Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. De Transvaal. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen, 24 Maart des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. van Georg Ebers, waarvan bij den uitgever Y. Rogge te Amsterdam de door dr. H. C. Rogge bewerkte overzettingen verschijnen. Het geldt hier werkeD, die eene meer dan letterkundige be- teekenis hebben. Het doel van den schrijver is, zoo als hij zelf het uitdrukt, „de belangrijke hoofd stukken der geschiedenis van het Egyptische volk, waaraan hij meer dan 25 jaren van zijn leven gewijd heeft, in dichterlijke tafereelen te schetsen zijne lezers niet alleen met de geschiedenis der Egyptische beschaving bekend te maken, maar ook hen in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van eenige grootsche gedachten, die de oudheid hebben bezield." Het groote gevaar van alle historische romans, dat de verbeelding, de dichterlijke inkleeding, af breuk kan doen aan de geschiedkundige waarheid, wordt tot een minimum terug gebracht bij een schrijver als Ebers, die niet allen dichter, maar een geleerde van onbetwist gezag is. Hgzelt geeft daarvan de verzekering wanneer hij, in het voorbericht van zijn jongste werk, het weglaten van aanteekeningen rechtvaardigt door het uit spreken der „blijmoedige bewustheid, dat hij door geleerde en andere werken eenig recht heeft verkregen op het vertrouwen zijner lezers." Aan zij n historische nauwgezetheid is door de voortreffelijkste zijner vakgenooten in Duitschland, Engeland, Frank rijk en Nederland meermalen hulde gebracht. Het werk waarvan nu de vertaling uitgekomen is, sluit den keten der Egyptische romans, waarvan Warda, de KoningsdochterKlea en Irene en Homo Sum de schakels vormen- Deze roman is getiteld De Keizer en stelt de geschiedenis der Egyptenaren voor, tijdens de Romeinsche heerschappij onder keizer Hadrianus en tot het opkomen van het Christendom. „Jarenlang, schrijft Ebers, hield ik mij bezig met de studie der eerste tijden van het Christendom, met name in Egypte en het is mij een bijzonder genot ook anderen te kunnen doen zien, hoe in dezen tijd, de reine, nog weinig door menschelijke bijvoegselen bedorven leer van den Heiland, de harten veroverde en veroveren moest. Naast het overwinnend geloof wijs ik op den edelen blbesem der Grieksche beschaving, de kunst, die in later eeuwen door het Christendom werd aangetrokken om zich met hare schoone vormen te tooien." Dé Keieer zal ongetwijfeld bij het Nederlandsch publiek niet minder waardeering vinden dan de vroegere werken der Ebers-Rogge-reeks. consuls. Opgeheven het Nederlaudsche con sulaat te Brussel en den heer A. G. de Mare, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden aldaar. Zie laatste berichten van gisteren.) leuee. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de ritmeester F. L. de Graeflf, van het 3e reg. huz. eiddeeorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw de hoofdingenieur van den waterstaat J. van der Toorn. Sluis, 22 Maart. Van de vijf sollicitanten die zich hadden opgegeven voor het vergelijkend examen ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den hoofdonderwijzer alhier, zijn er slechts twee opgekomen. Het examen heeft derhalve geen voortgang gehad. De weggebleven heeren zijn zelfs niet zoo beleefd geweest eenig bericht te zenden. De vrouwenvereeniging Tesselschade heeft besloten dit jaar, waarschijnlijk in September of October, een examen af te nemen in nuttige handwerken, uitsluitend voor hoofd- en hulp- onderwijzeressen, volgens art. 44 en 45 der wet van 13 Augustus 1857 Staatsblad no 103). Het programma voor dit examen zal gelijk zijn aan hetgeen bij de nieuwe wet is vastgesteld, als deel van het examen ter verkrijging eener akte van onderwijzeres. Nadere inlichtingen verstrekt jonkvr. De Bosch Kemper, Heerengracht 573, te Amsterdam. De heeren L. J. de Kok en A. Gideonse, onlangs bij vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland „als wederstrevers van kerkelijke verordeningen onbevoegd verklaard om als ouder lingen op te treden", zijn van deze uitspraak in hooger beroep gekomen bij de synode der Ned. Herv. kerk. De kerkeraad van Middelburg heeft besloten zich te wenden tot het classicaal bestuur en zoo noodig ook tot genoemd provinciaal bestuur zelf, om inlichtingen hoe te handelen, in geval dat hooger beroep mocht worden verworpen. Büteuw- en St. Joosland, 23 Maart. Heden werd door stemgerechtigde leden der N.H. gemeente de benoeming van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten voor de eerstvolgende tien jaren weder aan het kiescollege opgedragen. Souburg, 24 Maart. De heer J. W. Knotten belt, predikant alhier, is beroepen te Rossum) bij Zalt-Bommel.) De zangvereeniging Looft den Heeralhier heeft besloten den 20n April a. in de zaal boven de Christelijke school in de Bogardstraat eene uit voering te geven tegen een toegangsprijs van 49 cent, waarvan do opbrengst voor de eene helft zal strekken ten voordeele der hulpbehoevenden in de Transvaal en voor de andere helft ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de schipbreuke lingen van de Vrouw Clasina. Op die uitvoering zal een Transvaalseh liedHet Hollandsch hart vergeet zijn broedren niet en een stuk, toepasse lijk op het lot der weduwen en weezen, samen gesteld door een stadgenoot, worden voorgedra gen, terwijl de heer J. P. Nonhebei een woord tot opwekking spreken zal. In een blad kwam dezer dagen de volgende aankondiging voor: „Den bekenden vinder van de gisteren in de straat verloren portemonnaie met geld, wordt verzocht die ten spoedigste terug te bezorgen bij den heer X., in de straat." In het eerstvolgend nommer versoheen daarop de volgende aankondiging „De bekende vinder van de portemonnaie met geld, verzoekt den eigenaar die te zijnent te komen in ontvaDgst nemen." Te Smeermaas, een dorp op de grenzen, waarvan het eene gedeelte tot Holland, het an dere tot België behoort, is eene bejaarde her bergierster vermoord. Drie personen uit Sittard, van een ongunstige reputatie, hadden den avond in de gelagkamer doorgebracht. Een van heD heeft zich waarschijnlijk iaten insluiten en des nachts zijne makkers binnengelaten. Men vond- des morgens het lijk der vrouw met afgesneden hoofd. Alle kasten waren opengebroken. Een van de drie personen is reeds in handen der maréchausiées gevallen. Gisteren werden aan boord van het stoom schip Stella te Amsterdam ingescheept ongeveer 500 landverhuizers, om heden de reis naar Ame rika te aanvaarden. De heer Gladstone zal waarschijnlijk gedu rende de Paaschvacantie weder eene zeereis maken. Men herinnert zich dat zulk eene reis hem uit nemend hersteld deed terug keeren, toen hij in den vorigen herfst vrij ernstig ongesteld was geweest. Te Nizza is de Italiaansche opera geheel af gebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Watergraafsmeer de drukkerij, de fabriek van kantoorboeken en het magazijn der firma Albracht en Co, met inbegrip van persen, werktuigen en gebouwen, geheel verbrand. De fabriek zal zoo spoedig mogelijk herbouwd en opnieuw in werking gebracht worden. In de Amsterdamsche bladen worden weder 14 personen gesignaleerd, die zich aan herhaalden invoer of verkoop van karnemelk, met brak water vermengd, hebben schuldig gemaakt. Volgens de Goesche Ct is het uit de N. R. Ct overgenomen bericht omtrent eene huwelijks voltrekking te Yerseke [M. Ct 22 dezer) niet juist en heeft de burgemeester, ambtenaar van den burgerlijken stand, bij de bedoelde gelegen heid, zooals altijd, zelf het formulier voorgelezen, Den 23en September jl. werd Marius Boo- gaardt door W.^M. de Jongh vermoord. Den 23en December jl. verscheen de moordenaar voor het gerechtshof te 's Gravenhage. Gisteren den 23en Maart is de veroordeelde naar de gevange nis te Leeuwarden overgebracht om daar 25 jaren opgesloten te big ven. Te Moskou verschenen dezer dagen voor de rechtbank vier flinke arbeiders, beschuldigd van ean kameraad mishandeld te hebben. Zij hadden hem 25 zweepslagen gegeven. Nadat het feit be hoorlijk geconstateerd was, legden de beschuldig den aan den rechter eene schriftelijke overeenkomst over, welke zij met hun kameraad hadden gemaakt, en waarin bepaald was, dat indien een hunner zich bedronk en daardoor zijn werk verzuimde, hij van de overigen de genoemde dracht slagen zou ontvangen. De rechter sprak hen vrij en zeide dat beklaagden eer dank dan straf verdienden. De Londensche politie-rechtbauken gaan met beng denswaardige gestrengheid te werk tegen de vervalachers van levensmiddelen. Voor den rechter in Marlborongh-street, die onlangs een boter-vervalscher tot /360 boete veroordeelde, kwam dezer dagen weer een bierbrouwer, die bij het brouwen geen mout, maar een surrogaat daarvoor had gebruikt. De heer Cooke veroor deelde hem tot f600 boete. Dezer dagen bracht de heer Schreiber in het Engelsch lagerhuis de wenschelgkheid ter sprake om de fooien af te schaffen, welke in Engeland met Kerstmis aan de brievenbestellers worden gegeven. De heer Fawcett, postmeester-generaal, geloofde niet dat er veel te doen was tegen een zoo ingeworteld gebruik. Bij een onderzoek, in 1865 ingesteld, bleek dat de fooien voor iederen brievenbesteller in Londen ongeveer f 93 be droegen. Hunne weekloonen bedragen, naar het aantal dienstjaren, van f 8.40 tot f 20.40. *'s Gravenliage. Heden deed het gerechtshof alhier uitspraak in de zaak van M. G. en C. Y. te Ovezaude, beschuldigd de vrouw van eerst- genoemden te hebben opgesloten gehouden en baar de meest noodige verzorging onthouden te hebben. Het hof sprak beide beschuldigden vrg. Zooals vroeger is medegedeeld, was door het O. M.voor M. G. tien en voor C. V. aoht jaar tuchthuisstraf geëisoht. •Tweede kamer. De interpellatie van den heer Van Rees over Atjeh is bepaald op aan staanden Maandag. Rentebelasting. By de behandeling van art. 1 licht de heer Van Houten zijn amendement toe, hoofdzakelijk strekkende om belasting te leggen op de verkregen, kapitaalwinst, teneinde meer zekerheid voor de belastingschuldigen en voor de schatkist te verkrijgen. De heer Van Delden verdedigt zijn amendement om kooplieden, be halve bankiers en kassiers, weder in de wet op te nemen, in verband tot de vrijstelling der naam- looze vennootschappen, die patentpliehtig blijven. Een motie van den heer Heydenrijck om tege lijkertijd de quaestie van herziening der patentwet in verband tot de amendementen van den heer De Bruyn Kops te behandelen, wordt, na een advies in tegenovergestelden zin van den voor zitter, ingetrokken. Van verschillende zijde wordt bezwaar gemaakt tegen de vrijstelling van kooplieden, op grond der rechtvaardigheid. De heeren Gleichman, Mees en Van Gennep verdedigen die echter. De heer Van Gennep acht het amendement-Van Houten lijnrecht in strijd met de wet. De heer Blussé acht de zaak zoo lastig, dat hij schorsing van het debat voorstelt in 't belang van den minister, die belooft de zaak nader in beraad te nemen. Gouden. Volgens de Standard is door de ambassadeurs te Konstantinopel aan ban regee ringen geschreven, dat van de onderhandelingen niets verder te wachten is. Aan de Porie zal nog gelegenheid gegeven worden om nieuwe voorstellen te doen. namen DER plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. kracht Toe stand lucht. Delfzijl Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 18.5 18.3 -18.9 16.4 ■15.2 23.0 - 1.1 24.1 WZW ZZW ZW WZW ZW ZO Z Z 1 2 2 4 4 4 6 8 regen regen regen regen regen betr betr. Tem pera tuur. Cels. 6 -- 6 -- 6 -- 9 --10 1 4 0 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 3.7 H. des namiddags; Thermometerstand te Middelburg. 23 Maart. 'sav. 11 u. 44 gr. 24 'smorg. 8 u. 48 gr. 'smidd. 1 u. 48 gr. 'sav. 5 u. 44 gr. F. Er werd Dinsdag in het Engelsche lagerhuis een voorstel behandeld, dat ook voor ons vader land van belang was. De heer Chaplin stelde de volgende motie voor: „dat het onlangs nitbreken van mond- en klauwzeer geheel veroorzaakt is door den invoer van zieke beesten nit het buitenland; „dat het voorgeschreven slachten in de haven plaatsen geene zekerheid gat tegen het overbren gen van besmettelijke veeziekten uit vreemde landen, en „dat het landen van vreemd vee (voortaan) niet zou veroorloofd zijn uit landen, bekend als besmet te zijn, of van welke de Privy Council niet was overtuigd dat de wetten op den invoer en uitvoer van vee, op het uitbreken en de verbreiding van veeziekten en op den algemeenen gezondheidstoestand van het vee in die landen, zoodanig zijn, dat zg redelijke zekerheid geven tegen den invoer van ziek vee uit die landen in dit land." Deze protectionistische motie, welke onder het kleed van vrees voor veeziekten, de bedoeling verborg om de Engelsche veefokkers tegen vreemde concurrentie te beschermen, werd namens de regeering krachtig bestreden door de heeren Mundella en Chamberlaindie beweerden dat zoowel de verbruikers als de handel er groot belang bij hebben om den invoer van vee uit Amerika niet te stniten, en dat de wet van 1878, waarbij het slachten in de havenplaatsen werd geboden, volkomen voldoende was om de besmet telijke ziekten te weren. De motie werd verwor pen met 205 tegen 147 stemmen. De Deensche regeering is genoodzaakt geweest, een radicalen maatregel tegen de runderpest te nemen. De ziekte werd in de eerste dagen van Januari ontdekt by uit Zweden ingevoerd vee efi men nam dadelijk flinke maatregelen om haar te onderdrukken. Doch veertien dagen geleden vertoonde zij zich weder, en nu is alle invoer van vee uit Zweden verboden, terwgl een streng cordon is getrokken om Seeland en het in de Sund gelegen eiland Amak. De Zweedsche regeering schijnt volstrekt niet geweten te hebben dat de ziekte op haar gebied heerschte, en als oorzaak voor zulk slap toezicht geeft men op dat het vee er weinig waarde heeft en dat het personeel der veeartsen zeer weinig talrgk is, terwijl de hoeven der veehouders zeer ver uit elkander zgn gelegen. In Denemarken is dqt geheel anders: daar worden groote voorzorgen voor den veestapel genomen, en het personeel van den veeartsenij kundigen dienst is er twee malen uitgebreider in verhouding natuurlgk dan in Engeland, waar toch ook goed toezicht op dit groote volksbelang wordt gehouden. De Engelsche gezant te Kopenhagen heeft dan ook aan zgne regeering gerapporteerd dat de door de Deensche regeering genomen voorzorgen van zulk een aard wareD, dat er in Engeland geene buitengewone maatregelen tegen het Deensche vee behoefden genomen te worden. Van de veeziekte op de Oostersche quaestie is een groote sprong, hoezeer het zuidoosten van Europa dit met het zieke vee gemeen heeft, dat het, ter wille van do veiligheid van anderen, tus- schenbeide kunstmatig van andere hangende quaesties moet geïsoleerd worden en dat het af maken van den „zieken man," lid voor lid, zgn geregelden gang gaat, met dit onderscheid dat de afgevallen stukken steeds gretige nemers vinaen. Te Athene behandelde de kamer Dinsdag avond in derde lezing de wet, waarbg alle vrg- stellingen van den militairen dienst worden geschorst, zoodat alle mannen tusscheu 20 en 30 jaren, welke om een of andere reden niet dienen, zich oogenblikkeiyk na de aanneming der wet ter beschikking van den staat zullen moeten stellen. De wet werd aangenomen, na eene levendige bestrijding van den heer Tricoupis, leider van de oppositie. Deze beweerde dat de 80.000 man, welke volgens de bestaande wet ter beschikking van de regeering zyn, een voldoend leger vormen totdat de oorlog zal verklaard zgn, en dat de 30.000 man, welke in het ontwerp bedoeld worden nog niet behoeven opgeroepen te worden. „Regee ring en oppositie, voegde de heer Triconpia erbg, beschouwen den oorlog als onvermgdelgk en oordeelen een leger van 80.000 man te klein, als Griekenland zonder bondgenoot moet strijden. Doch het is, na de openbaarmaking van het laatste Engelsche blauwboek, onmogelijk om eraan te twgfelen dat Engeland zal vasthouden aan de beslissing der Berlijnsche conferentie, als Grieken land zich vastberaden toont. Engeland zal zeker het initiatief niet nemen, maar als Griekenland begiDt, zal het zijn steun verleenen om zijne onder de Berlijnsche overeenkomst geplaatste handtee- kening gestand te doen. Ik ben overtuigd, dat als Griekenland den oorlog begint, het de grens- linie van Berlgn zal bekomen." De regeering hield zieh tegenover deze uitlatingen zeer voorzichtig. De heer Coumonndonros zeide dat hij de gemaakte gevolgtrekkingen uit het blauwbo'ek noeh kon bevestigen, noch tegenspreken. Uit Konstantinopel boort men intusschen niets met eenige zekerheid. Het Portngeesche ministerie heeft den koning zyn ontslag gevraagd, wegens het door ons ver melde votum der eerste kamer. Mogelijk geeft dit ook eenige veranderingen in de vooruitzichten omtrent de Deiagoa-baai. Vóór wy verder gaan en de ontwikkeling der voorloopige vredesvoorwaarden volgen, kan het zijn nut hebben even om te zien en na te gaan hoe die preliminairen in de wereld zijn gekomen en wat haar moreele grondslag is van Engelsche zijde. Wat was de zaak? In December begonnen de Boeren hun gewapend verzet tegen het En- gelsch gezag dat ook volgens den heer Glad stone, getuige zijne scherpe berisping vóór hij minister was gehouden werd voor een onmid dellijk, door annexatie verkregen gezag der En gelsche kroon. De regeering zond dadelijk troe pen uit om, naar de woorden der troonrede, „het gezag van H. M. te handhaven [to vindicateHet ministerie Gladstone was, nadat zijne leden driejaren lang in de oppositie, en reeds ettelijke maanden in regeeringsposten tgd gehad hadden om over de zaak te denken, den zesden Januari van dit jaar, na rijp beraad, van oordeel dat het gezag, de souvereiniteit, van de koningin over de Transvaal met den sterken arm moest worden gehandhaafd. Nu zgn er iu de drie en een halve maand, welke tusschen de troonrede en het sluiten van den voorloopigen vrede zgn verloopen, twee cate gorieën van feiten geweest, welke op de meening der Engelsche ministers invloed konden uitoefe nen. Ten eerste de drie gevechteD, waarin de Engelschen zeer besliste nederlagen leden, gepaard met verliezen welke in zeer ongunstige verhouding stonden tegen die hunner vganden. De Boeren brachten die nederlagen toe uit eene sterke berg- positie, door hen op onbetwist EDgelsch grond gebied ingenomen. Eene andere serie van feiten is begonnen met professor Harting's adres aan de Engelsche natie

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2