Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Staten-Generaal. gadant, K. L. Schamp, R. J. Spruit. Voorts is ingenomenheid met het streven der TJnie betuigd en wordt zij aan het Nederlandsche volk aanbe volen door de heeren mr. W. Heineken, P. H. Hugenholtz Jr., mr. J. A. Levy, mr. J. Domela Nienwenhuis, M. A. Perk, dr. L. B. Perel, T. Sanders, W. J. Stolkert, mr. S. van Houten, mr. J. D. Veegens, prof. J. T. Buijs, mr. J. A. van Gilse, prof. B. H. Pekelharing, dr. J. van Vloten, dr. J. Menno Huizinga, P. C. F. Frowein, te Goes, mr. M. Jacq. de Witt Hamer, te Middelburg. Volgens een door het Vaderland ontvangen be richt heeft de nieuwbenoemde gouverneur-generaal, de heen 's Jacob, gisteren zijn intrede in Batavia In het Weekblad voor hel Notarisambt en regis- tratie wordt opgegeven, dat er thans 16 vacatures lijn in het notariaat, waaronder enkele van drie maanden en langer. Nog zelden hebben de heidebranden, zoo vroeg in het jaar, zooveel schade veroorzaakt als dit maal. Onder Ede eu Bennekom bedraagt de sohade, vooral aan jonge dennen, duizenden gul dens. Te Stroe, onder Barneveld, is de heide over meer dan 200 hectaren verbrand, terwijl daar ook nog een lOOtal vrachten voerheide door den brand zijn verteerd. Bij de duurte van het vee voeder is deze schade zeer belangrijk. Ook de Roll. Spoor weg m aatschapp ij heeft in hare jonge dennenbeplantingen groote schade geleden. De belangrijke schade, het vorige jaar door heidebranden veroorzaakt, ligt nog versch in het geheugen en geen wonder is het, wanneer men thans hoort vragen: wanneer zal de regeering toch eens maatregelen nemen, om zoo iets in het vervolg te voorkomen ArnhCl.) Door de Arnhemsche arbeidersvereniging Hoop op Gerechtigheid is besloten een adres te richten aan de leden der tweede kamer, waarin adhaeBie wordt betuigd met het adreB van het centraalbestuar van het Werkliedenverbond naar aanleiding van het gebeurde op de marine werf te Amsterdam met de schrijvers. In het adhesie-adres zullen echter de woor den „veel te zware straf' door „onrechtvaardige straf" vervangen worden. Het heeft Z. M. den koning behaagd aan gene raal Van der Heydenlaatstelijk gouverneur van Atjeh, het Grootkruis der orde van den Gouden Leeuw van Nassau toe te kennen. Aan 's konings adjudant-generaal, generaal Verspyck, zou de opdracht gedaan zijn deze onderscheiding, die van een zeer vleiend schrijven vergezeld gaat, den generaal te doen toekomen. Naar men verneemt, is de prijs, waarvoor de spoorweglijn BataviaBuitenzorg door het rijk zal worden overgenomen, gesteld op 6 millioen gulden. mühtwezen. Aangewezen als speciale commis sarissen bij de muntconferentie te Parijs de heeren dr. A. Vrolik, oud-minister van financiën, en mr. N. G. Pierson, hoogleeraar in de staathuishoud kunde aan de universiteit te Amsterdam. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van MierloM. N. Panken, secretaris dier gemeente; van Best, J. C. van de Ven. examex-commissibh. Benoemdtot lid en voor zitter der commissie die gedurende 1881, 1882 en 1883 belast zal zijn met het afnemen van het veeartsenij kundige examen A. W. H. Wirtz, dir. van 'srijks veeartsenijschool te Utrecht; tot lid en secretaris W. C. Schimmel, leeraar by die school te Utrecht; lot leden: dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleer, aan 's rijks universiteit te Leiden; L. Swart, districts-veearts te Dordrecht; M. J. P. H. TInte rnassen, plv. districts-veearts te Maastricht tot plaatsvervangende leden: dr. C. A. Pekel haring, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; en de plaatsv. distr.-veeartsen A. J. Montens, te ZevenbergenE. Overbosch, te Gouda L. T. Janné, te Roermond; J. Mazure Cz., te Amsterdam. Bepaald dat de commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten 2e kl., in dit jaar, zal bestaan uitden gep. vice-adm. F. A. A. Gregory, president; den kap. t/z. J. D. J. van der Hegge Spies, de kap.-luits t/z. P. Swaan en P. J. Rosenwald, den luit. t/z. Ie kl. J. A. Waldeck en den luit.-kol. bij het korps mariniers F. A. van Braam Houekgeest, als leden. poldekbesturee. Benoemd tot dijkgraaf van den Schengepolder, J. M. Kakebeeke. Door het bedanken van den heer Hanzen van Wissekerke, is te Sneek aan de Christelijke natio nale school tot hoofdonderwijzer benoemd, de heer Beek, thans als zoodanig te Zierikzee werkzaam. Van wege het Nwfs-departement Groningen en de aldaar gevestigde atdeeling van Volkson derwijs, zal by wyze van proefneming met 1 Sep tember a. een inrichting worden geopend voor huisvlijt. De hoofdonderwijzer Mulder zal den cursus te Rotterdam by wonen om aan 't hoofd te staan van de instelling. Zondag avond werden door ds. Van Hoogen- hnyze te Dordrecht de 220 leerlingen der ortho doxe predikanten en godsdieustonderwyzers be vestigd als lidmaten. De leerlingen der moderne predikanten, ten getale van 71, die na een onder zoek hunner kennis, belijdenis hadden afgelegd, als in art. 38 en 39 regl. godsdienstonderwijs is voorgeschreven, gestaafd door twee onder goed keuring hunner ouders aangewezen getuigen, zijn niet onder de bevestigde lidmaten begrepen. Zij waren Zondag morgen allen opgekomen bij de godsdienstoefening in de Groote kerk, waar zy met een ernstig woord door ds. Steen werden toegesproken en by de gemeente ingeleid, hoezeer zij ten gevolge van den bekenden toestand niet konden worden ingeschreven. Beroepen by de Ned. herv. gemeente te Mak- kum de heer W. J. G. Aalders, predikant te St. Maartensdijk. De kap.-luit. t/z. H. D. Guyot en de off. van adm. Ie kl. F. Bamberg, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zyn op nonactiviteit gesteld. Een Zuid-Afrikaansch student van de hooge- school te Leiden vierde onlangs het feest van zijn met goed gevolg afgelegd doctoraal examen in de rechten. Tevens staat hy op het pnnt aan de academie te Londen den graad van doctoran dus te krijgen, hoopt hy weldra te gaan trouwen en werd op den avond van zyn feest het bericht ontvangen van eene overwinning der Transvaal, sche Boeren. Door al deze oorzaken was hy zoo opgewonden geraakt dat hij, in 'tnaar huis keeren, met een paar voorbijgangers twist zocht, den een met slagen en stompen deerlijk mishandelde en een agent van politie op een slag in het gezicht ont haalde. Wegens deze daden stond de doctorandus Maandag voor de Haagsche rechtbank terecht. De subst.-officier van justitie mr. Pape rcqui- reerde schuldigverklaring lo aan moedwillige verwonding tweemalen gepleegd, 2o aan geweld dadig verzet jegens bedienende beambten en veroordeeling van bekl. tot 1 maand celstraf en 2 geldboeten ieder van 8. De verdediger mr. J. Van Gigch, betoogde dat er animositeit bestaat tnsschen den agent van politie De J. en bekl. Het getuigenis dat bekl. las tig is, kan bijna van ieder student worden gezegd. Pleiter zette voorts uiteen, dat er geen enkele reden was om te twijfelen aan de verklaringen der getuigen h déchurge (drie andere studenten), en wees erop dat een celstraf van een maand doo- delijk zon zijn voor de carrière van iemanddie geroepen is in de maatschappij een eervolle loop baan te volgen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Zaterdag a. Heden heeft de justitie van hier zich naar Yerseke begeven, en den gemeente-ontvanger P. J. S., die den 28 Maart jl. ontslagen werd, wegens een te kort in zyne Kas gevangen genomen. —Te Rotterdam, waar de mazelen voortdurend blgven heerschen, doen zich ook enkele gevallen van pokken voor. In de meeste Drentsche veenkoloniën zijn de ioonen van turfdragers en trekkers lager dan in de vorige jaren, daar bet aanbod van arbeiders de vraag ver overtreft. De prijzen van het veen gaan gestadig achteruit. De verveeners lijden groote verliezen, vooral zij die genoodzaakt zyn hun veen te verkoopen. Door de aandeelhouders in den tramweg Haarlem—Leiden is aan den ingenieur Schotel opgedragen een onderzoek naar den toestand van de lyn en tevens de oorzaken op te geven waarom de weg, die reeds 1 Nov. jl. zou moeten geopend zijn, nog niet in gebruik is. Te Oud-Zevenaar heerscht het roodvonk epidemisch; geheele gezinnen zijn aangetast. Er komen gevallen voor met doodelijken afloop. De Commercial Manufacturing Co. te New- York heeft tegen de Ned. Handelmaatschappij vertegenwoordigd door haar agent te New-York, een proces ingesteld tot verkrijging van 100,000 dollars schadevergoeding wegens inbreuk, gemaakt op haar octrooi voor de vervaardiging van oleomargarine. Naar men verneemt, zal een nieuwe naam- looze vennootschap tot ontginning van goudvelden in Suriname tot stand komenruim een vierde van het kapitaal van 2i ton is, zoo in Suriname als elders, geplaatst. De gemeente-veldwachter van IJzendijke, A. F., is sedert Vrijdag vermist. Hij schijnt de wijk naar Frankrijk te hebben genomen. Als bode van de Mij v. Landbouw heeft hij contributie geïnd en deze niet afgedragen. Het gedurig in de herberg zyn is de oorzaak dat zyne verteringen hooger waren dan zyn inkomsten gedoogden. —Ditmaal zullen weer vijf jongedames deelnemen aan het examen voor de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. By eene te Amsterdam gehouden veiling van terreinen der gemeente, te zamen groot circa 42 aren, 54 centiaren, gelegen aan de Nassau- kade, bestemd voor den bouw van woonhuizen, zijn al die terreinen verkocht voor ruim f 145,000 d. i. ruim f 34 per vierk. meter. Te Beuthenin Opper-Silezie, kwam onlangs een post open, die door velen begeerd werd, maar de sollicitanten moesten het bewijs leveren, dat zy een vermogen van 60,000 Mark bezaten. Het gevolg was, dat de inkomstenbelasting verlaagd kon worden, want het bleek nu, dat zoovele in woners, die vroeger in lagere klassen der belas ting waren opgenomen, genoemd vermogen ryk waren, dat de belasting bij gelijke percentage veel te veel zou hebben opgebracht. Te Smyrna is op eene lyst ter inteekening voor de nagelaten betrekkingen van de gesneu velde Transvaalsche Boeren door 46 personen voor f 387.50 geteekend. Er is thans iets meer bekend omtrent den aanval der Turksche roovers op den Engelschman Snter. Hij wist dat hij by zijne mynonderneming niet veilig was, doch wilde haar niet verlaten en had eene militaire bewaking van de autoriteiten aangenomen. Des nachts werd zyn huis door een zestigtal roovers aangevallen. De soldaten vuur den op de bende, wat door deze werd beantwoord. Toen er van beide zijden een paar man gevallen waren, gaf Suter zich over. Hg werd met zijn vrouw en zijne bedienden door de roovers mede gevoerd. Mevrouw S. werd echter spoedig terug gezonden om over den losprys te onderhandelen. De Engelsche gezant, de heer Goschen, heeft der Porte kennis gegeven dat hy haar verant woordelijk stelt voor het leven van den gevan gene en voor het bedrag van den losprijs. Lord Beaconsfield was gisteren niet erger. Hij had een vrij goeden nacht gehad en de krachten waren wat bijgekomen. Voor Portland liggen vyf torpedo-booten gereed om naar Athene te vertrekken. Zy zyn in Engeland gebouwd voor rekening van de Grieksche regeering. Er is weder een Engelschman door roovers gevangen genomen. De Imer Henry Suter, op zichter van eene mijnonderneming in Turkye, is met zijne vrouw nabij Saloniki in handen van eene bende roovers gevallen, die zyne vrouw hebben losgelaten, doch voor hem een losprijs vragen van f 180,000. De Engelsche consul te Saloniki, de heer Blunt, zal met de roovers over den losprijs onderhandelen, wijl men geene troepen tegen hen durft afzenden. De heer Suter zou dit ongetwyfeld met het leven bekoopen. Akte-examens in Zeeland. Onderwyzers: opgekomen 18, teruggetrokken onder het examen 1, toegelaten 6, de heeren J. J. Blankert te Axel, N. Janse te Schoreen Vlake, G. Jurrfj te Hoek, M. N. van de Linde te Wol- faartsdijk, G. Roskamp te Vlissingen en C. J. Timmermans te Middelburg. 's Crravenhsge. Bij de tweede kamer is een wetsontwerp ingekomen houdende wetteiyke bepalingen betreffende ijsgang en hoog opperwater op de rivieren. H. E. H. prinses Hendrik heeft de mazelen in lichten graad. Haar toestand is redelijk wel. Dublin. Op eene meeting der Land League werd de voorgestelde pachtwet onvoldoende ge oordeeld. Londen. Het Transvaal comité heeft beslo ten werkzaam te blyven tot verkrijging der vol ledige onafhankelijkheid van de Transvaal. De heer Goschen wordt als Engelsch ambassa deur te Konstantinopel vervangen door lordDuf- ferin. tweede kamer. Terwijl men in de afdeelingen algemeen het noodzakeiyke erkende van verbetering van de Amsterd. Rijnvaart, achtten sommige leden om financieele redenen het tydstip thans slecht ge kozen; terwyi tevens werd opgemerkt dat een Na nog een korten tijd van weiteling of men het onderwerp ook liever zou laten rusten, werd tot het tegendeel besloten. „Wanneer ik het woord neem", begon de ietwat deftige jurist, die in de hoop leefde van voor den eerstvolgenden landdag gekozen te wor den, „wanneer ik het woord neem, is dat niet zonder byzondere aanleiding. Het is voorzeker ons aller wensch, myn waarden collega, onzen gemeen- sehappelijken vriend, den raadsheer Ra mm in een goed humeur te zien eu zyn ontstemdheid te doen verdwijnen. Ot wij evenwel dat doel bereiken door de nu eenmaal geopperde vraag te laten varen en het gesprek een andere wending te geven, meen ik te moeten betwijfelen. „Het komt mij integendeel voor dat zy rijp is voor debat; dat wy eindelijk eens ronduit over de hoe zal ik het zeggen eigenaardigheid spreken, die ons allen opvalt, maar ondanks alle gissingen wat haar aard betreft, een raadsel blijft. Wy hebben tijd, mijne heeren, wij zijn onder ons en terwijl het publiek daar ginds in de zaal zich aan het genoegen overgeeft, kunnen wy dit vraagstuk des te eerder behandelen en naar ik hoop afhandelen, daar zeker ieder onzer wel reeds nagedacht zal hebben over de oorzaak dezer antipathie van onzen waarden vriend en ieder onzer zich zeker reeds meer dan eens heeft afge vraagd ot deze antipathie tegen het dansen wel licht voorkomt uit al te strenge levensbeschou wingen, of uit te vergedreven rigorismus." „God beware mij 1" riep de raadsheerdoch niet meer zoo erg barsch. „De zaak beeft niets met zedekundige bezwaren te maken." - „Daar moet ik mede instemmen", viel dokter Fillisch in, terwijl hij den raadsheer van ter zijde opnam, „Rigoristische opwellingen zijn naar myn gevoelen uitgesloten. Zulke antipatieën hebben vaak een zeer natnurlyke oorzaak, berusten som tijds op een te hoog gespannen gevoeligheid van het zenuwstelsel, wellicht op een neiging tot dui zeligheid bij het zien der dubbele individuen, die om zich zelf en om de denkbeeldige as der ruimte iu de zaal heendraaien en dwarrelen." „Lieve hemelSta mij bijhet wordt hoe langer hoe mooier", viel hem de raadsheer in de rede, „zie ik er dan zoo vatbaar voor duizelig heid uit „Oogensehijnlijk niet", zei de dokter, „maar een oorzaak moet zulk een idiosyncrasie toch hebben en volgens mijn opvatting zelfs een patho logische." „Heel goed, noem het idiosyncrasie. Voor zoo ver ik echter weet zijn idiosyncrasieën in den regel aangeboren; zoodat ik dan een uitzonde ring moet zyn merkte de raadsheer aan, „want, mijne heeren, ik kan u stellig verzekeren dat ik vroeger een hartstochtelijk, goed en zeer gezocht danser ben geweest." Een kreet van verbazing klonk uit aller mond. „Het is niet mogelijk 1" riep de apotheker Hcmling, „het is ongeloofelyk „Toch waar!" verzekerde de raadsheer met nadruk en blies bedaard de rook van zyn sigaar voor zich nit, erby voegende. „InderdaadIk ben vroeger een eerste danser geweest in den cotillon betwistten de dames mij elkaar." De apotheker kon vooral niet van zijn verba zing bekomen, hy vond het ongehoord, aller merkwaardigst, dat de raadsheer vroeger zoo on weerstaanbaar dat wil zeggen, zulk een voor treffelijk danser was geweest; maar alles was mogelijk. „Genoeg," sprak de raadsheer, de asch van zyn sigaar stootende, „het is zooals ik gezegd heb." De heer Hemling had er nog geen vrede mee; bi) beweerde dat de liefhebbery in het dansen gewoonlijk eerst overging als men verloofd was en voegde erbij „Ik zelf spring als vader van eenige huw bare dochters nog wel eens mee in het rond, alB het te pas komt. Maar gij, mijnheer de raadsheer, waart volgens uw eigen getuigenis nooit verloofd en men zou by na zeggen nooit verliefd." „Zeg niet te veel," sprak de raadsheer ver manend en liet zich achterover in zyn lenningstoel vallen, waarop zyn collega weer het woord nam „Veroorlooft mij, mijne heeren, uit eigen ervaring het feit te constateeren, dat het dansen ons tegengemaakt kan worden. Zoo moest ik eens als aankomend jongeling een masker met een wassen gezicht ten dans voerenik werd echter zoo akelig van die strakke, doodsche trekken, dat ik het op een loopen zette en ik bleef zoolang onder dien indrnk dat ik eerst na een half jaar weer op een bal dnrfde gaan." De dokter en de apotheker lachten, maar de heer Ramm zei dat zy eens moesten probeeren om naar een bal te kijken zonder de muziek te hooren. „Nu, en wat zon dat?" „Wat dat zou? Steek op een bal maar eens uw vingers in de ooren, dan zult gy het zien." Terwijl de apotheker tot groot vermaak der anderen zyn verbazing lacht gaf begon de jurist weer: „Om nu tot het besluit der algemeene beschouwingen te komen, vat ik het resultaat der tot nu toe gevoerde beraadslagingen te zamen, hierin bestaande dat de antipathie van den man, dien wij met trots onzen vriend noemen, niet op een gril berust; maar dat zij dieper moet zitten. Uit vroegere waarnemingen meen ik het teit te mogen constateeren dat er een geschiedenis aan verbonden is. Myne heeren de bowl, die wy be steld hebben, zal terstond komen, buiten giert de Noordewind, daarby kan men goed vertellen; wy hebben tijd en lust om te luisteren en onze waarde vriend voelt misschien ook behoefte om den kring zijner getrouwen met vertrouwen te gemoet te komen. Dus stel ik voor dat hij ons zyne geschie denis vertelt en breng mijn voorstel by deze in stemming. Wie er voor is, steke de hand op!" (Worut vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2