N». 82. 124e Jaargang. 1881. Donderdag Het Zilverschip, 7 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 5,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trpuw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere reg.èl meer 0,20o Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daiibb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 6 April. FEUILLETON. HOLGER DRÜCHMANN. Na «enigen tijd stierf de dokter en Kurt was Z|jn voogd was er niet voor, maar Kart bleef Sedert onze vorige opgaaf (M. Ct van Maan dagjl.) zijn drie artikelen der rentewet aangenomen. Art. 5 is aangehouden tot de beslissing over art. 11 (belasting der goederen in de doode hand). De volgende artikelen lniden, zooals ze aangeno men zijn, aldus Art. 6. Tor bepaling van het belastbaar inko men wordt het genoten inkomen verminderd als volgt Inkomen van effecten en inschnlden, als onder pand gegeven tot zekerheid van eene schuldvor dering ten laste van hem die het inkomen genoot, wordt verminderd met het bedrag der rente van die vordering gedurende den tijd van het genot verschuldigd. (Hier volgde in het laatst gewijzigde wetsontwerp de volgende alinea, welke tengevolge der aanneming van het amendement-Blu8sé c. s. vervallen is. "Inkomen uit effecten en schuldvorderingen, welke de bestanddeelen uitmaken van het bedrijfskapitaal van kooplieden, volgens de bepaling van art. 2 van het wetboek van koophandel, is niet aan de belasting krachtens deze wet onderhevig." De intrekking dezer bepaling heeft den minister van financiën, blijkens het onder onze Laatste berichten op genomen kamer-telegram, aanleiding gegeven om de verdere behandeling der wet te doen schorsen.) Administratiekantoren, hypotheekbanken, spaar banken, hulpbanken en andere gelijksoortige in richtingen mogen hun inkomen verminderen met de renten, die zij aan de houders van hunne cer tificaten, pandbrieven en andere obligatiën uit- keeren. Art. 7. Ieder ingezeten des rijks is bij het einde van elk jaar belastingplichtig naar het belastbaar inkomen, door hem op den voet van de vorige artikelen iu dat jaar genoten. Hij die niet het geheele jaar ingezeten was, is belastingplichtig voor zooveel twaalfde gedeelten als hij maanden, gedeelten van maanden voor geheele te rekenen, binnen het rijk in Europa verbleef. Behondens het bepaalde in het 4e lid van het volgend artikel, zijn erfgenamen bij boedels, voor zoover die nog niet verdeeld zijn, hoofdelijk be lastingschuldig voor het inkomen waarvoor de erflater, ware hg nog in leven, de belasting zon verschuldigd zijn. Ingezetenen, uit andere oorzaak gezamenlijk tot hetzelfde inkomen gerechtigd, zijn ieder voor zijn aandeel belastingschuldig, voor hetgeen uit dien hoofde is genoten. Art. 8. De man is behondens verhaal belas tingplichtig voor het inkomen der vrouw. In geval van scheiding van tafel en bed of van Uit het Beenseh vak Èffl opnieuw daalde de stok néér op Kurt» armen en schonden en sneed elke nadere verkla ring at. Kart voelde zich innerlijk gekrenkt! daar zijn pleegvader nog nooit te voren de hand aan hem geslagen had. Waggelend greep hg een stoel en verschanste zich daarachter: het werd een ware worsteling; maar de onde was hem toch te sterk en eindelgk moest hij om genade smeeken. De onde, sterk? man wierp den Btok weg, zag agn pleegzoon een oogenblik aan en liet zich toen In zgn lenningstoel vallen, waarin hij, met de handen voor de oogen, luid snikkende bleet zitten. Dit tooneel maakte een diepen indruk op het anders zoo lichtvaardige gemoed van Kurt en hg vergat het niet zoo spoedig. goederen, van faillissement, kennelijk onvermogen, cnrateele of afwezigheid van den man, is de vronw voor haar inkomen zelve belastingplichtig. Ouders zijn behoudens verhaal belasi ingplichtig voor het inkomen waarvan hunne minderjarige kinderen het genot hebben. Die als voogd, curator, bewindvoerder, uitvoer der van niterste wilsbeschikking, bestuurder of beheerder belastbare inkomsten heelt ontvangen, waarvan het genot aan ingezetenen toekomt, is voor die inkomsten op den voet van de vorige artikelen in zgno hoedanigheid afzonderlgk be lastingplichtig en in eigen goederen voor de belasting aansprakelijk, behoudens verhaal op den belanghebbende, onverminderd het recht van 's igks schatkist tot vergaai van de belasting op de goederen van den ingezeten aan wien he* genot der inkomsten toekomt. Twee of meer personen in een van voornoemde hoedanigheden gezamenlijk belastingplichtig, zijn voor de belasting hoofdelijk aansprakelijk. Zlepfkzee5 April. Onze W«fe-lezingen werden heden avond besloten door den heer Sanders uit Middelburg, die ons, op eene daartoe gedane uitnoodiging, inleidde in iets dat, aan vankelijk „huisvlijt" genoemdhu herdoopt is in „handenarbeid". Hij schetste het ontstaan, het wezen en het doel van dat nieuwe onderwijs zoo beknopt en tegedjk zoo duidelijk, dat ik niet weet waarom men het geen „ouderwijs in manly ke handwerken noemt." Gedurende de pauze werden de gemaakte voor werpen bezichtigd en daardoor duidelijk dat van het maken van zulk aardig goedje meer genot en ook meer vrucht te wachteu is, dan van het gewone knutselwerk, waar elke jongen zich zoo gaarne mee ontspant. Het nieuwe onderwijs strekt om de jongens, ter afwisseling van den geestesarbeid, vaardig en handig te maken, te leeren zien en onderschei den, bun smaak te ontwikkeien en lust in werken te doen krijgeu. Waarschijnlijk is het dan ook bestemd om, naast de vrouwelijke handwerken, eerst een be scheiden plaatsje op onze volksschool te veroveren en later, bij de herziening onzer schoolwet, onder de eene of andere letter van artikel éen het alphabet is nog niet vol officieel te wor den opgenomen. Maandag meldde zich iemand aan het postkan toor te Botterdam aan, die ten name van zijn jongste zoontje een bedrag iu de rijkspostspaar bank wilde beleggen. Hij moest zich echter onverrichter zake laten wegzenden, op verklaring van den ambtenaar dat de persoon, ten wiens name het bedrag ingeschreven werd, zelf moest komen om zijne handteekemng te stellen. zijn erfgenaam, 't geen de algemeene wangnnst verwekteeen jong mensch, dat „op zoo'n manier" in het dorp was gekomen, moest die alles erven? Maar die afgunst kwam tot bedaren, gelijk zooveel in de wereld, toen men tot het inzicht kwam, dat er eigenlijk geen reden was om er iets van te zeggen. Kart kreeg een der commissarissen der strandvonderij tot voogd, het hnis werd verhuurd met voorbehoud van het meergenoemde kamertje voor Knrts eigen gebruik en toen de schalden van den dokter betaald waren, bleef er een be scheiden sommetje aan gereed geld over, dat niet de moeite waard was. om er jaloersch van te zijn. Kurt voelde zich intnsschen een welgesteld manhij kocht met toestemming van zijn voogd een aandeel in een groote boot en er verliepen een paar jaren, waarin hij vischte, leerde kaart spelen, dansen, en tabakpruiuien, tot bij op zekeren dag in aanraking kwam met de bemanning van een gestrand schip, die hij zelf had heipén redden, en waaronder zich een heel jong mensch, als stuurman bevond. Kart was eerzuchtig en haakte steeds naar iets nieuws. Nu rekende hij uit dat hij reeds meer dan twintig jaar ond was en strikt genomen nog niets anders gezien en gehoord had dan hetgeen hij zelf wist dat volstrekt niets met de werkelijkheid gemeen had. Hij ging dus tot zijn voogd en zei dat hij naar de hoofdstad wilde gaan en examen doen als stnnrman. „Maar 't kind is nog pas drie maandeD oud", was de opmerking van den inbrenger. „Er is niets aan te doen, mynheer; dan moet u deu kleine maar meebrengen en zijn handje vasthouden", was 'toolijke antwoord van den ambtenaar. Toch handelde hij geheel overeenkomstig zijne voorschriften, door geen boekje af te geven ten name van iemand wiens handteekening hij niet kon bekomen; maar zijn raad, hoe die moeielijk- heid opgelost moest worden, was wat al te leuk. Ouders die voor hun kinderen een sommetje bij de rijkspostspaarbank willen beleggen, moeten dit op hun eigen naam laten inschrijvenzij kunnen dan zei ven op het boekje schrijven voor welk kind het bedrag bestemd is. Komen zij te overlijden, dan treedt natuurlijk dat kind in hunne rechten en kan nu op zijn eigen naam het geld terug bekomen. Ook zouden zij bij het boekje een volmacht kunnen voegen ten name van hun kind, waarop dit dan evenzeer later zonder eenige moeielykheid het geld kan laten afschrijven. {R. Nbl.) De tentoonstelling van schilderyen van oude meesters te 's Gravenhage is in de laatste veertien dagen door 8000 personen bezocht; ook zijn reeds ruim 2000 exemplaren van den catalogus verkocht, zoodat vermoedelijk een 3e oplaag noodig zal zijn. Nader verneemt men dat er geen kans meer is, dat de tentoonstelling ook in Mei geopend zal blijven. Onder voorzitterschap van mr. D. van Eek heeft zich te 's Gravenhage een voorloopig comité gevormd tot oprichting eener zwem- en badin richting aldaar. Het daarvoor bestemde terrein zou zijn een terrein tusscheD het Panorama gebouw en de Mauritskade. Twee toegauge'u zouden er komen: éen over een brng, vlak over de Amaliastraat, een andere in de Zeestraat. Het gebouw zal bevatten een zwembassin van 25 meter lang en 10 meter breed, met een diepte van 0,75 tot 3 a 3j meter, zoodat ook kinderen kunnen zwemmen en niet geoefende zwemmers baden. Om het bassin zouden een 40tal kleed kamertjes gemaakt worden. In de bovenverdie ping badkamers. Het bassin zal zijn overdekt, zoodat men tegen alle weer en wind zal zijn beschut, terwijl het water daarin door stoom zal kuLnen worden verwarmd, zoodat ook bij guur en koud weder zou kunnen worden gebaad en gezwommen. Teveus zal er iu het gebouw ge legenheid zijn voor dampbaden. De kosten van het geheel worden begroot op 125,000 a f 150,000, met een jaarlyksche exploitatie-nitgaat van ca. ƒ15,000. Op voorstel van dr. Carsten is het voorloopig comité uitgenoodigd zich verder met de taak van op zijn stuk staan en vertrok naar de hoofdstad, waar hij anderhalf jaar bleef. Juist toen zijn voogd tegen zijn laatste aanvraag om geld wilde protesteoren, met de verzekering dat zijn pupil nog in het werkhuis zou eiudigen, zond Kurt hem zijn diploma als stuurman. Tegen alle verwach ting had hij een goed examen afgelegd, ja zelfs was hij nommer twee geweest. Hij was dien winter thuis gebleven van nieuw jaar af, zeggende dat hij op een plaatsing wachtte. Hij droeg een mats met ankerknoopen en een blanw duffelsch buis van Engelschen snit. In den beginne droeg hij in zijn notitieboek gewikkeld in de courant, waarin de aspiranten voor het examen vermeld stonden, een menigte photographiëen in visitekaart-formaat, van de mooiste meisjes uit de hoofdstad, met en zonder hoed of mantel. Hij liet die bij elae gelegenheid aan zfjne kameraden zien en vertelde lange ge schiedenissen van elk afzonderlijkmaar van lieverlede kwam het notitieboek zeldzamer voor den dag en verdween ten laatste geheel en al, evenals de verhalen. Ook sprak hy in den laatsten tijd veel minder van die mooie betrekking die hij zon krijgen aan boord van een nienw uitgerust schiphij vond integendeel dat het in dezen tijd lang kou duren eer men een geschikte plaats gevonden had. Zuo stonden Kart en Niels dien oudag voor de kerk, nadat de godsdienstoefening afgeloopen voorbereiding der uitvoering te willen belasten en in de eerste plaats te trachten de belangstel lenden te vinden, die het vereischte kapitaal znllen bijeenbrengen. De tweede kamer, die aanstaanden Vrijdag uiteengaat, zal vêertien dagen later weder bij eenkomen. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Tiel heeft tot caDdidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld den heer mr. G. J. P. Bee- laerts van Blokland, referendaris bi) het ministerie van justitie. Uit Snndsvall (Zweden) wordt aan de JV. R. Ct van 31 Maart gemeld: Tengevolge van de ongewone harde koude dezen winter is het ijs zeer sterk geworden, zoo dat te verwachten is dat de scheepvaart niet zal geopend worden vóór het einde van Mei. Veel dryfijs in de Bothnische bocht zal waar schijnlijk ook medewe ken om de opening van de zeevaart te vertragen. Uit Zwaluwe is een verzoekschrift om eene stoomwateriozing door belanghebbende pachters aan Z. K. H. prins Frederik toegezonden, voor-, zien van nagenoeg honderd handteekeuingen. Den 31en Maart zijn, voor zoover zij Neder landers zijn, de werklieden van het atelier van den heer Stoizenberg, fabrikant van heiligen beelden te Roermond, getransformeerd in schippers met het oog op de verkiezingen voor den gemeen teraad dit jaar, als wanneer vyi leden aftreden en twee nieuwe, als gevolg van de vermeerdering der bevolking, moeten gekozen worden. Menzon haast geneigd zijn te vragen of de kunstmatige wijze, waarop de clericalq partij daar de meerder heid in handen houdt met behulp van beeld- en Mteeuhouwende schippersook behoort tot de „Roermondsche kunst". (N. R. Ct). Het waterschap „de Hoevensche Beemden," aieh uitstrekkende onder de gemeente Hoeven (Noord- Brabant) heeft besloten een stoomgemaal op te richten. Deze ongeveer 600 bunders groote polder bestaat meerendeels uit lage weiden, die van de zuidelijk gelegen hooge gronden veel water ont vangen. Ook door ingelanden van den Schinkelpolder onder Aalsmeer is besloten een stoomgemaal op te richten. De aigemeene watersnood-commissie te 's HeïtG» genbosch heeft aan de door den waterramp geteis4 terde gemeenten, in mindering van de toe te kennen schadevergoeding, een voorschot gezonden voor den aankoop van pootaardappelen. Van de was. De zon bescheen de menigte, die in haaf Zondagsdos bij troepjes langs de dorpsstraat of éen voor éen over de duinen ging. Het regenwa ter stond in blinkende plassen tusschen dé zand heuvels en ook daarin scheen de zon. De dorre heideplanten, het mos en de kruiden, die deze binnenzeetjes met frissche, schitterende klenren omsloten, verspreidden, in vereeniging met het sij pelende water, die welriekende, gekruide lncht, die een voorsmaak van het voorjaar geeft en die in deze dorre streken den bloemengeur vervangt. Enkele musscheu speelden op de daken in den zonneschijn. Het was een prettige, frissche, helde re Zondag, zooals men hem voor den tijd van het jaar niet bettr wenschen kon. „Dag Kurt, dag Nielszoo klonk het van iemand die hen groette. „Dag tiaraid!" „Zyt gij in de kerk geweest „Ja wij zijn er geweest. Gij niet?" „Ja, ik ben er geweest: maar ik heb uniët gezien." „Wij stonden achter een stoel; wij kwamen te laat." Zoo? dat is een nare situatie." „Wat is dat „situatie"?" „Dat is iets iets dat ja dat is wanneer men te laat komt en achter een pilaar moet staan 1" „Het is toeh wel gemakkelijk als toen *o«k

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1