Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BÏÏITEHLAÜr Benoemingen en besluiten. Onderwas. Kerknieu ws. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 19 April des morgens te 8 ureu.v Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht.1 „bestendig in hare onbestendigheid," ■«- die wij lief hebben ondanks hare gebreken. Verbetering- In het bericht omtreBt het programma der land bouw-tentoonstelling te Goes, opgenomen in ons nr. van 16 dezer, staat abusievelijk, dat de daaraan verbonden verloting zal plaats hebben Donderdag-avond den 9en Juni. Men lezeV r ij d a g-avond den lOen. raad van state. Op verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdcommies ter secretarie van den raad van state, behoudens aanspraak op pensioen, aan Th van den Bergh. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Etten en Leur c G. J. van Kerkwijk, ontv. te Charlois c a. leger. Andermaal verléBgd met een half jaar de tijd van duur der detacheerïflg bij de landmacht in West-Indie van den sedert\tot lsten luit. bevorderden 2e luit. L. C. Dijxkflorn, van het wapen der art. hier te lande. Ovezand, 17 April. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school alhier, is benoemd mejuffrouw M. Loenhout, op eene jaarwedde van ƒ100.- does, 17 April. Ds H. I. P. van der Linde, te Schoonrewoerd (Z.HolI.), heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Veere, 18 April. Beroepen bij de N. H. ge meente alhier de heer O. Los, predikant te Colijnsplaat. De luit. t/z 2de kl. C. A. de Brauw en de off. van adm. 3de kl. F. Lensing worden geplaatst) eerstgenoemde aan boord van Zr. Ms. art. insiruc- tieschip Het Loo en de laatste in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms instructievaartuig Urania. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is de oefeningadivisie, onder bevel van den kap. t/z J. W. Binkes en bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen Van GalenLeeuwardenj Marnix en Surinameden 15 dezer in goede orde te Napels aangekomen. Heden werd door de rechtbank alhier uitspraak gedaan in de den 12en dezer behandelde zaak van E. B., halte-ehef cn wisselwachter te Axel.' De rechtbank veroordeelde den beklaagde, tegen wien het openbaar ministerie twee geldboeten, van f 8 en 25, geëischt had, tot eene cellu laire gevangenisstraf van 8 dagen, ter zake van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzien en waardoor verwonding is ontstaan. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den student P. B. uit Leiden schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde moedwillige verwonding der personen V. en M. aldaar en gewelddadigheid jegens een politie-dienaar en deswege veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagen, te onder gaan in eenzame opsluiting, alsmede in twee geldboeten, ieder van f 8. De gisteren avond door de rederij kers ver- eeniging Ons Genoegen in den Schouwburg alhier gegeven tooneelvoorstelling, ten voordeele van de gekwetsten en nagelaten betrekkingen van ge sneuvelden in de Transvaal, was niet druk bezocht. Was de keuze der ten tooneele gebrachte stukkenEen Oudejaarsavond en Het Geestenuur minder gelukkig, ook de opvoering ervan was niet sooals men die van Ons Genoegen gewoon is. Dit laatste zal echter voor een deel moeten toegeschreven worden aan ongesteldheid van een der medewerkers en het plotseling overlijden van een bestuurslid der vereeniging. Vlissingen, 18 April. Aan boord van het hier ter reede liggende Engelsche driemastschip Sultan, dezen morgen van Antwerpen gekomen, heeft een matroos, die door den tweeden stuur man gewekt werd om aan het werk te gaan, dezen met een mes een belangrijke wonde in de zijde toegebracht. Op verzoek van den gezagvoerder van de Sultan ia de misdadiger door de politie van boord gehaald en in verzekerde bewaring gebracht. Kloosterzande, 17 April. Heden avond brak alhier omstreeks half negen een felle brand nit in de schuur van de weduwe J. S. V. In weinige minuten wakkerden de vlammen dermate aan dat eene andere schuur met stroo in de nabijheid mede vlam vatte. In weinig tijds lagen beide schuren ter neer, zonder dat er iets gered was; de brandweer moest zich bepalen tot het beschermen der belendende woningen. De transatlantische stoomvaart uit Rotterdam gaat eene verdere uitbreiding tegemoet. Twee stoomschepen worden gereed gemaakt om in den loop van dit jaar een geregelden maandelijkschen dienst van Rotterdam naar Baltimore te openen. Het hoófdagentschap dezer lijn is in handen van de heeren Wambersie Zoon te Rotterdam en de heeren Dressel Rauschenberg Co. te Baltimore- 's Gravenhage, 18 April. Ten onrechte heeft men gemeld dat den 2en Mei een bal in het nieuw te openen Hotel des Indeshet vroegere huis van baron Van Brienen van de Groote Lindt, in het Voorhout, zal plaats hebben, dat door den prins Yon Wied zou worden gegeven. De prins, die het nieuwe gedeelte van het paleis van prins Frederik bewoont, zou trouwens daar voldoende gelegenheid hebben om een bal te geven. Maar bovendien is het niet de gewoonte dat een bal; door een vorstelijk persoon te geven, publiek in de dagbladen wordt aangekondigd al3 tegen entrêe toegankelijk. Dit toch heett hier plaats gehad. Eenige heeren hebben het plan gevormd een „Calicot-bal" in het nieuwe hotel te organiseerens d. i. een bal in katoenen toiletten en in de Haag- sche bladen kon men deze week daaromtrent een advertentie lezen. De resident van Bantam is gemachtigd om ta beschikken over een som van hoogstens ƒ133000, voor den aankoop van 1900 karbouwen in het zuiden der afdeelingen Lebak en Tjiringin en om cë&nkarbouwen, onder bepaalde voorwaarden, af te staan aan de bezitters van minstens éen bouw grond in de meest door veepest geteisterde stre ken van Sering, Lebak en Tjiringin, waar dat het meest noo<|ig blijkt te zijn. In het raadhuis te Sneek is geopend eene tentoonstelling san voorwerpen van kunst en smaak, toegepast ös hniselijken arbeid. Voor ieder der rubrieken is veel schoons ge leverd. Vooral rnimVvertegenwoordigd is het zaagwörk. Ia onderscheidene vormen wordt daar aangetoond tot welk eek hoogte men het reeds in die kunst heeft gebracht en hoe men er zich op toelegt, om bij inachtneming van schoone omtrekken deze kunst rechtstreeks op het prac- tische te richten. Vogelkooien, s|tagères, jardi- nières, sigarenstanders enz. enz. zijV in groote hoeveelheid aanwezig. Ook de rubriek dameshandwerken biMt eene schoone collectie aan. Onder het knipwerfls van papier komt o. a. een zomerlandschap voor,\dat de algemeene bewondering wekt. V Het volledig programma voor het 5819 N ieder rheinische Musikfest op 5, 6 en 7 Juni e. k. te Dusseldorf luidt aldus: Directeur de heer Julius Tausch. Medewerkenden: Niels W. Gade, de dames Sachse-Hoffmeister, Marianne Brand en Norman-Nerpda, en de heeren Winkelmann, Gura en Pollitz. Programma: le dag: Suite in D-dur van J. S. Bach, Samson, oratorium van Handel. 2e dag: ouverture Michel Angelo, van Gade, Zion, concertstuk voor. baritonsolo, koor eu orkest van Gade, Lobges mg, symphonie-cantate van Mendelssohn, symphonie A-dur no. 7 van Beethoven. 3o dagsymphonie B-dur van Gade, ouverture Euryanthe van Weber, marsch en koor nit Tannhduser van Wagner, Spanisches Lieder- spiel voor vier solostemmen van Rob. Schumann, vioolconcert, Gesangseene, van Spohr, Romance F-dnr van Beethoven, enz. Op een door de Spaansche academie uitge schreven wedstrijd van gedichten ter eere van den dichter Calderon, waaraan dichters van alle natiën, ieder in hun eigen taal, deel konden nemen, zijn o. a. 13 Nederlandsche gedichten ingezonden. Een jury van Nederlandsche letter kundigen, aangewezen door den Spaanschen ge zant te 's Gravenhage, heeft den eereprijs toege kend aan den heer F. J. Reiger, te Louteren, in Gelderland, voor zijn gedichtGenieën gijn on sterfelijk. Te St. Petersburg werd verleden week in het bureau van politie een jongmenseh publiek tentoongesteld, dien men had gevangen genomen, wijl hij van deelneming aan nihilisten-complotten verdacht werd, doch wiens naam men niet wist. Nadat hij door eene groote menigte bekeken was, werd hij des avonds herkend als zekere Arout- schik en kon men zijne woonplaats te weten komen. Dadelijk begaf men zich daarheen, ho pende belangrijke stukken meester te worden. Ér was echter niets meer te vinden. Waarschijnlijk was hij in het politiebureau reeds door vrienden herkend, die alles in veiligheid hadden gebracht Te Weenen neemt men in den laatsten tijd bijzondere maatregelen tegen gevaarlijke vreem delingen. In beslag genomen brieven en stukken schijnen te bewijzen dat de Duilsche sociaal democraten Weenen hebben uitgekozen voor hoofdkwartier van hunne vereeniging. Er is nu een afzonderlijk bureau opgericht om alle vreem delingen die de Oostenrijksche hoofdstad bezoeken in een register op te teekenen en hunne gangen na te gaan. Zoodra de politie iemand verdenkt gevaarlijk te zijn voor de openbare rust, zal een hoofdambtenaar hem ontbieden en een streng verhoor doen ondergaan. Valt dit niet Baarden zin van den ambtenaar uit, dan zal de vreemde ling uit, de stad worden gezet. Men maakt zich ook ongerust over een aantal briefkaarten, uit Engeland aan Oostenrijksche stationschefs gericht, waarin deze worden gewaarschuwd dat er aan slagen op treinen te wachten zijn. Al deze brief kaarten zijn te Bristol op de post bezorgd. Ten slotte tracht de politie met Argus-oogen na te gaan of ook het onlangs in Saksen gestolen dy namiet over de Oostenrijksche grenzen wordt ge smokkeld. Te St. Petersburg bespreekt men het alB een publiek geheim dat de keizerin, bevreesd voor de wraak der nihilisten, haren echtgenoot zou gevraagd hebben of er geene mogelijkheid bestond de moordenaars van zijn vader gratie te schenken. De czaar aarzelde eerst, maar kwam toen tot de slotsom, dat het onmogelijk was. Vóór dit besluit bekend werd, wflren echter een aantal lieden, generaals, hofdames, pages, knechten en meiden, van het hof verwijderd, waarschijnlijk wijl de czaar vreesde dat de hand welke onlangs hem de nihilistische proclamatie deed geworden, wei eens tot bloediger daad kon gewapend wor den. In haar eerste verzoek teleurgesteld, zoo zegt het gerucht, in de hoofdstad verder, vroeg de keizerin later aan den czaar of hij tot con cessies zou genegen zijn. Doch men wil weten dat Alexander III, geplaatst tusschen nihilisten en ontevreden burgers, het nu niet met zijne waardigheid strookende acht zich te laten afdwin gen wat hij wellicht gaarne uit eigen beweging had geschonken. Lord Beaconsfield gaat niet vooruit. Het bulletin van gisteren ochtend luidde„Gedurende de laatste 24 uren genoot de patiënt minder rust en nam hij minder voedsel, zoodat er niet aan kracht gewonnen is." Later in den morgen sliep bij wat. Men las onlangs dat de pest zich wederom vertoond had aan de oevers van den Euphraat, en geheel het oosten van Europa maakte zich reeds beangst voor den vreesebjken vijand. Door tijdig genomen maatregelen is de ziekte tot een betrek kelijk klein gebied beperkt. Volgens een bericht van den daar geplaatsten inspecteur, dr. Zitterer, woedt de pest vooral in Redschef, eene stad van ongeveer 14.000 inwoners, waar zij zich nog be perkt tot twee wijken. Daar doet zij zich echter zeer hevig voor iu de week van 19 tot 26 Maart werden 224 personen aangetast en overleden er 157. Zitterer liet de lijders naar een geïsoleerd hospitaal brengen, al hun kleeren en have ver branden, de hnizen nitrooken en dichtmetselen. Wijl in Redschef de huizen van steen zijn, kon men ze niet verbranden; zooals dit met de houten huisjes op de dorpen waar de pest heerscht, geschiedt. Alle verkeer van de stad met den omtrek is door een sterk cordon belet. De Franscho Tunis-expeditio had dezer dagen aangename gevolgen voor een armen drommel eeiKneger van reusachtige gestalfe, die Woensdag te Partus door de Avenue Saint Mandé liep. Een grappenmaker beweerde dat hij een Kroumir was, en dit praat)M\ verspreidde zich zoo snel dat de neger spoedig Vdsgji^een menigte menschen om geven was, die hem lnsnjg. nitjouwden. De man was volstrekt geen Kronmiffjpfcaflriging naar de Place du Tröne, waar hij C|j9 iaarakermia in een tent „werkte." Hij ^Rd boos? tegen het straatpubliek, toonde dit en bereikte er slechts mede dat het geroep „Kroumir, ^Kroumir, sla dood t'" vermeerderde, Ten einde {raad pakte hij een jongetje van vijf, zes jaren o/Pi opende den grooten, van geduchte tanden- voorzienen mond en scheen gereed den knaap Uvvend te verslinden. Dat was geen gelukkig denkbeeld de menschen dachten dat hij bet meelde en ranselden hem zoo duchtig af, dat hij, in plaats van kermisvoor- stellingen te geven, ettelijk^ dagen in het hospi taal zal moeten blijven. JLoisden. Lord Beaconsfield is overleden. Rome. Het kabinet (Jairoli blijft aan het bewind. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wil richt. d- kraebt Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. 3.3 NO 3 betr. - 5 Groningen 3.0 N 3 betr - 4 Helder 0.6 NNO 4 betr. - 3 Vlissingen. 1.9 NNO 4 z. bew. - 5 Maastricht. 3.3 N' 3 betr. - 4 Sylt 3.4 NNO 6 helder - 3 Valentia Hamburg 6.6 NNO 5 betr. - 4 Swinemunde. 11.0 NNW 4 z. bew. - 6 Leipzig 10.3 NW 4 1. bew. -10 Carlsruhe 9.9 NO 1 z. bew. -11 Grisnez 0.6 NO 7 regen - 5 Parijs 7.0 NO 4 betr. - 7 St Mathieu 6.2 NNO 6 betr. - 7 Biarritz Perpignan 10.5 Z 3 z. bew. h 13 Christiaansund -j- 1.9 N 6 betr. - 3 Stockholm. 8.0 NO 8 - 1 Koppenhagen 10.7 NNW 6 betr. - 2 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 2.7 D. M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 18 April. 'sav. 11 u. 42 gr'. 19 's morg. 8 u. 42 gr. 'smidd. 1 u. 46 gr. 'sav. 5 u. 44 gr. F. Van 9 tot 16 April 1881. Vlissingen. Gehuwd: A. Wilmink, jm. 29 j. met C. Koppejan, jd. 26 j. J. P. Baljé, jm. 24 j. met W. Kemeling, jd. 21 j. BevallenA. L. van Staedel, geb. Fleischer, d. N. de Kreek, geb. van Dijk, d. O. M. Lemmens, geb. Vanwouw, d. J. C. van den Dolder, geb. Gile, d. A. Geselschap, geb. Jordaan, d. J. C. Gravestein, geb. Harte, z. P. C. Carol, geb. de Foucher, z. J. E. C. Dott, geb, de Clerck, z. (levenl.) J. Raamsdonk, geb. Henke, z. (levenl.) L. de Buo van Uijen, geb. Koppejan, z. J. I. Rietbergen, geb. Louwerse, z. Overleden: F. Boersma, man van E.Maas,30 j. G. J. van den Berge, z. 5 j. D. van den Berge, z. 5 m. M, Bouwense, z. 13 j. N. J. van der Linde, jd. 21 j. J. Baart, man van N, Hofman, 35 j. W. Pieterse, z. 4 m. P. de Bruijne, wed', van A. Franse, 81 j. J. M. Woltering. d.-6 m. V. J. C. Aspeslagh, d. 7 d. F. J. Tuijtjens, man van M. J. Le Marchand, 55 j. Goes. Bevallen: C. B. Köaters, geb. Muller, z. M. Slagboom, geb. Grevenstuk, z. P. Kramer, geb. Kriekaard, d. J. Geluk, geb. Bal, d. L. M. Éicholtz, geb. Bal, d. J. Filius, geb. van Schaik, d. M. M. Timmerman, geb. Wagter, d. Overleden: M. C. Zandijk, man van E. A. Koopman, 59 j. C. H. Rembges, jd. 80 j. S. Wattel, d. 13 j. Zierikzee. Bevallen: G. de Leeuw, geb. Lokker, z. Overleden: J. Phernambucq, wed'. 80j.C.van der Mussele, jm. 44 j. E. van Dalen, vrouw van L. Paase, 46 j. P. de Looze, man van A. van der Stam, 69 j. Zal czaar Alexander III gevolg geven aan den billijken wensch van zijn volk naar vrijer staats instellingen, of zal hij, vroeger altijd de voorstan der geacht van eene constitutie voor Rusland, zicü nu laten weerhouden door valsche schaamte, wijl wie belang heeft bij het voortduren der misbrui ken van het Russische staatsbestuur, zeggen zalde czaar handelt uit vrees Bij de overweging van deze vraag verdient zeer de aandacht wat onlangs gebeurd is in de Zemst- vo of provinciale vergadering van Samara. Wij geven daarvan het verslag, zooals het door een der groots Engelsche bladen uit St Petersburg is outvangeu. Nadat de leden den eed aan den nieuwen czaar hadden afgelegd, stelde de piesident voor een adres aan den czaar te zenden om. hem de deelneming der Zemstvo in het gebeurde te betuigen: De heer Shdahoff, vertegenwo ordiger van den adel, vond dit niet goedwant zeide hij, in de laatste jaren hebben wjj vijf adressen verzonden, zonder eenig gevolg. En zij spraken onze ware gevoelens ook niet uit. Wat toen was en nog is in onze gedachten, blijft ongezegd." Een ander lid sprakWoorden kunnen niet zeggen wat nu in onze gedachten is. Wij weten niet wat ons wacht. Liever dan ijdele formaliteiten te vervullen, moeten wij zwijgen." En toen de president op aanneming van zijn voorstel bleef aandringen, zeide de heer NoudatofF: «Hebben wij in onze adressen éen woord gezegd van drukkende belas tingen, den hoeren opgelegd, van de onderdrukking van den arbeid door het kapitaal, van het ontbreken van alle bescherming der persoonlijke veiligheid Neen. Als wij dan van dat alles niets zeggen, is het heter geheel te zwijgen." Slechts drie leden van de 37 stemden met den president voor het voorgestelde adres. Toen stelde iemand voor om te trachten voor de Zemst vo uitgebreider macht te verkrijgen voor de bestrijding van besmettelijke ziektenmaar de heer Shdanoff zeide dat hij, na hetgeen was voorgevallen, van oordeel was, dat de Zemstvo, indien zij handelend optrad, dat niet moest doen met dergelijke hijzaken. De tijd was gekomen om ronduit te zeggen dat niet enkel uitbreiding der macht van de Zemstvo op een zeker bepaald onderdeel der administratie noodig was, doch integendeel eene vermeer dering der macht des volks om door vertegenwoordigers aan het bestuur van het gansche land deel te nemen. «Wij hebben niet zooeven den eed van trouw gezworen, om reeds dadelijk bedrog te plegen en te zeggen wat wij niet denken en niet verlangen. Zijn wij bang om te zeggen wat "/ij werkelijk wensehen, dan doen, wij beter geheel te zwijgen."~^x^ Deze uitiugé® der openbare meening in de pro vinciën komen ons voor eene juiste beoordeeling der Russische toestandea zeer belangrijk voor. Het zijn geen dweepzieke öf "opgeruide jonge lieden die daar spraken in de gemstro van Sa mara en wier verlangen naar eene andere regeering slechts werd geëvenaard door hunne bittere moedeloosheid. Ook zijn het geene déclassés, die door halve ontwikkeling uit hun maatschap- pelijken stand zijn gerukt zonder al de veroisehten voor een anderen kring te hebben opgedaan, nit welke men meermalen beweerd heeft dat de grootste helft der nihilisten waren gerecruteerd. Integen deel het waren rustige, gezeten burgers, vertegen woordigers van den adel en van de burgerij der steden in eene der welvarendste provinciën van Rusland, die vergaderden ia de hoofdplaats dier provincie, de voornaamste handels- eu fabrieks stad aan de Wolga, met 50.000 inwoners. Het waren geeu mannen die niets te verliezen hadden bij heftige schokken in den staat, maar integen deel grondeigenaars en hoofden van handelshuizen die zoo getuigenis aflegden van het onhoudbare van den tegenwoordigen toestand. De regeering moet handelen, moet met eenige hervorming voor den dag komen. Doet zij het niet uit beginsel, dan moet zij het doen voor zelfbehoud. Een tooneel als het ter dood brengen

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2