N«. 102. 124® n«. 1881. Maandag 2 Mei. De gewijzigde drankwet. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 0. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- Middelburg, 30 April. ■■fey •f\v'1 MIDDELRIRGSCHE COERANT. Dank zij hare vervroegde bijeenkomst, zal de tweede kamer, in de weinige weken welke haar nog van de verkiezingen scheiden, tijd hebben om, na afdoening der motie-Keuchenius (inen ting, in verband tot de zendelingen in Indië), der interpellatie-De Jong (vee-uitvoer naar Engeland), en der interpellatie-De Jonge (art. 33 schoolwet), nog het wetsontwerp tot straf baarstelling der desertie van zeevisschers, dat betreffende de zeevisscherij en eindelijk dat tot bestrijding van het misbruik van ster ken drank te behandelen. Dit laatste is ongetwijfeld het belangrijkste onderwerp van wetgeving, dat in dit weinig vruchtbare zittingjaar onder handen genomen zal zijn. Immers het wetboek van strafrecht, op zichzelf veel gewichtiger, moet nog geruimen tijd wachten alvorens de voorbereidende maat regelen zoo ver gevorderd zullen zijn, dat het in werking zal kunnen treden. De rentebelas ting was meer belangrijk in een financieel dan in een maatschappelijk opzicht. De wet tot beperking van het drankverbruik zal in de eerste plaats de 45.154 personen, die in ons land van het verkoopen van sterken drank hun be roep maken, aan nieuwe, tot dusver onbekende wettelijke regelen onderwerpen, en vervolgens door sommige harer bepalingen op merkbare wijze in het maatschappelijk leven ingrijpen. Als voorbeeld hiervan wijzen wij er slechts op, dat wanneer eenmaal in eene gemeente het bij gemeente-verordening toegestaan maximum aantal drankhuizen aanwezig zal zijn, er geen vergunning meer tot het openen van extra gelegenheden tot drankverkoop verleend zal mogen worden. Niet alleen de dranktenten op kermissen of op het ijs zullen verdwijnen, maar ook in de vérverschingslokalen van ten toonstellingen, landbouw-, muziekfeesten enz. sal geen sterke drank meer getapt mogen worden. Geen geringe wijziging voorwaar, in 't karakter onzer openbare feesten 1 Het gewijzigd wetsontwerp, door de regee ring in Februari jl. ingediend en in 't begin van Maart door de commissie van rapporteurs gereed verklaard voor behandeling, is in bijna alle opzichten, waarin de kamer of de publieke opinie wijziging verlangde, eene verbetering van het oorspronkelijke. Een kort overzicht van de aangebrachte veranderingen zal dit duidelijk maken. Verkoop in het klein," onderworpen aan de bepalingen dezer wet, was volgens het eerste wetsontwerp de verkoop van hoeveelhe den beneden de 5 liter. Thans omvat zij alle hoeveelheden beneden 2 liter. In het eerste ontwerp werd het aan de gemeentebesturen overgelaten, al dan niet het aantal drankwinkels te beperken en werd, met vriendelijke zorg voor de dranknering, een zeker minimum van slijterijen bepaald, dat in elke gemeente moest aanwezig zijn. Thans wordt een cijfer vastgesteld, waarboven de gemeentebesturen, in 't verleenen van ver gunningen tot drankverkoop, niet mogen gaan. Dat cijfer is naar evenredigheid hooger, naar mate de gemeente kleiner is. Middelburg mag op zijne 16000 inwoners 53 drankwinkels (1 op elke 300) bevatten; maar aan 16000 Amsterdammers worden er slechts 32 (1:500) toegestaan; terwijl in gemeenten beneden de 10.000 zielen het verhoudingscijfer tot 1250 rijBt. Eene logische verklaring voor deze verschillende bedeeling zal, in bijzondere ge; vallen, niet aan te wijzen zijn. Men moet echter bij het aannemen van al dergelijke verhoudingscijfers een greep in den blinde doen. De gemeentebesturen zijn overigens, volgens het gewijzigde ontwerp, vrij om zich ook tot minder dan het hun toegestane aantal vergun ningen te bepalen. Het nieuwe ontwerp sluit bepaaldelijk van de vergunning „uitlocaliteiten in gebouwen die voor den openbaien dienst worden ge bruikt (raad-, veer-, tolhuizen dus, sluiswach terswoningen, gebouwen waar de kantonrechter zitting houdt, waar de loting voor de militie plaats heeft enz.)- Een overgangstijd van vijf jaren is toegestaan, om voor de takken van den openbaren dienst, die thans in de schaduw van den jeneverboom geplant zijn, een ander onderkomen te zoeken. Ook moet (in 't vorig ontwerp kon slechts) de drankverkoop verboden worden in de nabijheid van kazernen, scholen, werkplaatsen, fabrieken en instellingen van liefdadigheid. Dat hetzelfde wenschelijk zou zijn in de buurt van kerken, beweren somtijds booze tongen doch durven wij niet herhalen. Vereeniging van winkelnering met drank verkoop wordt thans verboden, even als het verhinden der slijterij met eenig openbaar ambt. Vele kruideniers en ettelijke gemeente-amb tenaren (volgens de memorie van toelichting, 253 ontvangers, secretarissen, wethouders en burgemeesters) zullen in 't vervolg den invloed van dit verbod ondervinden. Gedurende vijf jaren na 'tin werking treden der wet blijft aan hen, even als aan allen die op 'toogenblik het slijtersberoep uitoefenen, het voortduren hunner bevoegdheid verzekerd. De heer De Bruijn Kops stelt echter bij amendement voor, dien overgangstermijn tot 3 jaren in te krim pen. Inderdaad schijnt er geen reden om, als de wetgever eenmaal aangenomen heeft dat be perking van den drankverkoop noodzakelijk is, met die vermindering nog volle 5 jaren te wachten. Aanbeveling, zou het misschien ver dienen, binnen het overgangstijdvak nog een tweeden termijn aan te nemen, waarbinnen de gemeentebesturen zouden moeten uitmaken aan welke slijters wel en aan welke geen verlen ging hunner vergunning verleend zal worden. Deze laatsten zouden daardoor tijd krijgen om zich op de hun boven 't hoofd hangende ver andering voor te bereiden. Op den openbaren weg zal voortaan geen sterke drank hoegenaamd meer verkocht mogen worden. Ook dit verbod zal, in den aanvang, velen onaangenaam zijn. De leden der Witte Sociëteit in Den Haag zullen onder de hoornen van het Plein iets onschuldigers dan jenever of bitter dienen te gebruiken. Waar de bezoekers wel in de open lucht, „doch in een afgesloten ruimte" zitten, zijn zij echter vrij. Dit slaat op de leden van buiten-societei- ten, of de bezoekers van tuinen, waar getapt wordt. Wie zijn borreltje drinkt binnen de, aan de straatzijde des zomers opene, muren van vele onzer tegenwoordige koffiehuizen, doet vermoedelijk niets strafbaars. Steekt hij zijn neus, of liever zijn glas, daarbuiten, dan stelt hij den koffiehuishouder aan boete bloot. Vermoedelijk zullen deze bepalingen wel tot eenige klachten en moeilijkheden aanleiding geven, alvorens zich een verstandige jurispru dentie gevestigd zal hebben. „In 't algemeen belang, zegt de memorie van toelichting, 1 getrooste men zich deze kleine opoffering, voor zoo ver 't eene opoffering wezen mocht." Enkele beperking van den drankverkoop door het daaraan verbinden van de voorwaarde eener vergunning, werd in 't vorig ontwerp al gemeen onvoldoende geacht. Men wilde de vergunning slechts tegen betaling van een zeker recht verkrijgbaar stellen. Het nieuwe ontwerp heeft aan dit verlangen voldaan. Het krijgen der vergunning zal minstens 10 en hoogstens 25 voor iedere f 100 huurwaarde kosten, met eene vermindering van 25 pet. voor ieder drankverkooper, die zich verbindt om Zater dag avond en Zondags niet te schenken. De bedoeling met deze laatste bepaling is zeker goed. De Zaterdagavond en de geheele Zondag zijn kwade dagen voor dronkaards en drinkebroers. Maar het zijn juist daarom de beste dagen voor diegenen, die van hen leven moeten. Het is dus zeer onwaarschijnlijk dat een herbergier die, stel, f 400 huur betaalt en naar de hoogste klasse aangeslagen, f 100 voor zijn vergunning zal moeten betalen, voor 25 geneigd zal zijn de beste dagen voor zijn nering ongebruikt voorbij te laten gaan. Een bezwaar tegen den aanslag naar de huurwaarde is ook, dat de huurders der beste lokalen het hoogste, die der vunzigste kroegen, waar lang niet het minst getapt wordt, het laagste recht zullen betalen. De heer De Jonge heeft, om aan deze beide bezwaren te gemoet te komen, een amendement voorgesteld. Het denkbeeld daartoe heeft hij ontleend aan de N. Rott. Ct. Blijkt hieruit, dat de bemoeiing van „courantiers" met het werk der wetgeving niet zoo onvrucht baar is, als de heer Yan Kerkwijk wel eens beweert, de ingenomenheid van den heer De Jonge met de voorgestelde staatsbemoeiing tot bestrijding der dronkenschap, is in een ander opzicht zeer opmerkelijk. Wij bedoelen ten opzichte der vijandige houding, door de Standaard zoo tegenover het oo rspronkelijke als tegenover het gewijzigde wetsontwerp aange nomen. Wordt vervolgd Op voorstel van de gascommissie wordt door burg. en weth. van Middelbburg aan den raad voorgesteld: bet bouwen van eeu nieuwen stoom ketel en van een nieuwen ijzeren gashouder van 1200 Ms inhoud; het vervangen van den bestaan- den exhauster door een nieuwen en het aanschaffen van een reserve-exhausterm, alsmede het aanschaf fen en aanbrengen van een fabrieksmeter. De kosten dezer werken worden geraamd op 43.235.19. Tot deze uitgave kan met gerustheid besloten worden, dewijl het gasverbruik, op grond der uitkomsten van de eerste drie maanden, in een jaar gerekend wordt 34830 Ma meer te zullen bedragen dan waarop bij de begrooting gerekend was. Dientengevolge zal het sa'.do der exploitatie rekening waarschijnlijk ruim ƒ12.800 bedragen, terwijl bij de begrooting voor rente en afsohrij ving slechts ƒ10.300 uitgetrokken werd. In de heden alhier gehouden gewone algemeene vergadering van het polderbestuur van Walcheren werd de begrooting voor het dienstjaar 1881 be handeld, welke in haar geheel op een bedrag van f 247848.94J is vastgesteld. De kosten der gewone werken worden geraamd op f 115.192.68, der buitengewone ad 9487.15 en de kosten der straat en zandwegen op 8939.89. Van de ge wone werken zullen volgens de raming voor 113.102.93 worden aanbesteed en voor 2089.75 in eigen beheer worden uitgevoerd. Het gewone dijkgeschot is geraamd op 216.154.47 en bedraagt 13.50 per hectare schotbaar en 5.30 per hectare vrijland. Op voorstel van den heer mr. Borsius werd een crediet van f 100 geopend om aan den heer P. Lampert, ontvanger van den polder, die op den 1 Januari 1881, sedert 50 jaren met nauw gezetheid en ijver zijne diensten aan den polder bewees, een bewijs van waardeering aan te bieden. In een volgend nommer geven wij een meer uitgebreid verslag. De St. Ct. bevat de statuten der vereeniging Eensgezindheid te Goes, ten doel hebbende bevor dering van gezellig verkeerhet verslag betreffende den aanleg van ptaatsspoorwegeu over het jaar 1880; en het verslag der rijkscommissie voor graanmeting en waterpassing, aangaande hare werkzaamheden in het jaar 1880. De Moniteur kondigt de overeenkomst af betreffende de verzending van postpakketten, gesloten tussehen het Duitsche rijk, Oostenrijk- Hongarije, België, Bulgarije, Denemarken, Egypte, Spanje, Frankrijk, Groot-Britannië en Ierland, Britsch Indië, Italië, Luxemburg, Montenegro^ Nederland, Perzië, Portugal, Kumenie, Servië, Zweden en Noorwegen, Zwitserland en Turkije. De Belgische bladen herinneren eraan, dat Groot-Britanië en Ierland, Britsch-Indië, Neder land en Perzië, die verklaarden thans nog niet in staat te zijn om de conventie te teekenen, dewijl hnn binnenlandsch postverkeer op dit ge bied nog niet geregeld is, een uitstel voor deze formaliteiten hebben gekregen tot 1 Juli van dit jaar. Het wetsontwerp betreffende de regeling van den postpakkettendienst in Nederland ligt in tus sehen rustig op de griffie der tweede kamer, die 2 Mei beginnen zal met de behandeling van inter- pellatiën, maar den pakkettendienst nog niet op de agenda heeft geplaatst. Wij kunnen als zeker mededeelen, dat de heer W. A. Froger, die met September als lid der tweede kamer moet aftreden voor het district Amsterdam, bij de aanstaande Jnniverkiezingen buiten aanmerking wenscht te blijven. {Hhl). De kiezersvereeniging Burgerplicht te Amster dam heeft besloten de voorafgaande gesloten ver gaderingen ter zake der' candidaturen voor de verkiezingen af te schaffen, op grond dat de publieke zaak publiek moet worden behandeld. Er zullen derhalve alleen openbare vergaderingen zijn. Weldra zal een vergadering worden ge houden ter beraadslaging over den politieken toe stand, met het oog op de aanstaande verkiezingen. Volgens berichten uit Zuid-Afrika van den 5en dezer zijn de vijf Nederlandsche geneeskundigen van het Roode Kruis te Kaapstad op een feest maal onthaald, waar 90 gasten aanzaten. Alle uitgebrachte heildronken op Z. M. den koning, op koningin Victoria, op het Kaapsche parlement, op Nederland en op de Transvaal getuigden van groote sympathie voor ons land en voor de zaak der Transvalers. De N. R. Ct. betoogt dat er perieuïum in mora is ten aanzien van de verbetering van den Rot- terdamschen waterweg. De Great-Eastern Rail- waymaatschappij dreigt met geheele verlegging van haar dienst naar Antwerpen, want zij acht het zeer twijfelachtig dat baar dagelijksche dienst vol te houden is met de booten van getingen diepgang, welke zij genoodzaakt geweest is zich aan te schaffen. Sempervirenê verneemt met genoegen, dat vef- schillende eigenaren het zoeken van kievietseieren op hunne landerijen ten strengste verbieden. Onbegrijpelijkerwijze zijn de kieviten niet ge rangschikt onder de nuttige vogels, vermeld in de wet van 1880. Toch behooren daaronder wel degelijk de kie viten en grutto's, die zooveel wormen en ander ongedierte verslinden; de grutto's voornamelijk zijn onze trouwste bondgenooten, in het bestrij den der paalwormen onzer zeeweringen en dijk werken. Onze lezers vinden in dit nommer eene adver tentie van de IJscompagniegevestigd te Maas sluis en te Amsterdam. Het ijs, door deze com pagnie geleverd, biedt bij de zuivelbereiding zoovela voordeelen, dat wij er de aandacht onzer landbouwers op vestigen. In het verslag toch, namens het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, opgemaakt en in de vergadering van 15 December 1880 voorgedragen door den heer J. L. T. Groneman, over de proef neming op het gebied der zuivelbereiding, welke proefneming werd uitgevoerd te Berkhout in den zomer van 1880, leest men over het zoetwater Noorsch ijs het volgende: „De bereiding met ijs had plaats op de Deen- ache wijze en leverde op eenzelfde hoeveelheid

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1