Laatste Berichten. BUITENLAND. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Rechtszaken. K.J. J., W. v. d. D. en A. B., te Middelburg P. S,, te Serooskerke, wegens het als voerman niet bestendig bij zijn paard blijven in staat om het te begeleiden, onder de gemeente Vrou- wepoider, in eene boete van 3 of een dag ge vangenisstraf. Weerkundige waarnemingen, 23 Maart des morgens te 8 uren. zw Nff zw zzo - 1.7 zw zw zzo 4.7 z h 2 zo w 7 w 0.7 w Algemeen Overzicht. Het stuk is uitnemend gesteld, echt business like en zakelijk, zooals een koopman of indus trieel met een vriend over een zaak van publiek belang zou redeneeren. De Manchester Examiner ancl Timeshet voor naamste liberale blad van Manchester, heeft het adres, met de onderteekeningen, in zijne kolommen opgenomen. Het adres is gezonden aan John Bright, aan die leden van het parlement die zaken doen, en verder dóór ieder van de onderteekenaars aan de firma's met wie hij in betrekking staat. Reeds hebben verscheidene Engelsche huizen op die circulaire geantwoord, op een toon van levendige Bympathie en met eene belofte van mede werking voor het recht van de Transvaal. „Wij hebben uwe circulaire", schrijft de een, „dadelijk aan onzen waardigen vertegenwoordiger in het parlement gezonden, die ongetwijfeld al zijn invloed voor het goed recht uwer landge- nooten zal aanwenden." „We should be glad if you could point out what further steps we could take in the matterand we place our services entirely at your disposal," meldt eene andere firma. Den 22en Maart 1881 heelt aan het ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging der beide overeenkomsten, den 9en Febr. 11. tusschen Neder land en België gesloten, de le tot verbetering van de betonning en bebakening, de 2e tot ver betering van de verlichting der Schelde. Chili zal met 1 April a. deel uitmaken van de Algemeene Postvereeniging. Het bij art. 1 van het kon. besluit van ld Maart 1879 {Stil. no. 45) vermelde tarief wegens de brieven en verdere stukken in het verkeer met de sub 1 c van dat artikel bedoelde landen, is dien tengevolge van toepassing in het verkeer met Chili. De op 8 dezer hier te lande verzonden brieven maal voor N O. Indië is, ten gevolge van een oponthoud in Italië, niet te Napels kunnen wor den ingescheept op het stoomschip der Maaisch. Nederland. De verzending uit Napels zal alsnu geschieden met het Fransche stoomschip dat 22 dezer van daar vertrekt. In de Vereenigde Staten wordt levendige sym pathie betuigd met den vrijheids-oorlog der Trans- valers. Wij vinden in de New-York Herald een ingezonden brief die eigenaardig is wegens de daarin gegeven qualificatie van den oorlog. „De ondergeteekenden, - schrijft men daar, zullen gaarne het voorrecht hebben om ieder vijf dollars of meer bij te dragen aan een fonds tot ondersteuning van de Boeren. Wij hopen dat gij een dergelijk fonds zult willen administreeren en de Amerikanen in de gelegenheid stellen om in practischen vorm te doen blijken van hunne sympathie met een Godvreezend, vrijheidslievend volk, dat in een strijd is gewikkeld, welke in zoo menig opzicht op onzen onafhankelijkheids-oorlog gelijat. Indien de Londensche pers „dorst naar bloed," laat dan de Amerikaansche pers om recht vragen en dit land bevrijden van den blaam welken Engelands handelwijze op alle Engelsch sprekende volkeren werpt." ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Neder l. Leeuw, de heer mr. J. A. Kramer, secretaris-generaal bij het dep. van oorlog. kabinet des konings. Benoemd tot 2en klerk bij het kabinet des konings A. J. Becht jr. te 's Gravenhage. leger. In rang en ancienneteit overgeplaatst bij het pers. der mil. adm. van het leger hier te lande, de 2e luit.-kwartierm. van het Ned. Ind. leger J. F. de Meester. Eervol ontslag uit den dienst verleend, op verzoek, onder toekenning van pensioen, aan den hier te lande met verlof aanw. kap. der inf. van het leger in Ned. Ind. J. G. Mijer. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 22 Maart 1881 zijn de navolgende personen veroordeeld: H. J. v. d. P., P. G. en E. F., allen te Mid delburg, wegens het op eene plaats bestemd tot verkoop van waren voorhanden hebben van eene maat of een stuk gewicht, voorzien van het af- keuringsmerk, onder verzachtende omstandig heden, ieder in eene boete van ƒ1 of een dag gevangenisstraf. H. G., te Bergen op Zoom, wegens openbare dronkenschap te Middelburg, in eene boete van ƒ3 of twee dagen gevangenisstraf. M. K., te Middelburg, wegens het uitslaan van een vloermat op de straat aldaar op een ander uur dan van zes tot negen uren des morgens, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. T. P., te Middelburg, wegens het als drager innemen van eene andere plaats aan het spoor wegstation te Middelburg dan hem door de politie was aangewezen, gepleegd nadat hij gedurende het laatste jaar voor gelijke overtreding veroor deeld is, in eene boete van ƒ12 of twee dagen gevangenisstraf. wegens het afsteken van vuurwerk aldaar op eene andere plaats dan door burgemeester en en wethouders was bepaald, ieder in eene boete van ƒ0.50 of een dag gevangenisstraf. C. de B., te Middelburg, wegens het rijden met een rijtuig waarmede reizigers naar het station van den spoorweg te Middelburg worden gebracht, vóór den hoofdingang van de West- naar de Oostzijde, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. W. J. A., te Middelburg, wegens het plegen van straatschenderij door het werpen van steenen op den openbaren weg aldaar, in eene boete van ƒ1 of een dag gevangenisstraf. J. P. B. en T. F., vrouw van G. G., te Vlis- singen, wegens het maken van nachtelijk buren gerucht, ieder in eene boete van f 5.50 of een dag gevangenisstraf. J. P. M., te Veere, wegens openbare dronken schap te Veere (driemaal gepleegd), in drie boeten van 3 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. J. H. en K. G., te Middelburg, wegens openbare dronkenschap aldaar, na gedurende het laatste jaar voor gelijke overtreding te zijn veroordeeld, ieder in eene boete van 6 of twee dagen ge vangenisstraf. W. de P., te Grijpakerke, wegens openbare dronkenschap te Middelburg, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. De persoon van K. geagreëerd klerk van het postkantoor te Zierikzee, heeft zich met de kas, verwijderd. Gisteren is A. T., beschuldigd van den op 't gehucht De drie hoefijzers gepleegden kinder moord, alhier gevankelijk binnengebracht. Alkmaar's hoogere burgerschool was in het vorig jaar door het gemeentebestuur gekozen als model voor die te Meppel, doch heeft geen genade gevonden in de oogen van den minister van bin- nenlandsche zaken. Zijne excellentie heeft nu een teekening gezonden, waarnaar moet worden ge bouwd, men zegt in oud-Hoilandsehen stijl. Hbl Te Harlingen is een vreemdsoortig conflict ontstaan. De heer JH. van Loon, Duitsch vice- consul, liet vóór eenige jaren aldaar een schouw burglokaal bouwen, waarin hij de beste tooneel- gezelschappen laat optredeu en ook muziekuitvoe ringen laat geven, zonder daarmede echter eigen voordeel na te jagen. Veeleer, het tegendeel is waar: de zaak gaat voor hem menigmaal mot financieele opofferingen gepaard, maar hij doet alles uit de bijzondere liefhebberij om zijne stadgenooten genoegen te verschaffen. Bij het openstellen van den schouwburg had hij met den burgemeester afgesproken, dat hij niet telkens vergunning voor eeno voorstelling be hoefde te vragen, maar met eene toen ontvan gen doorloopende vergunning kon volstaan. Nu evenwel vordert de burgemeester, dat telkens ver gunning worde gevraagd. De heer Van Loon heeft zich hiertoe, op grond van het hem eens gegeven woord, ongeneigd verklaard, zoodat de ingezetenen van zijne tooneelvoorstellingen zullen verstoken blijven. Ontelbaar is de menigte die naar de kerk stroomt waar het lijk van den czaar is tentoon gesteld. De katafalk staat op eene kruisvormige verhevenheid, die men van beiden zijden langs zeven trappen beklimt. Deze verhevenheid is overdekt met rood laken, op den vloer der kerk ligt zwart laken. Boven de katafalk wordt een koepel gedragen door vier kolommen, waaraan de vier hoeken zijn vastgemaakt van het met her melijn gevoerde goudlaken dat over de kist hangt. De top van den koepel vormt eene kroon en is versierd met witte struisveêren. Op de goudla- kensche draperie van den troonhemel ziet men het keizerlijk wapen in zwart krip gehuld. Op het voeteinde van de kist ligt de goudlakensche keizerlijke mantel, met hermelijn gevoerd. Vier generaals aide-de-camp staan aan iederen hoek, vlak bij de kist, en een aantal andere officieren en kadetten staan bewegingloos ais marmeren beelden in het rond. Aan het voeteinde van de katafalk, dat naar het altaar is gekeerd, staat een grenadier en aan het hoofdeinde lezen priesters, tusschen brandende waskaarsen, onophoudelijk de Schrift. In halve cirkels rond het hoofd- en rond het voeteinde liggen de keizerlijke waardigheids teekenen, de ordes en decoraties, op vergulde kus sens, die ook weer op vergulde stoeltjes liggen. Het deksel der kist, met zwaard en helm voorzien, staat op eene stelling in een ander deel der kerk. De muren der kerk zijn behangen met zwart en zilver. De bezoekers mogen naast de kist klimmen en de op de borst gevouwen handen des keizers kussen. Men is in het Engelsche parlementsgebouw zoo bang voor ontploffingen, dat alle vreemdelin gen die zich in het gebouw bevinden en pakjes bij zich hebben, moeten dulden dat die pakjes onderzocht worden door de politie. Lord Beaconsfield is ongesteld. Hij lijdt aan een astmatiBchen kuch, tengevolge van den oosten wind. Voor den Parijschen salon zijn thans onge veer 7000 schilderijen en teekeningen ingezonden. De jury heeft besloten er slechts 2500 aan te nemen, zoodat er 5500 zullen moeten geweigerd worden. -Over de weder druk toenemende landver huizing zegt een Fransch blad, in begrijpelijken trots: „Onze overwinnaars blijven zoo gelukkig onder prins Bismarck's bestuur, en onze milliar- den hebben hen zoo rijk gemaakt, dat zij in massa uit het land trekken om niet van honger te sterven." De laatste volkstelling heeft voor de bevolking der Vereenigde Staten de cijfers aangegeven van 43.404.876 blanken en 6.577.151 kleurlingen. Zaterdag werd met veel plechtigheid keizer Alexander's lijk overgebracht naar de kerk waar het tot de begrafenis zal zijn tentoongesteld. Op de plaats van de misdaad zal, volgens besluit der semstvo van St. Petersburg, eene kerk worden gebouwd. Brussel heeft een oogenblik gevaar geloopen zijn Eden-ThéAtre te moeten missen, wegens financieele moeilijkheden, die echter weder schijnen overwonnen te zijn. Althans de Indépendance meldt dat de voorstellingen weer gaan beginnen, nadat het gansche personeel betaald is. Rocheforts Intramigeant blijft ens op de hoogte houden van de nihilisten, zijne vrienden. Wij lezen er omtrent den moord op den czaar gepleegd: „Deze keer besloot het uitvoerend comité eerst tot den dood van Alexander II, toen het over meer handen beschikte dan noodig waren om het mislukken der onderneming te voorkomen. In de vroegere dagen van het nihi lisme werden zij, aan wie zulk werk werd toever trouwd, door het lot aangewezen, doch het steeds toenemend aantal vrijwilligers maakt deze loting overbodig. Toen men tot den aanslag besloten had, koos men jongelieden die ervaren waren in het maken van granaten en vrouwen die konden omgaan met het gevaarlijke nitro-glycerine. Bijna allen die van het complot afwisten, boden aan de bommen te werpen. Vijf werden er geko zen, en er zouden er zeker dertig geweest zijn, als men niet gevreesd had dat de tegenwoordigheid van zoovele jongelieden op des keizers weg de aandacht der politie zou trekken. Russakoff, de gevangene, had zich nog maar vóór enkele dagen bij de nihilisten aangesloten. Had de tweede bom haar doel gemist, dan zouden er nog drie op den weg van den czaar zijn geworpen. „De bommen waren niet van glas; de politie kan dat weten, wijl zij door een toeval drie weken geleden een bergplaats der nihilisten heeft ontdekt." namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. iracht Delfzijl P 2.8 ZZW 1 0 Groningen - 2.7 Z 1 1. bew. 0 Helder - 0.6 WZW 2 b 3 Vlissiugen. - 2.4 z 2 1. bew. - 2 Maastricht. - 3.9 3 helder - 1 Sylt - 2.1 1 helder 1 - 3.0 2 betr 0 Valentia -14.4 7 regen 10 Hamburg b 2.5 WZW 3 bew. - 1 Swinemunde. 3 helder - 1 Leipzig. - 3.3 ZZW 1 z. bew. - 1 Carlsruhe - 5.2 2 betr. - 1 Grisnez - 1.6 WZW 1 heidei 2 Parijs - 2.3 1 helder 0 St Mathieu 5 betr. Biarritz - 4.6 O 4 betr. r 7 Perpignan 6.1 3 z. bew. - b 3 Christiaansund - 5.1 z. bew. - 4 Stockholm. -f- 1.4 2 helder - 8 Koppenhagen 2 z. bew. 2 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: M. 3.3 H. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 22 Maart. 'sav. 11 u. 34 gr. 23 's morg. 8 u. 39 gr. 'smldd. 1 u. 46 gr. 's av. 5 u. 45 gr. F. Tweede kamer. Door den minister van buitenlandsche zaken werd de ontvangen telegra fische mededeeling bevestigd betrekkelijk de voor- loopige sluiting van den vrede in de Transvaal op de bekende voorwaarden. Bij de voortzetting van het debat over de rente belasting spoorde de heer Cremers, na het begin sel der wet verdedigd te hebben, aan tot zelfver loochening tegenover de overwegingen van onder geschikten aard, om het groote doel voor oogen te houden. Hierop merkte de heer Lohman aan dat het eigenlijke motief der liberalen bij hun goedkeurend votum is de vrees voor een nieuwen knak der liberale partij door de aftreding van het kabinet. Deze onderstelling werd door den heer Gratama als verkeerd gebrandmerkt. Overigens herhaalden verschillende sprekers hun vroegere betoogen en verklaarde de minister zich tegen verhooging van do theebelasting en tegen eene koffiebelasting, die den handel zou drukken en onze eigen Javakoffie benadeelen. De heeren Patijn en Bredius verklaarden het ontwerp te zullen aannemen ondanks hun bezwa ren, teneinde tot een begin van belasting-herVor- ming te geraken. De heer Van Houten betoogde echter dat dit geen voldoende reden is. Verzoe ningsgereedheid mag geen volgzaamheid zijn. Deze spreker ontwikkelde verder nog verschillende bezwaren. Het algemeen debat is daarna gesloten. De heer Van Rees heeft verlof gekregen om op een nader te bepalen dag den minister van kolo niën te interpelleeren over de bestuurs-verande- ring in Atjeh voor zoover de minister daarom trent, in afwachting van berichten uit Indië, inlichtingen kan geven. Arnhem, Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer is gekozen de heer Van der Sleijden (liberaal) met 865 van de uitgebrachte 1594 geldige stemmen. De heer Van der Borch (antirev.) had 380, de heer Enderlein (kath.) 300 stemmeD. Londen. De vredesvoorwaarden met de Transvaal hebben aan de Kaap een ongunstigen indruk te weeg gebracht. De Times laat cr zich gunstig over uit. Lissabon. Het ministerie heeft zijn ontslag gevraagd. De dreigende crisis in het Fransche ministerie is bezworen. Na eindelooze besprekingen heeft de ministerraad met meerderheid van stemmen besloten, dat hij in de vraag der grootere of kleinere kiesdistricten geen advies zal uitbrengen. Heden middag zou de heer Ferry dit besluit mededeelen aan de commissie voor het wetsont werp van den heer Bardoux. Het ministerie is dus gered, voor zoolang het duurt. De zenuw achtigheid waarmede zulke vragen in de politieke kringen van Frankrijk worden behandeld, pleit niet voor een gezond politiek leven en doet dik werf vermoeden dat persoonlijke bedoelingen zich in de behartiging van 's lands zaken mengen. De quaestie is behandeld als eene, waarin hooge be ginselen eene rol spelen, terwijl zij ten slotte er slechts eene is van opportuniteit voor allen welke er zich warm over maken. De voorstanders der enkele kiesdistricten zijn velen, die zoo hunne kansen beter bewaard zien tegen de aftreding in het najaar, en de verdedigers van den scrutin de liste vechten ook al pro domo. Het zijn de heer Gambetta en zijne vrienden, die zeer zouden teleurgesteld zijn als de aanstaande verkiezingen der kamer geen working majority onder een ministerie Gambetta opleverden; want de presi dent der kamer moet niet al te lang meer in de valsche positie blijven, waarin het gansche land hem aanwijst als den man die de draadjes der ministerieels poppenkast trekt en zich toch buiten alle verantwoordelijkheid houdt. Dat is wel geen schoon e, maar in de gegeven omstandigheden begrijpelijke strijddoch zulk een politiek geschil, dat geen enkel regeerings- beginsel raakt, mag geene ministerieele crisis tengevolge hebben, en daarom kiest de regeering de beste partij door te zwijgen, al verhoogt de eenigszins benepen rol die het speelt, in de open bare meening de waardeering niet van de politiek als vak. Dat valt meestal niet meê bij nadere beschouwing. Het komt ons volkomen juist voor wat het Journal des Débats zeide over deze crisis. „Het land is noch hartstochtelijk voor, noch tegen den scrutin de liste, maar het houdt niet van donder* slagen by heldere lucht. Het wil niet dat on- noodig kabinetsquaesties worden gesteld, als men die niet verwacht en ook geene reden heeft ze te verwachten." Een land moet wat zuinig zijn op zijne staats lieden. Als het ieder jaar een ministerie verslijt, raken de beschikbare ministers op. De kamer meerderheid van October 1877, die nu nog tot het najaar zitting heeft, kende reeds vier ministeries Dufaure, Waddington, De Freycinet en Ferry. Zij heeft haar tijd gehad dat zij met ieder dot premiers erg iugenomen was, dan verflauwde de genegen heid, en een paar maanden later werden ze be handeld als ouderwetsche suffers, die eigenlijk nooit iets hadden begrepen van Frankrijk's belang en positie. Zoo raakt men spoedig door zijne staatslieden heen, en hoe wenschelijk het is dat ieder soldaat zich de mogelijkheid voorstelle, dat hij generaal zal worden schijnt het toch minder bevorderlijk voor een geregeld staatsbestuur, als ieder kamerlid aanspraak maakt op zijne beurt om minister te wezen. Aanhoudend dient men van alle zijden hun die op het kussen zijn gezeten, speldeprikken toe. Gisteren zijn de redacteurs en verantwoordelijke gérants van drie blaadjes veroordeeld, wijl zij den op den czaar gepleegden moord hebben ver heerlijkt, een delict, strafbaar volgens den code pénal. Een eenvoudige zaak, zou men zeggen. O, neen de kamer heeft onlangs eene wet op de drukpers aangenomen, welke een vrijeren geest huldigt. Maar die wet is nog niet in den

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2