Gemengde Berichten. Laatste Berichten. De meekrap in 1880. Benoemingen en besluiten. Onder wijs. Marine en leger. Kerknieuws. „Naar het voorbeeld der laatst hier gehouden tentoonstelling in 1858 heeft het bestuur zijne uitnoodigingen niet verder uitgestrekt dan tot Walcheren. Zeer velen te Middelburg beloofden hunne medewerking en hebben die belofte gestand gedaan. De Ylissingsche subcommissie was minder gelukkig. „Op de vraag welke toch de reden mocht zijn, dat zelis te Middelburg zoovele gunstig be kende industrieelen hunne medewerking onthielden, meent het bestuur geen ander antwoord te kunnen geven dan dat de reden moet gezocht worden in de ongewoonte van de zaak en eene daarmede gepaard gaande onverschilligheid, of wel schroom valligheid om zich te meten met hunne vakge noten. „Des te erkentelijker ia het jegens hen, die eene andere meening waren toegedaan. „Het bestuur ia hen zeer dankbaar voor hunne medewerking en brengt een woord van lof aan hen, die bovendien door eene kostbare uitstalling hunner voorwerpen het geheel in hooge mate hebben opgeluisterd. „Het is hier niet de plaats om uit te wijden over het nut en de belangrijkheid van tentoon stellingen; doch wanneer het bestuur let op het geen in andere steden en landen plaats vindt, moet er toch wei een reden bestaan tot die dik werf terugkeerende tentoonstellingen van allerlei aard. Die reden meent het bestuur daarin te vinden, dat eigen industrie, eigen kunstvaardigheid, stad en land, werkman of voortbrenger vereert, en langzamerhand de klacht kan doen verminderen, dat het vreemde altijd zooveel beter zou zijn en de voorkeur verdienen. Daarom meent het be stuur, niet voor de eer der vereeniging, maar in het belang van onze nijveren en kunstenaars, deze tentoonstelling in het leven te hebben geroepen. Door de jury voor den wedstrijd zijn de vol gende bekroningen toegekend: Eerste prijzen 20 of zilveren ver gulde medaille. No, 73. A. Duyzer, vier stalen houtschildering. 94. J. Worrell, vijf stalen marmerschilder werk. 199. A. M. Hoffman, model coulis-tafel met twee bladen. 217. A. van den Boogaerd, trap met schalmgat, 7i« der" grootte. 225. D. de Kat, eikenhouten lijst voor photografieën. 318/323. P. Puijpe, te Oost-Souburg, hout snijwerk. Tweede prijzen f 10 of zilveren medaille. No. 72. P. J. de Baarehoutschildering eikenhout. 141. G. Mennes, gedeelte van een orgel. 198. A. Hertogs, theebladtafeltje. 200. W. C. Meijer, canapé-tafel. 219. A. van Dorst, bekapping. 243. A. M. Koppejan te Vlissingen, hengsel en slotplaat. 259. F. C. J. van Heulen, zwartlederen prachtband. Premiën f 5. 74. J. van Es, twee ornamentteekeningen in olieverf. 77. J. N. Hamakers, modellen van letters. 192. H.Ludikhuijze,Amerikaanscheschroef- boot. 193. W. P. van den Abeele, voetkussen. 218. J. C. Le Cointre, half slinger- half steektrap met bijbehoorende teekening. No. 229. J. N. de Kidder, model trap. 236. F. J. de la Coer, bloemtafel met fontein. 244. J. Koppejan te Vlissingen, koppel- schroef voor brandspuit. 249/50. J. Verwijs, blikken effectendoos met geheime sluiting en een keteltje met komfoor uit een Zeeuwsche duit ver vaardigd. jj 267. J. Wagenaar, een paar bottines, uit de hand gewerkt. 268. M. van der Weel, een paar boeren mansschoenen. 315/6. F. Z. Kalbfleisch, houtsnijwerk. De bekroonden geluk wenschende, wees de heer De Stoppelaar erop dat zij de verworven onder scheiding niet moeten beschouwen als een bewijs van volkomen bekwaamheid in hun vak, maar als eene waardeering van hetgeen zij geleverd hebben. De niet bekroonden moeten zich daardoor niet laten afschrikken. Ook zij hebben getoond hun vrije uren aan de beoefening van hun vak te willen wijden en zullen, daarmede voortgaande, eenmaal gelijke onderscheiding genieten. Daarna betuigde spreker dank aan allen die deze bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid vereerden. Ook aan de leden der regelings-commissie, niet het minst aan den heer B. Neelmeijer, die ofschoon geen lid van het bestuur der vereeniging, haar steeds krachtig heeft bijgestaan, betuigde spreker zijn dank, terwijl hij den onvermoeiden secretaris den heer Doorenbos, voor zijne vele bemoeiingen in deze eveneens hulde bracht. Nadat deze toespraak gehouden was, werden de deuren der groote zaal geopend en begaven de aanwezigen zich daarheen, ter bezichtiging van het tentoongestelde. Tot meer dan een vluchtig overzicht ontbrak ons heden de tijd. Wij zullen ons dus in geen fejjzoaderhedea ostent de tentoonstelling begeven. Dit slechts willen wij vermelden dat het geheel, een catalogus vormende van bijna 400 nommers, op het eerste gezicht een verrassenden en zeer gunstigen indruk maakt. Hoedanig ook het oordeel over het tentoongestelde zij, de commis sie heeft van hare schikking alle eer. Zij is samengesteld nit de heeren: Mr. G. N. de Stoppelaar, J. J. H. Doorenbos, W. Appel, J. J. Worrell, L. K. van der Harst, J. H. de Fremery en J. W. de Raad. De jury voor den wedstrijd heeft den heer P. D. Koning, als president, den heer D. G. Kröber Jr., als secretaris, en de heeren G. O. Altorffer, J. A. Frederiks, C. J. van der Harst, G. Knol, F. J. Larsen, C. J. van Sehaik, J. F. Schütz en J. H. Will als leden. Naar ons nit vertrouwbare bron wordt mede gedeeld, bestaat het plan om, indien geen bijzon dere omstandigheden dit verhinderen, den 26en Juni a. den tramweg VlissingenMiddelburg feestelijk en den 27en Juni a. voor het publiek te openen. Aan den brievenbesteller D. J. van Biemen, te Vlissingen, die dezer dagen zijn 25jarig dienstfeest vierde, is vanwege den minister van waterstaat enz. eene verhooging van jaarwedde van 50 toe gekend, als bewijs dat zijn© trouwe diensten op prijs gesteld worden. De zeildag van de Willem Barents naar het Noorden is bepaald op Zaterdag den 7en dezer. Naar wij vernemen zal ook de heer Grant, die reeds twee der vorige reizen als photograaf mee maakte, op dezen vierden tocht deel uitmaken der bemanning van het poolschip. Hontenisse 30 April. Met vreugde werd hier door velen, vernomen dat de concessie voor den tramweg HalstWalsoorde aan de aan vragers is verleend. Er blijft na nog te wenschen over, dat de concessionarissen der spoorboot WalsoordeVlake, en vooral ook de gemeente Hulst, een krachtig blijk van ingenomenheid met deze zaak zullen geven door flinken geldelijken steun. Onze gemeente heeft het hare gedaan door gedurende tien achtereenvolgende jaren f 600 'sjaars toe te zeggen, 't Zou te betreuren zijn, indien de provinciale staten in hunne aanstaande verga dering niet ook bovengenoemde tramlijn steunden misschien op grond, dat belanghebbende gemeenten geen voldoend hewjjs van instemming hebben gegeven. Hulst en Hontenisse zijn de eenige gemeenten welke rechtstreeks belanghebbende genoemd mogen worden. Indien de eerste onverhoopt niet genegen mocht blijken gelde lijken steun te verieenen, moet dan alles mis lukken, alleen ter wille daarvan? Mag zoo ook de toekomst der spoorboot in de waagschaal gesteld worden Men verwacht dan ook, dat onze vertegenwoor digers ter aanstaande vergadering der staten zich dapper zullen weren voor onze districts-belangen en dat wel liefst in de openbare zittingen, want wat in de sectievergaderingen omgaat, daar ver neemt het kiezende publiek zoo wat niets van en dat publiek behoort toch te weten wat hunne afgevaardigden zijn voor de belangen van hun gewest. Utrecht, 1 Mei. In de buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsche Tramwegmaatschappij, welke gis teren plaats heeft gehad, werd met algemeene stemmen het voorstel van het bestuur aangenomen om het maatschappelijk kapitaal te bepalen op vier millioen, verdeeld in vier duizend aandeelen elk van 1000. De aandeelen zullen worden uitgegeven in seriën, waarvan het bedrag en de tijd van uit gifte door den raad van commissarissen in overleg met den directeur zullen worden vastgesteld. Het geheele maatschappelijk kapitaal zal binnen vijf jaren na de uitgifte der eerste serie moeten worden geplaatst. Dan 16en Mei 3. zal de jaarlijksche algemeene vergadering plaats hebben waarin het dividend over het jaar 1880 zal vastgesteld worden. De eerste lijn der maatschappij werd den 16en October 1880 geopend en ofschoon men dos in het ongunstigste seizoen begonnen is, zijn de ontvangsten van dien aard geweest, dat reeds eenig dividend zal kannen worden uitgekeerd. Voor de betrekkingen van leerling-conducteur, leerliug-telegrafist en leerling-weger bij de staats spoorwegen zijn in de vorige maand aan het centraalbureau te Utrecht 91 personen geëxamineerd. Daarvan slaagdenals leerling-telegrafist 20, waaronder de dames A. Gerritsen en R. F. van Teijnals leerling-êonducteur 14, waaronder J. Nede, van Vlissingenals leerling-weger 4. HH.MM. de koning en de koningin zullen van den 3en tot Zondag 8 Mei te Amsterdam vertoeven en zich vandaar naar 't Loo begeven. Hoewel zij waarschijnlijk des morgens nog de godsdienstoefe ning in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zullen bijwonen, zal bet traditicneele Zondagsbezoek aan Artis dit jaar achterwege blijven. De reden van het vertrek op Zondagnamiddag is gelegen in een bezoek, dat een zuster v^n de koningin op Eet Loo zal brengen. De vorstelijke gast wordt Maan dag 9 Mei aldaar verwacht en zal slechts een paar dagen blijven. (Fad). De gonverneur Pruys van der Hoeven en de nieuwe militaire kommandant in Atjeh, kolonel Hans, zijn den 29en Maart jl. van Batavia naar hunne bestemming vertrokken. Over de verandering van bestuur in Atjeh wordt nog altijd door het publiek en in de dagbladen van Indië gepolemiseerd. De Soer. Ct. heeft een brief van den gepensioneerden kolonel Diepenbroek opgenomen, waarin deze de vervanging van gene raal Van der Heyden onvoorwaardelijk goedkeurt en in zijn ontslag hoegenaamd geen miskenning verklaart te zien. Maar hiertegenover staan weder andere gevoelens in omgekeerden zin. De loop van zaken in Atjeh zal vermoedelijk op al deze beoordeelingen een niet onbeduidenden invloed uitoefenen. Inmiddels schrijft het Alg. Dagbl. dat de ver andering zeer behoedzaam zal worden ingevoerd en in de bezetting van Atjeh eerst geleidelijk verandering zal komen, naarmate de organisatie van het land en de aanleg van wegen voortgaan. Het is inderdaad niet wel denkbaar,-volgens het blad, hoe op een andere en voorzichtiger wijze dan de thans gevolgde ooit de Atjeh-oorlog en de daaruit voortgevloeide toestand kunnen afge wonden worden. Naar wij met genoegen vernemen, zal op het etablissement Feijenoord van de Nederlandse)'ie stoombootmaatschappij binnen eenige dagen de kiel worden gelegd van het stoomschip Zaandam, groot 3000 tonnen, voor rekening van de Ned.- Amerih. Stoomvaart-maatschappij en bestemd voor de vaart van Nederland op de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Voor de Nederlandsche industrie is het een heugelijk feit, dat thans ook groote stoomschepen, als voor de Trans-atlantische vaart worden ge bruikt, op een Nederlandsche werf zullen worden gebouwd. N. B. Ct. Te Leiden is plotseling, op 54jarigen leeftijd de heer Gualtherus Kolff overleden. Het L. D. wijdt eenige waardeerende woorden aan zijn na gedachtenis en zegt o. a„Menig belangrijk en prachtig werk, vooral op Indië betrekking heb bende, zag bij hem het licht. Vele schrijvers stelden de geestkracht op prijs, waarmede hij de uitgave der vruchten van hun geest of kunst op zich wilde nemen. Daarom nam hij in de uitge verswereld hier te lande een voorname plaats in. Waimeer het noodig was, gaf hij eveneens blijk een welversneden pen te bezitten." De Nederl. gist- en spiritusfabriek, te Delft, keert over 1880 een dividend uit van f 359 per aandeel van f 1000. Een bedrag van f 7000 is door de deelhebbers toegestaan tot verzekering van pensioenen aan het personeel der fabiiek. De audiëntie van den minister van financien zal Donderdag, den 5en Mei, niet plaats hebben. SchouwenDuiveland, 1 Mei 1881. Slechts negen van de achtentwintig meestoven, die SchouwenDuiveland nog bezit, hebben in 1880 gewerkt en te zamen bereid: hard goed 68,343, racijn 6352, muilen 21,187, overstampte muilen 1723, dito racijn 3772 kilogrammen. De Zierikzeesche Garancine- en Meekrap fabriek werkte de grootste helft van het jaar aan het overmalen van onde meekrap en had dan een tiental personen in dienst. Het eigenlijk garancineeren stond stil en de onbeteekenende orders op garancine werden vol daan uit den aanwezigen voorraad. In de nienwe meekrapfahriek werd nagenoeg het geheele jaar door met acht personen gewerkt. Er werd racine gemalen en vrij groote partijen oude meekrap overgemalen. Ü8 handel was niet zoo levendig als in de laatste helft van 1879; de omzet was niet druk, doch de aflevering het geheele jaar door vrij geregeld. De meekrap-invoer bedroeg 463,100 en de uitvoer 685,300 kilo's. De prijzen hielden zich vrij goed staande, dewijl de bestaande voorraad in vaste handen en de nieuwe teelt zeer klein was. De gedolven opper vlakte was niet groot en de opbrengst beneden het middelmatige. De qualiteit overtrof die van vorige teelten, waardoor verscheidene vaten tot onevenredig hooge prijzen gekocht werden. Het meest komt voor de overgemalen onbe- roofde. Deze stond in het begin des jaars f 21 a 23 en later f 1 lager genoteerd. De prijs van nieuwe origineele onberoofde was zeer ongelijk 23 a 28 naar gelang van soort en behoefte. De weinige nieuwe racine werd voor f 21 f 22 verkocht. Op het einde des jaars bestond de aanwezige voorraad hoofdzakelijk uit overge malen meekrap en was de voorhanden voorraad nieuw goed hoogst onbeduidend. De handel in garancine was zoo goed als dood alleen van tijd tot tijd werd een enkel vat verhandeld. Dat dit artikel echter nog altijd verbruikers vindt en niet geheel en al door de kunstalizarine verdrongen is, blijkt uit den uitj voer van 1067 vaten van Marseille naar New-York. In ons werelddeel is het verbruik uiterst gering en het blijkt meer en meer dat de garancine in den strijd met de kunstalizariue zal ondergaan. Bovenstaande bijzonderheden rusten op het verslag der kamer van koophandel te Zierikzee over 1880, geneeskundige dienst. Benoemd tot offic. van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der hsdmaeht, de student voor den genoemden dienst (arts) I. Graanboom. poldebbestuken. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Tolhoek, als dijkgraaf van den Westerlandpolder. Benoemd tot dijkgraaf van den Westerlandpol der, G. de Jager; Zierikzee, 2 Mei. Tot hoofd-onderwijzer aan de Christelijke school alhier is benoemd, de heer D. Mulder, thans in die betrekking te Dinteloord. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van den kapitein t/z J. W. Binkes en bestaande nit Zr. Ms. schroetstoomschepen Van Galen, Leeuwar den, Marnix en Suriname, den 30en April te Spezzia aangekomen. Zierikzee, 1 Mei. De heer Montijn, predikant bij de Herv. gemeente alhier, heeft heden zijne gemeente verblijd met de kennisgeving dat hij voor het beroep naar Schiedam heeft bedankt. Axel, 1 Mei. Het recht tot benoeming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van predikanten voor de volgende tien jaren is alhier op nieuw aan den kerkeraad opgedragen. Er waren uitgebracht 88 stemmen voor den kerke raad en 34 voor het kiescollege. Te Goes is weer iets nieuws op kerkelijk gebied uitgevonden. Aanstaanden Vrijdag wor den de militieplichtigen van dit jaar ingelijfd en gisteren avond hield ds, J. Post in de kerk der Hervormden een „bidstond voor het vertrek der lotelingen." Zoo staat er althans op het predik beurten briefje. (N. B. ct.) Bij gelegenheid van het 250jarig bestaan van het Collegicum mnsicum ultrajectinum is te Utrecht een luisterrijk muziekfeest gevierd. Door Verhuist en Hol gedirigeerd, werkten daartoe mede rnim 370 zangers, zangeressen en spelers, benevens ais solisten de dames Hohenschild en Fillunger, de heeren Hill, Von Zur Miihlen en Joachim, de beroemde violist. Het programma bevatte o. a.op den eersten dag, een psalm van Sweelirck, eene suite van Bach, een sedert korten tijd ontdekt Offertorium van Mozart en Beethoven's reuzenwerk, zijn 9e simfonie. Op den weeden dag, de ouverture Gijsbrecht van Amstelvan Verhuist; Lied en Lente, cantate van R. Hol, woorden van mr. J.N. van Hall; Beethoven's Vioolconcert, dat een lijf stuk van Joachim is de Academische Feestower- ture van Brahms en de ouverture Obêron. Het feest is besloten door een maal in Tivoli, waaraan 160 gasten deel namen en waar de wel sprekendheid even mild vloeide als het druivennat. Een ouderwetsche nieuwigheid was daarbij, dat twee trompetters, in antieke kleederdraeht, iederen toost met een sein aankondigden en door fanfaren- gesehal besloten. Dit laatste is niet kwaad bedacht. Het zet wat leven bg aan sommige toosten, die anders uitgaan als nachtkaarsen. De moord, die Vrijdagavond indeGoudsche Wagenstraat te Rotterdam heeft plaats gehad, is gepleegd op een zeeman van Russische afkomst, die zijn meisje had thuis gebracht en naar zijn logement terugkeerde. De voortvluchtige dader is een 20jarig pakhuisknecht, J.Hansen genaamd. Zijn kameraad, een vischverkooper, die hem ver gezelde, is in handen der politie. De misdaad moet het gevolg geweest zijn van een twist, ontstaan door dat de vermoorde tegen de beide andere mannen aanliep. De moord werd gepleegd met een scherp broodmes, waarmede de dader den verslagene eene kleine wond toebracht, vlak in de richting van het hart. Eenige vermomde lieden hebben te Clifden in Ierland den deurwaarder King over een vuur geroosterd en hem toen laten zweren dat hg voor zijne betrekking zou bedanken. De man zal mis- scbien niet opkomen van zgne wonden. Admiraal Gore Jones, de kommandant van het Eugelschlndisch eskader zal een bezoek brengen aan de koningin van Madagaskar, welke zich bereid heeft verklaard om ernstig met Enge land mede te werken in het bedwingen van den slavenhandel in de Afrikaansche zeeën. De koningin draagt den weiluidenden naam Ranovalo- manjaka. In een klein stadje vaD West-Pruisen, Arge- nau, is weer een razzia tegen de Joden gehouden. Met een schoolmeester aan het hoofd drong men in de woningen der Joden om er de bewoners te mishandelen en den inboedel te vernielen. Iets dergelijks heeft in Rusland plaats gehad. Te Eli- sabethgrad werd de synagoge door het gepeupel vernield, zoodat de troepen moesten tnssehen beide komen en er dooden vielen. Amsterdam. De Amst. Droogdokmaatschappij keert, na het doen van alle afschrijvingen, 8pct dividend nit. Cloes. Het concert onzer afdeelingder Mij. van Toonkunst, dat door ongesteldheid van een der solisten gedreigd heeft niet door te kunnen gaan, zal aanstaanden Woensdag toch plaats hebben. Londen. Volgens berichten nit de Trans - vaal is een opstand onder de inlanders ophanden. De volksraad heeft eene commissie naar Newcastle gezonden om de belangen der Boeren te behartigen. Dublin. De Habeas-corpus-akte is geschorst men verwacht de arrestatie van Dillon en andere hoofden. Parijs, Het hoofd der geestelijkheid ia

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2