BUITENLAND. Laatste Berichten. Zee t ij di n gen. Handelsberichten. De agrarische wet voor Ierland. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Fr Ij zen van Etfecten. 101} De patiënt begint weer geregeld te eten, en de dokters hebben goeden moed op zijn herstel. Uit de akte van beschuldiging tegen de moordenaars van Alexauder 11 blijkt dat deze moord met groot overleg beraamd was, zoodat het den czaar haast onmogelijk was te ontsnappen. De schikkingen waren aldus getroffen. Indien de keizer nit de kazerne de Sadovaya afreed, dan moest de (later daar ondekte) mijn worden ont stoken, en na de outtpioffing zouden onder de menigte ook de nihilisten, die met bommen gewa pend waren, naar de plaats der ontploffing snellen om het werk der mijn, zoo noodig, te voltooien. Kwam de keizer den anderen kant langs, dan moest de daad worden volbracht, zooals thans is geschied. De man die de tweede, afdoende gra naat wierp en zelf daarbij omkwam, heette Elni- koff. Eergisteren had te Marcelline, nabij Bergen in België, weder eene ontploffing plaats van mijngas. Des nachts om half twee hoorden de bewoners der naburige huizen een zwaren slag, gevolgd door het neervallen van steenen, leien en hout werk, dat door de ontploffing iu de lucht was geslingerd. De mijnput no 6 geleek een vulcaau, waaruit de vlammen tot meer dan tien ellen hoog stegen en alle geboawen in den omtrek vernielden. Teikens hooide men wederom slagen, een der omwonenden sprak van acht en veertig in het geheel. Eenige uren lang had bet vuur vrij spel, want om zes uren kwam de brandweer van Char leroi met kracht de vlammen bestrijden. Om acht uren was zij den brand meester. De put waar de ontploffing heeft plaats gehad, stond iu ver binding met een andere schacht, no 12, door welke de meeste werklieden er waren 150 arbeiders beneden het gevaar zijn ontvlucht. Er zijn, volgens de laatste berichten, negen dooden en vier gekwetsten uit de put opgehaald, terwijl van elf anderen het lot nog onbekend is. Onder de gedooden zijn twee jonge meisjes, van 19 en 22 jaren. Maandag had eene dergelijke ont ploffing plaats te Horna in de koteumija Orand Buitson, waarbij tien menschen het leven verloren. Akte-examens in Zeeland. Onderwijzers. (Geëxamineerd en toegelaten 16, t. w. de heerenJ. I. de Back, J. Bierlé, J. Bol, J. M. Carpreau, J. van Ek, A. F. Hamelynck, W. J. den Herder, J. van 'tHof Cz., A. Minder- houd, A. Neter, G. I. C. van den Nieuwenhuizen, T. J. Pas, J. H. Schuurkamp, J. A. Snijder, J. H, Thiel en P. Visser, allen leerlingen der rijks kweekschool te Middelburg. Rome. In de kamer werd door den heer Cairoli verklaard dat Frankrijk formeel heeft ver zekerd zich niet van Tunis te willen meester ma ken. Deze verklaring verdient vertrouwen omdat Frankrijk geen internationale verwikkelingen zal willen. De oppositie heeft eene motie van wan trouwen voorgesteld. Tweede kamer. Aan de orde is de beraadsla ging over het wetsontwerp, waarbij de betaling der som van ƒ200 voor het bijwonen der acade mische lessen aan de rijks-universiteiten beter wordt verzekerd. In antwoord op de bezwaren door de heeren Bichon, De Meijier, Heijdenrijck en Van der Kaay daartegen aangevoerd, doet de minister uitkomen dat het doel des wetgevers van 1866 was, een algemeene wetenschappelijke opleiding te verzekeren. Die bedoeling is miskend door de Btudenten, die van de bevoegdheid om enkele lessen bjj te wonen misbruik maakten, teD nadeele der schatkist en der wetenschap. Daarin zal nu voorzien worden door eene maximum betaling van 4 maal f 200 voor alle academische studiën te verzekeren. Ka verwerping van het amendement De Meijier, om de collegegelden per jaar op 120 te brengeD, werd het wetsontwerp aangenomen met 44 tegen 23 Btemmen. Bij een suppletoire begrooting van binnenland- sche zaken stelden de heeren Schimmelpenninck van der Oije en Heijdenrijck voor opnieuw uit te trekken het door de eerste kamer verworpen subsidie voor de polders Hooghemaal en Oijen. De minister Klerck erkende de billijkheid der bijdrage, maar ontraadde het, in dezen vorm, de eerste kamer tegenover haar vroeger votum te stellen; hij beloofde echter de zaak by afzonderlijk ontwerp aanhan gig te zullen maken. Daarop werd het amen dement ingetrokken en het ontwerp aangenomen. Londen De Standard meldt dat de iden tieke nota Zaterdag aan Griekenland zal over handigd worden. Dinsdag is te Dombnrg in het openbaar te koop aangeboden: E n woouhuis met schuur, tuin en bosch te Dombnrg, groot 69 aren 20 centiaren, verkocht voor 6062; een huis, erf en tuin aldaar, wijk A no. 5, verkocht voor f 2004een hais en schuur aldaar, wijk A no. 9, verkocht voor 11105 een huis en schuur aldaar, wijk A no. 16, ver kocht voor f 900; een huis en schuur aldaar, wijk A no. 17, verkocht voor 725; 1 hectare 46 areu, 70 centiaren bouwland en sprink te Aagtekerke, verkocht voor 2305; 32 aren 39 centiaren bouwland te Domburg, verkocht voor f 505 33 aren 50 centiaren bouwland te Aagte kerke, verkocht voor f 680; 44 aren 10 centiaren bouwland aldaar, verkocht voor f 688; 48 aren 70 centiaren bouwland aldaar, verzocht voor f 645; 72 aren bouwland aldaar; verkocht voor f 1205. Heden werd alhier, in het openbaar, voor 3 jaren verhuuid, het jachtrecht van de ambachts heerlijkheid Brigdamme, groot 600 hectaren, voor f 170 's jaars. 7 April des morgens te 8 uren. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht Delfzyi h 4.1 O 1 bew. - b Groningen - 4.3 NO 1 bew. - 3 Helder - 4.0 NO 4 bew. I b 3 Vlissingen. Maastricht - 0.1 N 2 z. bew. h 4 Sylt - h 4.5 N 2 bew. - 2 - 7.7 O 2 betr - 3 Valentia 0.0 O 2 z. bew. r 1 Hamburg h 3.5 ONO 2 helder - 2 Swinemuude. - 2.1 NO 2 z. bew. - 2 Leipzig. - 0.5 NO 2 z. bew. - 4 Carlsruhe - 5.3 ZZO 4 betr. - 7 Grisnez - 2.3 NO 6 1. bew. - 4 Parijs - 5.6 NO 3 betr. - 7 St Mathieu - 6.8 O 4 regen h 7 Biarritz -10.U W 4 regen -14 Perpignan - 6.0 NO 1 betr. -13 Christiaansund 99 OZO 3 heidei - 5 Stockholm. H f- 10.9 NNW 2 helder - 5 Koppenhagen - 4.3 O 2 helder 0 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 uren: G. 4.4 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 6 April, 's av. 11 u. 37 gr. 7 's morg. 8 u. 38gr. 'smidd. Iu. 49gr. 's av. 5 u. 48 gr. F. In Toulon is alles leven en bedrijvigheid door het gereed maken van de troepen welke den Tunesischen stam der Kroumirs moeten gaan tuchtigen voor hunnen aanval op de Fransche troepen. Men wacht het begin der vijandelijk heden niet vóór Zondag, wiji aan de militaire grensposten bevel is gezonden, zich tot verdedi ging te bepalen, zoolang zij geene versterking hadden gekregen. Hardop zegt men reeds in Frankrijk, dat de inval der Kroumirs door Italië is aangestookt, welks werktuig de bey zou ziju. Men wil daarom den tisch stellen dat ook de bey troepen zal zenden, om samen met de Franscheu zjjn eigen onderdanea eene les te geven. Dit alles wordt met zeer veel belangstelling gevolgd, vooral in Engeland en in Duitscblaud. Er zit eene internationale quaestie in een aanvat op Tunis, welke naar de behoefte van het oogeu- blik al of niet breed kan worden uitgemeten. Tunis staat sedert 1575 onder Turksche opper hoogheid of suzereiniteit. Toen de sultan in 1871 van de jaarlijksche schatting afstand deed, werd de rechtsverhouding tusschen leenheer en vazal zoo omschreven, dat de „bey en bezitter van het koninkrijk Tunis" de investituur van den sultan zou behoeven, dat hij zonder de machti ging van den leenheer geen oorlog zou mogen voeren of vrede sluiten en geen gebied afstaan. Diplomatieke gedachtenwisseling met bet buiten land mag hij alleen voeren over inwendige belan gen van zijn land. Hij moet in den oorlog zijne troepen ter beschikking van den sultan stellen en den beeldenaar des Grooten Heers op zijne munt laten slaan. Daarentegen is hij volkomen meester van zijne handelingen in bet binnenlaodsch bestuur van zijn land. Tunis telt 4l stammen, die in 18 districten bestuurd worden door kaids, ambtenaren door den sultan aangesteld. Deze verhouding van suzereiniteit beteekent dus rechtens dat wie den bey van Tunis den oorlog verklaart, dit ook doet aan ziinen suzerain beweert de Kölnische Zeitungmaar daarop is, volkenrechtelijk, misschien wei wat af te dingen. Doch het is in elk geval zeer der opmerking waardig dat een gezaghebbend Dnitsch blad da delijk Frankrijk de tanden laat zien, zoodra er sprake van is dat ergens het Fransche strijdzwaard zal ontbloot worden. In denzelfden geest spreekt eene Londensche correspondentie in hetzelfde Keulsohe blad. „Men beoordeelt de zaak te Londen koel, en de Fran sehen die altijd bazelen van gemeenschappelijke belangen met Engeland, kunnen uit de minach tende taal der pers opmaken hoe weinig politieken ernst men hun toeschrijft. De Daily News merkt spottend op, dat algemeene denkbeelden in Frank rijk dadelijk alle hoofden warm maken, en dat een dezer denkbeelden thans is om in de Sahara eene schadeloosstelling te zoeken voor Elzas- Lotharingen. Wat willen de Franschen in Tunis vragen de Engelschen. Zij hebben Algiers zoo jammerlijk slecht gekoloniseerd, dat groote land streken woest en onbebouwd ziju blijven liggen, een bewijs dat iedere uitbreiding in Tunis hen nog verder moet afbrengen van het doel van iedere koloniseerende natie„het welzijn der inlandsche bevolking en het voordeel vau het moederland." De Duitsche rijksdag heelt na het debat over de rijkspensioenkas voor werklieden een ander onderwerp aangevat dat waarschijnlijk ook naar eene commissie zal verzonden worden. Het is eene wet tegen de dronkenschap, waarbij ten eerBte de dronkenschap op de openbare straat strafbaar wordt gesteld en ten tweede de ver- scbooning wegens bewusteloozen toestand bij in dronkenschap begane strafbare handelingen sterk wordt beperkt. Eene derde bepaling zegt dat lieden, die wegens in dronkenschap begane mis drijven gevangen zijn gezet, op water en brood kunnen worden gezet, als verzwaring der straf. Eeu lid van den rijksdag, de heer TrSger die er een bjzonderen slag van beeft om zijne mede wetgevers aan het lachen teTmaken, zeide dat men aan die laatste bepaling wel kon zien dat de wet niet door een medicus was gemaakt, want dat deze ter genezing van een dronkaard, eer dan water en brood, een biefstuk met een paar eieren zou voorschrijven. In het Engelsche lagerhuis heeft lord Randolph Churchill medegedeeld dat hij eene vraag tot de regeeriug zou richten, welke twee ministers sterk dreigt te compromitteerentenzij de edele lord zijn vermoeden uit de lucht heeft gegrepen, wat wij niet mogen vermoeden. Hij wil vragen of het waar is dat twee leden van bet tegenwoordig ministerie de Freiheit indertijd hebben gesteund, toen <lit blad steun noodig bad om de uitgave voort; te zetten. Dit zou gebeurd zijn vóór net tegenwoordig ministerie is opgetreden, en volgens de Morning Post zouden dej_bedoeide ministers zijn de heeren Charles Dilke, ondersecretaris van staat voor buitenlandsche zaken, en Brassey, civil lord van de admiraliteit. De Londensche Transvaal-vereeniging heeft aan het gemeentebestuur van Durban gevraagd hoe de openbare meening oordeelde over de vredes voorwaarden. Zij deed deze vraag met het oog op het aanstaand debat in bet lagerhuis. De corporation van Durban antwoordde: „De open bare meening te Durban heeft den grootst moge lijken afkeer van de vredesvoorwaarden. Het Britsch piestige by onze eigen Kaffers is geheel ve speeld. Er is geene rekening gehouden met de belaBgen der aan Engeland getrouw gebleven Boeren, evenmin als met die van de Engelsche kolonisten. De voorwaarden van den vrede be- teekenen alleen nog grooter bloedblad binnen den korten tijd". Dit bericht is door den Durbanachen correspondent van de Times gepubliceerd. Heden avond zal de beer Gladstone de wet op den grondeigendom in Ierland in het lagerhuis indienen. De Standard wist reeds gisteren morgen den hoofdzakeiyken inhoud der wet te vermelden, en er is alle reden om te gelooven dat hare mede- deelingen juist zijn. Wij ontleenen daaraan het volgende. Het punt van uitgang der wet zal zijn Free sale daarna komen eenige bepalingen teneinde den pachter Fair rent te doen betalen, terwyi ten slotte voorwaarden worden bepaald, waaronder zekere Fiiity of tenure kan worden verkregeu. Deze drie F's vormen te zamen den wensch van den Ierscben pachter. Hij wil vrijen verkoop van de pacht; hy wil een billijken pachtprys betalen en verzekerd .zijn dat deze zooveel tijd zai duren dat hij zich tot zijn voordeel aan de verbetering van den grond kan wyden. De wet welke heden avond wordt ingediend, bestaat uit vijf deelen, waarin behandeld worden de gewone voorwaarden van verpaebtiug, de rechtspraak betreffende pachtcoutracten, de mo gelijkheid om by overeenkomst bepalingen der wet uit te sluiten, en in de beide andere titels uitwerking van het voorgaande. De grondslag der wet is het recht, aan iederen Ierschen pachter toegekend, om zyne pacht aan den meestbiedende te verkoopen, behoudens het recht van voorkeur en van uitsluiting van koopers om geldige redenen, den eigenaar toegekend. De grondeigenaar heeft recht op compensatie, te vinden uit den koopprijs, wanneer de pachter zyne pacht verkoopt, wyi de eigenaar de pacht wil verbreken wegens schending door den pachter van de statutory conditions van do pacht, de onomstooteiyke voor waarden welke uit het wezen van het contract voortvloeien. Deze zgnbetalen op den verval dag, den grond niet opzettelijk en by voortduring verwaarloozen, den grondeigeuaar niet belemmeren in de uitoefening zij ner onvervreemdbare rechten, zooals het weghalen van delfstoffen, het jacht-en visehrecht. De grondeigenaar zal gerechtigd ziju in sommige gevallen aan den kooper der pacht door hem, eigenaar, gemaakte verbeteringen in rekening te brengen, terwijl hij nimmer zulk een kooper op zijn goed behoeft toe te laten, vóór de vorige pachter geheel en al aan zijne verplichtingen heeft voldaan. Wie zyne pacht verkoopt, zal geene actie tegen den grondeigenaar hebben tot vergoeding van aan den grond aangebrachte verbeteringen. Wat de Fair rents betreft, zal het ontwerp voorschrijven, dat indien een grondeigenaar de pacht verhoogt en de pachter in deze verhooging berust, deze gedurende vijftien jaren van zijue pacht verzekerd zal zgn, zonder dat eenige ver dere verhooging in dien tijd zal mogen geschieden, alles natuuriyk behoudens de vervulling der sta tutory conditions, welker schending altijd genoeg zame redeu geeft tot verbreking van het contract. Indien de pachter geen hoogere pacht wil betalen en hy erin slaagt zyne pacht tegen de nieuwe, bezwarender voorwaarden te verkoopen, zal by vau den grondeigenaar kunnen eischen óf het tien voudig bedrag der verhooging, of het verschil in de verkoopwaarde van zijn contract vóór en na de verhooging. Wanneer de eigenaar en de be- bouwer van den grond het niet eens kannen worden over de pachtsom, kan deze door den rechter naar billijkheid bepaald worden, en dan blijft zq vgftien jaren lang onveranderd. Verschillende van deze bepalingen houden reeda waarborgen in voor de derde F, de Fixity of tenure, doch deze zal waarschyniyk nog het on derwerp van speciale bepalingen uitmaken. De mededeelingen van de Standard, waaruit wij enkele der hooidzaken lichtten, zyn nog slechts voorloo- pig en misschien niet in alle by zonderheden juist. Gisteren middag vroeg de heer O'Connor in het lagerhuis of de inhoud van de wet, zooals die in de Standard was opgenomen, juist wasmaar de solicitor-general voor Ierland antwoordde hem, onder luid gelach van het huis, dat hy gaarne die vraag zou beantwoorden, nadat de wbt door den heer Gladstone zou zyn ingediend. Evenals de heer O'Connor zullen wij dus de mededeelingen van den beer Gladstone moeten afwachten, eer wij volledig en juist kunnen zeggen wat er in de Iersche landwet staat, die den naam zal dragen van Landlord and Tenant IrelandBill, 1881. Vllsslngen, 7 April. Binnengekomen het Eng. stoomschip Thetis, gezagv. Gaze, van Cardiff met steenkolen. Oostburg, 6 April. Van de hoofdartikelen tarwe en gerst, was de markt weder goed voor zien en beiden genoten veel vraag. Do pry zen bleven daardoor minstens eender en puike waar zelf eer iets heoger, ter wiji bijna al het aange brachte werd verkocht, behalve boonen en erwten, die voortdurend onbeschadigd big ven. Men heeft verkochttarwe f 8 50, f 9, 9.75, f 10 en op 80 kilo wegens f 10.25 en hooger; rogge f 7.50 a f 7.75; wintergerst f 5 25, f 5.50 a f 5.70; zomergerst f 4.75 a f 5.25baver f 3.75, f 4.75 ook f 9 of f 9.50 per 100 KG paardenboonen f 1 f 7.25erwten f 8 a 8 50kanarie zaad f 8 a f 9 of f 12 a f 13 per 100 KG. Middelburg, 7 April. De matige aanvoer van granen van heden, alleen uit Walcheren, was meestal tarwe; van de overige artikelen werd zeer weinig geveild. Voor tarwe en paarden boonen bestond goede kooplust. Waleh. tarwe in de beste en middelbare qualiteit gevraagd m stijl prijshoudend gekocht. Rogge, Walch. winter- en zomergerst onveranderd. De zeer weiuig getoonde Walch. witte boonen zijn prijshoudend betéald. Walch. bruine boonen tot vorige pryzen gekocht. Dito paardenboonen in 't begin der bears onver anderd doch op bet eind boogn betaald. Dito tuin- of piatteboonen onverandetd. Groene Walch. erwten op de kook eender in prijs gebleven. Koolzaad eender genoteerd. Puike Walch. tarwe f 9.50, 9 65 a f 9.75mindere soort f 9.20 a f 9.35; rogge 8.50; Walch. wintergerst f 5.40 a f 5.50; dito zomergerst 5.35 a 5.40Walch. witte boonen f 15: dito bruine boonen ƒ13; dito paardenboonen 7.50 enkel f 7.80 betaald; dito tuin- of piatteboonen 6.75 a f 7dito groene erwten op goede kook f 9.75 a 10; winter- koolzaad f 10.25 a 10.50 nominaal. Ter veemarkt van heden zijn aangevoerd 4 paarden, 2 vette koeien, vette ossen, 5 vette vaarzen, 4 kalfkoeien, 1 kalfvaars, 7 varekoeien, driejarige ossen, 11 stuks jong vee, 2 stieren, 2 schapen, 72 magere varkens. De gemiddelde pryzen waren: paarden f 300 a 50; vette koeien 68 a 64 cent per kilo; vette ossen a cent per kilovette vaarzen 70 a 66 cent per kilo kalfkoeien f 190 a 150 per stuk; kalfvaarzen f 130 a f varekoeien f 130 a f 60 per stuk ifriejarige ossen a jong vee 80 a /30 per stukstieren f 60 a f 40schapen 16 a 12 per Btuk; magere varkens 24 a 11 per stuk, gemiddelde marktprijzen. Versche boter f 1.10 a f 1.20; eieren per 100 stuks f 3.30 Bergen op Zoom, 7 April. Puike jarige witte tarwe 10.25 a f nieuwe dito f 9.25 a f 9.50; mindere f 9.— a f9.10; roode ƒ9 50 a ƒ10.— rogge 8.25 a 8.50boekweit 6.25 a 6.50 nieuwe dito 5.— a £.25zomergerst 4.75 a 5.25 haver 9.— a f—kookerwten 8.50 a 8.75; paardenboonen 7.25 a 7.50kanarie zaad 8.50 a ƒ9.-; bruinebooneu 9.50 a 12.—; witteboonen 8.75 a/ 11.75; duivenboonen f 8.75 a 9-25koolzaad 10.— a 10.50. Suiker meer gevraagd 26} op 88 graden; meiassen onveranderdboter per stuk f 1.—; kilo 0.76eieren per 26 stuks 0.90. Amsterdam 6 7 STAATSLEENIHGEB. April. April. «erlerl. Cert. N. W. Sch. 2} dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 dito Obl. 1878 10004 België. Certificaten. 2} Frai&kryk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fi. 1205 dito Goudleenning5 dito dito fl 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk Obl. Mei-Nov. dito Febr.-Aug.. dito Jan.-Juli. 5 dito April Oct. 5 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 dito dito 6* Ser. 187818IQO 6 pet. a 1» S 651 651 78 A - 103 103 103} 103} 93} 78} 97} 98} 83 64} 64} 64} 65 65 ft 65} 65& 65} 79} 79} 80} 80 61} 51& 10JJ

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3