N°. 71. 124e Jaargang. 1881. Vrijdag 25 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 5,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. BERICHT. Zij die zich vóór 1 April 1881 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg, 24 Maart. IUIDDELBUROSGHE C0IIU\T. w m De minister van waterstaat, handel en ngver heid brengt ter algemeene kennis, dat met 1 April in werking treedt de wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no 88), tot instelling eener rijkspost spaarbank. De rijkspostspaarbank is gevestigd te Amsterdam. Het beheer is opgedragen aan een directeur, die verantwoordelijk is aan den minister, terwijl een raad van vijf leden met het toezicht is belast. De Nederlandsche Bank is belast met de be waring van alle eigendommen der spaarbank en van de door haar in pand genomen waarde. Alle postkantoren en de voor den dienst der spaarbank aan te wijzen hulpkantoren der poste rijen zijn belast met het aannemen van gelden, ter belegging in de rijkspostspaarbank en met het doen van terugbetalingen. Elke inlage moet minstens 25 cent bedragen. Teneinde ook het ter zijde leggen van kleinere bedragen gemakkelijk te maken, zijn aan de kantoren kosteloos formulieren verkrijgbaar, inge richt om daarop vast te hechten 20 frankeerzegels van vijf cent. Zoodra het formulier geheel gevuld is, en dus eene waarde van een gulden vertegenwoordigt, kan het als eene gewone inlage worden aangeboden. Alle inlagen worden door de postbeambten in geschreven in een spaarbankboekje, dat kosteloos wordt afgegeven. De eerste inlage moet door den inlegger persoonlijk, volgende inlagen kunnen ook door een ander geschieden. Terugbetalingen kunnen alleen aan den inlegger zeiven of aan zijn gemachtigde plaats hebben. Inlagen en terugbetalingen kunnen ook ge schieden aan een ander post- en hulpkantoor dan dat, waar het spaarbankboekje is afgegeven. Van de inlagen wordt eene rente uitgekeerd van 2.64 ten honderd, gelijkstaande met 11 cent van elke honderd gulden in eene halve maand. Die rente wordt elk jaar in het spaarbank boekje bijgeschreven. De staat waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggave hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten. Voor verdere inlichtingen ver voege men zich aan de postkantoren en aan de voor den dienst der spaarbank aangewezen hulpkantoren, alwaar, tegen den prijB van vijf cent, verkrijgbaar zijn exemplaren der bovengenoemde wet en Van het daarop betrekking hebbende koninkljjk besluit. Voor den dienst der rijkspostspaarbank worden aangewezen 151 hulpkantoren der posterijen, Waarvan in Zeeland: Aardenburg, St. Annaland, AxelBrouwershavenBruinisse, Colijnsplaat, Groede, Kruiningen, St. Maartensdijk, Walsoorde, Wemeldinge, Yerseke en Zaamslag. De directeur der rijkspostspaarbank, de heer mr. A. Eerdijk, heeft in een klein geschrift de werking van die inrichting aangetoond en de voordeelen daarvan in het licht gesteld. Dat geschrift zal van regeeringswege op ruime schaal worden verspreid. Exemplaren ervan zullen aan alle postkantoren, alsmede aan de hulpkantoren, welke voor den dienst der rijkspostspaarbank geopend worden, na 1 April in toereikenden ge tale verkrjjgbaar zijn, zoowel voor belanghebbenden als voor hen, die genegen zijn, het geschrift in hun kring te verspreiden. Op de medewerking der laatstbedoelde personen stelt men hoogen prijs. Wie van het nut der instelling overtuigd is, kan haar belang dus op deze wtjze gemakke lijk en doelmatig bevorderen. Het slot van dit in populairen toon gestelde geschrift, luidt alduB „De gelegenheid, die den dief maakt, maakt ook den spaarder en gelijk de geopende drank winkel drinkebroers kweekt, zoo is het ook de spaarbank, die spaarders vormt en tot sparen uitlokt. „Dat heeft de wetgevende macht van Neder land begrepen, toen zij tot de vestiging eener rijkspostspaarbank besloot. Zij dacht er niet aan, de groote verdiensten te miskennen of te verkleinen van hen, die tijd en krachten veil hadden om, door het oprichten en beheeren van Buts- en andere spaarbanken, zegen te verspreiden om zich heen. Zij rekende op hun medewerking ook in de toekomst, en hoopte, dat zij hun nuttigen arbeid zouden voortzetten. Maar zij verklaarde het wenschelijk en noodig, dat ook de staat zich dit gewichtig volksbelang ging aantrekken, om in eendrachtige samenwerking met reeds bestaande instellingen bevorderlijk te zijn aan het gemeen schappelijke doel. En zij vertrouwde, dat daardoor zou worden gediend het welzijn der natie. „Wat door de wetgevende macht besloten werd, wordt thans door de regeering ten uitvoer gebracht. Zij kan thans zeggenik doe het mijne, moge nu ook een ieder het zijne doen!" Door vele belangstellenden, waaronder men clen burgemeester van Middelburg, den arrondissements schoolopziener, den directeur en de leeraars der rijkskweekschool voor onderwijzers en andere tot het onderwijs in betrekking staande personen opmerkte, was gisteren avond gevolg gegeven aan de gelegenheid, door het bestuur der afdee- ling Middelburg van de Vereen, t. b. v. fabr. en handw. nijverheid opengesteld, om de vorderingen te komen zien van de leerlingen op den cursus van handenarbeid, door hare zorg sinds October jl. geopend. De tien knapen waren, onder de leiding van hun onderwijzer, den heer J. Sanders, bezig eenige met het vlechten van matten, het knoopen van horlogebandjes en kettinkjes van touw, andere met het snijden van en het trekken van lijnen en figuren op carton. Van denzelfden aard als deze werkzaamheden, waren de uitgestalde voorwerpen.. Men had blijkbaar hier nog slechts te doen met de eerste beginselen van het onderwijs in handenarbeid, dat gedurende den verderen loop van den cursus ook tot zaag- en timmerwerk zal worden uitge strekt. Uit het ten toon gestelde kon echter reeds opgemaakt worden dat het onderricht tot oefening van oog en hand der kinderen, als voorbereiding tot het leeren van degelijker handenarbeid, zeer nuttig kan wezen. Hieromtrent schijnt geen twijfel mogelijk te zijn, dat het werk den leerlingen zeer goed bevalt. De cursus is voor hen geen dwang, maar een genoegen. Men zal, bij algemeene toepassing van het onderwijs in handenarbeid, meer te waken hebben tegen overdrijving, welke de jongens tot kinderachtige knutselaars zou maken, dan dat men vrees zou kunnen koesteren voor niet vol doende liefhebberij van hun kant. Nadat deze bezichtiging was afgeloopen, wees de voorzitter der afdeeling, de heer De Baad, erop dat men de leerlingen, die nu sedert October onderricht hadden genoten, niet moet beschouwen als volleerd. Het doel dezer bij eenkomst was dan ook niet geweest een denkbeeld te geven van hetgeen van het onderwijs in handenarbeid ver wacht mag worden; maar alleen, te doen zien wat in korten tijd tot stand is gebracht. De spreker beval voorts een door den heer Sanders te openen cursus voor betalende leerlingen in de medewerking der belangstellenden aan. Hij sprak tevens de hoop uit, dat, wanneer de afdeeling een beroep mocht doen op den steun van hare leden en van de ingezetenen, ten behoeve van het on derricht aan min gegoeden, zij zich in hare ver wachting niet teleurgesteld moge vinden. Behalve aan huishoudelijke werkzaamheden, werd het overig gedeelte dezer bijeenkomst be steed aan het houden eener boeiende voordracht door den heer J. W. Klappert, over het water in drupvormigen, dampvormigen en vasten toestand. Veere, 24 Maart. Bjj de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier werden 48 geldige stemmen uitgebracht. De heer Jac. de Nood Az. verkreeg 26 stemmen en de heer (J. van Assendelft 22 stemmen, zoodat eerstge noemde verkozen is. Tholen, 23 Maart. Met 13 tegen 3 stemmen is door het Attfe-departement Tholen bij her stemming de heer mr. A. Kerdijk gekozen tot algemeen secretaris der maatschappij. Hint Maartensdijk, 23 Maart. Genoeg heeft de nu afgeloopen winter doen zien, dat de waterleidingen op het grootste deel van dit eiland veel te wenschen overlaten. Om te trachten hierin verbetering te brengen, vergaderden gisteren alhier de ingelanden der vier vrije poldersOude land, Middelland, Uiterste-Nieuwland en Noord, die alle dezelfde uitwatering hebben. Men kwam echter tot geen beslissing. Een voorstel om een stoomgemaal op te richten, werd aangehouden tot de volgende vergadering. In dezelfde vergadering werd besloten de jaar wedde van den waterbouwkundigen ambtenaar C. van Oost met f 150 te verhoogen. Amsterdam, 23 Maart. De inspecteur van politie Geselschap heeft, naar aanleiding van de uitspraak van 't gerechtshof, waarbij hij wegens het maken van inbreuk op de vrijheid van een koetsier der Amsterd. Rijtuigvereeniging tot f 200 boete werd veroordeeld, ontslag uit zijne betrek king gevraagd. Tengevolge van het regenachtige weder is van het vlaggen voor den Transvaal-vrede alhier heden niet veel gekomen. Misschien is het ook beter met dit vreugdebe toon nog wat te wachten, tot dat ook de loop der verdere onderhandelingen daartoe aanleiding ge geven zal hebben. Aan een stuk van den heer G. J. Th. Beelaerts van Blokland in het Vaderland ontleenen wij het volgende „De telegraaf brengt ons de tijding, dat er vrede gesloten is, dat de annexatie is te niet ge daan en dat de Boeren verkrijgen een voorwaar delijke en gedeeltelijke onafhankelijkheid onder Britsch oppertoezicht. De bijzonderheden zullen nader blijken; veel moet nog worden opgehelderd, maar thans reeds is het duidelijk, dat voor alle vrienden van de Transvaal een tijdperk aanbreekt van verdubbelde waakzaamheid en werkzaamheid1 „opdat niet stuksgewijze worde ontfutseld het geen schoorvoetend, karig en gebrekkig is verleend „opdat de gewekte belangstelling in Europa en Amerika niet insluimere „opdat de voorstanders in Engeland van een in werkelijkheid vrije Transvaal worden gesteund „opdat de hulpmiddelen en de weerbaarheid van de Boeren worden vermeerderd. „Het vestigen van een blijvende Zuid-Afrikaan- sche vereeniging hier te lande tot begunstiging en verdediging van het Nederlandsch element in Zuid-Afrika, zoowel binnen als buiten de Kaap kolonie, kan tot dit alles krachtig bijdragen. Men houue zich verzekerd, dat de anti-Hollandsche partij aan de Kaap haar uiterste krachten zal inspannen om dit begin van rechtvaardigheid te verstikken. Men bedenke: dat alle volgers van de traditioneele Britsche politiek, alle Engel- sche speculanten in grondbezit, alle leveranciers van het leger en alle Boerenbedriegers geen middel zullen ontzien om de ware volksstem te smoren, gelijk zij gedaan hebben vóór en sedert de annexatie. „Het ware te wenschen, dat het Roode Kruis de gelden, die thans nog, vooral uit het buitenland, inkomen, uitsluitend voor de Transvaal mocht bestemmen. Kan dit niet, en moet het geld in de algemeene kas vloeien, met het gevolg dat het misschien over eenige jaren bij een oorlog in een gansch ander land wordt gebruikt, dan ware het niet meer dan natuurlijk om telkens de arge- looze buitenlanders bij ontvangst van gelden vóóraf te waarschuwen en hun aandacht te vestigen op het hoofdcomité voor de Transvaal. Het bericht van den gesloten vrede met de Transvaal was gisteren aan den minister van buitenlandsche zaken, blijkens zijne mededeeling in de tweede kamer, gemeld bij een telegram luidende als volgt: Paix avec Transvaal assurée sur base indépen- dance localesous suzeraineté Angleterre. Commission et'enquête. Maintien pi ovisoire des garnisons anglais et dispersion des Boers sans mettre las les armes. Het Journal de Gand meldt, dat het Belgische gouvernement de plannen voor de nieuwe sluis te Sas van Gent heeft goedgekeurd. De sluis zal worden gebouwd voor rekening van België, onder toezicht van onzen waterstaat. Het werk zal spoe dig worden uitbesteed. Voor de 4 pcts.-leeniag, groot een millioen gulden, deze week ad 99§ pet. uitgegeven door de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen, was voor zes millioen ingeschreven. Alleen de aandeelhou ders der maatschappij, die recht van voorkeur hebben op de helft der uit te geven leening, had den voor bijna vier millioen geteekend. De Gazette de Lausanne heeft een profetisch nommer uitgegeven, met de dagteekening van 10 October 1900. Daarin wordt melding gemaakt van het huwelijk van prins Boudewijn, den thans twaalfjarigen zoon van den graaf van Vlaanderen, met prinses Wilhelmin a der Nederlanden, waardoor Belgie en Nederland weder onder éen scepter zou den komen. De in 1900 vijftigjarige koning Alex ander toch is ongehuwd. De Belgen van 1900 zijn zeer ingenomen met deze echtverbintenis, vooral met het oog op de stoffelijke voordeelen, die zulk eene hereeniging van de gescheiden deelen des lands zou te weeg brengen. Door eenige kamers van koophandel in Noord- Brabant is aan gedeputeerde staten dier provinoie het verzoek gericht, de heffing van kanaalrechten op het Nederlandsch gedeelte der Zuid-Willemsvaart in overeenstemming te brengen met de heffing dier rechten in Belgie. Het jaarverslag der Ned.-Amerik. Stoomvaartmij. te Botterdam is gisteren uitgebracht. Het luidt vrij gunstig; want ofschoon het jaar begon met averij aan twee der grootste schepen, de taland en de Scholten, waardoor vele landverhuizers van andere lijnen gebruik moesten maken, zijn de reizen voorspoedig geweest. De reizen gaven 682,475 winst, waarvan, na aftrek van onkosten en intrest der leening, f 588,882 overblijft. Daar van wordt 227000 afgeschreven op 5 stoombooten, f 10000 voor het assurantiefonds en f 236000 voor het reparatie- en ketelfonds afgezonderd, zoodat er nog behalve de tantièmes ruim 1 ton overblijft, d. i. 10 pot. dividend, of 5 pet. over het oorspron kelijk gestort kapitaal, waarvan wegens de ver liezen der eerste jaren de helft moest worden afgeschreven. Commissarissen wenschen het thans in huur varende stoomschip Amsterdam, waarvan 1/3 reeds in eigendom is, geheel aan te koopen; verder is de Edam in huur genomen en wenscht zij nog een achtste schip in de vaart te brengen, om zoo allengs tot een geregelde wekelijkscbe vaart te komen. Daartoe zullen vier nieuwe serien-aandeelen ad 250,000 worden uitgegeven d pari, waarvan de aandeelhouders de voorkeus hebben. Tot directeur in plaats van den heer Plate, is benoemd de heer J. V. Wiersma, oud-zeeofficier* Men bericht dat de minister van financiën, naar aanleiding van de beweging die voornamelijk in de laatste twee jaren is ontstaan tegen de wet op den waarborg en belasting van gouden en zilveren werken, twee hoofd-ambtenaren belast heeft de grieven daartegen aangevoerd en ds leemten waarop is gewezen, te onderzoeken. Door het departement van oorlog zijn thëi eenige spoorwegmaatschappijen contracten aange gaan, waarbij bepaald is dat officieren van het leger, die voor dienst reizen, slechts de helft der spoorwegvracht behoeven te betalen. Tot candidaat voor de betrekking, van alge meen secretaris der Mij. tot nut van H Algemeen is gekozen te Oudewater, Koudekerk en Hengelo- Borne, mr. A. Kerdijk. Te Zwolle, Den Helder, Wijke, Schermerhorn, Yianen, Hilversum, P. Bruijn. Ofschoon wij van romans in den regel geen aankondigingen schrijven en dit nog minder kunnen doen van de menigte vertaalde romans, waardoor de Nederlandsche lezers en leesgezelschappen overstroomd worden, meenen wij een uitzondering te mogen maken voor de reeks historische romans

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1