N°. 9T. 124® Jaargang. 1881. Dinsdag 26 April. UT XL LI. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlyn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 25 April. Zlerikzee, 24 Apiil. Door de benoeming van' mr. I. M. Isebree Moens tot kantonrechter verliest onze gemeenteraad een wethonder en de balie een advocaat-procureur. Voor de laatste betrekking is hier thans geen opvolger, en van elders Arnhem misschien uitgezonderd zal er wel niemand zijn, die zich daarvoor te dezer plaatse vestigen wil. FEXJXLl-iBTOrsr. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuw. „Omdat ik u smeek het niet te doen! MIDDELBIRGSCHE GEMEENTERAAD. De burgemeester vun Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 27 April 1881., des n&mid- dags te half 2 ure, eene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 25 April 1881. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Do gemeenteraad van Middelburg, zal op Woensdag, den 27 April 1881, des namiddags te half 2 ure, esne openbare vergadering honden, ter behandeling def volgende zaken. Missive com missie middelbaar onderwijs, aanbeveling voor de vacature dhr. van Diesen. Kohier inkomsten-be lasting 1881 en bezwaarschriften. Voorstellen van burg. en weth.: a comptabiliteit der godshuizen 1880, b begrooting van het burgerlijk armbestuur 1880, c rekening der dd. schutterij 1880, d adres van den heer B. A. Fokker, om uitstel aanbouw ter rein loskaai, e adres gemeente-vroedvrouw E. Colijn om toekenning van pensioen, f adres J. L. Griiber, om huur van gemeentegrond aan den Langeviele singel, g verlenging der huur van het gebouw der teeken-academie, h onderhandsche verpachting van grasetting en dijken aan het oud- haven-kanaal, i rapport burg. en weth, naar aan leiding van den bouw eener nieuwe school a/d nieuwe haven. Uitloting obligatiën van gemeente- achuld. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Vlissingen is als candidaat voor het lidmaatschap van den raad gesteld de heer B. H. Esser, post directeur aldaar. Sehouwen-Duiveland, 24 April. Onlangs vertrokken nit het welvarende Drijachor drie arbeidersgezinnen naar Amerika, die eerstdaags nog door zeven andere gevolgd worden. Uit verschillende andere plaatsen van Schouwen-Dui- veland gaan er families heen, die alle als door een onzichtbare hand, worden aangetrokken door de geheimzinnige weelde van het Westen. Heeft een gezin eenmaal de verhuiskoorts, dan is er geen dokter, die het daarvan geneest. De hoop op beter oefent dan zulk een vermogenden rin vloed, dat geen raad iets baat. Novelle van August Becker. „Ik stond als betooverd en sloeg haar oplettend gadehet was de eerste maal dat ik haar hoorde lachen. Onderwijl wierp zij zich, eer ik het kon verhinderen, op den grond om de kam te zoeken, waarbij zij geknield, even als een biddende, de handen vouwde. Eigenlijk had ik haar terstond moeten oprichten en voor haar zoeken, maar een omstandigheid, die mijn hart deed sidderen, be lette mij dit en maakte dat ik onbewegelijk bleef staan en op de knielende staren. „Het bleeke maanlicht viel juist geheel op hare gestalte, haar gelaat was even wit als haar kleed en ik kon mijne oogen niet Van haar afwenden. „In 'shemels naam," zei ik bij mij zelven, swat is dat Welk een herinnering „Inwendig huiverend deed ik een stap achternit, terwijl zij, zonder iets te vermoeden, haar kam bleef zoeken en toen zij zich weer oprichtte en met opgeheven arm het losse haar terug sloeg om het met de weergevonden kam vast te steken, zag zij er zoo allerliefst, zoo gelukkig uit! Ik had nooit gedacht dat zij zdo mooi, zéo verleidelijk Onze verkeermiddelen zijn weder met éen stoom boot vermeerderd, bestemd om eenmaal 's weeks Daar Amsterdam en terng te varen, met passa giers en goederen. Van morgen vertrok zij voor het eerst en met volle lading. 't Gaat als in de scheppingsdagen men spreekt van een stoomboot en zij is er. We hebben er nu vijf, die te zamen en in vereeuiging haar best doen om de afstanden, die ons van anderen ge scheiden houden, te vernietigen. Naar men verzekert, zou de heer Van Lansberge na zijn terngkeer nit Indië tot gezant bij het Belgische hof worden benoemd, eene betrekking die dè voormalige gouverneur-generaal, naar men weet, reeds vroeger vervulde, tot hij naar Indië vertrok. De heer Gericke van Herwijnen zon het voornemen hebben zich nit het diplomatieke leven terug te trekken. De koning heeft aan het plaatselijk comité voor de noordelijke ijszeevaart te 's-Hage opnieuw een aanzienlijke gift doen toekomen tot ondersteuning van den aanstaanden vierden tocht der Willem Barents naar de Poolstreken. Met den predikant Lindeboom aan het hoofd, is er een (afgescheiden) Chr.-historisch kiezers bond opgericht onder den naam Marnix. Artikel 1 der statuten luidt: a. Het Christelijk-historisch kiezersbond beeft ten doel: de Christelijke vrijheid volgens het woord van God, op elk gebied van ons volks leven te bevorderen. b. In het bijzonder bedoelt het, overeenkomstig a, de onverwijlde schrapping van art. 168 en wijziging van art. 194 der grondwet, alsmede opheffing van alles wat de volle vrijheid van kerk en school enz. door wettelijke of nnancieele banden in Nederland en zijne koloniën belemmert. Met name verklaart het zich evenzeer tegen res titutie en subsidie van regeeringswege voor de school als voor de kerk. Ook zal Marnix van stonden aan arbeiden tot verkrijgen van wijziging van den grondslag der kieswet en verlaging van den census. Het hoofdbestuur der vereeniging Eigen Hulp heeft de statuten vastgesteld voor eene „Coöpe ratieve atdeeling ten behoeve van zee- en land* macht" Bij de werken tot verbetering van den Dom mel nabij 's Bosch behoort het dempen van een gedeelte der voormalige vestinggracht en het geven van eene betere richting aan den straatweg naar Vugt. Daar echter het min. van oorlog geweigerd heeft by de slechting der wallen tevens over te gaan tot opruiming van de oude poort, moet de nieuwe weg daaromheen worden gelegd. schoon kon zijn en toch stond ik tegenover baar als een blok hout. „Die verandering in mijn houding moest haar wel opvallen en zij zag mij verwonderd, vragend aan. „Hoe staart gij my zoo aan Wat hebt gij toch „Wilt gg het weten, Willi F' 7 „Als het geen geheim is, zeer gaarne." „Een geheim, ja Willi, en toch zal ik hetu toevertrouwen en het beste is dat gij het da- delgk verneemt. Hoor eens Willi, Eens op een schoonen avond in Mei, in de kerk, viel myn oog op een biddend jong meisje, in het wit gekleed, dat later de kerk verliet met een man in een fluwee- len buis, En wederom later zag ik datzelfde jonge meisje in het marmer als het portret eener afgestorvene op een grafmonument." „Ik had eigenlijk verwacht dat zij mij onver schillig zon aanhooren of terstond een begrijpelijke ol in het geheel geen opheldering geven. "Die gelijkenis kon toevallig zijn, zonder iets met Willi te maken te hebben of haar gemoedsrust in het minst te verstoren. Maar daarin vergiste ik mij tot mgn grooten schrik geheel en al. „Ik had nog niet uitgesproken of zij bedekte haar gelaat met beide handen, hare knieën knik ten en aan haar borat ontsnapte een zaohte, doch duidelijk verneembare kreet. Ik moet even hevig geschrikt zijn als zij zelf, want nog op den hui- De muntconferentie te Parijs heeft aan eene commissie, bestaande nit éen lid voor ieder der vyftien op de conferentie vertegenwoordigde rijken, opgedragen een ontwerp te maken van de vragen welke de conferentie moet behandelen. Voorzitter dezer commissie werd de Nederlandscbe afgevaar digde dr. A. Vrolik, terwijl de afgevaardigden van Frankrijk en de Vereenigde Staten belast zgu met het maken van een ontwerp, om als punt van uitgang bij de beraadslaging te dienen. De audiëntie van den minister van finantien zal aanstaanden Donderdag, den 28en April, niet plaats hebben. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw do heer J. de Hemptinne, lid der kamer van afgevaardigden in België. ministerieels depaii tementen. Benoemd tot adj.-commies bg het dep. van bnitenlandsche zaken, de heer J. H. W. Koster, thans eerste klerk. belastingen. Op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Bergen op Zoom c. a. aan den heer J. Drabbe, behoudens aanspraak op pensioen. RillandBath, 24 April. Na herhaalde vergeefsche oproepingen voor hulponderwyzeressen aan de beide openbare scholen dezer gemeente, heeft het gemeente-bestuur thans besloten tijdelijk niet-geëxamineerden aan te stellen voor het on derwijs in de nuttige handwerken, tegen een salaris van f 75 'sjaars. *Breskens, 24 April. Heden morgen werd de heer B. M. Mantz, predikant bij de Ned. Herv. gemeente albier, in zijn ambt bevestigd door den heer Nonhebei, predikant te Middelburg, die daartoe zyne leerrede had gekozen naar aanlei ding van Ezechiël 37 v. 1 tot 14. In den namiddag deed de bevestigde zyne intrede, naar aanleiding van 1 Corinthe 1 v. 23. (Ie ged). Eene talrijke menigte, zoo van hier als elders, woonde beide plechtigheden by. Ter Keuzen, 25 April. Door den heer J. Westerhuis, predikant te Landsmeer, is het beroep naar de Christeiyk gereformeerde gemeente alhier aangenomen. M Vrijdag avond bij het vertrek der mailboot digen dag herinner, ik mij ais of het gisteren ge beurd was, dat mijn zakdoek, waarmede ik het koude zweet van mgn voorhoofd veegde, op het gras viel, terwijl zij nog altijd zwijgend, met een bedekt gelaat'als een standbeeld voor mij stond. Het bloed stolde in myne aderen bij die onver wachte uitwerking myner woorden. Zy wilde mij haar gelaat niet meer laten zien; kon mij niet 'meer in de oogen zien en keerde zich eensklaps om en vlood heen, schoon met waggelende schreden. „Zij was echter nog niet ver gekomen, toen ik haar weer inhaalde. Ik onderstennde haar beven de gestalte, sprak troostende, bemoedigende, lief devolle woorden ik weet niet meer wat, want ik had reeds innig beronw over mijne onvoorzich tige bekentenis; maar alles bleef vruchteloos. Zij ontweek mgn blik, verweerde, verzette zich en trachtte zich met alle geweld los te rukken. Haar angst was inderdaad verontrustend. „Laat my gaanl Hond my niet op, laat my lost En ga mg niet na volg mij niet ik bezweer het ui" „Zij zei dit smeekend, met opgeheven handen, tranen in de oogen en half gesmoorde stem 1 En denk niet meer aan mg! Vraag nooit naar mij „En waarom dan niet, Willi vroeg ik, ontroerd door haar hartstochtelijkheid. Aurora zgn door de Vlissingsche politie twee Engelsche gauwdieven gevangen genomen, die zich, na in België een brutalen diefstal te hebben gepleegd, over Qneenboro met hun buit trachtten te 'verwijderen. 's Middags om éen uur namelijk kwam voor een der loketten van het kantoor van den wissel agent Godding, op de Place de Meir te Antwer pen, een EngeUchman, die aan de daar aanwezige dame te kennen gaf een zeker effect, dat voorde ramen lag, te willen koopen. Terwijl de dame zich van het loket verwijderde en ging zien welk effect de Engelschman bedoeldesloop diens handlanger naar binnen en. greep door het traliewerk van het verlaten loket heen, een portefeuille, waarin zich voor fr. 40.000 a fr. 50.000 aan bankbiljetten bevonden. Bg het wegloOpen werd hij door een voorbijganger opge merkt, die echter eerst geen acht op hem sloeg. Toen de dame van het wisselkantoor, naar hare plaats terugkeerende, de portefeuille miste en aan het tegelijkertijd hard wegloopen van den eersten oplichter bemerkte dat zij bestolen was, begon zij om hulp te roepen en hierdoor kreeg ook de straks bedoelde voorbgganger argwaan tegen den persoon dien by met de portefeuille was tegen gekomen. Beider signalement kon dientengevolge nauwkeurig aan de Antwerpsche politie opgegeven worden, welke er echter niet in slaagde hen vóór hun vertrek in handen te krijgen. De telegraaf deed echter ook hierby zijne onschatbare diensten en waarschuwde de Vlissingsche politie, die de twee gauwdieven, bij hun komst op de tot ver trek naar Engeland gereed liggende boot, aan hield. Zg zgn thans in het huis van arrest alhier in bewaring. Een ambtenaar van politie nit Antwerpen is inmiddels hier aangekomen, terwijl een voorloopig verhoor der beide gearresteerden, met bgstand van den Britschen vice-consul, heeft plaats gehad. Vlissingen, 25 April. Een jongeling, werk zaam aan de Maatschappij „De Scheldealhier, heeft heden morgen het ongeluk gehad, met een rad der machine in aanraking te komen, waar door zyn kleederen afgescheurd werden en hy zelf over het rad heengeworpen werd en nederviel. Hij bekwam belangrgke verwondingen. Vier Brusselsche maatschappijen met Vlaam- sche strekking hebben het plan geopperd om een nationaal feest te vieren ter eere van Hendrik Conscience, den man die gedurende 45 jaren heeft gewerkt tot verheerlijking der Vlaamsche moe dertaal. Naar de verklaring van deskundigen is dé toestand van het gebouw, waarin het rijkstele- graefkantoor te Amsterdam is gevestigd, van dien aard, dat het nog slechts weinige jaren dienst zal kunnen doen. De zware belading der zalen en Laat mij nu gaan S Ik moet naar huisvoegde zij er schreiende by, zoodat ik haar aangedaan losliet. „Zoodra zij vry war bond zij haar doek steviger vast, keerde zich naar den witten nevel en was weg, spoorloos verdwenen, als wegge vaagd. Gg kunt het gelooven of nietzg Was my voor goed ontrukt. Natuurlijk! In al dat witte licht was de witte omtrek vaii die tengere, lichte gedaante terstond uitgewiseht» „Daar Btond ik nu. Wat te doen in den nevel die mg omringde Bedwelmd door dien plotsë- lingen ommekeer van zaken bleef ik een poos staan. Goed. Daarna begaf ik mij weer op weg ik kon daar toch niet altgd blijven staan en volgde precies de richting die Willi, dwars over het pad gaande, had ingeslagen. Dat was toch het beste wat ik doen kon, daar ik my vol- Btrekt niet kon oriënteeren en niet eens wist of ik rechts of links moest gaan om naar de stad te komen. Gelooft gij het niet Ik kan het u toch verzekeren» Eu het zou my verwonderen of gy knapper zoudt zgn geweest, als gij u daar des avonds in den nevel bevonden hadt! Een bekende streek schijnt dan reeds vreemd, hoe zou ik dus daar den weg vinden „Genoeg. Ik loop op goed geluk voort. Wie weet, misschien haal ik Willi nog inEn ik had haar niet belooid baar niet uit de verte te volgen» Voort gaat het dus hop, hop 1 over slootjes, hoopjes aarde, lage hegjes, langs een oude houten

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1