Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 5 April des morgens te 8 uren. Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-GeneraaL kustplaatsen te vertrekken, ziek te Olek-lek aan eene visitatie te onderwerpen. Op 12 Januari kwamen bij den wd. ass.-resi- dent der Noordkust berichten in nopens een tus- aohen de radja's van Passangan en Kloempang Doea, Tengkoe Tjihiq Semaoen en Tengkoe Bintara Setia Moeda, uitgebroken krijg, waarin de laatste, die aanleiding schijnt te hebben gege ven tot den twist, het onderspit zou delven. Alvorens ten deze tusschen beide te komen, meende de gouverneur nadere beriohten te moeten afwachten. De politieke toestand van Groot-Ajeh was, in weerwil dat hier en daar overlast van roovers werd ondervonden, in algemeenen zin bevredigend. Eervol ontslag verleend, op verzoek, wegens verplaatsing naar Heinkenszand, aan J. N. Elen- baas, hulponderwijzer aan de openbare school te Wolfaartsdijk. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de universiteit te Leiden de heer B. EL Garp, geboren te Middelburgmet een academisch proefschrift get. Schaking. Rllland-Bath, 4 April. Het college van notabelen der N. H. gemeente alhier heeft tot kerkvoogd benoemd den heer C. v. d. Werft'. BI esk ens graaf, 4 April. Aangenomen het beroep naar de N. H. gemeente te Klaaswaal, door den heer J. A. van Boven, predikant alhier. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den graan handelaar V. B., te Breda, veroordeeld tot zes weken celstraf en geldboete van f 50, wegens poging tot omkooping van den kapitein-intendant A. v. G. Zy nam als bewezen aan, dat het bankbiljet van f 100 door bekl. aan dien officier was gezonden met de bedoeling hem te bewegen in ieder geval, ook indien de party erwten onvol doende was, een gunstig oordeel nit te brengen. Het interlocutoir vennis, door de Middelburg- sche rechtbank in zake Wed. D. ca. C. gewezen, werd gisteren door het gerechtshot, kamer van burgerlijke zaken, te 's Gravenhage, vernietigd en appellante in haar primaire vordering niet ontvanke- lijk verklaard, tengevolge waarvan ook haar tweede vordering niet ontvankelijk werd. De quaestie betrof afstand door den gëint. van een kavel land, welke app. beweerde dat deze, volgens een met haar gesloten overeenkomst, voor gezamenlijke rekening zon hebben gekocht. Breskens, 4 April. Heden ontstond er brand by den landbouwer A. Luteyn, nabij de Nieuwe Sluis. Eene graanschuur met daarin geborgen onge- dorscht graan, landbouwgereedschap enz., var kenshok en wagenhuis, en eene hooiarke werden eene prooi der vlammen. Ofschoon de brandweer spoedig aanrnkte, kon ze slechts geringe diensten bewyzen, dewijl de hofstede ongeveer 40 minuten van de kom der gemeente verwijderd ligt, zoodat bij aankomst, de vlammeD, door den feilen noordoosten wind aangezet, by na alles hadden vernield. Men meent dat de brand kan ontstaan zyn door het vliegen van vonken nit de schoor- ateenen van naby staande gebouwen. Alles was tegen brandschade verzekerd. By de voorstelling van Zondag-avond is in het paardenspel van Carré te Amsterdam twee malen begin van brand ontstaan. Eerst op de gaanderij, welke brand echter niet veel te beduiden had. Aan het slot der voorstelling, by den aan- al hare kleêren ontdaan om den knaap tegen het yskoude water te beschutten. Volgens den bouw hield men het schip voor een Hollander en men begreep dat de vrouw de echtgenoot van den schipper sou zyn. Moeier en zoon werden aan wal gebracht; maar zy stierf nog dienzelfden dag, zoo goed als bewusteloos, in het huis van den dokter. In het laatste oogenblik wees zij op den knaap, dia in een mandje naast haar gelegd was en rus tig sliep, met een dot van boekweitenbrei in den mond. De dokter, een bejaarde, welwillende, onge huwde man, die alleen tot zijn eigen nadeel te veel mm en te weinig water dronk, ving den angstigen blik der stervende op en knikte haar geruststellend toe. Toen zocht zy met haar ver stijfde hand naar het mandje, sloeg de oogen ten hemel en stierf. Er waren niet veel inlichtingen te bekomen. De dokter schreef aan een huis te Bot terdam en ook aan een te Scheveningener werden eenige brieven gewisseld, maar zonder tot veel te leiden. Het scheen dat de bloedverwanten van den knaap, zoo zy al bestonden, zich achter den handelscorrespondent verscholen en hem liefst wilden laten blyven waar de storm hem een maal heengedreven had. De dokter werd einde lijk de zaak moede, liet alle verdere ge- sohrjjf varen en nam het kind tot zich, dat hy daar het na toch eenmaal eennaam moest hebben £nrt noemdedat klonk Hollandscb, meende bij vang van het ballet, raakte het reusachtige doek dat als soherm dienst doet, door aanraking met' het gaslicht in brand, tengevolge waarvan het geheel verbrandde. Onder de aanwezigen ontstond reeds een paniek, men begon te schreeuwen en naar de uitgangen te dringen, doch weldra waren de vlammen gestuit. Het ballet kon echter niet doorgaan, en in plaats daarvan werd een ander nommer tot slot der voorstelling gegeven. Eenige ingezetenen van Amsterdam hebben zich vereenigd tot een poging om den 300en ver jaardag van de afzwéring van koning Philips van Spanje als graaf dezer landen in de hoofdstad op waardige wijze te doen vieren. Door het uitslaan van vonken uit de loco motief van den sneltrein nit Arnhem, te 12 aren 25 min., is Zondag tnsschen Wolfheze en Ede brand ontstaan in een uitgestrekt jong dennen- bosch, onder Bennekom. Met groote moeite werd de brand gestuit door het opwerpen van zand, doch eerst nadat het bosch nagenoeg was vernield. De Précurseur bericht dat voor Oosterweel (Anstrnweel) bij Antwerpen een Amerikaanscb vaartuig, de Phantomte zieu is welks romp, door middel van een stoommachine, dasvereischt tusschen de 30 en 40 voet langer kan gemaakt worden, uit- en inschuivende als de geledingen van een verrekyker. Met het oog op ballast, lading en loodskosten kan dus de tonnenmaat naar goedvinden vergroot of verkleind worden; ook kan het vaar tuig zich verkleinen om in anders te nauwe dokken eene plaats te vinden, enz. Tengevolge van den met 1 April ingevoerden gemeenschappelyken dienst van de Zuider-stoom- tram-Maatschappij en de staatsspoorwegen te Breda, heeft zich reeds dadelijk een levendig ver keer geopend in het vervoer van vrachtgoederen per truc naar Oosterhout. Het levert een zeer eigenaardig gezicht op, een goederenwaggon op truc» langs den weg te zien bewegen. Dit middel was hier te lande nog nergens toegepast. In de Merwede moet zich sedert eenige dagen een zeehond ophouden, die geducht jacht maakt op visch. Tot dusver heeft men vergeef- sche moeite gedaan om hem te vangen. Namens zyn vroegere ambtgeDooten, talryke oud-leerlingen en vrienden is aan den oud-inspec- tenr van den geneeskundigen dienst der landmacht, den generaal-majoor dr. Van Hasselt, door een commissie, een prachtig aandenken, met sierlyk album, bevattende de namen der deelnemers, aangeboden. Gisteren met het aanbreken van den dag is een aanvang gemaakt met het beproeven der stroomtrams op de ceintuurbaan te Arnhem. Een groot aantal nieuwsgierigen slaan dit schouwspel gade. De volgende dagen zal de proef worden voortgezet. Het te Christiania verschynende Morgenblad stelt de Noorweegsche kamers den eisch om by de wet den invoer van vee uit Zweden te ver bieden, wijl daar de veepest heerscht, en de Zweedsche regeering óf daarvan niets weet, óf er niet op let, of wel het met opzet over het hoofd ziet. In Westmoreland, in het noorden van En geland, is het een barre winter geweest voor de schapen, welke in die heuvelstreken in groote menigte worden gehouden. In sommige districten zijn wel 60 percent van de schapen gestorveD, en de konde winden van deze dagen, waarbij het daar nog na en dan sneeuwt, blyven veel kwaad doen. Dominee Candy, van Swanscombe, Engeland, kwam Zaterdag voor den rechter te Dartford, be schuldigd van een jongen van 18 jaren hevig ge slagen te hebben. De jongen was iu de pastorie om aangenomen te worden, toen een zijner mak kers hem aan bet lachen maakte, waarop de predikant hem met een stok afranselde en hem en was in ieder geval even goed als elke andere naam. Hg nam zich voor om uit dien vlnggen levendigen knaap te maken, wat er uit hem zelf niet geworden was. Voorloopig liet hy Kurt, toen hy wat grooter werd, met de andere dorps, kinderen schoolgaanwant hij vond dat men de overige notabelen in de gemeente met een goed voorbeeld moest voorgaan en geen kleine kringen vormen. Kart gedeide goed in zijne omgeving, was veel met zijne makkers op zee en verkoos buiten kijf het zitten in een boot met een roei spaan in de hand, boven een schooltafel met een boek. Maar de dokter liet hem stil zijn gang gaan, daar hij meende dat het tijds genoeg was om met een geregelde wetenschappelijke opleiding te begionen, wanneer het lichaam behoorlijk ont wikkeld was. Ondertusschen stompte de goede oude man hoe langer hoe meer af en Kurt leefde geheel naar zijn eigen zin. Zyn natuurlyke aanleg, die niet geleid werd door geregelde bezigheid of gezonde lektuur, kreeg door den omgang met zijn dikwyis «afgetrokken" pleegvader, een meer en meer zonderling karakter. De dokter had in zijn jeugd, geiyk zoovelen zyner tijdgenooten, eenigen aesthetischen aanleg gehad en nog lang nadat hy, door de ongenade van tyd en omstandigheden, naar deze verlaten kust ver- dreven was, hield hy zich bezig met het schryven van kleine novellistische werkjes, die echter nooit zoover kwamen dat zij op een drukkerij het licht o. a. een wond aan het hoofd toebracht, die zeer ernstig "was. De heer Candy werd veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf. Men hoort tegenwoordig bijzonder veel van aardbevingen. Pas is Agram hersteld of Casa- micciola ligt in puin, en nu, slechts eukele weken later, is eene stad in Klein-Azië erg geteisterd. Chio, op het eiland van dien naam dicht bij de Klein-Aziatische kust gelegen, is Zondag middag bijna geheel vernield door eene aardbeving, waarby een aantal menschen zijn omgekomen. Het uitvoerend comité van het Anti-hooge- huishuur-verbond te New-York heeft openlijk zijne afkeuring te kennen gegeven over de ver hooging der huur met 10 tot 30 percent, welke de eigenaars met 1 Mei willen eischen. Het noemt die verhooging onrechtvaardig en drukkend voor den arme, strekkende om de pryzen der eerste levensbehoeften op te drijven, nijverheid te weren en op nog andere wijzen hef belang der stad te benadeelen. Het comité spreekt de wen- schelijkheid uit van de benoeming eener commissie van taxatie, die de huren zal bepalen in verhou ding tot de waarde der pandeD. Te Brooklyn en te Chicago is ook eene dergeiyke beweging op t getouw gezet. Met verdraagzaamheid in geloofszaken is het in Busiand nog maar treurig geBteld. Terwyi in alle kerken der rechtzinnige Grieksch-katho- lieken, in de synagoge der Joden en in de mos kee der Mohammedanen te MoBkou gebeden voor het welzyn van den nieuwen keizer werden ge houden, had de sectie der oud-geloovigen (ras- kolnikt) daartoe een by zonder verlof van den gouverneur der stad noodig. Toen men dit ver kregen had, kon de plechtigheid aanvangenmeer dan 2000 oud-geloovigen, waaronder rijke en ge achte kooplieden, hadden zich in hnnne kerk verzameld. Wijl echter het altaar, volgens nog niet opgeheven wettelijk voorschrift, verzegeld was, verrichtten de drie geesteiyken den dienst voor de deur die naar het altaar leidt. Dit was de eerste maal sedert langen tijd dat het deze sects veroorloofd was een openbare godsdienstoefening te houden. De geboortedag van George Stephenson zal dezen zomer te Newcastle-on-Tyne worden ge vierd, waar hij den 9en Juni 1781 geboren werd. Het comité heeft besloten te zijner eere een ge bouw te stichten ten gebruike voor de hoogeschool voor natuurwetenschap te Newcastle en aan dat gebouw den naam Stephenson College te geven. Dat is practisch jnbilé-vierendaarvan schiet wat meer over dan zeltverbeerlykende feestredes, koude standbeelden ot nietszeggende gedenk- steenen, alles overgoten met wat champagne aan het dessert. De koningin van Bumenië, zuster van den prins Zn Wied, heeft een tal van Bumeenache gedichten in het Doitsch overgezet en uitgegeven onder den pseudoniem Carmen Silva. Sir Henry Bessemer heeft op zyn huis te Denmark Hill, Londen, een telescoop laten zetten waarmede hij op een uur afstands eene courant kan lezen, die op den toren van het kristallen paleis te Sydenham is vastgemaakt. W&arschyn- lijk gebruikt hij den verrekijker ook voor andere doeleinden, want de courantenlectuur wordt op die wijze wel wat omslachtig. De Oostenryksche Poolreiziger Karl Wey- precht, de ontdekker van Franz-Josephs-land, is verleden week te Michelstadt overleden. Hij was slechts 42 jaren oud. De toestand van lord Beaconsfield was gisteren vry voldoende, hoewel steeds zorgelijk. Hy had in het eerste deel van den nacht rustig geslapen doch na drie aren was hy zeer rnstig gebleven, terwijl de hoest en de ademhaling veel minder last veroorzaakten. lederen nacht waakt een geneesheer by den patiënt. Gisteren is dr. Kidd, die zeven naohten had gewaakt atgelostdoor dr. Bruce. zagen, Hoe meer hy den last der eenzaamheid waarin hy leefde gevoelde, des te vaker greep hy naar de rnmflesch om dien drnk op te heffen en hoe meer zyne zinnen beneveld werden, des te zonderlinger werden zijne voorstellingen op het papier. Wanneer Kurt 's avonds van zyne tochten naar huis kwam, las de oude man hem de voort brengselen van zijn geest voor, of vertelde hem, half over zyn glas indommelende, allerlei inge wikkelde geschiedenissen, somtijds ook vroolijke avonturen uit zijn studentenleven en dikwijls dingen, die de jongeling liever niet had moeten hooren; maar Kurt daeht dat het grappig was en vormde daarnaar den kring van zijn voorstel lingsvermogen. Weldra kregen zyne makkers, waartoe in de eerste plaats Niels behoorde en later ook de winkelbediende van den herbergier, die verhalen van den dokter nit de tweede hand te hooren, of Kurt maakte zelf geschiedenissen, waarover zyne vrienden wel lachten maar die zy toch met belangstelling aanhoorden. Er was zóo weinig in dat eentonige leven, dat de verbeelding kon bezighouden en zy hielden veel meer van te hooren vertellen dan van zelf te lezen. Zoo groeide Kurt op en het scheen niet dat het brave voornemen van den goeden ouden dokter, om in zijn pleegzoon een verbeterde uit gaat van zich zelf te zien, tot iets Zou leiden. Er was echter éen ding, waarvoor de grijsaard, ondanks zijn zwakheid steeds waakteen dat Tweede kamer. Rentebelasting. Het einde der nog langdurig voortgezette beraadsla ging over art. 6 en de daarop voorgestelde 6 amendementen, was de aanneming, met 57 tegen 27 stemmen, van het in beginsel door den minister bestreden amendement-Blussé c. tot intrek king van alle vrystelling van bedrijfskapitaal. Ook werd met 50 tegen 34 stemmen een amend, van den heer W. van Dedem aangenomen, tot vermindering van het belastbaar inkomen met verschuldigde renten eu uitkeeringen. De aanneming van art. 6 geschiedde daarna mede met 57 tegen 27 stemmen. Art. 7 werd aangenomen na goedkeuring van een door den minister bestreden amendement- Bergsma om de belasting te beffen naar tydsgelang; Ook art. 8 werd vervolgens aangenomen. Londen. De heer Gladstone zeide in het lagerhuis dat het nu waarschijnlijk de laatste maal zon zyn, dat hy een budget indiende. Durban. Een geheim artikel in de over eenkomst met de Boeren verbiedt aan de Engelsohen den Langnek-pas te bezetten. NAMEN DER PLAATSEN. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemuude. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St M&thieu Biarritz Perpignan Christiaansum Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Ba- W ind Toe Tem rom. stand pera tuur. Cels. afwyk. acht. kracht lucht. b 2.7 O 2 1. bew. 1 - 2.1 ONO 1 I. bew. 0 - 1.0 ONO 3 1. bew. 4 - 3 - 3.0 ONO 3 z. bew. -j - 1 2.8 O 2 z. bew. 4 - 3 - (- 5.5 ZO 2 helder 0 - 3.6 O 2 betr. 0 4.6 NO 3 betr. 4 .-1 b 4.1 O 3 helder 0 - 6.2 ZO 2 helder 1 - 2.1 O 4 1. bew. 2 3.9 NO 4 betr. 2 3.6 O 6 bew. 0 - 9.1 ONO 2 betr, b 5 .—11.8 O 4 betr. - 6 -16.3 W 3 z. bew -15 9.6 Z 5 bew. -15 l- - 4.6 WZW 8 regen - 1 - b 5.1 wzw 4 helder 2 - 6.7 z 2 helder 1 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 oren: D. 5.7 V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 4 April. 'sav. 11 n. 36 gr. 5 's morg. 8 u. 35 gr. 'smidd. 1 tt. 48 gr. 's av. 5 u. 48 gr. F. Hoofdplaat, 2 April. Bij de aanbesteding van het maken van 1382 M. lengte keibestrating en 110 M. lengte grindweg, in den Hoofdplaat polder, is daarvan aannemer geworden de heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 7688. Rotterdamsche Waterweg. Het door de regeering ingediende wetsontwerp strekt om: lo de normale wydte te Krimpen te brengen van 225 el op 250 meter, en 2o aan de uitmonding in zee van 900 el op 700 meter. Ter toelichting stelt de minister voorop, hoe in 1877 aan staking van het werk, wegens de groote beteekenis, niet kon worden gedacht, maar een staatscommissie werd benoemd. Deze concludeerde dat de hoofdoorzaak der teleurstelling ligt in het stelsel om enkel door nitschuring de vorming van den riviermond te verkrijgende stroomen ver oorzaakten dat het zand bezonk, en dit vooral door de overmatige breedte van den mond. Hoofd beginsel moet dns zyn voorgoed breken met dat stelsel van nitschuring. Doch ook overigens wykt het plan belangryk af. De commissie, overtuigd dat de Botlek een nadeeligen invloed uitoefent, acht het wenseheiyk, van Nieuwe Maas en Scheur éen doorgaande rivier te m8ken tot in zee, met afsluiting van Oude Maas, Botlek enz. en met een watervryen dam van Bozenbnrg naar IJselmonde. Tevens verhooging van de dammen in zee. Ook is h. i. volstrekt noodig verlenging van de dammen in was de rnmfieBch. Op zekeren dag had het jonge mensch, meer uit kinderachtige baldadigheid, dan omdat hy eigenlijk eenige neiging ertoe gevoelde, met zijne kameraden de rumfiesch van den dokter leeggedronken, waarover deze buiten zich zelf ge raakte, toen hy by zyn thuiskomst Kurt met een rood gelaat en glinsterende oogen vond. Hij joeg de makkers de deur nit en viel toen zonder een woord te zeggen, met zyn stok op zijn pleegzoon aan. Kurt begreep niet recht wat hy misdaan had en verzette zich, terwijl hij de slagen afweerde, die op hem neerkwamen. «Moet gy ook zulk een ellendeling worden als ik riep de dokter. «Heb ik u daarvoor grootgebracht, kwajongen? Is het u niet genoeg, dat ik zelf. {ffordi mwh/4.1

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2