Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Ker kn jeu ws. Marine en leger, Rechtszaken. Gemeenteraad van Zierikzee, Weerkundige waarnemingen. 1 April des morgens te 8 uren. zw „blijspel," uit het oog verloren, dat men door de eene of andere ondeugd te sterk te kleuren, den indruk kan verzwakken. Het egoïsme doet zich dikwijls zeer sterk voor; doch zijn wij te zeer optimist ais wij beweren niet in zoo ruwen vorm als waarvan soms Wagner blijk gaf? De koning heeft Z. M. den keizer aller Bussen benoemd tot grootkruis der Militaire Willemsorde, en Z. K. H. den grootvorst-troonopvolger van Kusland tot grootkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw. De versierselen der beide ridderorden zijn in een bijzonder gehoor aan den keizer overhandigd door 's konings adj.-generaal der marine en 2e chef van het militaire huis des konings, den vice- aSmiraal jhr. J. H. van Capellen. Gisteren middag werd aan den heer mr. P. M1 G. van Hees door de leden van het hoofdbestuur der Mij. tot 't nut van 't algemeen een schoon en zinrijk geschenk aangeboden, ter gelegenheid van de nederlegging van zijne functie als secretaris. Met een hartelijke redevoering, waarin den grijs aard alle hulde gebracht werd voor zijne onver droten werkzaamheid en zorg, werd den heer van Hees dit huldeblijk overgereikt. De Tuinbouw-V'ereeniging te Beverwijk wendt pogingen aan om eene Export-Maatschappij te stichten, den aankoop en de verzending van land en tuinbouw-producten naar buitenlandsche markten en het doen verkoopen voor risico van derden ten doel hebbende. Aangezien de teelt, vooral op het gebied van den tuinbouw, allengs te groot ia geworden voor de Amsterdamsche markt, meent men in eene behoefte te voorzien, door het stichten van zulk eene Maatschappij. Eene commissie, op initiatief van eenige leden van het district 'sGravenhage van Eigen Hulp benoemd, heeft, zich grondende op eene deelne ming van minstens 200 huisgezinnen, eene becij fering gelevérd, waaruit bleek, dat de oprichting eener coöperatieve vleeschhouwerij (dus geen slachterij, maar verkoop van door commissionairs geleverd geslacht vee) het mogelijk zou maken den leden eerste qualiteit vleesch te leveren tegen een middelprijs, voor fijnere en grovere deelen van circa 95 cent 's zomers en 1 's winters voor het rundvleesch, en 1.30 's winters en ƒ1.10 's zomers voor het kalfsvleesch. Als uitvloeisel van de vergadering, 19 dezer door de Amsterdamsche afdeeling van het Multa- patiorsbond gehouden, is in een samenkomst van bestuurders van verschillende vereenigingen, be sloten tot het indienen van een adres aan de tweede kamer, met verzoek de pogingen der regeering te ondersteunen door spoedige behan deling der ontworpen drankwet. Het adres draagt reeds onderscheidene handteekeniugen. ridderordes. Benoemd tot ridder der orde van den Nedtrlandschen Leeuw mr. F. M. baron van der Duyn, wethouder van 's Gravenhage. registratie er domeieer, Ontslagen uit zijne betrekking van ontvanger der reg. en dom. te Alkmaar C. Jiskoot. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, in aanmerking nemende de ongezindheid van het klassikaal bestuur van Middelburg om de wettige voorschriften betreffende de aanneming van lid maten, vervat in artikel 38 en 39 reglement op het godsdienstonderwijs, te handhavenmet de bedoeling om aan den verwarden staat van zaken in Middelburg een einde te maken en de orde daar zoo veel mogelijk te herstellen; zoo mede opdat aan de leden der gemeente het recht ver- bljjve om hunne kinderen na genoten onderwijs tot het doen van belijdenis te zien toegelaten heeft besloten: het klassikaal bestuur van Mid delburg tijdelijk te ontheffen van alle bemoeiing voor de Ned. Herv. gemeente te Middelburg in zake bezwaren en geschillen, welke met artikel 38 en 39 van het reglement op het godsdienst-onderwijs in verband staan. Ook dit besluit is genomen naar aanleiding van het adres, door 31 lidmaten der Middelburgsche gemeente aan genoemd provinciaal bestuur onlangs toegezonden. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen tele gram is de oefenings-divisie onder bevel van den kap. t/z. J. W. Binkes, den 23en dezer van Tunis vertrokkenen na Tripoli te hebben bezocht, in den voormiddag van 30 dezer te Malta aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. De standaard ,van het opgeheven le reg. huzaren te Haarlem is door den adj.-on der officier- vaandeldrager van dat korps naar Den Haag overgebracht en aan het departement van oorlog in bewaring gegeven. Ter zitting van het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren conclusie genomen door den procu reur-generaal in de in hooger beroep aanhangige zaak van den heer M. Fokker te Middelburg, in zijne qualiteit van curator in het faillissement van A. Meijers en Co., zich noemende de Vlissing- sche Handelsbank te Vlissingen, appellant vau een vonnis der arrondissements-rechtbank te Amster dam tegen de commanditaire vennootschap firma Lens en Bergsma aldaar. Het geschil betreft de teruggave van eene aanzienlijke partij effecten, welke, volgens sustenu van den appellant, door de Vlissingsche Handelsbank bij gezegde firma eenvoudig zou zijn gedeponeerd, terwijl de geïn timeerde firma beweert dat deze effecten als onderpand in prolongatie zouden ,zijn gegeven. De procureur-generaal concludeerde tot bekrach tiging van het vonnis der rechtbank. Een 63jarige vrouw, die men, zooals zij ter terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage verklaarde, bij gelegenheid van de jongste Middelburgsche kermis op bessenwijn had getrac- teerd, kwam, hoewel zij een onberispelijk verleden achter zich had en in goeden doen verkeerde, op den ongelukkigen inval, uit een der kermiskramen een fieschje eau de cologne, en uit een ander een lederen tasch weg te nemen. Zij beleed gisteren volledig schuld en beriep zich op den abnormalen toestand waarin zij zich bevond, waardoor zij eigenlijk niet wist wat ze deed. Adv.-gen. mr. Gregory nam do gunstige ante cedenten in aanmerking en noemde het schier onbegrijpelijk dat besch. tot deze ongelukkige daad was gekomen. Aangezien de feiten echter ten voile bewezen waren, zag hij zich genoodzaakt voor haar 3 maanden celstraf te eischen. De verdediger mr. P. A. J. van den Brandeler wees met aandrang op het gunstig verleden van zijn cliënte, waarvan zij ruim 28 jaren trouw en eerlijk in éen betrekking had doorgebracht. PI. achtte het misdrijf, met het oog op den abnor malen toestand van bekl. tijdens het plegen van het feit, niet toerekenbaar en concludeerde tot vrijspraak. Aan het eind van de terechtzitting deed het hof uitspraak, achtte de arglist niet be wezen en sprak besch. vrij. x {Dll.) De nachtvorsten en het voortdurend schrale weder schijnen aan de bloembolgewassen tot nu toe geen bepaald nadeel berokkend te hebben- Wel zullen de bollen wat later dan gewoonlijk bloeien en het is te verwachten, dat de fcyaeinthen enz. te Haarlem, Bloemendaal, Overveen, Heem stede enz. niet vóór medio April in al bare bloe menpracht in het veld te aanschouwen zullen zijn. Voor de restauratie der St. Nicolaas- of Boven kerk der Hervormde gemeente te Kampen is door het rijk de helft, door de kerkvoogdij een vierde en door den gemeenteraad mede een vierde in de kosten toegezegd, welke in 't geheel 42000 zullen beloopen. Het werk zal nu spoedig aangevangen worden. De zucht naar landverhuizing werkt aanste kelijk, en niet alleen onder den arbeidenden stand. In de Prov. Gron. courant staat eene advertentie, waarbij zij, die lust hebben eene pleizierreis naar en door Amerika te doen, uitgenoodigd worden zich aan te sluiten bij den heer Bronsema, uit den omtrek van Groningen, die 4 Mei derwaarts denkt te vertrekkenreeds tien zoons van land bouwers moeten zich daartoe hebben aangemeld. Uit Steggerda, in Friesland, vertrekt de zoon van den landbouwer Kuipers 13 April e. k. op kond schap naar het westen, op kosten van een aantal jonge gezeten boeren, die als de gunstige be richten, welke geregeld uit Amerika worden aan gebracht, gegrond blijken te zijn, nog in dit jaar hunne boerderijen denken te verlaten en ginds zich te vestigen. In de jaarvergadering van de Stuivers Spaar bank van de Amsterdamsche afdeeling van Multa- patiorsbond, is gebleken dat f 10.405.29 aan in brengers verschuldigd is, dat voor 1216 spaar- bons in omloop zijn, en dat bet waarborgfonds 3760 bedraagt. De vereeniging heeft 152 leden. Er is in 20 maanden ƒ21.421.58 ontvangen en f 11.206.98 terugbetaald. In 9 maanden tijds werden 100.000 spaarbons elk a 5 cent genomen. In eene algemeene vergadering van de Am sterdamsche Verbruiksvereeniging is met bijna eenparige stemmen besloten de vereeniging te ontbinden. De aandeelen zullen boven pari afge lost worden. Voogden en voogdessen van het burger weeshuis te Leeuwarden hebben besloten, de kleeding van de weezen meer in overeenstemming te brengen met den geest des tijds. Dit besluit zal onder'de weezen wel groote blijdschap hebben verwekt. Bij koninklijk besluit zijn 6 gevangenen uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen, is aan 7 gevangenen afslag verleend ieder voor 6 maan den en aan 30 ieder 3 maanden, wegens ijver in hun arbeid, hun goed gedrag en andere redenen. Een gevangene, die een vonnis van 20 jaar tot zijn last heeft en berucht is wegens zijn woesten aard, heeft jl. Maandag den adjunct-kommandant en een der bewaarders verwondingen met een schaar toegebracht. De daad werd gepleegd in 't bijzijn van den directeur, voor wien de gevangene moest verschijnen wegens een vergrijp, waaraan hij zich had schuldig gemaakt. De eerstgenoemde ontving een steek in den rug, de bewaarder een ter zijde bij den buik. Lord Beaconsfield was gisteren iets beter, echter niet buiten gevaar. Het hof van appel van Westminster heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak Clark versus Bradlaugb. De drie rechters waren eenstemmig in de verklaring dat een bijzonder persoon ont vankelijk is in de vordering van 500 tegen een lid van de commons, die heeft gezeten en gestemd in het huis zonder deu bij de wet voorgeschreven eed afgelegd te hebben, evenzeer als men de vor dering zou mogen doen gelden tegen een pair. Da rechtbank achtte dus de wijziging, door het huis zelf in de voorschriften gemaakt, niet geldig. Den heer Bradlaugh staat thans een laatste appel open voor het huis der lords, waarvan hij zal gebruik maken. Er is dezer dagen rondgeseind dat de Ver- eenigde Staten de Deensche eilanden in de West zouden koopen. Uit Kopenhagen meldt men dat er hoegenaamd niets van waar is. Er is te St. Petersburg een knecht van den czaar gearresteerd, die beschuldigd wordt van in het geheim den vorigen czaar zijn doodvonnis te hebben aangekondigd. De jonge man had eene belangrijke geldsom bij zich, toen hij gearresteerd weid. Men verzekert ook dat de bommen, waar mede de moord werd gepleegd, in menigte werden gemaakt binnen de gebouwen der rijksschool voor mijnwezen. De gewone zorgeloosheid der Russi sche ambtenaren maakt het buitengewoon,moeilijk om te onderscheiden of dit te wijten is aan enkele achteloosheid, of aan rechtstreeksche medewerking van de zijde der keizerlijke beambten aan die school. Johann Most verscheen gisteren ochtend voor een der Londensche rechters om zich te verant woorden voor een artikel door hem geschreven in de Freiheit, een socialistisch blaadje dat in Londen in de Duitsche taal wordt uitgegeven. Het artikel betrof den moord te St. Petersburg, droeg het opschrift Eindelijk en bevatte o. a. de vol gende zinsneden: Triomf, triomf! Het woord des dichters is vervuld. Ben der afschuwelijkste tirannen van Europa, wiens ver nietiging reeds lang hij eede besloten was en voor wiens verstijvenden en wraakzuchtigen adem tallooze helden en heldinnen van het Russische volk in het graf of in de gevangenis zonken de keizer van Rnsland is niet meer. Terwijl het monster terugkeerde van een dier gewone verstrooiingen hem bereid door blinde horden van bloed en-ijzer-slaven, heeft het lang uitgesproken doodvonnis hem bereikt en getroffen. Vijf malen was het deze canaille veroorloofd de grens tusschen hier en hiernamaals aan te raken en dan te praten over Gods vinger die zijn gevloekt leven weer gered had, toen de hand des'volks zijn mond voor altijd tot zwijgen bracht. Het ontzettende nieuws klonk als een donderslag in de vorstelijke kasteelen, waarin de met verguldsel heladenen wonen, die duizend malen een dergelijk lot hebben verdiend. Lang verbeurde hoofden heven, van Washington tot Konstantinopel. Waarom is zoogenaamde tirannenmoord zoo zeldzaam Indien er maar éen zulke gekroonde schobbejak per maand kon gedood worden, dan zou er in het vervolg niet veel lust meer gevonden worden om den monarch te spelen. De wettelijke bepaling, volgens welke de re geering gelast heeft Most te vervolgen, schrijft voor dat ieder die een ander aanmoedigt of over reedt moord te begaan, hetzij in of buiten H. M. rijk, schuldig is aan misdrijf en strafbaar met tuchthuisstraf van drie tot tien jaren. Daarente gen zal de beschuldigde laten gelden dat hij een politiek misdrijf heeft begaan, dat niet onder de aangegeven qualificatie past. De Daily News ver zekert dat door de Russische regeering geene pressie op de Engelsche is uitgeoefend om tot deze vervolging te komen. Van andere zijden wordt echter gezegd dat er tusschen de Euro- peesche regeeringen eene drukke gedachtenwisseling wordt gevoerd over de beperking van het recht van asyl voor politieke vluchtelingen. Zitting van Woensdag 30 Maart. Afwezig zijn de heeren Schneiders van Greijf- fenswerth, Van Nes van Meerkerk en Goemans. Als ingekomen stukken worden medegedeeld en voor kennisgeving aangenomeneen brief van ged. staten, houdende mededeeling- van hun be sluit tot bepaling van het bedrag lo der inkom sten van de hoofden der openbare lagere scholen wegens genot van vrije woning; en 2o der ver goeding voor huishuur wegens gemis van vrije woning, welk bedrag voor ieder is bepaald op 225 'sjaars. Hierbij herinneren burg. enweth. dat door den raad is besloten de haishuur van de onderwijzers Bastmcijer op f 150 en Rensen op 100 te behouden en die van de armenschool en tussehensohool op f 120, en der meisjesschool op 100 te bepalen en dat zij geen reden kun nen vinden, om zich bij het besluit van ged. staten niet neder te leggen; een brief van ged. staten, houdende kennisge ving dat zij den minister van binnen), zaken hebben verzocht aan den koning de vernietiging voor te dragen der bepaling van art. 8 van het reglement van het Burgerweeshuis; een brief van de commissie van toezicht op het midd. onderwijs, houdende mededeeling van de herbenoeming van dr. De Bruijn© tot voorzitter en van mr. Schneiders van Greijffenswerth tot secretaris dier commissie. Op een verzoek van mevr. Fokker geb. Egter, om een strookje grond, verkregen door het dem pen van een riool, in erfpaeht te verkrijgen, wordt overeenkomstig het voorstel van burg. en weth., gunstig beschikt. Een verzoek van den veeschutter J. Manui, om verhooging zijner jaarwedde, wordt overeenkom stig het voorstel van burg. en wetb. van de hand gewezen. Daarna komt ter talel een brief van J. W. B. van Nieuwland, namens mevr. de wed. P. Schille- mans, betrekkelijk de bepaling der afkoopsom van het tiendrecht ten behoeve der gemeente, drukkende op den 3en kavel in de Jonge Polders, waarop burg. en weth. voorstellen het aanbod af te wijzen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Moolenburgh, wordt besloten de behandeling ervan aan te houden. De geloofsbrief met bijlagen wan het onlangs verkozen raadslid, den heer S. J.Ochtman, worden gesteld in handen eener commissie tot onderzoek en rapport, evenals een bezwaarschrift van den heer P. C. Olivier tegen de door burg. en weth. voorloo- pig opgemaakte kiezerslijsten. Adressant verzoekt dat zijn naam alsnog worde gesteld op de lijsten van kiezers voor leden der tweede kamer en voor leden van de provinciale staten, op grond dat het 1/8 gedeelte in den aanslag gesteld ten name van J. van der Vliet en anderen, hetwelk door hem als mede-eigenaar van 1/8 is betaald, niet is be grepen in de som waarvoor hij op de kiezerslijsten voorkomt. De vergadering wordt voor eenige oogenblikken geschorst. Na heropening brengt de commissie voor de geloofsbrieven rapport uit strekkende tot toelating. Aldus besloten. Daarna adviseert de commissie voor het be zwaarschrift van den heer Olivier dat de raad afwijzend daarop beschikke, dewijl de raad onbevoegd en niet bij machte is aan het bezwaar tegemoet te komen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Wordt gelezen een brief van de commissie voor de gasfabriek en straatverlichting, met verzoek om machtiging tot liet bouwen van een derden gashouder, waartoe dringende noodzakelijkheid bestaat wegens het toenemend gasverbruik en den onvoldoenden toestand van den gashouder, en tot den aankoop van eenige perceelen, waarvan de kosten worden geraamd op f 20,000. Burg. en weth. Btellen voor die machtiging te verleenen, terwijl zij nadere voorstellen zullen doen om het benoodigde kapitaal te vinden. Na eenige dis- enssie wordt op voorstel des voorzitters bes'o ten de behandeling tot eene volgende vergadering aan te houden en de stukken voor de leden ter visie te leggen. Wordt vastgesteld het primitief kohier der belasting op de honden op f 455. De voorzitter herinnert de leden dat de stukken betreffende den groeten toren ter visie liggen en deelt mede, dat het uitdiepen der haven bij her besteding is aangenomen voor 350. De eerste besteding bedroeg f 447, maar is niet gegund. Na omvraag sluit de voorzitter de vergadering. RAM BR DER PLAATSES. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht b 3.1 O 2 1. bew. b 3 Groningeni - 2.9 ONO 1 helder - 1 Helder - 1.1 ONO 3 helder - 3 Vlissingen. - 2.7 ONO 2 1. bew - 3 Maastricht. 5 - 1.8 ONO 3 helder - 3 Sylt 5.1 O 1 helder - 7 3.1 O 2 z. bew. h 3 Valentia - 3.8 ONO 3 helder - 2 Hamburg 4.5 stil 0 1. bew. - 2 Swinemunde. 4- 1.6 NO 2 helder 0 Leipzig - 5.2 NO 3 betr. h 5 Carlsruhe - 4.4 O helder - 1 Grisnez - 8.8 O 2 helder -15 Parijs -11.4 O 4 betr - 6 St Mathieu 11.6 Z 5 betr. -16 Biarritz Perpignan b 0.1 WNW 7 z. bew. 3 Christiaansund - 3.4 2 heider - 7 Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 5.8 V. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 31 Maart. 'sav. 11 u. 36 gr. 1 April, 's morg. 8 u. 41 gr. 'smidd. 1 u. 52 gr., 'sav. 5 u. 50 gr. F. Tweede Kamer. Rentebelasting. Langdurig werd het debat voortgezet over artikel 5 en over de twee bij de amendementen-De Beaufort en Brouwers behandelde hoofdpunten, namelijk de vrijstelling der liefdadige sticnticgen enz. en die van de dividenden der naamlooze vennootschap pen. Vooral over het laatstgenoemde werd een warme strijd gevoerd, in den loop waarvan de heer Brouwers in de scherpe aanmerkingen der heeren Heijdenrijck en Lohman aanleiding vond om te verklaren dat de Limburgers, getrouw aan hunne antecedenten van 1852, het beginsel der wet blijven verdedigen en van de oplossing hunner hoofdbezwaren hun eindstem over de wet afhan kelijk stellen. Eindelijk werd besloten de stemmingen aan te houden tot na de beslissing over artikel 11, om dat daarop gelijke amendementen als de heer Brouwers nu heeft voorgesteld, zijn voorgedragen. Amsterdam. Aan de herstemming voor de betrekking van algemeen secretaris der Mij. tot Nut van U Algemeen is door 322 departementen deel genomen14 onthielden zich. Mr. A. Ker- dijk is gekozen met 577 stemmen, tegen 426 op den heer Bruyn. De Ned. Bouwmaatschappij keert over 1880 een dividend uit van f 27 per aandeel van f 160,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2