Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten Onderwijs. Kerknieuws. Marine n leger. Rechtszaken. wanneer de minister daartoe mocht beslniten, dan is het te vreezen dat noch de rente- noch de bedrijfsbelasting dit jaar tot stand zullen komen. Juist daarom acht ik dat vermoeden niet zeer waarschijnlijk. In de gisteren avond alhier gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap eter Wetenschappen, werd het verslag over het genoot- schapsjaar 1880 door den secretaris uitgebracht en voorts tot leden benoemd de heeren: Mr. W. Polman Kruseman, commies ter pro vinciale griffie, te Middelburg. A. J. G. Paardekooper, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool, te Middelburg. J. H. C. Heijse, letterkundige, lid van gedepu teerde staten van Zeeland, te Zierikzee. Dr. J. G. vau Eijken, inspecteur over de gym nasia, te 's Gravenbage. Dr. M. J. Godefroi, secretaris van het provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant, te 'a Hertogenbosch. Mr. N. de Boeveradjunct-archivaris van Amsterdam. Dr. M. Salverda, oud-hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te 's Gravenhage. P. Hamel, consul-generaal, wd. Nederlandsch vise-consul te Bangkok, Siam. Vlissingen, 6 April. Heden is op de werf der koninklijke maat chappi] de Schelde alhier de kiel gelegd van een ijzeren vrachtgoederen-stoom boot, genaamd Zeeland, voor den dienst tusschen Amsterdam, Gouda, Middelburg, Vlissingen, voor rekening van den heer P. D. de Vries te Amster dam. De stoommachine, Compound hooge druk van 22 nom. paardekrachten, wordt in de fabriek derzelfde maatschappij vervaardigd. Naar wij vernemen bestaat het voornemen den 1 October den dienst te openen. De voorgenomen tooneelvoorstelling van de rederijkersvereeniging Ons Genoegenin den schouwburg alhier, ten bate der Transvaal, (waar voor de lijst nog steeds circuleert) zal plaats hebben Maandag 18 dezer. De op te voeren stukken zijn Een Oudejaarsavond, drama in 3 bedrijven, voor rederijkers bewerkt door Mello Dikema, te Brussel met de gouden medaille bekroond; en Het Geestenuur, kluchtspel in éen bedrijf, door A. A. v. d. Stempel Jr. Den eersten dag, dat de postspaarbank in wer king was 1 April werd reeds f 8,911.09 ingebracht door 763 inleggers, aan 127 kantoren. Een beter bewijs dat de nieuwe dienst in een behoefte voorziet is niet te geven. In de Staats-Courant der Zuid-Afrikaansche re publiek komt een ingezonden stuk van den vol genden inhoud voor: „Burgermoed en geloof" (door een ooggetuige), Potchefstroom. „Een feit, hetwelk in een Europeeschen oorlog algemeen bekend gemaakt zou worden, maar hier wellicht verloren zou gaan, is het volgende: Hans Joubart, die hier in de schans door een vij au de- li) kon kogel werd getroffen en wien een weinig eau de Cologne werd gebracht vóór hij stierf» zeide een half uur vóór zijn dood„Ik weet dat Jezus mij zal aannemen, ik voel, ik sterf, maar voor die vrijdom van mijn land en om die woord „lafaard" van myn natie weg te nemen." Gisteren middag is de atoom-tramlijn van Botterdam naar Delfahaven feestelijk geopend. De trein bestond by deze gelegenheid uit drie wagens, elk met 16 zit- en 14 staanplaatsen, welke bijna met de snelheid van een gewonen spoortrein over den weg reden. De paarden, die de trein ont moette, waren kennelijk verbaasd de rijtuigen sparen, toen wist ik best hoe het met mij gesteld was. Maar daar wil ik nu niet eens over schrijven, daar gij het niet behoeft te weten, maar ik zal het in mij zeiven verbergen opdat gij, als ik eens dood ben, 't geen naar ik hoop nog een poos zal duren, uit deze brieven zult kunnen zien Ook dit blad was onvoltooidhij schoof het bij de anderen, liet het hoofd in de handen op do tafel rusten en bleef zóo eenigeo tijd zitten, ter wijl de zoute visch en het geteerde touwwerk kameraadschappelijk hun geur vermengden met zijn walmende lamp. Daar ging het denrtje in den winkel open. Een oogenblik werden de tonen der krassende violen daar ginds in de danszaal nog sterker en toen Harald van de tatel opzag, ontmoetten zijn ver moeide oogen de hijgende, bezweete gestalte van Kurt. „Wat zit gij hier te koekeloeren in plaats van met ons in het rond te zwierenzei hij, terwijl hij zijn hals en voorhoofd afdroogde met een bonten zakdoek en zich op een kist achter den stoel van den winkelbediende liet neervallen. Harald strekte verschrikt zijne armen uit over de papieren, die op tatel lagen, ongeveer als een hen die hare kuikens verbergt wanneer de ket tinghond losgebroken is. «Wat drommel, waarom zijt gij niet daar ginds op het balOp dezen tijd van den dag zijt gij tooh vrij en gij kunt wel nagaan dat er van avond meisjes zijn." niet door viervoetige dieren te zien voorttrekken, maar de voerlieden wisten ze niettemin zonder groote inspanning in bedwang te honden en de meeste aarzelden zelfs niet den trein tegemoet en voorbij te rijden. Aan het Handelsblad wordt uit Antwerpen bericht en de N B. Ct. neemt geloovig over, dat de stoomboot Phantom, waarvan onlangs in de Précurseur sprake was, die men als een verre kijker in- en uitschuiven en naar verkiezing langer of korter maken kan, spoedig naar Am sterdam zal vertrekken. Daarentegen laat een belangstellend lezer te Antwerpen ons weten dat het geheele verhaal niets dan een „éen-April-ui" is. De opgegeven naam van de boot zou daarmede geheel iu over eenstemming wezen. Door het Hoofdcomité voor de Transvaal te Utrecht, bestaande nit de heeren P. Harting, voorzitter, G. J. Th. Beelaerts van Blokland, C. H. D. Bnys Ballot, J. A. Fruin, J. de Lonter, P. Templeman van der Hoeven en H. F. Jonkman, secretaris, is een adres van sympathie gericht „aan het volk der Zuid-Afrikaansche republiek." Nadat daarin hulde gebracht is aan den geest, waarin eerst het vreedzaam en daarna het gewapend verzet tegen de inly ving gevoerd is, luidt het slot van dat adres aldus: «Voor uwe toekomst zijn wij geenszins bezorgd. Onder Gods zegen zult gij u zeiven helpen, zoo gij blijft wie gij zijt. Vergeet daarbij de spreuk uwer vaderen niet, maar bedenkt dat eendracht maakt macht, en kiest u steeds leidslieden en oversten, aan hen gelijk, die u in deze dagen van beproeving zijn voorgegaan. «Vergeet en dat woord zij evenzeer tot alle Hol landers in Zuid-Afrika als tot u in bet bijzonder gericht vergeet ook het oude Nederland niet. Sedert jaren hebt gij met ons en wij met u te weinig verkeerd. Het scheen alsof wij van elkander vervreemd waren geworden. Maar nauwelijks kwam een der broeders in gevaar en nood, of de ander gevoelde dat de oude liefde niet was uitgedoofd. Reeds in 1877, toen de tijding der annexatie van de Transvaal tot ons kwam, werden van hier adressen van protest tot de Engelsche regeering gericht en de beweging verflauwde slechts, omdat wij in den waan waren gebracht dat gij zelf in de zaak, als in een- voldongen feit, berusttet. Maar zoodra gij den sluier hadt verscheurd^ waarachter uw verzet verborgen was gehouden en met de wapenen in de vuist de u ontroofde vrijheid terugeischtet, ontwaakte de deelneming krachtiger dan ooit en uitte zich in eiken vorm, waarin de neutraliteit, die wjj in acht moesten nemen, het vergunde. Gij hebt er slechts weinig van ondervondengij zoudt er meer van bespeurd hebben, indien de oorlog onverhoopt langer had geduurd. Wat uw gekwetsten en verminkten in dat geval te stade had moeten komen, kome thans, zooveel mogelijk, ten goede van de weduwen en weezen der verslagenen. Maar wij wenschen meer te doen dan voor eene enkele maal met stoffelijke middelen te helpen; wij verlangen, zoo gij van uwe zijde het insgelijks begeert, de onde banden weder aan te knoopen en over en weêr voortdurend de plichten te vervullen, die de bloedverwantschap oplegt. Dat kan en moet zelfs geschieden, geheel en al huiten staatkundige betrekking om. De onderlinge verhouding van moederland en volkplanting, die eens tusschen ons bestond, is voor altijd afgebroken. Wat wij verlangen is verkeer en gemeenschap tusschen twee volken van den zelfden stam en van dezelfde taal, niet samenhang van twee staten. Welke uwe staatkundige betrekking tot Engeland wezen moge, zij verhindert in geen geval dat gij de maatschappelijke betrekkingen tot het land uwer vaderen veelvuldiger en inniger maakt. Neemt daarom de broederhand aan, die wij u van ganscher harte aan bieden. Zij is het onderpand niet slechts van onze toe genegenheid, maBr evenzeer vau onze hoogachting." Het comité heeft tevens een adres van dank betuiging gericht aan het Transvaal-independence- committee te Londen. belasting en. Benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Meppel N. W. Swijgbuisen Beigersberg, „Gij weet heel goed dat ik niet dans evenmin als Niels!" hernam Harald, steeds de papieren bedekkende. „Niels l" riep Kurt, „die heeft van avond tot spot van iedereen gesprongen dat het een aard had. Hij geleek net een latafel in een storm, zei Ole Persen en er werd natuurlijk om gelachen en Niels dreef naar de kamer waar kaart gespeeld wordt. Daar zat hij nog toen ik erdoor ging en hij keek mij aan alsof hij mij wilde op eten. Maar ik bekommer er mij niet veel om, dat begrijpt gij 1" „Gij moest toch een weinig toegevend zijn?," meende Harald bedeesd. „Loop heen met uw toegevendheid. Ik ben Goddank geen jongen meer en ik behoef niet aan Niels te vragen, met wie ik dansen moetHa rald boog het hoofd. Wat is dat, daar gij zoo op zit te broeien?" vroeg Knrt en duwde Harald gekscherend op zijde. Harald trachtte zioh te verweren, maar «jjn tegenstand was spoedig overwonnen en Kart hield de papieren in de hand. „Ei, ei, minnebrieven. Aan juffrouw Marie, nu dat laat zich hooren. Gij zijt dus ook mede aan 't bod 1" Hij las de aangevangen brieven door, eerst met een spottend gelaat en lachendemaar eindelijk bleef hij peinzend mot de papieren inde hand zitten. {Wordt vervolgd.) thans te Gulpente Sliedrecht A. C. RÖell» thans te Heerlen; te Heerlen J. Poppa, thans teColijns- plaat; te Tholen C. J. Plomp, thans surnumerair; te Texel Z. Middelkoop, thans surnum.; te Sittard G. F. F. C. van der Schroeff, thans surnum. der reg. en dom. Zie Laatste Berichten van gisteren. pensioenen. Op zijne aanvrage op pensioen gesteld de ritm. H. G. J. Maas Geesteranus, van het le reg. huz., ten bedrage van f 908 's jaars. Op pensioen gesteld de 1 luit. der inf. J. van Dam, thans op non .-act., ten bedrage van f 1060 's jaars. De examens voor het lager onderwijs zijn Maandag hier aangevangen. Voor de akte als onderwijzeres werden 10 candidaten geëxamineerd, 6 werden toegelaten, mejnflr.J. H. Bal, te Sinis, B. M. Breetvelt, M. Gz. Borel, G. L. Dominicus van den Bussche en H. C. J. Dominicus van den Bussche, te Goes en G. de Koning, te Krabbendijke. Gaplnge, 6 April. Door stemgerechtigde lidmaten der N. H. gemeente alhier is besloten de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten aan den kerkeraad op te dragen. De kapt.-luits. ter zee P. Swaanen W. SteffeDS worden eervol ontheven van het door hen gevoerde bevel, respect, over Zr. Ms. opleidingschepen Anna Paulowna en Admiraal van Wdssenatr en vervan gen door de kapt.-luits. ter zee jhr. A. F. Meyer en S. Kraijenhoff van de Leur. De le lnits J. A. Van Eijbergen, J. A. Boe- loffs en M. H. Damme, van het 3e reg. int. te Bergen op Zoom, zijn in volgorde ingedeeld bij de le comp. le bat. en le comp. 2e bat. te Bergen- op-Zoom en by de le comp. 4e bat. te Vlissingen, doch blijven gedetacheerd, eerstgenoemde bij het depart, van oorlog, de laatste bij de krijgsschool. Voor het gerechtshof te 'sGravenhage werdgis- ren bepleit het hooger beroep, door mej. B. c. te Goes, ingesteld tegen een vonnis der rechtbank alhier, waar by haar en aan twee hater zusters een vordering tegen haar voermaiigen stiefvader v. E. te 's Heerentioek was ontzegd. Naar de voorstelling van appellanten was hnnne moeder een zeer vermogende weduwe, die, hoewel drie volwassen dochters hebbende, met tien geïn timeerde in het huwelijk trad. Na een jaar over leed zij en toen werd de nalatenschap tusschen haar echtgenoot en de appellanten verheeld. De man had by zyn huwelyk bijna niets meer inge bracht dan de verwachting van 13.000, welk bedrag hem ingevolge een elfstelling over debai>d zou moeten worden uitgekeerd, zoodra zijn beide onders overleden waren. Teneinde hem in de nalatenschap zyner vrouw te kunnen doen mede- deeien, werd overeengekomen, dat men de 13.000 zon beschouwen als reeds tot de nalatenschap behoorende, en werd bepaald, dat, indien hy dat geld ontving, de appellanten er de heltt van zon den krygen. Eerst na 28 jaar kwam de geïntimeerde in het bezit van meergemeld kapitaal, doch toen beweerde hij niet verplicht te zyn de helft aan zijn stief dochters nit te keeren. Toen hij vervolgens hiertoe gedagvaard werd, beriep hy zich op een wederkeerigo finale kwijting, die op het slot der notanëele akte van scheiding voorkwam, en be weerde hy tevens, dat iedere overeenkomst ten aanzien van nog niet opengevallen nalatenschappen duor de wet verboden zynde, dat gedeelte der akte van scheiding, waarbij over de verwachte 13.000 beschikt was, nietig moest geacht worden. De rechtbank verwierp de eerste verdediging, op grond dat niet het geld, maar de verwachting by de akte verdeeld was. Zy oordeelde echter het andere argument van den stiefvader gegrond en wees de vordering van de hand. Het hooger beroep tegen dit vonnis werd na mens de appellanten by pleidooi breedvoerig toe gelicht door den adv. mr. De Laat de Kanter nit Gots, die verschillende grieven tegen het vonnis aanvoerde, o. a. dat daarby niet genoeg uitsluitend de vraag was gesteld óf de verwachter zyne „verwachting" bezat en deze alzoo als tot de buweiyksgemeenschap behoorende moest worden aangemerkt, welke vraag bevestigend moet worden beantwoord; dat al ware dit niet het geval, de vernietiging van „een deel" der scheiding op grond van „dwaling" niet is gevraagd en in elk geval dan de geheele scheiding had moeten vernietigd zijn; dat eindelijk de verwachter omtrent zijne verwachting een overeenkomst kan sluiten en dit bij de Bcheiding is gedaan. Het vonnis der rechtbank te Middelburg werd verdedigd door den advocaat mr. Van Hoek uit Middelburg, die, wat de door appellanten gegeven feitely ke voorstelling betrof, beweerde dat hier slechts te denken viel aan eene vergissing van den notaris die door partij, met veel scherpzinnigheid, tot eene ingewikkelde rechts-quaestie was gemaakt. De beslissing van den eersten rechter achtte pleiter juist, omdat de verwachting van een fidei- commissairen verwachter, even als de goederen zelf, onvervreemdbaar is en, als zijnde nog geen recht, niet in eene huwelyksgemeenschap kan vallen. Ging party's stelsel op dan zou, meende hy, het doel van den wetgever om een deel van het vermogen, tegenover een verkwistenden zoon, voor kleinkinderen te redden, geheel gemist worden, daar die zoon als bezwaarde erfgenaam dan van zyne meerderjarige kinderen hunne verwachting eenvoudig door een zeer klein bedrag zou aikoo- pen. Van eene beweerde overeenkomst tot deel baarheid der verwachting bleek, voJgens pleiter, overigens niets. Het hof bepaalde de uitspraak op 23 Mei a< Binnen 4 maanden zyn te Zwolle drie wis- gelwachters onder treinen gekomen en gedood, of aan de gevolgen overleden. Enkele wissel wachters aldaar hebben tengevolge daarvan znlk een schrik voor hun betrekking gekregen, dat zy die vaar wel zeggen. Mej. C. Beersmans is thans in zooverre her steld, dat zij vermoedelijk nog vóór het einde van dit speelseizoen weder zal optreden, Gisteren avond is te Amsterdam het 25jarig bestaan gevierd van het Logement voor vrouwe lijke personen uit den dienstbaren stand, aan de Prinsengracht by de Beegracht. Deze nuttige instelling iB eene stichting van de Vereeniging ter verbreiding der waarheid. Dieustboden en bur gerjuffrouwen van onbesproken gedrag, doch zonder onderscheid van godsdienstige gezindte, kunnen er logies bekomen in drie klassen, voor 25, 50 of 75 cent, en kost en inworing voor 50, 75 of 125 cent. In het laatste boekjaar meldden er zich 554 personen aan, die gezamenlijk 9739 dagen vertoefden. De belangrijkste bemoeiingen der vereeniging zyn echter die voor het plaatsen der vrouwen welke zich in 't logement aanmelden. In 't atge- loopen jaar waren by haar 857 aanvragen van dienstboden gedaan en 64 daarvan vervuld. Bovendien is het bestuur aanhoudend en zeer dikwyls met goed gevolg, werkzaam voor het zedelijk welzijn en het goede gtdrag van haar, die de 'gastvrijheid van bet logement komen inroepen of daarvan eens gebruik gemaakt hebben. De vereeniging heeft in 220 gemeenten vertegen woordigers. Het personeel van de Bell-Telephoon-Maat- schappij te Amsterdam is druk in ue weer met het maken der bovengrondscbe leidingen. Beeds strekt zich een net van draden ven het dak van het gebouw der Groote Club naar verschillende richtingen nit en weldra zullen een lOOtal ge- abonneerden zyn aangesloten. Op zeer eenvoudige wijze worden de draden gespannen. De beide stellingen, waarover de uraad loopt, zyn door een strik of touw zonder eind met elkander verbonden. Dit touw moet eerst worden overgebracht, waartoe het morgen uur wordt gekozen; maar is dit touw zonder eind óver, dan bevestigt men den draad aan bet tonw en trekt dus den draad over, totdat hy by de volgende stelling aan een anderen strik wordt vastgemaakt en op die wijze voortgetrokken. Zoodoende kunnen de hoofdlijnen worden gelegd, maar aan deze hoofdlyuen mouten nu weldra de speciale lynen naar de geabonueerdeu worden aangesloten. De overdracht van den weg naar het cen traalstation bniten de Delftsche poort te Botterdam en van een gedeelte van het stationsplein, belooft een einde te maken aan een hoogst verwaarloosden toestand. Volgens de overeenkomst toch zal de gemeente miduen op het uitgebreide plein een plantsoen doen aanleggen, door een y zei en hek omsloten, en zuilen langs den weg een paar hon derd opgaande hoornen worden geplant. De staat vergoedt daarvoor aan de gemeente rnim ƒ7000; de staat behondt daarentegen aan zich het recht desgevorderd het geheele plein in gehrnik te nemen. In dat geval krygt de gemeente ƒ5000 vergoeding. Dezer dagen is melding gemaakt van een diefstal eener belangrijke hoeveelheid koffie, toe- behoorende aan de Handelmaatschappij en opge slagen in het pakhuis D» Wolff op de brouwers gracht te Amsterdam. Volgens het Nituws van den Dag wordt een zeer welgesteld ingezeten der stad verdacht de heler te wezen van ueze koffie. De heer D., te Amsterdam, bezitter van een buitengoed te Baarn, is namely k gearresteerd en bevindt zicb in hechtenis, daar er voor de justitie termen schijnen te bestaan om te vermoeden dat by in deze zaak de hand heeft gehad. Ook de beide knechts, die den diefstal bedreven, zya in hechteniB. De Weener tandarts Thomas werd dezer dagen voor eene operatie ontboden by gravin Waieska in Bussisch Polen. Aan het grenstation Badziwiioff vertoonde hij zyu paspoort dat vol komen iu orde was, maar zijn bagage boezemde den ambtenaren groote vrees in. Men vond er twee flesschen Bitterwater in, en terwijl de dokter door militairen werd bewaakt, onderzochten de grensscheiknndigen het water chemisch. Dit on derzoek liep goed at, maar by het verder onder zoek van den koffer geraakte alles in de grootste opgewondenheid door het vinden van een vrtemd gevormd werktuig, dat dadelijk in beslag geno men en onderzocht werd. De verzekering van den dokter dat het eene tand boor was, welke hij waarschijnlijk bij de operatie zou moeten gebrui ken, kon niet batende helscbe machine werd verbeurd verklaard. Na een vol unr oponthoud kon dr. Thomas verder reizen, begeleid door een politie-agent die hem vergezelde tot het station, waar het goed van zyne patiënt is gelegen, om te zien of hij geene vei keerde opgave had gedaan. Toen er aan het station iemand was om den dokver af te halen en de opgaven van dezen vol komen overeenstemden met die van dr. Thomas, was de politie gerust en liet men den dokter los. De Parijscbe gemeenteraad heeft besloten dat de Place d'Eylau voortaan Place Victor Hngo zou heeten. Iu de op het plein uitkomende Avenue d'Eylau is de woning van den dichter gelegen. Ziehier enkele zinsneden uit het rapport over deze naamsverandering: „De Place d'Eylau is een rond plein, door twee groota lanen gesne den, de Avenue de Malakoffen de Avenue d'Eyiau, die drie kilometer lang is. De naam Eyiau zal das verbonden blijven aan een onzer belangrykste verkeerswegen. Die naam herinnert aan een der verschrikkelijke slachtingen nit den aanvang dezer eeuw, en indien hij slechts die bloedige herinnering opriep, zouden wy gaarne gevraagd hebben hem geheel en al te doen verdwynen; doch hij herin nert ook aan daden van onverschrokkenheid en vaderlandsliefde, waaraan wij de eerbiedige ge dachtenis levendig moeten houden. Het zou echter eene goede leering kunnen zyn, als naast dien roem vollen naam van Btrijd en bloed, de naam schitterde van denman, die zoo krachtig den oorlog heeft verklaard aan den oorlog, en die voortdurend vrede, eendracht en vryheid heeft bezongen." Wij hebben vroeger meermalen den spot ge dreven met de verandering der namen van de Parijsche straten, door welke een Parijzenaar soms zelf in de war geraakt; maar als ze met zooveel geest verdedigd wordt ais in dit rapport van den heer Hamel, gevoelen de spotters zich ontwapend. Het gaat met lord Beaconsfield veel beter. Het bulletin van gisteren morgen sprak van een goeden nacht en algemeen gunstiger verschijnselen.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2