Laatste Berichten. BUITENLAND. Staten-Generaal. nN», ea hebt ge dat bleeke wezentje nooit Burgerlijke stand. Weerkundige waarnemingen. 25 April des morgens te 8 uren. w z 4 2 Algemeen Overzicht. het gedurig dreunen der Hughes' toestellen hebben het gebouw aanmerkelijk verzwakt. Het voornemen bestaat om, in overleg met het gemeentebestuur, een nieuw kantoor te bouwen op een der terreinen bij het centraal-station in 't open havenfront. Den 12en Mei a. zal te Botterdam op eene buitengewone vergadering van de aandeelhouders der Tramwegmaatschappi) beslist worden over een voorstel tot wijziging der statuten. Deze heeft voornamelijk ten doel het getal directeuren van drie op éen te brengen en een behoorlijk toezicht op het bestuur van dezen mogelijk te maken. Van de drie directeuren heeft een, deheerReints Bok, zijn ontslag reeds genomen en worden de beide anderen tot ontslag voorgedragen. Té 's Gravenhage is aangekomen lord Reay (baron Mackay van Ophemert)hij heeft intrek genomen in het huis vroeger bewoond door zijn vader, in het Lange Voorhout. De gezamenlijke predikanten der hervormde gemeente te Amsterdam, hoewel door zeer onge lijksoortige beweegredenen daartoe geleid, spreken bij gelegenheid dat de gemeente wordt opgeroepen om voor de eerstvolgende tien jaren hierover te beslissen, als hun eenparig gevoelen uit: dat zij de opheffing van het kiescollege wenschelijk achtten. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heelt besloten dat het in 1885 afloopende contract met de concessionarissen der gasfabriek niet zal wor den vernieuwd, doch de gemeente eene nieuwe fabriek met eigen exploitatie zal oprichten. Ge durende 30 jaren werd door de gasverbruikers voor slecht licht 15 cent de kub. meter betaald. Te Ameide blijven de pokken steeds heer- Bchen. Vele volwassenen, zelfs meer bejaarden, worden er door aangetast, soms in hevige mate en met doodelijken afloop. De heer B., student aan de Indische inrich ting te Delft, vertrok Vrijdagnamiddag met eenige vrienden met den tramwagen vandaar naar 's Hage en had onder Rijswijk het ongeluk er af te vallen en onder den wagen te geraken tengevolge waarvan hem een der beenen werd verbrijzeld. Hij werd zoo spoedig mogelijk over gebracht naar het gasthuis te Delft, waar hem het been moest worden geamputeerd. De Grieksche gezant te Konstantinopel, de heer Condouriotis, is van zijn post teruggeroepen, wijl hij de onbescheidenheid heeft begaan, om terwijl het van belang was voor Griekenland om oorlogzuchtig te schijnen, te zeggen dat de Grie ken naar zijn oordeel toch niet zouden vechten. Morgen middag om half vier wordt het lijk van lord Beaconsfield ter aarde besteld. De prins van Wales en prins Leopold zullen het lijk vergezellen van het buitenverblijf te Hughenden naar de kerk aldaar. De koningin zal zich laten vertegenwoordigen door sir Henry Ponsonby. De Standard zegt dat er een onoverkomelijk bezwaar was tegen de begrafenis in Westminster Abbey. Vóór eenigen tijd heeft mevrouw Brydges Wil liams, van Torquay, aan lord Beaconsfield haar vermogen, groot 40.000, vermaakt op voor waarde dat zij aan zijne zijde, of liever hij aan hare zijde zou begraven worden. Lord Beacons field aanvaardde de erfenis en wijl er geen kans bestond om mevronw Williams, niettegenstaande zij zeer oorspronkelijke denkbeelden scheen te hebben, in de abdij begraven te krijgen, begroef men haar op het stille kerkhof van Hnghenden, een plaatsje naast haar openlatende voor den lord, haren erfgenaam. Het was eenigen tijd geleden, indien wij ons goed herinneren, een Duitsch blad, dat met zekeren ophef verkondigde dat het dwaasheid was te spreken van graaf Loris Melikoff, wijl graaf en Loris woorden van gelijke boteekenis waren. Dit sprookje werd geloofd en nagedrukt. Loris beteekent „uit Lori," dat een vlek is in het district Tiflis. Melik is in den Eaukasns een schutting, altjjd maar rechtuit. Nergens een spoor van Willi. Maar, stil! Wat is dat voor een ge luid? Daar valt een zwaar hek toe en op het geluid afgaande, struikel ik over een grasberm, en val tegen een muur aan, die langs den anderen kant van den weg loopt. „Waar was ik dan toch Ik kon het niet nagaan. Het was een onafzienbaar lange muur, waarop de maan haar wit schijnsel wierp. Ik liep heen en weer, zonder een hek te bespeurenvoor zoover ik er langs kon zien, geen hek en daar ik niet kon ontdekken in welke richting de weg naar de stad liep, gaf ik mij aan het toeval over en volgde steeds dien witten muuren ziet eindeljjk stond ik voor een ijzeren hek, dat echter zoo verroest en vast in het slot zat, alsof het nooit open was geweest. Ik keek er nieuwsgierig doorheen en voor zoover ik in den nevel kon onderscheiden zag ik een grooten tuin met grintpaden. Zou zij daar in zijn? Mogelijk, zelfs waarschijnlijk en om nog beter te kunnen zien grijp ik het hek en sta zoo gebukt, aandachtig te kijken. Daar voelde ik op eens een slag op mijn schouder en keer mij schielijk om. „Wat moet dat?" vraagt een dikke, oude man, die mij ongemerkt genaderd is. „Wat dat moet Drommels nog toe I" riep ik verschrikt uit. „Mij dunkt dat het eer aan mij het m dit te vragen li'. oude vorsten titel, iets als het Turksche bey of beg. De generaal heet voluit Michael Tarielo- witsch Tainoff Loris Melikoff,of in het Nederlandsch Michael, zoon van Tarielow, uit het geslacht der Tainoffs, vorsten van Lori. Den graventitel verkreeg hij van Alexander II. Men kondigt een nieuw werk aan van Victor Hugo, getiteld Les qua tri vents de V esprit. Het zal uit twee deelen bestaan, waarvan reeds een, een blijspel en een drama bevattende, gedrukt is. In bet tweede deel zal, onder meer, een groot gedicht voorkomen, getiteld Les Bévolutions. Men heeft in .Frankrijk het plan opgeworpen om op de stembilletten, welke aan de kiezers worden uitgereikt, den tekst der voornaamste bepalingen van de staatsregeling en de bepalin gen omtrent kiesrecht en verkiesbaarheid te laten drukken. Er is sprake van dat in Londen door eenige acteurs een schouwburg zal worden opgericht, welke door hen zelve zal worden geëxploiteerd, ongeveer op de wijze als de Comédie Frangaise te Parijs. Te Kiew is eene verborgen drukpers ont dekt f en zijn drie personen in hetzelfde gebouw gevangen genomen. Men vertelt dat in Furstadky- straat te St. Petersburg ook eene pers is gevon den en dat daarbij een aantal menschen som migen zeggen 10, anderen 23 zijn gevat. Een dag of wat geleden werd in de Schernicüeff-straat een pers van de Narodnaja Wolya ontdekt, waarbij 12 personen gearresteerd werden. Op den dag der terdoodbrenging, dicht bij het plein waar dit plaats had, werden drie menschen gevat, die proclamaties betreffende de executie aanplakten. Twee a driehonderd van die proclamaties werden door de politie afgescheurd. Later werd in de Glazovoi-straat eene werkplaats der nihilisten met drukpers en laboratorium ontdekt. De eige naar van het huis, drie bewoners en twee por tiers (dworniks) werden gevangen genomen. De beul die de executie voor de patiënten tot een onnoodige en schandelijke pijniging maakte,, kreegnaar men zegt250 slagen met de zweep, zoodat het te betwijfelen is, of hij ervan zal opkomen. Amsterdam. In de vergadering van het Nederlandsch Rundveestamboekheden gehonden, werd de heer H. J. E. Gerlach, te Middelburg, tot lid van het hoofdbestuur der vereeniging gekozen. De vereeniging bloeit en de inschrij vingen vermeerderen belangrijk, ook uit Zeeland, wat dit jaar voor het eerst kon vermeld worden. 's Cfravenhage. De regeering heeft, behou dens goedkeuring bij de wet, de beredeneerde beschrijving van Nederlandsche historieplaten, zinneprenten en historiekaarten uit de nalaten schap van F; a^rik Muller aangekocht voor 30,000. Teng^olge van dezen aankoop zullen uit 's rijks prentenkabinet voor f 20.000 aan dubbelen kunnen verkocht worden. Londen. Naar de Daily News uit Durban verneemt dreigt eene sterke partij onder de Boeren den oorlog te hervatten, zoo niet bet geheele Transvaalgebied ongeschonden blijft; Bona (Algiers). De kolonne Logerot is de grenzen van Tunis overgetrokken. De landing op Tabarka werd door de onstuimige zee ver hinderd. tweede kamer. De heer De Jonge heeft eene reeks amende menten op de drankwet ingediend, strekkende om a in art. 1, behalve eenige redactiewijziging, te bepalen dat de verzoeker bij zijn aanvraag om vergunning tot het houden van een drank- „HeidaarWat zoekt gij 's nachts hier op het kerkhof?" „Kerkhof? riep ik met de grootste ver bazing uit, „is dit een kerkhof?" „Nu, dat ziet men dunkt mij duidelijk ge noeg, door het hek en van buiten, want de graf monumenten, steken overal boven den muur uit!" De man had gelijk. Ik had het eerst niet opge merkt, maar nu zag ik het. „Hoor eens," vervolgde de grijsaard goedig, op waarschuwenden toon, „als gij waarlijk een eerlijk man zijt, raad ik u die zonderlinge nieuws gierigheid te laten varen en naar huis te gaan. Er zijn in den laatsten tijd veel diefstallen aan de graven gepleegd, zoo als gij wellicht weet en gij zoudt heel licht in verdenking kunnen komen. Maak dus maar dat gij weer in de stad komt- want er wordt in zulke gevallen niet gespot tegenwoordig. „Ik luisterde naar dien welgemeenden raad, en nadat ik mij eenigszins had laten inlichten om trent de richting die ik te volgen had, wandelde ik bedaard naar de stad terugr waarvan de torens en poorten in het maanlicht voor mij verrezen." Terwijl de raadsheer hiermede zijn verhaal van dien avontuurlijken avond besloot, dronk hij zijn glas ledig stak zQn sigaar, die al lang uitgegaan was, weer aan en leunde zwijgend achterover in zijn stoel. winkel, zich dadelijk verklaart ten aanzien van art. 6a (niet tappen op Zon- en andere dagen); b in art. 6 het vergunningsrecht te bepalen op f 80 voor gemeenten van meer dan 50.000 inwoners, tot ƒ12 voor die beneden 5000inwoners, meteen proportioneel recht van 10 cent per liter die ingeslagen wordt, maandelijks te betalen. c in art. 6a vermindering te verleenen voor: sluiting Zaterdag avond 6 uren tot Maandag morgen 9 uren ad k van het vast recht en 4 ct per liter van het proportioneelo; sluiting tot Dinsdag morgen 9 uren, ad J van het vast en 8 ct per liter van het proportioneel recht. Dit laatste beoogt het tegengaan van het zoogenaamde Maandag-houden. d in art. 13 te bepalen, dat boven den ingang der drankwinkels moet te lezen zijn of de tapper van de premie voor de sluitingsdagen gebruik maakt, ter bevordering der contróle; e in art. 15 te verklaren dat „logeergasten" alleen zijn die personen, die elders hun werkelijk verblijf hebben. Van 10 tot 24 April 1881 Middelburg. OndertrouwdL. W. Roelse, jm. 49 j. met M. de Haan, jd. 34 j. A. Bimmel, jm. 29 j. met J. Marinissen, jd. 24 j. A. LeDuc, jm. 25 j. met J. J. Vogel, jd. 20 j. H.Pieterman, jm. 25 j. met C. M. van Reen, jd. 27 j. P. Cop- poolse, wed6, 63 j. met E. Verhage, jd. 55 j. J. Marinissen, jm. 33 j. met J. van Maldegem, jd. 33 j. B. Blom, jm. 24 j. met C. J. Bouverie, jd. 24 j. A. J. Bos, jm. 27 j. met M. J. Kuijpers,jd. 25 j. A. P. D. van de Putte, jm. 32 j. met M. Kambier, jd. 37 j. G. van den Berge, jm. 24 j. met H. Westdorp, jd. 21 j. P. van der Weel, jm» 27 j. met A. M. Verhoeff, jd. 27 j. E. G. J. Doornbos, jm. 31 j. met M. J. Klem, jd. 27 j. C. P. Lefeber, jm. 24 j. met M. J. de Groote, jd. 24 j. BevallenJ. Koster, geb. van Leersem, d. A. C. van Heg), geb. Marys, z. E. J. Fiegen, geb. van der Voorde, d. L. de Kruijter, geb. Wisse, z. J.S. Gillessen, geb. Brand, z. W. C. van Zweeden, geb. van der Bliek, z. J. J. Janse, geb. Pieterse, d. C. W. Desson, geb. Culverhouse, z. Overleden: D. Touburg, z. 3§ j. J. Blokpoel, z. 6 j. A. C. de Kat, z. 6 w. D. Dronkers, wed', van J. P. du Bosch, 80 j. M. Langejan, wed6, van D. Keersemaker, 88 j. M. C. Adriaanse, wed6, van J. J. Carmejool, 83 j. J. den Hollander, jd. 50 j. J. W. van Iren, z. 3 m. S. C. Pieterse van Wijck, d. 3J m. A. G. Touburg, d. 20 m. F. P. Dourlein, wede. van C. Wattel, 82 j. M. Danens, wed6, van C. Lourier, 90 i. C. Bastiaanse, wed', van C. van Leersum, 66 j„ J. J. Stuffing, wede. van P. Lin- donk, 83 j. W. C. Krijger, z. 5 j. M. Voerman, z. 7 m. M. W. de Koster, vrouw van C. Riksen, 86 j. J. P. van Miert, z. 34 j. J. Feens, wede. van M. E. Draeck, 70 j. S. A. Stuiwing, wed6, van L. Spitsmaker, 85 j. G. Cammelot, z. 3J m. J. M. Kooman, wed6, van J. van den Broeke, 68 j. Van 16 tot 23 April 1881. Vlissikgen. GehuwdJ. A. Croon, wed', van J. Kemeling, 27 j. met M. Kemeliug, jd. 28 j. J. Burghardt, jm. 29 j. met L. Benier, jd. 22 j. Bevallen: G. Larvy, geb. Potters, z. D. H. Verhoef, geb. Gillissen, z. N. Ladenberg, geb. Verhage, z. M. J. Aspeslagh, geb. Siegrest, z. M. M. Lonoke, geb. Herreman, d. M. J. Lieding, geb. Dijkgraaf, z. J. J. van Bel, geb. Krul, d. F. Leenhouts, geb. Schwartsmans, z. E. A. Wan ner, geb. Merrelaar, d. A. Snijders, geb. Verbergt, z. A. J. P. Naerebout, geb. Nobels, z. OverledenF. J. Tuijtjens, man van M. J. Le Marchand, 55 j. J. H. van Goor, wed6, van G. J. Pompe van Meert^rvoort, 67 j. P. A. Guil- laume, man van D. G. de Lange, 51 j. P. Adamse, man van W. C. Geldof, 73 j. J. A. Biggendorp, z. 15 m. C. van der Egk, d. 18 d. J. P, Slaak- weg, wed', van C. J. Stiensma, 60 j. M. Damas- zerré, vrouw van P. van Gemst, 60 j. J. Henke, vrouw van J. Raamsdonk, 40 j. J. Bok, z. 9 j. Goes. Gehuwd: J. Huineman, jm. 27 j. met M. D. G. de Rochefort, jd. 28 j. BevallenJ. J. de Waard, geb. Fagel, z. C. J. Linsen, geb. Husen, z. C. Weezepoel, geb. Geluk, z. J. Wissekerke, geb. Schout, z. Overleden: A. Grootemaat, d. 16 j. C.Drijdijk, jm. 41 j. K. Mulder, man van K. Otte, 44 j. Zierikzee. Gehuwd: J. Pekops de Haasjm. 28 j. met M. J. Mes, jd. 31 j. Bevallen: C. .P. Dagevos, geb. Le Coq, z. M. Zevenboom, geb. Tuijtel, d. L. de Vos, geb. Anker, d. D. Berkhoudt, geb. Blok, z. W. M. van der Have, geb. Pieterse, d. E. Leupen, geb. Steen- meijer, d. D. Roedoe, geb. Gerritsz, z. W. Koo-, man, geb. Boot, z. H. J. Ochtman, geb. Goemans teruggezien?" begon de apotheker, met een veelbeteekenend knipoogen. „In uw plaats," viel de dokter iD, „zou ik als een jeugdig student toch liever met de zwart- oogige Rosa in den maneschijn op de weide ge danst hebben, dan met dat smachtende schepseltje. Maar het is waar zulke ziekelijke meisjes, die zich met rozengeur en maneschijn voeden, hebben dikwijls voor velen iets zeer piquants." „Mijne heeren," nam de parlementaire advocaat het woord, „laten wij ons niet in bespie gelingen verdiepen, daar vriend Ramm ons slechts op zeer onderhoudende wijs heeft medegedeeld wat hij op dien avond meende beleefd te hebben; want wij mogen veilig aannemen dat het een droom geweest is De anderen stemden hiermede indoch de raadsheer sprak kalm „Het was waarheid, ernstige waarheid, dat zoudt gij uit de gevolgen kunnen zien." „Is de geschiedenis dan nog niet uit „Nog lang nietmaar daar zij op u niet den indruk maakt van waarheid en werkelijkheid, moet dat of aan den verhaler liggen of aan de zaak zelve. Zij is voor anderen niet belang rijk genoeg om verder verteld te worden." {Wordt vervolgd.) d. A. van der Valk, geb. Berrevoets, z. A. de Vlieger, geb. Vink, z. (driel.) Overleden: J. van der Bijl, man van P. van Westen, 42 j. C. H. Elscot, z. 5 m. A.'Kramer, z. 6 j. namen Ba- Wind- Toe Tem der rom. stand pera plaatsen. afwijk. rlcht. kracht lucht. tuur. Cels. Delfzijl 2.1 WZW 3 betr. h 8 Groningen 2.0 ZZW 3 regen - 8 Helder 1.5 ZW 3 betr. - 6 Vlissingen. 0.2 ZW 3 betr. - 9 Maastricht. 2.2 ZW 1 betr. - 9 Sylt 2.8 ZW 4 regen - 5 5.6 WNW 5 1. bew. z. bew. -10 -11 Valentia 3.1 WNW 3 Hamburg 0.6 ZW 4 betr. - 7 Swinemunde. 0.2 ZW 3 betr - 7 Leipzig 1.9 ZZW 2 betr. - 9 Carlsruhe 5.2 ZW 4 bew. - 7 Grisnez 2 A WZW 5 betr. - 8 Parijs St Mathieu 5.7 ZW 3 betr. - 6 5.8 3 betr. -11 Biarritz 8.3 3 z. bew. -10 Perpignan Christiaansund 8.6 O betr. 0 Stockholm. 6.0 NNW 2 betr. -j - 4 Koppenhagen 2.2 WZW betr - 6 Portsmouth. Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 4.3 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 24 April, 's av. II u. 44 gr. 25 'b morg. 8 u. 50gr. 'smidd. In. 51 gr 'sav. 5 u. 50 gr. F. Reeds Zaterdag wachtten de Parijzenaars met ongeduld naar het bericht dat de Fransche troepen Tabarka zouden hebben genomen of dat zij de Kroumirs zouden hebben aangevallen. Beiden bleven uit. Noch de avondbladen van Zaterdag, noch de ochtendbladen van gisteren, ja zelfs de avondedities bevatten eenig bericht. Havas wist zelf niets te geven en zeide: „Er is geen enkel telegram gekomen, terwijl gisteren de aanval moest beginnen. Dit feit is te verklaren door den afstand der telegraafkantoren van het terrein van den strijd. De reis over zee van Tabarka naar La Calle duurt vier uren." De couranten lezers waren daarmede volstrekt niet tevreden, want als er Zaterdag gevochten was, dan was er toch zeker gelegenheid geweest om Zondag och tend te Parijs bericht te ontvangen. Deze zucht naar tijdingen van het oorlogster- rein zou in alle omstandigheden zeer verklaarbaar zijn, maar zij is het thans temeer, wijl het de eerste keer is dat men sedert 1870 gelegenheid heeft om het raderwerk der militaire administratie aan het werk te zien. Toen het expeditie-korps werd gevormd, sloeg men met groote belangstel ling gade of dit snel en zeker, zonder weifelingen in zijn werk ging, en de dagbladen vonden hier en daar vrij wat te gispen. Nu de troepen reeds enkele dageu op hunne bestemming zijn gekomen en men nog niet van den aanval hoort, begint de vrees zich te verspreiden dat de verzorging met ammunitie en leeftocht gebrekkig is. Men maakt zich natuurlijk niet bang voor deze expe ditie de Kroumirs zullen er niet veel by verlie zen of winnen, als zij enkele dagen wachten op hunne tuchtiging. Maar als er wat haperde aan de nitrnsting dezer kleine expeditie, zou het - bewijs geleverd zijn dat de intendance nog niet vrij is van gebreken en dat bij eene mobiel ver klaring van een groot legei dezelfde fouten zich zouden voordoen, waaraan de rampen van 1870 voor een deel zijn te wijten. De militaire auto riteiten kunnen erop rekenen dat hun arbeid streng «al gecritiseerd worden, en het oorlogje, waarvan wel wat meer ophef is gemaakt dan het verdient, zal in elk geval in dit opzioht zijne nuttige zijde hebben. Eene tweede reden waarom men boos is over het uitstel van den aanval ligt in de vrees voor het prestige der troepen in de kolonië Algiers zelve. De Algerijnen zijn niet zoo innig gehecht aan het Fransche beheer, dat een weinig militair prestige overbodig is voor de rust in de kolonie. Aangaande de diplomatieke verhouding tusschen Frankrijk en Tunis is het laatste bekende stuk een brief van den Franschen consul aan den bey welke den toestand vrij wel schetst. De regeering der republiek, schrijft de heer Roustan iu hoofdzaak, verontrust door de dikwerf her haalde verklaringen van de regeering van den bey, dat deze iedere verantwoordelijkheid voor ongeregeldheden van zich afwijst, indien de Fran sche troepen de grens van Tunis zoudeu over trekken, had gehoopt dat die ongewone taal het uitvloeisel was van bezorgdheid voor de alge- meene veiligheid. Wijl echter persoonlijke be sprekingen met den eersten minister niet toelaten daaromtrent eenige illussie te koesteren en het dreigend karakter dier verklaringen hebben ver-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2