechts drie voltrokken. De magistraat van Middlesex, eene der ge meenten van Londen, heeft verboden dat voortaan op Goeden Vrgdag in de concertzalen en andere openbare gehouwen muziek zou worden gemaakt. Het was sedert lang de gewoonte om op dien dag oratoriums en gewijde muziek uit te voeren. Van profane muziek was geen sprake. De heer Maunsell, een grondeigenaar in Ierland had Woensdag vee van een nalatig pach ter laten verkoopen en zoo zijne pacht binnenge kregen. Het kwam hem echter duur re staan want des nachts werd ziju huis nagenoeg geheel vernield door een grooten hoop boeren. De wet „tot heter bescherming van leven en eigendom" is nu reeds een week of wat in werking maar de misdrgven verminderen niet. Er is een oud-soldaat gestorven, wiens naam ons weer terugvoert in de onrustige dagen van 1866. De Oostenrijksche generaal Ludwig von Benedek was van soldaat af opgeklommen en had de eerste gelegenheid om zich te onderscheiden in 1846, t08n hy als overste tegen de opstandelingen in Gallicië dieude. Twee jaren later streed hy met roem in Italië, later in Hongarye. In 1859* vin Jen wij hem terug in den voor de Oostenrij kers 700 ongelukkigen slag van Solferiuo. Hij verzette zich sterk tegen den vrede en be weerde dat de Oostenrijkers sterk genoeg waren om den veldtocht vol te houden, maar hg bleef in de minderheid en de vrede van Villa- franca werd gesloten. In 1866 werd zijne loop baan gebroken. Hij verloor den slag van Konig- gratz, zooals een Duitsch blad hoffelijk ztgt, tegen het genie van Von Moltke en de overmacht der Pruisische troepen. Men beschuldigde hem van verraad, van onkunde en was al zijne vroegere verdiensten vergeten. Tegen zgn wil had men hem aan het hoofd van een leger gesteld op een voor hem onbekend terreinhg had verloren en werd de zondebok van al Oos- tenrgks fouten. Benedek leefde sedert dien tijd diep ongelukkig en vergeten te Graz. In zijn jongen tijd waren soldaten en officieren doodsbe nauwd als hij kwam inspecteeren. Benedek in de kazerne! dan sloeg allen de schrik om het lijf; want hy zag alles, maakte gaarne standjes en was meestal erg grof. Die grofheid gold toen ter tijd in Oostenrijk als flink en onmisbaar voor een officier. Men verzekert dat da Eogelsche radicalen zich in het lagerhuis zullen verzetton tegen de oprichting van een nationaal gedenkteeken voor lord Beaconsfield in Westminster Abbey. Over deze zaak werd op eene radicale meeting te Leeds de volgende motie aangenomen„dat, naar de meening dezer vergadering, de oprichting van een monument voor wijlen lord Beaconsfield op „Haar grootvader heeft veel voor haar bij aelkar geschraapt; men zou niet denken dat het in die betrekking mogelijk was. Nu is hij oud en ziekelijk zijn testament is gemaakt en zijn kleindochter krijgt alles ik weet het uit een goede bron. Doch in geval zij nog voor het huwelijk sterft, en dat is uitdrukkelgk in het tes tament vermeld, vervalt het grootste gedeelte aan haar verloofde, Endersen!" „Dat was hetgeen ik toen vernam, myne heeren, gij kunt nagaan hoe ik daardoor gestemd werdi Ik wilde niets meer hooren." De raadsheer zweeg stil en zag ernstig voor zich en na eonigen tgd begon de apotheker Hem- ling, met een veelbeteekenenden blik door zgne brillenglazen „Dus komt uw roman toch tot een bevredi gend einde. Nu voelt men weer grond onder de voeten. Die hoogdravende geschiedenis met dat hovenaardsche wezentje stond mg niets aan, mijn heer Ramm. Gg moogt blij zijn dat die zaak nog zoo afgeloopen is. Zij schijnt op het laatst toch nog goed aan den man gekomen te zyn; maar heeft hg dat marmeren beeld waarlijk ongebruikt moeten laten staan „Neen I" sprak de heer Ramm, nog even ernstig. „Ik heb het nog opgericht gezien en kan hier meteen by voegen hoe ik daartoe gekomen ben. „Verscheidene jaren later, nadat ik reeds lang staatskosten niet wordt gerechtvaardigd, noch door den arbeid in staatsdienst, noch door de staatsmanskunst van den overleden graaf, en deze vereeniging bg deze als hare meening verklaart dat de oprichting van zulk eeu monument onver- mijdelgk de waarde van nationale gedenkteekenen in het algemeen zou verminderen." De koning van Zweden zal dezen zomer eene badkuur in Ems maken. De commissie welke een nieuw militair strafwetboek 'voor Duitschland moest ontwerpen, heeft hare taak volvoerd en het ontwerp aan den keizer toegezonden. Gisteren was het vernisdag in den Parijsehen Salon, de dag waarop de schilders hunne stukken mogen komen vernissen en er misschien nog wel ëens een penseelstreek aan geven. Menigeen be proeft dien dag, in een_ blauwen kiel met een pot vernis in de hand, binnen te komen, al heeft hij ook geen Stukken hangen, om de grimeur te genieten van de tentoonstelling. Heden is het de eerste dag voor het publiek, de vjjffranksdag. Iu Rusland is niets meer veilig. In de Paascheieren, welke op de straat verkocht wer den, vond de politie nihilistische proclamatiën. Koningin Victoria bracht Zaterdag met hare dochter, prinses Beatrice, een bezoek aan het graf van lord Beaconsfield. Zg reed in een rgtuig van Windsor Castle naar Hughenden en terug. Gisteren zijn alleen in Londen, 250 preeken gehouden ten voordeele van het matigheidsge nootschap in de Eogelsche kerk. De volgende zitting der commissie uit de muut-conferentie, die het plan der werkzaamheden moet ontwerpenis bepaald op aanstaanden Donderdag. Ook in de Vereenigde Staten hebben dezen winter de gezwollen rivieren veel schade aange richt. Alleen het verlies door overstrooming van de Missouri wordt op 10 millioeu geschat. v Algemeene vergadering van Zaterdag 30 April. Voorzitter de heer D. A. Dronkers. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Ber- lekom, Lambrechtsen en Snijders. Na de lezing der notulen doet de voorzitter voorlezing van het jaarverslag omtrent den toe stand des polders, waaraan wij het volgende ontleenen. Ofschoon geen buitengewone rampen te vermel den zgn, vertegenwoordigt het bedrag der storm schaden weder een belangrijk cijferhoofdzakelijk ontstonden die in de Doorniksche steenglooiing aan den Westkapelschen zeedijk tusschen de dij k- palen 14 en 30. Wanneer men nagaat dat tus schen die dijkpalen ongeveer 50,000 M* steen glooiing worden aangetroffen en dat daarvan gedurende don afgeloopen winter 10000 M3 zijn beschadigd, zal men erkennen dat, ofschoon die werken voldoende zekerheid aanbieden voor de veiligheid van den polder, het met het oog op de toekomst voordeeliger mag worden geacht die werken in zoodanigen staat te brengen dat zij volkomen weerstand kunnen bieden aan den he- vigen golislag op de noordkust van den polder. Het bestuur stelt zich dan ook voor omtrent die zaax binnen een niet te lang tijdsverloop de noodige voorstellen te doen. Natuurlijk kau een groot gedeelte der kosten van die verbetering uit de gewone middelen be streden worden, waarmede ook reeds dit jaar een begin is gemaakt door het maken van 2383 M3 bazaltglooiing op het duin te Zoutelande, van 1090 Ms bazaltglooiing en 3510 M3 glooiing van aanwezigen Doorn, steen tusschen de dijkpalen 3 en 4 van den Westkapelschen zeedijk, benevens het vervangen van bestaand vijs beslag door steen gepromoveerd en geplaatst was, voer e het toe val mij nog eens voor korten tijd naar de stad waar ik mijne studies voltooid had. Het was Allerzielen, zooals van daag en ook zulk weer, maar frisscher, kouder. De Novemberzon bescheen de rykversierde gravenwant volgens overoud gebruik in die stad, biyft dien dag geen graf zonder kransen of bloemen. Onwillekeurig was ik tegen den avond nog eens de oude poort uitge wandeld naar het kerkhof, waar zich duizenden ernstig gestemde lieden langs de grintpaden be wogen en hunne afgestorvenen herdachten. Ook ik hield een immortellenkrans in de hand, dien men mij bij den ingang aangeboden had. In de stad luidden alle klokken. „Ik ontmoette bijna geen enkel bekend gezicht, doch eensklaps liep mij „professor" Tappes, met zijn echtgenoot Rosa, mijne voormalige danseres, voorbij, zonder dat wij meer dan een vlnchtigen groet wisselden. In de zaal van het gebouw dat het kerkhof met een halven cirkel afsluit, lagen weer tusschen de bloemen, die stille koude gedaan ten die 's levens lief en leed achter den rug hadden. „Mijn aandacht werd een poos geboeid door een prachtig nieuw gedeelte van het kerkhof, dat in de laatste jaren verrezen was, en ik keek daar rond zonder eigéniyk jnist te weten wat ik zocht. Menige bekende naam trof my a oogmaar toen glooiing, waarvan de gezameniyke kosten 35,917 bedragen, welke werken eene biyvende verbe tering zullen aanbrengen en uit het gewoon dyk- geschot zullen moeten worden betaald. Voorloopige berekeningen hebben aangetoond dat aan deu Westkapelschen zeedijk, teneinde die gewichtige, zeewering in een staat te brengen dat daaraan, zeer buitengewone rampen voorbe houden, geen schade meer ontstaat, in een tijdvak van 10 jaren 80000 a 100000 M1 steenglooiing gedeeltelijk zullen moeten worden vernieuwd, voor een ander gedeelte van aanwezigen steen worden herzet en dat om dien veelomvattenden arbeid, nl. het maken van 8 a 10 duizend M3 steenglooiing per jaar aan den Westkapelschen zeedgk, naar behooren te kunnen aanvangen eii binnen het genoemd tgdsbestek voltooien, eene versterking der gewone middelen door eene geldleening nood- zakeiyk zal big ken. Het bestuur durft zich vleien door eene uitge werkte berekening te zullen kunnen aantoonen dat hunne vooratellen dienaangaande geheel in het belang van den polder zijn en deze bijgevolg zullen worden goedgekeurd. Aan de Zuidwatering werden de steenglooiingen in meerdere mate dan vroeger beschadigd, waar schijnlijk een gevolg ervan dat de stormen dezen winter meestal met ZW. wind gepaard gingen. Gedurende het gansche najaar had men storm achtig weder, dat zich na de vorst in Februari herhaalde. Bij geen dier stormen bereikte het water eene meerdere hoogte dan 1.00 M -}- gewoon hoogwater, met eene golfverheffing voor den Westkapelschen zeedgk van 2 a 3 M. In de kramwerken ontstond in geen* der wate ringen schade van aanbelang, in de Oostwatering in 't geheel niet. Ook het gs bracht aan de wer ken bijna geen schade toe. De stormschaden werden zonder buitengewone maatregelen op de gewone wijze, zoodra de toe stand van het weder en de zee zulks veroorloofde, hersteld of voor zooveel noodig tegen uitbreiding voorzien. De kosten van herstel zullen ongeveer f 15600 vorderen. De bazaltglooiing van den Westkapelschen zee dgk is voltooid; tegenover eene raming van f 171,155 heeft dat werk f 174,507 gekost. Daar deaanbestedingen steeds beneden de raming bleven, is dat meerdere alleen toe te schrgven aan grondverlies onder de bewerking. Schade door het stranden van schepen of wrak ken aan de werken des polders toegebracht kwam niet voor. Naar aanleiding van het in een vorig verslag medegedeelde nopens het stranden van een groot scheepswrak voor Domburgwaardoor aan den polder eene schade van meer dan f 7000 is toegebracht, heeft het bestuur zich gewend tot ged. staten van Zeeland om dit college in kennis te stellen met eenige bezwaren, die bij het polder bestuur gerezen zgn tegen de bestaande wetge ving op schipbreuk, stranding en zeevonden, en, op grond dat het niet billgk te achten is dat die schade uitsluitend door den polder moet worden gedragen in een geval als bier bedoeld, de tus- schenkomst dier vergadering iu te roepen en te verzoeken by de hooge regeering te willen bevor deren: lo dat, ter zake dier schade, aan den polder uit 's rijks kas eene aan die schade zooveel mogelgk geevenredigde vergoeding worde verleend; 2o dat door uitbreidiag der wet van 9 Oct. 1841 (Stbl. no 42), öf op andere wijze, aan de polders die macht worde toegekend, om bij stranding van schepen of andere voorwerpen de noodige maat regelen te nemen, teneinde daardoor toe te brnngeü schade aan huaae verdedigingswerken to voor komen of tegen te gaan en 3o dat ten opzichte van wrakken, welke op de voor de zeekusten gelegen banken of platen worden aangetroffen, wanneer zulks mocht big ken mogelgk te zgn, eene gelijke maatregel, als voor wrakken in rivieren bestaat, in het leven worde geroepen. Namens den minister van waterstaat is hierop de menigte begon te verminderen nam ook ik den terugtocht aan, daar de maan reeds aan den hemel stond, ofschoon de avond nog niet geheel gevallen was. „Eensklaps bleet ik als aan den grond gena geld staan en nu wist ik wat ük gezocht had. Ik boog mg over een allerliefst kopje heen, sloeg mijn arm om een slank figuurtje en liet mijn heete wang tegen het kille marmer rusten. Zij bleef koudmarmer wordt niet verwarmd door onze omarming. Toen ik mgn krans aan het monument bevestigd had, kwamen er twee oude vrouwen aan. De een zeide, terwgl zij neder- knielden „Laat ons een Onze Vader bidden voor die arme zielIk stond met gevouwen handen achter haar en snelde toen voort, zooals in dergelijke gevallen steeds het beste is." Bij deze woorden stond de raadsheer op, knoopte zijn jas dicht en greep naar zijn hoed. „Maar, mijnheer Ramm," riepen de dokter en de apotheker tegelijk, „wie lag daar dan eigenlijk begraven? Wij hebben toch wel eenig recht verkregen om dat ook nog te vernemen." „Heb ik dat dan niet gezegd?" vroeg de raadsheer. „Neenvolstrekt nietGij hebt het niet eens te verstaan gegeven." „Zoo," sprak bij nadenkend en liet zich met

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 5