Laatste Berichten. BUITENLAND. Gemengde Berichten. De Transvaal. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 29 Maart des morgens te 8 uren. - 3 wzw zzo z - 4 z 0 NW 3 4 2 Algemeen Overzicht. Voeg nu daarbij dat twee liberalen, die niet tot de Kappeijne-fractie behooren, tegen art. 1 ge- Btemd hebben en zich dus ook, consequent, tegen de wet zullen verklaren, terwijl gnkelen van de linkerzijde wèl het beginsel maar niet de belas ting willen en ge ziet, dat met de aanne ming van art. 1 de wet nog niet gered is. De leden der liberale partij mogen zich echter wel tweemalen bedenken alvorens zij met deJuni- stembus voor oogen een crisis uitlokken, die. de heer De Savornin Lohman heeft het volkomen terecht gezegd, aan de liberale partij den genade slag zou toebrengen. Men kan van niemand opoffering zijner beginselen eischen; maar wel behoort de stem, die men uitbrengt, in overeen stemming te zijn met de beginselen der partij, tot welke men behoort, indien men zich onder de vertegenwoordigers dier partij wil blijven scharen. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Gennep c. aR. U. Mesdag, ontv. te Hasselt c. a. consuls. De heeren E. Gross en C. Diaz y Diaz, benoemd tot vice-consul der Nederlanden respec tievelijk te Malaga en te Huelva, zijn als zoo danig door de Spaansche regeering erkend. Arnemnlden, 28 Maart. Door de kiesge rechtigden der N. H. gemeente alhier is Zaterdag met groote meerderheid besloten, de verkiezing van ouderlingen en diakenen en de beroeping van een predikant gedurende de eerstvolgende tien jaren aan den kerkeraad op te dragen. Toen de moderne leden van de Ned. Herv. gemeente te Meppel in het vorigejaar van den kerke raad niet gedaan kojoden krijgen dat, ter vervanging van dr. A. J. Ooit, weder een predikant van de vrijzinnige richting zou worden beroepeD, scheidden zjj zich voor het grootste gedeelte at, om eene Remonstrautsche gemeente te vormen. Zij besloten tot het stichten van een eigen kerkgebouw, dat_Zondag werd geopend. Dr. B. Tideman jr., uit Haarlem, had daarvoor de leiding der godsdienstoefening op zich genomenterwijl eenige koraalgezangen, onder begeleiding van bet orgel, werden gezongen door leden der liedertafels. Een talrijke schare vulde het mime kerkge bouw. De minister van oorlog heeft het volgende be schikt omtrent huwelijken van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier. De toestemming tot het aangaan van een huwelijk wordt verleend dcor de kommandeerende officieren van korpsen of van inrichtingen aan de onder hen dienende onderofficieren en mindere militairen door de artillerie- en genie-kommandanten aan de onder hen dienende - militairen. De vergunning wordt afhankelijk gesteld van de betoonde plichts betrachting, ijver en onbesproken gedrag. Tot reëngagement onwaardig gekenrden kunnen nim mer vergunning erlangen.' De gehuwde militairen, hunne vrouwen of bij hen inwonende betrekkingen mogen geen sterken drank verkoopen. Behalve de bedoelde militairen kunnen ook korporaals en soldaten van alle wapens, of geëmploieerden bij militaire inrichtingen, tot het erlangen van ver gunning in aanmerking komen. Het onlang8 medegedeeide geval van poging tot omkooping van een cfficier door een leverancier, heeft aanleiding gegeven tot eene strafvervolging welke gisteren voor de Haagsctie rechtbank be handeld werd. De beklaagde is de handelaar v. B., te Breda, aannemer van de levering der erwten voor het leger over 1881, tot>.een bedrag van ongeveer f 80.000. De officier dien hij beschuldigd wordt te hebben willen omkoopen. eerst door een persoonlijk bezoek en later door toezending van een bankbiljet van f 100, is de kapiteia-onder-intendant Van Gendt, werkzaam bij het departement van oorlog en lid der commissie van keniing der levensmiddelen. Deze heeft, dadelijk na de ontvangst van de enveloppe met f 100, daarvan aan den minister van oorlog kennis gegeven. Da beklaagde heeft voor den rechter-commis- sariste Breda zijn schuld bekend, doch beweerde voor de rechtbank het geld alleen uit dankbaar heid voor ontvangen medewerking te hebben gezonden. De eisch van het O. M. is 6 weken celstraf, 50 geldboete en verbeurdverklaring van het bankbiljet van 100 ten voordeele van de gods huizen. De advocaat mr. D. vaD Eek droeg de verdediging voor en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag. De sergeant Mueqnetier was gisteren bij den officier van justitie te 's Gravenhage ontboden, teneinde de tienduizend gulden, door den heer Boogaardt uitgeloofd voor den ontdekker vau den moordenaar van zijn zoon Marius, in ontvangst te nemen. De heer Musquetier heeft geweigerd die som aan te nemen of daarover op eenige wijze te beschikken, van welke weigering de officier hem een verklaring heeft laten teekenen. Vad De leerlingen van de hoogere burgerschool te Utrecht hebben zich gewend tot Z. M. den koning, met het eerbiedig verzoek om kwijtschel ding van do drie weken gevangenisstraf, waartoe onlangs een hunner makkers wegens manslag door onvoorzichtigheid werd veroordeeld. Door de leden der sociëteit Van Ongenuch- ten Vrij te Goes is Zaterdag jl. het 75jarig bestaan dier vereeniging feestelijk gevierd. Het feest be stond uit eene muziek-uitvoering, door een bal gevolgd, benevens eene toespraak van den voor zitter, jhr. De Marees van Swinderen, die'den oorsprong en lotgevallen der sociëteit in herin nering bracht. Het feest mag als uitstekend ge- beschouwd worden, doch behoort, als van geheel privaten aard, niet tot het oponbaar nieu.ws. Verleden week hebben een man en vrouw uit den werkenden stand te Ellewoutsdijk, bijna zestig jaar oud, hun huisje en inboedel verkocht om samen naar Amerika Ie vertrekken, in de stellige verwachting dat zij daar hun bestaan zullen verbeteren. Door curatoren in de zaken van den ont slagen notaris J. T. de Haan, te Wolvega, is de balans aan den rechter-commissam aangeboden. Het actief omvat een gezamenlijk bedrag van ƒ186,000. De dubieuse en insolide vorderingen beloopen ruim 250,000, terwijl tot eenbedrag van f 100,000 de bewijzen van iuschulden in handen van derden berusten. Tegenover dit actief staat een bekend passief van bijna 640,000, met een getal van 317 creuiteuren. Met het oog op de vele verwikkelingen in dezen boedel is voor alsnog van de slot-uitkomst weinig met zekerheid te zeggen. De nabij Bergen-op-Zoom op de Ooster-Schelde omvergeslagen mosselschuit is, zonder veel schade bekomen te hebben, weder in het bezit van den eigenaar. Het lijk van den schipper De Lang, oud 62 jaren, wonende te Clinge, nooh dat van ziju 2ljarigen knecht Prant is gevonden. Als een bewijs hoe groote invloed op het handelsverkeer nqg verwacht wordt van de ver betering van den waterweg van Rotterdam naar zee, kan bericht worden dat nu reeds plannen tot het boawen van pakhuizen op Fijenoord zijn vastgesteld door particuliere bouwondernemers, iu de verwachting dat over 8 of 10 jaar, als de rivierverbetering zal geschied zijn, nog een ruime rente van die pakhuizen zal te trekken zijn. Sedert een paar dagen wérd te Breda ver mist de eerst sinds kort aldaar in garnizoen zijnde officier van gez. Ie k). H. Hij was het laatst gezien wandelende met een kaartje van Breda en omstieken, in de nabijheid der stad. Na gedane onderzoekingen heeft men zijn, lijk in het water nabij de klóosterkazerne opgévischt. Men vermoedt dat de ongelukkige, door de duisternis misleid, op het licht der kazerne is afgegaan en zoo in het water geraakt. Door wijlen jhr. P. A. R. Beelaerts van Blokland is f 1000 vrij van successierecht gelega teerd aan het Aardrijkskundig Genootschap te Am sterdam. De correspondent van de Figaro schrijft aan het slot van een bericht over de ramp te Nizza: En wie is de schuld van dit alles Het gemeen tebestuur. De gasleiding was elf jaren geleden gelegd en verkeerde in slechten toestand. De directeur van den schouwburg kon van het ge meentebestuur geene verbetering krijgen. Reeds vier maanden geleden was een lek ontdekt, waar door eene groote hoeveelheid gas vloeide, en wat deed men den volgenden dag? Men streek het dicht met cement en verder deed of onderzocht men niets. Op den dag van den brand ontdekte men des middags om vier uren weder een lek aan de voetlichten. Twee jongens repareerden het zonder eenig nader toezicht, en de voorstelling begon. De ontploffing had reeds plaats toon men het gas in de coulissen aanstak. Op de bovenste gallerij waren 250personen, die éene deur van 1.3 meter breedte tot hunne beschikking hadden. Een andere deur met het opschriit Forte en cas d'incendiewas in geen jaren open geweest en nu ook niet open te krijgen. Zij was van drieduims eiken planken en. kon niet ingetrapt worden. Het gebeurde te Nizza mag allen die verant woordelijk voor de veiligheid zijn in schouw burgen, concertzalen en andere gebouwen, waar bij groote opeenht-opiug van menschen vuur en licht moet zijn, wel tot eene ernstige opvatting van hunnen plicht aansporen. De Londensche politie is de aanleggers op het spoor van de poging om een deel van Man sion-House in de lucht te doen vliegen. Een hunner is zekere John Coleman, een Gediende, die waarschijnlijk Vrijdag aan boord van de Australia naar Amerika is vertrokken. Vrijdag avond werden uit Falmouth sleep booten uitge zonden met politieagenten om de Austialij, hij Lizard od te vangen, üoch dit mislukte, wyl de nacht zeer donker was. Coleman zal nu bij zijne aankomst in de Vereenigde Staten dadelijk ge vangen worden genomen. Twee anderen, Mooney en O'Donnell, hoopt men op het vasteland van Europa in handen te krijgen. Alle drie zyn Ieren, en men is overtuigd dat het misdrijf van de Fenians uitging. Men klaagt in sommige landen van Enropa wel eens dat men veel ministers verslijt, doch men mag zich aan deze zijde van den Atlautischen oceaan nog gelukkig achten in verg elij king met Peru. In éen bataljon der tijdens den oorlog met Chili gemobiliseerde nationale garde telde men 32 ond-ministers. De volgende uitdrukkingen over het nihilisme vinden wij in een brief van den correspondent der Kölnische Zeitung te Moskou, van een Duitscher das, die iceft in het centrum van het pansiavisme: „De nihilisten op RusBischen bodem komen mij voor als werktuigen; in wiens handen zij het zijn, weet ik niet, maar ik durf beweren dat de leiding boven, niet beneden is. Ik deel het oordee der buiteDlandsche pers niet, welke in het Russi sche nihilisme een product ziet van de historische ontwikkeling van Rusland, van de averechtsche opvatting van Westersche begrippen en van ae tegenstelling tusBchen verfijnde beschaving en rnwheid van aard. Het Russische nihilisme is ge groeid op den bodem der onzedelijkheid van de Russische maatschappij in de hoogste en middel ste kringen, onder den adel zoowel als onder den ambtenaarsstand, op dezen bodem van naakt realisme, waar ieder ideaal streven met honende minachting wordt btjegeud, waar voor de gebla seerde jeugd geene UJusiën meer bestaan, schijn voor wezen geldt en ieder enkel en alleen naar materieel levensgenot streeft, tot welken prijs hij het ook bekomen kan." Te Konstantinopel is eene commissie be noemd om te onderzoeken wat men met de vluch telingen doen moet die, uit Lazistan of uit Bul garije verdreven, hulp en troost zijn komen zoeken aan de oevers van den Bosporus. Men heeft het plan gevormd om dorpen te stichten in de vrucht bare, doch verlaten streek tusschen Konstautinopel en Adrianopel. De commissio zal eeistdaagseeue inspectiereis ondernemen om gezonde plaatsen voor die dorpen uit te zoeken. Er is echter geld noodig en daaraan heeft men in Turkije nogal gebrek. Heden ontvangen de bij den keizermoord ge vatte nihilisten hunne akte van beschuldiging. Den 7en April zullen zij terechtstaan. Men bere kent dat het proces vier dagen zal duren. Tweede kamer. Voortzetting van het debat over de Atjeh-interpellatie van den heer Van Rees. De heeren Keuchenius en Rutgers bleven de houding van den gouv. gen. en diens verdediging door den minister afkeuren, omdat de bekende maatregel genomen is zonder dade lijke noodzakelijkheid, met miskenning der defe rentie jegens de kamer en zonder dat detoestand in Atjeh daardoor eene iets beteekenende veran dering ondergaat. De minister deelde mede dat generaal Van der- Heydenen de Iegerkommandant in eene vergade ring van den raad van Indië van 11 September jl. hebben geadviseerd tot invoering van het bur gerlijk bestuur, zonder dat de quaestie wie aan het hoofd van dat bestuur zou komen, daarbij was behandeld. Op eene vraag van den heer Borgesius antwoordde de minister dat hij, bereid is tot openbaarmaking der vroggere stukken om trent Atjeh, indien de kamer dat verlangt, omdat de regeeiing, bij den heerschenden partijstrijd, niet het initiatief ertoe wil nemen. De heer Borgesius wilde er daarna ook niet verder op aan dringen, maar het initiatief der regeering af wachten. In den loop der discussie verklaarde de heer Van Rees, dat de inlichtingen der regeering zijn vertrouwen in haar koloniaal beleid niet versterkt hebben. De interpellatie is hiermede afgeloopen. Daarna werd de discussie over artikel 2 der rentewet en de amendementen hervat. Zierikzee. Op de alphabetisch gestelde aanbevelingslijst voor kantonrechter alhier zyn geplaatst de heeren mrs. E. A. E van der Kemp, kaatonrechter te Ter Neuzen, Jhr. A. R. P. va n Kinschot, griffier bij de rechtbank alhier, J. M. Ise- bree Muena, procureur en plaatsvervangend kanton rechter alhier. Newcastle. Op den dag der ouderteeke- ning van den vrede tusschen de Engelschen en de Boeren heeft het garnizoen te Potchefstroom ge capituleerd na een hevig gevecht, waarin 18 Engelschen gedood en 90 gewond werden. De Boeren veroverden daarbij twee kannonnen. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wii richt. ïd- kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl 5.5 NNO 1 1. bew. b 3 Groningen - 5.4 WNW 0 1. bew. - 2 Helder 6.6 NW 0 1. bew. Vlissingen. 5.4 N 1 betr. - 5 Maastricht. 5.1 ZW 1 bew. - 5 6.6 1 bew. - 1 4.3 N 1 - 1 Valentia Hamborg 7.4 NNW 1 betr b 3 Swinemunde. 4.9 2 1. bew. - 3 Leipzig. 5.4 1 1. bew. Carisruhe 6.7 2 helder - 6 Grisnez 5.7 ONO 4 regen - 5 Parijs 8.5 NO 1 z. bew. - 6 St Mathieu 8.4 3 mist. - 8 Biarritz 11.3 ZO 4 bew. -13 Perpignan 4.4 2 1. bew. -10 Christiaansund 10.2 O 3 Stockholm. 3.0 ZW 1 betr. 1 Koppenhagen 6.6 ZZW betr. Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 0.5 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 28 Maart. 'sav. 11 u. 39 gr.. 29 's morg. 8 u. 43 gr. 'smidd. 1 u. 49 gr. 'sav. 5 u. 42 gr. F. De Belgische liberalen hebben gisteren eene les gehad, die hen tot voorzichtigheid moet aansporen. Bij de verkiezing voor twee leden van den Brus- selscben gemeenteraad zijn met clericale stemmen twee zoogenaamd „onafhankelijke" candidaten gekozen, terwijl de candidaten der liberalen zijn geslagen. De clericaleu kwamen in hunne volle kracht, 1700 stemmen op, maar van de liberalen bleven er velen thuis. Het zou jammer zijn als reeds nu het feu sacré der anticlericalen in België ging verflauwen, en hoewel de liberale bladen de zaak vrij luchthartig opnemen, is deze verkiezing een veeg teeken. De eenige verontschuldiging voor de kiezers is gelegen in de houding van den Brusselschen gemeenteraad, waar de liberalen in de laatste maanden zooveel standjes en geharre war hebben ten beste gegeven, dat men den kiezers eenige onverschilligheid voor dit college kan vergeven. Er schijnt in het Oosten nn werkelijk eene be slissing ophanden te zyn. Eene goede bron ver zekert dat Engeland en Dnitschland tot overeen stemming z^n gekomen aangaande de beste wijze om tot eene oplossing van het Grieksch-Turkscbe geschil te geraken. Zy zouden te Konstantinopel aandringen op een vergelijk, waarbij gansch Thessalië tot den Olympus aan Griekenland zou komen; terwijl de Porte in Epirus Arta en Prevesa zon afstaan, waardoor de baai van Arta geheel door Griekach grondgebied zou ingesloten zijn. Als vergoeding voor Janina en Metzovo, welke plaatsen met de omliggeude landstreken door de Berlijnsche conferentie ook aan Grieken land werden toegewezen, zou Griekenland elders eenig grondgebied krijgen, misschien wel Creta. Men beschouwt te Athene den vasten wil van beide mogendheden om een oorlog te voorkomen als de beweegreden tot deze entente. Dit is in de diplomatie de technische naam, als in eene ge zamenlijke onderhandeling, twee of meer der onderhandelaars gemeene zaak maken om hun zin te krijgen. Dat er werkelijk iets aan de hand is, wordt ook nog bevestigd door het haastig bijeen roepen van een ministerraad gisteren ochtend te Londen. In het lagerhuis werd gisteren ook eene vraag tot de regeering gericht over deze quaestie. Het telegram vermeldt enkel het antwoord van sir Char les Dilke, die zeide dat de bevolking der te Berlijn aan Griekenland toegewezen landstreken voor zes zevenden uit Christenen bestaat, en dat deze be volking eenstemmig de inly ving bij Griekenland wenscht. De minister hoopte dat aan de Muzel mannen, die Grieksche onderdanen zouden worden, behoorlijke waarborgen zouden worden gegeven voor de uitoefening van hunnen godsdienst en van hunne rechten, waarvoor lord Odo Russell reeds op de Berlijnsche conferentie had gestreden Lord Odo is Engelsch gezant te Berlijn en was zooals tijdens het bijeenkomen der conferentie openlijk werd gezegd, bet eenige lid dier verga dering, dat eenige speciale kennis had van de Oostersche quaestie. Volgens berichten uit Engelsoh-Iudië is het zeer goed mogelijk dat het met de ontruiming van Kandahar door de Engelsche troepen nog niet zoo vlot zal gaan als men zich had voorge steld. Men is in Indië over het algemeen weinig ingenomen met deze rugwaartsche beweging, evenmin ais men van Engelsche zijde in Zuid- Afrika met het opgeven der Transvaal schijnt te dwepen, en nu voert men een aantal bezwaren aan, die wel eeDigszins den indruk van passieven weerstand maken. Het warme seizoen, zegt men, is nn reeds zoo ver gevorderd dat het haast niet veroorloofd schijnt de soldaten bloot te stellen aan de gevaren van een marsch door zuidelijk Afgha nistan en van een spoor wegtocht door de moerassen van Sind. Daarenboven is het zeer mogelijk dat Abdnr Rahman zich buiten staat zal verklaren de plaats te houden; want hij heeft slechts eene macht van 6000 inderhaast bijeenverzamelde troepen. Het nieuwe Portugeesche ministerie is gedeel telijk uit conservatieven, gedeeltelijk uit liberalen samengesteld. De president-minister, Antonio Sampajo, was jarenlang een lid der geavanceerd- liberale pers en werd in 1871 voor het eerst minister. Met drie andere nieuwbenoemde ministers stond hij aan het hoofd der beweging in de pairskamer welke het ministerie Braamcamp om verwierp. Die kamer van pairs bestaat uit door den koning voor het leven benoemde en uit erfe lijke leden, zonder beperking van aantal. In hare vergadering verklaarde d9 nieuwe president gis teren, dat het ministerie optrad zonder programma, dat het slechts zaken wilde afdoen. De overeen komst met Engeland betreffende Lorenzo-Marques aan de Delagoa-baai zou, vóór zy werd geratifi ceerd, nog aan het oordeel der pairs worden onderworpen; maar het kabinet wilde er, met het oog op de wijziging der omstandigheden, nog geen advies over uitbrengen, vóór de kamer na eene vacantie van enkele weken weder zon bijeengekomen zijn. Na Zaterdag eene wetsvoordracht tot organi satie van handwerkersgilden naar eene oommissie verzonden te hebben, is de Duitsche rijksdag gis teren begonnen met de ontwerpen tot heffing van bier- en zegelbelasting en van den Wehrsteuer, de geldelijke bijdrage van hen die van den leger dienst zijn vrijgesteld. De heer Lasker opende het debat met eene scherpe critiek der ontwerpen en hunne toelichting. Hij werd beantwoord door den heer Von Bismarck, die volgens het korte tele gram, waaruit ons de zitting thans bekend is, op een toon van gezag zijne fiaancieele plannen heeft verdedigd en niet onduidelijk heeft laten blijken dat hij bij de uitvoering daarvan zich niet aan den rijksdag zou laten gelegen liggen. Deze op vatting ondergaat echter waarschynlijk nog wel verandering bij de lectuur der rede zelvewant vooral de redevoeringen van prins Bismarck zijn zeer moeilyk in een telegram samen te dringen. De inhoud van het tractaat tusschen den gevol machtigde der Engelsche regeering en het voorloopig bewind der Transvalere is thans ook van de zijde dezer laatsten bekend gemaakt Het tractaat behelst, volgens de N. R. Ct., dat de koningin van Engeland genadiglijk toestemt de Transvaal terug te geven onder de volgende voorwaardende Transvaal krijgt volledig zelfbe stuur betreffende zaken der inlanders, buiten- landache betrekkingen en grensquaestiën is voor behouden de Britsche contróle. De snzereiniteits- rechten sluiten in zich de bevoegdheid van

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2