N°. 89. 124® Jaargang. 1881. 15 April. Gemengde Berichten. Vrijdag WILLI. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3jm. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daijbb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 14 April. FBXJX3L.3L.BTO X3". Benoemingen en besluiten. IDDEL Blijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram heeft de heer s'Jacob den 12en dezer het bestuur over Nederlandsch Indie aanvaard en is de vorige gonv.-gen., de heer Van Lansberge, dien dag nit Indie vertrokken. Van goede zijde verneemt men, dat bij de Z. OSpoorwegmaatschappij het voornemen bestaat, om de lgn Tilburg-'s BoschNijmegen in de maand Mei a. te openen. De werkzaamheden aan den stoomtramweg TilburgWaalwijk worden zoo krachtig voortgezet, dat men reden heelt te vermoeden, dat die lijn ook nog vóór Juni a. voor het publiek zal geopend worden. (Dól.) De gouv. generaal van Ned. Indië heeft het volgende besluit genomen Gelezen een missive van den resident van Djokjakarta, waaruit blijkt dat W. Halkema, aldaar, schrijver en inzender is onder den pseudoniem Joris Goedbloed van een stuk in de Locomotief van den 18n Januari 1881, waarin onder voorwending van een eeuwenoude geschiedenis te beschrijven, mededeelingen worden gedaan, welke geacht moeten worden beleedigend te zijn voor den tegenwoordigen sultan van Djokdja, om welke redenen bedoelde schrijver gevaarlijk moet worden geacht voor de rust in de Vorstenlanden: Heeft besloten en besluit: Den persoon van W. Halkema te verwijderen uit de gewesten Djokdjakarta, Soerakarta, Samarang, Bagelen, Kadoe en Madioen. Hem wijders gelastende de Vorstenlanden binnen drie en de overige genoemde gewesten binnen acht dagen te verlaten." Naar wij vernemen bedraagt het door de Mid- delburgsahe Maatschappij van Stoomvaart, dienst tnsschen Middelburg en Botterdam, over 1880 nit te betalen dividend f 110 per aandeel. 's Heer-Arendskerke, 13 April. Heden middag omstreeks 3 nren geraakte alhier de loco* motief van den goederentrein 160, bij het rangeeren, met de achterwielen in het zand, dat eenige vertraging in het vertrek der andere treinen te weeg bracht. Onmiddellijk werd werkvolk nit Vlissingen ontboden, dat met behulp van ander personeel de locomotief weder op de rails plaatste, zoodat die na een oponthoud van eenige nren de reis kon voortzotten. Uit een bericht in andere bladen zien wij, dat onder de twee gedeballoteerden voor het lidmaat- echapvan Volksonderwijs, op de jongste vergadering van de afdeeling dier vereeniging te Oostburg, Novelle van August BecJcer. De dokter en de apotheker staken beiden met geestdrift de handen omhoog en de parlementaire redenaar verkondigde dat hel voorstel was aan genomen. „'t Is waar", begon de overrompelde raads heer, B't is waar, er is een geschiedenis aan ver bonden; maar ik weet niet of zij u zal interes seeren zij is niet vroolgk." „Dat doet er niet toel" „Het voorstel is met een schitterende meer derheid aangenomen en tot een vast beslnit verheven." „Daar helpt geen tegenstreven!" Terwijl al die woorden hem in de ooreh gons den zat de raadsheer een poos met gebogen hoofd voor zich te kijken. Hij kon niet ontkennen dat hij eenige verplichting tegenover die trouwe vrienden had en dat het hem zelf misschien ook een verlichting zon zijn ah hij deze gelegenheid om zijn gemoed uit te storten niet voorbij liet gaan. Onderwijl werd de punchbowl gebracht en de aangename geur, die daaruit opsteeg, verdrong (zie de mededeeling van onzen öostburgschen correspondent in ons nr. van Woensdag,) zich bevond de heer Siemerink, burgemeester van Oostburg. De studenten der Leidsche hoogeschool hebben 500 geschonken voor den nieuwen tocht van de Willem Barents. De Nederlandsche scherpschutters worden, onder dagteekening van: Munchen 30 Maart 1881, door het centraal comité voor den zevenden Duitschen schietwedstrijd, in de Hollandsche taal volgender- wijze nitgenoodigd »Aan de Nederlandsche Scherpschutters! De Duitsebe natie viert van 24 tot 31 Juli dezes jaars haar zevende scherpschuttersfeest in Beierens hoofdstad Munchen. Gastvrij noodigen wij de Nederlandsche scherp schutters uit daaraan deel te komen nemen. De feestdagen zullen worden opgeluisterd door een door de kunstenaars gearraugeerden optocht, die buitengewoon schitterend belooft te zullen worden. Alle verdere bijzonderheden komen voor in de Festgei- tjtng für das sielente deutsche Bundesschiessendie bin nenkort hier zal worden uitgegeven." Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch Indie, door middel van het stoomsehip Hampton, waarvan het ver. trek nit Botterdam op 16 April a. is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken behooren op 16 dezer uiterlijk vóór 6 uren 's avonds te Bot terdam aangekomen te zijn. marine. Op zijn verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen de luit. t/z le kl. D. J. W. A. G. Coops, behoorende tot het eskader in O. I. Ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op verzoek, op pensioen ge steld de off. van gezondh. le kl. bij de zeemacht W. Littel, onder toekenning van een jaar lij ksch pensioen van f 1400 en eene verhooging van ƒ900. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, H. E. Kleyn, referendaris bij het dep. van oorlog. waterstaat. Benoemd tot hoofdingenieur van den waterstaat 2e kl. de ingenieur le kl. E. Steuerwald, met bepaling dat hij gedetacheerd blijft bij de polytechnische school te Delft. Te Kampen werd Zaterdag aangifte gedaan van de geboorte van een meisje, welks moeder, eene boerendochter van het Kampereiland, 14 jaren telt. weldra den tabaksdamp. De glazen werden gevuld en geledigd; buiten loeide de wind hoe langer hoe harder; in de zaal was reeds het sein tot de quadrille gegeven en in het rookkamertje begon de raadsheer werkelijk te vertellen. In het eerst haperend, langzaam, bijna aarzelend, als moest hij nog eerst de afzonderlijke voorvallen rangschikken, als kostte het hem moeite den draad te vinden. Doch weldra werd zijn verhaal vloeiend en levendig, nn eens kalm voortgaand en dan weer opgewonden en treffend. De kleine kring van toehoorders luisterde met aandacht en deelneming naar zijn welluidende stem, toen hij met de volgende mededeelingen begon. „Het zal vijf en twintig jaar geleden zijn, dat ik eensklaps mijn stndentenpak tegen den deftigen candidatenjas verruilde zonder dat iemand het van mg verwachtte. „Ik moet beginnen met te zeggen dat mijn ontwikkeling volstrekt niet gelijkmatig is geweest, zooals bij anderen, maar met horten en stooten. Als gymnasiast was ik tot mijn zestiende jaar zeer achterlijk in mijn groei, een echte dreumes doch op eens kreeg ik een schot en nam om zoo te zeggen met den dag in lengte en breedte toe. Het was belachelijk. Mijn moeder, een ambtenaars weduwe met vier dochters en een eenigen zoon, werd ér half wanhopend onder, toen alle veertien dagen mijne broeken niet meer tot aan mijne De gewezen gemeente-ontvanger van Yerseke is naar het huis van arrest alhier overgebracht. Een krankzinnige, die onlangs in het buiten- gasthuis te Amsterdam boven op het-dak was geklommen, heeft Zaterdag 11. denzelfden toebt herhaald. Hij viel door de pannen en werd daarbij vrij ernstig gewond. De liedertafel Oefening Baart Kunst te Amsterdam ontving dezer dagen een prijslijst van het magazijn St Joseph te Parijs, onder het vol gende adres: „Madame Kunst, 41, Plantage Kerklaan, Amsterdam Hollande." De gemeenteraad van Maastricht heeft oen bezwaarschrift van een ingezeten der gemeente ontvangen tegen de weglating van zijn naam op de kiezerslijsten. De commissie uit den raad, die dit bezwaarschrift had onderzocht, adviseerde tot afwijzende beschikking, op grond dat de adressant door een meer dan vijfjarig verblijf in een vreemd land, waar hij directeur eener school is geweest, met een vreemde vrouw gehuwd is, het kiesrecht uitgeoefend, tot de schutterij behoord en in de rechtbank van gezworenen zitting genomen heeft, moet geacht worden het oogmerk te hebben gehad niet naar Nederland terug te keeren. De meer derheid van den raad heeft zich met die conclusie vereenigd. De minderheid daarentegen zag in adressants vestiging te Maastricht "het bewijs, dat hij wel degelijk het voornemen heeft gehad naar Nederland terug te keeren. Voorts vond zij het vreemd, dat de weglating van adressants naam op de kiezerslijsten was geschied door het dage lij ksch bestuur, nadat hij reeds eenige jaren op die lijsten was voorgekomen en zonder dat daar tegen door een der kiezers bezwaren waren ingediend. Deze zaak boezemt nogal belangstelling in, omdat de adressant voorzitter is van de Maas- trichtsche kiesvereeniging. Dinsdag namiddag heeft ook in het ziekenhuis te Leiden een transfusio sanguinis plaats gehad onder toezicht van prof. Van Iterson. De med. cand. Schreinemacher bood zijn bloed aan om een aan bloedarmoede lijdend patient te helpen, doch de lijder is na de operatie bezweken. Te Paramaribo is den 14en Maart jl. aan gekomen een Engelseh schip uit Calcutta, met 84 dagen reis, aan boord hebbende 475 koelies- land verhuizers. Op de reis waren 29 personen gestorven en 4 kinderen geboren. Naar men zegt bevonden zich onder deze landverhuizers eenige» die reeds vroeger in de kolonie werkzaam waren geweest. Naar de Amsterdamsche correspondent van de Heldersche Ct. meldt, is thans de heer Gesel schap, die als inspecteur van politie zijn ontslag nam, kastelein in den nieuwen winkel der likeur- fabriek van Lucas Bols, in de Kalverstraat, bekend als het Lootsje. laarzen reikten en mijn buis telkens te nauw en te kort was. Dat duurde zoo drie vierendeeljaars voort en toen was hot nit! Ik stond voorgoed stil en ben sedert geen streep meer gegroeid. „Met mijne geestelijke en zedelijke ontwikke ling ging het eveneens, behalve dat die in tegen overgestelde verhouding tot de lichamelijke stond. Als kleine dreumes was ik de braafste en beste scholier en als opgeschoten jongen een luiaard en een deugniet zonder voorbeeld en daarbij zoo aller verschrikkelgkst dom, dat ik medelijden met mij zei ven had. Toen ik echter weer met groeien ophield, keerden ijver en aanleg terug, zoodat ik de school nog met een goed getuigschrift kon verlaten. Wat zal ik n van mijn leven aan de universi teit zeggen Ik heb het jaren lang bont gemaakt ik was student, maar studeerde niet. Ieder onzer kent dien ver van aangenamen tijd, met den gebruikelijken bierroes, het lawaai der drink gelagen en het blufferige gesteek met degens. Velen noemen dit de poësie van hét studentenleven maar als dat poësie is, is het een zeer walgelijke- Gelukkig kreeg ik er nog in tijds genoeg van en behoefde niet eerst door de examinatoren, pre sidenten en ministers ontnuchterd te worden. Genoeg. Op zekeren dag werd het mij al te bont, men wilde mg een bepaalde hoeveelheid bier opdringen. Ik dronk in schgn r- maar eindelijk in 't geheel niet meer. Natuur- Te Buitenzorg hondt thans verblijf de Amerikaan Benton, die Java bezoekt met het eenig doel om een bijensoort over te brengen, die in de bosschen woont, raten maakt van 3 tot 6 voet oppervlakte en een ommekeer kan brengen in de bijencultuur. Hg bracht tien kasten met bijen van Cyprus en Palestina meê, die door het gouvernement voor f 1000 zijn gekocht. Alles hangt, ten minste in de eerste maanden, als de beestjes moeten gevoed worden met stroop, van de verzorging af. Deze is nog al ingewikkeld, en laat geen dag nalatigheid toe. Eene offlciesle mededeeling omtrent de ver houding der geslachten in de Vereenigde Staten toonf aan, dat de bevolking van 50.152.866 zielen, uit 25.520.582 mannen en 24.632.284 vrouwen bestaat. In 15 staten (waaronder New-York en Pennsylvanië) zgn meer vrouwen dan mannen; - in 32 staten is het omgekeerde het geval. De Csas, een te Krakau uitkomend blad, beweert dat de nihilisten een plan hadden gemaaakt om het twaalfjarig zoontje van den czaar te ont voeren en hem als gg zeiaar te honden tot eene constitutie zal zgn ingevoerd. Was daartoe binnen zekeren tgd het beslnit niet genomen, dan zou het kind door het uitvoerend comité ter dood veroordeeld zgn. Het plan werd echter nog vroeg genoeg ontdekt om het te verijdelen. Te Weenen is een man gevangen genomen, dien men houdt voor Bioctig, een zeer gevreesd nihilist. Te Norwich in Engeland word op Paasoh- maandag eene Engelsche visscherij-tentoonstelling geopend, waarop inzendingen uit het gansche koninkrijk in grooten getale zullen inkomen. Norfolk en Suffolk zullen in eene reeks aquaria hun ganschen voorraad waterbewoners ten toon stellen. Bulletins betreffende lord Beaconsfield's toestandDinsdag avond, 10 nren. Lord B. heeft een rusteloozen dag gehad. Heden avond om zeven uren had hg eene zware belemmering van de ademhaling; doch dit is voorbg en de patiënt slaapt nn, na eenig voedsel gebruikt te hebben. Woensdag morgen, 10 uren. Lord B. heeft weder een slapeloozen nacht gehad en had geen trek in voedsel. Hij is minder zwak dan men onder deze omstandigheden wel kon verwachten. Gisteren middag om half twee werd bericht dat de patiënt in den morgen wat geslapen had. Eene zonderlinge epidemie, welke ons her innert aan de Middelburgsche leverworst, is in het westelijk deel van de Schotsche stad Aber°> deen uitgebroken en heeft in 50 huisgezinnen reeds 150 zieken gemaakt. De ziekte tast voor- melijk keel- en borstorganen aan, en men schreef haar in den aanvang toe aan de melk, welke door al de aangetaste huisgezinnen van éene melkerij wordt gekocht* Het onderzoek der melk beves- lijk werd ik voor „domme jongen" uitgemaakt en een paar droppels bloed moesten dien hoon uitwissehen; doch zg konden mg niet weder met dit soort van leven verzoenen. Ik maakte korté wetten, hing mgn buis, degen, sjerp en muts aan den kapstok, trok de pij der duisterlingen aan; keerde mgue makkers den rug toe en begaf mg naar een groote Universiteit in Znid-Duitachland, om werkelgk te studeereu. Emil," sprak mgn moeder bij het afscheid, „houd nü het rechte spoor) denk aan uwe moeder en zusters, Emil 1" wans gij moet mg niet kwaigk nemen, mijne heeren, dat ik inderdaad Emil heetmen heeft mij zoo ge» doopt, toen ik nog in het kussen lag en er mij niet tegen kon verzetten?" „Maar," viel hem de apotheker met ëen ter- baasden blik door zgn bril in de rede, „is het dan een schande om Emil te heeten?" „Ik voel er mij ten minste door gé" krenkt," was het antwoord„die naam heeft geen geschiedkundige waarde, zooals Karei, Ernst, Frits, Kudolf, Albrecht, Hendrik, Eduard, Robert enz. Of hebt gij ooit gehoord van een Emil den Groote, Emil den Rechtvaardige, Emil den' Ver overaar Er is niet eens een B. in." „Waarom moet er dan een R. in zgn vroeg de heer Hemling weer, „waarom juist een B. Dat zie ik niet in, mijnheer Ramm." „Maar ik wel," antwoordde deze droog; „ge noeg, die naam is mij nu eenmaal een gruwel etj

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1