BUITENLAND. Laatste Berichten. De Transvaal. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 25 Maart des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. volgenden brief, met achteroverstaande letters geschreven. „Zegwaart. „Wij hebben heede een verkiezingbiljet ont vangen, waarop u naam en die van Uiterlinde voor kwam, wij zoude n liefst geen van beide hebben, maar een moet het wezen, dat is nu niet anders, gij zijt beide veel te dom voor dat werk wij heben anders geen rede, maar gij zijt nog dommer dan Uiterlinde en wij verbieden u als gij zomtijds gekozen wordt, het aan te nemen, wij waarschonwen u één keer als gij het aanneemt dan moet gij of u boel er aan dat staat vast „dat in het vat ligt zuurt niet „eenige kiezers „P.S. denk om de brand bij v. d. Eik het is geen bangmakerij gij moet het zelf weten." De justitie doet naar den schrijver onderzoek. Naar aanleiding van het bericht betreffende de benoeming eener commissie vanwege de afdeeling Utrecht der Vereen, t. b. v. fabr. en handu). nijverheidtot het onderzoek naar middelen om het sterftecijfer onder de werklieden aan chemica liën- en loodwitfabrieken zooveel mogelijk te verminderen, ontving het bestuur dier afdeeling een merkwaardig advies van een geacht landge noot, die vroeger aan het hoofd stond van een Spaansch groen- en een Parijsch groen-fabriek. Het bestuur heeft dit advies in handen gesteld van bedoelde commissie, die daarvan ongetwijfeld dankbaar gebruik zal maken. De zeldzame operatie van tr..nsfusio san guinis (bloed-overtapping) is Woensdag door prof. Tilanus in 't gasthuis te Amsterdam, in tegenwoordigheid van een aantal studenten en hoogleeraren, verricht op een patient, die aan een gevaarlijke soort van bloed-armoede leed. Tot genezing daarvan moest hem een vrij aanzienlijke hoeveelheid bloed van een ander persoon, door de buikholte, toegevoegd worden. Een militair student, de candidaat-arts M., was de eenige die zich tot deze operatie wilde leenen. Zij is uit. stekend geslaagd wat den patient betreft, wiens volkomen genezing men verwacht. Hetzelfde is te hopen ten opzichte van den moedigen student. Den inspecteur van politie Geselschap, te Amsterdam, is reeds tegen den datum van zijn aangevraagd ontslag, met 1 Mei a., op zeer voor- deelige conditiën, in een andere betrekking, een goede toekomst verzekerd. Toen de brigadier-majoor Van Waveren, uit Maastricht, te Luik de herberg binnentrad, waar de man, dien hij van den moord op de herber gierster te Smeermaas verdacht, zich bevond, zeide deze: „Siens mijnheer Van Waveren ook in Luik?" en stak hem de hand toe, die VaD Waveren onmiddellijk greep en van handboeien voorzag. Op bet politiebureau had de moorde naar een aanval van woede tegen Van Waveren en wilde hem bijten, maar V. W. gaf hem zulk een geweldigen oorvijg, dat hij den vloer zocht. Bij den verdachte, Alofs genaamd, is de trouwring van wijlen den man der verslagene gevonden. Van de schepen die het vorig jaar uit Ham burg door de Noordelijke IJszee de reis naar de Siberische riviermondingen ondernomenheeft slechts een, de stoomboot Neptun, met graan geladen, de reis heen en terug naar de Ob vol bracht. De beide schepen van Sibiriakoff konden niet terug. Op een van die schepen, de stoomboot Oscar Dicksonbevond zich Sibiriakoff zelf. Het is onzeker, waar de Dickson zich thans bevindt (de schoener Norrland is verlaten). De kapiteins meenen, dat het vaartuig aan den W. oever van den mond der Jenisseï ligt; de Samojeden echter zijn van oordeel, dat het schip in de Gydabaai, die zich opent in het land tusschen de Ob en de Jenisseï, voor anker ligt. Uit Obdorsk heeft Sibiriakoff aan de bemanning van het ingevroren schip ge zonden 15 sleden met proviand en winterkleede- ren, en bovendien (zekerheidshalve) nog een tweede kolonne op rendieren naar het vaartuig doen afgaan. Van 20 October tot 23 Dec. duurde Sibiriakoff's sledereis van het schip naar Obdorsk, dagelijks kon slechts 15 werst (éen werst 1.07 kilometer) worden afgelegd. Daartoe had men in den regel 6 a 7 uren noodig. De beide van Bremen naar de Jenisseï' in het vorige jaar ge zonden stoombooten bereikten ook haar doel niet. Zij kwamen tot Kaap Mauritius (N. O. punt van Nowaja Semlja), raakten den 19en Aug. in het ijs vast, kwamen den 13en Sept. weder los en keerden door de Matotschkinatraat terug. Hamburg schijnt voorshands de vaart naar de Ob te zullen laten vareD, maar men wil in Denemarken de zaak krachtig aanvatten. Als componist van de phantasiestukkeu voor violoncel en piano, eervol vermeld door de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging en als antwoord op een door haar uitgeschreven prijsvraag, ingezonden onder de kenspreukvita sine litter is mors est, heeft zich bekend gemaakt de heer Govert Dor- renboom, organist en muziekonderwijzer te Breda. Woensdag avond is na de opvoering der opera Carmenin den schouwburg te Botterdam, den heer Lhérie in de wachtkamer van den Hol- landschen spoorweg een geschenk aangeboden. Dit bestaat uit een sierlijken leuningstoel, stijl Lodewijk XVI, bewerkt in Italiaansch notenhout, met borduursels op rood zijden fluweel, gevat in gecapitonneerde satijnen randen van een groen achtige goudkleur; op de borduursels zijn aan gebracht de zinnebeelden van de muziek en de poëzy, met opschrift. Op den voorregel van den stoel is beeldhouwwerk. Meermalen gebeurt het dat de visscher op den bodem der zee een vogel vangt. Ziehier de wijze waarop dit kan geschieden. Terwijl de beug (een lange lijn, waaraan stukjes touw, op zekere afstanden, met aas zijn vastgehecht) op den bodem ligt, wordt het aas opgemerkt door de duikeend, die gulzig toeschiet en bij het veror beren aan den hoek blijft hangen. Duurt het ophalen van de beug niet te lang, dan komt de vogel nog levend boven, tot groot vermaak natuurlijk van den visscher. Verder gebeurt het niet zelden, dat men aan éen hoek vangt een flint, schelvisch en kabeljauw. Deze drie komen daaraan langzamerhand, doordien de een den ander ophapt. Meestal laat de kabeljauw zijn prooi bij het ophalon van de lijn schieten, dank zijn vervaarlijk keelgat. Men bericht aan een der Londensche bladen, dat Alexander III, toen hij zich dezer dagen ter ruste wilde leggen, onder zijn hoofdkussen een geschrift vond, met den officieelen stempel der nihi listen, waarin hem werd medegedeeld dat, indien niet binnen zes weken na zijne troonsbestijging een liberale constitutie in Buslarid was ingevoerd, hij hetzelfde lot als zijn vader zou ondergaan. Woensdag avond had te Nizza een verschrik kelijk ongeluk plaats In het opera-gebouw had, achter het tooneel, eene gasontploffing plaats, waardoor de tooneeldecoraties men gaf Lucia •di Lammermoor vuur vatten. De vlammen verspreidden zich snel, en het publiek drong uit de goed gevulde zaal in groote verwarring naar de karige uitgangen. Het gedrang was onbeschrij felijk. Honderden geraakten onder den voet. In de deuren zelf was de menigte zoo op elkander geklemd, dat de menschen door hulp van buiten eruit moesten getrokken worden. Het kermen der gewonden werd vermengd met de wanhoopskreten van de menschen die op de bovenste gaanderijen zaten en geen kans zagen om te ontsnappen. De prima-donnaDonnadio, werd gered, doch de bas, tenor en bariton en een groot aantal koorzangers behoorden onder de slachtof fers. Te middernacht had men reeds 59 lijken te voorschijn gehaald uit de bouwvallen. Een man die zich gered had door van de bovengalerij in het parterre te springen, verklaarde dat bijna allen die zich daarboven hadden bevonden, waar schijnlijk deerlijk waren omgekomen. De matrozen van het voor Nizza liggende eskader hebben flink geholpen en menigeen gered. Er heerscht in de gansche stad de grootste droefheid; want alle klassen der maatschappij tellen hare slachtoffers. Een dame wier man is omgekomen, benam zich zelve het leven, in de eerste vlaag van wanhoop. Eene familie van man, vrouw en drie kinderen is onder de bouwvallen bedolven. Het schoenmaken is een der voornaamste takken van nijverheid te Chicago; doch het lot der werklieden in dit vak gaat niet vooruit door de verbeterde machinerieën, waardoor het maken van een schoen in vier en zestig deelen is gesplitst, zoodat er geen sprake is van het aanleeren van het vak. Ieder werkman leert zijn 1/64 van den schoen maken, meer niet, en dat doet hij dag in, dag uit. Deze arbeid wordt dan ook slecht betaald. Gisteren werd alhier, in het openbaar, te koop aangeboden Een huis, erf en tuin aan den Seissingel, wijk B no 12, verkocht voor 1432. Gisteren werd alhier te koop aangeboden Een buitenverblijf, staande en liggende te Mid delburg, aan den Veerschen Singel, wijk S no. 61, ter grootte 23 aren 38 centiaren. Opgehouden op f 5300. 38 aren 30 centiaren bouw- en weiland, aldaar, aan den Ouden Veerschen weg. Verkocht voor f 825. Heden werd aan het gebouw van het gewes telijk bestuur alhier aanbesteed 1° Het eenjarig onderhoud van eenige werken bij de Oude Hoeve, aan de Noordkust van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland, geraamd op f 3580. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f 3700, C. Besuijen te Ouddorp voor ƒ3300, H. C. van den Ende te Zierikzee voor f 3197 en Joost den Boer Lz. te Scharendijke (gem. Eikerzee) voor ƒ3052, en 2° het vernieuwen van twee ducd'alven in de buitenhaven van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert, geraamd op f 3790. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren J. Lindenberg te Wemeldinge voor f 4550, T, Volker te Dor drecht voor 4500, J. Elenbaas te Bruinisse voor f 4200, P. J. Visser Pz. te Hansweert voor f 4085, J. Bruggeman te Hansweert voor f 4060, J. Bertou te Biervliet voor 3992, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor ƒ3985, J. de Witte te Vlissingen voor 3981 en J. van den Hoek te Middelburg voor 3740. Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje kwam heden morgen van Batavia te IJmuiden en stoomde te 12 u. 15 m. door naar de Eietlanden. Tweede kamer. Bentebelasting. De mi nister heeft eene nadere wijziging in artikel 1 gebracht, zoodat de bepaling omtrent de vrijstel ling van het bedrijfskapitaal wordt overgebracht naar artikel 6. Daarna is de beraadslaging her vat. De heer Van Kerkwijk keurt scherp de houding van den minister op gisteren af, waaruit gemis aan vastheid van overtuiging blijkt, „waardoor de nationale tijd verknoeid, het aan zien der kamer geschonden en het vertrouwen op de deugdelijkheid der wet geschokt wordt, en waardoor voor de „mammelukken" der regeering, die ondanks hun tegenzin toch de wet willen aannemen, zelfs de schijn verloren gaat dat hun stem op een behoorlijken grond berust." Het amendement-Van Houten wordt van vele zijden bestreden. De minister verklaart het on aannemelijk, omdat het een nieuw en onrecht vaardig stelsel plaatst tegenover dat des ministers. Door de heeren Bredius en Van Nispen worden sub-a mendenten voorgesteld, tengevolge waarvaD het noodig is de zitting te schorsen. Bij de heropening der zitting blijken de amen dementen-Van Nispen veranderd in een zelfstandig amendement op artikel 1het omvat het sub amendement-Bredius en strekt voorts om, met behoud der voordeelen van het amendement- Van Houten, een meer billijke en beginselmatige heffing te verzekeren van lijfrenten en dergelijke inkomsten, en de heffing te beperken tot de we zenlijk genoten renten. Dit amendement wordt verworpen met 62 tegen 19, het amendement-Van Houten met 44 tegen 37 en daarna art. 1 aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. »s Gpavenhage. Naar wij vernemen is benoemd tot lid van den raad van state mr. H. J. Smidt, oud-minister van justitie. Ba- Wind- Toe Tem NAHEM DER rom. stand pel n- tuur. Cels. PLAATBEN. afwijk. richt. kracht lucht. Delfzijl 20.1 W 2 z. bew. h 3 Groningen 19.8 ZW 3 z. bew. - 3 Helder 20.0 WZW 5 z. bew. - 4 Vlissingen. 15.9 WNW 5 bew. - 5 Maastricht. 14.3 W 4 regen - 4 bylt - 23.0 WZW 5 helder - 2 Valentia z. bew. Hamburg 20.3 WZW 5 k 4 Swinemunde. 13.6 NW 3 betr. - 3 Leipzig 16.4 NW 1 regen - 4 Carisruhe 13.9 W 3 betr - 7 Grisnez 13.8 ZW 6 helder - 4 Parijs 11.3 W 1 betr. - 5 St Mathieu 8.6 NNW 5 bew. - 7 Biarritz 8.8 WZW 4 regen -12 Perpignan zo z. bew. Christiaausund 27.0 3 1 Stockholm. 22.3 ZW 6 helder 1 r l Koppenhagen 21.7 ZW 4 bew. - - 2 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 5.8 D. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 24 Maart. 'sav. 11 u. 42 gr. 25 's morg. 8 u. 40 gr. 'smidd. 1 u. 46 gr. 's av. 5 u. 44 gr. F. De toestand in het Oosten wordt gespannen. De oorlogzuchtige debatten in de Grieksche kamer, waarvan wij gisteren melding maakten, «ijn niet zonder precedent in de laatste maanden, doch wij hechten er thans een bijzonder gewicht aan, wijl zij op den voet gevolgd worden door een bericht omtrent de stemming te Athene, dat geheel in denzelfden geest spreekt. De correspondent van de Standard seint dat de Grieksche regeering eraan blijft wanhopen eenig resultaat te zien van de onderhandelingen te Konstantinopel. Men gelooft dat het geheele werk der diplomaten vruchteloos zal zijn. Niemand in Griekenland twijfelt eraan of oorlog zal het einde zijn. Dagelijks schijnt deze wreede nood zakelijkheid zekerder te worden, en Griekenland zet de toebereiding ten oorlog krachtig voort, zonder rusten en zonder koortsigen haast, doch vastberaden en kalm. Want men vraagt zich af: „Ook al kunuen de ambassadeurs aan de Porte eene belofte ontlokken, welke zijn dan de practi- sche maatregelen van Europa om die belofte tot werkelijkheid te brengen?" De Porte versterkt Prevesa, Dnomoka en Volo met groote kosten. En deze plaatsen zouden deel uitmaken ook van den meest ingekrompen eisch van Griekenland. Nu de Turken ze versterken, blijft daaruit vol dingend dat zij niet de minste genegenheid hebben om ze af te staan; evenmin als ze Metzovo zullen geven, de vesting die de gansche vlakte van Thessalië beheerscht, en welker behoud door de Porte Thessalië haast waardeloos voor Grieken land zou maken. Inmiddels hoopen de Grieken krijgsvoorraad op aan de grenzen en maken zij zich gereed voor den strijd. Ter viering van den jaardag der Grieksche onafhankelijkheid (22 Maart) zou heden te Athene eene groote militaire inspectie plaats hebben, waarbij aan de nieuw gevormde bataljons vlaggen zullen worden uitgereikt, waarmede ze dadelijk naar de grenzen zullen trekken. De berichten uit Konsiantinopel zelf blijven vaag. Gisteren werd uit Weenen geseind dat de ambassadeurs het oneens waren over Prevesa, dat de Porte wil behouden, terwijl de Eogelsche regeering wil dat het aan Griekenland zal worden afgestaan. Het weinige dat men uit deTurksche hoofdstad hoort, geeft den indruk dat de Porte haie oude methode van uitstellen en verschuiven ook nu weder huldigt, en dat zij over het alge meen vrij onhandelbaar is. Waarop dit alles moet mtloopen, schijnt duister. Griekenland is tot een uiterste gedreven door de mogendheden zelve, die aan de Grieksche natie verleden zomer by internationale uitspraak Thes salië en Epirus toewezen. Aanstonds dacht de Grieksche regeering, dat men zich altijd waardig moet betoonen om eene weldaad te ontvan gen, en dat men er desnoods eenige moeite voor moet willen bestedeD. Men wapende zich om de nieuwe provinciën, onder bescherming der mogend heden, waardig in bezit te nemen. Doch er woei, in weerwil van breed opgezette demonstraties, in het vorig najaar een wind van vrede over Europa, en nadat een aantal vertoogen der Grieksche re geering met uitvluchten waren ontvangen, had eindelijk de nieuwe Fransche minister van buiten- landsche zaken, de heer Barthélemy St. Hilaire, den moed om eene circulaire te schrijven, waarin sophistisch beweerd werd dat de uitspraak der Berlynsche conferentie niets anders was geweest dan een vriendschappehjke raad aan de Porte. Wilde zij dien opvolgen, goedwilde zij niet, de mogendheden zouden zich de handen wasschen in onschuld. Zulk eene behandeling, ondervonden door den zwakkere, die weet dat hg met het hoofd tegen een gzeren muur zal loopen als hy verder op recht aandringt, moet by den miskende eene over prikkeling der zenuwen veroorzaken, welke of tot volkomen moedeloosheid of tot dolle drift voert. Bg de Grieken werkte ze in laatstgemelden zin. De mogelgkheid is niet uitgesloten, dat Grieken land met een coup de tête den vrede verstoort in het OosteD, en dan zal het voor de mogendheden zeer moeilgk zgn om het landje in den steek te laten. In elk geval schijnt het dat spoedig dit woord in Oostersche beteekenis genomen eenig licht in deze vraag te wachten is. De heer Ferry heeft in de commissie voor het wetsont werp Bardoux tot invoering van den scrutin de liste zgne aangekondigde mededeeling gedaan, dat het ministerie in de kamers over dit onder werp geen advies zal nitbrengen. Blijkbaar heeft hij echter niet kunnen nalaten zijn ei gen gevoel te laten doorschemeren. Althans de eetuur van de woorden, welke hy in de zitting der commissie uitsprak, l^ten geen twgfel over aan zgne meening dat het zeer jammer is dat de heer Bardoux dezen twistappel in het kamp der liberalen heeft geworpen. Een volkomen neutraal karakter droeg zgne mededeeling dus niet. Doch het ministerie schgnt in elk geval tot de verkiezingen gered, al is het door de laatste schermutseling niet sterker geworden. De koning van Portugal heeft de vorming van een nieuw ministerie opgedragen aan den heer Bodriguez Sampayo, die reeds vroeger de politieke party der regeneradores als minister vertegenwoor digde. Men verwacht zeer spoedig de volledige samenstelling van het kabinet. Gisteren morgen is de tekst der telegrammen openbaar gemaakt, welke gewisseld zijn tusschen de regeering te Londen en de autoriteiten''in Zuid-Afrika tijdens de onderhandelingen over den vrede. Zij leeren ons niet veel nieuws. Wat er echter volkomen uit big kt, is dat de Engelschen het initiatief der vredesvoorstellen hebben ge nomen. Den 7en Maart, op den dag na het sluiten van den wapenstilstand, telegrafeerde generaal Wood naar Londen Krugers antwoord, gedateerd Heidelberg den 28en, op Colley's brief van den 21en, nu door Joubert ontvangen. Houdt in hoofdzaak in: "In overleg met de leden onzer regeering hier, verzeker ik u gaarne, dat wij zeer dankbaar zijn voor de verklaring in naam van H. M regeering gedaan, dat zjj onder zekere voorwaarden bereid is de vijan delijkheden te staken. Het komt ons voor dat, voor de eerste maal sedert deze ongelukkige annexatie, er kans is om tof eene vreedzame .schikking te komen. Onze harten bloeden over de noodzakelijkheid om nog meer bloed van burgers

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2