N°. 69. 124e Jaargang. 1881. Woensdag 23 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco 5,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubh Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Zij die zich vóör 1 April 1881 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog ip dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg, 22 Maart. Ter Neuzen, 21 Maart. Door bet zangge zelschap Neuzens Mannenkoor is jl. Donderdag avond alhier een concert gegeven, ten vocrdeele der gekwetsten in de Transvaal, dat zuiver op bracht ƒ190.70. Die gelden zijn gezonden aan professor Harting, te Utrecht. Wij herinneren onze lezers aan de collecte, welke morgen (Woensdag) des middags tusschen éen en drie uren, aan de huizen der ingezetenen van Middelburg zal worden gehouden ten vooxdeele der hulpbehoevenden in de Transvaal. Blijkens een bericht in de N. Roti. Ct. van heden wordt tusschen het Amsterdamsche en het Utrechtsche Transvaal-comiié reeds overleg ge houden omtrent de meest doelmatige besteding der van alle zijden toestroomende geldelijke bij dragen. Tot dat overleg zullen later ook de elders gevestigde comités worden opgeroepen. De giiten hebben reeds een aanzienlijk cijfer bereikt eu nog is de beweging in dit opzicht slechts in haren aanvang. Alle kans schijnt dus te bestaan dat, ook indien de vijandelijkheden niet meer hervat mochten worden, de middelen aanwezig zullen zijn om, hetzij tot leniging der gevolgen van den krijg iets van beteekenis te doen, hetzij op andere wijze den Transvalere een feitelijk bewijs te geven van de sympathie, door hun dapperheid en vaderlandsliefde 'bij hunne stamverwante broeders in Nederland opgewekt. Wjj hopen dat ook de Middelburgsche Boeren- vrienden zich daarin niet onbetuigd zuilen laten. Ook het Vaderland dringt aan op nadere inlichtingen omtrent de invoering van het burger lijk bestuur in Atjeh en geeft, uit particuliere bronnen, de volgende inlichtingen. Generaal Van der Heijden is bij besluit van den gouverneur- generaal van 11 Maart eervol ontheven van zijn betrekkiug als gouverneur en militair bevelhebber van Atjeh, onder dankbetuiging voor zijn bewezen trouwe diensten. Het ontslag is dus niet geschied op verzoek. Generaal Van der Heijden had aan den gouv.- gen. verlof gevraagd om zich naar Padang te mogen begeven, teneinde den nieuwbenoemden gouverneur-generaal, den heer 's Jacob, bij diens aankomst aldaar te knnnen verwelkomen. Dit is geweigerd. In de gisteren namiddag gehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier werd besloten niet in te willigen het verzoek van de kamer te Oldenzaal om aan een door haar aan de tweede kamer gericht adres tot ondersteu ning der rentenet adhesie te verleenen, op grond dat met de behandeling van dat ontwerp reeds is aangevangen. Naar aanleiding van een van de kamer te Dordrecht ingekomen verzoek om ondersteuning van een door haar aan de regeering ingediend adres betrekkelijk de zegelwet, stelde de voor zitter de vraag of het wetsontwerp betrekkelijk de zegelbelasting bij de kamer al dan niet een punt van onderzoek zal uitmaken. Aangezien de stemmen over deze vraag staakten en de stem van den voorzitter eene beslissende was, is die vraag ontkennend beantwoord; behalve de voor zitter stemden de heeren Luteijn, B. A. Fokker» Van Burg en Tak tegen. Een van de kamer fe Gorinchem ontvangen afdruk van een door haar aan de regeering inge diend adres, betrekkelijk het wetsontwerp tot verbetering der Eeulsche vaart, werd voor kennis geving aangenomen. Van de leden der tweede kamer die hebben voorgesteld eene enquête in te stellen, betreffende de exploitatie der Ned. spoorwegen, is een afdruk ontvangen van bedoeld voorstel. Alvorens tot de behandeling ervan over te gaan zal dit aan de leden tér lezing gezonden worden. Door de commissie voor de maand is rapport uitgebracht omtrent het in hare handen gesteld tarief van weegloonen. De strekking van dit rapport, om aan den gemeenteraad te adviseeren sommige loonen te verdubbelen en andere te verhoogen, wordt door de meerderheid der kamer niet gedeeld. Na discussie wordt besloten als het gevoelen der kamer mede te deelen dat tegen dit tarief geen bezwaren bestaan. Omtrent het eveneens door den raad aan de kamer om advies gezonden voorstel, betreffende de opheffing der beurtveren, adviseert de com missie en de kamer vereenigt zich ermede het voorstel aan te nemen, aangezien de handel er geen nadeel van zal ondervinden. Het toestaan van vaste ligplaatsen aan de schippers die gere geld op de gemeente varen, acht men zeer wen- schelijk. Eindelijk werd goedgevonden de commissie voor de maand uit te noodigen rapport uit te brengen omtrent de aan de kamer gezonden adressen van de heeren Den Bouwmeester, Borsius en Van der Lege, en Faro en Dhont, waarbij eerstgenoemden verzoeken een der terreinen aan de Oostzijde van het Walchersche kanaal in eigendom te bekomen om daarop eene handels- inrichting te stichten, met los- en laadplaatsen voor zee- en binnenschepen enz., alles met directe aansluiting aan den spoorweg, terwijl laatstgenoemden eveneens aldaar terrein wen- schen te koopen tot het maken van inrich tingen tot berging en opslag van goederen. De tentoonstelling van schilderijen van oude meesters, ten voordeele der hulpbehoevenden duor den watersnood, is gisteren voor't publiek geopend, nadat zij den vorigen dag door Z„ M. den koning en de koningin en door prins Frederik bezocht was. Naar men van welingelichte zijde verneemt, heeft het comité voor de Londensche vee- en zuivel-tentoonstelling van Oct. 1880, een schrijven ontvangen van een bekwaam, nauwgezet en actief handelaar te Londen, over de Hollandsche boter. Deze handelaar (Nederlander van geboorte) schrijft o. a., dat men zich door de Denen heeft laten overvleugelendat het Deensehe systeem verreweg het beste is; dat de Hollanders dit nog maar niet genoeg algemeen willen inziendat de Hollandsche landbouwer met hardnekkige hal- Btarrigheid zich vastklampt aan oude gewoonten dat hij niet aarzelt met de boter te knoeien en dikwijls den bodem van het vat met een kwali teit vult, die meer op smeer dan op boter gelijkt- De schrijver besluit met de opmerking: „Met ons prachtig vee en onze bloeiende weilanden behoeven wij in de boterproductie voor geene enkele natie onder te doen, zoo de landbouwer zich slecbts met hart en ziel op zijne taak wil toeleggen en recht door zèe wil gaan." Die brief heeft het comité niet opgenomen in zijn reeds ingediend verslag aan den minister van waterstaat, omdat men geloofde beter te doen, dien brief niet in een officieel rapport op te nemen, dewijl de handel eerder dient beschuldigd te worden van knoeierij in zake boter dan de boerenstand en de schurkeryen niet op rekening der boeren moeten worden gesteld, maar op die der boter- knoeiers-handelaren. Alle ingezonden boter van de Nederlandsche inzending was puik te noemen, eu het was moeilijk de beste er uit te zoeken, maar dergelijke beste boter ziet nooit de markt. HaarlCt.) In een brief uit Den Haag in de Arnh. Ct. wordt uitgerekend, dat de vergeefsche discussie over de moties tot uitstel der behandeling van 't ontwerp betreffende de rentebelasting aan 81 De audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag den 24n dezer niet plaats hebben. Bq de Mij. tot Expl. v. Staatsspoorwegen zijn benoemd tot waarnemend ageut te Arnhem F. C. Rose, chef de bureau aan de inspectie te Middel burg; tot waarnemend chef de bureau aan de inspectie te Middelburg: C. Walraven, eerste klerk aldaartot stationschef te Bergen op ZoomS. K. Sybrandi, stationschef te Buitenpost. kamerleden ieder 11, dus te zamen 891 uren nati- onalen tijd heeft gekost. „Wel moeten de leden van de kamer met hun tijd geen raad weten, dat zij zoo goedsmoeds, nutteloos een vierendeeljaar zoek maken!" Mevrouw de weduwe W. Storm, geb. Van der Chjjs, heeft „namens vele Nederlandsche vrouwen" een adres aan de koningin van Engeland gericht, waarin verzocht wordt dat door een onpartijdige commissie, door de koningin te benoemen, een onderzoek moge worden ingesteld naar de oor zaken van het verzet der Transvaalsche Boeren, teneinde aldus tot een gelukkigen vrede of tot eene scheidsrechterlijke beslissing te komen en het bloedvergieten te doen ophouden. Tot candidaat voor de betrekking van alge meen secretaris der Mij. tot Nut van 't algemeen is gekozen te Maastricht, Loehem, Giethoorn en Abbekerk mr. A. Kerclijk. Te Schoonhoven, Amsterdam, Steenwijk, Nieuwolda en Waterland P. Brugn. Door burg. en weth. van Amsterdam is een prae-advies uitgebracht over de aanvraag om terreinen achter het Rijksmuseum voor de alge meen© koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling. Een onderzoek, ingesteld naar de grondslagen der onderneming en de kansen van welslagen, heeft de volgende uitkomsten gegeven dat de Ned. regeering geen geldelijken steun zal verleenen, maar haar medewerking heeft be loofd, zoowel als tussehenpersoon langs diploma- tieken weg bij de buitenlandsche mogendheden, als door zelf in te zenden; dat voor de tentoonstelling, als financieele onderneming, een Belgische firma als pachter zal optreden, de gebouwen opricht en al de voor-en nadeelen op zich neemt, onder controle der com missie van uitvoering, behoudens een bijdrage van 125.000 dat voor het welslagen ten minste 5000 inzen ders moeten, meedoen; daartoe is een gebouw van ten minste 6 j hectare (1/3 van Weenen 1873, 1/4 van Parijs 1878 en evenveel als Brussel 1880) noodig, behalve de ruimte voor plantsoenen en bijgebouwen, te zamen 20 H. A. grond. De vraag, of er behoefte bestaat aan zulk een tentoonstelling, meenen B. en W. aan de onder nemers ter beantwoording te moeten laten. De hoofdvraag is of de tentoonstelling zal slagen, en dit hangt grootendeels af van de medewerking van onze regeering en die van andere koloniale staten. Onze regeering heeft wel geen geldelijken steun, maar toch medewerking toegezegdwordt ook die van anderen verkregen, kan de zaak zoo doende een karakter verkrijgen, overeen stemmende met de waardigheid van een der oudste kolonale natiën, en mag men op grond daarvafl van de onderneming verwachten, dat zij voor Nederland gewenscht is, dan mag, naar de mee ning van B. en W„, het aan de hoofdstad ge vraagde offer worden gebracht. Naar aanleiding van het liquideeren der Am sterdamsche Stoomvaartmaatschappij, die na een jaar lang wekelijks een stoomboot op Londen te hebben laten varen, wat slechts f 7000 verlies gaf en na die boot te hebben verloren, haar dienst heeft opgegeven, vraagt het Nieuws van den Dag „Is dan met onzen eenigen prins Hendrik het ras der mannen uitgestorven, die geld overhebben voor onze scheepvaart? „Zijn er in Amsterdam geen Amsterdammers meer? Stemt het niets reeds treurig, als men nagaat dat er iu het afgeloopen jaar 120 schepen onder Nederlandsche vlag zijn uit de vaart ge raakt, terwijl er slechts twee, en dat nog wel in Engeland, in aanbouw zijn Door de reddingbooten der Zuid-Holl. Mij tot Redding van Schipbreukelingen zijn, blgkens haar jaarverslag, gedurende het jaar 1880 bij negen verschillende gelegenheden pogingen tot redding De reddingbooten van Brielle en Maassluis ondergingen belangrijke reparatiën. Het gebouw, waarin de reddingsmiddelen te Ter Heyde gebor gen worden, verkeert in bouwvaliigen staat. Da overige stations zijn behoorlijk onderhouden eh in voldoenden toestand, zoomede de telegrafische gemeenschap tusschen Ter Heyde, 's Gravesande, Hoek van Hollanden Maassluis. De maatschappij heeft voortdurend behoefte aan veelzijdigeondersteuning. De. noodzakelijke uitbrei ding en hot onderhoud van stations en reddings middelen veroorzaken steeds grootere kosten, terwijl de vaste bijdragen van recderijen en assu- rantiemaatsehappijen bij de voortdurende vermin dering en liquidatiën daarvan jaarlijks kleiner worden. Uit het fonds van wijlen mej. I. M. de Rarth zijn in het afgeloopen jaar 38 weduwen of andere betrekkingen van in de uitoefening van hun beroep noodlottig omgekomen zeelieden met f 1595 ondersteund geworden. Ook dit weldadig fonds blijft in de aandacht van weidenkenden aanbevolen. De ontworpen Vereeniging voor locaal-spoor wegen en tramwegen is gisteren te Utrecht tot stand gekomen in eene vergadering, welke onder voor zitterschap van den heer S. Hamelink, door de heeren H. Boers, J. W. R. Gerlaeh en K. H. Sehadd was belegd. Het doel der vereeniging ishet belang dezer vervoermiddelen en dat van het publiek te bevor deren, en men zal trachten dat doel te bereiken door onderlinge samenwerking en grondige behan deling van de onderwerpen, welke door het be stuur of do leden ter overweging worden aange boden. De statuten werden vastgesteld en het bestuur gekozen. De contributie werd vastgesteld op f 10 voor een belanghebbendeen op 25 voor eene tramweg-onderneming. Verscheidene maatschappijen en particulieren zijn reeds tot het lidmaatschap toegetreden. De heer D. W. Stork, uit Hengelo, een van de grootste fabrikanten, en tevens een der jeng- digste, uit Twente, hield Zondag avond eene voordraeht in de Roiterdamscha afdeeling van het Werkliedenverbond. Hg betoogde dat het, tot verbetering van den maatschappelijken toestand binnen de grenzen van het mogelijke, vooral aankwam op samenwerking tusschen patroons en werklieden. De pogingen der werklieden tot ver krijging van het tienuurstelsel, van een werk lieden-pensioen en van het algemeen stemrecht keurde hij goed, mits men zich van dit laatste maar niet alles voorstelde. Duitschland h e e f t algemeen stemrecht, en alles wordt er door éen despotiek man be^ heersekter worden wetten uitgevaardigd, die lijnrecht in strijd zijn met de belangen van de mindere standen. De werkman moet leeren ver trouwen stellen in den werkgever; de werkgever moet leeren zijn volk niet als knechten maar als mede-arbeiders te beschouwen. Onderlinge be» spreking is noodzakelijk tot voorkoming vau valsche voorstellingen en tot verkryging van sameuwerking. Spreker verhaalt hoe hg het met zijne werklieden heeft aangelegd. Hij heeft hen bijeengeroepen, en huu de inrichting, den gang en den stand zijner zaak uitvoerig uiteengezet^ teneinde hun duidelijk te maken wat er was van de onderstelling, dat er bg betrekkelijk gering loon zoo ongergmd veel door de fabriek werd gewounen. Hij heeft hen onder het oog gebracht welke op dat oogenblik de gevolgen zouden zijn indien zij zien niet wisten in te krimpen. Hij heeft al de zoogenaamde geheimen zijner zaak blootgelegd, en hen'daarbij als zijn gelijken be schouwd. En hy heeft langs dien weg sulkë goede uitkomsten verkregen, dat hij zijn voorbeeld eiken werkgever ter navolging aanbeveelt; Men moet zijne werklieden niet als louter machines beschouwen. Het lichaam van den werkman kan men koopen en zgn lichaamlijken arbeid tot zekere hoogte controleeren, maar zijn geest moei hij u vrijwillig schenken. Daartoe ia een prikkel noodig, en die prikkel is veeltijds gelegen in zijn eigen belang het eigen belaag opgevat in den goeden zin des 1 woords. Direct en indirect zal daardoor tevens het belang van den werkgever zelf worden bevorderd. Volgt deze de gegeven - wenken, dan zal de werkman beter, gestadiger, oordeelkundiger werken. Hij zal met meer liefde zijn plicht vervullen en degelijker arbeid iu korter tyd leveren. Het moet komen tot den toestand, waarin de werklieden mede deelen in de winsten def industrieele ondernemingen, nadat aan het

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1