N®. 98. 124® 1881. Woensdag 27 April. WILLI. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 26 April. Africhting van Paarden. MIDDELBIRGSCHE COURANT Door gedep. staten van Zeeland is, op verzoek van het waterschap Eiland en Brandkreekbe paald dat de korte dissel mag worden gebezigd op den straatweg van Waterlandkerkje naar Wa terland-Oudeman (Belgie) en op. dien van Oost burg naar St Margriete (Belgie). Met 1 Mei a. wordt met de waarneming ad inte rim van het kantoor der invoerrechten en ac- cïjnsen te Hansweert belast de heer H. W. J. Callenfels, surnumerair bp de directe belastingen enz. ter inspectie Middelburg. De Vereeniging van Gemeenteambtenaren, die zich ook tot de staten van Zeeland gewend heeft' met verzoek om een subsidie van 1 pCt. van de jaarwedden dier ambtenaren in dat gewest) ten behoeve van een op te richten weduwen- en weezenfonds, is door de gedeputeerde staten van die provincie uitgenoodigd tot het geven van nadere inlichtingen. Zlerlkcee, 25 April. De Liberale Kieeoer- eeniging stelde heden avond tot candidaat voor de aanstaande verkiezing van een raadslid den heer jhr. nr. Van Kinschot, griffier bij de recht bank, en benoemde tot bestuurslid den heer R. Koole. Amsterdam, 25 April. De bemanning der Willem Barents voor hare vierde reis, bestaat nit: luit. ter zee le kl. H. van Broekhuizen, kommandant, luits. ter zee C. J. G. de Boo ij, en L. A. H. Lamie, zoöloog, tevens genees kundige, dr. Max Weber, timmerman H. J. Lat- jens, matrozen S. Backer, N. Maarleveld, Th. Smit, A. Annaart, G. van Neuven, G. Wes terning en Dirk Snipkok T. J. Netten. Van dezen hebben Latjens en Westerning reeds de beide vorige, Maarleveld en Smit de laatste reis mede gemaakt. De algemeene provinciale watersnoodcommissie te 's Hertogenbosch heeft in de door de water ramp geteisterde gemeenten aan vergoeding uit gekeerd voor het verdronken vee 100 pet., voor zaaikoren f 25 per hectare en voorts billijke tegemoetkoming voor geleden verliezen van poot- aardappelen en veevoeder. Binnen enkele dagen zal de uitbetaling volgen voor huizen, getim merten en verzandingen te Vlijmen, te Nieuwkuik en in de omstreken van Grave; vermoedelijk zal ook daarvoor 100 pet. kannen worden vergoed. Het plaatselijk comité te 's Hage Voor de 9 Novelle van August Becker. Hierop volgden algemeen tegenwerpingen, er werd gebeden, gesmeekt dat de raadsheer die losse gezegden niet euvel zon opnemen en zijn belangrijke, boeiende geschiedenis toch ten einde toe vertellen, te meer daar men de jongelieden in de zaal nog dapper hoorde dansen, zonder datzij in het minst vermoedden hoe de heer Ramm, die gezworen vijand van Terpsichore, eenmaal een ge vierd, hartstochtelijk danser was geweest. Onder wijl Werd er een tweede bowl ptinsch gebracht én wellicht noopte de heerlijke gear, dié daaruit opsteeg, hem den draad van zijn verhaal weder op te vatten. Na een teug van zijn lievelingsdrank genomen te hebben, begon hij weer „Hetgeen mij den volgenden dag het inéest verontrustte en vervulde, was het raadsel achtige van Willi's persoonlijkheid, haar gedrag,, hare houding en haar verdwijnen. Waarom, vroeg ik mij xelven af, was zij zoo buiten zichzelf ge laakt toen ik van dat biddende meisje in de kerk en van het grafmonument sprak Er zat iets achter dien schrik «a Willi stond ia eenig verband Noordelijke IJszeevaart heeft van de prinsen Alexander en Frederik weder aanzienlijke bijdra gen ontvangen voor de uitrusting van de Willem Barents. In Oost-Vlaanderen zal eene naamlooze maat schappij gesticht worden, met het doel een stak grond van ongeveer 40 hectaren te gebruiken voor het aankweeken van vroegtijdige groenten, alsmede van ooft. Dezelfde maatschappij zal daarenboven een dagelijksch vervoer doen inrichten om hare voortbrengselen naar Londen te verzenden. Binnen een paar weken wordt de openbaarmaking van het rapport te gemoet gezien der vereenigde commissie van afgevaardigden nit de maatschap pijen Tot Nut van 'f Algemeen, van Nijverheid, van Fabriek- en Handwerksnijverheid en bet Werkliedenverbond, betreffende de oprichting van een pensioenfonds voor Nederlandsche werklieden- De S(. Ct bevat een kon. besluit tot wijziging der artt. 10 en 11 van het reglement op het geneeskundig onderzoek omtrent de geschiktheid voor den dienst by de zee- en landmacht, vast gesteld bij kon. besluit van 3 Maart 1871 (Stbl. no 9). De St. Ct bevat een kon. besluit houdende nadere regeling van het port der ongefrankeerde brieven, die tusschen Nederland, ter eene, en -enkele landen tot de algemeene postvereeniging behoorende, ter andere zij de, worden gewisseld. (Wijziging van het kon. besluit van 14 Maart 1879 (Stbl. no 45). Daarbij wordt bepaald dat het port van onge frankeerde brieven, afkomstig uit de bij art. 1 van het besluit van 14 Maart 1879 genoemde landen van af den len Mei a. zal bedragen: tot en met 15 grammen 40 cent boven 15 tot en met 30 grammen 75 3° ^5 115 45 a ;60 150 60 a >i -5 a 100 a 90 225 it 90 105 265 en voorts voor elk gewicht van 15 grammen of gedeelte van 15 grammen, de eene keer 35cent en de andere keer 40 cent meer. Door het hoofdcomité van het Bood» Kruis is sedert de opgave in de Staatscourant van 20 April 11. ontvangen van de Transvaalseh* Club te Breda, de opbrengst eener gegeven voorstelling, ƒ187.07. Eigen Haard bevat deze week het vervolg van Eb en Vloedeene oorspronkelijke marine-novelle door Rich. P. A. van Rees, een opstel met afbeelding over de Samoj«den in de Tnndra door mr. L. Serrurier, eene gravnre naar de schilderij met die afgestorvene. Waarom maakte zij er een geheim van waaf zij woonde Waarom duchtte zij elke nasporing Wie was zij, waar hoorde zij thuis, waar was zij heengevloden En zou ik haar dan nooit wederzien Gij ziet, het was een reéke van onsamenhangende vragen, die mijn hart beknelden, zonder dat ik er een Blentel voor kon vinden en daar ik in hois geen rnst had, dwaalde ik door de stad en ook vaak naar buiten, om het tooneel van mijn nachtelijk avontuur op te zoeken en misschien aan een elfenspoor op het gras te kunnen zien, waar zij gedanst had. Maar alles te vergeefs! Goed, dacht ik nn gaat gij den beeldhouwer met den stom pen neus opzoeken, by wien gy eens geschuild hebt. Hy zou my wel eenige opheldering hebben kunnen geven, als ik het huis maar teruggevonden had, onder die honderden van denzelfden bouw trant. Bovendien was hy misschien niet eens meer in de stad. Genoeg. De behoefte om er over te spreken dreef mij naar Tappes, die zijn vacantia gebruikte om hard voor zijn examen te werken. Ik vond hem tamèUjk knorrig en opgewonden op de canapé liggen, waarop ik insgelijks plaats nam. Zijn eerste woord was dat Pepi zich nu geheel aan dien blonden .Goddam," wijdde en niet meer by Fanny Miller verscheen. ,'t Kan mij niet schelen," voegde hy erbij, .wat my betreft mag zy weg biy ven, als zij maar een anderen gekozen bad. Maar bet zal baar van, Karei Ooms, te Antwerpen Het verboden boek, een artikel over de Horstermeer door J.A. 9, enz. De Transvaalsche Patriot geeft eene beschou wing over den slag op den Majubasheuvel, waar aan wy om het karakteristieke van den inhoud en den styi een plaatsje inrnimen. «Sigbaarder was Gods hand nog nooit in ons Geskie- denis 'as non in die Transvaalsche oorlog, en veral in die Slag van laatste Sondag. "Voorwaar, dit word tyd ver England om te erken: "Dit is Gods vinger!" Helaas! dit lyk of Englands ministers hulle hart verhard nes Farao. Hulle enige gedagte is «Lat ons ons knapste Generaal en 'n sterke kryg'smag uitstuur om die Transvalexs te verpletter Treurig "So duidelik was Gods hand en hulp, dat die anvoer- ders van die Boere erken»Ons weet nie hoe ons die herg so gou en so maklik geneem het nieons weet dit mar, God het ons gehelp. "Denk eens, Englands knappe Generaal hesit 'n byna onbeklimbaar berg by nag met 730 van syn beste manne; en 450 ongeoefende Boere bestorm die herg en neem dit in 5 ure tyd in. En die Engelse verloor omtrent 300 man, met hulle Generaal, en omtrent alle officiere, die Boere net 1 dood en 5 gewond. "En watter uitvlug het die Engelse non In plaas van Gods hand te erken, soek hulle onware uitvlugte. Nou vertel hulle weer hulle ammunisie was op. Mar die redakteur van die Zuid Afrikaan merk hierop tereg an: die 730 soldate had elk 70 patrone, sodat hulle dan 51,100 kogels op die Boere moes afgeskiet he, voor hulle gevlug hetdat van elke 8,520 skote dan mar 1 raak was j en dat as 'n ryfelkogel mar 'n ons weeg (16 op 'n pond), hulle dan pereies 532 1b. lood verskiet het ver elke Boer wat hulle geraakt het, d. i. driemaal die gewig van die persoon wat hulle geraak het." Schonwen-Dniveland, 23 April. De heer A. F. Marlet besprak heden voormid dag in bet Huis van Nassau te Zierikzee bet af richten of dresseeren van paarden. Inzonderheid trachtte hy de vraag te beantwoorden: Is het voor onze landbouwpaarden noodig dat ze bepaald worden afgericht? Hun geheeleafrichting is niet streng noodig, maar wel eene africhting naar de algemeene beginselen, het ontwikkelen hnnner goede eigenschappen deze veredelt het paard en verhoogt zijn waarde. Dat het oog ook iets wil hebben, komt in den landbouw echter nergens beter nit dan by het voorstellen van een paard. Goed ingezeept, zeggen de barbiers, is half geschoren; maar een paard, goed voorgesteld, is half verkocht. De man en het paard moeten daarbij door dezelfde fierheid bezield worden. Een paard op onvaste pooten en met een neerhangenden kop, vastgehouden door een lummel, is geen verkwikkelijk of opbeu- berouwen dat zij my zoo behandeld heeft. En weet gy waarom ik zoo ongelukkig in de liefde ben Mijn naam staat my in den weg. Hoc est mihi dolori Peter TappeBl Het is om uit zyn vel te springen. Lieve Tappesbeminnelijke Peterl Neen, dat kan geen vrouw ooit over hare lippen brengen, zonder erom te lachen. Trapt een ander haar op den voet, dan zegt zij„o, het is niets, het is mg zelfs heel aangenaamMaar tegen my.Nn zeg maar niets, mijnheer Tappesen achter my'n rug,'t Was weer die Tappes 1" dat kan geen mensch uithouden. Ik laat my ver- doopen, maak een latynschen uitgang aan mijn naam, zoo als de humanisten in den tyd der her vorming, of liever ik neem een Romeinschen of Griekschen uitgang Tappus of Tappos. Gij kant er goed om lachen Emil dat klinkt heel anders ik benijd het u waarachtig. Emil Tappus, zelfs Emil Tappes zou nog gaan. Wat zoudt gij er van denken als gy mij van den volgenden dansavond af, ten aanhoore van de dames, Emil noemdet?" „Ik verzocht hem zich niet zoo dwaas aan te stellen; en zei dat Peter veel mannelyker klonk dan EmilEmil Tappes dat leek nergens naar- „Nu" begon hy weer, „wat zegt gij. dan van Adelmar Adelmar Tappes daar zit iets in .Ik verzocht hem nog eens zich niet belachelijk te maken es zijn eigen goeden naam te behouden. rend gezicht. De man vormt het paard, maar ook het paard vormt den man. Africhting mag geen dwingelandy, geen negeren zijn, waarbij teugel en sporen, zweep of karwats bij afwisseling hun harde diensten bewyzen, als om te toonen dat de mensch in staat is het paard te dwingen. Zulke paardenmiddelen zijn overbodig, want geen dier is leerzamer en gedweeër dan een paard. Volgens den Schoolmeester Doet hij het zelf zoo gauw te voet, Als een ander te paard het doet. Vele paarden worden hun leven lang te ruw behandeld, omdat hun leiders er met minachting op neêrzien en hoeveel paarden gaan in yver en fierheid hun leiders te boven! 't Is zaak om het dier van jongs af te gewennen aan den omgang met menschen, het zacht te leiden, zonder zgn dartele natuur te betoomen. Ruwe behandeling en het aanjagen van vrees vernietigen zgn edelste hoedanigheden. De mensch zij de vriend van het paard, dat hij verplicht is geleidelijk te ontwikkelen. Door er meer van te vorderen dan past voor zgn aard of zyn kracht, wordt het dikwgls reeds in zyn jeugd bedorven. De leiding moet zooveel mogelgk door éen persoon geschieden, ieder paard moet als het ware een eigen opvoeder hebben, die het leert kennen en gehoorzamen. Deze moet hart voor het beest en zyn karakter hebben. Bij het voorstellen lette men vooral op den stand van de pooten. Van natnre hebben ze niet alle een jnisten stand. De dressuur moet niet trachten de beengebreken te verbergen, maar te verbeteren en dit kan men door een zorgvuldige africhting. Een paard is uit zijn aard fier en 't meet zoo bestuurd worden dat het aan zgn trotsen gevoel kan voldoen. Als een paard nog te jong is om zijn berijder te dragen, loopt deze, om bet te leeren stappen of draven, vaak voor het dier uit, en dit is verkeerd, want uit vrees om zgn gelei* der te raken houdt by zijn draf in en zgn kop naar beneden. Op zg is 's mans plaats. In het algemeen is het africhten van paarden te veel opgedragen aan ondergeschikten van den laagsten rang, terwijl bet voor den eigenaar een eer moest zyn dit zelf te doen. Het tuig moet zoo zyn dat de schoone vormen en het geheele voorkomen van het paard er door verhoogd en wansmaak vermeden worden. Over den smaak valt wel niet te oordeelen, maar het te kort knippen of het vlechten van manen en staart is een akelig geknutsel dat het paard ontsiert. Het is een mooi dier, en te verbeelden dat we het door zulk geknoei of door lintjes en strikjes mooier kunnen maken, is een dwaasheid. JBlet beryden op te jeugdigen leéftyd, en vóór dat het paard zgn man kan dragen, is allerna* deeligst. De houding en de plaats zijn by bet Het kwam immers op de innerlijke waarde aan en niet op het uiterlijk. Pepi was ook zoo'n bijzon dere mooie naam niet en toch bekoorde zg niet alleen hem, maar ook nog anderen. .Wat! Pepi geen mooie naam? Wat kan schooner klinken!" .Bij voorbeeld s Williantwoordde ik aarzelend. „Ik meen dat ik reeds gezegd heb hoe zelfzuch tig hij in zijne liefdeszaken was, zoodat hij altijd deelneming vorderde voor zich zelf, maar de hartsaangelegenheden van zijne vrienden als hoogst onbelangrijk beschouwde. Ik wist ook dat hg Willi zeer onbeduidend vond. „Willi?" herhaalde hij. „Ja, dat klinkt ook goed. Pepi is Josephine; Willi is Wilhelmineó Maar hoe komt gij daarop? Wie heet er Willi? 't is waar, die kleine bleeke." „Zij is niet klein; zy is zoo groot als gij!" jy[aar zoo tengerMen heeft niets in de hand als men haar vasthoudt. Ik heb immers met haar gedanst en zij vroeg mij of ik reeds lang uw vriend was. Maar om het even, zij is nog zoo kwaad niet. Ik bad niet gedacht dat zulke smachtende wezens, zoo interessant konden zijn. Zij spreekt zeer beschaafd, niet zoo spotachtig en waaraehtig geduld maarals ik er goed over denk kon ik het wel eens met dat bleeke, zachtzinnige meisje beproeven." „Dat zult gij wel latenzei ik met nadruk.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1