Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s, Staten-GeneraaL Weerkundige waarnemingen. 28 April des morgens te 8 uren. - 9 - 9.9 wzw wzw w Gemeenteraad van Middelburg. burgemeesters. Benoemdtot burgemeester van Drunen, A. de Jong; van Posterholt, J. Maessen; van Born, M. K. Hauasmans; vanLien- den, J. A. Verbrugh, aeeretaris dier gemeente; van Kwadijk, Middelie en Warder, H. Snijder, secretaris dier gemeenten; van Herten, Ch. B. Korsten, secretaris dier gemeentevan Borgharen, A. P. Scheepers; van Diuxperloo, P. L. Ebeling. leger. Op zijne aanvrage, eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan den lsten lipt. der inf., op non-activiteit, C. A. Zelverder. Voor den tijd van vijf jaren, gedetacheerdbij het leger in Ned. Indie, de late luitenant L. Thonus, van het 6de reg. inf.bij het leger hier te lande, en wel bij het 6de reg. inf., de 1ste luit. C. M. E. R. C. von Bose, van het wapen der inf. van het leger in N. I. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. C. Pijnacker Hordijk, als hoogleeraar aan de universiteit en aan J. F. Chable, als leeraar ia het Fransch aan het gymnasium. Tot directeur der tweede H. B. S. voor jongens met 3-jarigen cursus werd be noemd de heer M. J. IJserman, te Amsterdam. Aan den raad is voorgesteld den hoogleeraar dr. C. J. Matthes, wegens 70jarigen leeftijd, eervol ontslag te verleenen. Door den heer mr. J. D. baron van Hoëvell is eervol ontslag verzocht als directeur der H.B. S. te Dordrecht. De heer J. P. A. Frangois, directeur der H. B. S. te Rotterdam, heeft om redenen van gezond heid zijn ontslag verzocht. Te jSlburg heeft de vischvangst in 1880 de som van f 85.000 opgebracht, waarvan 50.000 voor haring, f 20.000 voor bot, f 13.000 voor paling en f 2000 voor garnalen en spiering. 32 groote en kleine vaartuigen nemen aan de vis- scherij deel. De heer De Greef, die dezer dagen zijn 25- jarig jubileum vierde als stads-architect van Am sterdam, ontving bij die gelegenheid van burg. en weth. een sierlijken zilveren inktkoker, met het stedelijke wapen en inscriptiën, vermeldende de groote werken, die onder den heer De Greef tot stand werden gebracht. De burgemeester schonk den jubilaris een zilveren cachet, met een stem pel, die den kop van Rubens voorstelt. De opening van de lijn Leiden—Katwijk aan Zee, van de Bijnlandsche stoomtramwegmaat schappij, zal plaats hebben op Maandag 2 Mei a. Door wijlen mr. P. J. Kepelius, onlangs te 's Hage overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheidonder den last van vruchtgebruik, f 10.000 vermaakt. De heer F. Lion Cachet heeft, blijkens eene verantwoording in de Standaard, in totaal f 5000 ontvangen voor de weduwen en weezen der geval len Transvalere. De Rotterdammers zullen mejuffrouw Beers- mans in dit seizoen niet meer zien optreden. Zij bevindt zich op 't oogenblik tot herstel van ge zondheid bij hare familie te Brussel, van waar zij deze week terugverwacht wordt. Haar eerste optreden zal vermoedelijk te Groningen plaats hebben. Bij den ingang van het Haagsche Bosch zal een station voor den tramweg Den HaagSche- veningen komen. Eerstdaags zal te Utrecht worden af besteed het maken van een wachtkamer voor den tram nabij de militaire wacht aan de Boschbrug. Wij lezen in de TempsDe heer PaulLévy, woorden gesproken tusschen degenen die binnen waren en hen die buiten stondenbij het afscheid nemen werden er namen genoemd: éen die mij vreemd was en een andere, dien ik maar al te goed kende „God in den hemelwaf; beteekent dat Ik hield mijn hoofd vast, want ik duizelde. Een koude rilling ging mij door de leden, mijn adem stokte en toch ging mijn hart open bij het hooren van dien naam. „Het hek van het kerkhof was weer gesloten. „Zoo," sprak een barsche stem daar binnen, „ga vooruit en begeef u te ruste; het is al laat. Ik kom straks het is hier van nacht niet pluis." „Ik hoorde een lichten tred over het grint mijn hart klopte onstuimig. Wat viel er voor? Daar moest ik achter komen, wat het ook kosten mocht. Zonder verder acht te geven op degenen die nog buiten in de nabijheid van den hoofdin gang stonden, snelde ik zoo vlug mogelijk weer langs den muur naar het bewuste hek. Yan daar liep een breed begrint pad dwars over het kerk hof, dat de lange paden van den doodenakker rechthoekig doorsneed. Indien zij het was die hier, op dit uur, vertoefde, dan moest zij hier langs komen, dan kon ik haar voorbij zwevende gestalte goed onderscheiden. Ja wel, het duurde niet lang of daar kwam zij tusschen de lange, dichte rijen van grafmonumenten door op den kruisweg, die juist weer door de maan beschenen yrerd. Het leed geen twijfel, zij wa» bet. genaamd Lhêrie, drtitte lyrique, heeft een huis gekocht in de rue de Navarin te Parijs. Door de Haagsche Brood- en Meelfabriek werd in 1880 afgeleverd eene hoeveelheid van 5.755.926 kilo brood van verschillende soorten, zijnde 475.477 kilo meer dan in 1879. De prijzen wisselden af voor het gebuild tarwe tusschen 19 a 20 cent, het ongebuild tarwe 14 a 15 cent en het roggebrood 10 a 12 ct. De trouwlust is nog de wereld niet uit. Gisteren zijn te Amsterdam 30 paren gehuwd, heden treden er 40 in den echt en zullen nog 70 paren aanteekenen. Dinsdag avond tusschen vijf en zes uur, is op ongeveer 500 meters van het station Eist, het lijk gevonden van den heer K., ingenieur bij de staatsspoorwegenhet hoofd lag 4 meters verder. Vermoedelijk is hg door een trein overreden. De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten de verschillende voorstellen tot reorganisatie van het gemeente-badhuis te Scheveningen, tot onder zoek te verzenden naar de afdeelingen. De leening van een millioen tot uitbreiding van het kapitaal der Amerikaansche Stoomvaart- Mij. te Rotterdam is ruim volteekend. De inschrij vingen der aandeelhouders van de stoomboot Amsterdam worden ten volle, van de overige wordt 64 pet. toegewezen. Aan de Daily News, wordt uit St. Petersburg verzekerd dat de keizerin ernstig ziek is. Haar zenuwgestel heeft door de vermoording van haren schoonvader een ernstigen schok gekregen, zoodat hare gewone kalmte geheel is verdwenen en zij dag en nacht onderhevig is aan ziekelijke hallu cinaties. Men is in de Russische hoofdstad zeer verwonderd, wijl czaar Alexander twee vormen verzuimd heeft, welke voor een Rus heilig zjjn_ Hij is namelijk den veertigsten dag na den op zijn vader gepleegden moord niet kerkwaarts gegaan en heeft de gewone receptie op Paasch- morgen niet gehouden. Lord Beaconsfield heeft al zijne papieren en het copierecht zijner werkon nagelaten aan zijn vriend en secretaris Montagu Corry, sedert korten tijd lord Rowton, het geheel en al aan zijne keuze overlatende wat vernietigd, wat bewaard moet worden. Ook is lord Rowton gerechtigd tot het uitgeven van de nagelaten geschriften en cor respondentie op hot tijdstip dat hem daarvoor geschikt zal voorkomen. Van de opbrengst mag lord Rowton 500 behouden; het overige komt aan de erfgenamen van den overledene. Emile de Girardin, de Nestor der Fransche dagbladschrijvers, is gisteren morgen om acht uren te Parijs overleden. Hij was 79 jaren oud. De ramp te Chios is ten minste voor éen man gelukkig geweest. Hodscha-Ahmet is een geleerde, die den bijbel in het Turksch vertaald had, waarvoor hg volgens de wetten van den koran tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld en naar de gevangenis te Chios vervoerd werd. Bij de vreeselgke aard beving op Chios stortte echter zijne gevangenis in en had hij het geluk ongedeerd onder de puin- hoopen uit te komen en in de algemeene verwarring op een Fransch stoomschip te vluchten, dat hem naar Marseille vervoerde. Verder reisde hg naar Londen en wandelt nu als een vrij man door Londen's straten. Van Tunis, de residentie van den bey Sadok- el-Mohammed, geeft de heer Pellissier, vroeger consul van Frankrijk in Susa land, in de Gaulois eene beschrijving. De stad bestaat uit drie deelen: de eigenlijke stad en twee voorsteden. De stad gelijkt in vorm, zooals de Arabieren zeggen, op een uitgespreiden burnou, waarvan de Kasbak of citadel de kap qormt. Zij is omgeven met gekanteelde, van torens voorziene muren. De citadel is een nagenoeg vierkant slot, dat uit den ringmuur springt. Zij „Ik wist niet hoe het mij te moede was. Genoeg, mij zeiven niet meer meester, schudde ik aan het hek en riep haar bij den naam. Zij hoorde mij bleef onthutst staan, wierp een blik naar dien kant, legde de hand op het hart en snelde als op vleugelen voort. Ik kon haar niet langer met de oogen volgen. Wat nu te doen 1 Voor lange be raadslagingen was geen tijd. Ik schudde nog eens met wanhopige krachtsinspanning aan het hek, maar te vergeefs! Natuurlijk 1 Hoe kon ik mij daar ook nog langer mee ophouden 1 Als een ge oefend gymnasticus klom ik tegen het hek op, om haar na te zien, maar daar ik nog niets ontdekte klauterde ik bovenop den muur en hield mij vast aan een grafmonument dat daar tegen aan gebouwd was en er boven uitstak. „Intusschen was er beweging gekomen op den weg, die buiten om het kerkhof liepmen schoot van twee kanten toe om mij te vatten, daar zoo wel mijn persoon als mijne bewegingen Diet on opgemerkt waren gebleven. Naar buiten was de terugtocht mij afgesneden. Ik moest dus een kloek besluit nemen; want het was geen aangenaam vooruitzicht om in de handen der nachtwachts te vallenen al kon ik mjj bekend maken, hoe zou ik mijn handelwijze rechtvaardigen of verklaren? Op zijn minst genomen wachtten mij een nacht op het politie-bureau, een verhoor en allerlei onaan genaamheden, die ik besloot te ontwijken. [Wordt vorvolgd.) is slecht onderhouden en wordt bezet gehouden door eenige Turksche troepen. De stad is zoo vuil en smerig als men het zich maar kan voor stellen, vooral in de benedenstad is de stank on- verdragelijk. Tunis heeft echter ook wel wat goeds aan te wijzen. De overdekte markten of suks zijn gedeeltelijk zeer mooi, er is eene prach tige moskee onder vele mindere en eene kazerne t welke een statig gebouw is. Van de 70.000 inwoners zijn 6000 Europeanen, waaronder 4.000 Maltezers, die leven van smok kelen en vrachtvaart. De bey bezoekt zijn paleis in de stad maar zelden. Zijn officieele verblijfplaats is het Bardo, een kasteel op eenigen afstand van de stad, dat zoowel van Oosterschen glans, als van groot verval ge tuigt. De Goletta, de haven, die westelijk van Tunis ligt, is zoo ondiep dat de schepen er dikwijls in den modder blijven steken, en wijl alle riolen der stad in die haven uitloopen, is zij in het warme jaargetijde eene bron van allerlei schadelijke uitdampingen. De Europeanen wonen in de benedenstad, waar in het natte jaargetijde de modder en bij droogte de stof eene groote rol speelt. De omstreken der stad zijn dor: slechts een enkele olijfboom doet zien dat er iets kan groeien. Met flinke baggermolens en het uitbrengen van havenhoofden zou er van de Goletta wel eene bruikbare haven te maken zijn. Van een mili tair gezichtspunt is zij niet zwak. Zij wordt bestreken door goed onderhouden batterijen en door een fort. Onder dit fort vindt men in een dorp de vreemde combinatie van Europeesche herbergen, marine magazijnen en een baguo voor galeislaven. Spoorweg-enquete. Memorie van Antwoord. Met voldoening hebben de voorstellers gezien, dat eene nadere aanbeveling van hun voorstel onnoodig mag heeten. Stellig verklaren zij, een geheel onzijdig stand punt te hebben willen innemen van een pleidooi voor tarief verlaging is geen sprake; de vraag of de Belgische maatregelen tegen de Duitsche woordenpolitiek ook voor ons aanbeveling ver dienen werd zelfs niet aangeroerd. Evenmin werd staatsexploitatie noodig genoemd; de vragen omtrent de bevoegdheid der reg. in zake de arieven staat daarmee in geen verband; nergens werd er van gesproken; zij werd zelfs een zaak van later zorg genoemd. Ofschoon slechts als voorbeeld aangevoerd, vindt toch de quaes tie der exploitatie van den Centraalspoorweg nadere bespreking; de voor stellers handhaven de daartegen aangevoerde grieven en voeren voorts nog een en ander aan en bewijze dat de vraag, in wiens handen een spoorweg is, wel eens van belang is. Doch ten enquête heeft inderdaad alleen nut als zij geheel onpartijdig geschiedt en zij moet over al de verschillende onderdeelen van het vraagstuk loopen. De voorstellers ontkennen, dat wij tegenover Duitschland machteloos zouden zijnwij moeten ons, integendeel, ernstig rekenschap geven van onze krachten en hulpmiddelen, daaromtrent stellige wetenschap trachten te verwerven en daardoor tevens vertegenwoordiging en regeering bekend maken met de wenschen en inzichten van bevoegde deskundigen omtrent gebreken en de beste middelen tot verbetering. Om deze redenen kunnen de voorstellers de in het verslag aanbevolene andere redactie van de vraag niet overnemen, omdat daardoor het voor deel der enquête geheel zou worden prijsgegeven. hamen der plaat6ek. Ba- rom. afwijk. Win richt. d- kraeht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl - 4.2 N 2 bew. b 6 Groningen r 4.5 NW 2 betr - 5 Helder - 6.7 NW 2 bew. - 6 Vlissingen. r 6.8 NNO 2 1. bew. - 8 Maastricht. - 6.0 NW 2 bew. - 6 L 3.3 NNW 3 z. bew. - 5 r 7.3 stil 0 mist. Valentia NW 3 betr. -12 Hamburg - 2.5 NNW 4 z. bew. - 4 Swinemunde. - 0.1 3 betr.. - 5 Leipzig Ir 2.8 2 betr. - 3 Carlsruhe - 3.7 N 2 1. bew. - 5 Grisnez - 7.3 NO 2 bew. - 8 Parijs - 5.8 1 helder 5 St Mathieu - 7.6 N 3 betr. b 10 Biarritz - 4.3 WZW 6 regen -12 Perpignan stil 0 0 Christiaansund 4- 4.2 Stockholm. - 1.0 NNO 4 0 Koppenhagen - 0.5 N 0 betr. 3 Portsmouth. Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: Y. 2.6 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelbu 27 April. 'sav. 11 u. 46 gr. 28 's morg. 8 u. 48 gr. 'smidd. 1 u. 54 gr 's av. 5 u. 48 gr. F. Parijs. De Tunische stad Kef heeft zich overgegeven. Generaal Logerot marcheert naar Medjesdah. Londen. Volgens de Morning-Post wordt sir Stafford Northcote leider der conservatieven. Zitting van Woensdag 27 April. Voorzitter mr. Pické. Afwezig de heeren Lambrechtsen, Fokker en Snijders, ongesteld, en Dronkers, uitlandig. Van den heer A. T. Termijn, hulponderwijzer aan school C, is een adres ingekomen, waarbij hg, erop wijzende dat hg de eenige hulponderwijzer op die school is die een jaarwedde van f 500 geniet, verzoekt die wedde te brengen op f 550. Dit adres is gesteld in handen van burg en Weth. om advies. Naar aanleiding van het schrijven van den min. van binnenl. zaken omtrent de restauratie van het raadhuis, waarbij wordt opgemerkt dat ten einde te overwegen of subsidie kan verleend worden, het noodig is over te leggen een volledig restauratieplan, bestek, begrooting van kosten, op gaaf der middelen tot dekking der uitgaven en van het aandeel door anderen te dragen, onder mededeeling dat in de eerste plaats die besturen op hulp zullen kunnen rekenen die de verzeke ring kunnen geven dat dit aandeel belangrijk zijn zal, vestigt de voorzitter er de aandacht op dat het antwoord vóór 1 Juni moet zijn ingezonden. De brief wordt voor kennisgeving aangenomen en burg. en weth. uitgenoodigd er het noodige gevolg aan te geven. Op voorstel van het dag. bestuur wordt besloten het bestuur der godshuizen te machtigen tot overschrijding van eenige posten op de begrooting zijner administratie over 1880, tot een bedrag van 567.41 f, en het burgerlijk armbestuur tot eenige af- en overschrijving. De rekening der dienstdoende schutterij over 1880 wordt daarna voorloopig vastgesteld. Van de gemeentelijke toelage ad 3380 is slechts 3097.49 gebruikt. Daarna komt in behandeling het adres van den heer J. L. Giuber, concessionaris van den MiddelburgVlissingschen tramweg, waarbij deze verzoekt lo een stuk grond aan den buitensingel tegenover de Langeviele buitenbrug gedurende den tijd der concessie in bruikleen te mogen heb ben en 2o dat aan de concessie-voorwaarden een nieuw artikel worde toegevoegd, inhoudende de vergunning om de concessie onder goedkeuring van burg. en weth. aan anderen over te dragen. Beide verzoeken achten burg. en weth., behoudens enkele voorwaarden, voor inwilliging vatbaar. Zij stellen daarom voor het eerste in te willigen ouder voorwaarde dat het terrein nergens anders voor worde gebruikt dan om daarop eene remise voor tramway-mateiieel te Bticbten; dat de ge meente het contract ten allen tg de kan doen eindigen en dat de concessionaris verplicht is het terrein, bij het eindigen van het contractin den zelfden toestand op te leveren als waarin het zich thans bevindt. De commissie van financiën wenscht den con cessionaris den grond niet om niet af te staan, doch hem eene huursom van ƒ0.05 per centiare jaars te doen betalen. Ook tegen de opname van het additioneel artikel bestaan bij burg. en weth. geeu beden kingen. Burg. en weth. wenschen echter bij deze ge legenheid nog de volgende bepalingen aan de concessie-voorwaarden toe te voegen. 1. De conducteurs van dea tramwagen dragen een door bHrg. en weth. goedgekeurde uniform en een zichtbaar nommer. 2. Machinisten, ^conducteurs ot verdere be ambten, hoe ook genaamd, met de exploitatie van den tramweg belast, worden op de eerste aanzegging van burg. en weth. door den conces sionaris ontslagen en mogen niet langer dienst doen, wanneer dit naar het oordeel van burg. en weth. wenschelijk is om reden van de onbe kwaamheid of onachtzaamheid van die beambten, of zij, in dienst zijnde, in beschonken toestand verkeeren oi het publiek onbeleefd bejegenen. 3. De' met den tramwagen reizenden mogen kosteloos handbagage of pakjes, een en ander beneden 15 kg. gewicht, in den wagen met zich voeren; mits deze voorwerpen onder de banken en zonder hinder te veroorzaken aan de mede reizigers geborgen worden. 4. Bij het eindigen der concessie is de conces sionaris verplicht, zoo dit door het gemeentebestuur gevorderd wordt, den geheelen door hem gebruikten weg in den vorigen toestand te herstellen, tenzij de gemeente mocht verlangen den tramweg en het rollend en ander materieel geheel of gedeel telijk over te nemen. Deze overneming heeft plaats tegen den prijs, daarvoor door beide partijen te bepalen, en bij verschil, tegen den prijs daaraan, door drie deskundigen, op de wijze bij art. 5 genoemd toe te kennen. De gemeente moet drie maanden vóór het einde der concessie van haar voornemen tot overneming aan den concessionaris kennisgeveu. 5. In al de gevallen met uitzondering van het geval voorzien in art. 2 al. 3 der bestaande concessie, waarin de gemeenteraad beslist in welke er verschil van gevoelen omtrent de uit legging der voorwaarden van deze concessie mocht bestaan, wordt de beslissing opgedragen aan drie scheidslieden, dio als goede mannen, zonder hooger beroep of beroep in cassatie uit spraak zullen doen. Elk der partijen benoemd daartoe een scheidsman, terwijl de derde benoemd wordt door den voorzitter der arr.-rechtbank te Middelburg, die ook den scheidsman benoemt voor die partij, welke niettegenstaande sommatie der wederpartij gedurende 14 dagen in gebreke is gebleven om een scheidsman aan te wijzen. Bovendien is het wenschelijk no. 10 der be staande concessie aan te vullen door achter net woord „gemeentewerk" de woorden „of ander werk, waartoe door burg* eu weth* verlor Ie verleend" toe te voegen.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2