Gemengde Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 2 April des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht.' Kaalte; om de bijdrage onvoorwaardelijk toe te staan. Naar men verneemt, heeft de heer P. Bruyn aan het hoofdbestuur der Mij. tot Nut van H Alge - meen, met ingang van deze maand, zijn ontslag aangeboden nit zijn betrekking aan het algemeen secretariaat. Het laagste gedeelte van de Maas en Waal ziet er het best uit en steekt gunBtig af bij de hooger gelegen streken. Geen wonder. De polders van Wamel, Drenmel, en de Alphensche zijn in het bezit van een stoomgemaal, die reeds eenige weken krachtig aan 't werken zijn. Het stoomgemaal van Maasbommel werkt niet, aangezien door doorbraak en overloop van keer- kaden andere polders met de zijnen in éen zijn gevloeid. De bovengenoemde polders uitgezonderd, heeft het land van Maas en Waal het aanzien van een open zee. In geen jaar zag de toestand er zoo treurig uit. (N. R. Ct.) Een voorstel om een klein stoomgemaal op te richten teneinde de landerijen, welke in de haven van Oude Tonge uit wateren, van 't overtollige water te bevrijden, is door de ingelanden der pol ders met groote meerderheid verworpen. Daaren tegen werd besloten de haven te verbeteren en den berm uit te brengen, op voorwaarde dat de gémeente en de buitenpolders in de kosten bijdra - gen. Behalve Die Kreuefahrer van Niels Gade, welk werk wij in ons nommer van Vrijdag jl. bij onze lezers inleidden, heeft de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning alhier op het pro gramma harer buitengewone uitvoering van aan staanden Dinsdag nog een nommer staan, waarmede zij aan eene verleden jaar in zekeren zin op zich genomen verplichting voldoet. Den 20en April 1880 heeft zij namelijk van Mozarts Requiem eenige nommers voorgedragen. Zulk eene uitvoering moest te meer naar het ge heel doen verlangen, daar de begeleiding met piano, hoe verdienstelijk ook, destijds slechts een flauw denkbeeld kon geven van den indruk, door het werk te weeg gebracht wanneer het naar den wil des meesters, met vol orkest ten gehoore wordt gebracht. 1le vereeniging doet ditmaal een stap nader tot het doel. Het geheele Requiem, met zijne wonder schoons quartet-solo's, wordt uitgevoerd met begeleiding van het versterkte dubbel-quartet van strijkinstrumenten. Mozarts Requiem staat geheel op zich zelfhet is eeDig. Geen menscbelijk genie zal misschien ooit weemoediger, inniger, teederder klanken voortbrengen, niemand kan zich meer van alle aardsche banden losrukken dan de bezielde maker van dit onsterfelijke gezang. Een sluier ligt er over de aanleiding, die Mozart noopte het Requiem te vervaardigen. Een onbekende komt' bij hem met een ongeteeken- den brief, en draagt hem op tegen goede betaling een Requiem te componeeren. De onbekende gaf het door Mozart bedongene en beloofde bij de aflevering der partituur verdere betaling. Mozart was naar lichaam en geest overspannen. Hij geloofde gaarne aan bovennatuurlijke open baringen, en zoo zag hij in de geheimzinnige be stelling van een Requiem een wissen voorbode van zijn naderend uiteinde. Niets vermocht hem sedert te onttrekken aan de sombere gedachte dat hij zijn eigen lijkzang schreef. Nu eens componeerde hij onafgebroken en onvermoeid voort; dan weder verviel hij in een somber stil zwijgen, in een geheel machteloozen toestand. Zijne ziekte nam toe: zijn geest bleef tot het einde helder en werkzaam. Des avonds voor zijn dood liet hij zich nog maals de partituur van het nog niet geheel vol tooide Requiem brengen, en enkele nommers daarvan voorzingen. Bij de eerste maten van het Lacrymosa barstte hg in tranen los, legde de partituur ter zijde en stierf elf uren later, den 5en December 1791, kort na middernacht. Het Requiem is boven allen lof verheven; het is een uitvloeisel van het reine hart en het kinder lijke gevoel van een reeds in andere sferen «wevenden geest. Voor de uitvoering der solo-partijen in dit schoone werk en in Die Kreuzfahrer komt onze oude en goedé bekende, de heer Eichenbertz, weder tot ons en zal eene Rotterdamsche dame, die zich bij ons publiek reeds bemind heeft gemaakt en die slechts dilettante genoemd wordt omdat zij van de kunst haar vak niet verkiest te maken, de alt- en mezzo-sopraanpartijen ver vullen. Die voor tenor en sopraan worden door Middelburgsche dilettanten vervuld. Een goed sucoes zij der vereeniging op deze hare derde winter-soirée toegewensoht. Een fraai concert-programma is dat voor de uitvoering, door de zangvereeniging Rotte1 s Mannen koor Dinsdag avond onder haar directeur L. F. Brandts Buys voor hare leden te Rotterdam te geven. Het bevat: het kinder-oratorium De we reld in! van Peter Benoit, uit te voeren door ongeveer 420 kinderen en groot orkest2° voor koor en solo'sChrist am Oelberg, van Beetho ven en Die AuferstehungvanHeinze; 3°dekoor- nommersDeu» nottra opes, psalm van Brandts Buys en Das Gral in Butento, van W. de Haan; 4° de orkestnommersSiegfried-Idylle en Kaiser- marschbeide van Wagner. Dit programma wordt op 2en Paaschdag in het Feestgebouw herhaald voor het groote publiek. Voegt men hierbij dat deze week (Vrijdag) te Rotterdam door de afdeeling der Mij van Toonkunst worden uitgevoerd de IX symphonie van Beet hoven en Mozart's Requiem, waarin als solisten optreden mevr. Müller-Ronneburger Adèle Asmann, Gunz en Hill, terwijl in de opera een nieuw werk van Goldmark, Die Königin von Saba, op het affiche pry kt, dan kan men niet beweren dat in onze tweede koopstad de beoefening en de vereering der kunst, in hare edelste werken, aan de zorg voor de stoffelijke belangen ten offer worden gebracht. gezantschappen. In gelijke hoedanigheid over geplaatst bij het gezantschap te Berlijn jhr. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, secretaris van legatie bij het gezantschap te Weenen. Geplaatst bij het gezantschap te Weenen de heer mr. L. H. Ruyssenaers, secretaris van legatie bij bet dep. van buitenlandsehe zaken. pensioenen. Pensioen toegekend aan J. A. C. Fleischacker, maj.-kwartierm. bij het 2e reg, inf., ad 1600 H. F. K. van Overveldt, luit.-kol. bij het 7e reg. inf., ad 1714; J. H. Strijbosch, kap. bij het 5e reg. inf., ad f 1560 A. Gevers, kap. bij het 8e reg. inf., gedet. bij het kol. werfdepót, ad 1560M. S. C. de Wijs, kap. bij het le reg. inf., ad f 1560, en aan H. H. Engelkens, kap. bij het 8e reg. inf., ad f 1539 'sjaars. De beide laatstgenoemden op huDne aanvrage. leger, In rang en betrekking overgeplaatst bij den grooten staf, de gen.-majoor W. M. Camp, van den staf der art., bevelhebber in de le mil. afd.P. Heitz, 'van den staf der inf., bevelhebber in de 3e mil. afd., en P. M. Netscher, mede van den staf der inf., insp. van het mil. onderwijs; benoemd en aangesteld: bij den grooten staf, tot kol., de luit.-kol., adj. des konings, A. I. M. C. baron de Possan, van dien staf; bij den gen. staf, tot kap., de le luit. W. E. A. Wuppermann, van het 8e reg. huz.; bij den pl. staf, tot kol., de luit.-kol., pl. komm. W. Schuurmaantot len luit. de 2e luit., pl. adj. K. Schraver bij de mil. inten dance, tot kol.-int., de int. 2e kl. J. E, du Celliée Muller, en de onder-int. le kl. J. P. Koster; tot maj.-int., de onder-int. le kl. P. L. G. Doorman en H C. van Erp Taalman Kip, benevens de onder-int. 2e kl. J. S. L. Frantzmann en H. J. Bronner; tot kap.-int., de onder-int. 2e kl. F. J. Hinrichs, E. van Gendt, J. Q. Ubbens, J. Gruys, R. C. Vermijne en F. W. Horstmann, alsmede de le luit.-kwart. S. van der Bent, van het reg. gren. en jag., J. H. Bakker, van den staf der inf., werkzaam bij het dep. van oorlog, benevens F. A. Thomése, van het le reg. inf.bij de kwart., tot kap,-kwart., bij het 2e reg. inf., de le luit.-kwart. L. E. Mulder, van het korps; bij het wapen der inf., tot len luit., de 2e luit. F. G. J. Bosschart, F. H. Donner, G. A. de Jongh, J. S. Koolemans Beynen, P. G. Weuringh en L. G. A. H. Feber, van het wapen, allen ged. bij het leger in Ned.-I.bij het le reg., tot len luit., de 2e luit. H. Meyboom, Th. B. J. Bremmer, F. E. R. M. baron d'Ablaing vau Giessenburg en F. A. Nieuwenhuys, allen van het korps; by het 2e reg., tot maj., de kap. E. J, L. Meuter, van het le reg.; tot len luit., de 2e luit. J. van Voorthuysen en J. F. N. van Bange, beiden van het korps; bij het 3e reg., tot len luit., de 2e luit. A. J. M. A. Gerlach, van het korpsbij het 4e reg., tot len luit., de 2e luits. R. Froger, van het korps, J. J. A. Verbrugge, van het 6e reg., en J. H. de Wildt, van het korps; bij het 5e reg., tot len luit., de 2e luit. C. M. A. Douglas, A. Dozy en H. J. Garjeanne, allen van het korps bij het 6e reg., tot len luit., de 2e luit. A. W. Noorduyn, J. H. van der Burg en H. F. van Thiel, allen van het korps; bij het 7e reg., tot len luit.,- de 2e luit. H. C. G. Viascher, W. A, E. Mansfeldt, J. Ditmar en J. C. Koopman, allen van het korpsbij bet inst.-bat,, tot len luit., de 2e luit. C. F. J. de Thouars, L. Chr. van den Brandeler, R. H. Luber en L, A. H Anemaet, allen van het korps; bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot kol., de luit.-kol. J. H. Meurainge, van dien staf, dir. der polytechnische school, tevens insp. der buskruidfabiicatie; bij het reg. veld-art, tot kol., de luit.-kol. jhr. C. J. A. ridder baronet Speelman, komm. van het korps; bij het 3e reg. vest.-art., tot kap., de le luit, P. G. van Harpen Knyper en J. J. C. Hin- lopen, beiden van het le reg. veld-art.; bij het 4e reg. vest.-art., tot kol., de luit.-kol. C. G. G. F. Ising, benoemd komm. van het korps; tot kap. de le luit. W. Ph. Veeren, van het reg. rijd. art.F. Mossel, adj. van de Ylle afd. vest.-art., en A. M. van der Lee, van de art. instr.-comp. hij het korps torpedisten, tot kapt., de le luit. H. M. Eagelbard, van de Vile afd. vest.-art.; terwijl voorts de luit.-koi. L. E. F. Bomeley, in plaats van den maj. D. G. T. G. van der Voort Maarschalk, d la suite wordt gevoerd van het 4e reg. vest.-art., in afwachting van nadere beschik king. rechterlijke maoht. Benoemd tot kanton rechter te Hoorn mr. F. Taunay, thans subst.- griff. bij de arr.-reehtbank te 's flertogenbosch tot subst.-griff. bij de arr.-reehtbank te 's Herto genbosch mr. J. W. Losecaat Vermeer, adv. te Arnhem; tot kantonrechter te Helder mr. J. D. van Kuyk, thans griff. bij het kantonger. te Al melo tot griff. bij het kantonger. te Almelo mr. J. A. Reynen, adv. te Roermondtot subst.-off. bij de arr.-reehtbank te Roermond mr. A. J. L Nijpels, thans subst.-off. van just, bij de arr.- reehtbank te Zierikzeetot subst.-off. van just, te Zierikzee mr. B. Ort, thans ambt. van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Amsterdam tot ambt. van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Amsterdam voor de kantons Amster- adm, mr. E. Pelinck, adv. te Assen. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Doetinohem e. a. H. C. van der Feen, ontv. te Heinkenszand. koloniën. Benoemd tot veldprediker voor den dienst bij de Prot. mil. van het leger in N. I. de heer J. H. Klomp, pred. bij de N. H. gemeente te Vlissingen. ridderorden. Ter zake der krijgsverrichtingen in SUindong en Toba, van Febr. tot en met Mei 1878, benoemd tot ridder 4e kl. der Müit. Willems orde, de kapt. der inf. van het leger in N.-I. A. J. Willemse. onderscheidingen. Ter zelfder zake bij afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol vermeld: de le luits. der inf. J. A. H. Kirehner en A. E. Roest van Limburg, laatstgen. ged. van het Ned. leger, doch sedert van zijn det. teruggekeerdde serg. der inf. S. O. T. von Kö- nitz; de fus. J. B. Hachtmann, sedert bevorderd tot korp.de fus. J. Bolliger, sedert bevorderd tot korp.-kleederm.en de fus. J. Var venue, N. Giesen en T. V. Bockstalle, laatstgen. sedert ge- gageerd. posterijen. Bepaald, dat de navolgende comm. der posterijen 4e kl. hunne fnnctiën zullen uitoe fenen: H. i jebbes,4e Zutphen en W. F. van Olden- borgh, te Dordrecht. Den heer W. Degenhardt, hoofdonderwijzer te Amsterdam, werd gistereu, bij gelegenheid van zijn öüjarig ambtsfeest, van wege het rijk een gouden medaille, voor dit feest geslagen, ge schonken. De wethouder De Koning, in vereeni ging met den burgemeester, vereerde hem het prachtwerk van Falka, Hellas und Rom. Vele kostbare geschenken van hoofden van openbare scholen, van zijn personeel, van zijne leerlingen, van leerlingen der herhalingsscholen enz. vielen hem nog ten deel. In de vergadering van den kerkeraad te Dord recht hebben alle ouderlingen 11. Maandag een stemmig verklaard bij de aanneming van nieuwe lidmaten niet tegenwoordig te willen zijn, wanneer de predikanten niet eerst verklaarden, het laatste besluit der synode omtrent de aanneming niet geldig te achten. De Dordsche quaestie begint dus opnieuw. Vlissingen, 2 April. De heer Klomp, predi kant alhier, volgens de Staats-courant benoemd tot veldprediker in Nederl.-Indië, heeft die be noeming aangenomen. Ingevolge machtiging des konings, wordt Zr. Ms. fregat Ever/sen, liggende te Willemsoord, in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kap.-luit. t/z. G. Doorman. Tot de verbintenis, om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot off. van gezondh. 2e kl. bij het pers. van den gen. dienst der landmacht aan te nemen, zijn toegela ten acht studenten in de geneeskunde, alsvan de universiteit te Utrecht: D. Snoeck Henkemans, J. E. van Persijn, G. J. Teljer en W. J. Verhoeff; van de universiteit te LeidenJ. W. Bergansius. T. J, H. Snijders eu G. A. J. Krol van de uni versiteit te Groningen J. D. C. Koch. Wegens het groote gebrek aan officieren van gezondheid in bet garnizoen Breda, is de offic. van gez. der 2e klasse J. P. M. Trousselot, van het 3e regement infanterie te Bergen op Zoom, van den 4 dezer af gedetacheerd naar Breda. Deze week moesten te Breda weder 19 perso nen terechtstaan wegens smokkelarij van zout. De rijksadvocaat, verhinderd de zitting bij te wonen, wees met goedkeuring van den minister van financiën een anderen advocaat te zijner vervanging aan. De rechtbank was echter van oordeel, dat aan dezen de bevoegdheid van rijks advocaat niet kon worden toegekend, zoodat de behandeling der zaken moest worden uitgesteld. Van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zyn weder 124 scheepsjongens.vertrokken, van welke eenige op de Anna Paulowna te Rotter dam en anderen op de Wassenaer te Amsterdam zullen geplaatst worden, teneinde daar hunne ver dere opleiding te ontvangen. Uit ruim twee honderd sollicitanten is benoemd tot kastelein in de sociëteit De Hereeni- ging te Deventer de eerBte kellner uit het hotel I' Europe, te Utrecht, de heer Tiddens. De inkomsten worden geraamd op f 1100, benevens vjij woning, vuur en licht. Van al de kommandanten der dienstdoende schutterij in Nederland is de majoor M. J. Sou- tendam, te Goes, de eenige die versierd is met het Metalen Krius van den tiendaagschen veld tocht, de meeste dienstjaren telt en op éen na de oudste in jareo. Boter, brood, meel, melk, chocolade, jenever en koffie zijn thans te 's Hage scheikundig onder zocht de uitkomsten waren zoo bevredigend, dat burg. en wetb. eene verordening tegen het ver- valachen van levensmiddelen onnoodig achten. Gelukkige Hagenaars! Ruim honderd arbeiders zijn druk aan het werk in de Watergraafsmeer met de voorberei dende werken voor den Gooischeu stoomtram. Het spoor zal gelegd worden volgens een nieuw plan, dat minder tijd en geld kost. De spoor staven worden namely k tegen een vasten lip der ijzeren, min of meer gebogen dwarsleggers ge schoven en dan aan de binnenzyde op maat aan geschroefd. Donderdag is ook teVianen, voorloopig met gunstig gevolg, de transfusio sanguinis (bloed- overtapping) toegepast op een man. die in ijlhoof digheid getracht had zich den hals af te snyden. Nadat de bloeding uit de groote wond aan den halB door dr. Teljer uit Vreeswijk geBtuit was en de patient verder was verbonden, kwam het den geneesheer echter voor, dat het bloedverlies zoo groot was geweest, dat hij uit bloedarmoede zou moeten sterven. Reden waarom dr. Teljer zijn collega De Koff per telegram uit Utrecht ontbood, ten einde hem met zyne hulp te willen bijstaan. De heer De Koff, die zeer spoedig aanwezig was, verrichtte, met behulp van dr. Winkler, de operatie, terwijl dr. Teljer uit den arm van een gezonden zoon van den lyder de noodige hoe veelheid bloed aftapte, waarna kennelijk de toe stand van den lyder verbeterde en men dus hoop kreeg, hem te benouden. Het gaat aanvankelijk met den lijder geheel naar wensch. - Eene portefeuille met twee bankbiljetten is te Amsterdam op de straat gevonden en eerlijk bij den verliezer teruggebracht door H. P. H. de Jong, rondbrenger van melk aan de Melkinrich ting. Hy heeft daarvoor eene belooning van f 200 ontvangen. - De weezen in het Old burger weeshuis te Sneek hebben Woensdag avond op onbekrompen wijze feeBt gevierd bij gelegenheid van het 300jarig bestaan van genoemd gesticht. De raadzaal van het gemeentehuis te Anna Paulowna is verrijkt met een zeer eigenaardig ge schenk, bestaande nit de wapenschilden van de gemeente en van den polder. Het geheel munt uit door sierlijke bewerking en levendige kleuren. Onder de rol, waarop de schilden zijn bevestigd, is eene draperie aangebracht, waarin men de vol gende dichtregelen van Nicolaas Beets leest: Steeds bloeie 't land, waar uit het nat, Door nijv're hand, een rijke schat Is opgestegen Dat Holland's leeuw, met kracht en moed Van eeuw tot eeuw, zijn overvloed Bescherm' bij 's Hemels zegen. De gever is de beer J. van Gijtenbeek, vroeger wethouder en heemraad. Aan de heeren W. Walker te Londen, G. H. baron Clifford te Bergen op Zoom en J. F. Dijkman te Patti (Japara) is concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoom- tramlijn voor goederen en passagiers van Sama- rang naar Joanna (Japara). Een veertigtal jarea geleden hadden eenige Berlijners verschil van gevoelen over de vraag of Lessing gerookt had of niet. 't Was moeiiyk meer nit te maken, doch men vernam dat op een dorpje by Wolfenbüttel de vrouw nog woonde, by welke Lessing zyne kamers had gebuurd, toen hij bibliothecaris in' Wolfenbüttel was. Men ging naar de vrouw en legde haar de vraag ter beslissing voor. Het karakteristieke antwoord luiddenHei harre nix, hei kunne nix, hei dochte ooeh nix, aber smoken ddh hei den ganzen Dag. (Hij had niets, hij kon niets, hij deugde ook niet», maar rooken deed hy den ganschen dag.) Lord Beaconsfieid werd gisteren iets beter dan eergisteren en de dokters meenden dat de crisis voorbij was, zoodat er veel hoop op beterschap bestaat. Eene gasfabriek in Shields adverteert dat zij tegen lage huur gaskaehels uitgeeft voor keuken gebruik, en dat zy alle noodige veranderingen in de gasleiding om niet tot stand brengt. Most's blad Die Freiheit zal, niettegenstaande de gevangenneming van zijn redacteur, worden voortgezet. De nieuwe redacteur heet Wilhem Marten. Het zal nu wel een goed zaakje worden. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wii rioht. ïd- kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl 0.1 O 3 1. bew. 1- 2 Groningen 20.3 NO 4 bew. - 1 Helder - 1.5 NO 5 helder - 3 Vlissingen. - 5.5 NO 4 z. bew. - 4 Maastricht. 6.6 NW 2 regen - 3 Sylt - f- 2.7 NO 3 z. bew. - 1 - 5.7 O 5 betr. - 2 Valentia - 2.3 OZO 5 1. bew. - 6 Hamburg 4- 0.3 ONO 5 bew. - 1 Swinemuude. -4- 0.3 NO 5 1. bew. - 1 Leipzig. - 5.9 ONO 2 betr - 3 Carlsruhe -10.8 NO 1 betr. - 7 Grisnez 6.7 NO 6 betr. - 5 Parijs 10.7 NO 1 betr. r 10 St M&thieu -11.1 O 4 betr. - 6 Biarritz -14.1 OZO 4 betr. -15 Perpignan - 8.4 ZO 3 z. bew. r 12 Gbristiaansund 1- 8.6 ZZW 6 betr. 3 Stockholm. - 5.5 NW 2 helder - 7 Koppenhagen - 3.4 N 2 z. bew. 13 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 20.4 G. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 1 April. 'sav. 11 u. 44 gr. 2 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 5 u. 44 gr. F. Het slot van het debat over de socialistenwet iu den Duitschen rijksdag was eene redevoering van den heer Bebel, die tot ons leedwezen in de verslagen der dagbladen niet zoo uitvoerig wordt wedergegeven als de beschuldiging door den mi nister Von Puttkammer tegen de sooiaal-demo- oraten gericht, dat zy in Duitschland geene fractie meer tellen, welke langs wettelijken en ordelijken weg hervorming wil van de euvels, waaraan de maatschappelijke inrichting mank gaat. De heer Bebel verklaarde nogmaals dat de Duitsohe sociaaldemocraten niets meer te doen hebben met Most en Hasselmann en niet verantwoordelijk mogen worden gesteld voor het dry ven dezer beide menschen, vau welke Most éen excentriek karakter heett, terwyl Hasselmann een schavuit en een lafaard is. Revolutionair is de sociaal democratie alleen in denzelfden geest als de regee ring het is, b* v. in haar wetsontwerp tot het invoeren eener staatsverzekering voor ongevallen by den arbeid. De overtuiging dat langs wette lijken weg niets meer te verkrijgen is, werd juist verbreid door de vervolgingen der wet, welke den sociaal-democraten alle vryheid, zoowel van druk pers, van vereeniging, van uitoefening des kies*

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2