N°. 93. 124e Jaargang. 1881. Donderdag 21 April. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 0. L, Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 20 April. Benoemingen en besluiten. Onder wijs. Kerknieu ws. LBIIRGSC De volgende lijst der in de maand Juni a. te vervul'en vacaturen in de tweede kamer, met de daaraan vastgeknoopte opmerking, is ontleend aan de Arnh. Ct. Wij nemen haar over met het doel, de tot dusverre in diepen slaap verkeerende libe ralen in de Zeeuwsche kiesdistricten te herinneren, dat er over eenige weken ook voor hen weder iets te doen valt. Districten. Uitvallende leden. Zuidhorn. Mr. E. J. J. JB. Cremers. Appingedam. J. Schepel. Winschoten. Mr. H. Goeman Borgesins. Assen. Mr. L. Oldenhuis Gratama. Leeuwarden. S. Hingst. Sneek. Mr. S. Wybenga en dr. W. H. Idzerda. Dokkum. Jhr. mr. J. F. van Bumalda van Eysinga. Zwolle. Jhr. mr. J. A. Sandberg. Almelo. H. A. Insinger. Deventer. Mr. A. van Delden. Zutten. Mr. L. Ed. Lenting. Arnhem. Ph. W. van der Sleyden. Nijmegen. Mr. C. J. A. Heydenrijck. Tiel. Mr. H. J. Dijckmeester. Amersfoort. Mr. M. baron Mackay. Utrecht. Jhr. mr. J. Roëll. Hoorn. Mr. W. K. baron van Dedem. Alkmaar. Mr. W. van der Kaay. Amsterdam. Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, P. H. Holtzman, W. A. Froger, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Haarlem. Mr. C. J. F. Mirandolle. Leiden. J. H, Donner. Gonda. Mr. M. Bichon vanlJsselmonde. Delft. A. M. Schagen van Leeuwen. Rotterdam. W. A. Viruly Verbrngge, mr. J. van Gennep. Is Gravenhage. Mr. R. J. graaf Schimmelpen- ninck van Nijeubnis. Dordrecht. Mr. G. M. van der Linden. Gorinchem. H. Seret. Middelburg. Mr. D van Eek. Goes. J. P. Bredius jr. Zierikzee. J. J. van Kerkwijk. Breda. Dr. H. J. A. M. Schaepman. Zevenbergen. Mr. R. van de Werk. Tilburg. Jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen. Eindhoven. Mr. A. J. H. van Baar. Maastricht. Mr. M. V. Nijst. Roermond. Mr. H. F. Lambrechts. Boxmeer. Mr. J. H. L. Haffmans. 's Hertogen bosch. Mr. J. G. de Brnijn. „Uit de lijst blijkt, dat, van de 48 uitvallende leden, 29 behooren tot de liberale partij. Er zijn dus voor de anti-liberalen 29 gelegenheden om te beproeven, uitvallende liberalen door anti-libe ralen te vervangen, terwijl het hoogst onwaar schijnlijk is dat de liberalen erin zullen slagen in de Noord-brabantsche en Limbnrgsche distric ten of in de districten Almelo, Nijmegen, Amers foort, Leiden, Gonda, 's Gravenhage, Gorinchem, voor de aftredende heeren Insinger, Heydenrijck, Mackay, Donner, Bichon,ScbimmeJpenninck, Seret, liberale afgevaardigden verkozen te krijgen. Zich te handhaven in de positie, welke zij thans In de kamer innemen, zal reeds een zwaren kamp eischen, vooral in de districten Zwolle, Delft en Middelburg, waar de kiezers twee jaren geleden hunne liberale afgevaardigden Sandberg, Schagen van Leeuwen en Yan Eek flankeerden met de anti-liberale afgevaardigden Van Dedem, De Ca sern broot en De Jonge. Daar bestaat dus, zonder tegenspraak, eene anti-liberale partij, krachtig genoeg om, door eendrachtige zamenwerking, aan anti-liberale candidaten eene meerderheid te ver schaffen." Aanstaanden Vrijdag zal in het Schuttershof alhier eene openbare voordracht worden gehouden door iemand dien wij, als een merkwaardig man, bij onze lezers wènschen in te leiden. De heer B. H. Heldt was, tot voor eenige jaren, ïnenbelmakerskneeht te Amsterdam. In 1866 woonde hij eene vergadering bij, door iWjjlen dr. Sarphati belegd tot het spreken over de oprichting van arbeidersvereenigingen. Vooral de overtuigende taal van den tegenwoordigen hoogleeraar mr. N. G. Pierson, maakte bij die gelegenheid diepen indruk op hem. Van dien tijd af heeft de heer Heldt zich bezig gehouden met studiën en bemoeiingen in 't belang der handwerkslieden en tot oplossing van het maatschappelijk vraagstuk onzer dagen. Hij heeit in 1872 het Algemeen Ned. Werklie denverbond opgericht. Hij heeft, toen het wets voorstel-Van Houten betreffende den kinderarbeid aan de orde was, de groote werklieden-vergade ringen te Rotterdam en Den Haag belegd, die zoo grooten invloed op de discussie over dat voorstel hebben uitgeoefend. Aan hem, gesteund door eenige jeugdige meesters in de rechten, heeft men de inrichting der voorlezingen van werklie den te Amsterdam te danken. Hij was een van de oprichters van De Werkmansbode en beeft sedert eenige jaren zijn ambacht vaarwel gezegd, om zich alleen met de redactie van dat blad bezig te houden. Aan de beweging tot bevorde ring der coöperatie heeft hij levendig deei genomen; in het comité tot verkrijging van het algemeen stemrecht heèft hij zitting en door al deze werk zaamheden en bemoeiingen, is hij langzamerhand de vraagbaak geworden van allen die in de arbeiders-beweging belang stellen en voor de handwerkslieden werkzaam willen zijn. Beslist tegenstander van het socialisme en van meening dat alle wenschelijke veranderingen in den toestand der maatschappij langs den weg van geleidelijke hervorming verkregen kunnen en moeten worden, heeit de heer Heldt niettemin door zijn beleid steeds eene scheuring in het Werkliedenverbond weten te voorkomen. In dat verbond toch tracht eene minderheid, onder aan voering van den scherpzinnigen, geestdriftigen en als werkman en huisvader onberispelijken kleer maker H. Gerhard, aan de socialistische gevoelens ingang te verschaffen. Zulk een man, zelf werkman en door eigen kracht zich boven den gewonen ontwikkelings- staudaard der werklieden opgewerkt hebbende, kan met meer gezag dan iemand anders over de behoeften en nooden der werklieden het woord voeren. Wie met hem tot dien stand behooren, kunnen hem gerust vertrouwen, en zij die in eene andere klasse der maatschappij geplaatst zijn, kunnen zeker zijn iu hem een geloofwaardig, bezadigd en kundig woordvoerder der handwerks lieden te ontmoeten. Daarom hopen wij dat uit alle standen vele toehoorders zich Vrijdag avond onder het gehoor van den heer Heldt zullen begeven. does, 20 April. Op de gisteren gehouden vergadering van de hier gevestigde vereeniging Eigen Hulp kwam behalve eenige huishoudelijke zaken, een voorstel van den voorzitter ter sprake om de vereei iging tot eene afdeeling van het Alg. Ned. Werkliedenverbond te maken. Dit voorstel zal iu eene buitengewone vergadering behandeld worden, terwijl de heer De Rot, van Rotterdam, onder-voorzitter van genoemd verbond, den 29en dezer in eene hier te houden bijeenkomst eenige mededeelingen over het arbeiders-vraagstuk zal doen. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat er geen oogenblik sprake is geweest van een reis van Z. K. H. den prins van Oranje naar Weenen, bij gelegenheid der echtverbintenis van den kroon prins vhn Oostenrijk met prinses Stefanie van België. De Weener bladen zijn hieromtrent geheel verkeerd ingelicht geweest. De tweede kamer is tegen den 26 dezer bijeen geroepen. Naar wjj vernemen zal Vrijdag den 22n dezer, des middags te half drie, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene bijeen komst plaats hebben van het hoofdcomité tot be hartiging van de belangen der Transvaalscbe Boeren, met afgevaardigden der verschillende plaatselijke comités, teneinde de statuten vast te stellen voor eene blijvende Zuid-Afrikaansche Vereeniging. In verschillende plaatsen zijn valsche bankbil jetten van f 60 (geen sigareubons) in omloop, die aoo kunstig zijn nagemaakt, dat ze, behalve door deskundigen, bezwaarlijk van de echte zijn te onderscheiden. Voorzichtigheid zjj dus aanbevolen. Op den 7 April jl. heeft te St. Petersburg de onderteekening plaats gehad van tusschen Neder land en Rusland uitgewisselde verklariugen tot wederkeerige bescherming van handels- en fabrieksmerken. Uit Hammerfest schrijft men, dat aldaar dit, jaar uit Engeland 5 stoombooten verwacht worden, met bestemming naar de Siberische rivieren. Men verbaast zich dat van Nederlandsche niets ver nomen wordt; men begrijpt niet, dat het rijke Holland, in plaats van de Willem Barents geen stoomschip uitzendt. Volgens particuliere berichten nit Penang is de lnit.-kolonel J. F. Haus bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over de troepen in Atjeh. 't Blijft altiid een zeer karakteristiek verschijnsel dat de depóthouders van kwakzalversmiddelen, uit wier handen de meeste en de mooiste attesten komen van genezingen, die zij hebben waargeno men of waarvan zij gehoord hebben, zeif zoo weinig vertrouwen stellen in de pillen en potjes uit hun winkel. Een voorbeeld hadden wij dezer dagen gele genheid waar te nemen. Een winkelier werd midden in den nacht plot seling, zonder'bekende oorzaak, aangetast door een hevigen kramphoest met stikkingsnood. Het duurde eenigen tijd voor de dokter aanwezig was en de noodige geneesmiddelen waren gereed gemaakt. Den volgenden dag bekroop den geneesheer de lust om rond te zien in den winkel van zijn patient en hij vond minstens een half dozijn mid delen, die als bij zonder nuttig tegen kramp, hoest, benauwdheid enz. werden aanbevolen. „En waar om heb je je man niet op een van die onfeilbare middelen getracteerd, toen hij 't zoo benauwd had en ik niet gauw genoeg kon komen vroeg de dokter aan de vrouw des huizes. „'k Dank je wel, dokter, was 't antwoord'k zou bang wezen mijn man te vergevenbovendien, 'k weet zei-,er dat hij dat vuile goed niet zou willen innemen." Maandblad der Vereen, tegen de Kwakzalverij). hotarisser. Benoemd tot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats Huissen H. J. Blaisse, cand. notaris, thans burgemeester en secretaris der gemeente Duiven; tot notaris binnen het arr. Zierikzee, ter standplaats Zierikzee, P. Way, cand. notaris te Arnhem. bubgemeestebs. Benoemd tot burgemeester van Steenbergen, J. J. van Loon; van Haaien C. A. Schrijvers; van Oisterwijk, jhr. V. M. van Rijekevorsel van Kessel; van Berkel c. a., C. Brenders, secretaris dier gemeenteen van Gin- neken, mr. W. H. E. baron van der Borch. belastihgeh. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan H. de Wal, als ontvanger der dir. bel. eo ace. te Marrum e.a., behoudens aanspraak op pensioen. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het le reg. vest.-art., tot le luit., de 2e luit. A. E. J. G. d'Hamecourt, H. Kemper, H. B. Moll, E. M. Ch. Baak en W. F. Pop, van het korps, alsmede de 2e luit. J. E. Ranneft, van het 4e reg. vest.-art.; bij het 2e reg. vest.-art., tot le luit. de 2e lnit. A. van Doorninck en I.Frangois, beiden van het korps; bij het 3e reg. vest.-art., tot le luit., de 2e luit. A. J. Dekker, L. Op ten Noort, L. van de Velde en L. van Hogendorp, allen van het korps; bij het 4e reg. vest.-art., tot kap., de le luit. P. E. Bode, van het korpstot le luit., de 2e lnit. D. J. Middelbeek, A. C. van Altena en W. J. H. de Veer, allen van het korps, alsmede de 2e luit. L. C. van Kuyk, van het le reg. vest.-art.; bij de instr.-comp,, tot le luit,, de 2e luit. W. Vosmaer, van het korps; bij het korps pont., tot le luit., de 2e luit. G. J. Neiszen, van het korps; bij het korps top., tot kap., de le luit. J. D, Onderwater, van het 2e regiment vest.-art. Benoemd bij het personeel der mil. adm, tot le luit. kwartm,de 2e luit. kwartm, J, A. Neu- wiellor en H. Rinck, van dat personeel, gedeta cheerd bij het leger in Ned.-Indiëbij het 4e reg. inf. de 2de luit. kwartm, P. Vink, van het korps; bij het 5e reg. inf. de 2e luit. kwartm. C. E- Sineets, van het korps; bij bet 6e reg. inf., de 2e luit. kwartm B. G. Versélewel de Witt Hamer, van het korps; bij het 7e reg. inf. de 2e luit. kwartm. S. G. Holland en G. A. Hesha- sius, beiden van het korpsbij het le reg. veld- art. de 2e lnit kwartm. A. A. Kieynhens, van het korps. Burg. en weth. van Rotterdam stellen den raad voor, in de verordening tot regeling van het lager onderwijs de bijvoeging op te nemen, dat aan een of meer kostelooze tusschen- en burger scholen, naarmate de behoefte blijkt, ook in de vakken l tot q en t van art. 2 der wet, onderwijs zal verstrekt worden. De schoolcommissie stelt voor op te richten eene school voor jongens en meisjes waar gewoon lager voortgezet onderwijs l tot t gegeven wordt. Die school zon bestemd zijn voor min- en onvermogenden. - Dr. J. Wohjer, leeraar aan het gymnasium te Groningen, is benoemd tot hoogleeraar in de letterkufidige faculteit aan de Vrije universiteit te Amsterdam en heeft die betrekking aangenomen. De gemeenteraad van Delft beeft benoemd tot privaat docenten aan de Indische school aldaar de heeren J. F. L. Schneider aldaar, en mr. W. C. Rittershansen te 's Hage voor onderwijs in de taai-, land- en volkenkunde van Ned. Indië. Uit het reeds vroeger genoemde drietal is by de Waalsche gemeente te Maastricht tot predikant beroepen de heer dr. C. W. Laatsman, emeritus predikant te Arnhem. Aarden burg, 19 April. Het weder voor een termijn van 10 jaren, instaDdblij ven van een kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente al hier, is heden door de stemgerechtigde lidmaten met bijna algemeene stemmen aangenomen. De toestand van den heer J. H. Schuurman, vroeger predikant te Batavia, is zeer zorgelijk. Vóor weinige dagen heeft hij een brief geschreven aan de Evaug.-Luthersche gemeente te 's Graven hage, waarin hij aan alle gemeenteleden een laatst vaarwel toeroept. Dat schrijven werd Zondag morgen bij de godsdienstoefening door ds. Heiwig voorgelezen en maakte diepen indruk op de gemeente. Aardenburg. 19 April. Heden morgen vond men een man van omstreeks 60 jaren dood liggen langs den Middelburgsehen dijk, in dé onmiddellijke nabijheidder Belgische grenzen. Naast hem stond een mandje met eenige aardappelen en lag eene spade. Bij onderzoek bleek het een arbeider uit Middelburg in Vlaanderen te zijn: Teekenen van een geweldigen dood zijn aan het lijk niet te bespeuren; de jastitie doet niettemin onderzoek. De heer Paul, bouwkundige te Zevenbergen, is naar men verneemt bij Z. K H. prins Frederik ontboden om zijn gevoelen te zeggen over het oprichten van een stoomgemaal op 's prinsen do meingoederen onder Zwaluwe. Aloffs, de moordenaar der weduwe Breuls, heeft bekend niet alleen dien moord, maar ook een anderen op zekeren Sweijkhuizen in 1873 en een derden op een onbekend man, die vóór een paar jaren in het stadspark te Maastricht han gende gevonden werd, gepleegd te hebben. Voor de oprichting van een gebouw voord® Mij. Voor den Werkenden Stand op den Klove niersburgwal te Amsterdam,' is eene prijsvraag uitgeschreven, op welke 28 ontwerpen zijn inge komen. De prij s van f 300, met nog eene extra premie van f £00, is toegekend aan éen ontwerp waarvan als inzenders zich bekend hebben gemaakt L. Bei3er en P. J. Bekkers te Amsterdam. Boven dien werden prijzen van ƒ30 tot 100 toegekend aan zes andere ontwerpen. Door het Dierkundig Genootschap is in dé oesterputten van de heeren De Meulmeester en Co., te Bergen op Zoom, een gebouw geplaatst ter

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1